j ".3 JL f4 Aan onze Adverteerders OndertrouwdWillem Koole, van Ouddorp en Cornelia Suzanna van Asperen; Jan Tan is Mz. v. Ouddorp en Aagje Redert. Overleden: Adrianus Visser 84 jaar vvedn. van Piet cruel la Stok. Vertrokken: Eduard de Bruijn en gezin naar den Helder; Cornells Hoek naar dtn Helder; Cor nells Paulina de Wit naar Barendreeht; Adrianus Lokker naar Rotterdam; Johannes Orgers naar Zeist; Jacomijntje Leent je Flohilnaar Noordwelle; Jacob Sjauw naar Nieuw-Helvoet en Dimmen Lodder naar 's-üravenhage. Ingekomen: Jan de Groot en gezin uit Velsen. HERKINGEN. Het ligt in de bedoeling a.s. Zaterdag 8 Juni 1946, het monument dat opgericht is voor de in deze Gemeente begraven Engelsche piloot officieelover te dragen aan het Gemeentebst. namens de bevolking dezer Gemeente. Deze plechtigheid zal plaats vinden om half drie n.m. Tevens ligt het in de bedoeling van de echtgenoote en een zuster van de overledene om deze plechtig heid bij te wonen. Tot Hoofdonderwijzer aan de School op G.G. alhier, is benoemd, de Heer J. van Vulpon van Zoute lande. Burg. Stand. Geboren: Hester Maria, d. v. C. J. J. Geluk en M. Leeuwenburg. Getrouwd: Aren Logmans en Gerritje Markus. OUDDORP. Onderstaande personen zijn ge slaagd op de Pitmanschool te Dirksland. Voor Handelstypiste dhr. Job Mierop en de dames mej< L. de Leeuw en L. Westhoeve. De landbouwknecht W. Grinwis Hz., alhier, had het ongeluk bij het lossen om achterover van de wagen te vallen en zich zodanig te bezeren, dat de geneesheer rust heeft voorgeschreven. Cor Grinwis heeft onderhands gekocht een woonhuis van Paulus Hanson, staande aan de Achterweg, alhier. In de weervisserij werden in de afgelopen week 3 zalmen gevangen, terwijl de garnalenvissers van 90120 kg. garnalen per dag hebben gevangen. Het Poolsche Stoomschip „Poznan", dat met de storm van 22 Februari j.l. op het strand bij het Westhoofd werd geworpen is Zondag 2 Juni j.l. door v. d. Tak's Bergings Mij. vlot gebracht en is toen op eigen kracht opgestoomd naar Hellevoet- sluis en zal te Rotterdam dokken. Voethal. Op Zaterdag 1 Juni speelde Prins Bernhard I en 11 van hier tegen Don Bosco 1 en II. Het eerste elftal van Pr. Bernhard won met 72, terwijl het 2e elftal met 5— 1 zegevierde. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jan Tanis Mz. en Aagje Redert Ad. te Goedereede. Overleden: Leendert Meijer, oud 4 mud., z. v. KI. Meijer en L. Sperling. Kerknieuws: Zondag 9 Juni, Ned. Herv. Kerk, v.m. en n.m. Ds. HoviusGeref. Kerk, v.m. en n.m. Ds. van der Veen; Ger. Gemeente, v.m. en n.m. leesdienst; Doopsgez. Gemeente, v.m. de Heer van Trigt. Maandag 10 Juni (2e Pinksterdag), Ned. Herv. Kerk, v.m. Ds. Hovius; Geref. Kerk, v.m. Ds. van der VeenGer. Gemeente, v.m. leesdienst. De Jongelingsver. Daniël houdt haar vergade ring iederen Zondagavond om 6.45 uur in het Cathechisatielokaal. De Knapenver. houdt des Zondagsavonds haar vergaderingen in de Bijz. School. Aanvang 7 uur. VERSLAG VAN HET 12*/* JARIG BESTAAN VAN HET MANNENKOOR „DE LOFSTEM" Deze jubileum avond werd geopend door den Eere Voorz. Ds. Hovius, door met elkander te laten zingen Ps. 147 1 het voorlezen van Ps. 9S (onber:) waarna hij voorging in gebed. Hiermc.de achte spr. deze goed bezochte verg. geopend, en gaf het woord aan den Voorz. W. Bakelaar, welke allen hartelijk.welkom heete op dezen feestelijker, avond, en richte ich in het bijzonder tot den Eere Voorz. Dir. bestuur en leden, en tot de Zusterver. van Goedereede en Stellendam en Herkingen, eveneens tot de Ouddorpsche vereeningingen welke ook in ruime mate vertegenwoordigd waren. Als verrassing werden ter tafel gebracht een cadeau voor den Dir. en eenige bloemstukken; welke door den Dir. onder een hartelijk dankwoord werden aanvaard. Hierop werd gezongen Ps. 66 5 en enkele woorden van dank werden gesproken door Ds. Hovius, voor het vele dat aan, en door de ver. gegeven was. Ouder groote aandacht werd door den Dir. J- Bezuijeneeii keurig opgesteld gedicht voorgedragen 't welk geheel hot 12l/s jarig bestaan der Ver. in zich hield, vanaf de oprichting 22 November 1933 tot 22 Mei 1946. Na verder gezongen te hebben Ps 58: 15 43 54 en 55, volgden de vele felicitatie's, ten eerste van ons nog steeds door ziekte afwezige maar toch gewaar deerde lid, onzen vriend KL Kastelein, daarna de mondelinge felicitaties der Ouddorpsche Ver- ceuigingen van Muziek, Zang, E.H.B.O. Roode- Kruis en die der Jongelingsver. Door de Zuster vereniging van Herkingen werd ons nog een felicitatie in zangvorm ten gehoore gegeven. Tot afwisseling werden voorts eenige gedichten voor gedragen; door K- G. Voogd Jzn. getiteld, „Toen en Nu". Joh. Brugge man Simon Bezuijen Jan Jansen Daarna zongen twee Datnes en enkele Heeren op keurige wijze de versjes; Hij is mij, Midder nacht en Zomeravond. Gezien nu dat de koffietafel zich niet langer verscholen kon houden, werd tot het pauzeeren overgegaan en werden allen getr'acteerd op .koffie en eenige versnaperingen. Onder de pauze' werd door vriend J. Mierop Jzn. eenige muziekkunst ten gehoore gebracht, wat de gezellige sfeer nog deed vergrooten. Na de pauze werd gèzamclijk gezongen Ps. 103 1 en 8 Verder een voordracht van eenige gedichten door de heeren, Kom Nnij en Joh. v. Huizen, welke getiteld waren: „Nu niet Later" en „Gij hoort het gebed". Daarna werden door eenige dames en enkele heeren eenige Hazeuliederen gezongen. Het zingen van het versje getiteld „Bemoediging" door den Dir. en Voorz. viel zeer goed in den smaak van de aanwezigen. Hierna korte pauze met tractatie. Na deze korte pauze liet onzen vriend F. Meijer ook eens wat van zich hooren en bracht ons het mooie gedicht getiteld: „De Kluizenaar" en werd deze opgevolgd door het Mannenkoor, gedachtig zijnde aan hun door ziekte afwezig zijnde leden, KI. Kastelijn (bestuurslid) en de Jong, met het toe te zingen Ps.'41 2 Ps. 68 10, en enkele Hazeuliederen. Daarna werd onder Orgelbegelei ding gezongen door Cor Hoek „Dromenland". Ter afwisseling werden door enkele leden nog gezongen de Gezangen 108, 207 en 274. Onzen geachten Voorz. bracht een woord van dank aan den Eere-Voorz. Ds. Hovius, aan den Heer J. Mierop voor zijn vrijwillig afstaan en ge bruik van het Orgel en zijn Zoon voor het bespelen daarvan; dank aan de wnd. Burgemeester voor het verlenen van dezen avond, aan de politie voor de goede orde; een woord van dank aan onxe Zustervereenigingen van Stellendam, Goedereede en Herkingen, en tot alle Ouddorpsche aanwezig zijnde Vereenigingen. Daarbij vooral een woord van dank aan onze begunstigers en verdere uitgenoodigden voor het goede welslagen van dezen Jubileums-avond. Door den 2e Voorz. KL Mierop werdt voorts nog namens het Mannenkoor een dankwoord ge bracht aan den Eere-Voorz. Ds. Hovius voor her betoonde medeleven met onze Ver. daar hij thans onze Ver. en onze gemeente binnen enkele weken zal gaan verlaten wegens vertrek naar elders. Daarna sprak de'Eere-Voorz. een kort slotwoord van dank tot de aanwezigen, en sloot deze onver getelijke samenkomst met dankgebed, na vooraf te laten zingen Ps. 33 1 Tot afscheid van ons Mannenkoor werdt den scheidenden Eere-Voorz. Ds. Hovius staande toegezongen de bekende bede uit Ps. 121 4. Ons Mannenkoor „De Lofstem" mag alzoo terug zien op een prettige en niet minder goed geslaagde Jubileums-avond. OUDE TONGE. Ds. M. Verkerk te Moercapelle heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Bij het van Rijkswege gehouden onderzoek werd Weegbrug I goedgekeurd. B2 VOOR DE KINDEREN HALLO, MEISJES EN JONGENS1 Deze keer zullen we geen brieven beantwoorden, want ik moet jullie eerst nog wat vertellen. Op een keer liep ik op een weggetje. Langs dat weggetje stonden heel veel bomen en struiken. Het was maar een heel smal paadje. Auto's en wagens konden er niet rijden. Maar, hoor, wat is dat daar in d; struiken? Ik hoorde opeens een geritsel. Voorzichtig ging ik luisteren. ..'k Heb er één, jóhl", zei een grote jongen tegen een kleine. Wat zouden die twee daar doen? Ik ging nog een beetje dichterbij, verschool me achter een boom en ja, hoor, daar zag ik dat die éne jongen aan, die andere een eitje liet zien. 'k Dacht: Wat is dat vreselijk jammer, daar had een prachtig vogeltje uit kunnen komen. En nu moet ik ineens denken aan dat mooie versje. Van Twee Roodborstjes Ze hadden zo'n vrolijke bruiloft gevierd, Ze hadden van blijheid getierelierd; Ze hadden zo argloos, zo rustig vertrouwd, Heel dicht bij de mensen 't nestje gebouwd. En diep tussen wollige pluisjes, daar had Het wijfje drie eitjes gelegdEen schat, Die hun hartekens minden zo trouw. Toen is er ëen jongen gekomen, Een jongen met lachende mond; Die heeft er die eitjes genomen, Verpletterd ze tegen de grond. Ze hebben veel droevige dagen getreurd, De kopjes angstig uit 't nestje gebeurd; Ze hebben gezwegen van naamloos verdriet, Want wég was hun blijheid, wegwas hun lied. Toen zijn ze heel vèr van de mensen gevlucht, Doch diep in htir hartje bleef droef gezucht Die hartekens bloedden van rouw. W. G. van de HULST. En nu verder het verhaal van Akelei, vervolg van: Hoe Elsje een hond kreeg. Maar Dr. Hammeringa vond dat Elsy steeds zwakker werd en hij sprak cr met zijn vrouw over. Toen werd er beslist dat Elsy naar zee in een kin dertehuis moest. Elsy wilde er niets van weten en begon hard te huilen toen moeder zei dat ze van huis moest. Doch een reddende engel verscheen n.i. oom Johan. Ze mocht bij oom Johan en tante Car in Egmond aan zee logeren. Elsy was verrukt en ze gingen meteen op weg. Nick had het erg eenzaam en iedere dag ging hij bij Elsy's moeder vragen of ze ai bericht had gehad; hij zei,'dat Elsy's moeder maar aan Elsy moest schrijven dat hij naar school ging. Ais Elsy's moeder bericht van tante Car had hoe het met Elsy ging vertelde ze dat aan Niek, die het weer gauw thuis vertelde. Elsy miste Niek in 't eerst riet. Al die nieuwe indrukken 1 't Was voor 't eerst dat ze de zee 2ag en nog nooit had ze een schip gezien- Op een stralende dag speelde ze weer aan 't strand toen tante zei dat er in de verte een schip aankwam. Elsy keek en keek, maar zag niets eindelijk zag ze een pijp. „Is dat nou een schip?" zei Elsy teleurgesteld. „Neen", zei tante dat is alleen de pijp van het schip, maar als je goed kijkt, zie je het schip ook". Elsy meende iets van het schip te zien toen tante zei: „Elsy we moeten naar huis". Elsy pakte haar vormpjes, emmertjes en schopje, gaf tante een hand en samen gingen ze naar huis. Onderweg betrok de lucht en toen tante en Elsy net binnen waren barstte er een bui los, de regen kletterde tegen de ruiten en de bliksem doorkliefde geregeld de lucht. Het was noodweer Elsy begon te huilen, hoe graag was ze nu bij Mams, dicht tegen Mams aangekropen. Hier was zij in een onbekende omgeving. Vroeger dan anders ging zij naar bed. De volgende ochtend was het ongewoon druk op straat. Elsy stond gauw op en in haar pyama glipte ze naar beneden. Oom en tante stonden voor het raam. „Wat is er gebeurd" vroeg Elsy, „er is een schip gestrand", zei oom, ga je maar gauw aankleden dan gaan we ook kijken". Een uurtje later gingen ze met z'n drieën opweg, oom Johan, tante Car en Elsy. Op het strand aangekomen zagen ze een hele boel brokstukken hout en van allerlei. Eensklaps werd de aandacht gevestigd op een blaffen en toen zagen ze dat een stuk hout, dat in zee lag, kantelde en een hond die er op gezeten had in 't water viel. „Een hond", riep Elsy. „Tante er verdrinkt een hond!" Maar de hond was het strand al genaderd en kwam op het strand. Nie mand wou liet beest hebben omdat het zo'n lelijk beest was. „Mag ik hem meenemen?" vroeg Elsy. Tante vond het best en ze mochten hem zolang houden tot er nader over beslist was. Tante schreef dat Elsy heimwee kreeg. Moeder schreef terug dat zij en dokter Hammeringa Elsy 's Woendags af zouden komen halen en dan zouden ze eens naar de hond kijken, waar over tante schreef. Moeder vond de hond niets en Elsy mocht hem niet mee nemen. De dag voor het vertrek naar Elsy's eigen dorpje ging ze met de hond alle bekende plekjes in de duinen en in Egmond aan zee nog eens bezoeken. Toen Elsy en de hond in de duinen liepen zakte Elsy plotseling naar berieden. Ze pakte de hond beet en samen vielen ze in een diepe kuil. Een heleboel zand viel op hen. Opeens begon de hond te graven en stond weldra op het duin. Elsy begon t; huilen en riep: „Hondje, hondje, blijf toch bij me". De hond blafte en rende het duin af naar oom en tante en Elsy's vader en moeder toe. In het dorp aangekomen ging hij direct naar oom en tante toe. Zij begrepen hem niet, tot Elsy's va der binnenkwam en zei: „Waar is Elsy?" Ze volg den toen gauw de hond. En daar kwamen ze bij de plek waar Elsy gezakt was aan. Ze hadden geen schoppen bij zich. Oom Johan ging toen gauw Weer terug. De anderen begonnen met hun handen te graven en met alles wat ze maar vinden konden. Daar kwam oom Johan aan en nn was Elsy weldra bevrijd. Het eerst ging zc naar de hond, sloeg haar armpjes om zijn hals en zei: „Moeder en vader hij heeft mij gered, nu mag hij toch zeker bij me blijven". Door de burgemeester Wordt het goedgekeurd, zodra vader het kwam vragen, omdat er toch niets naders over gehoord was. En zo kreeg Elsy een hond Tot schrijvens Tante MAR, Tijdens de vacature van predikant der Herv. Gemeente alhier, zal als consulent optreden Ds. van der Kooij van Niuwe Tonge. OOLTGENSPLAAT. Bij het gehóuden concours te Wassenaar behaalde het Gemengd Koor „Ad- vèndo", onder leiding van haar Directeur dhr. J. van den Heuvel, een 1ste prijs iu de Afd. Uit muntendheid met 339 punten. -Tot ambtenares bij den Distributiedienst, alhier, is benoemd mej. L. de Vos W.Bd. Het Bestuur der Voetbalvereen. „G.B.F.", alhier, is als volgt samengesteld: IJ. v. cl. Vliet, Voorzitter; Jac. van Oostende, Secretaris; G. Kubus, 2e Secretaris; P. Kreeft, Penningmeester; J. v. d. Wonde, 2e Penningmeester; A. van Gent n H. van Putten, Commissarissen. Burgerlijke Staiul. Geboren: Jacoba Maria, d. v. L. Vermaat en I I. de Bonte; Rombout Joseph, z. v. R. J. Brands en E. van Dravik; Cornelia Elizabeth Maria, d. v. J. A. Vervloed en M. W. Moerenhout; Johanna Margaretha, d. v. L. S. Korteweg en L. A. Birkhof; Willeinpje Adriana, d. v. C. v. d. Boogert en K- Groenendijk; Adelaide Anna, d. v. A. L. Bos en H. M. Dijketna; Pieter- nella Maria, d. v. M. Kievit en S. de Vos; Job Willem, z. v. C. Duim en L. Groenendijk. Ondertrouwd: T. Pipping, 26 j. en L. A. Neels, 26 j.; C. C. Akkerman, 26 j. en A. Holleman, 26 j. Gehuwd: K. van Hoornc, 30 j., te Giessen Nieuwkerk, en S. Korteweg, 29 j.; B. D, Verzijl, 29 j., te Numansdorp, en G. Kosten, 26 j.;-A. van Dravik, 30 j. en T. M. Huibrechtsèj 27 j.; Johannes Kil, 39 j. en P. IJpclaar, 35 j.; P. van Zetten, 24 j., te Rotterdam, en K- de Vos, 21 j.;D.van cle Ouden, 29 j. en E. Kamp, 21 j.; P. C. Hobbel, 26 j. en W. Duim, 28 j.; L. van Gent, 28 j. en A. v. Veen, 23 j. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen is de door den oorlog ten tleele verwoeste slagerij van den heer Lugthart door de firma H. Maan Zn. te Soinmelsdijk aangekocht. De zaak zal zoo spoedig mogelijk worden herbouwd, zoodat de inwoners dezer gemeente binnenkort hun vleesch en vleesch- waren weer in eigen gemeente kunnen betrekken. A.s. Zondag n.m. 6 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. voor te gaan Ds. J. Vink van Stad a/h Haringvliet. Burg. St. over de maand M»i. Geboren: Andries Willem, z, v. J. v. d. Meij en P. v. Dam; Jannetje, d. v. J. Hokke en H. Bakker; Gerritje, d. v. J. W. v. Dijken E. J. Witvliet; Petrus Maria, z. v. L. Broeders en J. Dierkx; Latirina Everdina, d. v. H, A. M. v. Loon en E. Verheul; Bastiaan, z. v. M. du Pree en A. v. Nimwegen; Adrianus Maria, z. v. J. A. Stoop en J. M. Jansen; Cornelis, z. v. J. Melissant en M. Kammeraad; Jan Gerrit Gerardus, zoon van Leendert Bakker en Maria Lokker. Ondertrouwd: C. d. Braber 31 j. en P. C. Kwak 28 j.; A. v. Nieuwaal 36 j. en J. v. Damme 36 j.;j P. Kreeft 23 j. en T. Vervloet 22 j.; J. A. Jongeling 34 j. en G. B. Geelhoed 23 j.; M. Hagens 24 j. en L. Vervloet 16 j.; A. Hameetenian 27 j. en M. Buijs 19 j. GehuwdT. Moerenhout 23 j. en D. Hameeteman 24 j.; J. v. Erkel 27 j. en L. A. v. Putten 26 j. E. Enserink 31 j. en A. Holleman 35 j. Overleden: Johanna Winkels echtgn. van A. de Klundert. OUDE HERINNERINGEN. KLOKKEN-PARADE Na vele maanden vol verlangen Naar een stemmig klokgelui, Zag ik Bommels klok weer hangen In het land van peen en ui. Hoe schoon galmt haar geluid, Door de groen en gouden velden, En ons dorp in Holland-Zuid. Zij doet ons weer uur en tijd vermeiden. Ja, uw stem was zwaar, Droef klonken uwe slagen, Wanneer een Bommelaar Ten grave werd gedragen. Ook 's Zondags deed gij trouw uw werk, Dan liet gij ook uw stem weergalmen, Riep ons allen op ter kerk, Naar Gods woord, en Davids psalmen. Gij waaktet over ons met groot' ontferming, Waarschuwdet allen, jong, oud, rijk en arm, Als noodsirene van de luchtbescherming, Gelukkig maar voor oefening, loos alarm. De oorlog kwam, de roffel sloeg, De mof viel aan met bruut geweld, Groot was het leed, dat Holland droeg, Geen klok noch menschenleven werd geteld. O, dierbaar stukje brons metaal, 't Gaf ons een steek door 't hart, De mof ging met u aan den haai, Op Hoog bevel van Seyss Inqüart. Niemand onzer vindt het erg, Dat manke Seyss voor 't oorlogstribunaal Daar ginds in Neurenberg, Zweten zal voor 't Kiokken-roof-schandaal. Na u kwam er een zuurstoffles, Zij deed, wat slechts een fles kan doen, Haar plicht tot negentien vier zes. Toen gij terugkwaamt, ging zij met pensioen. Dank zij Gods voorzienigheid, Waart gij voor geen oorlogstuig geboren, Doch alleen om dag en uur en tijd Aan te geven, hoog van Bommels toren. Ja, als men u weer schommelen ziet, Dan wordt veel leed vergeten, Als uw klanken over 't Haringvliet, Klinken tot aan Tien-Gemeten. Doch maakt niet meerder leven dan te voren, Neen, maakt niet al te veel geluid, Want als Erasinus u zou horen. Las hij dit jaar zijn bock nog uit. D. M. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dc burgemeester dezer gemeente, den heer F. Nieborg, is ingelijke betrekking benoemd te De Lier. De monteur J. Godrie had het ongeluk zich tijdens zijn werkzaamheden zodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Burgerlijke Staiul over de maanden April en Mei 1946.Gcboren: Cornelia, d. v. Willem van den Boogert en Elisabeth Wesdijk; Arentje Neeltje, d. v. Jacob de Vos en Suzanna Dupree; Marten Anto- nie, z. v. Dammis Vroegindeweij enJannetje Kamerling; Abraham, z. v. Johannis Maliepaard en Geertruida Kcijzer; Johannis Mattheus, z. v. Hendrik Kamerling en Licntje Cornelia Trommel; Gerritje Dirkje, d. v. Johannis Gerardus Knops en Jannetje van den Boogert; Jacob, z. v. Marinus Koppenaal en Piroska Bund; Johanna Geertruida, <J. v. Abram Cornelis Koppenaal en Jannetje Cornelia SmitsIman Jacob, z. v. Cornelis Braber en Annetje Knape; Adriaantje Maria, d. v. Wouter Adrianus van Rossom en Jacoba Jannetje Kamer ling; Adrianus Jan, z. v. Adrianus Dingcman Visser en Trijntje van Nemen; Johannis, z. v. Dingcman Huizcr en Tannetje Mcllaard; Anna Arendje, d. v. Jacobus Mola«yxl en Lena v. d. Valk. Gehuwd: Maarten Wijnand Kcijzer, oud 28 j. en Arendje Maatje Timmer, oud 26 jJohannis Maliepaard, oud 24 j. en Adriaantje Elizabeth Vroegindeweij, oud 27 j. Overleden: levenloos aangegeven kind van Bastiaan Dupree en Maartjc Helleman. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dinsdag 28 Mei hield de A.R, Kicsvcrceniging, alhier, een leden vergadering, waar de candidatuilijst werd vast gesteld voor dc aanstaande gemeenteraadsverkie zing* Als No. I werd gekozen dhr. D. Saarloos, No -2. A. van Bicrt, No. 3. J. Stccnhart, No. 4. J. M. v. d. Boogert, No. 5. J. Wagner, No. 6. A. Wesdijk, No. 7. M. Koppenaal en No. 8. T. Arcnsman. Tevens werd nog medegedeeld dat samenwerking gezocht is met de S.G.P., maar tot nu toe is geen overeenstemming bereikt. Zaterdag 25 Mei heeft de Voetbalvereniging V.V.S., alhier, een thuiswedstrijd gespeeld tegen H.V.V., welke wedstrijd door de onzen met 9-—(J werd gewonnen. DE VLAG DEKT DE LADING. f De Nederlandsche driekleurwap- pert weer fier op alle wereldzeeën. Zij heeft onze hoop, ons vertrouwen opnieuw gerechtvaardigd. Naast onze eigen dierbare vlag. hebV'ën wij de vlaggen van onzQ bevrijders Jeeren kennen. De vlag gen van Engeland en Canada. Ook de populaire „stars en stripes" van Amerika, de vlag der sterren en strepen. Acht en veertig sterren telt deze vlag en iedere ster vertegen woordigt een der sfaten. De dertien strepen geven de dertien staten 'aan die oorspronkelijk toetraden tot de Unie der Vereenigde Staten. Vooral die strepen komen ons bekend voor. Geen wonder ook t Ze doen ons telkens denken aan die vertrouwde „strepen"-verpak- king van De Gruyter! De blauwe wimpel voor kwaliteit. Het symbool van de hoogste voedingswaarde en* onverdeeld genot. Bij De Gruyter bétere waar en tien procent korting. Ook hier werd het vertrouwen nimmer beschaamd. Ook hier dekt de vlag de lading. VERSLAGEN. VERSLAG Gemeenteraadsvergadering van OUDE TONGE op Woensdag 5 Juni 1946, des v.m. 10 uur. Voorzitter: Wnd. Burgemeester C. Slobbe. Secretaris: J. v. Oostenbrugge. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom. De Notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ingekomen Stukken. Mededeeling wordt gedaan van de navolgende ingekomen stukken: a. een schrijven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, mededeelend dat het aantal inwoners dezer gemeente op 1 Januari 1946 bedraagt: 2827, wat ten gevolge heeft dat het aantal raadsleden bij de aanstaande verkiezing, bedraagt 7 en derhalve teruggebracht wordt van II op 7. b. verschillende kasopnamen van den Gemeen te-ontvanger en andere competabeie Gemeente ambtenaren over het Ie en 2e kwartaal 1946, als mede een controle-rapport van de Landarb.vereen c. verslag van de Gascentrale „Oost-FIakkee" over 1944. d. Mededeelingen van diverse gemeentebestu ren, waarbij verkiezingen hebben plaats gehad van leden van het Bestuur der Drinkwaterleiding „Goeree en Overflakkee". Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Besloten wordt toe te treden als lid der Stichting Vreemdelingenverkeer Zuid-Holland tegen een contributie van 10,per jaar, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten. Aan den heer G. A. Meeuwit wordt op zijn ver zoek een tegemoetkoming verleend ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor het bezoeken van één zijner kinderen der U.L.O.-school te Middelharnis. Op een aanvrage van het R.K- Schoolbestuur, alhier, wordt in beginsel medewerking verleend ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 om dc noodige credieten te vejleenen tot betegeling en afrastering van het schoolplein naast de R.K- School. Met het desbetreffend schoolbestuur zal in nader overleg worden getreden omtrent de wijze waarop dit schoolplein in orde zal worden gemaakt. Besloten wordt de verordening op de heffing van reinigingsrechten voor 't jaar 1946 te conti- nueeren en deze heffing voor genoemd jaar te bepalen op 3,per perceel. Vervolgens wordt vastgesteld een gemeenschap pelijke regeling voor het Bouw- en Woningtoezicht als bedoeld in art. 13 der Woningwet, op de gemeente-eigendommen en gemeentewerken voor de gemeenten Den Bommel, Ooitgensplaat, Stad a/h Haringvliet en Oude Tonge. Bij de rondvraag wordt gevraagd en aangedron gen op een spoedig herstel der door de Duitschers vernielde sluisdeuren der haven. Hier staat een groot levensbelang voor de gemeente op 't spel. Medegedeeld wordt, dat in. beginsel besloten is, om alles zoo spoedig mogelijk in de oude conditie terug te orengen en te herstellen. Voorts wordt gevraagd naar de voorziening van de vacature van schoonhouder der O.L. School. Getracht zal worden in deze heerschende nood toestand een einde te maken. Alle gedane pogingen zijn tot op heden negatief uitgeloopen. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten door den Voorzitter. VERSLAG van de Gemeenteraadsverga dering van HERKINGEN, gehouden op Dinsdag 21 Mei 1946, des nam. half drie. Nadat de Voorzitter de vergadering op de ge bruikelijke wijze heeft geopend, Worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden de volgende ingekomen stuk ken aangenomen: Schrijven Ged. Staten in Zuid- Holland, betreffende goedkeuring van 5e wijziging der gemeentebcgrooting dienstjaar 1944; Schrijven van de Heeren W. Fase en J. Hanne- wijk, dat zij hun benoeming in de commissie tot Wering van Schoolverzuim en van toezicht op het lager onderwijs aannemen en van den heer J. A van der Ster, dat hij zijn benoeming niet aanneemt. Schrijven van Ged. Staten der Provincie betref fende goedkeuring van het besluit tot ondcrsliand- sche aanbesteding van de vernieuwing van dc torenspits aan den smid A. Vijfhuizen, alhier. Schrijven betreffende goedkeuring van het uit breidingsplan dezer gemeente. Na dit punt stelt de Voorzitter aan de orde het verleenen van een toelage aan den brandweercommandant. B. en W. deeicn den raad mede, dat de commandant van de brandweer zich als lid" heeft aangesloten bij de Nederlandsche vcreeniging van brandweercom mandanten, teneinde op de hoogte te blijven van de nieuwe voorschriften. Het was de bedoeling dc kosten van dit lidmaat schap voor rekening der gemeente te nemen. Thans blijkt echter dat het lidmaatschap gezien moet worden als een persoonlijke aangelegenheid.. In verband hiermede stellen B. en W. voor den Brandweercommandant een toelage te verstrekken van 25,Het lidmaatschap kost 12,50 per jaar. Z.h.s. wordt liet voorstel aangenomen. Vervolgens komt aan de orde de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer betreffende liet schoolgeld voor het lager onderwijs. De vaststelling van het cijfer voor liet jaar 1945/'46 vond reeds plaats bij raadsbesluit van II Januari 1946. Blijkens schrijven van Ged. Staten wordt het gewenscht geacht de maxima en minima van het schoolgeld bed rag te schrappen. Opnieuw wordt het vermenigvuldigingscijfer geldende voor het school geldjaar l946/'47 opnieuw vastgesteld. Vervolgens komt in behandeling een aanvrage van den heer A. van der Velde, Nieuwstraat 4, om een tegemoet koming in de reiskosten van zijn zoontje, Job Cornelis, die de Clir. U.L.O.-school te Middelharnis bezoekt. Ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 stellen B. en W. voor deze tegemoetkoming te bepalen op 5,per maand over het jaar 1946. De heer van Mourik meent dat deze kosten ten volle moeten worden vergoed. De Voorzitter merkt op, dat de wet spreekt van een tegemoetkoming en gezien de bijdragen, die andere gemeenten geven, is dit bedrag billijk te noemen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aange nomen. Aan de orde wordt nu gesteld het verzoek van de Gereformeerde Schoolvereniging om vergoeding als bedoeld in art. 72 der L.O.-wet 1920 in de kosten van leermiddelen, die tengevolge van de oorlogs omstandigheden zijn verloren gegaan. Bovendien Wordt vergoeding gevraagd in de kosten van vak onderwijzeres en in de kosten wegens extra schoon maak van de lokalen en portalen. Blijkens het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Brielle, d.d. 17 Mei 1946, bestaat er geen bezwaar tegen het geven van vergoeding in de kosten van de aangeschafte leermiddelen en in de kosten van schoonmaak. B. en W. stellen der halve voor een bedrag van 418,78 te vergoeden, zulks over het jaar 1945. Z.h.s. wordt met alge- meene stemming hiertoe besloten. Hierna komt in behandeling de benoeming van een lid in de commissie tot Wering van Schoolver zuim en in de commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. deelen den raad mede, dat, zooals bekend is, dhr. J. A. van der Ster zijn benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen, zoodat er nog 1 vacature is. De volgende voordracht is opgemaakt: 1. A. Munters en 2. L. A. Munters, terwijl voorts wordt medegedeeld, dat dhr. A. Munters op 1 Januari 1943 aan de beurt van aftreding was als lid van de commissie van toezicht en op 1 Januari 1946 als lid van de commissie tot Wering van Schoolverzuim. Na gehouden stemming blijkt dat 4 stemmen zijn uitgebracht op A. L. Munters en 3 stemmen op A. Munters. De heer A. L. Munters'is derhalve als zoodanig benoemd. Vervolgens Worden z.h.s. de 4e begrotingswijzi ging 1945 en de 2e wijziging 1946 vastgesteld. Verder komt aan de orde een voorstel van B. en W. om van den heer M. Kareis te huren een bergplaats, gelegen aan den Scharloodijk 148 te Herkingen, teneinde aldaar diverse bescheiden van het gemeentehuis, dat thans niet gebruikt kan worden, te doen opbergen, zulks vanaf 1 October 1945 tegen een vergoeding van 1,20 per week. Wordt met algemeenc stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat-nog ingekomen is een verzoek van 38 inwoners om op korten termijn de Bewaarschool in orde te doen maken. Daaruit blijkt, dat 42 kinderen de Bewaarschool zuilen bezoeken. Zooals in de vorige vergadering reeds werd medegedeeld, is een begrooting van kosten opgemaakt. Wanneer deze is goedgekeurd, kan men met het herstel beginnen. Het kapitaal, 'waaruit de exploitatie moet worden betaald, be draagt thans 10.500,hetgeen zeer mooi is, gezien in 1935 het saldo f 4200,was. De in komsten bedragen 1350 per jaar -f- 150, schoolgeld. De vaste inkomsten zijn 1500,ter wijl aan uitgaven te verwachten is ongeveer 2350,—. De eerste jaren komt er dus geen uitgaaf ten laste der gemeente. Tenslotte komtaan de orde de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1944. De heer van Mourik deelt mede, dat hij de reke ning heeft nagezien en adviseert gunstig. De reke ning sluit met een batigsaidoin den gewonen dienst van 4505,02 en met een nadeelig saldo in den kapitaaldienst van 3572,65. Met algemeene stemmen (de Wethouders onthouden zich van stemming) worden dc bedragen der ontvangsten en die der uitgaven voorloopig vastgesteld. De heer Kastelein informeert in de rondvraag alweer naar de haven. De Voorzitter deelt mede, dat goedkeuring is verkregen om deze in den ouden toestand te her stellen. Met sommige voorwaarden konden B. en W. zich niet vcreenigen en thans Wordt nog gewacht op een schrijven van den Ingenieur der Provincialen Waterstaat, De heer van Mourik inormeert waarom de vrouwen van de N.S.B.'crs niet mochten stemmen. De Voorzitter antwoordt, dat diegenen, wier man bij de S.S. of aanverwante organisaties is werkzaam geweest, het Nederlanderschap hebben verloren en deswege niet op de kiezerslijst zijn ge plaatst. De heer Kastelein vraagt nog naar het straten plan, waarop de Voorzitter tnededeeld dat hier omtrent nog niets naders is vernomen. Hierna sluiting. Abonneert U op dit blad c SCHAAKRUBRIEK No. 8. Het komt een enkele maai voordat een probleem onoplosbaar is. Dan strandt dc door den auteur bedoelde sleutelzct (per ongeluk!) ergens op. Indien dat soms in de 12 twcczcttcn van onze wedstrijd voor zou komen moet U dat opgeven! Dc (itci der „prijsboeken" is: „Volledige handleiding voor liet Schaakspel" 1945, dooi' Dr. M. Euwc. (Winkelprijs 4,95). Oplossingen van No. 3 v. d, wedstrijd posten vóór 22 Juni c.k. Wit (8) Ka7, Dc2,Tb5,Td 1Lb3, Lg7, Pbl, Pc4. Zwart (8) Kd4, Ld2, Lg8, PU3, PfG, pi. c7, c6, f2. No. 8 (no. 3. v. d. wedstrijd), b c d c f g h lip i y a SP - a, i A a b c d e f 0 h TE OOLTGENSPLAAT kwam den tijdelijken Gemeenteraad op Woensdag Openbare Vergadering hijeen. Juni j.l. in Voorz.: Burgm. Slobbe. Se r dhr. K. Korteweg. Afwezig: dc Heeren, J. Jacobs, L. Hokke en B. Noord ijk. De Voorz. opent deze verg. met gebed, waarna de Secr. de notulen voorleest. Bij het lezen der notulen maakt dhr. Kreeft de opmerking omtrent het Kleuteronderwijs. Het was volgens verklaring van dhr. Joossen aan Kreeft gedaan, zijn bedoeling inej. de Vos naar de Langstraat te zenden en mej Quispel het Kleuteronderwijs in de kom dei Gem te doen verzorgen. Dit zou op de betreffend^ ouderavond dan ook door dhr. Joossen naar voren zijn gebracht. De Voorz. op deze ouderavond aanwezig geweest zijnde, had echter de naam vai mej. de Vos niet hooren noemen. Hoewel hij d houding dien avond van dhr. Joossen tegenover B. en W.niet fair vond, aangezien hij deze betichtt het stichten van een Bijz. school in de hand t doen werken door de Kleuterschool gesloten te doen houden. De voorzitter deelde echter mede dat hem omtrent het stichten van een Bijz. school niets bekend was en had het dan ook niet noodig gevonden om op deze ouderavond daarover tc spreken, aangezien hij niet op een ouderavond, maar in een gemeenteraadsvergadering zich hoorde te verantwoorden. Hij verzocht dhr. Kreeft die thans door dhr. Joossen was ingelicht, ook eens met dhr. Broere in verbinding te stellen, vermoedelijk zou hij dan de juiste toedracht dezer zaak vernemen, aange zien deze samen met dhr. Joossen die zaak hadden besproken. Vervolgens werd de notulen onver anderd vastgesteld. Van dhr. Kop was bericht ontvangen dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de O.L.-school No. 1 aanvaarde! Van de heeren de Woerd, Joossen, van Es, L. M. Dorsman, I- Bom, J. C. Birkhof, Dirks, Broere, Kaslander en Versaeval dat zij hun benoeming als lid der Gommis sie tot wering van Schoolverzuim aanvaarden. Wegens het bedanken van dhr. J. C. Vermaas werd gekozen dhr. C. F. Schwiebbe. Aan dhr. H. Pieterse, Anth. Hokke, P. v. d. Heuvel werd ontheffing van hondenbelasting ver leend, aangezien zij in 1945 geen hond hadden gehad, hoewel de laatste wei een verklaring geteekend had, wat de Voorz. wel bevreemde. Aan dhr. C. Korteweg werd voor het 2e gedeelte 1945 ontheffing verleend, aangezien deze in Janu ari 1945 nog een hond had gehad. Een voorstel tot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling van het toezicht op de volkhuisvesting, als bedoeld in artikel 13 dor Woningwet en op de gemeente eigendommen en werken voorde gemeenten Den Bommel, Ooitgens plaat, Oude Tonge en Stad a/h Haringvliet werd verworpen, aangezien er bezwaar werd gemaakt tegen het benoemen van een commissie waarin elke gemeente met 1 lid in vertegenwoordigd zou zijn. Deze verhouding was volgens verschillende raadsleden niet goed, aangezien b.v. de gemeente Stad a/h Haringvliet met een veel kleiner inwoner aantal even veel zeggenschap zou hebben als deze gemeente. Dhr. de Vos zeide dat altijd het gebrek was van een Centrale regeling, die de bevoegdheid van de raad altijd uitsloot. De gemeente-begrooting werd vastgesteld met een tekort van 25,000. Dhr. Kreeft zou gaarne net als voorheen hiervan een afschrift gehad hebben. De Voorz. deeled mede dat dit gezien de veie werkzaamheden hieraan verbonden niet mogelijk was. Dhr. van Es vroeg een toelichtng waardoor het tekort ontstaan was. De voorz. gaf hierop een korte uiteenzetting o.a. de vermindering van Haven en Kaaigelder, salarisverhooging enz. Wat betreft de Haven en Kaaigelden was een maand geleden niet te zien hoe de groei der landbouwproducten zich zouden ontwikkelen, zoodat de inkomsten hiervan niet te hoog geraamd zijn. Dhr. van Nieuwaal vroeg den Voorz. indien men inkomsten van Haven en Kaaigelden wenschte men toch voor een goeden Haven en Kaai moest zorgen. De Voorz. deelde mede dat met de firma baggeren der H<l ichicden. De V.| aan dan het vq i' hij dat i len it krij OU wil en w< ard. aan va; Het bedrag bedoeld L.O.-wet 1920 werd leerling. Voorstel tot gunstifl zoeken van de Bst. derfl ingevolge artt. IUI der H nomen. Hierin went ifl Nat.schooi bepaald op op 2170, Bij de rondvraag vroiH omtrent het vaststcik-H De Voorz. deelde nuH naar de betaalde inkoiH eventuele verschillen iH zich voor nadere in licht H egen. Dhr. vaH tingen omtrent het herfl Adr. Theodorapoider. iH deze vraag ai verwachtI B. en W. gezien de grotl door deze polder in ecnM niet gewenscht achtten de herstelwerken minsfl gulden zouden bedragfl overleg gaande met Lanl lijk zou zijn deze schadfl heden te rangschikken. I zeer zeker ook oorlogsiH vacuatie niet was voorfl niet zou zijn ontstaan. I mededeeling deed betrtfl het Nationaal BeheerderH aan de Beneden Moiendl toegewezen sloot de VoH en ging de raad in geheiiB Van over Vandaag2 jaar geleden! day - dag van beslissing en lang verbeide invasie van 6 Juni 1944 zette 4000 schepen koers naafl Een machtige Jucht-armB vloog met dreunende m<! de vesting Europa. In d<! bast onneembaar verkiafl reeds 's morgens om 8 I De geallieerde troepen betreden en spoedig zou! ginnen. In de harten van mi! geknechte mensen gloor! hoop is niet beschaamd.! jaar duren, voordat heil tyran volkomen was verl onze herinnering voortll begin van de geweldige 1 Al langer dan een jaar I stomd. De kanonnen zwil zins onwennig omhoog, ul 20 vliegtuigen met ronk! heen raast. Soms laten vl oorlogswee aan onze gel lijken ons een huivcringwl Inderdaad, de oorlog isl kan nog maar niet tot ril woeden van een storm, dl bewogen en zeer onstuirnf der volken nog duidelijk n Woensdag a.s. hopen we ons blad weer te laten ver- schijnen. We verzoeken U, de advertenties vroegtijdig in te zenden. Met groote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze Dochter CORNELIA MARGARETHA. M. W. A. SCHOL-Bakker L. SCHOL. HILVERSUM, 29 Mei 1946. Bosb. Toussaintiaan 44. Tijdelijk: Heuvellaan 2. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje AREN CORNELIS ARIE L. v. SPRANG S. G. v. SPRANG-I<reeft RIETJE. Stad a/'t Haringvliet, 3 Juni 1946. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze Dochter HESTER MARIA (Hetty) C. J. J. GELUK M. H. GELUK- Leeuwcnburgh. HERKINGEN, 31 Mei 1946. Op 1 Juni verloofden zich B. KATTESTAART en A. KOPPENAAL MIDDELHARNIS Langeweg C 300. LANGSTRAAT 76. In plaats van kaarten. C. MIJNDERS Jz. en A. DE ROON Jd. geven U hiermede kennis van luin voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking DA', zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni a.s. MELISSANT Bouwdijk 350 5 junj DIRKSLAND l 1946. Korlcwcegje C 74 Toekomstig adres: Blindcwcg B 1, Dirksland. C. VROEGINDEWEIJ en E. KONINGS hebben de eer U, namens weder- zijdsche ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.Y. zal plaats hebben op Donderdag, 20 Juni a.s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, des nam.. 3 uur door den Weleerw. Heer Ds. L. Blok. MIDDELHARNIS, 6 Juni 1946. Schoolstraat B 92. v. Paliandtshoeve F 84. Gelegenheid tot feiiciteeren: Schoolstraat B 92 op Zaterdag, S Juni, des n.m. 3 tot 5 uur. Van Paliandtshoeve F 84 op Woensdag, 12 Juni, des n.m. 3 tot 5 uur. Toekomstig aderes: Stationsweg A 123, Middelharnis. CORNELIS BRABER en AARTJE A. VERBIEST hebben de eer U, namens weder- zijdsche oudei's, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni a.s. 2.30 uur te Soinmelsdijk. Kerkelijke inzegening in de Chr. Geref. Kerk te 3 uur door den Weleerw. Heer Ds. N. de Jong te Middelharnis. Stad a/'t Haringvliet Molendijk 21 ilMELSDIJK Achterweg B 211 6 Juni 1946. Toekomstig adres: Z. Achterweg B 211Sommeisdijk. izaak bechthum en maria cornelia buskop geven hiermede kennis van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni a.s. DIRKSLAND, Oeldersihcndiik A5SS f 6 Juni SUm.'viLLMJljK l '946. Kreekstraat B 397 Tc koop gevraagd: Een klein modern kippenhok Br. onder No. 176 Bur. v. d. blad. li Vo Gel Aan G Vool Schr F

Opbouw | 1946 | | pagina 2