C Uitslagen Wederom grote wirist UITSLAGEN d Geldhof is geen rasechte N.S.B.-er, geen politi cus. De verdediger zou graag zien, dat hij, zo mo gelijk in vrijheid gesteld zou worden. Uitspraak over 14 dagen. Tenslotte wordt de zaak tegen j. NOORDER MEER te Den Bonnnel, welke op de eerste zitting aangehouden was, voortgezet. In de hem ten laste legging wordt N. beschuldigd dat hij blijk heeft gegeven van ingenomenheid met den vijand door leden van de Duitse Weermacht geregeld bij zich aan huis te ontvangen; dat hij zich in de zomer van 1940 heeft aangesloten bij de N.S.B.; dat hij blijk heeft gegeven van Nat.Soc. gezindheid door N.S.B.-crs aan huis te ontvangen; dat hij getracht heeft voordeel uit de door de oorlog geschapen toestand te trekken door in 1941 te solliciteren naar de functie van burgemeester en door in het voorjaar van 1945 een mud tarwe te verkopen voor 3.000,— en 50 kg. voor 2.000,— en 1 kg. boter voor 180, Op de vorige zitting ontkende Noordermeer, dat hij lid van de N.S.B. geweest was en noemde dit leugens van Ravens, ook dat hij omgang met de Duitsers had gehad. Dat Mussert bij hem op bezoek was geweest, kwam doordat Bia hem er in had laten lopen. Bul had dit bevestigd. De president deelt mede, dat de beschuldiging: sollicitatie naar de functie van burgemeester kwam te vervallen, daar dit bij nader onderzoek onjuist was gebleken. Vervolgens behandelt de president het lidmaat schap van de N.S.B. Ravens sprak in een brief over ex-kameraad Noordermeer. N. antwoord daarop, dat de woorden van Ravens niet serieus opgevat kunnen worden. Ze probeerden mensen lid te maken, zonder dat ze er iets van af wisten. Men noemde ze dan maar kameraad. President: Er is een lijst waarop u genoteerd staat onder een No. U hebt ook een keer 5, betaald. N.: Ravens kan dat wel gedaan hebben, maar het is onjuist. Ik heb nooit 5,betaald aan de N.S.B. Ze zijn eens bij me geweest voor het Rode Kruis. Toen heb ik 5,gegeven. President: U hebt wel drie jaren rijkelijk veel aan zwarte handel gedaan. N.: Helemaal niet. President: Toen u geëvacueerd was, hebt u toch tarwe zeer duur verkocht. N.: Mijn bandenwagens waren meegenomen door de Duitsers. Ik had banden nodig om weer bandenwagens te kunnen intuigen. Ik moest voor 5 banden 5400,geven. Ik heb toen het geld, dat ze me voorde tarwe wilden geven,aangepakt. Verder is er nooit iets gebeurd. Ik heb veel mensen geholpen. PresidentUw vermogen is thans heel wat groter dan voor de oorlog. N.: Ja, dat komt omdat toen mijn eigendommen getaxeerd werden, mijn bedrijf geliquideerd was, daardoor had ik veel meer contanten dan voorheen. Nu, per 1 Mei, krijgt u een juist beeld van mijn vermogen. Dan ziet u dat mijn vermogen maar matig is gestegen, niet meer als bij andere boeren. Bij controle van mijn boeken zal blijken dat alles normaal is. De president gaat dan nogmaals in op wat in de vorige zitting is behandeld, n.l. dat N. omgang met de Duitsers heeft gehad en dat volgens een verklaring N., door te gaan praten met een Duitse commandant, bij hem geen palen in het land gezet zijn. N. antwoordt daarop, dat de mensen, die ver klaren dat er Duitsers bij hem kwamen, arbeiders waren, die met ruzie bij hem vandaan gegaan waren Bij hem hebben net zoveel palen gestaan als bij andere boeren. Dhr. Konings vraagt inlichtingen overeen Cana dese piloot, waarvan N. bij de politie mededeling deed, dat deze neergekomen was. Noordermeer zegt, dat er inderdaad bij hem een neergekomen piloot in huis geweest was. Met evacuees, die bij hem in huis waren, is overwogen hem te verbergen. Hij was echter al door 9 mensen gezien. De piloot werd dat medegedeeld, die zeide dat in die omstandigheden onderduiken niet ging. Toen heb ik gebeld. De raadsman Mr. v. Maastricht aan het woord. Deze heeft zich, zo zeide hij, afgevraagd hoe het komt dat iemand als N. zo in de knel van de P.O.D. geraakt is. De aanleiding is, dat hij in 1940 verdacht werd van lid van het Nat. Front. Wie in de Mei-dagen van 1940 gearresteerd is geweest, wordt beschouwd als verkeerd. .De ongunstige verklaringen komen van mensen met wie hij ruzie gehad heeft. Hoogstaande mensen leggen goede verklaringen af. Er klopte iets niet. Zes arbeiders van N. verklaren dat er geen sprake is van omgang met de Duitsers. Zij verklaren ook, dat zij en anderen voortreffelijk door N. aan voed sel zijn geholpen. Eén verklaart er, dat hij er bij geweest is, dat Mevr. N. eieren aan de Duitsers weigerde, waardoor een twistgesprek ontstond. Mevr. Ravens verklaart, dat N's dochter omgang had met een Duitse militair. Dit is geen beschuldi ging tegen N., maar tegen zijn dochter. Ik heb Mevr. Ravens daarvoor opgeroepen Door onjuist optreden van opsporingsambtenaar is zij niet verschenen. Deze ambtenaar deelde mede dat zij niet komt maar bij haar verklaring volhardt. Zij had hier moeten zijn. Nu acht ik de verklaring van haar van geen waarde. Het is wel gebleken, dat hij van de N.S.B. niets moest hebben. Bovendien wordt gezegd, dat hij in 1940 lid zou zijn geweest. Hierdoor is het arrestatie bevel op hem niet van toepassing. Dit spreekt van na 1 Februari 1941. Gibbels verklaarde, dat sommigen ingeschreven werden zonder dat zij het wisten, Noordermeer zou van radio-Londen gezegd hebben: „toch allemaal leugens". Hartog vertelde allerlei dingen, die door radio-Londen gezegd zouden zijn. Hij maakte erechter allerlei dingen bij N. luisterde ook, daarom wist hij dat Hartog de berichten niet goed overbracht. Toen heeft N. een keer gezegd, doelende op de verhalen van Hartog: „toch allemaal leugens". Bewezen is dat N. nooit gesolliciteerd heeft naar de functie van burgemeester. Er blijkt uitN's ont kenningen waar zijn en dat de aanklachten van bedenkelijke tendentie zijn. De zwarte verkopen zijn bewezen. Noordermeer heeft dat eenvoudig toegegeven. Op Flakkee heeft hij dat niet gedaan. Was het gebeurd, dan had men dat wel gevonden. Veel verklaringen ten gunste van N. zal ik over leggen, o.a. een van Ir. Louwens, Dir.-Generaal van de Voedselvoorziening, die juist een prachtige pluim voor zijn voortreffelijk werk heeft gehad. Deze verklaart dat N. zich heftig verzet heeft tegen inmenging van de zijde van N.S.B. en Land stand. In het boek „Verdrinkend Land" wordt aan getoond hoe N. zich bij de inundatie verdienstelijk heeft gemaakt. N. heeft gedaan wat zijn plicht was. Hij is 5 maanden geïnterneerd geweest. Hiermede heeft hij dubbel en dwars geboet voor de zwarte verkopen. De andere beschuldigingen vervallen. Ik vraag zijn straf te bepalen gelijk aan de duur dat hij geïnterneerd geweest is. Uitspraak 11 Juni. De volgende zitting heeft plaats op Dinsdag 11 Juni a.s. ZUINIG MET SUIKER VOORLOOPIG GEEN NIEUWE BON Zooals bekend, is ons land in de laatste maanden voor zijn suikervoorziening geheel aangewezen op invoer. De stakingen in de havens in Rotterdam, en Amsterdam hebben er toe geleid, dat groote hoeveelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden heeft de staking reeds te lang geduurd om het suikerrantsoen onvermin derd te kunnen handhaven. Daarbij is inmiddels nog gekomen de staking in de Westersuikerraffina derij te Amsterdam, zoodat thans van een regel matige suikervoorziening geen sprake meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden dat na den loopenden bon voorlcopig geen bon voor consurnptiesuiker zal kunnen worden aange wezen. Het publiek wordt dan ook dringend aangeraden met de suiker welke zij thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën nog zoolang mogelijk in stand te houden Er bestaat dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere producten op den jambon, versnaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren. VOLGENDE WEEK EEN BON VOOR EIEREN Op 29 Mei zal een bon worden aangewezen, waarop voor personen geboren in 1932 of later een ei per verbruiker verkrijgbaar zal zijn. WAJANG i'OERWO de kunst van den dalang. Op Java is het wajang-spel wel zeer populair. Iedere Javaan, groot of klein, arm of rijk, kent de figuren die uitgebeeld worden. Van heinde en verre komt men om te genieten van de kunst van den dalang of wajang-vertooner. Er«J bestaan tal van soorten wajang, het oude scha duwspel op zeil geprojecteerd, maar ook het spel met levende acteurs. Doch alle wajang-spelen hebben een diepe strekking en geven het leven weer in al zijn rijke schakeeringen. Het volle, werkelijke leven ken nen wij nu ook weer in ons vader land. Het leven met al zijn vreugden en zorgen. Zorgen ook voor de huisvrouw. Wat prettig, dat die zorgen zoo verlicht worden door De Gruy ter. Niet alleen betere waar, maar weer net als vroeger tien pro cent korting. Ja, dat zijn dingen waar men wat aan heeft in het leven. Dat is de kunst van De Gruyter. BEKENDMAKING Bestrijding Coloradokever De aanzienlijke uitbreiding van de Colorado kever maakt het dringend noodig dit jaar verplich te bespuiting te doen uitvoeren op de aardappel- gewassen Het groote gevaar, dat het waardevolle aard appelgewas loopt, is zeer voldoende reden om te streven naar een zoo volledig mogelijk bestrijden van de zeer gevreesde Coloradokever. In het tijdvak 30 Mei tot en met 15 Juni 1946 moeten alle aardappelgewassen ten minste eenmaal worden bespoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram Calciumarsenaat is toegevoegd. De bespuiting moet zoodanig uitgevoerd worden, dat: le. een hoeveelheid, overeenkomend met 800 liter per H.A. gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. dat op zoodanig uur en bij zoodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog denzelfden dag kan opdrogen. Oude Tonge, 22 Mei 1946. De Burgemeester der gemeente Oude Tonge, C. SLOBBE Distributienieuws» AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de 6e periode 1946 (26 Mei tot en met 8 Juni). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 606 295 Algemeen 50 gram thee 296 Algemeen 250 gram jam, stroop enz. 297 Algemeen 250 gram zachte zeep C 59 Reserve 1 ei BONKAARTEN KF 606 373 BMV125 gram boter BONKAARTEN LA, LB, LC 606 A 47 melk2 liter melk B 47, C 47 melk 3>/2 liter melk 237 aardappelen 2 kg aardappelen BONKAARTEN KD, KE 606 795 Algemeen 250 gram jam, stroop enz. 796 Algemeen 250 gram zachte zeep 797 Algemeen 1 ei BONKAARTEN KG 606 873 BMV125 gram boter BONKAARTEN LD, LE 606 D 47, E 47 melk 6 liter melk 737 aardappelen 1 kg aardappelen TABAKSKAARTEN enz. T 30 2 rantsoenen tabaksartikelen V 30 100 gram chocolade of suikerwerken X 30 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrij dag 31 Mei a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen, voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Juni mag worden afgeleverd. Uitreiking toeslagkaartert 7e periode I94§. Zeep voor Vuilen Arbeid 7e t/m 9e per. 1946. De Leider van den Distributiekring Middel- harnis maakt bekend dat deze uitreiking als volgt zal plaats vinden Nieuwe TongeMaandag 3 Juni v.m. Stad a/h Haringvliet: Maandag 3 Juni n.ni. Middelharnis: Dinsdag 4 Juni. Melissant: Woensdag 5 Juni v.m. Herkingen: Woensdag 5 Juni n.m. Dirksland: Donderdag 6 Juni. SommelsdijkVrijdag 7 Juni. Ze If verzorgers voor één der artikelen vleesch of melk komen niet voor een toeslagkaart in aan merking. Uitreiking Schoenenbonnen. Personen wier stamkaartcijfer eindigt op het cijfer 6 en die in de jaren 1945 of 1946 nog geen schoenenbon (werkschoenen uitgezonderd) hebben ontvangen, kunnen op vertoon van hun stamkaart en inlegvel op onderstaande dagen een schoenen- bon komen afhalen: Melissant: Maandag 3 Juni v.m. HerkingenMaandag 3 Juni n.m. Nieuwe Tonge: Dinsdag 4 Juni v.m. Stad a/li Haringvliet: Dinsdag 4 Juni n.m. MiddeUiarnis: Dinsdag 4 Juni. Dirksland: Donderdag 6 Juni. Sommelsdijk: Vrijdag 7 Juni. Distributie van Rijwielbanden. Personen die nog geen aanvraag voor rijwiel banden hebben ingediend en die minstens 5 K.M. van hun werk verwijderd wonen of 25 K-M. per dag in de uitoefening van hun beroep afleggen kunnen op 4, 7, of 11 Juni a.s. een aanvraag formulier voor rijwielbanden afhalen. Op de agentschappen kan dit geschieden gedurende de zittingen van den agent. DISTRIBUTIEKRING OUDDORP (Z.H.) Bijzonderen Arbeid De Leider van den Distributiedienst te Ouddorp maakt bekend, dat de uitreiking van toeslagkaar- ten voor Bijzonderen Arbeid zal plaats hebben te: Goedereede: Maandag 3 Juni '46 van 912 en van 24 uur. Ouddorp: Dinsdag 4 en Woensdag 5 Juni 1946 van 912 en van 24 uur. Stellendam: Donderdag 6 Juni 1946 van 912 en van 24 uur, benevens Vrijdag 7 Juni 1946 van 912 uur. Tevens kunnen de melkveehouders aanvraag formulieren voor zeep voor vuile arbeid indienen Schoenen Diegenen, wiens Tweede Distributiestamkaart- nummer eindigt op een 6 en in Januari 1945 of later nog geen bon voor gewone-of beroepsschoenen ontvangen hebben, kunnen in ae week van 3 t/m 7 Juni 1946 en van 17 t/m 25 Juni 1946 op de kantoren te Ouddorp, Goedereede en Stellendam, tegen overlegging van hun Tweede Distributie stamkaart en inlegvel GA t/m GE 605 een schoe nenbon naar keuze in ontvangst nemen. Kinderen, die den leeftijd van 10 maanden be- jeikt hebben, komen eveneers in aanmerking, indien zij nog geen bon hebben ontvangen. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT Toeslag bijzonderen arbeid De Leider van den Distributiedienst Ooltgens- plaat maakt bekend, dat de uitreiking Toeslag Bijzonderen Arbeid 7e periode als volgt zal plaats hebben Den Bommel:Dinsdag 4 Juni '46 van 912 uur; Ooltgensplaat: Woensdag 5 Juni '46 van 14 u.J Oude Tonge: Donderdag 6 juni '46 van 912 en van I3 uur. Zij, die zelfverzorger zijn voor het artikel melk of vleesch, komen wederom voor toeslag in aan merking. Zij dienen echter opnieuw een aanvraag formulier te doen invullen. Aanvraag Rijwielbanden Personen, die volgens de voorschriften in aan merking komen voor rijwielbanden en nog geen aanvraag hebben ingediend, kunnen thans een aanvraag indienen. Hiervoor is gelegenheid te: Oude Tonge: op Dinsdag 4 Juni a.s. van 34 u.; Den Bommel: op Vrijdag 7 Juni a.s. van 910 u,; Ooltgensplaat: op Vrijdag 7 Juni a.s. van 910 U. Wegens plaatsgebrek moest de rubriek „Voor de Kinderen" en enkele Verslagen blijven over staan. LANDBOUW» OUDERDOMSGEBREKEN AARDAPPELEN OOGST 1945 De Voedselcotnmissaris voor Zuid-Holland brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat een regeling is getroffen, waarbij aan de telers, voor partijen aardappelen van oogst 1945, welke op of na 1 Mei 1946 voor consumptie zijn of worden afgekeurd, onder bepaalde voorwaarden den telersprijs voor consumptieaardappelen door het A.V.A. zal worden vergoed. Een en ander na aftrek van een bedrag van 3,per 100 Kg., zijnde den vastgestelden telers- prijs voor voederaardappelen. Alle partijen die ingevolgen deze regeling moeten worden gekeurd en opgemeten, dienen uiterlijk Juni 1946 door de telers worden opgegeven bij den Hoofdopzichter van het A.V.A., Leeuweriklaan 17 te s-Gravenhage. EVACUATIE MEUBELVERVOER De Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt het volgende bekend: Ondanks de vele pogingen, die wij ondernomen hebben, om het vervoer der meubels ook geheel vergoed te krijgen, is dit ons slechts ten deele gelukt Daar er momenteel enkele ambtenaren van de Regeling Centrale Meubeltransport (R.C.M.) op ons eiland vertoeven, hebben wij ons ter voorko ming van dubbele administratie met hen in ver binding gesteld. Deze ambtenaren hebben de bij ons ingeleverde nota's van de rijders van meubilair onvolledig genoemd en moeten daarvoor nieuwe nota's bij de Gemeenten ingediend worden. Dit betreft dus vervoerkosten van meubelen, die niet door de evacué's aan de rijders betaald zijn. Deze nota's van de rijders moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Elke rekening moet in tweevoud (met inkt of inktpotlood geschreven) ingediend worden bij de Gemeente, waar de evacué nu woont. 2. Er moet opgegeven worden: vervoerd met wagen met 1 of 2 paarden óf met auto vervoerd. 3. Tegenwoordig adres van den evacué. 4. Tegenwoordig adres ,van den rijder. 5. Vervoerd vannaar 6. Aantal vrachten en aantal uten gereden. 7. Voor iedere evacué moet er een 'rekening apart zijn. Men ictte hier goed op om afwijzen te voorkomen. Iedere rijder kan dus de goede rekeningen sturen naar de Gemeente, waar de evacué nu woont, omdat de R.C.M. die daar moet controleeren. Deze Gemeente stelt zich daarvoor dan nader niet 'de R.C.M. in verbinding. De Rijksdienst voor Landbouwherstel behandelt geen meubclvervoer meer, doch laat de rest over aan de R.C.M. De kwitanties met zegel, dat is dus van die evacué's, die hun rijders wel betaald hebben, zullen door ons aan de betrokken Genieenten worden doorgezonden. Zoo noodig alleen schriftelijk over de achter gebleven gezegelde kwitanties corrcspondccrcn aan ons adres, afd. Evacuatie. Niet aan ons loket behandelen. Ten slotte declen wij nog mede, dat die land bouwers, die hun eigen meubelen vervoerd hebben, nu ook hun declaraties bij hun eigen Gemeente kunnen indienen, wat voorheen niet zoo was. Rijksdienst voor Landbouwherstel MIDDELHARNIS. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Tot onderwijzer aan de Chr U.L.O.-Schóol, alhier, werd benoemd de hcei A. C. Pluyni te Oud-Beierland. Chr. Gemende Zangvereniging. A.s. Maandag avond hoopt bovengen. Vereniging haar le repe titie te houden. De aanvang hiervan is bepaald op 8 uur, en niet, zoals j.l. Maandag de leden is mede gedeeld om half 8. De Ver. telt thans 70 leden. Als dirigent is benoemd dhr. G. Zoon te Sommels dijk, terwijl voor het Kinderkoor „De Zilveren klokjes", voorheen behorend aan het intussen geliquideerde dameskoor „Euphonia" en thans toegevoegd aan de nieuwe vereniging, is benoemd dhr. J. v. d. Heuvel te Sommelsdijk. Dit kinder koor dat ongeveer 35 leden telt, kan nog aanmerke lijk worden uitgebreid. Repetitie: Maandagavond 6.3U-7.30 uur. Beide Verenigingen repeteren voorlopig nog In een der lokalen van de O.L. School te Middelhar- nis. Diegene die voornemens zijn om zich bij een onzer Verenigingen te voegen, worden aangeraden Op de le repetitie aanwezig te zijn, opdat men achterstand in de studie der te leren liederen voor komt. Onze dorpsgenoot, de heer H. van Veen, thans firmant van de firma E. Hartog Zn. slaagde dezer dagen voor het Meestersexamen Uurwerken. Als bijzonderheid kunnen wij hierbij vermelden, dat er slechts 35 in Nederland zijn, die dit diploma bezitten. Hij is de enigste op Flakkee. Niemand zal het ons euvel duiden, als we de in de bezettings tijd zo zwaar getroffen zaak, geluk wensen met deze promotie van één haar firmanten. Nadat door Ds. L. Blok het beroep naar Kampen werd aangenomen, ontving Z. Eerw. nog een beroep naar Ede en werd hij op een drietal geplaatst voorde Herv. Gemeente te Rhenen. Het spreekuur van den Burgemeester is 's Dinsdags van 9-11 uur. Nu de plantsoenen in ons dorp weer een sieraad voor onze gemeente zijn, verzoeken wij de jeugd niet in de buurt van deze plekken te gaan voetballen. DIRKSLAND. De collecte voor de Stichting 1940-1945 in onze gemeente, bracht het mooie bedrag op van 3162,05. Diegenen, die nog niet door een der collectanten(trices) bezocht zijn, wor den vriendelijk verzocht dit te melden aan: J. OSSEWEIJER. Op 28 Mei j.l. werden vanwege de Nederl. Stenografenbond „I. Pitman", alhier, de examens afgenomen en slaagden voor Stenografie B. (130 Itgr. per Min.): mej. Ma Korteweg, Ooltgensplaat; mej. Rie de Jager, Middelharnis; mej. Truus Guldeineester, Dirksland; dhr. Adri Tanis, even eens Dirksland. Verder slaagden voor Handels- typist(e): mej. Lies Westhoeve, Ouddorp; mej. Leni de Leeuw, Ouddorp; mej. Annie Hagens, DirkslandmejKlaasje Groenendijk, Sommelsdijk mej. Janny van Gent, Middelharnis; mej. Leni Knops, Dirksland; dhr. Bert Okkenburg, Nieuwe Tonge, dhr. Han Osseweijer, Dirksland, dhr. Leen Dijkgraaf, Dirkslanddhr. A. Langbroek, Sommels dijk; dhr. Verhoek, Bleskensgraaf; dhr. Job Mierop, Ouddorp, dhr. M. Mulder, Stad aan 't Haringvliet;dhr. Erkelens, Stad aan 't Haringvliet; dhr. Leen Goudswaard, Middelharnis; dhr. Dirk Verkerke, Sommelsdijk; dhr. Ary Verbrugge, Middelharnis; dhr. Adri Both, eveneens Middel harnis. Allen genoten hun opleiding op de Pitman- school, Dir. Eng. Blok. HERKINGEN. De uit deze gemeente gekeurde dienstplichtigen voor de lichting 1946 zijn op één na alle goedgekeurd. 4 werden goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling op Zaterdag 8 Juni 1946 het monument van den alhier begraven piloot te onthullen. Nader zal nog worden bekend gemaakt op welk uur deze plechtigheid zal ge schieden. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat op Dinsdag 11 Juni a.s. zal plaats heb ben de candidaatstelling voor den gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormiddags 9 uur tot en met de nam. 4 uur, bij den burgemeester,o ter secretarie der gemeente, worden ingeleverd de lijsten van de candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 12 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste II personen, die volgens de Kiezerslijst, zooals deze luidt op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den ge meenteraad in de gemeente. Voetbal. Het tweede elftal van de Voetbalver, alhier, speelde j.l. Zaterdag tegen Stad aan 't Haringvliet. Deze wedstrijd Werd door de onzen verloren met 9—0. Het eerste elftal won van Melissant II met 42. - Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. v. M. Molenaar en C. E. de Geus. Ondertrouwd: Chr. Huizer, 26 j. en Gerrie Wolfert, 23 j. MELISSANT. In de consistorie der Ger. Gem., alhier, werd Maandag 27 Mei j.l. een vergadering gehouden van oud-leden der S.G.P., teneinde te komen tot het weder oprichten van een Kiesver. Tot bestuursleden werden gekozen de heren M. W. Struik, H. v. Rossum, P. Dale, M. Struik Azn. en P. van Dijk. Kerknieuws: In de Ned. Herv. Kerk, alhier, werd Zondag 26 Mei belijdenis des geloofs afgelegd door de volgende personen: N. v. Immerzeel, M. Trommel, P. Tieleman, A. Robijn en L. Overweel. GOEDEREEDE. Door dhr. Joh. Orgers is onderhands een motorschip te Zierikzee aangekocht om daarmee de kustvisserij uit te oefenen. Doordat een paar kinderen met lucifers speelden, geraakte het varkenshok van G. van Wijk in brand, waaruit zijn varken met moeite gered kon worden. Door het doortastend optreden van een paar vrouwen kon erger worden voorkomen Door Joh. van Hoven zijn verleden week Zaterdag de eerste nieuwe aardappelen gedolven. De uitkomst en kwaliteit waren goed. Zaterdag I Juni 's nam. 4 uur zal er leden vergadering worden gehouden van de vissersver eniging „Ons Belang", waarbij rekening en ver- antwoording%zai worden gehouden en verkiezing van een geheel nieuw bestuur. In deze gemeente zijn verleden week 14 personen voorden militairen dienst gekeurd, waar bij er 4 ongeschikt werden bevonden. De candidaatstelling voor den gemeenteraad van deze gemeente is bepaald op Dinsdag 11 Juni. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat vóór 15 .Juni a.s. alle perceelen aardappelen, groot of klein, 1 keer bespoten motten zijn ter bestrijding van de coloradokever. Namens de ingezetenen dezer gemeente werd Dinsdag 28 Mei j.l. een grafsteen op het graf van den in Mei 1940 gesneuvelden milicicn-curporaal Jan Troost, met een toespraak van den waarn. Burgemeester Goekoop, aan de familie Troost overgedragen. OUDDORP. lu de weervisserij werd een zalm gevangen, die naar de afslag te Rotterdam werd vervoerd. Kerknieuws: Ds. Hovius zal D.V. op 16 Juni a.s. wegens vertrek naar Hoogeveen zijn afscheid prediken. Op Zondag 2 Juni zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Hovius de bediening van den li. Doop plaats hebben. Doopvadcrs kunnen zich daarvoor aanmelden Vrijdag 31 Mei, 's avonds 7.30 uur in de Kerkekamer. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. Kool, alhier en Cornelia van Aspercn van Goedereede. KerknieuwsNed. Herv. Kerk, v.m. en n.m. Ds. Hovius. Geref. Kerk, v.m. en n.m. Ds. v. d. Veen. Ger. Gemeente, v.m. en n.m. lecsdienst. Doopsgez. Gemeente, v.m. dhr. van Trigt te Abben broek. OUDDORP. Duor het bedanken van dhr. P. Kurvink die 18 jaar bode heeft geweest van de S.B.Z. is met ingang van I Juli benoemd dhr. G. v. d. Bok Jz. alhier. Door de gamalenvissers zijn in de afgelopen week gemiddeld 120 Kg. garnalen per dag gevangen De candidaten voor de Partij v. d. Vrijheid voor de a.s. verkiezing zijn: Joh. Hameeteman. KI. van Dam; P. van Splunter; J. Bakelaar; P. C BreenJ. Komtebedde; Krijn Hoek; W. Westdijk; KI. Meijer; H. Bosland; P. M. Bosland en Abram Pijl. Burgerlijken StandiGeb. Maria, d. v. A. Moerkerk en J. Hoek; Johannis z. v. A. Moerkerk en J Hoek; Anthonia Wilhelmina d. v. A.Voortman en J. Veliekoop. OUDE TONGE. A. s. Zondagmiddag 2 Juni, hoopt Ds. Vollebregt te half drie afscheid te nemen van de gemeente. Houders van zitplaatsen worden verzocht zo vroeg mogelijk aanwezig te zijn, aangezien om 5 min. voor half drie de nog open zijnde plaatsen Worden vrijgegeven. OOLTGENSPLAAT. Het woonhuis van wijlen mej. de wed. I. Leijdens gelegen aan de Kerkring is onderhandsch verkocht aan dhr. A. Buscop Johz. Na een verblijf van ruim 9 jaar in Ned. Indië als militair is onze dorpsgenoot dhr. Joh. v. Putten "J. C, zn. in deze gemeente teruggekeerd. Door de vrije A.R.-Kiesvereeniging „Talma" zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de vol gende candidaten gesteld: Abr. de Vos Az.; K. van Oostende; W. Duin Jobz.; W. Tiggelman; W. Nattekaas; Abr. Pieterse en Jac. Fun. Na in 1943 door de Duitscher opgepakt en naar Duitschland vervoerd zijnde voor den „Arbeitsin- zet" is onze dorpsgenoot dhr. P. van Maastricht Zondag j.l. in deze gemeente gearriveerd. Bij de ineenstorting van het Duitsche leger was betrok kene door de Russen in een kamp voor krijgsge vangenen ^ondergebracht. Van het eene kamp zwierf hij naar het andere, tot hij in begin April in een Russchische kamp in Oostenrijk terecht kwam, waar een Nederlandsche militaire missie hem ont dekte, en deze voor repatrieering naar Nederland zorgde. g~ Na een jaar geschorst te zijn geweest is de gemeente secretaris dhr. K. Korteweg in zijn eer hersteld en heeft hij zijn werkzaamheden als gemeente-secretaris hervat. Wel zal hem een berisping worden toegediend. Op Dinsdag 28 Mei j.l. des savonds 6.30 uur kwam in Hotel Hobbel de steen kolen bond „Alge meen Belang" in vergadering bijeen. Aanwezig plm. 40 personen. De voorz. dhr. C. Buscop Johz. opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Vervolgens was het woord aan den secr. dhr. C. de Vos Johz. voor het lezen der notulen die na opmerking door den voorz. omtrent het 30-jarig bestaan werden goedgekeurd. Over de Rekening en Balans geeft de secr. een toelichting Van brandstoffen zijn ontvangen ƒ12134, 15. Aan vrachtloon betaald ƒ330,17. Aan losloon ƒ918,25. Diverse belastingen ƒ400,—. Bezit der vereeni- ging ƒ5991.11. Bij monde van dhr. J. de Vos Cz. bracht de commissie tot nazien der rekening verslag uit en adviseerde tot goedkeuring. Uit het verslag van den secr. bleek dat de ver. 527 leden telt. 396 leden hadden deze keer hun bonnen ingeleverd. Verschillende leden drongen er op aan, om leden die hun kolen niet van de vereeni- betrokken te royeeren. Nadat verschillende per sonen hierover het woord hadden gevoerd, werd besloten voorloopig nog geen maatregelen te treffen. Bij monde van dhr. W. Tiggelman bracht de Commissie van Toezicht verslag uft en deelde mede dat alles in goede orde was bevonden. Nadat bij de rondvraag enkelevragen waren gesteld,deelde de voorz. mede dat indien de levering van kolen had plaats gevonden en binnen 4 weken deze niet door de betrokkenen aan de bode waren betaald, de prijs met 5 cent zouden worden verhoogd als belooning voor de bode voor het innen der gelden. Dit werd door de aanwezige leden goedgekrurd. Vervolgens sloot de voorz. met een woord van dank deze geanimeerde vergadering. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT Schoenenbon TD 6 De Leider van den Distributiedienst Ooltgens plaat maakt bekend, dat personen wiens TD als laatste cijfer het cijfer 6 (zes) draagt en in Januari 1945 of later geen bon voor gewone schoenen of beroepsschoenen hebben ontvangen, in aanmerking komen voor een bon voor gewone schoenen. Voor uitreiking van deze bonnen zal zitting worden gehouden te: Oude Tonge op Woensdag 5 Juni a.s. van 1012 uur; Den Bommel op Donderdag 6 Juni a.s. van 2.304 uur; Ooltgensplaat op Vrijdag 7 Juni a.s. van 1012 u. SCHAAKRUBRIEK No. 7 Hier volgt No. 2 van de wedstrijd over 12 twee- zetten. Sleutelzct opgeven is voldoende. Denkt U om liet zoeken naar nevenoplossingen? Er zal wel eens een twcczet met meer dan één opl. tussen zitten. Voor iedere foutieve bewering gaat er 1 punt van uw aantal af. Oplossingen van dit probleem vóór 15 Juni c.k. posten. Adres: Redactie. Op de envelop of brief kaart: „Schaakrubriek". Wit (12) Ka8, Dg7, Ta7, Lf8, Lg8, Pe5, pi. b5, b7, d7, c3, f5 en f7. Zwart (3) KdG, Lc7, Le8. No. 7. (No. 2 v. d. wedstrijd) i b c d c f g h PARTIJEN 1 P..rtij v.m de S.D.A.P Vrijz. Dem. Bond Chr. Dem. Unie Art R.K. Staatspartij Anti-Revolutionaire Partij Staatkundig Geref. Partij Partij van de Vrijheid. Chr. Hist. Unie Communistische Partij b c d e f 334 165 G 109 509 530 323 74 16 125 656 671 T55 43 262 42 3 27 411 421 45 12 564 521 67 12 Na de Verkiezingen Na de uitslag van de verkiezing op 17 Mei j.l. voor de 2de Kamer, publiceerden we de totaal uitslagen van ons eiland, waarin het verlies of de winst van de partijen tot uitdrukking kwam. Daarin zat helaas een fout, waardoor de verge lijking geheel mank ging. Bij de berekening van de percentages van de uitslag in 1937 werd ver zuimd de partijen, die in J946 niet, maar in 1937 wel aan de verkiezingen deelnamen, mede te be rekenen. Daarom geven wij nogmaals de totaal-uitslagen van de 2de Kamerverkiezingen in 1937 en 1946, tezamen met de uitslagen van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1939 en 1946. (Zie het staatje totaal-uitslagen Goeree en Overflakkee). Beschouwen we de uitslag van 17 Mei dan zien we dat toen de A.R. Partij een winst boekte van 7% (dus geen 2.84%). De S.G.P. won 1.4% (verloor dus geen 1.59%). De Partij van de Vrij heid won 0.7 (verloor dus geen 0.57 De R.K- Volkspartij verloor 1.1% (geen 2.16%). De Partij van de Arbeid won 3.8 (geen 0.87 De C.D.U. maakte een winst van 1.4% (geen 0.93%). De Communisten verloren 0.6%. Zoals men ziet is de winst van de verschillende partijen groter en het verlies kleiner, wat te begrijpen is, omdat de overige partijen, welke in 1937 13.1 van het totaal aantal stemmen be haalden, op 17 Mei niet aan de verkiezing deel namen, waardoor die stemmen over de andere partijen werden verdeeld. De uitslagen voor de Provinciale Staten geven een enigszins ander beeld. Ooktiu boekte de A.R. partij in vergelijking met de Statenverkiezing in 1939 winst, n.l. 5.3 De S.G.P. won 3.8 De Partij van de Vrijheid verloor 4%. De R.K. Volkspartij verloor 0.7 De Partij van de Ar beid won 3.2 De C.H.U. won 2.1 De Com munisten bleven gelijk. Vergelijken we de uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten van j.l. Woensdag 29 Mei met de verkiezing voor de 2e Kamer 12 dagen tevoten op 17 Mei, dan zien we opmerkelijke verschui vingen. De A.R. partij ging 3.4 achteruit. Deze stem men zullen overgegaan zijn naar de S.G.P. en C.H.U., want deze partijen wonnen respectievelijk 3.9 en 1.8 Ook de Partij van de Arbeid ver loor in 12 dagen 2.4 Hierdoor konden de Partij van de Vrijheid 0.3 de R.K. t).2 en de Com munisten 0.1 winst noteren. De overige 1.8% moet dan naar de Prot. rechtse partijen zijn over gegaan. Hieruit kunnen we concluderen, dat bij de Statenverkiezing andere factoren een rol spelen als bij de 2e Kamerverkiezing. Al is het niet in .zulk een belangrijke mate als bij de verkiezing voor de Gemeenteraad, meer toch als bij de 2e Kamerverkiezingen worden de candidaten ge wogen. Verheugend is het, dat we thans ook weer ver tegenwoordigd zijn in de Prov. Staten. De heer N. van der Brugge is voor de A.R. partij en de heer H. van Rossum is voor de S.G.P. gekozen. Voor ons eiland is dit zeer belangrijk. Zij kunnen de belangen van Flakkee ten opzich te van verkeer, polder en wegen ten zeerste be hartigen. We denken b.v. aan de overname van de weg naar de Gala the aan de verbinding vai Bovendien kunnen de belangen der gemeen ten goede aanwenden. In Zuid-Holland heef andere provincies de aanzienlijk verlies gele zetels, thans 24, wat eer dan 5 De Communis buit strijken. Zij wonn won 1 zetel. Hierdoor kerk naast de heer Var Van Ruller naar de St bleyen gelijk. Gelukkig is het de C.l Ridderkerk een zetel te geval, dan zouden al d deze kieskring verloren verzuimd de lijst met Z.-H. te verbinden. Ee zetel kosten. De uitslag ove De nederlaag van de 17 Mei is Woensdag niet in sterke mate vergroot, 't gehele land 2.5 Z zetels ten voordele va wederom een grote won De doorbraakpoging v is hiermede op een volk We kunnen ons voorstel ers zich bedenkelijk ach Bij de andere partijen gering. De R.K. Volkspa van de Vrijheid 2. De A. C.H.U. en de S.G.P. bit Sinds 17 Mei boekte winst van ruim 20 De C.H.U. heeft daarm zij het laatste jaar te ver rijk afgeslagen. De Chr. 1 mede hun Instemming t van de samenwerking me; van het partijbestuur. Voor rechts zijn de ve gend verlopen. Nietteg' demoralisatie en ontwrici vorige verkiezingen do een rechtse meerderheid ren bleven trouw. Wa de Prov. Staten 340 Ie' thans is deze 339 rech' Moge dit betekenen, da die in haar politiek buig Dat Woord erkent als ri; zaken van ons land. De grote winst, welke t ten behaald is, (sinds 17 1 vooruit), brengt grot hun revolutionair strev worden bel Evangelie. De uitslag van de Stat; twijfeld ook iets te zegge matie. Wederom, zelfs in op 17 Mei, is het beleid va, horn veroordeeld. Een terugkomst van Minister-President, waaro GETROUWD: AAD BURGER ANNIE WIELAARD ROTTERDAM v. Cittersstr. 27b bUMMbL&Dl JK OudeI. dijk 428 29 Mei 1946. P. E. KWAKERNAAK cn M. L. S. SPOOR geven U hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 13 Juni a.s. Sommelsdijk Voorstraat A 9 29 Mei Stad a/h Haringvliet 1 1946. Buiten F 118. Thuis: Stad a/h Haringvliet 5 Juni des n.m. van 7 tot 9 uur. J. A. JONGELING en G. B. GEELHOED hebben de^er U, namens weder- zijdsebe ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 13 Juni a.s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te Den Bommel, des nam. 3 uur door den Weleerw. v Heer Ds. A. H. Sonnenbcrg, Ncd. Herv. Pred. te Ooltgensplaat. DEN BOMMEL, 28 Mei 1946. Kade A 280. Voorstraat A 63. Gelegenheid tot feliciteeren: Voorstraat A 63 op Dinsdag 11 Juni des ram. van 7 tot 9 uur. Toekomstig adres: Voorstraat A 62, Den Bommel. Abonneert U op „Opbouw" Op 8 Juni a.s. zijn onze Vader en Moeder 'H. v. GELDER 1 A. v. GELDER-Hartensveld 1 12V2 jaar getrouwd. 1 Hun dankbare kinderen I ARY j 1 MAATJE TRIJNTJE FRANSJE. MIDDELHARNIS, Verlengde Hoflaan 2. Heden overleed tot onzi grote droefheid onze geliefde Broeder en Zwager Dr. PIETER ADRIANUS DE WILDE, arts te Amsterdam, echtgen. v. J. H. M. de Pater, in de ouderdom van bijna 74 jaar. J. P. DE WILDE A. F. DE WILDE- van Schouwen M. M. CRUC^-de Wilde Nieuwe Tonge-Amsterdam, 29 Mei 1946. GEVRAAGD: net dagmeisje voor hulp in üc huishoudingen klein burgergezin, 2 kinderen 1c Middelharnis. Prima kost en be handeling. - Loon 10,p. w. Br. onder No. 175 Firma L. VROEGINDEWE1J, M'hamis. Er staat een Stier ter dekking. Tc koop ccn Boerenwagen bij W. RAS, Sommelsdijk Telefoon 392. Jes ,,B' GEi teg In li dij: c. laar H. va V dat (par G

Opbouw | 1946 | | pagina 2