Velo H 2 OPBOUW Magdalena- en Johannespolder. alsook den polder Oostplaat Flakkee. De grondbewerking dient vooral met beleid te worden uitgevoerd, temeer, om dat hier overwegend van zwaren grond sprake is. Ondiep ploegen op het juiste moment, dat wil zeggen, wanneer de grond zoover is opgedroogd, dat hij bij ploegen goed valt. derhalve noch te nat ploegen, zoodat alles smeer'-, noch te droog, waar door als het ware een betonweg wordt opgebroken, als dit tenminste nog moge lijk is. De verdere grondbewerking behoort het ploegen betrekkelijk snel te volgen, opdat een redelijk zaaibed en geen sintel pad verkregen wordt. De ervaring met den zwaren grond in de YVestplaat Flakkee, die ook door di omstandigheden voor een groot deel pas in het voorjaar kon worden geploegd, heeft geleerd, dat de vakbekwaamheid van den landbouwer in dergelijke gevallen een groote rol speelt bij het uiteindelijk ver kregen resultaat. Zooals opgemerkt wordt de gewassen- keuze in geooemde polders slechts beperkt door de tijd van het jaar. Tot Juni op zijn allerlaatst is nog iets te verwachten van zomergerst, blauwmaanzaad en aard appelen, indien goed voorgekiemd. Verder komen in aanmerking Flakkeesche peen, bruine boonen, witlof en cichorei. In verband echter met de groote voeder- schaarschte en de goede mogelijkheden om in dezen tijd van het jaar nog met succes voedergewassen te telen, wordt hierop in het bijzonder de aandacht ge vestigd. Ie. Voederbieten. 2e. Wikken met haver (per hectare 100 kg. wikken en 60 kg. haver. Eenigt stikstofbemesting in den vorm van kalk ammonsalpeter of kalksalpeter tegen een hoeveelheid van 200 kg. per hectare. Zaaien met de machine, daarna in-eggen. Maaien zoodra de bloei der wikken begint. Het hooi wordt door de paarden gaarne gegeten). 3e. Lucerne zonder dekvrucht. (Per hectare neemt men 25 kg. lucerne. Lucerne groeit langzaam, zoodat van de eerste snede weinig verwacht moet worden. De tweede snede kan echter goed zijn en nog vol doende tijdig geoogst worden). 4e. Mergkool. Alleen op zand en lichte zavel. Zware gronden komen niet in aan merking, daar het gewas in den winter geoogst wordt, waardoor in het najaar ploegen niet mogelijk is, hetgeen voor deze gronden een vereischte is. Zes weken voor het voorgestelde tijdstip van uit- planten legt men een plantbed aan. Per hectare uit te planten mergkool is een plantbed van 7 are noodig, waarvoor men moet beschikken over 700 gram zaad (100 gram zaad per are plantbed). Mergkool is vrij goed bestand tegen vorst en ver draagt een temperatuur tot beneden 8 graden Celsius, en vormt gehakseld een uitstekend voeder voor de koeien gedu rende de wintermaanden. Voor nadere inlichtingen omtrent de behandeling der „zoete" polders in het inundatiegebied alsook de gewassenkeuze voor deze gronden kan men zich vervoe gen bij den heer J. L. Koert, Langeweg B 181, Sommelsdijk. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. De Rijkslandbouwconsulent deelt ons naar aanleiding van de Boekbespreking in ons vorige nummer mede, dat de oplaag van de bedoelde uitgave over „Onderzoek en voorlichting in het geïnundeerde ge deelte van Noord Zeeland en Overflakkee in 1944", door de oorlogsomstandigheden zoo klein gehouden moest worden, dat vooralsnog geen exemplaren voor de land bouwers ter beschikking staan. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk een herdruk te laten verschijnen, waarna bekendmaking hiervan zal volgen. Bekendmaking No. 9 van den Districtscommandant der B. S. van Goeree en Overflakkee. Van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, werd het volgende telegram ontvangen „Verzoeke de bijzondere dank van de Koningin over te brengen aan Goeree en Overflakkee voor hunne boodschap. Zij verheugt zich van harte met de ingezetenen over hunne bevrijding. De Adjudant van de Koningin De Res. Kapitein Vlieger (get.) Mr. S. E. HAZELHOFF ROELFZEMA". De Districtscommandant voor Goeree en Overflakkee A. FOPMA. Officieel. De waarnemend burgemeester der ge meente MELISSANT, waarnemend de taak van den raad overwegende, dat door den burgemees ter dezer gemeente bij zijn besluit van 16 Februari 1945 aan de ambtenares der secretarie mej. E. T. Kleijnenberg met ingang van 18 September 1944 ongevraagd eervol ontslag is verleend daar zij zich, door een ongeoorloofde afwezigheid van ongeveer vijf maanden aan plichtsverzuim zou hebben schuldig gemaakt; dat die ongeoorloofde afwezigheid echter gerechtvaardigd was in het belang van den ondergrondschen strijd tegen de duitsche bezetting en van haar persoonlijke veilig heid gezien het Besluit Rechtsherstel ontsla gen ambtenaren (Staatsblad van 7 Septem ber 1944 nr. E 94); besluit: het bovengenoemde besluit van 16 Februari 1945 in te trekken. Melissant, 17 Mei 1945. De waarnemend burgemeester voornoemd, W. P. VOGELAAR. De secretaris, VAN DIJKE. W. C. VAN AS. f Men schrijft ons: In het begin van de Meimaand overleed te Middelharnis de Heer W. C. van As. Met wijlen de Heer U. J. Mijs was hij het welke hoofdzakelijk de stichting van de Ambachtsschool voor Overflakkee en Goedereede tot stand bracht, de eerste ambachtsschool ten plattelande. Hij de man uit de practijk met een zeer vooruitziende blik bekwaamde zich reeds vroeg in zijn vak. Hij deed namelijk met succes het examen voor gezel en voor meester. Zijn adviezen werden niet alleen in dit eiland maar werden in Nederland steeds gewaardeerd getuige zijn lidmaatschap van het bestuur der Vereeniging van Nijver heidsscholen in Nederland. Zijn werkzaamheden als voorzitter van den bond van schilderpatroons met de daaraan verbonden verschillende verzeke ringen gaven hem in het geheele land algemeene bekendheid. Zijn naam zal langen tijd in dankbare herinnering blijven voortleven. Stopzetting Kunstmesttoewijzingen. Aan H.H. Landbouwers wordt mede gedeeld, dat het afgeven van kunstmest toewijzingen voor het 6e bemestingsjaar met ingang van 1 Juni 1945 wordt stop gezet. Zij. die nog geen extra toewijzing heb ben ontvangen, of door het vrijkomen van hun land in het sper- of inundatiegebied, meenen alsnog voor een extra toewijzing in aanmerking te komen, moeten hun aan vraag vóór bovengenoemden datum op ons kantoor indienen. Na 1 Juni 1945 kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. De Plaatselijke Bureauhouder van District 28 H, Middelharnis H. VAN HEEST. Distributienieuws. Voor de week van 28 Mei t/m 2 Juni kunnen nog geen bonnen bekend gemaakt worden. Publicatie zal zoo spoedig moge lijk per raambiljet worden bekend gemaakt. Centrale Keukens Flakkee» UITREIKING VAN VOEDSEL -n de week van 28 Mei t/m 3 Juni 1945: MiddelharnisSommelsdijk bonnen met rode streep om half twaalf bonnen met blauwe streep kwart voor twaalf Dirksland bonnen met rode streep kwart voor twaalf bonnen met blauwe streep twaalf uur UITREIKING VAN NIEUWE BONNEN voor de week van 4 Juni t/m 8 Juni 1945 op Dinsdag 29 Mei voor de gèmeenten Middelharnis van 912 en van 1—4 uur ten Veilingkantore Sommelsdijk van 9—12 en van 2—4 uur, kantoor Gasfabriek Dirksland van 1.30—4 uur, kantoor Gasfabriek; Mede te brengen: 1. door nieuwe deelnemers: de nieuwe stam kaart door oude deelnemers de talon van de maaltijdbon 3. Een bedrag van 1.40 per deelnemer. De Administrateur, S. VAN DER VALK. Buitenland. Als inleiding tot meer normale verhou dingen in Engeland valt te beschouwen de ontslagaanvrage van het coalitie kabinet Churchill. Blijkbaar wordt het niet noodig geacht het eind van den oorlog met Japan af te wachten. De koning heeft den eer sten minister belast met de vorming van een nieuw kabinet. De Igemeene verkie zingen zijn bepaald op 5 Juli a.s. De uit slagen zullen 3 weken daarna bekend zijn. Eden bracht in het Lagerhuis rapport uit over de conferentie van San Francisco. Op verschillende punten is men tot over eenstemming gekomen, hoewel er nog vele geschillen bestaan. Een van deze is zeker de Poolsche kwestie. Verheugend is het feit, dat Stalin uitdrukking heeft gegeven aan het verlangen deze aangelegenheid tot een spoedig einde te brengen. Soortgelijk is de kwestie Triest. Tito's eisch om de kust van Dalmatië bezet te houden daar de bevolking overwegend Joego-Slavisch is en deze gebieden door zijn troepen zijn bevrijd, wordt te Londen bestudeerd. Generaal Alexander heeft blijk gegeven hiertegenover niet antipathiek te staao, doch wenscht de oplossing uit te stellen tot de te beleggen vredesconferen ties. Het feit, dat Tito's troepen de stad Triest verlaten en daar alles rustig verloopt, stemt de gemoederen hoopvol. Gepubliceerd zijn de cijfers van het aan tal slachtoffers dat bij de diverse lucht- raias boven Londen zijn getroffen29870 dooden en 50497 zwaar gewoijden. In Engelsche havens loopen nog steeds Duitsche schepen binnen. In deafgeloopen week zijn 6 groote mijnenvegers en 15 onderzeeërs uitgeleverd in Engelsche ha vens. Sympathiek doet ons het bericht aan, dat in Engeland de rantsoenen verlaagd zullen worden, teneinde bij te dragen tot leniging van het voedseltekort in de diverse noodlijdende landen. Ierland zal 3i millioen pond voedsel voor Europa beschikbaar stellen. Het transport levert eenige be zwaren op. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat de „Queen Mary" eenige weken ge leden een Engelsche kruiser doormidden heeft gevaren. Op de „Queen Mary" bevonden zich 15.000 Amerikaansche sol daten. Aan boord van den kruiser waren verscheidene slachtoffers. Enorm zijn de Geallieerde technische prestaties wat betreft de aangelegde pijp leiding van Liverpool, via Wight, Nor- mandië, Antwerpen, Eindhoven naar Em merik. Dagelijks wordt hierdoor 4|- mil lioen liter benzine gespoten. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken heeft medegedeeld, dat presi dent Frumann De Gaulle heeft uitgenoodigd tot een bespreking. Mogelijk zal dan be handeld worden de in de Fransche pers geuitte wensch tot eenige grenscorrecties ten opzichte van Italië. Overigens schijnen de gemoederen in Frankrijk meer tot bedaring te zullen komen. De stakingen aldaar zijn geëindigd. Vier Fransche generaals zullen zich te verantwoorden hebben wegens hoogver raad. Laval die een goed heenkomen had ge zocht in Portugal is door de autoriteiten aldaar uitgeleverd aan de Britten. In een Fransche haven is hij aan land gezet. Gedurende den oorlog zijn volgens offi- ciëele mededeelingen in totaal op Duitsch- land 980.000 ton bommen geworpen. De voorzitter van het Internationale Roode Kruis verklaarde in een door de Zwitsersche radio uitgezonden rede, dat meerdere malen hulp aangeboden was aan de Duitsche autoriteiten betreffende de buiteniandsche gevangenen. Van Duitsche zijde werd dit steeds geweigerd. Zelfs zou Hitier bevel gegeven hebben om alle ge vangenen te dooden, wanneer de ge allieerden zouden naderen. Blijkbaar heeft men het niet aangedurft deze opdracht uit te voeren. Wel stonden in een der kampen de mitrailleurs tot deze massa moord gereed, doch de komst der Ame rikaansche tanks verijdelde de uitvoering daarvan. Ook de toestanden der buiteniandsche arbeidskrachten in de verschiiende kampen bleken meer dan ergerlijk te zijn. In dit verband werd den bewoners van de stad Hamburg de leverantie van kleeding voor 100.000 man opgelegd. In totaal werden door de geallieerden in Duitschland millioen arbeidskrachten bevrijd. Een groot aantal van dezen zijn Nederlanders, Bel gen en Luxemburgers, waarvan reeds een millioen zijn teruggekeerd. Naar schaiting hebben zich na de on- derteekening van het capitulatiepact 5 millioen Duitschers aan de Geallieerden overgeleverd. Hieronder bevinden zich vele Volksstürmers", die zich al vechtend hebben teruggetrokken van het Oostfront om zich in het Westen aan de Geallieer den over te geven. In de omstreken van Flensburg boden nog eenige resten verzet. Dezen zijn intusschen ook overmeesterd. Onder de gevangenen bevinden zich groot admiraal Dönitz, de rijksminister voor bewapening Speer, de Jodenvervolger Streicher, Albert Roosenberg. De onder teekenaar van het capitulatieverdrag Frie- denberg had zelfmoord gepleegd. Een begin werd gemaakt met het af- transporteeren der Duitsche gevangenen naar N.W. Duitschland. De marinetroepen openden den uittocht. Eveneens werd al daar een begin gemaakt met de ontwape ning van een 750.000 Duitsche militairen. Zij zullen niet naar huis worden gezonden, maar ingezet worden voor de wederopbouw van Nederland, België en Frankrijk. In Halle heeft zich een centrum gevormd van Duitschers die met de Geallieerden wil samenwerken. Berlijn schijnt als mid delpunt voor het bestuursapparaat te heb ben afgedaan. De Palz, Saarbrücken, Worms, Lud- wigshaven en Mainz zijn weer onder Duitsche leiding gekomen. Als zoodanig is aangewezen de voormalige burgemeester van Mainz, die uit zijn functie was ont heven. De nieuwe burgemeester van Hamburg heeft alle functionarissen, die lid van de partij zijn geweest, ontslagen. Bankdepo sito's van welgestelde Duitschers zijn ge blokkeerd. Zij mogen slechts maandelijks over een vastgesteld bedrag beschikken. Generaal Eisenhouwer heeft machtiging gegeven om groepen der Duitsche gevan genen in te schakelen in de landbouw. De voedselpositie is thans zoodanig dat de behoeften nog gedurende twee maanden door de aanwezige voorraden zullen zijn gedekt. Uit het nabije Oosten wordt gemeld, dat er eenige moeilijkheden zijn gerezen tusschen de regeeringen van Syrië en Libanon met Frankrijk. Een en ander houdt verband met het landen van Fran sche troepen aldaar. Hier en daar hadden eenige betoogingen plaats. Sedert de verovering van Manilla (de hoofdstad der Philippijnen) in Februari van dit jaar, tracht Japan met Washington tot overeenstemming te komen. Slechts algeheele capitulatie kan, zooals van Ame rikaansche zijde wordt verklaard, in over weging worden genomen. Hevige bombardementen hebben gere geld op de zuidelijke eilanden om Japan en het moederland plaats. Tokio werd bezocht door 550 vliegende forten, die 4500 ton bommen uitwierpen. Tokio en Nagowa zijn vrijwel plat gebrand. Admi raal Ninitz melde vorderingen der gealli eerden aan vrijwel alle fronten. Valentio werd bevrijd. Op Ohinawa verloren de Jappen in de laatste 50 dagen 50.000 man. In de Straat van Malakka werd een Ja- pansche kruiser van 10.000 ton door de Engelsche luchtmacht tot zinken gebracht. Japan heeft thans ook een V-wapen in werking gesteld. Aan ballons bevestigde bommen tracht men met behulp van den wind over te laten drijven naar Amerika. Eenige hebben ook werkelijk het vasteland bereikt en zijn tot ontploffing gekomen. De schade was gering. Binnenland. Verheugend zijn de tastbare bewijzen van de moeiten, die de Geallieerden zich getroosten om èn onzen ontvoerden land- genooten een spoedige thuiskomst te ver zekeren èn onze voedselpositie te ver beteren. Overal om ons heen zien wij weer be kende gezichten opduiken van personen, die, hetzij als politiek gevangene, hetzij als arbeider, waren weggevoerd. Uit de opsomming hunner belevenissen krijgen wij een beeld van het werk, dat te hunnen opzichte is verzet. Niet alleen dat onmid- delijk na hun bevrijding alles wordt ge daan om hun terugkeer te bespoedigen, maar ook aan hun lichamelijk welzijn wordt de noodige aandacht geschonken. Het vrij geringe aantal geslachtsziekten pleit voor onze Nederlandsche jongens. Het vrij groote aantal t.b.c.-patiënten, vooral onder hen, die de concentratie kampen bevolkten, vergroot de schuld der onderdrukkers. Minder gunstig is de toon, die Ir. Louwerse, de directeur-generaal van het Rijksbureau van Voedselvoorziening, doet hooren. Niet alleen de beperkte voorraden, maar vooral het gebrek aan transport mogelijkheden en meststoffen benevens de gevolgen der inundatie werken remmend. Gebrek aan steenkolen, de vernieling der bruggen, o.a. Moerdijk, Lekbrug bij Vianen, Keizersveer bij Arnhem, de weg voering van het spoorwegmateriaal be moeilijkt het transport. De inundatie heeft een oppervlakte van 40.000 H.A. land onbruikbaar gemaakt. De laatste niet te verantwoorden schand daad der bezetters is wel geweest de ver nieling van de waterwerken vandeWie- ringermeer. De gaten in de dijken aan de Noord en Zuidzijde zijn respectievelijk 140 M. en 200 M. breed. 80 der huizen is onbewoonbaar. Met inspanning van alle krachten zal het dicht maken der gaten circa 2 maanden vergen. De bemaling een 6 7 maanden. De tijd, die noodig is. om de oude vruchtbaarheid te verkrijgen, wordt op 2 jaar geschat. In Amsterdam zijn nog een 20 a 30.000 honger-oedeem-patiënten. Onder Engel sche leiding zijn diensten ingesteld om alle mogelijke hulp te bieden. In den Haag is de aanvoer iets grooter dan de distributie, zoodat een kleine voor- raadvorming is ontstaan, wat de leniging der nood kan bespoedigen. Brood blijft echter in de steden nog schaarsch. In de plaats daarvan wordt biscuit verstrekt. 1500 Nederlandsche kinderen zullen naar Frankrijk worden getransporteerd voor aansterking. De haven van IJmuiden is voor kleine zeeschepen weer opengesteld. Ook dit zal de voedselpositie van Amsterdam weer gunstig beïnvloeden. Volgens opgave van de Engelsche mari ne zijn reeds 50.000 K.M.2 zeeoppervlak veilig verklaard voor de vischvangst. Rond Doggersbank liggen reeds de boeien. Honderden tonnen brug materiaal be nevens een 9000 zware vrachtauto's staan in Engeland te wachten op transport naar ons land. Een hoogspanningkabel zal worden aangelegd van Geertruidenberg naar Dor drecht ten einde te voorzien in de stroom- leverantie van een groot deel van Zuid- Holland. De oude „Victorie-stad" Alkmaar heeft ook tijdens dezen oorlog een belangrijk aandeel gehad in de verzetswerkzaam- heden. Vele overvallen op distributie kantoren werden van hieruit geleid. Voor enkele dagen werd de kaasmarkt weer geopend. De aanvoer echter was nog zeer gering. Z.K.H. Prins Bernard heeft in den Haag den Canadeeschen troepen de parade af genomen. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Juliana waren niet tegenwoordig. Het museum Berlage te Den Haag heeft veel te lijden gehad van de aldaar in de buurt afgeschoten en mislukte V-wapens. H. K. H. Prinses Juliana deelde in West- Cappelle onder de jeugd van 3 tot 12 jaar geschenken uit. De binnenlandsche strijdkrachten zullen van uniformen worden voorzien. Het departement van Waterstaat is om gezet in een van Waterstaat en Weder opbouw. Dit laatste vooral wordt behar tigd door Prof. Swierts, Ir. Keller e. a. De directeur der Nederlandsche spoor wegen, Prof. Goudriaan, is op zijn ver zoek eervol ontslagen. De belangen wor den thans behartigd door Dr. Hupkes en Van Rijckevorsel. De haven van Den Helder blijkt door de Duitschers in uitstekende conditie te zijn achtergelaten. Zij hebben de haven verbreed, uitgediept en gemoderniseerd. De Nederlandsche marine is dan ook reeds binnengeloopen Seys Inquart is naar Londen overge bracht, teneinde aldaar te worden ver hoord, De Engelsche bladen bevatten foto's van zijn aankomst. Op 23 Mei had de eerste bijeenkomst van ons parlement op het departement van Binnenlandsche Zaken plaats. In verband met de huidige kabinets crisis werd de heer Drees door H. M. de Koningin ontboden. VERSLAG van de officieele ontvangst en huldiging van de geallieerde troepen te Middelharnis op Zaterdag 19 Mei 1945. Om ongeveer 3 uur des middags arriveerde de compagnie geallieerde troepen aan den Oost- dijk te Middelharnis. Zij werdeh hier ontvangen door de muziekvereenigingen van Middelharnis (en Goeree?), waarna zij, voorafgegaan door deze muziekcorpsen een rondgang door de gemeente maakten. Intusschen was de compagniescommandant, le luitenant van Nunen, ontvangen door den Districtscommandant, kapitein A. Fopma en burgemeester L. J. den Hollander. Luitenant van Nunen was vergezeld van zijn echtgenoote en een nichtje en voorts van den veldprediker, majoor Teerink en den aalmoezier majoor Engelen. Het gezelschap begaf zich daarop naar de algemeene begraafplaats aan de Hoflaan te Mid delharnis voor het leggen van een 5-tal kransen op de graven van gevallen geallieerde soldaten, burgers-slachtoffers van oorlogsgeweld en Neder landsche soldaten, die in de Meidagen van 1940 gesneuveld zijn. Aan de kranslegging namen deel de comman dant van de geallieerde troepen le luitenant van Nunen, de Districtscommandant, kapitein A. Fopma en de burgemeester van Middelharnis L. J. den Hollander. Een krans werd gelegd namens de gemeente Middelharnis, 2 kransen werden gelegd namens de Binnenlandsche Strijdkrachten, 1 krans namens de geallieerde troepen en 1 krans namens den den heer Fopma als vettegenwoordiger van de bevolking van ons eiland. Te ongeveer 4 uur begaf men zich naar het gemeentehuis van Middelharnis, waar le luitenant van Nunen met zijn gevolg werd voorgesteld aan den Onder-Commandant der B.S.» C. M Voge laar, de burgemeesters en plaatselijke comman danten der B.S. van het eiland en hunne echt- geuooten en aan de commissie van ontvangst, samengesteld uit de burgeiij van M ddelharms. De leden van de plaatselijke commisait.. v„n advies en bijsiaud met hun dames hadden zich op daartoe gereserveerde plaatsen voor het ge meentehuis van Middelharnis opgesteld. Ook aan deze personen werd luitenant van Nunen voor gesteld. waarop deze zich in enkele haitelijke bewoordingen d" g«rl»liap rjclint- Nadat de compagnie geallieerde troepen en een compagnie der B.S. voor liet gemeentehuis waren gearriveerd en door hun respectievelijke commandanten, vaandng Oo tri huis en den oud- marimcr K. Struik, waren opgesteld, verschenen kapitein Fopma, burgcineesit-i den Hollander, le luitenant van Nunen, Ondei Commandant Vogelaar en anderen op hei bordes van het ge meentehuis en werden door de duizenden men- scheii, die zich op de Voorstraat en rondom het gemeentehui» hadden verzameld met gejuich begroet. De heer Fopma mm daarna hei woord en riep de geallieerde troepen een hartelijk welkom toe en herinnerde er aan hoe wij naar liuu komst gehunkerJ hebben. Vooral m Sept. 1944 dachten we U binnen enkele dagen te zullen zien. Helaas hettt dat mei zoo mogen zijn. Na de tegenslag bij Arnhem waar zoovelen hun leven lieten voor om Vaderland verstarde het lront en kregen wij de nooit le vergeten winter '44-'45. In deze winter hetft het Duitscne monster Zijn klauwen naar ons u.tgeitoken als nooit te voren, maar gelukkig zijn die klauwen nu ge broken. Dit alles is Gods werk. Hij heeft hier echter menschen voor willen gebruiken. Wij denken dan aan die ééne groote Engelschmm Churchill. Cchurchill, die stand hield in de benauwdste oogenbhkken toen niemand Uitkomst zag, Spr. bracht daarop een 3 werf hoera uit op Churchill, hetgeen vanzelf sprekend door het publiek spontaan werd overgenomen. De muziek speelde dan het Engelsche volkslied: „God save the King". Na dit intermezzo staat spr. stil bij ons Ver leden, Heden en onze Toekomst. Het verleden: de toestand voor 1940. We waren toen een welvarend volk. Het hed*n: De bezetting van ons land in de jaren 1940-'45. Na de capitulatie bleven de Duit schers onze vijanden. Hebben wij ons steeds als vijanden tegenover hen gedragen? Spr. herinnert aan de houding van vele meisjes en zwart handelaren. Zij zullen hun gerechte straf niet ontgaan. Er komt een zuiveringscommissie en opsporingsdienst en er tal gelegenheid gegeven worden om klachten in te djenen. En nu de toekomst. De Regeering beloofd U niets, maar zal zeker voor U doen wat zij kan. Wij staan nu op den drempel van den nieuw- sten tijd. Zullen wij die ingaan met of zonder Oranje? De band tusschen Oranje en Nederland heeft de vuurproef doorstaan. In de bangste jaren onzer geschiedenis 1672, 1747, 1813 en ook in 1945 heeft dank zij God, Oranje steeds weer de verlossing en bevrijding gebracht. Wat zal he zijn? Met Oranje! Na geestdriftige bijval van het publiek speelde dan de muj:ek het „Wien Neerlandsch bloed". Vervolgens sprak burgemeester den Hollander die namens de burgerlijke gemeente den gealli eerden commandant, le luitenant van Nunen met zijn troepen een hartelijk welkom toeriep. Namens de gansche gemeente, aldus spr. ver zeker ik U, dat verblijf in deze lijk te maken. V ziju, zullen wi om zoo te har In 1936 s:o»d Juliana op zwaie dagei scheiding van ha? deze vrijheid eisc plicht vervullen, u.dicn dit niet opofferingen, die heefi. Richt Uw Laten wij gc-dral heidsgevoel en ii ons Vaderland, zijn. Lang leve de Bernhard, de Pri griet Francisia. Het publiek a werf hoera. De muziek spe allen God''. MIDDELHAR bezorgd kregen g bezorgers Voor f" Westdijk en voo roeper. Donderdagrr een motorfiets ove land. Doordat h hij in de grasber en werd hij van in het Ziekenhui ernstig letsel had worden vervoerd, welk een gevaar men. zoodat het ter band dient g~ Na ruim e~ doorgebracht te land keerde de het Arbeidsburea zijn gezin terug - in Valkenburg haal der bevolkin zins te boven w~ Met groot dat de collecte Middelharnis het Weduwen- e 3.242,62 en d eens ten bate v totaal 4.627,8 VERSLAG V voor 18 Mei 1 Kort na 3 u J. van Nieuwe tahijke aanwezi Kort werd de ste vijf jaren h- voor do verenig werd herdacht, lijkheden van d geïnunüèerde e. gedeelte van on zitter de schittej tijdens de bezet, getoond waren, dezen tot het heer Leo Jacob. Door 's Heeren goedheid werden wij verblijd met de voorspoedige geboorte van een zoon Robbrecht Arij Johannes BERTJE M. v. ANTWERPEN (Holland) W. A v. ANTWERPEN-TIMMER SOMMELSDIJK, 21 Mei 1945. Kreekstraat 398 B. GETROUWD: A. P. VAN D0R8SER en J. J. PECHT. De Heer en Mevrouw VAN DORSSER— PECHT danken hierbij mede namens de familie voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. MIDDELHARNIS, 17 Mei 1945. Toekomstig adresUtrecht Parkstraat 14. Ontroerd door het medeleven, na de zware slag, die ons in Mei 1940 getrof fen heeft, betuigen wij aan allen, die Zaterdag j 1 het graf van onzen lieven Zoon en Broeder JAN C0RNEUS KRUK met bloemen herdacht hebben onzen op rechten dank. Inzonderheid de manschap pen van de Brigade Irene. H. KRUIK. M. KRUIK—NOORDIJK. HENK. ADR1E. HARTELIJK DANK aan allen die mij verwelkomden met mijn terugkeer uit Duitschland. Tijdens de bezetting deed ik voor U wat ik kon. Ik hoop U weldra in ALLES te kunnen helpen. A. C. HUIBRECHTSE. Kortewegje 177 Sommelsdijk. RADIO - ELECTRICITEIT WEGGELOOPEN EEN PAARD, (vos, smalle bles) Op Woensdagavond van het erf van den heer J. v. Schouwen boerderij de Nachtegaal. Nieuwe Tonge. Terug te bezorgen bij N.G.v. Nieuwenhuijzcn, Dirksland J. W. MASTE VOOR Smeerolië Sproeimid jiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniniiiiüiiiiiiiiiiii In mijn za vanuit zijnde, is het ingezetenen v mededeelen, wijding te h' Het was sluiten, tem branche was. Des te gr* in staat ben door een vl D. Si SCHOOLS ^liiiiuuiiiiioiiniiiMiiiiuii Wilt U a.s. n aanleggen. Be bomen, sierh materiaal is s bestelling. H. B kunnen weer v Reparatie duurt WRINGERS, C. DE MO

Opbouw | 1945 | | pagina 2