c .pril tot 4 Mei KE1JZER Jeugd-appèl laatste nummer van uw stamkaart!! Goede kwaliteit! idgeving. 12-balks eg°gen fds Zaadeggen :iteifsrantsoenen Mei-Juni 1946 dorschmachine 'vatting Beurtvaart d. HAVE, Kapelle-Biezelinge HERDENKEN net Uw Schoenenbon naar Eerste klas fabrikaten lis Uw schoenenbon goed besteed •.er's schoenen, goede schoenen per's schoenen aan elke voetI |e jongeren op Flakkee lagavond 7 Mei 1946, Hervormde leformeerde jongeren spreken tot jongeren Vilt U uw kuikens het beste geven. jeef ben CAMPFENS Ochtendvoer tij groeien dan voorspoedig op. ons Uw bestelbon in voor 25 K.G. Opfok voer, l'oor Uw rantsoen kuikens bij de P. B. H. kunt bekomen. Ipe practijk op ons bedrijf bewijst alles. Uw bon is gegarandeerd goed besteed, zelfs bij een ■oncurreerende prijs. 3AMPFENS Pluimveebedrijf Zoon /eevoeder en Pluimveevoederhandel yangeweg, MIDDELHARNIS - Tel. 36S [Landbouwers d. Velde awsmederij - Nieuwe Ton ge - Telef. 17 levert u thans uit voorraad en zonder vergunning N.V. EMGO Middelharnis htsoen voor verlichting, huishoudelijk gebruik, pr bovengenoemde periode voor een ieder vast- 1 9 kWh. Isoénen voor kookdoeleinden en warmwater- Iblijven onveranderd van kracht. lang van de periode Mei.Juni komen alle |oenenr te vervallen. De Directie. pname aangeboden een in goeden staat zijnde merk Geringhoff tractor en Klaasbinder, een aanhangwagen len worden verstrekt door Jac, de Bakker, t)en Bommel, en J. Hokke. Molendijk 307, |el, des avonds na 5 uur. ijkse Dienst op Rotterdam |UDE Tonge en Omstreken ROTTERDAMVan Gelder, Coolhaven N.Z. DORDRECHT: E. J. van Putte, Bomkade. G. OOMENS. SELECTIEBEDRIJF - ZAADHANDEL BOOMKWEKERIJEN depót voorraad te Middelharnis leverbaar: 'aai- en voerwikken, jtoode Klaver. H. ESSELINK Dzn., MIDDELHARNIS veg A 189 Telefoon 21 VRIJDAG 3 MEI 1946 Prijs per kwartaal 11.50. Losse nummers f 0,15. Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 53 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS TELEFOON No. 332 Dit blad verschijnt lederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR H.K.H. PRINSES JULIANA Voor het eerst, na vijfjaren ballingschap, mocht onze Prinses haar verjaardag weer vieren temidden van haar gezin en volk. Ons geheele volk is daarover zeer verheugd en hoewel, op nadrukkelijk verzoek der Regeering ter bevordering van de nationale arbeidsprestatie, normaal werd doorgewerkt, door het uitsteken der vlaggen en het tooien met oranje, werd overal de liefde voor onze Prinses gedemonstreerd. Ook Prinses Juliana was een voorbeeld inzake het brengen van het offer. Door haar vlucht beveiligde zij dg'Üranje di- nastie. Zij stond haar man af op gevaarlijke posten in dienst van den vrijheidsstrijd. Nu is zij met gezin en volk vereend en mag zij herdenken, hoe God haSr weer een jaar spaarde voor haar moeder, man, kinderen en arbeid. In de komende jaren zal haar arbeid in ons volk steeds zwaarder worden. Ook wij bieden H.K.H. onze oprechte geluk- wenschen aan, met de bede, dat zij, maar het voorbeeld van Juliana van Stolberg, een voorbeeld moge zijn van innerlijke godsvrucht dat God haar in lengte van jaren moge sparen voor haar gezin en in goede gezondheid haar steunen en sterken wil tot haar omvangrijke taak temidden van haar volk. Schare ons volk zich bij den voortduur om het Oranjehuis en steige er steeds het gebed op tot den Koning der Koningen om bestendiging van den door lijden beproefden band tusschen God, Nederland en Oranje. Het is al weer een jaar geleden, dat we als volk van Nederland bevrijd werden van Duitsch geweld en dwingelandij. Vijf lange jaren zuchtten we onder een ijzeren juk, dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Er is een gevaar, dat we meedrijven in den vloed van het leven en niet meer omzien, om de daden des Heeren te gedenken. Daarom houdt de Heilige Schrift ons voor „Viert Uwe vierdagen". Met het hart antwoorde ons volk met den Psal mist: „Ik zal de daden des Heeren gedenken; jè ik zal gedenken Uwe wonderen van ouds her" en „Wij zullen het niet verbergen voor onze kinderen, voor het navolgende geslacht, vertellende de loffelijkheden des Hoeren en Zijne sterkheid en Zijns wonderen, die Hij gedaan heeft". Wie de vijf achter ons liggende jaren alleen maar ziet, als jaren, waarin we door een vreemde Over heid geregeerd werden, peilt toch niet de diepte van den strijd en de verlossing. Achter de tanks en kanonnen kwam in 1940 aangerold de ideologie van het Nationaal Socialisme van den oppermachtigen Staat. Velen van ons volk hebben dit niet ingezien. -Zeker, zij betreurden de inperking van meenings- uiting in de bezetting der radiostudio's en de gelijkschakeling der pers. We moesten zien, wat we nog behielden. Nauwelijks was men van de eerste schrik bekomen of nieuwe beperkingen van geestelijke vrijheid volgden. Het volk werd on mondig door uitschakeling van Kamers, Staten en Gemeenteraden. En nog hielden we wat over. Weer volgden nieuwe aanslagen. Het benoemings recht van leerkrachten bij het bijzonder Onderwijs werd aan banden gelegd. De kerken moesten goedkeuring vragen voor inzamelingen, die Chris- tus, als den Koning der Kerk, bevolen had. Nog benauwender moest de Staatsmacht worden. De vrije jeugdorganisaties,die de geestelijke vorming der jeugd beoogden in gebondenheid aan Gods Woord, werden verboden, de Chr. Sociale organi saties trachtte men in te schakelen in het Arbeids front. Weer even rust. Ging geheel deze vrijheids beperking met arrestaties gepaard, weldra kwam de arbelv;inzet eerst van personen, daarna van geheele groepen, om tenslotte door evacuatie en deportatie een totale volksvernietiging te worden. Een ding is wel duidelijk geworden, dat elk beginsel dwingt tot consequentie. Zoo was het tijdens de bezetting. Wie achter de feiten, niet zag het leidend begin sel, kwam in zijn verweer steeds te laat. Het beginsel van de Staatsalmacht eischte niet alleen afbraak van het in vrijheid op gebouwde geestelijke leven van ons volk, doch ook opbouw van een door den Staat opgelegde volksopvoeding en zoo kreeg men Eenheidsstaatsomroep, Staatsvolksvoorlich- ting, Arbeidsdienst, Winterhulp, Arbeidsfront en tallooze „fronten", die de Staatswege goedgekeurde opvattingen uitdroegen. Tegen die geestelijke dwingelandij ging het verzet, ging heel de oorlog. Wanneer ons volk bevrijd weer leeft, dan is het dankbaar dat op stoffelijk gebied er ruimte komt, dat de voedselpositie enorm is verbeterd, dat de gezinnen in vele gevallen zijn hersteld, doch alles overheerschendisdeherkregcngcestelijkc vrijheid; het weer kunnen leven uit innerlijke overtuiging. Moge ons volk bij de herdenking der vrijheid Hem niet vergeten, die ons de vrijheid schonk. God was het die ons in de verdrukking bracht, maar daarin ons niet verliet. Hij bracht ons in de benauwdheid, opdat we ons zouden verootmoedigen en opdat we in leed en lijden Zijn trouw zouden zien schitteren. Hij stond met liefdevolle armen gereed, om tot van huis en haard verdreven, tot gevangenen, tot lichamelijk en geestelijk gefolterden in gevange nissen cn concentratiekampen, tot der dood veroordeelden, tot weduwen cn Weezen, tot een ieder te zeggen„Komt allen tot-Mij, die vermoeid en belast zijt; Ik zal u rust geven". Vrucht van de herdenking zij de ware rust, in de algeheele overgave van ons leven aan God. den schepper van hemel en aarde, door Jezus Christus, die geleden heeft, die gestorven is, opgestaan is doch thans heerscht over dood en over leven. Door Hem worden we opgewekt tot een nieuw leven. Dat is waarachtige vernieuwing, die be- teekenis heeft voor den mensch en al zijn ver houdingen in het leven, ook in Staat en Maat schappij. Want dan begint de mensch heel dat leven te stellen onder de cischen van het Woord Gods. Ieder die niet naar het Evangelie leven wil, pleegt revolutie, ook al noemt men dit vrijheid. Toen de eerste mensch in het Paradijs God ongehoorzaam was, wilde hij ook vrij zijn, maar pleegde revolutie, opstand tegen den Eenlgen Wetgever. Ook nu geldt het Woord van Groen van Prin- sterer: „Tegen de Revolutie het Evangelie". Wanneer Gods Woord weer norm voor ons leven wordt, dan krijgt de Overheid haar taak ert grenzen. Dan erkent zij de eigen levenskring van gezin, kerk, van school cn maatschappij. Geestelijke vrijheid is geen ongebondenheid, maar gebondenheid aau Goddelijke ordinantiën. De Overheid is handhaafster van het recht. Zij erkenne de eigen wetten der onderscheidene levenskringen. Vijf jaren lang hebben we moeten leven onder een bijna ondragelijke Staatsmacht. Elke Overheid, die niet buigt voor den Eenigen Wetgever is een gevaar voor de geestelijke vrijheid. Ons volk zal nu moeten tooueu, dat het de les van de tyrannic heeft verstaan. Wij herdenken de bevrijding en hen, die het offer van hun leven hebben feil gehad voor de vrijheid. Neerland vrijheid is duur gekocht. Het Nederlandsche volk keere zich bij den voortduur tegen eiken vorm van Staatsov'erhecr- sching. In een gezag naar de Schrift ligt de eenige waarborg voor de geestelijke vrijheid; en daardoor wordt de volkskracht versterkt en recht, ook sociaal recht, geschonken aan ons geheele volk. Zoo make de herdenking der bevrijding ons volk dankbaar jegens God en spore het aan tot een openbaring van ons volksleven in Christelijken zin. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel van de vorige week „Om de vrijheid" kwamen verschillende zetfouten voor, Er stond o.a.: het onderwerp van Minister Vos. Dit moest natuurlijk zijn: „het ontwerp van Minister Vos. DANCKLIET Den Heer wil ick prijsen. En eerc bewijsen, Wiens dappere hant Heeft ruyter en wagen Verdreven, verslagen, Gewentelt in 't sant. De vierige draken, Met vieriger wraken, Ten afgront Ghy stoot; Uw stem laetdy cllncken: Sy, storten, sy sincken, Sy sacken als loot. Wie is Uws gelycke? In goetheit soo rijeke, O Jesu, als ghy? Wie staet soo getrouwe, Als 't bloet van .Nassouwe, Gods kinderen by? O, vader der landen!1) O, schrick der vyanden! God geev' u sijn Geest! O vyant! comt mergen Weer pochen voor Bergen - Ghij hebt er geweest. Gods Sone wilt loven, Gods Soon van hier óoveri Heeft wonder gewracht; Hij heeft door Orangiën, Den hoochmoet van Spangiën Ter schanden gebracht. 1) Prins Maurits. JACOBUS REVIUS. Ter gelegenheid van de herdenking van de be vrijding van ons vaderland plaatsen wij dit „Danckliet", geschreven toen na een driemaande lijks beleg van de Spanjaarden Bergen op Zoom in 1622 door Prins Maurits werd ontzet. De schrijver, Jacobus Revius, was een Gerefor meerd predikant, die leefde van 1586-1658. Als bekwaam theoloog heeft hij een belangrijk aandeel gehad in het werk der Statenvertaling. Deze man van innige vroomheid, was ook een warm vaderlander, die hartstochtelijk meeleefde met de vrijheidsstrijd van zijn verdrukte volk. Bovendien was hij één onzer beste dichters, die in prachtige verzen, geïnspireerd door zijn -strijd baar geloof en vurig Godsvertrouwen, he* lijden en verlangen, het geloovig hopen v-an ons volk vertolkte in den donkeren tijd der Spaansche tyrannie. Moge in deze dagen van herdenking de grond toon van zijn „Danckliet" leven in ons hart: „Den Heer wil ick prijsen". Ook het gebed voor Vorstenhuis (en Volk) zal daar dan zeker niet ontbreken: „God geev' U Zijn Geest". OFFICIEELE MEDEDEELINGEN PUBLICATIE RIJKSARBEIDSBUREAU. In verband met een ingekomen verzoek om stopzetting van de D.U.W. voor landarbeiders ver zoek ik de landbouwers mij een opgave te ver strekken van het aantal benodigde landarbeiders met vermelding van den tijdsduur waarover werk gegarandeerd wordt. De Directeur, N. V. D. BRUGGE. PUBLICATIE ARBEIDSBUREAU De •Directeur van het ArbeidsbureSu te Middel harnis maakt bekend, dat er voor verschillende gezinnen, waarvoor goede woningen beschikbaar zijn, gelegenheid bestaat om geplaatst te worden in de Haarlemmermeer en op Texel. Inlichtingen verstrekt de Afdeling Landbouw. De Directeur, N. v. d. BRUGGE. PUBLICATIE Nadrukkelijk wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat het verboden is binnen de gemeente Ouddorp te verhuizen zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester. Tegen overtreders van dit verbod zal procesver baal worden opgemaakt. Voor vestiging ifi de gemeente Ouddorp is een vergunning noodig van het P.B.V.O., die door tusschen komst van den Burgemeester kan worden aangevraagd. Van elke vestiging in de gemeente of verhuizing binnen de gemeente moet binnen 5 dagen aangifte worden gedaan bij de afdeeling bevolking der gemeente-secretarie onder overlegging van de persoonsbewijzen cn de Distributiestamkaartcn. Ook tegen overtreders van laatstgenoemd voor schrift zal in den vervolge proces-verbaal worden opgemaakt. Ouddorp Z.H.3 Mei 1946. De fgd. Burgemeester J. HAMEETEMAN Czn. VERHOOGING VAN SLACHTVEEPR1JZEN Met ingang van Maandag 29 April a.s. zullen de Jeveranclersprijzcn voor het slachtvee (runderen en varkens) worden verhoogd. Zooals bekend waren de prijzen, die de boeren voor het slachtvee ontvingen, tot lieden de volgende gemiddeld slachtrund (klasse C 3) ƒ0,61 per kg. levend gewicht; gemiddeld graskalf (klasse B 3) 0,56 per kg. levend gewicht; gemiddeld nuchteren kalf (klasse A 2) 0,51 per kg. levend gewicht; varkens van tenminste 70 kg. geslacht gewicht, 1,52 per kg. geslacht gewicht. In deze prijzen was begrepen een toeslag, die door het Landbouwerisisfonds werd gedragen. De prijzen, die voor den veehouder met ingang van Maandag a.s. zullen gelden, zijn de volgende: gemiddeld slachtrund (klasse C 3) 0,75 per kg. levend gewicht; gemiddeld graskalf (klasse B 3) 0,69 per kg. levend gewicht; gemiddeld nuchteren kalf (klasse A 2) 0,63 per kg. levend gewicht; varkens van tenminste 70 kg. geslacht gewicht, 1,87 per kg. geslacht gewicht. Daar in de tot dusverre door het Landbouw crisisfonds betaalde toeslagen, voor wat betreft de runderen géén, en voor wat betreft de varkens gedééltelijk wijziging wordt gebracht, .zal de hierboven vermelde prijs verhooging naar even redigheid worden doorberekend en ten laste komen van den consument. Het verschil in prijs van vee, aangevoerd op de z.g. dure en goedkoope markten, dat tot dusverre 2 cent per kg. bedroeg, vervalt thans. Een volledig overzicht van de gedetailleerde prijzen van Het slachtvee, zooals die vanaf Maan dag 29 April a.s. zullen gelden volgt hieronder: Runderen: klasse AA: Prijsklasse 1: 1,13; 2: 1,12; 3: 1,10; 4: 1,08; 5: 1,07; 6: 1,05. klasse A: Prijsklasse 1: 1,02; 2: 1,00; 3: ƒ0,98; 4: 0,97; 5: 0,95; 6: 0,93. klasse B: Prijsklasse 1: 0,90; 2: 0,88; 3: ƒ0,87; 4: ƒ0,85; 5: 0,83; 6: 0,82. klasse C: Prijsklasse 1: 0,7S; 2: 0,77; 3: 0,75; 4: ƒ0,73; 5: ƒ0,72. klasse CC: Prijsklasse 10,70; 2: ƒ0,68. klasse D: Prijsklasse 1: 0,67; 2: 0,65; 3 ƒ0,63; 4: ƒ0,62: 5: ƒ0,60; 6: ƒ0,58; 7: 0,57; 8: ƒ0,55. LANDBOUW* IS HET TOEDIENEN VAL STIKSTOF OP DE GEWASSEN IN HET INUNDATIEGEBIED VAN GOEREE OVERFLAKKEE GEWENSCHT? Een van de onzekere factoren, die er bestond en tot op zekere hoogte nog bestaat bij het wederom in cultuur brengen van het voormalig inundatie- gebied is de factor van de stikstofbehoefte onzer gewassen bij de cultuur in liet eerste jaar. De ervaringen op dit punt in Tholen opgedaan, die overigens tot allerlei misleidende geruchten en zelfs tot het op zijn minst voorbarige en daarom hoogst onverantwoordelijke bericht van „het won der Van Tholen" aanleiding gaven, leidden er wel toe, met bedachtzaamheid te werk te gaan. Dit gold te meer, omdat de ontwikkeling van koolzaad en wintertarwe in den herfst van' vorig jaar in liet inundatiegebied, het z.g. „Tholen-effect", op onmiskenbare wijze liet blijken. In de gegeven adviezen is er daarom steeds op gewezen beleidvol te handelen en alleen dan stik stof toe te dienen, wanneer uit de stand van het gewas de behoefte aan deze meststof bleek. Wij zijn thans in de gelegenheid als resultaat van onderzoek door de bacteriologische afdeeling van de Wieringermeer-Directie mede te deeien, dat van een „Tholen-effect", zooals bekend ver oorzaakt door ontleding van eiwitten (bevatten veel stikstof), afkomstig van afgestorven dierlijke en plantaardige organismen uit liet inundatie- water, weinig of niets meer mag worden verwacht. Toetsen wij deze uitspraak aan de practijk, dan blijkt zij hiermede in groote trekken wel in over eenstemming. Dienovereenkomstig raden wij aan hiermede rekening te houden bij de bepaling van de stikstof behoefte der gewassen in dit cultuurjaar. Dit beteckent niet, dat men nu maar om b.v. bij de granen te blijven klakkeloos stikstdf moet gaan strooien. Wel beteekent het, dat de granen, waar van kleur en stand den landbluwer den indruk geven, aan stikstof gebrek te lijden, dit ook inder daad doen en niet verder geschroomd mag worden met het toedienen van een gift ter grootte van 100 kg. kalksalpeter of kalkammonsalpeter per ha. voor deze gewassen. De Rijkslandbouwconsulent, Ir.C. W.C. van BEEKOM. VERSLAGEN* RAADSVERSLAG DEN BOMMEL Vergadering van den Raad der gemeente Den Bommel, gehouden op Dinsdag, 30 April 1946, des v.m, 10.30 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de Burgemeester. Opening: De Voorzitter opent de vergadering met gebed en wcnselit de leden geluk niet de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, spr. hoopt, dat onze kroonprinses nog vele jaren ge spaard zal blijven en dat de Heere haar nabij zal zijn. Notulen: De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Wijziging Bcgrooting Dienst 1946: Voor de wijziging der bcgrooting dienst 1946 geeft de Voorz. de volgende toelichting. In verband niet de heropening van den veer dienst Den Bommel-Numansdorp zal de haven op korlen termijn uitgebaggerd moeten worden. Waar hierbij een sircckbclang betrokken is, zou het niet juist zijn de kosten van liet uitbaggeren ten volle ten laste vau dc gemeente Den Bommel te brengen, vooral, omdat voor de overige scheep vaart uitbaggering nog niet direct noodzakelijk is. Den Minister van Verkeer en Energie is daarom verzocht de kosten van uitbaggering vanaf heden MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG SCHRIFT OVERDENKING O, God, wij gedenken Uwe weldadigheid in liet midden Uws tempels. Ps. 48 10. De nationale bevrijdingsdag ligt vlak voor ons. Deze dag mag zeker niet onopgemerkt voor bijgaan. Het is een verheugend en verblijdend verschijn sel, voor welke motieven dan ook, dat de nadruk in de eerste plaats gelegd wordt op het herdenken en niet op het feest vieren. Helaas zouden er velen te vinden zijn, die maar al te gaarne het feest vieren voorop wilden stellen ook al gaat dit ten koste van het herdenken. Daarom dienen wij goed in het oog te houden, dat de feeststemming ons herdenken niet in de weg mag staan Als wij zo van zelf komen bij de inhoud van ons herdenken dan zal dit ons hebben te bewaren voor uitbundig feestbetoon. De bevrijding van volk en land gaf uitkomst en wel grote uitkomst, daar niet slechts de enke ling maar het gehele volk in droeve toestand verkeerde. Een geknecht en onderdrukt volk heeft de vrijheid terug gekregen en wij weten allen, wat dat betekende. Overal kwam het oranje lint of strikje voor de dag en geen Duitser of N.S.B. kon dit verhinderen. De. legers der bevrijders werden blijde begroet en de kerken stroomden vol om Hem te danken, Die alle dankzegging toekwam. Wij zijn weer een jaar verder. Als wij allen zien, wat in dit jaar is verbeterd dan heeft liet ons niet ontbroken aan zegeningen. Veel, heel veel, wat in onze gedachten nooit meer te recht kon komen is mee gevallen, al zal ook het onherstelbaar verlies heden niet over het hoofd mogen worden gezien. Wij willen herdenken allen, die hun leven hebben gegeven in de strijd om de vrijheid Wij herdenken de slachtoffers, die werden weg gesleurd van huis en haard en ver van eigen woonplaats zijn bezweken aan ellende en afmatting» Wat is de vrijheid zo gezien duur gekocht en hoe is bandeloze feestvreugde verachting van dit grote offer. Maar boven alles uit hebben wij te herdenken de weldadigheid des Heeren, omdat Hij ons gege ven heeft in Zijn algemene genade de bevrijding van het slavenjuk ons opgelegd. Boven alles uit Zijn weldadigheid, omdat het volk van Nederland en het Vorstenhuis van oranje het er niet naar gemaakt hebben, dat de Heere ook zou spreken Zijn tot hiertoe en niet verder. Laat daarom in het diepe besef van schuld en zonden ook ons herdenken staan in de bede van de psalmist: O, God, wij gedenken Uwe weldadigheid in liet midden Uws tempels. O. S. ten laste van liet Rijk en/of de Provincie te brengen. Teneinde de opening van de veerdienst per 1 Juni a.s. niet te laten stagneeren is het gewenscht, dat de gemeente Den Bommel deze uitbaggering voorloopig voor haar rekening neemt. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ6500, Burgemeester en Wethouders hebben besloten tot dit bedrag een geldleening aan te gaan met een jaarlijksche aflossing van 1300,en eenmaximum rentepercentage van 31/i%. Besloten wordt de begrooting, dienst 1946, in verband hiermede te wijzigen. Voorts is het noodzakelijk, aldus de Voorz. de kosten van wederopbouw van de openbare lagere school en van het herstel der brandspuit en der brandbluschmiddelen op de begrooting "1946 te ramen. De kosten van wederopbouw der openbare lagere school worden voorloopig geraamd op 8.000, Dit bedrag zal echter niet toereikend zijn. Zoodra definitieve gegevens bekend zijn, moet" dit bedrag derhalve verhoogd worden. De kosten van herstel der brandspuit en der brandbluschmiddelen wor den geraamd op 1600, Of in deze kosten een Rijksbijdrage zal worden verkregen en zoo ja, tot welk 'bedrag is nog niet bekend. Daarom lijkt het Burgemeester en Wet houders gewenscht deze uitgaven, voorloopig te financieeren door middel van een kasgeldieening. Aldus wordt bpsloten. Tenslotte deelt de Voorz. nog mede dat met de N.H. Diaconie een regeling is getroffen, waardoor de medelevende leden en doopleden van die kerk, die armlastig zijn, geheel voor -haar rekening zullen worden ondersteund. Daartegenover zullen cle niet meelevende leden van ondersteuning uitgesloten worden. Burgemeester en Wethouders hebben voor de personen, die thans nog door het Burgerlijk Arm bestuur ondersteund zullen worden de volgende normen vastgesteldle. 1 persoon 11,50 per week, 2 personen 15,per week. 3 personen 18,50 per week. 2e. Eventueele inkomsten, als ouder domsrente, etc. zullen met deze bedragen ver rekend worden. Rondvraag: Bij de rondvraag vraagt de heer Borgdorff inlichtingen over het teeren der wegen. De Voorz. deelt mede, dat de teer beschikbaar is, doch nog geen z.g. split of fijne grint. De bestellingen en uitvoering geschieden in samenwerking met de polder. De opzichter der polders, de heer Smits zal worden gevraagd hoever met deze zaak gevorderd is. Daarna sluiting. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Onze oud-dorpsgenoot, de heer J. Driece, nu te Rotterdam, slaagde jl. Zater dag vo£>r het examen van Meester-schilder. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk vond Zon dag de bevestiging plaats van diverse ambts broeders. Door de firma A. Mans wordt momenteel de Juliana weg voorzien van een trottoir. Reeds één stap in de goede richting. Wanneer volgt ten gerieve van de bewoners van dit gedeelte van ons dorp de tweede? Vrijdag 3 Mei hoopt het Kerkkoor met mede werking van het Kinderkoor een Herdenkingsavond te houden in de Ncd. Herv. Kerk. Benoemd met ingang van 1 Juli tot onder wijzer aan de Chr. L. S. de heer Oosterveld uit Kloosterburen. STELLENDAM. Vorige week kreeg C. H. een klap van een paard met het gevolg dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Inde afgeloopen weck werden aan de gemeen telijke vischmijn aangevoerd: 370 Kg. Schar, 425 Kg- bot, 90 Kg. spieriilg en 8700 Kg. garnalen. Woensdag 17 April was er een algemene ledenvergadering van de Oranjevereniging alhier. Dc opkomst der leden was maar matig te noemen. Besloten wérd om de herdenkingsdag 4 Mei te vieren overeenkomstig dc tijdsomstandigheden. Het programma voor dien dag zal er vermoedelijk als volgt uitzien-.Rondgang door de gemeente niet muziek en schoolkinderen. Enige kinder-en volks spelen. Concert door de Muziekvereniging „de Hoop". Met een Iampionoptocht zal de dag be sloten worden. Door den burgemeester dezer gemeente is in overeenstemming met dc aanwijzingen van dc regeering, aan de ingezetenen verzocht op Vrijdag avond 3 Mei 1946 vanaf 6 uur tot 8 uur dc vlaggen van de woningen halfstok te doen uitsteken. Tegen 8 uur zal gedurende 5 minuten de torenklok worden geluid cn onmiddellijk na 8uur zullen 2 minuten van volkomen stilte in acht worden genomen. Na deze stilte zullen de vlaggen in top worden gcheschen. Dos Zaterdags-middags zal een dooi' dc Oratijevercenigmg alhier op gesteld pro gramma worden uitgevoerd, waartoe eveneens door deh burgemeester is verzocht vanaf 1 uur de vlaggen te doen wapperen. -- De gelegenheid tot kostelooze in- of her- inenting tegen pokken is opengesteld op Woens dag 15 Mei a.s. ten huize van den gemeente geneesheer Dr. L. L. Kreling. Burgerlijke Stand April 1946. Geboren: Maatje Mina, d. v. Abr. Troost en L. Spuij; Janna Pieternella, d. v. C. Klink en A. Oudzegel; Aren Gerrit, z. v. M. Boshoven cn N, A. Troost. Gehuwd: Cornelis Keijzer, 26 j., visscher en Adriaantje van de Ree, 24 j., zonder beroep, beiden wonende alhier. Christoffel Polie, 36 j., landbouwer en Abra Francientje Klink, 32 j., zonder beroep, beiden wonende alhier. Bevolking April 1946. Ingekomen: 'uit Ooster- land: Pieternella Hage; uit Goedereede: Gerrit de Keijzer; uit Middelharnis: Jacomina Roon en uit 's-Gra ven hage: Arie Vermaas en echtg. Vetrokken.' naar Zuilen: M. Troost; naar Oud dorp Z.-H.: Hendrik van Weezei; naar Bergam bacht: Jan Boerma en gezin en naar 's-Graven- hage: Mattheus Moijses en gezin. GOEDEREEDE. B. en W. van deze gemeente maken bekend, dat de „Monumentenverordening voor Goedereede", welke is vastgesteld in haar vergadering van 29 Januari j.I., voor ieder vanaf 24 April gedurende drie maanden ter lezing ligt op het gemeentesecretarie. Den Heer H. van Huizen had het ongeluk bij het uitoefenen van de visserij, dat hem bij het aanslaan van zijn motor een zijner vingers werd afgeslagen Bij de herdenking van de bevrijding a.s. Zaterdag zullen de schoolkinderen getracteerd worden, terwijl 's avonds een concert zal worden gegeven op de markt door muziek en zangvereni ging- j. 't Mannetje had het ongeluk op de visserij zijn gehele vistuig te verliezen. OUDDORP. Viering van de Nationale Hoogtij dag te Ouddorp op Zaterdag 4 Mei 1946. 13.00 uur: Onder klokgelui uitsteken van de vlag (door de gehele gemeente gelijktijdig). 14.00 uur: Opening door den Voorzitter der Feestcommissie en toe spraak door den waarn. Burgemeester. 14.20 uur: Muzikale opening door de muziekvereniging Con cordia. 15.00 uur: Zanghulde door de school kinderen voor het gemeentehuis. 16.30 uur: Zang uitvoering door het kinderkoor De Nachtegaaltjes, onder leiding van den Heer A. Boelaars. Pauze. 19.00 uur: Zanguitvoering door de zangvereni ging Excelsior, onder leiding van den heer A. Boelaars. 19.30 uur: Muziekuitvoering door de muziekvereniging Concordia. 20.00 uur: Volks spelen. Deze zullen gehouden worden bij de mu ziektent. Ie. Op veler verzoek:de kruiwagenrace voor dame en heer. 2e. Stoelendans voor dames. 21.30 uur: Muziekuitvoering door de muziek vereniging Concordia. 23.00 uur: Sluiting door de Voorzitter der Feestcommissie. Ter ere van de verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana gaf de muziekvereniging alhier enige muziekstukjes op het dorp. Na afloop hiervan ging de muziekvereniging naar de Oude School, waar zij ter opening vJn een samenkomst, belegd door de Stichting 1940-1945, nog enige stukken ten gehore bracht. Daarna sprak voor de Stichting de lieer C. M. Vogelaar van Meiissant over het verzet en hgt werk der Stichting. Onder dc gevonden voorwerpen behoort een portemonnaie niet inhoud. Inl. bij C. de Mooij. De gamalenvisschers hebben de afgeloopen week van 100-200 Kg. garnalen per dag en per schuit gevangen. In de weervisscherij werden 2 zalmen gevangen. Van de motorschuit van P. Bezuijen, waar ze in de omgeving van Scheveningen op de kust- visscherij mee aan het visschen waren, is de krukas van de motor gebroken: Een zeer groote schade post. Een andere is zeer moeilijk te krijgen, waar door de schade nog grootcr is. Bij Koninklijk Besluit zijn tot Heemraden benoemd den heer M. Aleman Cz. voor den polder Nicuw-Stellendam en voor den polder Oudeland de Heer K- Witte Mz. De gamalenvisschers Gebr. Witte waren Maandagmorgen uitgevaren ter visscherij en had den al vroeg het ongeluk, dat de netten in de schroef van dc motor geraakten. Ze liepen meteen niet de schuit aan den grond en waven genoodzaakt te wachten op een ander getij om weer vlot te komen. Zoodoende viel dien dag niets te verdienen. De wed. E. V. had met de schoonmaak het ongeluk van een trap te vallen en liep een zware hersenschudding op. Op a.s. Zondag 5 Mei zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doopouders kunnen zich Vrijdagavond 3 Mei, 7.30 uur, in de kerkekamcr aanmelden. (Trouwboekjes mede brengen). Mej. G. v. d. Spek van Dirksland, die lijdelijk werd benoemd als hoofd van dc Kleuterschool, heeft die benoeming aangenomen. Door W. Fase is attestatie opgevraagd naar Herkingen. Op dc vergadering van stemgerechtigden ingelanden van de Polder het Oudeland welke werd gehouden op Woensdag 1 Mei op de Raads kamer, werden de a'tredende Heemraden de heeren P. C. Voogd Pz. te Goedercede cn L. P. Akershock

Opbouw | 1946 | | pagina 1