STEUNT ONS BLAD Abonneer! U op en Adverteer! in OPBOUW 3 ers. welke Welke groote gebeurtenissen hebben er den aan- de laatste veertien dagen plaats gehad, beteekent doch nu het keerpunt gekomen is. schijnt der. het alles zeer ver achter ons te liggen he spoor- en zijn al de verschrikkingen die ons ook »nrijtuigen op ons eiland bedreigden, schier vergeten. evenals Meermalen hebben wij het betoogd, ieel en de dat, hoewel alles ontwricht is en veel sterdam- verwoest, toch de Hollundsche aard zich otterdam- direct weder zou ontplooien en binnen omotieven korten tijd trachten het gewone normale agens. In leven zijn voortgang te doen vinden, en 50-tal Hierin werden wij bevestigt, wanneer wij e wachten, gadeslaan de maatregelen, welke ook op vaar zijn ons eiland genomen worden, rijwel on- Goed drinkwater behoort tot een zeer keeren del voornaam litaal belang. De WelEd. Heer nog in S. Parmentier, Directeur der Waterleiding, eveneens was zoo welwillend op ons verzoek ons nd is het een en ander mede te deelen. riaal, welk Gedurende de bezettingstijd is de Dt- rvoerd. De recteur herhaalde malen in het strijdperk avens toe- getreden om de burgerij van water te millioen kunnen blijven voorzien, voornamelijk in erktuigen den laatsten tijd. Hij heeft alles moeten zoodat in aanwenden om het de Weermacht duide- zal vergen, lijk te maken, dat levering aan de soldaten geallieerde en niet aan de burgers onmogelijk was. nsmiddelen Moest de Weermacht water hebben, dan enten ach- kon niet alleen zonder bezwaar, maat en zelfs moest ook de burgerij hiervan gebruik 1 gebracht, maken. de dieven Toen de electriciteitslevering geheel schap wor- werd stopgezet, brak ook het tijdstip aan Vinkeliers, dat het Waterleidingbedrijf slechts ge- ngetroffen, deelcelijk kon leveren. De machineriën dea met de zijn zoodanig ingericht, dat zij behalve sluiten. op electriciteit, ook op ruwe olie. stook- beeft een olie en gasolie kunnen draaien. Teerolie bevolking is niet te gebruiken. Als deze zeer helder ectranspor- is en met andere olie wordt vermengd, elijk vrij te zou het misschien mogelijk zijn dat ook deze kan worden aangewend. Het bezwaar zijn porte- waar het bedrijf voor staat is, hoe komen H. M. de we aan gas- of ruwe olie. eging ge- De Directeur heeft tijdens de laatste de zaken te bezettingsweken steeds er voor gezorgd, zijn taak te dat wanneer de oorlogstoestand zich zou uw kabinet wijzigen, hij de bestaande levering enkele weken zou kunnen voortzetten. Dit is economisch hem gelukt en vandaar dat het eiland, zij het beperkt, tot op heden water heeft, ei en 1 Juni Van enkele overheidsinstanties, die ook daar wer-1 nog over een weinig olie beschikken, <J. S. B.'ers hoopt de Directeur zooveel te krijgen, der sicher- j dat hij het bedrijf tot zoolang gaande kar estapo, diehouden, dat er weer electriciteit geleverd Amster- wordt, de. Van de Komt er electrische stroom, dan zal het voorloopig van de toewijzing afhangen in hoeverre het bedrijf weer de normale levering kan e Nederlan- hervatten. Direct zal dan worden getracht, er gekomen, al is het maar een half uur of 1 uur per e capitulatie dag over het geheele net te leveren. Tot e bevolking" esteerd. Zij 7ers moeten rdam is weer urgemeester n de Neder- amme weer tting 10.000 htoffers ge- nog gebukt ert met zijn earresteerd. onvindbaar, intervieuw htvaardigen volk. Door de gevange ten opzichte g vergist te ■gen werken -rland op te aats zou hij Van Voorst ~.g verwacht, os Vorrink, klijke bezit- ede gedeeld, r de bombar- zwaar ge- Noordeinde s der konink- r werd door ederlandsche „Piet Hein" hadden het ding "akkee. n geleden dat r het ingaan elrjke bericht ns duidelijker dat tijdstip moet men zich zien te behelpen en het ongerief dat slechts een gedeelte der burgerij treft, worden gedragen. Wanneer wij deze toestand vergelijken met andere streken, dan zijn wij ook op het gebied van de watervoorziening zeer bevoorrecht. Wij vernamen dat in het plaatsje Goes op Zuid Beveland de men- schen nu reeds vanaf October, dus na de bevrijding, slechts 1V2 L- Per hoofd per dag ontvangen. Als wij dan zien hoe aan de brandkranen lustig de eene emmer na de andere word afgetapt, mogen wij ons over de moeite die er aan verbonden is, niet al te zeer beklagen. De Directeur verzekerde dat hij niet het minste zal nalaten om te trachten aan de kleinste uitbreiding in de waterlevering tegemoe t te komen, omdat hij er van overtuigd is. dat, nu de warmere dagen aanbreken, voldoende drinkwater zeer be langrijk is. Wat betreft de geïnundeerde gebieden staat de levering er niet zoo gunstig voor. Op sommige plaatsen van ons eiland heeft de Weermacht de buizen opgegra ven. Meer dan een jaar heeft het perso neel aan het buizennet niets kunnen doen en het net niet kunnen controleeren. Toch, al zijn de moeilijkheden voor het geïnun deerde gebied veel grooter en al zal de waterlevering langer op zich laten wach ten, kan het eiland er van verzekerd zijn dat de Directeur met zijn personeel ook voor deze zoo zeer gedupeerde streek, alles zullen beproeven wat maar mogelijk is om in de behoefte te voorzien. Gelet op hetgeen tijdens de bezetting en nu direct na de bevrijding is gedaan, past het ons namens de burgerij Directeur en personeel hartelijk dank te zeggen voor hunne goede zorgen. Middelbarnis, 11 Mei 1945. ADV. COMMISSIE MIDDELHARNIS. D3 UU1UCUJIVC1 gische zender BldC!. zettend snel. Indrukken van de eerste week op bevrijd Flakkee. NIEUWE TONGE. In de vijf jaar oorlog is ook onze gemeente wel zeer zwaar getroffen. Immers in Februari 1944 moest onze bevolking evacuee ren. terwijl ons kostbare land aan het zoute water werd prijs ge geven. Nadien mocht een klein gedeelte onzer inwoners terugkeeren en vestigden nog velen uit andere dorpen uit het inundatie- gebied zich in onze gemeente. Eerst in dezen tijd waren wij ons bewust geworden hoezeer een mensch zich hechten kan aan zijn geboortegrond. Ons eens zoo welvarende dorp, nu slechts gedeeltelijk en dan veelszins door vreemden bewoond, gelegen temidden van kostbare polders, die nu in een meer her schapen zijn, vormde zoo een troosteloos beeld van verwoesting en afbraak. Toen ons echter Vrijdagavond 5 Mei 1945 via de ondergedokea radio s het bericht onzer bevrijding bereikte was er ook groote vreugde in ons hart en overstemde dit de weemoed over de rampen van den oorlog die ons hadden getroffen. Telkens hadden allerlei geruchten over nieuwe evacuatie's de ronde gedaan en een voortdurende bedreiging gevormd. Dit alles was nu plotseling van ons weg genomen. Nadat dit was toegestaan vertoonde zich overal ons prachtig rood-wit-blauw en droeg iedereen oranje. Al spoedig vernamen wij dat de heer W. A. van Alphen Cz. was benoemd tot waarnemend burgemeester onzer gemeente en de heer A. J. Verolme optrad als plaat selijk commandant der B. S. Een der eerste daden van de nieuwe Burgemeester was het laten opruimen van een 3-tal versperringen bestaande uit zware boomstammen die door de Duitschers in onze gemeente waren aangebracht. Waaraan zij meer dan een week hadden gewerkt werd nu door de eensgezinde hulp van de burgerij in enkele uren uit de weg geruimd. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het bericht van de bevrijding werd ook in ons dorp met geestdrift begroet. Nadat dit was toegestaan werden overal de vlag gen uitgestoken en tooide ieder zich met het geliefd Oranje. 6 Mei keerde op 't eiland Burge meester F. Nieborg terug. Zijn inkomst in de gemeente werd gevierd op 8 Mei des middags. Een auto der B. S. bracht onzen Burgemeester van zijn huidig adres naar 't dorp. Vele mensen stroomden naar de Voorstraat om hem te verwelkomen. Vanaf 't bordes hield de Burgemeester een korte toespraak tot zijn dorpsgenoten. Hij begon met een gelukwens aan alle inwoners en met z'n dank aan God uit te spreken voor een bevrijding van een gruwelijken onderdrukker, die vooral in 't laatste ge deelte van de oorlog ons kostbaar land aan de golven prijs gaf en onze jongens wegvoerde naar Duitschland en waarin armoede en soms honger geleden werd. Hij gedacht hen die hoe .dan ook 't offer van hun leven moesten brengen. Hun ster ven bracht ons nader tot elkaar en wekt ons te meer op tot een grootse taak. Voor ons geldt maar één woord: „Vóóruit." Door werken in Gods kracht, onder de leiding onzer geliefde Koningin, die ons 5 jaar door haar moed en geloof ten voor- beeld was, kunnen wij de rampen die ons troffen te boven komen Leve de Koningin! Leve 't Vaderland.. Wethouder L. Braber gedacht de diepte punten uit deze vijf rampjaren. Februari 1944 bracht ons evacuatie en inundatie. 20 December 1944 de slavenexport. Wie kan vergeten de steeds dreigende evacuatie moeilijkheden ook dit voorjaar en tenslotte wie gedenkt niet hoe enkele weken geleden twee schepen vernield en onze havenkant verwoest werd. Achter dit alles is nu een punt gezet en Gode zij dank is de vrede weergekeerd en met de vrede onze bur gemeester. Hij wenste hem en mevrouw vele gelukkige jaren toe in onze woonplaats en hoopte dat de burgemeester onze ge meente tot haar welzijn nog lang mag dienen Leve de Koningin! Leve Burgemeester Nieborg. Tenslotte voerde de plaatselijke com mandant der B.S. de heer J. Visser het woord. Het militaire gezag wees mij aan als plaatselijke commandant. Wat nooit 't licht zag en „ondergronds" moest zijn is nu bovengronds. De zorg voor hen die niet in slavendienst gingen rustte op mij. Veel werk is verricht waarover niet ge sproken kon worden. De commandant legde iets uit over de B. S. Zij zijn er om orde en rust te handhaven en recht te doen waar dat nodig is. De B. S. hoopt naast den Burgemeester gezamenlijk te werken tot welzijn der gemeente. Hierna verzoekt deze spreker de dorpsgenoten geestdriftig 't eerste cou- i plet van het Wilhelmus te zingen. I STELLENDAM. Ook in onze ge- meente werd met groote vreugde de tijding ontvangen van Nederlands bevrij ding. Zaterdagmorgen had het nauwelijks 8 uur geslagen of de eerste vlaggen werden 1 uitgestoken. Al spoedig werd dit echter door de Duitsche commandant verboden, j Toch zat de stemming er al in. 's Avonds 1 om zes uur verscheen echter plotseling de nationale driekleur op het gemeentehuis, i Spoedig vertoonde zich nu overal het i rood-wit-blauw en tooide ieder zich met j Oranje. j De vreugde over de vrijheid kon zich uiten, spontaan werden kinderoptochten 1 georganiseerd. Uit volle borst klonk hun „Oranje boven". Maandag 7 Mei 1945 is na 12 bid stonden een dankdienst gehouden voor Nederlands bevrijding, i Evenals voorheen de bidstonden was ook deze dienst gemeenschappelijk belegd door de Ned. Herv. Kerk en de Geref. j Kerk en wel in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Het gebouw is overvol wan neer om half zeven de dienst begonnen i wordt met het zingen van Ps. 103 1 en gebed. De eerste spreker is de Heer I Bouman, voorganger der Ned. Herv. Ge meente alhier. Deze heeft tot tekst ge kozen Jer. 30 19 le ged.: „En van hen zal dankzegging uitgaan". Na gewezen te hebben op de groote weldaad der be vrijding die God ons wilde schenken, herinnert hij aan de dure verplichting tot dankbaarheid. De uitgangen van ons hart, ja ons geheele leven moet God alleen grootmaken. Zoo alleen kunnen wij ook tot een zegen worden voor onzen naaste. Na het zingen van Ps. 104 24 voert Ds. H. de Valk, Ger. pred. plhier, het woord. Deze spreekt naar aanleiding van Ps. 124 7b en 8: „De strik is gebroken en wij zijn ontkomen. Onze hulpe is in den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft". In de vijf jaren van overheersching zijn er vele strikken, geestelijke en materieele, om ons heen gelegd. Hoe werd vooral de Christen steeds meer in de engte ge bracht. Nu zijn we weer vrij. God heeft ons verlost. De strik is gebroken en we zijn ontkomen. Na de gevallenen te hebben herdacht, werd stilgestaan bij de vraag: Wat nu? Is ons leven gelouterd Hebben wij door de oordeelen gehoorzaamheid geleerd? In velerlei opzicht blijft de toekomst donker. Het communisme ligt op de loer. DaaromOnze hulpe is in den naam des Heeren. Laten wij ook, ziende op den nood van ons volk, als Christenen één zijn. Zoo alleen kan er om Christus wil nog voor ons volk verwachting zijn. Nadat op gebruikelijke wijze dit samen zijn is geëindigd, wordt vóór het uiteen gaan staande het le en 6e couplet van het Wilhelmus gezongen. GOEDEREEDE. Donderdagen: 10 Mei j.l. werd in de Raadzaal ten Stad- huize een plechtige raadszitting gehouden. Vele genodigden en ook talrijke andere personen waren aanwezig. Na het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus ging het commissielid Ds. Ewoldt voor in gebed. Hierna werd gezongen van Ps. 68 vers 10. Daarna sprak Burgemeester Sme ding een gedachtenisrede uit. Alle gebeurte nissen welke Goeree sinds 10 Mei 1940 beleefd had liet hij even passeren. Ook besprak hij de toestand waarin wij thans verkeren en gaf ook een blik in de toe komst. Na het zingen van het le couplet van het Wilhelmus werd deze eerste raads zitting gesloten. Al het gesprokene werd met de grootste aandacht gevolgd. Na de zitting maakte het gemeentebestuur met den Burgemeester, vooraf gegaan door de Muziekvereeniging „Apollo" een rondgang door de gemeente. -Ter gelegenheid van de bevrijding van ons Vaderland werden er Zaterdag j.l. feestelijkheden gehouden op bescheiden schaaL Om 10 uur des morgens gaf de Muziekvereeniging „Apollo" een aubade vanaf de toren. Hierna werd met de kinde ren der Openbare en van de Bijzondere school een rondgang gemaakt door de gemeente. Vanaf de muziektent die voor het Stadhuis was opgesteld hield Burge meester Smeding een korte feestrede, waarna de schoolkinderen een zanghulde van vaderlandse liederen brachten. Na de pauze gaf „Apollo" een concert in de tent en van hieraf werd later met de school kinderen afgemarcheerd naar de Groen markt voor het houden van kinderspelen. Voor alle kinderen was een prijs beschik baar gesteld, Ook werden ze getrakteerd op zoetekoek en koekjes. Des avonds gaf „Apollo" nogmaals een concert in de tent en werd er nog een optocht gehouden door I de gemeente. Hierna kwam een motorfiets de gemeente binnen en wat bleken het te zijn? Hollandse tommies? Aan de muziek werd geen aandacht meer geschonken,daar ieder de Tommies moest zien. „Apollo" was echter paraat en speelde het Engelse volkslied. Toen de rust was weergekeerd speelde „Apollo" nog het Wilhelmus, hetgeen door allen uit volle borst werd meegezongen, en hiermede werd het feest besloten. Geen enkele wanklank werd er gehoord, dus mogen we wel zeggen dat Goeree zijn bevrijding op waardige wijze heeft herdacht. Distributienieuws. WAARSCHUWING! J Door onverantwoordelijke elementen 1 worden op allerlei wijzen berichten en geruchten verspreid met betrekking tot bonaanwijzingen, welke ten eenenmale onjuist zijn. Het publiek wordt ervoor gewaarschuwd hierop niet in te gaan en de officieele bonaanwijzing af te wachten, welke tijdig op normale wijze wordt gepubliceerd. AANGEWEZEN BONNEN voor de 6e periode 1945 (2e week) 20 t/m 26 Mei. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het van de Noodkaart IVkoopen van 423 800 gram Brood 424 400 gram Brood 421 75 gram Spek 422 1 pakket Levens middelen, bestaan de uit: 500 gram Bloem 75 gram Reuzel 250 gram Suiker 75 gram Zeep 250 gram Zout 1 kleine of groote Reep Chocolade A 458 2 blikjes Melk D 505, E 505 (inlegvel) 4 Liga Beschuiten Voorts zijn geldig verklaard t/m 26 Mei 1945. D 507 (inlegvel) 10 liter Melk E 507 (inlegvel) 14 liter Melk D 506, E 506 (inlegvel) Een Ei De geldigheidsduur der vleeschbonnen A en B 470 is verlengt t/m 26 Mei. Op deze bonnen alsmede op Noodrantsoen- bonnen mag geen spek worden afgeleverd. De blikjes Melk bevatten ingedroogde Melk. Ze moeten met 200 water wor den aangemengd om normale melk te verkrijgen. De prijzen dezer levensmiddelen zijn als volgt: 75 gram Spek11 ct. 500 gram Bloem 14 ct. 75 gram Reuzel 13 ct. 250 gram Suiker 14 ct. 75 gram Zeep7\ ct. 250 gram Zout6 ct. Reep Chocolade10 ct. Melk per blikje 40 ct. Liga Beschuit per stuk 3£ ct. De totaal-prijs van het op bon 422 verkrijgbare pakket bedraagt dus 64J ct. Zelfverzovgers van Vleesch en Melk mogen de aangewezen bonnen voor Spek en/of Melk in geen geval besteden, want afgezien van scherpe strafmaatregelen die tegen overtreders getroffen zullen worden, brengen zij dé levensmiddelenvoorziening van niet-zelfverzorgers in ernstig gevaar temeer, waar de aanwezige hoeveelheden, juist voldoende zijn voor normaal ver bruikers. De voor Liga Beschuiten aangewezen bonnen kunnen uitsluitend bij één der hieronder volgende winkeliers worden be steed. MiddelharnisWed. J. Boogerman, Vis- scherstraat; Wed. J. van Groningen, Westdijk B 310. Sommeisdijk: D. Koote, Westdijk. A. v. d. Veer, Enkele Ring. DirkslandK.v. Lenten, Poldersweegje629. A. van Prooijen, B.C.Z.laan. MelissantCoöp. Vooruitgang N.weg. Stellendam: J. Lokker, Achterweg. Goedereede: Mej. D. Redert, Markt. Ouddorp: Jac. Westhoeve. Weststraat. Nieuwe Tonge: J. A. v. d. Maas, Voorstr. Stad a/h H'vliet: C. Vink Achterdijk. Bon 425 vóórinleveren* Na de distributie van het eerste pakket levensmiddelen zullen wederom levens middelen worden gedistribueerd. Teneinde in het bezit hiervan- te kunnen komen is het noodig daarvoor een bon in te leveren. Uiterlijk 22 Mei a.s. moet thans bon 425 bij den kruidenier worden ingeleverd. De winkelier is verplicht voor de inname van deze bon een ontvangstbewijs af te geven. Men kan deze bon inleveren bij een kruidenier naar keuze. H. H. Detaillisten moeten deze bon opgeplakt Vrijdag 25 Mei ten distributie- kantore inleveren. Centrale Keukens Flakkee. UITREIKING VAN VOEDSEL in de week van 21 Mei t/m 27 Mei 1945 MiddelharnisSommeisdijk bonnen met rode streep om half twaalf bonnen met blauwe streep kwart voor twaalf Dirksland bonnen met rode streep kwart voor twaalf bonnen met blauwe streep twaalf uur Melissant alle deelnemers om kwart voor twaalf Stellendam alle deelnemers om kwart voor twaalf. UITREIKING VAN NIEUWE BONNEN voor de week van 28 Mei t/m 8 Juni 1945 op Dinsdag 29 Mei voor de gemeenten Middelharnis van 9—12 en van 1—4 uur ten Veilingkantore Sommeisdijk van 912 en van 2—4 uur, kantoor Gasfabriek Dirksland van 1.30—4 uur, kantoor Gasfabriek, Melissant—Stellendam geen uitreiking meer van nieuwe maaltijdbonnen. Mede te brengen: 1. door nieuwe dee nemers de nieuwe stam kaart door oude deelnemersde talon van de maaltijdbon 3. Een bedrag van 1.40 per deelnemer. De Administrateur, S. VAN DER VALK. KORTE BERICHTEN. MIDDELHARNIS, Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat het zeker nog 2 maanden zal duren, alvorens gas kan worden geleverd. Dit is v.n.l. te wijten aan de moeilijkheden bij het vervoer van de kolen. 15 Mei 1945 kwam te Ooltgensplaat in de Galatheesche haven het eerste schip met levensmiddelen aan. In totaal 60.000 K.G, werd hiermede aangevoerd, o. a. vleesch, reuzel, melk, bloem, peulvruchten, suiker, chocolade en zeep. Er wordt door de betrokken instanties hard aan gewerkt om een en ander zoo spoedig mogelijk te distribueeren. 18 Mei 1945. Van officieele zijde deelt men ons mede, dat het bestaande reis verbod in de Provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht ten Westen van de barrière is opgeheven. Met de „bar rière wordt vermoedelijk de Grebbelinie bedoeld. Voor de provincies Brabant en Zeeland geldt nog steeds het reisverbod, terwijl vergunningen slechts in zeer bij zondere gevallen worden verleend. De verbinding Galatheesche haven-Dinteloord is uitsluitend bestemd voor militaire tran sporten. Ook is het absoluut verboden zich naar Schouwen en Duiveland te begeven daar het militair gezag aldaar geen burgers toelaat. Programma van de feestelijke ontvangst der geallieerde troepen te Middelhar nis en Sommeisdijk op Zaterdag 19 Mei 1945. 15 uur. Aankomst troepen aan de Oost- dijk te Middelharnis. dh 15.15 uur. Inspectie der troepen op het Burgemeester Boumanplein. i 16.15 uur. Ontvangst ten Gemeente huize. i 17.15 uur. Militaire marsch door beide gemeenten. RouteVoorstraat Middelharnis, West dijk, Beneden Zandpad, Zandpad, Voor straat Sommeisdijk, Oranjestraat, Ring, Binnenweg, Langeweg, Hoflaan Middel harnis, Emmalaan, Juliana van Stolberg- laan, Burgemeester Mijslaan, Julianaweg, Stationsweg, Ring, Raadhuis. 19.20 uur. Défilé van vereenigingen en schoolkinderen. Vertrek 19 uur van het plein der O. L. school te Middelharnis. Op de ingezetenen wordt het dringend beroep gedaan op gepaste en waardige wijze uiting te geven aan hun gevoelens van dankbaarheid, temeer daar zoovelen nog niet in de algemeene feestvreugde kun nen deelen. De Commissie van Bijstand en Advies die ook in onze gemeente den Burgemeester zal bijstaan bestaat uit de heeren: C den Braber, Buijsse, J. H Koppelaar, C P. Kijkuit, D. Mans. A. M. J v. d Ven en C. v. d. Waal. 15 Mei 1945. In vele gezinnen heerscht reeds groote vreugde doordat de zoon of vader behouden uit het buitenland, waar zij waren tewerkgesteld, mocht terugkeeren. Niet het minst in het gezin van onzen burgemeester waar plotseling, na een afwezig heid van 6'/a jaar, dicos zoon de heer L den Hol lander, officier-vlieger i stc klas van de Kon, Marine, verscheen. Met een klein verkenningsvliegtuig was hij in den polder gedaald en had zich daarna naar zijn ouderlijk huis begeven. Hedenmiddag had op het Havenhoofd alhier een klein ongeluk plaats, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Door ons onbekende oorzaak kwam een projectiel tot ontploffing, waardoor een soldaat van het Ncderlandschc Regiment Jagers aan dc hand en het hoofd werd gewond. Dr. Stoel uit Dirksland was direct ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Het slachtoffer zal twee vingers moeten mis sen, terwijl gelukkig geen mcnschcnlcvens te be treuren zijn. SOMMELSDIJK. Ook in onze ge meente is een commissie van Advies en Bijstand gevormd bestaande uit de heeren J. H. Dijkers, J. Blok Mzn.. J. le Comte, T. van den Doel Jz„ J. van Gulik, J. Koe- voets, Th. Boekhoven en Mr. J. J. A. Groe- neveld. Woensdag 9 Mei des namiddags 2 uur is deze door den wnd. Burgemeester de heer A. A. Mijs geïnstalleerd. DIRKSLAND. Zoo langzamerhand vult ons dorp zich ook weer met de weg gevoerde mannen, die bepakt en bezakt op allerlei manier hun haardsteden op zoeken, verwelkomt door vele nieuws gierigen langs den weg, maar vooral door de nabestaanden. Bij deze vreugde is er ook droefheid in enkele gezinnen, omdat per brief de doodstijding werd bekend gemaakt vanLeendert Knöps, Jacob de Geus en Willem Melissant. Geve God dat alle anderen behouden thuis komen. GOEDEREEDE. Van de 38 ingezetenen die uit deze gemeente in het buitenland vertoefden zijn er nu 2 in het ouderlijk huis teruggekeerd n.l. A. de Vries en Joh. Bruggeman Mz.. welke laatste als soldaat thuis kwam daar hij na zijn bevrijding dadelijk voor soldaat getekend had. De ouders en ook Goeree mogen trots zijn dat het nog zulke vader landse zonen in zijn midden heeft. Gevonden voorwerpeneen porte- monnaie met inhoud, welke is terug te bekomen bij de Marechaussee van Hou- welingen. De voedselpositie. Over eenige maanden zal het rantsoen de drie Westelijke provincies gebracht kunnen zijn op het medisch noodzakelijk peil van 1800 calorieën per dag. De afloop van den oorlog, het gespaard blijven van de Rotterdamsche haven en de voorspoe dige opruimingen in de binnenwateren heb ben het mogelijk gemaakt dat de aanvoer beter zal zijn dan de voorbereiders hebben verwacht. Ook de suikerproductie van de Zuidelijke provinciën is erg meegevallen. De graanpositte in de wereld is voldoende, er bestaat een tekort aan vetten en vleesch. Het toekomstige vetrantsoen zal 146 gram in de week zijn. Het is thans mogelijk uit de Drentsche veenkolonies via het IJsselmeer 18.000 ton aardappelen per week in de drie Westelijke provincies in te voeren. Uit: Trouw. Hoe lang blijven de Canadeezen De taak, ons land te bevrijden van de tegenwoordigheid van Duitsche troepen, welke is opgedragen aan het eerste Cana- deesche legercorps, zal, naar wij vernemen, over eenige weken afgeloopen kunnen zijn. Een vaste termijn is vooraf niet te bepalen, doch in bevoegde kringen acht men het een kwestie van weken. Daarna zal een groot deel van de Canadeescke troepen ons land ontruimen en zal generaal Foul- kes de macht aan de Nederlandsche auto riteiten overdragen. Evenwel zullen, in verband met de ligging van ons land op de verbindingslijn tusschen Engeland en Duitschland, gedurende nog zeer langen tijd verbindingstroepen en aan- en afvoer- plaatsen hier te lande gevestigd blijven. Uit: Trouw. o .53 "3 <33 «j o u a 0 V -u U CJ 3 t) O Het bestuur van de Vereeniging j Ambachtsschool voor O vet flakkee en Goedereedc geeft keanis van j het overlijden van haren Voor- zitter, den Heer W. C. VAN AS. Het Nijverheidsonderwijs in het algemeen en vooral dit onderwijs in ons eiland is hem veel verplicht. Nemsns het bestuur, A. J v. HEMERT, Secr. WEER AF TE GEVEN: TABAKSPLANTEN, in de soorten Slits No. 25 en Aniens- foortsche. Ook Roodc cn Savoyc Koolplanten, bij: GEBR. BAL, Oudelaudschendijk en Oudtwciwe? 716, DIRKSLAND. TE: KOOP in goeden staat vcrkecrcnd GESLOTEN RIJTUIG, met solied paardentuig. Tc bevragen: P. EOTH AzVoor; t.aal 171, Dirksland

Opbouw | 1945 | | pagina 3