Filiaal „BASTO" N.V. i.o. Voor de Staten Stemt A.R. niet praten No* 1 maar doen van lijst 1 Wapenhandel C. de Mooij D. BLOKLAND Mosselman, Holleman 8 Vis Deenik's Bakkerijen GEDICHTEN VAN DE OORLOG De gedichten, die ik deze keer samen met U zou willen lezen, kunnen wc niet helemaal beschouwen als verzetspoëzie, ook al zijn ze ons geschonken door mensen, die wel degelijk leefden uit de getst van vastberaden verzet tegen de bezetters. Gedichten van de oorlog, dat lijkt mij de beste uitdrukking, want hier wordt gesproken van d< gevolgen, die de oorlog voor ons volk gehad heeft en van de invloed, die de oorlog uitgeoefend heeft op de geest van ons volk. Natuurlijk wordt hier niet een volledige kenschetsing gegeven yan otis volk in de oorlog. Het zijn maar enkele, maar daar om toch wpl zeer scherpe indrukken. We beginnen met Dodenmars van Clara Eggink De huiver van de nog brandende straten, de leeg- gebrande schepen op de rivier, de dood, die hier zijn triomfen viert, de herinnering aan de vele slachtoffers, een herinnering, die niet mag en niet zal uitslijten in de toekomst, het vormt alles tt samen het beeld van het verwoeste Rotterdam. ik waag mij haast nier in de straat, waar gloeiend puin in 't donker staat De wind loeit om een bouwval top, een schelle vlam schiet suizend op, belichtend, als in spotternij, de resten van wat huisgerei. Hier vond wie daaglijks nam en gaf een ruw en eindloos massagraf; het werk van hersens, hand en lust is even grondig uitgeblust. Ik wend mij naar de havenkant. De schepen liggen leeggebrand; het water, de eeuwenoude baan, voert bloed en roet naar d'oceaan. Daar staat de dood nog op de 'brug, een zwarte schaduw, recht van rug. Och broeders, hij bleef ongedeerd, terwijl uw schim hierlangs marcheert. Links, rechts Maar als die stad weer is herbouwd van staal en glas en steen en hout; die kleine wereld is hersteld, bolwerk van koopwaar, zee en geld, als er gewerkt wordt op de as van wie voor kort nog werkend was, - dan zullen nog bij nieuwe maan uw schimmen door de straten gaan. Links, rechts Het tweede gedicht is afkomstig van Muus Jacobse en spreekt van de (gerechtvaardigde) vrees voor wat de oorlog in ons volk, in de geest van ons volk zou achterlaten. Is er inderdaad niet iets van die brute oorlogsgeest in ons volk, in ons eigen hart achtergebleven? Ons hart blijkt ook in dit opzicht een vruchtbare bodem te zijn voor het zaad der Qorlogsverruwirg. Gelukkig, de dichter weet het, en fok wij moeten het weten: God, de Heilige Geest kan en zal de laatste rest van de verderfelijke oorlogsgeest uit onze harten wegbranden. Door die Geest alleen is het mogelijk dat ons voik en Wij persoonlijk Weer waarlijk vrij worden, vrij van alle lage hartstocht. In de schaduw van morgen. Voorop verscheen de leugenaar, die hinkte, en achter hem marcheerden, dicht gedromd, de groenen en de grijzen, willoos, prompt zich dronken zingend aan bevolen flinkte. En daarachter weer, bruut en onvermomd, de beulen, de cipiers, die ons verminkten, neerdrukten in de modder der instincten, tot alle geest voorgoed zou zijn verstomd. God, nu hun rijk uit heeft en zal voorbij zijn, nu komt de angst, dat wij dan nóg niet vrij zijn, omdat hun brute lust hoog in óns rees - O God, gebied uw wind door deze landen, gebied uw vuur, dat alle drab verbrande, en dat uw Geest neerdaalt op alle vléés! INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie CHRISTELIJKE SCHOOLDAG De afd. üocree en Overflakkee van de Ver. van Chr. ünderw. en Onderwjjszer. in Nederland heeft besloten op Woensdag 22 Mei a.s. te M'harnis een Chr. Schooldag te organiseeren, waardoor enkele spr. zoowel principiëele als practische onderwerpen betreffende de taaj< en de strijd van de Chr. School benevens haar onderwijs en opvoeding worden behandeld, terwijl er ruime gelegenheid is om niet eikander de problemen van vernieuwing en afweer van aanvallen op de huidige organisatie van ons schoolwezen te bespreken. Het is ons gebleken, dat ook buiten het onderwijzerscorps velen niet alleen meer willen weten van de thans van zekere zijde gepropageerde ideeën met betrekking tot de totstandkoming van één nationale school met Chr. inslag, maar dat men zich evenzeer intere- seert voor de onderwijsvernieuwing. Wij kunnen niet anders dan dit ten zeerste toejuichen en we meenen dan ook, dat deze gelegenheid om samen te spreken over de principiëele belangen en de paeüagogische bloei onzer scholen, aan ieder voorstander van het Chr. Onderwijs welkom zal zijn. Het is dan ook onze bedoeling, dat in de eerste plaats alle personeelen onzer Chr. scholen hieraan deelnemen, maar wij verwachten ook, dat geen der bestuursleden achter blijft, terwijl even eens belangstellende ouders toegang hebben. De morgenverg. is geheel gewijd aan de practi sche onderwijsvernieuwing, die zal worden inge leid door dhr. P. van Duijvendijk, directeur der Chr. Kweekschool te Dordrecht, een bij uitstek deskundige op dit gebied. Des middags zal aller eerst het woord voeren dhr. C. Oosteroni van Oud-Beijerland, hoofd der school voor Buitengew. L. Onderw. aldaar over het onperw. aan achterlijke kinderen op Specia'e Scholen, hetgeen ook voor ons eiland van beteekenis is. En tenslotte is een voorname plaats ingeruimd voor een bespreking van de huidige positie in het licht van het verleden en met het oog op de toekomst van onze vrije Chr. Scholen, welke wordt ingeleid door dhr. A. de Jong uit Leiden, die in zijn kwaliteit van oud- directeur onzer Onderw ijzers ver. volkomen be voegd is ons in dezen voor te lichten. Het programma voor deze dag is dus ais volgt: 1. Opening door den Voorzitter om 9 uur. 2. Referaat: „De Vernieuwing van de Onder- wijspractijk in onze Chr. Lagere School" door dhr. P. van Duijvendijk. 3. Korte Pauze. 4. Bespreking van het referaat. 5. Sluiting plm. 12 uur. Middagvergadering, aanvang 1.30 uur. 1. Referaat: „Het Zwakke Sterke door dhr. C. Oosterom. 2. Bespreking. 3. 3.30-4 uur Pauze. 4. Referaat: „In het Voorleden ligt het heden, in het Nu wat worden zal", door dhr. A. de Jong te Leiden. 5. Sluiting plm. 6.30 uur. Onze nieuwe Inspecteur heeft toegezegd mede aanwezig te zullen zijn, wat voor velen een wel kome gelegenheid zal zijn kennis te maken. Hoofden van .scholen worden verzocht deze zaak met het personeel te bespreken en de circu laires aan de Besturen door te geven. De predikan ten van alle gezindten zullen persoonlijk worden uitgenoodigd. De financiëele regeling wordt in de circulaires bekend gemaakt. Wij hopen, dat wij een gezegende, leerzame en geanimeerde vergadering mogen hebben, waarop wij in broederlijke eensgezindheid het goede zoeken voor onze Chr. Scholen in deze tijd van geestelijke verwarring. Ons afdelingsbestuur doet een drin gend beroep op allen, die de belangen van he^ Chr. Onderwijs dienen of voorstaan, deze Chr. School dag te bezoeken en alzoo mede te werken aan het welslagen ervan. Namens de afdeeling, A. van ECK, voorzitter. C. P. KIJKUIT, secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. HERRINGEN. A.s. Zondag hoopt voor de Ge reformeerde Gemeente alhier op te treden student de Wit uit Rotterdam. MELISSANT. Beppie Markus liep bij het ver laten van het schoolplein pardoes tegen een rijden de auto aan. Door krachtig remmen van den chauffeur werd erger voorkomen. Het kind kwam met een enkele schram en de schrik vrij. Niet alleen kinderen, maar ook automobilisten, weest voorzichtig bij deze plaatsen waar zich steeds veel kinderen bevinden. De echtgenote van den landbouwer A. E. Struik kwam dusdanig te vallen, dat geneeskun dige hulp nodig bleek. De heer P. Groenendijk, groenten- en fruit kweker alhier, bracht deze week de eerste bloem kool aan de veiling. NOODGEMEENTERAAD OOLTGENSPLAAT Ooltgensplaat krijgt dit jaar 11 nieuwe woningen Te O'plaat kwam de Nood-Gemeenteraad in Openbare verg. bijeen. Voorz. Burgm. Slobbe. Secr. dhr. B. J. Kosten Afwezig dhr. A. Kreeft. De Voorz. opent met gebed, waarna de Secr. dhr. Kosten de notulen voorleest,die onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van het lezen der notulen vraagt dhr. L. Hokke hoe of het zit met de herbeplanting. Waarna de Voorz. mededeelt dat hier om technische redenen dit jaar nog is van afgezien, aangezien de grond hiervoor nog niet geschikt werd geacht. Bij mon de van dhr. L. do Vos adviseert de commissie tot nazien der rekeningen tot goedkeuring van de Rekeningen van inkomsten en uitgaven van het Doktershuis over de jaaren 1943, 1944 en 1945, van liet Burgerlijk Armbestuur over 1943 en over '45 en'46. Die van '44 is door den Burgm. goedgekeurd, in diens kwaliteit als vertegen woordiger der Raad. In verband met de bcgroo- ting van het Armbestuur vraagt dhr. de Vos nog een kleine toelichting in verband met de- verkoop van den boedel van dhr. Veth. De Voorz. antwoord hierop toentertijd werd beslo ten dhr. Veth in een tehuis te plaatsen voor rekening der gemeente. De opbrengst van de eigendommen van dhr. Veth zouden dan voor de gemeente zijn. Deze heeft hierin echter niet lang vertoeft, zoodat hiervan nog gelden zijn overgebleven. Dit bedrag is echter minder dan dat de geheele verhoop heeft opgebracht, aan gezien de verpiegingskosten hiervan zijn afge trokken. Ook geeft de Voorz. nog een toelichting van de ontvangen gelden van dhr. C. van Gent te 's-Gravenhage. Een zijner gezinsleden moest in een inrichting worden opgenomen. Deze kosten Werden toen door de gemeente betaald. Toen spr. echter in deze gemeente als Burgm. werd benoemd, heeft hij en het verdere bestuur der gemeente tegen deze uitgaven bezwaar ge maakt,- waarop hiervan een rechtzaak werd gemaakt en het gemeente bestuur in zijn gelijk werd gesteld, zoodat dhr. van Gent gedwongen werd de door de gemeente reeds betaalde kosten terug te doen betalen. Aan dhr. J. C. v. Ree, L. C. Raap en Adr. de Vos worden ingevolge artt. 13 der Lager Onder wijswet 1920 ten behoeve van hun kinderen tot het bezoeken van de U.L.O.-school te Middel- harnis een vergoeding van 60,per jaar verleend, wegens te maken reiskosten. Een voorstel tot benoeming met ingang Van I Mei j.l. van dhr. C. Kop tot onderW. in vasten dienst aan de Openb.School wordt aangenomen. De Voorz. doet in verband hiermede nog enkele mededeelingen omtrent de salarissen der onderw. Waarop hij mededeelt dat er bij den Minister op aangedrongen is de salarissen van de onderw's op het platte land te verhoogen. Een voorstel tot vaststelling van een verorde- ning regelende de aangifte van de tot bewoning bestemde woningen geeft stof tot spreken. De Voorz. deelt mede dat het de bedoeling is indien een woning vrij komt de huurder verplicht wordt dit het gemeentebestuur mede tedeelen, waarna de Burgm. dun beslist wie deze woning kan betrekken. Dhr. van Es zou oeze verordening gaarne voor één jaar aangenomen zien. DoVouiz. geeft hierin nog een toelichting en verklaart dat hiermede di mogelijkheid geschapen wordt met deze verorde ning de zaak op gemoedelijke wijze op te lossen. Indien een woning-vrij komt geelt de verhuurder hiervan kennis ter gemeente secretarie.DeBurgm. onderzoekt dan ot deze woning misschien ter beschikking moet blijven voor een bepaald per soon en hij tot vordering moet overgaan, waartoe tiij volgens wettelijke voorschriften bevoegd fs, mocht dit niet liet geval zijn kan de verhuurder er over beschikken en hem verhuren aan wien hij -zelf wil. Indien deze verordening niet wordt aangenomen vetandert het tot de bijvoegdheid tot het vorderen van woningen niets, dit is wettig geregeld. Het is alleen om vele moeilijk heden te voorkomen. Dhr. van Es gaat hiermede aceoord, waarop deze verordening wordt aange nomen. Een voorstel tot wijziging en aanvulling van de Verordening op de heffing van een honden belasting, waardoor het mogelijk is ontheffing te Veileenen tot hetbetalenvan hondenbelasting, en de belasting van losioopende honden te ver hoogen tot 1 per jaar, wordt aangenomen, adat dhr. Hokke voorstelt de prijs van de vastliggende honden ook te verhoogen, hetgeen echter volgens wettelijke voorschrift niet moge lijk blijkt te zijn en op 3,per jaar moet blijven staan. Een verzoek van mej. B. Holleman om ontslag als schoon houdster der kleuterschool wordt aanvaard niet ingang van I Juli 1946. Voorstel om tot schoonhoudster der Kleuter school te benoemen mej. N. Kromdijk met/een nader te bepalen datum yvordt aangenomen. Dhr. v. Nicuwaal vraagt in verband hiermede wanneer het de bedoeling is de Kleuterschool weer te doen beginnen. De Voorz. ^geeft hierop de volgende toelichting. Na de bevrijding was het niet direct mogelijk door den geleden schade de school in gebruik te doen nemen. Het hoofd mej. Quispei werd toen tijdelijk ter gemeente secretarie te Werk gesteld. Het gebrek aan leer krachten van het lager onderwijs deed zich echter hier ook gevoelen en v.n. in de Langstraat waardoor dhr. Broere alleen voor 3 klassen overbleef. B. en W. hebboh na overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs toen besloten mej Quispei tijdelijk ter assistentie van dhr. Broere te doen te werk stellen.De geruchten door enkele groepen in deze gemeente verspreid al zou het gemeente-bestuur het vormer van een Bijz. Kleuterschool voor staan, moet in deze dan ook ten stelligste werden tegengesproken. B. en W. achten een goed lager onderwijs in de Lang straat van grooter belang als een Kleuterschool in de kom, hoe gaarne zij echter deze weer geopend zouden zien. Hoewel zij getracht hebben door het oproepen van sollicitanten voor de school in de Langstraat, waardoor mej. Quispei weer vrij voor de Kleuterschool zou komen, is zij hierin nog niet in kunnen slagen, evenmin met het vinden van een geschikte kracht voor een tijdelijk hoofd der Kleuterschool. Dhr. A. de Vos merkt hierbij op, dat hoewel hij zich van praatjes Weinig aan trekt, dhr. Joossen op een ouderavond het gemeente bestuur ervan beschuldigde, dat deze wat betreft het onderwijs op de Kleuterschool zich nalatig topn- de. Dhr. de Vos meende echter dat de oplossing om mej. Quispei tijdelijk te Langstraat te Werk te stellen een voorstel van dhr. Joossen was, waardoor dhr. Akkerman voor het onderwijs alhier beschikbaar was, wat ook wel goed -te keuren was. Dhr. L. Hokke deelde mede, hoewel hij niet op de bedoelde ouderavond geweest was, dhr. Joossen misschien bedoeld zou hebben of het misschien mogelijk was de tweede helpster met de taak als hoofd te belasten. De Voorz. deelde mede dat deze zich niet meer beschikbaar stelde. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd werd aan dhr. 15. Dorsman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als doodgraver, klokluider en klokken ist. In diens plaats werd zijn zoon, niet uitzonde ring van klokluider, dhr. 11. Dorsman benoemd. De Voorz. deelde mede dat wegens gebrek aan een klok voorloopig geen luider noodig was, zoodat in deze functie niet werd yoorzien. Op een vraag van dhr. van Nicuwaal of er iets van onze torenklok bekend is, deelde de Voorz. mede, dat aangenomen moet worden dat deze in Duits* land omgesmolten is. Op hun verzoek wordt aan alle leden der Commissie tot wering van school verzuim eervol ontslag verleend en wordt beslo tentot instelling van een afzonderlijke Commissie tot wering van schoolverzuim vont de kom der gemeente en voor de buurtschappen Achthuizen cn Langstraat. Tot de Commissie voor de kom worden benoemd de Heeren J. C. Birkhof, P. Bom, L. M. Dorsman, P. van Es, E. J.Joosseen Joh. de Weerd. Tot de Commissie voor Acht huizen en Langstraat de Heeren J. C. Broere, W. F. Dirkx, J. W. Kaslander, J. C. Vermaas en Chr. Versaevcl. Een voorstel tot vaststelling der exploitatie vergoeding ingevolge de Lageronderwijswet 1920 aan de Besturen der Bijzondere Lagere Scholen over de jaren 1943, '44 en '45 wordt aangenomen. Vervolgens een voorstel tot het bouwen van II permanente woningen. De Voorz. geeft hier omtrent de volgende toelichting. De vorige verg. Werd mededeeling gedaan dat was toegezegd het bouwen van een 3 tal Zweedsche nood won. (houten). Deze toezegging is echter ingetrokken, waarvoor in de plaats gekomen is een toezegging tot het bouwen van 10 Engelsche sintelbeton- noodwoningen. Deze worden gedeeltelijk in Engeland vervaardigd. De prijs vanaf Londen bedraagt voor een weinig enkel 4000.en dubbel 7500.Kosten voor het vervoer en invoerrechten 1000.Bouwen alhier/2000. Zoodat één woning op 7000.zou komen. Deze zouden een levensduur hebben van 10 jaar. waarvan de kosten voor de gemeente 10 zou den bedragen.Gezien de voor het najaar geplaatst zouden kunnen zijn, stellen B. en W. voor bouw van 11 permanente woningen, normale woningen volgens de woningwet. Deze woningen zullen in 1946 nog worden gebouwd. De Voorz. deelde mede dat voor 1947 een viervoud is toegezegd, zoo dat getracht zal worden de aanbesteeding hiervan vroeg in het voorjaar te doen plaats vinden, en spoedig hierover kan Worden.beschikt. Omtrent de bouw van de 11 woningen zouden B. en W. dit op de plaats van de afgebroken woningen in de kom der gemeente doen plaats vinden. Waarna voor den bouw van de wonin gen 1947 contact met de woningbouwvereniging zal worden gezocht. De Heeren Vermaas en Jacobs zouden ook graag enkele woningen in de Achthuizen gebouwd willen zien. De Voorz. deelde echter mede dat de behoefte in de kom der gemeente grooter is, als in Achthuizen, hoewel hij het standpunt van de heeren best kon be grijpen. In verband met de financieele zaak van de woningbouw, ging de raad ter bespreking van deze in geheime zitting over. Na de geheime zitting werd besloten tot den bcuw van de 11 permanente woningen over te gaan. Na nog enkele begrootigingswijzigingen te hebben be handeld, werd bij de rondvraag door dhr. Ver maas aanmerking gemaakt omtrent het niet verwijderen van vuil in Achthuizen. Dhr. L. Hokke vroeg of het mogelijk zou zijn een lokaal voor een tandarts beschikbaar te stellen, aange zien hij vernomen had, dat deze net als voor de evacuatie, eens per week ter uitoefening van zijn practijk naar Ooltgensplaat wilde kjmen. - De Voorz. deelde mede dat hem hiervan niets bekend was en dat de tandarts zich dan maar eens met hem in. verbinding moest stellen, dan zou getracht worden, deze zaak wat ook voor de inwoners van belang is, op te lossen. Vervolgens sluit de. Voorz. met.een woord van dank deze vergadering. Van der volgende candidaten E. van Ruller Barendrecht A. Hogeweg J. Kögeier S. Hammer S. Dekker Rotterdam Zwijndrecht Goudswaard Nieuwe Tonge Middelharnis P. van den Heuvel Ooltgenplaat van der Linde Tinte Heden behaagde het det. Heere van leven en dood, n. en langdurige ongesteidheic een mijnen huize, zacht er. <alm van onze zijde weg tt ïemen onzen innig geliefder Oom, den Heer JACOB VAN DER VELDE, Weduwnaar van JOHANNA HARTMANS, .n den ouderdom van 83 jaar. Ons van Uw deelneming overtuigd houdende, ST. v. d. VELDE, KL. v. d. VELDE-Visbeer HANNIE MAATJE LOUISE Herkingen, 15 Met 1946. A.S. ZONDAG hoopt voor de Gereformeerde Gemeente te HERRINGEN op te treden Student DE WIT uit Rotterdam. Hospitaaldoek 70 cm. breed f 2,65 p. meter 140 cm breed f 5,29 p. meter Geeft U op als abonné voor „Opbouw" Een sieraad: een rijkdom van genoegen in Goud en Zilver is van blijvende waarde Wij bezitten reeds weer een ruime sorteering in Monogramringen Hangers Manchetknopen Armbanden Broches, enz* enz* Aanbevelend, J. Keuvelaar - Middelharnis „De Bokjes" Otaddorp Extra aanbieding GEGOTEN KACHELS in 2 modellen tegen sterk verlaagde prijs, zoolang de voorraad strekt. Binnenkort ontvangen wij een zending KOOKHAARDKACHELS. Bestelling kan U nu al opgeven. Wij Vulcaniseeren weer Rijwielbanden, Rubberlaarzen en Schoenen. Voor Rijwielen, Banden Onderdeden en Reparatie. Lakken, Moffelen en Biezen UW ADRES. Beleefd aanbevelend, „DE BOKJES", OUDDORP. Tel, No. 51. Attentie Wig zich thans nog wil verzekeren het boekwerk te bezitten „Onder Martieners en Bietsers" door H. VAN AALST, bcstellc spoedig. Ie oplaag bijna uitverkocht. Nog enkele ex. voor ons eiland beschikbaar. Pr. 4,90 Firma L. Vroegindeweij Wz. Middelharnis Alg. Machtiging Voorstraat 15 Middelharnis Het Hoofd van de POLITIEKE RECHERCHE, Afdeeling voor Goeree en Overflakkee deelt mede, dat zij die nog vorderitsgeai op zijn dienst hebben, deze in kunnen dienen vóór 1 Juni 1946 bij de Administrateur J. TIJL, Tribunaal, gebouw „Patagonia", Middelharnis. Hoofd P. R. A. Mr. J. J. A. GROENEVELD. Radio-Electriciteit WESTDIJK - MIDDELHARNIS RADIO-KASTEN RADIO-TAFELS KAPPEN SCHEMERLAMPEN ANODEBATTERIJEN Ollicieel Philips Reparateur Machinefabriek - Sommelsdijk Uit voorraad: 2 Wielige Wiedmachinen compleet met parallelogrammen Deering en Massij Harris Maaimachinen 2, 3, 4 en 5 scharige Orgineele Harvester- ploegen voor Rups-Tractoren Zuiver draai, schaaf, lasch en fraiswerk Reparation aan alle Machinen en Motoren Landbouwwagens 4 en 5 ton Aanbevelend, Mosselman, Holleman Vis Eet brood, gebak en koekjes van Deenik en U heeft Uw bakker gevonden Specialiteit in gebak en koekjes 11 Weer ontvangen prima zoet ROGGEBROOD 17 cent per stuk, plus 1 broodbon. Deenik's Bakkerijen - Middelharnis (v.h. „'tGedenkteeken") Westdijk 220-221 Hoofdvertegenwoordiger: A* BAART, Middelharnis Burg* Boumanplein C 38 Telefoon 312 Tot ons genoegen kunnen wij thans mededeelen, dat onze nieuwe fabriek te Oudenbosch met ingang van 1 Mei j.l* in werking is getreden. Hierdoor zullen wij in staat zijn om de vele orders waarop gewacht wordt, binnen afzienbaren tijd te kunnen uitvoeren. VRIJDAG 24 MEI 1946 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0,15. Advertentieprijs 1^30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. Chr' WAT NU? Zelden zullen de verkiezingen vuur leden van de Tweede Kamer der Staten-ücneraal met meer spanning tegemoet gezien zijn als in 1946. En geen wonder. Immers negen jaren was het geleden, dat ons volk haar vertegenwoordigers had aangewezen. Reeds in normale tijden komen bij elke Kamer verkiezing vier nieuwe lichtingen ter stembus, thans waren het er elf, omdat naast de normale jaarlijksche aanwas, bovendien door verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd van 25 op 23 jaar nog eens extra twee nieuwe lichtingen waren op geroepen. Moet bij elke stembus worden afgewacht of de jongeren de opvattingen der ouderen deelen, thans hadden die jongeren een tijd meegemaakt, die niet geëvenaard is. Ervaringen met het onder duiken, illegalen arbeid, deportatie hebben het jonge leven geschud en velen gedreven tot een besliste keus inzake de heerschappij van God en Zijn Woord in het gansche leven. Vele ouderen zijn van de vroegere vastigheden losgeslagen en hoe zouden de jongeren daarop reageeren. Waren er niet predikanten, die elke principieele organisatie op politiek-, maatschappelijk-, school- en radio- gebied onjuist vonden en overliepen naar het kamp der Socialisten, waartegen ze vroeger, en zeer terecht, zoo ernstig waarschuwden? Probeerde men niet door de Ned. Volksbeweging een eenheid tot stand te brengen tusschen Christendom en Humanisme, tusschen Christusbelijders en Christus loochenaars? Stelde de R^geering blijkens eigen mededeeling de verkiezingen niet stelselmatig uit om nieuwe opvattingen en partijformaties in ons volk te doen doorbreken? Ons volk heeft door middel van de stembus gesproken en zeer duidelijk. Zeer beslist is af gewezen het oplossen van ons Christelijk organi satieleven, zooals dit bepleit werd door mannen als Banning, Gravemeijer, Kraemer, v. Rhijn, v. Walsum, in algemeene organisaties. Wij ver heugen er ons over, dat zoovele leden der Ned. Hervormde Kerk getrouw zijn gebleven aan den eisch Gods en zich zeer beslist uitspraken voor een radicale christelijke politiek. Weliswaar liep het*aantal rechtsche kamerleden terug van 58 tot 55, maar vriend en vijand weet; dat minstens 3 A..R.-zeteis in 1937 door niet-A.R. werden aan gewezen. Voorts is bij deze verkiezing gebleken, dat ons voik den weg der versplintering niet verder op wil. De Protestantsche Unie, onder leiding van den heer Krijger, geboren omdat men zelfs met A.R. geen contact wenschte en daarom de C.H. in den rug aanviel, behaalde slechts 32.000 stem men, die allen voor de christelijke politiek verloren gingen,want men behaalde geen zetel. Ons Christen voik zal moeten begrijpen dat het tot grooter eenheid moet geraken. De krachten van het ongeloof geven ons tot onze schande een voorbeeld en in bereidheid tot eenheid. Protestantsch Christe lijk Nederland trok in vier partijen ter stembus. Wat zou er veel meer kracht uitgaan, wanneer we in één partij alle krachten samentrokken. Verblijdend is reeds de toenadering in A.R. en C.H. kring. Naast dankbaarheid voor de gebleken trouw aan de Christelijk politieke beginselen is cr ook zorg over de ontwikkeling der politieke verhoudingen. Immers steeg het aantal Communisten van 3 oplü. Dat beteekent, een sterk revolutionair blok. Be waarheid is geworden, waarvoor werd gewaar schuwd, dat de linkervleugel der sociaal-democratie zich heeft gevoegd bij de Communisten. De meer rechts georiënteerde personen, die tot de Partij van den Arbeid zijn toegetreden, hebben in feite de revolutionaire elementen bijeengedreven, waar door dit een groep is geworden, die in Kamer en Staten van beteekenis is geworden. De Partij van de Vrijheid, waarin de liberalen zijn opgenomen, zagen een gedeelte van hun ver loren stemmen van 1937 terugkomen, intusschen is voor hen en voor velen de uitslag een teleur stelling geworden en gebleven verre beneden de verwachting. De naamsverandering van Liberale Staatspartij via Vrijheidsbond naar Partij van de Vrijheid is niet in staat geweest vele kiezers enthousiast te maken. In den strijd der geesten worden de tegenstellingen steeds scherper. Rechts en links, geloof en ongeloof zullen steeds meer tegenover elkander komen. Daarin zal de be teekenis van een middengroep steeds gering zijn. Het geldt steeds voor of tegen den Christus. Velen zuilen zich hebben afgevraagd: wat nu? Hoe zal het gaan. met de Kabinetsformatie? H.M. de Koningin heeft reeds een aanvang gemaakt met het tot een bespreking uitnoodigen der Partijvoorzitters. Eén ding is zeker, dat een opdracht tot Kabinetsformatie aan een man van de Partij van den Arbeid niet voor de hand ligt. Het is immers niet eens gelukt de zetels der vor- eenigde partijen te behouden, Iaat staan de leiding te nemen in het Nederlandsche volk. Schreef zelfs het Parool niet overeen teleurstellende verkiezing? Gebleken is dat de voorspelling van Minister- President Schermerhorn, dat het voor een Natio naal Kabinet te laat was, zeer voorbarig is te noemen. Eigenlijk zijn er drie mogelijkheden. Allereerst een Roomsch-rood ministerie. Beide fracties tellen tezamen 61 leden. „Het Parool" is van oordeel dat aan de R.K. de opdracht tol kabinetsformatie moet Worden verstrekt, doch dat voor een tweepartijen regeering weinig perspectief is. De Partij van den Arbeid is, zoo schrijft het blad, in die combinatie de zwakste en waar in de K.V.P. een sterk conservatief element steekt, genoodzaakt vele concessies te doen. Men acht het raadzamer en zuiverder in de oppositie te gaan uit vrees voor afbrokkeling ten gunste der Com munisten. Bovendien is het Indië-vraagstuk ceno hinderpaal. Men is van oordeel dat men in R.K. kring niet mede wil werken aan een loyaal door zetten van dc politiek Schermerhorn -Van Mook en op dit punt kan de P. v. d.A. niet marchan- dccrcn. Ook wij zijn van oordeel dat een breede vleugel der R.K. niet bereid zal zijn tot zulk een tweepartijen regeering. Een andere mogelijkheid is een Rechtsche rcgcc- ring. Weliswaar telt men 55 rechtsche leden, doch dit is een meerderheid die te zwak is voor een krachtige politiek. Vooral omdat in dc R.K.V. twee stromingen zijn en hoc of men het ook wendt, de R.K. zullen mede de richting bepalen. Wij geven de voorkeur aan een breed, nationaal Kabinet, dat op een deugdelijk welomschreven program Nederland het recht teruggeeft, dc geeste lijke vrijheid waarborgt, alles wegneemt wat den vrijen loop van het Evangelie zou belemmeren en daardoor de zedelijke krachten van ons volk laat binden aan Gods Wet cn een krachtige sociale politiek wil voeren, opkomend uit het vrije maat schappelijk leven niet steun der Overheid. Daarvoor moeten alle goedwillende krachten in ons volk worden samengebundeld. God schcnke de wijsheid en voorzicht leiders om met el kam. de geestelijke cn Stof; behartigen. Daartoe moge ook zingen bijdragen. La' dat de Provinciale Kamer kiezen en da Kamer wordt aangei Eerste Kamer nog ben gedaan. Meerdere kleine pa in de Eerste Kamer b of verloren of moeten Hetzelfde geldt voo Staten, het dagelijkse! op het beleid der grooten invloed heeft. Op den uitslag der dankbaar neerzien. M a.s. Woensdag zeer v kiezen, die ook daar leven en een Eerste K krachtigt den uitslag Leeft uit uw begin' Stemt in de lijn van En moge wc een F hartelijke samenwerki: volk leiden wil Woord Gods. ONDER POLITIEK De verkiezingsstrijd eens anders geweest. wel eens weken voor waarin men zeer warr al is het dan meestal n haren vloog. Was de v' de verkiezingskoorts v normale politieke tem In 't algemeen viel e ming rond dc- stembu: Dit is verblijdend. Lazen we de verk' hoorden we de politie moesten we evenwel o" malen ophalen over d de gunst der kiezers t Dit deed mij denket die jaren geleden op e die zeide dat de poli vuiligheid was, an two moest maken tussen Politiek betekent re een werkzaam aandeel de kunst van regeren Het komt nog al ee de verkiezingen, dat handigheidjes kiezers partij te stemmen. Me het dan zo nauw niet. iets toe, wat onjuist of men uit ten gunste va Dit nu noemde mijn Ik geloof dat zijn on ook niet voor de huidi Ik heb ook nu spre( weinig verantwoordelij ten. Op zuiver demagi men de eigen politieke men de tegenstander a: beschouwd wordt als o tieke vragen van dc d geraffineerde en welovc: die hij wil en op deze koop succes te boeken voor zich zelf. Deze inan doet nie pollclick. Ook kan ik niet aan niet in alle verkiezin speculeren op wat m heid van de massa. Daarom lijkt het mi de jongeren die 17 M op het politieke pad he' zich het wapen te verdedigingsmiddel is t Dat wapen is kennis, kennis van de politiek Noodzakelijk is het studie trekt. De begins! gepropageerd worden rr! het Woord des Heere politieke leven normati tijd als waarin we nu vragen op ons losstorm' vastigheid. Vertrouwen in de bange tijd, die plicht vervullen en ka ons ligt kalm cn vastbe voor land en volk heil De jongeren hebben moeten stemmen. Dat de richting hebben aan Zij kozQn vertegenwoo ginsclcn zijn tocgcdaa beginselen hun houding de huidige politieke vre mate belangrijk zijn land en volk. Daarom is het roodm op het stembiljet zulk e Welbewust en overtuig de uiterlijke kant zo een Daartoe is voorberei jongeren in dc oorlogsj. hebben gehad zich tc nodig, dat dezen zich waardoor ze in staat zi en niet meegesleept w van polletick. Wellicht zal dit oo' dat meer aan politiek gedaan wordt. LAN BESTRIJDING VAN Ten einde dc best rij: zoo goed mogelijk te vormen van strcckcom tot taak hebben, advis welke belanghebbenden missie's als particuliere

Opbouw | 1946 | | pagina 2