C 3 a ONDERWIJSDAG 3 Vergadering der Christelijk Historische Unie de heer P. Brijnen, gezegd Van Houten We thou het ero« idr; itellen den Raad voor in verband met geworden laadvermogen der vracht- apaciteit der weegbrug welke op heden op te voeren tot 15 ton, waarvan de kosten zullen bedragen 575,— Nu eenige bespreking wordt hiertoe besloten. Het verbreeden dei brug is eveneens nood zakelijk. doch in verband ntet de materiaalpositie wordt dit voorloopig uitgesteld. Gevraagd zal Worden of met het aanbrengen van een tweetal leggers, waardoor de auto's iets hooger komen te staan, verbetering is te verkrijgen. Haveriverbetering. De Voorzitter deelt mede dat de heer Terluin met de heer Steur aanwezig /.iju tot het geven van inlichtingen omtrent de toestand van de haven. In een volgende vergadering zullen definitieve besluiten worden genomen over de herstelling der haven. Tot leden van de commissie belast met het nazien der gemeentcrckening dienst 19-13 worden benoemd de Heeren Kreeft en Wagner. Rondvraag. De heer Kreeft vraagt inlichtingen over de uitbetaling der verhuiskosten, waarov de Voorzitter een toelichting geeft. De heer Koppenaal bepleit verlaging der huur voor vlo gymnastiekvereniging en stelt tenslotte voor het gymnastieklokaal gratis ter beschikking te stellen aan genoemde vereeniging, welk voorstel wordt ondersteund door den heer Kreeft. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen stemmen. Omtrent het uitdiepen van de Molenkreek zal in overleg worden getreden met Bureau Van Aertsen en het polderbestuur. Sluiting. DIRKSLAND. Maandagavond 20 Mei kwam de gemeenteraad in een spoedeisende verg. bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorz. burgm. Ottink opent de verg. met gebed. De secr. leest de not. van de vorige verg., die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna worden enkele Ingekomen stukken behandeld, waarna overgegaan wordt tot het benoemen van twee onderwijzers aan de O.L.- schooi in de vacatures dhr. C. Holleman en M. Immerzeel. De raad gaat voor bespreking over in geheime zitting. Na heropening in openbare zitting volgt de stemming. Bij beide stemmingen worden de No's 1 van de voordracht met algemene stem men gekozen n.l. de heren H. v. Veen te Grams ber gen en P. v. Berkel te Deventer. Bij de rondvraag komt in bespreking de urinoirs op de Ring en in de Winterstraat, die beiden op een minder juiste plaats staan nl. tegen een woning en vlakbij een slachtplaats. De voorz. zegt dat deze zaak in B. en W. verg. reeds besproken is en dat beide urinoirs verdwijnen, maar dat een geschiktere plaats gezocht wordt, om beide des noods alléén die van de Ring, neer te zetten. Dhr. G. Smit wijst op de vuilniswagen, die wat grootte en dichtheid betreft veel te wensen over laat. De voorz. deelt mee, dat eens gezien onze gem. voor de oorlog een vuilnisauto bezat, deze ons weer in het vooruitzicht is gesteld. Een der leden merkt op dat paardentractie wellicht goedkoper is, maar daar de huur voor het paard 120 per maand bedraagt, meent de voorz. dat dit niet het geval is. Niettemin heeft deze zaak de aandacht van B. en W. Dhr. Poortvliet merkt op dat de school schoon- houdster der O.L.-school te weinig verdient en zag dit gaarne naar behoren gewijzigd. Dit zal in B. en W. verg. behandeld worden als de schrif telijke aanvraag bij B. en W. binnen' komt. Dhr. Baart legt er de nadruk op, dat het schriftelijk indienen van enige zaak bij B. en W. de enig juiste weg is en niet het aanklampen van een gemeente raadslid pf wethouder en deze als spreekbus ge bruiken. Dhr. A. Knöps vraagt inlichtingen over de toewijzing van de woning van mej. G. Fluit. De voorz. deelt mede dat hij hem hierover als lid der woningcommissie, nè de vergadering een uiteen zetting wil geven. Dhr. A. Knöps vraagt tevens, namens het hoofd der Openbare bewaarschool, haar een speelplaats disponibel te stellen voor de kinderen. De voorz. merkt op dat bij de bij de houding van het hoofd minder juist vindt, daar het er op lijkt of zij een beslissing wil forceren, want hoewel, de voorz haar toegezegd heeft een onderzoek in te stellen en dit inderdaad reeds gebeurd is, komen toch min of meer officiële personen deze zaak opnieuw bespre ken, op aandringen van het hoofd. En hoewel volgens het hoofd der bewaarschool, de comman dant der Gezagstroepen toestemming geeft om gebruik te maken van de speelplaats achter de school in het Achterdorp, kan de voorz. hiervoor de verantwoording niet op zich nemen daar hij verontreiniging van dit zand mogelijk acht en het dan niet geschikt is voor kleine kinderen. Bovendien heeft de voorz. het hoofd reeds medegedeeld dat de Gezagstroepen wellicht weg gaar, en dan de gehele school vrijkomt en zo dit niet plaats heeft er altijd nog een speelplaats gemaakt kan worden naast het badhuis. Dhr. D. Poortvliet merkt op dat de voorz. moet begrijpen dat het hoofd werkt in het belang van de kinderen, overigens is bij het inet den voorz. eens dat de speelplaats achter de school Achterdorp niet ge schikt is en het beste doet even af te wachten. Hierna wordt de vergadering gesloten. HET GOUDEN AMBACHT. Het werk van den meester. De meester. Hij was de verant woordelijke beoefenaar van zijn ambacht. Hij was het die de zorg droeg voor de opleiding van zijn leerlingen en gezellen. Maar bovenal voor het aanzien, dat zijn ambacht genoot. Hoe toegewijd deden de ambachtslieden van eeuwen terug hun schoon handwerk. Met hoeveel liefde werkten zij aan beeldjes of figuren die, hoog op onze oude torens en kathedralen, vrijwel door niemand worden gezien. Het was de liefde tot hun ambacht, tot de schepping hunner handen die hen dreef. De oude gilden bestaan niet meer. Maar goede vaklieden nog wel. Ook in onze moderne fabrieken. Nog altijd zijn er producten die ver edeld moeten worden. Nog altijd artikelen waarvan de bereiding de grootste zorg en vakmanschap ver- eischt. Toegewijde vaklieden met jarenlange ervaring zorgen bijvoor beeld dat alles wat de fabrieken van De Gruyter verlaat, en dat is hèèl wat, inderdaad béter is. Betere waar en bovendien tien procent korting. Ja, het oude ambacht is bij De Gruyter nog in eere. Enhet is meesterwerk. PLAATSELIJK NIEUWS. MELISSANT. Dinsdag 21 Mei kwam de verg. van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier bijeen in de consistorie. Aanwezig 35 pers. Toezegging van beroep, vond plaats aan Ds. Streef kerk van Brandwijk. STELLENDAM. Door het plaatselijk comité van de HARK werden hier ter plaatse vele goederen van zeer uiteenlopende aard uitgereikt. Iedereen die be hoefte aan een en ander had kon hiervoor een briefje inleveren ten gemeentehuize. Meerdere goederen worden nog verwacht. GOEDEREEDE. Van den landbouwer M. v. d. Wende is een jaarlingvaars bezweken. Zaterdag 18 Mei speelde S.V.G. I een thuis- wedstrijd tegen Don-Bosco van Oude Tonge met een 1-0 overwinning, terwijl S.V.G. II won van Don-Bosco II met 3-2. Burgert. Stand. Ondertrouwd: Cornell's Jacob Blok 21 j. uit Middelharnis en Dina Hakkenbrak 21 j.; Arie Struïjk 34 j. en PieterneHa Bruggeman 27 j.; Cornelis Tanis29 j.en Casparina Lokker 28 j. OUDDORP. Ds. Doornenbal van Kesteren heeft een toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. De garnalen visser M. v. d. Klooster had op de visserij het ongeluk dat de kruk uit de as van de motor liep. Hij moest naar de werf ter reparatie. - De garnalenvissers hebben de vorige week ruim 90-180 k.g. garnalen per dag gevangen. VOOR DE KINDEREN BESTE OPBOUWNICHTEN EN NEVEN 'k Geloof, dat heel veel nichten en neven beter raadsels kunnen oplossen dan verhaaltjes schrijven. Waar blijven nu al die schrijvers en schrijfstertjes? Toch heb ik heel leuke verhaaltjes gekregen, 't Liefst zou ik al die verhaaltjes van jullie in de krant zetten. Maar, dat kan natuurlijk niet. Nu heb ik prijzen uitgedeeld. De eerste prijs heeft Akelei, de tweede Adrie v. A. uit N. T. de derde Sijgje BI. uit St. en de vierde De drie tonnetjes uit O. T. Als je nu een prijs hebt, dan wil dat niet zeggen, dat je een boek of zo krijgt, maar, dat je verhaaltje in de krant komt. Eerst is dat van Akelei dus aan de beurt. Verder heb ik nog een leuk aardig verhaaltje gekregen van Izadk J. L. K- te St.; Janneke v. B. te N. T.; Maatje L. te Den B., en Loek D. uit St. Bep V. te At. Fijn, dat ik toch een brief van je kreeg, al wist je niet zo gauw een verhaaltje. Janna L. te AI. Jij schrijft, dat je het zo fijn zou vinden, als we met elkaar iets deden voor de op bouw, écht opbouwen. Iets doen voor de arme kinderen of zo. Of iets anders. Dat vind ik een reuze aardig plannetje. Wie van de Opbouwnichten en» neven weet daar raad op. Ik zal wel een heleboel brieven hierover krijgen. En nu het verhaal van Akelei. Jammer genoeg kan het niet in één keer gedrukt Worden. Dus de volgende keer het vervolg. Het heet: Hoe Elsy een hond kreeg Elsy van dokter Hammeringa woonde in een klein dorpje. Vlak naast hun huis was een boerderij van boer Teun en zijn vrouw Grietc. Boer Teun had een grote zoon Jan, die al op de boerderij Werkte, maar hij had ook een klein jongetje die een beetje ouc'er dan Elsy was en die heette Niek. Elsy en Niek waren dikke vriendjes; dat kwam omdat ze zo dicht bij elkaar woonden en omdat Niek zijn vader zo'n fijne boerderij had met 5 paarden en dan nog koeien, varkens en konijnen. Achter de boerik-rij stond een groot kippenhok met wel duizend kleine kiepjes, zei Elsy dan tegen haar moeder. In de keuken stond een grote pocscn- mand c-n daarin lagen de poesenmoeder Minettc en haar kindic Micsje. Vóór de boerderij bij het hek waar „Welgelegen" op stond, was een groot hondenhok, daarin woonde Binkie de hond. Elsy kende alle beesten van de boerderij en-de beesten kenden haar ook. Elsy zat elke dag bij de boerin, die bet kindje van den dokter graag lijden mocht, ze was dan ook een tweede moeder voor haar. „Tante Griet", vroeg Elsy toen er pas kleine kui kentjes waren, „krijg ik er ook een paar"? (Elsy was dol op beesten en vooral op honden zodat ze haar moeder geregeld om een hond vroeg. Moeder en Vader zeiden dat ze nog maar moest wachten). Welnu meid' zei tante Griete, „wacht nog maar een tijdje, als je wat groter bent. Opeens riep Niek die bij de konijnen was: „Elsy, Elsy kom eens kijken hoe leuk"! „Wat is er", riep Elsy nieuwsgierig. „Kom maar hier, ik zag niets het is een verrassing". Elsy kwam dichter bij en zag dat Niek een wit konijntje met rode oogjes in zijn handen had. „Vader bracht het voor me mee", zei Niek, vind je het niet leuk? Je zegt niets, „snoezig", zei Elsy. „Zeg Niek, wanneer ben je eigenlijk groot? Moeder zegt altijd dat ik wachten moet tot ik groot ben en dan krijg ik pas beesten". Jullie heb ben er zovéél en ik heb niets. „O, zei Niek," als je boven een stoel uit kan kijken dan... verder kwam hij. niet want hij werd door zijn moeder geroepen. Elsy ging nu ook naar huis. Toen ze thuis kwam zei moeder, „daar is iemand voor je Elsy." Elsy ging naar binnen cn daar zat Tante Go. Tante Go was Elsy's liefste tante moet je weten en toen ze haar zag, was ze dan ook in de wolken. „Ha tante Go, wanneer mag ik nog eens bij u logeren?" „Nu, als je strakjes eens met me meeging, tenminste als je moeder het goed vindt". Elsy ging dadelijk naar moeder in de keuken vragen of het mocht. En toen Elsy 's middags met boer Teun in zijn autotje mee mocht rijden, zei ze dat het niet ging Niek vond het erg jammer. „Zeg dan toch waarom je niet gaat," zei hij, ietwat 'kwaad op Elsy. „Net, dat is een verrassing", zei Elsy, daar ze nog niet zeker wist of zc mee mocht, want moeder had nog niets gezegd en stel je voor als tante Go eens wegging, nee dat ging niet. Tante Go en moeder waren ondertussen overeen gekomen dat Elsy mee mocht en dat werd dan aan Elsy verteld. Haar eerste gang was naar de boerin om het haar te vertellen. Op het erf zat Jan hout te hakken. Opeens kreeg Elsy een plannetje, dat echter niet zo goed voor haar zou aflopen. Ze dacht: Als ik nou eens m'n handen voor zijn ogen doe, danVerder dacht ze niet. Jan die nergens van afwist, bleef doorhakken, anders kon moeder straks geen brood bakken. Net wou Elsy haar handjes voor Jan's ogen houden, toen Jan om nog eens kracht bij te zetten, de bijl met volle kracht achtcroverhaaldc. Een gil cn Elsy lag op de grond. Jan schrok vreselijk cn was flink boos op Elsy, maar toen hij zag dat Elsy zo geschrokken was, hield hij zijn mond. Vlug bracht hij Elsy naar huis want zij was erg misselijk cn kon niet opstaan. De misse lijkheid werd erger en toen Paps thuis kwam constateerde hij hersenschudding, rust. Tante Go moest alleen naar huis. Elsy knapte langzaam op maar haar rode wangetjes bleven wif. Iedere dag kreeg ze wat van Niek en zodra het van Paps moe lit, kwam Niek haar opzoeken. Volgende week verder dóg. Tante MAR. In de YVeervisserij werd de afgelopen week één zalm gevangen. Door de langdurige droogte komt er hier in deze gemeente gebrek aan drinkwater. leder in zijn vak. Schipper J. S. zou zjjn tuin ook eens nazien voorde kweken en had het ongeluk door het achter uitlopen In een moddersloot terecht te komen. Hij was genoodzaakt zich naar huis te begeven om zich van schone kleren te voorzien. Het ergste zou hij vinden, als hij in de courant kwam te staan. Zaterdag 18 Mei speelde P. B. I en II tegen Flakkee 3 en 4. P. B. 11 verloor met 5-2 terwijl Prins Bomhard 1 met 6-1 wist te overwinnen. De A. R.-Kiesver. belegt tegen a.s. Maandag 27 Mei een openbare vergadering in het Catechi satielokaal der Ned. Herv. Kerk. Als spreker zal optredenMhr. N. v. d. Brugge, uit Middelharnis, Lijstaanvoerder der A.R.-Staten lijst met het onderwerp: „Waar het om gaat". De vergadering vangt aan om 8 uur. Er is gelegenheid tot gcdachtenwisseling. Verslag van de opening van de Ned. Herv. Kleuterschool „Prinses Margriet" In de O. L.school te Ouddorp (Z.H.) Onder groote belangstelling is Dinsdagavond j.l. de Herv. KI.-school te Ouddorp geopend. Aan wezig waren o.a. Burgm. en Weth., kerkelijke colleges, het Bestuur en het personeel der Chr. Schout. De Voorz. Ds. Hovius memoreerde in het kort de geschiedenis van de oprichting in Nov. 1945 en het vele werk dat er in een half jaar verzet is, om zoo spoedig mogelijk de Kl-school te kunnen openen. Allen, zijn er van overtuigd, dat hierdoor in een groote behoefte is voorzien. Spr. dankt allen, die medegewerkt hebben, o,a. bet Gemeentebestuur voor het gratis afstaan van twee lokalen van de O.L.S., den Rerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor hun toestemming tot het houden van collecten in de Kerk en de 500 leden en 100 begunstigers der vereeniging voor hun bijdragen. Er is hard gewerkt ook door de ambachtslieden, om de schoolmeubelcn te maken uit oud hout, toegewezen door de Wederopbouw. De grootste moeilijkheid was: personeel te krijgen. Daarin is de vereeniging nog niet geheel geslaagd, ofschoon mej. Spel> uit Dirksland tijde lijk is afgestaan door de Kl-school aldaar, om als Hoofd op te treden. Verder zijn ais helpsters aangesteld drie meisjes uit Ouddorp. Spr. legde den nadruk op het Chr. onderwijs ook voor de kleuters, naar den eisch dei- Doopbelofte en hij sprak den wensch uit, dat de Heere God aan dit onderwijs Zijn zegen mocht verbinden. Ook wees hij op het nationale van dit onderwijs, en dat mede juist daarom met volle instemming van de leden, de school genoemd wordt „Prinses Margriet School". Hierna werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven de school te bezichtigen. Allen waren zeer voldaan over de inrichting van de school. OUDDORP. Ongelukken. Jb. Spee was aan het kachelhout hakken en had het ongeluk, dat de bijl uit de steel vloog. Zijn hand werd open ge spleten, zodat geneeskundige hulp nodig was. Daantje Mierop, di'e in de Oostdijk bezig was een voet van een huis op te breken, had het ongeluk een zware hamer op een zijner handen te krijgen en zich zo te verwonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De visser C. van Noord, die in de omgeving van Scheveningen aan het vissen was, had het ongeluk, dat de mast van zijn schuit brak, wat een schade van ongeveer 500,betekent. De heer Scholten van Steenwijk, die hier aan de Bijz. School als onderwijzer werd benoemd, heeft deze benoeming aangenomen. De heer J. Kleijn, onderwijzer aan de Bijz. School alhier, was in gelijke betrekking benoemd te Terschuure. Hij heeft voor deze benoeming bedankt. De collecte welke in deze gemeente werd gehouden voor de Stichting 1940-1945 heeft op gebracht 1849,61. Geboren: Dirkje, d. v. E. Witte en D. Fük- weert. DEN BOMMEL. Ds. W. C. P. den Boer, Ger. Predikant alhier is beroepen te Westinaas. Caiididaatsteiling voor de Gemeenteraad* De Burgm. der gemeente Den Bommel deelt mede: Op Dinsdag 11 Juni a.s. zal de candidaatstelling voor de Gemeenteraad plaats hebben. Op die dag kunnen van voormiddags 9 uur tot namiddags 4 uur bij den Burgm. ter secretarie lijsten van candidaten worden ingeleverd als bedoeld in art. 35 der k.-wet Op dezelfde lijsten mogen ten hoogste 12 candida ten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden- ondertckend dour tenminste 21 personen die vol gens de kiezerslijst, zoals die luidt op het ogenblik der inlevering stemgerechtigd zijn. De candidate» moeten met vermelding van hun voorletters en adres op de lijsten geplaats worden in de volgorde, welke door de ondertekenaars gewenst wordt. Formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar op het secretarie. STAD a/h HARINVLIET. De collecte gehouden in de Gerf. Kerk op 5 Mei ten bate van het fonds „Ereschuld en Dankbaarheid", heeft opgebracht de som van 60 Zondag 16 Mei zal in de Gerf. Kerk voorgaan Ds. Popta van Vianen. Tevens zal dan de 3e collecte gehouden worden voor de Generale kas der hulpbehoevende kerken. In deze gemeente zijn deze week 13 personen voor den militairen dienst gekeurd. Eén werd ongeschikt verklaart. MIDDELHARNIS. Ds. Blok, Ned. Herv. predi kant, alhier, heeft na voor vele beroepen te hebben bedankt, het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Kampen, aangenomen. Chr. Gem. Zangvereniging. Op Maandag 20 dezer, had in het Koor der Ned. Herv. Kerk, alhier, de oprichting plaa s van een Chr. Ge.mengde Zang vereniging met aanvankelijk 50 leden. Jammer, dat niet niger heren aanwezig waren, doch ver trouwd wordt da dit aantal in de toekomst wel zal toenemen. Het bestuur, hetwelk gekozen werd, zal deze week enkele Zangdirecteuren bezoeken en a.s. Maandagavond een 3-tal heren aan de leden voorstellen, waaruit dan definitief een dirigent zal worden gekozen. Jonge menschen van elke kerkelijke gezindheid zijn hartelijk welkom. OUDE TONGE. Door het Bestuur van het Groene Kruis afd. Oude Tonge werd besloten een fonds te stichten voor het aankoopen van een wijkgebouw, met verpleegsterswoning. Zr. Kievit ontving voor dit doel reeds f 200, Giften voor het fonds worden zoowel door het Bestuur als door de Wijkverpleegster gaarne in ontvangst genomen. Ingevolge K.B. zal de nieuwe gemeenteraad uit 7 leden bestaan, aangezien per 1 Jan. 1946 minder dan 3000 personen in onze gemeente woon achtig waren. Vergadering Mannenvereniging „Guido de Bres" D.V. Maandag 27 Mei 1946, 's avonds 7 uur. Agenda: Jacobs vlucht en verblijf bij Laban, door P. Maliepaard en: „Ervaringen uit Indië", door H. v. d. Doel, verlofganger uit Indië. Afscheid Ds. Vollenbregt. Komt allen. Ingaande 1 Juli 1946 is tot onderwijzer aan de Bijz. School alhier benoemd dhr. A. C. v. Tienhoven te Leiden. Ingaande 1 Juni 1946 is tot tijdelijk onderw. benoemd dhr. P. H. v. d. Werff. te Drachten. OOLTGENSPLAAT. De Voorz. van den Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rentekaar- ten van de arbeiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te DORDRECHT vóór 26 Mei '46 Wegens het bereiken van pensioengerechti- den leeftijd is aan dhr. B. Dorsman eervol ontslag verleend als doodgraver. In diens plaats is benoemd zijn zoon dhr. H. Dorsman. Het beroep van dood graver is thans 190 jaar door de fam. Dorsman uitgeoefend. Na een verblijf van ruim 8 jaar in Ned. Indië is onze dorpsgenoot dhr. S. Korteweg A. J. z. met zijn gezin in onze gemeente teruggekeerd. In de Langeweg onder de£e gemeente ont stond een aanrijding tusschen een vrachtauto van de firma van Reijen en een met paarden bespannen voertuig van den landbouwer Joh. Ncels. De landarbeider M. Kreeft die zich ook met zijn rijwiel in ce nabijheid bevond geraakte hierbij ook tus schen de voertuigen bekneld, waarbij zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Te Langstraat gem. Ooltgcnsplaat had in de zaal van de Wed, P. Kroon een bijeenkomst plaats die het doel had om te komen tot oprichting ecner Oranjevereniging. Op deze bijeenkomst werd besloten een Oranjevereniging te doen oprichten Het Bestuur werd samengesteld als volgt: J. C. Broere, Voorz. J. W. Kaslander 2c Voorz.; H. Okker, Secr.; M. Moerenhout 2e Secr.; J. Okkcr, Penningm.; S. Bakelaar, 2e Penningm.; A. Bakc- laar, fzn., D.'Kievit, H. Bruinisc, W. van Noord, T. v. d. Veer cn N. S. Westdorp leden. Ten einde ieder in de gelegenheid te stellen om lid te worden werd de jaarlijkschc contributie bepaald op 0,50. Voor ledenwerving zal een huis aan huis actie op touw worden gezet. Aangezien de muziekver. U.D.L. van Ooltgcnsplaat op de nationale feestdag in dc Langstraat hier mede werking had verleend, hadden een 30 tal poisoner zich opgegeven als donateur of kunstlievend lid dezer vereeniging. De Voorz. hoopte dat nog meerdere personen zich Is begunstigers voor deze vereeniging zuilen op geven. BEDRIJFSBEMIDDELING De Voorzien ingscqmmissie Oorlogsslachtoffers Goeree en Overflakkee maakt bekend, dat door de Commissie bemiddeling kan worden verleend aan eigenaren van bedrijven, die bij de herinstal latie van hun bedrijf moeilijkheden ondervinden. Schriftelijke verzoeken kunnen worden inge diend bij den Heer J. A. van der Ster, secretaris der commissie, Voorstraat A 15 te Dirksland. PALING PRIJZEN Wij maken onze lezers attent op de advertentie van de Flakkeesche Vlschhandelaren waarin zij de Palingprljs bekend maken. Dit zijn de prijzen volgens de Prljzenbeschikklng Zoetwatervisch 1945. De prijzen gelden a contant, waarbij de visch niet schoongemaakt wordt gewogen, doch volgens normaal handelsgebruik zonder Prijsverhooging schoon gemaakt moet worden afgeleverd. De NIEUWE HUISSLACHTINGSREGELING. Wegens de graanpositie, die zoowel hier te lande als elders de voedselvoorziening der bevolking en het herstel van den veestapel bemoeilijkt, heeft de Nederlandsche Regeering, evenals die van vele andere landen, maatregelen getroffen om het be schikbare graan zooveel mogelijk voor menschelijke consumptie te reserveeren. Dit streven komt ook tot uiting in de huis- slachtingsregeling voor het seizoen 1946-1947. Om te voorkomen dat granen, die dringend noodig zijn voor de voedselvoorziening van ons volk, bestemd zullen worden voor veevoeder, zijn in deze nieuwe huisslachtregelingscherpere bepalingen opgenomen dan in voorgaande jaren. Thans komen voor eon vergunning tot het houden van een mestvarken alleen in aanmerking personen, die hoofdzakelijk in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouwbedrijven. Onder hen zijn begrepen boe ren en tuinders, die zelfstandig een bedrijf voeren of als zetboer of bedrijfsleider de dagelijksche werkzaamheden op het bedrijf regelen. Zij moeten daar ook wonen althans in de onmiddelijke nabij heid Van de bedrijfsgebouwen. Eveneens vallen onder de nieuwe regeling de vaste arbeiders op boerderij of tuinderij en de losse krachten, die evenwel minstens acht maanden per jaar in land- of tuinbouw werkzaam moeten zijn. Enkele categorieën, die voorheen wel in aan merking kwamen vooreen vergunning, zijn - zooals uit het bovenstaande blijkt - niet in de nieuwe regeling opgenomen. Het betreft hier in hoofdzaak menschen, die niet of slechts zijdelings tot den land- of tuinbouw kunnen worden gerekend en die in elk geval niet als producenten kunnen worden beschouwd. Deze personen zullen, hoewel ze door gaans wel over afval en enkele bijproducten beschikken, toch in het algemeen genoodzaakt zijn uit te zien naar ander voeder, wat meestal neerkomt op het voeren van granen. Dit is evenwel, gezien de huidige voedselpositie, ontoelaatbaar. EEN BRIEF UIT ENGELAND Er werd me gevraagd, of ik inlichtingen wilde geven overeen Engelsch vliegtuig, dat in December 1943 bij Middelharnis gevallen Was. Dat was nu een paar weken terug, enkele, dagen, nadat wij den stillen omgang hadden gedaan bij de graven van hen, die in den oorlog het leven lieten en in Middelharnis begraven liggen. Ik schreef, wat wij Wisten omtrent het ongeval. Het vliegtuig had ov r het dorp gecirkeld, er schenen echter groote moeilijkheden le zijn. De vlieger meende een noodlandingsterrein te zien, doch berekende zijn hoogte verkeerd en vloog in een vijver nabij de boerderij van Zeedijk. De vlie gers moeten op slag gedood zijn. Hun begrafenis was plechtig, de autoriteiten van Middelharnis hebben de begrafenis bijgewoond. Het was indruk- wekkend. Aan het graf heeft de domine gesproken] Ik had een foto genomen van de bloemen op het graf in den morgen van den 6den Mei ji Ik vermeld, dat, één dag na de begrafenis van ac vliegers, in 1943, op het graf een klein tuilijt bloemen was neergelegd, de laatste groet van Hollanders aan hen „die voor onze Vrijheid het leven moesten laten. Ik ontving een tweede brief, waarvan ik een gedeelte weergeef met de vertaling: To you, and all the good people of Middelharnis, we offer grateful thanks and deep appreciation fui the kindly attention and devotion given to tin brave boys when they were laid to rest in your midst afterriiaving made the supreme sacrifice in a cause which had meant so much to all of us. It is indeed a comforting thought to us to know that our boys are sleeping among frinds, and w are profoundly moved to know that homage i still paid to their memory. We know that you, ji. Holland, have suffered a grievous burden during these |dark years, and yet, notwithstanding your own troubles, you have been able to devote time, thought and care to strangers brought to you in such tragic circumstances. You could have done no more had tliey been your own boys, and w can only say from the depths of our hearts; Thank you. If you can find it possible to convey these thanks to all the kindly people of Middelharnis, please will you do so. De brief eindigt niet: You may be assured that the name of Middel harnis will be ever in our thoughts and with it a warm glow in our hearts for its people who have mourned our lost ones as we would have done ourselves. Vertaald: Aan U en aan al de goede menschen van M'haruis bieden we hartelijke dank en diepgemeende waar deering aan, voor de beste zorgen en toewijding aan deze dappere jongens geschonken, toen ze na het grootste offer te hebben gebracht voor een zaak, die voor ons allen zoo veelbeteekende, in in Uw midden ter ruste werden gelegd. Het is inderdagd een troost voor ons te weten, dat onze jongens tusschen vrienden slapen en we zijn diep geroerd te weten dat er eer bewezen is aan hun nagedachtenis. We weten, dat U in Holland onder een zware druk hebt geleden gedurende deze sombere jaren en toch niettegenstaande Uw eigen moeilijkheden in staat bent geweest, tijd, gedachten en zorg te wijden aan vreemdelingen, die onder zulke tra gische omstandigheden tot U kwamen. U kon niet meer gedaan hebben al waren het Uw eigen jon gens geweest en wij kunnen uit het diepst van ons hart alleen maar dit zeggen: dank U. Wanneer het U mogelijk is om dezen dank aan de vriendelijke bevolking van Middelharnis over te brengen, wilt U het dan doen. Ge kunt verzekerd zijn dat den naam Middel harnis altijd in onze gedachten zal zijn, met warmte zullen we denken aan deze bevolking die onze dooden hebben begraven, zooals wij ze zelf ook. zouden hebben gedaan. Ik voldoe hiermede aan het verzoek van de fam. van den pilot van de Lancaster Bommenwerper, ■die hier gevallen is: mr. Kenneth Renelt. Maar er is meer: Ik weet, dat er verschillende eigendommen van deze gevallen vliegers in parti culiere handen zijn gekomen. De Duitschers heb ben hun best gedaan om alles te stelen wat ze konden. Mag ik een beroep doen: wanneer iemand soms nog iets heeft van deze Engelsche vliegers - ik ineen dat een horloge, portefeuille, zakboekje, psalmboekje of andere kleinere voorwerpen later gevonden zijn, breng ze bij mij, dan zal ik voor doorzending zorg dragen. Voor de familie van, hen beteekenen deze dingen kostbare reliquien, het is het meest menschelijke thans, ze terug te geven. J. BOOMSMA. CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN De afdeling Goeree-Overflakkee van de Ver eniging van 0iir. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeese Gewesten, heeft Wcensdag een zeer geslaagde onderwijsdag ge houden. Als om 9 uur de voorzitter, de heer A. van Eek van Stellendam de vergadering opent zijn 98 van de onderwijzers van Flakkee alsmede vele bestuursleden en predikanten aanwezig. De voorzitter opent met het lezen van Rome-, nen 12, waarna hij voorgaat in gebed. In zijn openingswoord schetst de voorzitter in korte trekken, hoe deze Ie schooldag is ontstaan en gezien de opkomst reeds als zodanig geslaagd mag heten. In 't bijzonder werd de heer Matthijssen, inspecteur van het L.O., welkom geheten, alsmede de sprekers van deze schooldag, die allen reeds aanwezig waren. In deze morgenvergadering zou de heer P. van Duyvendijk, directeur van de Chr. Kweekschool te Dordrecht, spreken over: Dc practijk van de onderwijsvernieuwing in onze Lagere Scholen. Niemand, aldus de voorzitter is tegen paedago- gische-didactische vernieuwing, maar wel staan wc afwijzend tegen de radicale hernieuwing en zeker tegen de geest, die de vrije Chr. School wil aan tasten en daarvoor in de plaats wil stellen de Chr. Staatsschool. De Chr. School is geen noodgebouw, het is daarom zaak waakzaam te zijn, vooral nu er actie gevoerd wordt ook in de kringen van de voormannen der Herv. Synode om te komen tot een gechristianiseerde Staatsschool, die en Jood, en Roomse, en Protestant zal moeten bevredigen. De uitslag van de Kamerverkiezing is echter voor lopig bevredigend voor het behoud van de vrije Chr. School. Ten opzichte van dc Vernieuwing wensen we een vernieuwing, maar dan in het kader van de klassikale scholen. Kennende dc leerboeken cn geschriften van dhr. van Duyvendijk mogen wij vertrouwen, dat de heer van Duyvendijk ons middelen zal geven voor vernieuwing van ons onderwijs. Bezwarende omstandigheden, die zeker de vernieuwing van het onderwijs zullen belem meren, zijn de personeel- en materiaalschaarste, alsmede dc slechte salariëring. SCHAAKRUBRIEK No. 6 Van probleem No. 4 bijtijds goede opl.ontvangen van W. A. Nietiwland te Middelharnis, C. Poort vliet te Sommclsdijk en „Excelsior" te Ooltgenspl. De opl. van No. 5 van Scilberger is 1. Da3-h3. We beginnen thans met een oploswedstrijd over 12 tweczettcn. Prijzen: 2 schaakboeken. Bewaar de volgende afspraak: Ieder kan meedoen. Voor elke goede slcutclzct 2 punten. (Ook voor nevcn- plossingenl). Voor .elke foutieve bewering 1 straf- ptmf. Tc laat ingezonden opl. lellen niet mee. Winnaars zijn de 2 oplossers met de meeste plinten. Alle 12 problemen zijn tweczettcn. Hier volgt No. 1 van de wedstrijd. Oplossingen posten vóór 8 Juni c.k. Men kan dus van 2 weken tegelijk Inzenden. d. Wedstrijd) f a h Met het uitspreken van de wens, dat deze schooldag nuttig en leerzaam zal zijn en tot de geestelijke en paedagogische bloei onzer scholen moge bijdragen, verklaarde de voorzitter de ver gadering voor geopend. De heer van Duyvendijk wilde in causerie-vorm een en ander zeggen over: De onderwijsvernieuwing ju de practijk voor onze L. Scholen. Reeds is er op congressen en vergaderingen veel over vernieuwing gesproken. Hi t werkwoord ver nieuwen wordt steeds maar in de toekomende tijd vervoegd, nu moet het echter eens worden ver voegd in de tegenw1. tijd, het wij zuilen vernieuwen zal nu moeten worden: wij vernieuwen. Het gaat om een nieuwe geest, niet om een nieuwe methode. Maar welk een geest? Zal die geest moeten zijn de Angelsaksische. Deze breng wei de vlotte, succesvolle mens, de mens van wereld, de mens, die zichzelf en koning dollar als doel heeft. Of zal het zijn de modern-humanistische geest, die in het kind ziet een koning of zoals Ellen Key zegt: Als ik kind zeg, zeg ik Majesteit. Of zal het moeten worden een (gidsdienst boven geloofsverdeeldheid, die aanstuurt op een kunst matige eenheid, een geest, die nu na 5 jaren van moord en doodslag nog gelooft aan de natuurlijke goedheid van den mens. 01 zal het zijn een Roomse- geest, die alles ziet als verlengstuk van de kerk? Een geest, die niet hei bestaansrecht der eigen kringen erkent. Neen, aldus spreker, geen ver vloeiing of verwatering, maar een eenvoudige, dagelijkse terugkeer tot Gods Woord is nodig. Zo zullen we moeten beginnen. Deze geest is ons sympathiek. Van deze geest spreekt ook her haaldelijk de Bijbel. Het oude Bijbelboek is ook vol van vernieuwing. Uwe barmhartigheden zijn elke morgen nieuw over ons. Gij vernieuwt het gelaat des aardrijks. Gij vernieuwt mij en schept mij een rein hart en Johannes op Patmos zegt: Ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Zij zongen een nieuw lied en Christus zegt: Ik maak alle dingen nieuw. Wanneer wij dus willen vernieuwen, zal onze school in de eerste plaats moeten zijn een school uit (d.i. volgens, naar) de Bijbel. In een dergelijke school worden de span ningen van gezag en gehoorzaamheid opgeheven, ook staat men daar in de vrijheid, terwijl men zich anderzijds gebonden gevoelt aan de van God ge geven wetten. Zij erkennen daar Gods leiding en ziet zijn taak als van Godswege opgelegd. Willen wij vernieuwen dan zullen wij moeten beginnen met te leren en voorzichzeif en voor zijn J.l., hoe groot zijn zonde en ellende zijn; 2e. hoe we daarvan verlost worden en 3e. hoe we Gode voor zulk een verlossing kunnen dankbaar zijn. Punt 1 leert ons ootmoed en levm uit genade; het tweede stuk leidt ons en onze kinderen onder Gods zegen tot ge van ons kunntn, terwijl het derde J luid niet God cn Gehoorzaamheid nhl an mijn l.l emieuwen, moetc et i - I verteld? Spreke werkwijze, waarb thuis en omge Den leerling! besef moeten verantwoordelijk, lijk zijn voor elk. hoeder zal in i wat Jezus zegt tot Ga heen, doe gij Helpt elkander in onze school nie andere helpt, ja, Want dan wordt 1 elkaar door de liefd dit elkaar helpen leerling maar eei zwakken leerling, cipiecl cn psyclioJo Laat uw 1.1. sa We zijn te gauw ba samen aan iets we onderdeel voor zijn deze onderdelen w geheel. B.v. een 1 een ander een kok* enz. al die wagens geprikt en dat is Ook moeten we schoolboekje. Een immers niet aan oi te gaan lezen, omd is. Neen, niet het lezen, maar de on uit verschillende Ie bepaald geval staa geweest, zoek in al een brand staat. N klassen niet uit te v land voor land beh Heden werden wij verblijd met de geboorte vah een Zoon en Broertje PIETER ANTHONY EEWOUT S. BAL J. C. BAL-v. d. Berge A AT IE DIRKSLAND, 20 Mei 1946. Straatdijk 519. J. J. VAN GASTEL en W. DEN ENGELSMAN hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Woensdag5 Juni 1946, des namiddags 3 uur te Middel harnis. BARENDRECHT 3e Barendr.weg 416 22 Mei MIDDELHARfsl^ 1946- Ooster Voorgors 30 Toekomstig adres: 3e Baren- drechtseweg 416, Barendrecht. WILLEM KOOLE en CORNELIA SUZANNA VAN ASPEREN hebben de eer u kennis te geven, van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op 6 Juni a.s. OUDDORP Molen blok A 91 GOEDEREEDE N.Z. Haven 22 WILLEM v. d. WELLE SUZANNA HERMENET hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. op Vrijdag 7 Juni a.s. Stad a/li Haringvliet Burg. Sterkstraat 86 23 Mei 1946. Reeuwijk l Weth. Venteweg 100 Toekomstig adres: 't Haringvliet. 17 Mei 1946. Terstond gevraagd een bekwaam Timmerman N.H die na ingewerkt te zijn de zaak kan overnemenbij gebrek aan opvolgerop het eiland Voornc en Putten. Br. No. 5631, Adv, Bnr.Gcbr GEVERS, Zaagmolendrift 35a, Rotterdam. Heden nam de Heere na een langdurig geduldig gedragen lijden tot Zich onzen geliefden vtan, Vader, Grootvader en Overgrootvader CORNELIS VAN BEEK, Echtgen. v. M. W. Groenendijk, in den ouderdom van 86 jaar en 9 maanden. Namens de familie, Wed. M. W. v. BEEK- Groenendijk Wed. F. v. ECK-v. Beek Amsterdam W. J. GOOIJER-v. Beek A. L. GOOIJER. Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. MELISSANT, 16 Mei 1946. De begrafenis heeft plaats Tchad 20 Mei 1946. Dankbetuigingen Namens wederzijdsche familie, betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele gelukwenschen zoowel in onze bruidsdagen als op den Huwelijksdag ontvangen. J.C.v.d. VELDEN A. v. d. VELDEN- Smitshoek. RIJSWIJK, Mei 1946. Verhagen Metmanstr. 30 II. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van be langstelling bij ons 25-jarig huwe lijksfeest ondervonden, betuigen Wij onzen hartelijken dank. I. MOSSELMAN B. MOSSELMAN- van der Meide. SOMMELSDIJK, Mei 1946. Dorpsweg. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling mij betoond door Burgerij c-n Muziek vereniging van Melissant bij mijn behouden terugkeer uit het Verre Oosten zeg ik langs dezen weg hartelijk dank. D. STOLK- a.b. H.M. Tromp. Voorde vele blijken van belang stelling bij de behouden tenigkeer uit het Verre Oosten van onzen Zoon en Broeder betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie STOLK. MELISSANT, Mei 1946. Boekhouding. Belastingen, Administratie- cn Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Lid N. I. v. B..OUDDORP.(Voor het gehecle eiland te ontbieden). op Dinsdag 28 Mei, des avonds half acht in de Zondagsschool, Van Aersscnstraat, Sommclsdijk Spreker s Commentator Radio Oranje Gelegenheid tot het stellen van vragen 111

Opbouw | 1946 | | pagina 2