RIET, Abonneert U op en Adverteert in dit Blad. T OPBOUW Landbouwmededeelingen. Namens den Voedsetcommissacis maak j ik U bekend, dat de boeren in hun eigen belang wordt aangeraden hun suikerbieten voor l Juni af te levecen daar na dezen datum de garantieprijs vermoedelijk nier' meer zal worden betaald. De telers kun nen dan trachten hun suikerbieten voor veevoer te verkoopen of ze zelf voor vee voer in te kuiten. De Vertrouwensman van den Voedselconwiissaris voor Zuid-Holland. J. BUTH. Rietbestrijdinysbcschikking. Gelet op de mij door den Com mandant der B.S. bij Bekendmaking No. 4 verleende bevoegdheid, be paal ik in afwachting van een nadere door de Nederlandse Regering te treffen regeling 1. De Rietbestrijding in de ge- inundeerde polders van Goeree en Overflakkee wordt uitgevoerd door de polderbesturen dier polders: 2. De polderbesturen zijn ver antwoordelijk voor een deskundige uitvoering van deze bestrijding 3. De polderbesturen zijn ver plicht tot het houden van een nauw keurige administratie van aan de bestrijding verbonden uitgaven, ge scheiden van haar overige admini stratie 4. De rietbestrijding heeft uif- slaitend betrekking op riet, dat het bouwland dreigt te overwoekeren, derhalve niet op riet in sloten of aan slootkanten 5. De bestrijding wordt uitge voerd door herhaald afmaaien met korte tussenpozen van het opgroeien de riet: 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang harer dagteke ning. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord Zeeland alsmede Goeree en Overflakkee: Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Middelhacnis. 15 Mei 1945. Voorstraat A 253. Nieuwe Spelling. een der ergste vijanden van den geïonndeerden boer. Opvallend is de uitbreiding van het riet in de geïnundeerde polders. Vooral in de meer zoete polders begint dit riet langzaam maar zeker het bouwland te overwoekeren. Wanneer hieraan geen paal en perk gesteld zou worden, zou spoediger dan men wellicht verwacht, het kostbaar cultuurland de gedaante van een gors verkrijgen. In den Noord-Oostpolder, waar men met een ware rietplaag te doen heeft gehad, is deze plaag met succes bezworen door herhaald afmaaien van het jonge riet. Door het herhaald afmaaien verbruikt het riet het in de wortelstokken aanwezige reserve voedsel, bet wordt als het ware uitgeput en verdwijnt. Een goede riet bestrijding vormt ongetwijfeld één van de allereerste maatregelen, welke bij het her stel van geïnundeerd cultuurland genomen moeten worden. Inmiddels is deze aangelegenheid ieeds met de polderbesturen der geïnundeerde polders besproken, die zich bereid hebben verklaard de bestrijding terstond met kracht aan te pakken. De Rijkslandbouwconsulent Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Middelhacnis. 15 Mei 1945. Voorstraat A 253. inundeecden bodem eerst bij de ontziuiny I plaats vindt en kan worden voorkomen, j Deze overweging, de mogelijkheid dus i»an structuucbehoud. vormt, aldus ir. van 1 Beekom in zijn voorwoord, de richtlijn volgens welke de ..Dienst tot herstel van den geinundeerden cultuurgrond" zal wer ken. Ons lijkt het daarnaast noodzakelijk voor alten, die uit hoofde van hun beroep in directe aanraking komen met de pro blemen die de deïnundatie stelt, zich den inhoud van het werkje eigen te maken veel. veelal gevaarlijke, onkunde zal voor een juist begrip van zaken plaats maken, veel wanbegrip daarmede worden op geruimd doch. wat nog belangrijker is, men zal zich gemakkelijker en met meer vertrouwen richten naar de adviezen, welke door den Dienst rot Herstel zullen wor den gegeven, ja. men zal de onmisbaar heid daarvan inzien. Het boekje is duidelijk en voor een ieder leesbaar waar de schrijver zich een enkele maal van wetenschappelijke termen bedient, zonder deze te verklaren, werkt dit nergens storend. In de inleiding verklaart de schrijver de schadelijke werking van zeewater op den cultuurbodem, om vervolgens, aan de hand van kaarten, grafieken en proeven de verzilting van den bodem van alle kanten te beschouwen. Uiteindelijk volgen nadere beschouwingen over de structuur van den grond, alsmedein een aanhang sel verklaringen over de A-, B- en C- cijfers. Aan de boven aangeduide, aan het werkje toegevoegde, vier zoutkaarten, als mede talrijke grafieken van slibanalyses, ontziltings- en percolatiewaarnemingen is veel zorg besteed; het lijkt mij dat het aan de handelbaarheid van het boekje ten goede zal komen als kaarten en gra fieken achter in het werkje worden samen gevoegd en niet door den tekst verspreid. Overigens voor de uitvoering van het werkjedat door de Flakkeesche Drukkerij werd verzorgd, niets dan lof. Moge het spoedig zoover zijn dat wij de waarde van het boekje aan de practijk kunnen toetsen. Ir. J. B. M. Boekbespreking. Voor eenige weken verscheen, als publi catie van de Directie van den Landbouw, van de hand van den heer D. W. Stolp, assistent bij den Rijksvoorlichtingsdienst, een uitgave, getiteldOnderzoek en voor lichting in het geïnundeerde gedeelte van Noord Zeeland en Overflakkee in 1944", welk werkje de onverdeelde belangstelling j verdient van elk rechtgeaard Flakkeeër. j Uit onderzoekingen van de Wieringer- meerdirectie, in aansluiting waarop de heer j Stolp vele, deels nieuwe waarnemingen heeft verricht en proeven heeft genomen, mag worden geconcludeerd dat de ge-j vreesde structuurverwoesting van den ge- Buitenland. Zondag 13 Mei hield Churchill, zijn aanvankelijk op Vrijdag vastgestelde radio rede. Spreker schetste de gebeurtenissen der afgeloopen 5 jaar. Dank zij de fout van Hittler om Rusland aan te vallen en Amerika de oorlog te verklaren, waren de kansen gekeerd. Reeds bij den aanval op Rusland, aldus de eerste minister, was 1 ik overtuigd van de overwinning, hoewel ik de moeilijkheden niet onderschatte. Thans rest ons nog Japan met een bevolking van 100 millioen zielen, die met doodsverachting strijden. Ons bondgenootschap met Amerika noodzaakt ons den strijd voort te zetten. Zware arbeid, niet het minst wat de oorlogs industrie betreft, wacht ons nog. De be straffing der oorlogsmisdadigers zal zoo grondig moeten zijn, dat het niet mogelijk is, dat dergelijke regeeringsvormen in de totalitaire staten weer op duiken. Met een woord van dank aan Eisenhouwer, Mont- gommery en Alexander besloot spreker zijn rede. Een samentreffen van Fruman, Churchill en Stalin wordt voorbereid. Tot dusverre zijn in Engelsche havens in totaal 42 Duitsche duikbooten binnen- geloopen. Eenige trachten nog naar Japan te ontkomen. Eén daarvan is buit gemaakt. Aan boord bevonden zich hooge Duitsche militairen, die zelfmoord pleegden. Docu menten met gegevens over vliegtuigen werden mede aangetroffen. Gedurende den oorlog werden in totaal door de geallieerden circa 500 duikbooten tot zinken gebracht. Den laatsten tijd werd gebruik gemaakt van z.g. dwergduikbooten met een uit één man bestaande bediening. Een kleine 100 hiervan werden tot zinken gebracht, terwijl nog groot 100-tal buit werd gemaakt. De bezetting van Duitschland is nog in vollen gang Vele hooggeplaatste ambte naren werden gevangen genomen, onder wie Heinrich Himmler, die zich in Tirol ophield. Evenzoo werd Rudolf Ley, de leider van het Duitsche arbeidsfront ge arresteerd, benevens Dönitz, Dr. Funk en Henlein de sudetenleicler. De plaatsvervan gende gouverneur van Duitschland heeft verklaard, dat von Rundstedt, Kesselring, Göring en Dönitz zullen worden vastgehou den om te boeten voor het leed, dat zij zoovelen berokkend hebben. Ook Helgo land werd bezet. De beschadigingen van de oorlogshaven Kiel zijn meegevallen. Hier werden nog buit gemaakt het vrijwel onbeschadigde slagschip „Admiraal Die- ferhet uitgebrande slagschip „Bremen", 18 duikbooten en een passagierschip, dat onbeschadigd was. Van de groepen, die tegen de Russen den strijd voortzetten, werden sinds 1 Mei 1.230.000 gevangenen binnen gebracht, waaronder 101 generaals. Het garnizoen op de Dodecanesos heeft zich overgegeven. Reeds werden voor herstelwerkzaam heden in Italië 200.000 Duitsche krijgs gevangenen te werk gesteld. In de Bel gische kolenmijnen werken c.a. 40.000. Ter boven, de Duitsche rijkscommissaris voor Noorwegen, heeft zelfmoord gepleegd. Wat het binnenl. bestuur in Duitschland betreft heeft Churchill verklaard, na over leg met Eisenhouwer en Montgommery, dat Duitschland onder een krachtig mili tair bestuur zal komen. Eenige Duitsche regeering wordt niet erkend, al maakt men I thans gebruik van eenige figuren om de zaken spoedig af te kunnen wikkelen. Overigens moeten administratieve werk zaamheden door de Duitschers zelf worden verricht, zij het onder sterke geallieerde controle. Een Centrale Raad is in het leven geroepen met als zetel Berlijn. Deze is onderverdeeld in groepsraden en vervol gens in departementen van onderafdeeling. Elk dezer heeft een afzonderlijke taak te vervullen. Nadere gegevens hieromtrent zijn nog niet bekend. Het Duitsche postwezen is in Britsche handen overgegaan. Een beperkte vrije pers zal waarschijnlijk worden toegestaan. De eerste verordeningen in Duitschland werden bekend gemaakt, zooals opheffing der partij; buiten werking stellen van diverse wetten verbod tot het voeren van partij- vlaggen ook het ministerie van propa ganda is opgeheven, Als orde-maatregelen zijn verboden uitgevaardigd, betreffende het zich ophouden in de open lucht van 22 tot 8-} uur, het verschijnen van nieuws bladen, het uitzenden van radioberichten en verder het houden van alle soorten vermakelijkheden. Tegen elke ondergrondsche actie zal met gestrengheid worden opgetreden. Betreffende de voedselpositie zal Duitsch land voorloopig uit eigen middelen zich moeten voorzien. Eerst zullen de leeg geroofde landen worden bevoorraad. Op zijn voorraden kan Duitschland nog teren en als voldoende medegewerkt wordt, zal de toestand draagbaar blijven. Inwoners van de departementen Luna brug en Westfalen werden genoodzaakt kleeding te verstrekken aan gedeporteerde buitenlandsche arbeidskrachten en gevan genen uit concentratiekampen. President Benesj is deze week te Praag aangekomen. Ten opzichte van Triëst zijn Engeland en Amerika tot overeenstemming geko men. Hun standpunt zal Tito worden me degedeeld. Inmiddels heeft Tito opdracht gekregen zijn troepen achter de Ivonto terug te trekken. De verdere afwikkeling zal moeten wachten tot de te beleggen vredesconferenties, Ook in het verre Oosten verloopen de krijgsgebeurtenissen naar wensch. Minda nao werd voor 90 bevrijd. Landingen i hadden plaats op Tarakan, waar petroleum 'centra den geallieerden in handen vielen. Op Borneo had terreinwinst plaats en op Nieuw Guinea werd een nieuw offen- isief ingezet. Verder worden gemeld zware bombardementen, zooals op Tokio, op Formosa en Mavoja. De laatste plaats op 2 na de grootste stad van Japan, werd in drie dagen tweemaal met een 500 tal vliegende vestingen gebombardeerd. 7000 ton brandbommen werden in totaal uit geworpen. Bij het laatste bombardement waren de branden van de eerste nog niet gebluscht. Bij een aanval op een Amerikaansch oorlogschip verloren de Jappen 150 vlieg tuigen. Tusschen Eorneo en de kust van China werden 13 Japansche schepen ge torpedeerd, Een treffen heeft plaats gehad in de Straat van Malakka tusschen Japansche en Britsche kruisers. In China nemen thans ook Amerikaan- sche troepen aan den strijd deel. li mil lioen ton oorlogsmateriaal staat gereed om Japan den genadeslag toe te brengen. Binnenland. Maandag 14 Mei was het vijf jaar ge leden dat Rotterdam werd gebombardeerd en Nederland capituleerde. Thans wappert onze driekleur daar weer. In Amsterdam werd op een der torens de vlag geheschen door zekeren de Vries, een kleinzoon van dengene, die in 1813 daar eveneens onze vlag ontplooide. De 120.000 man Duitsche soldaten, die hier nog aanwezig waren, zijn in de af geloopen week alle op hun concentratie- plaats te Amersfoort aangekomen. Een 60.000 fietsen bleek nog in hun bezit te zijn. In de opslagplaatsen lagen nog voor millioenen aan textielgoederen. welke ter beschikking van de bevolking zullen worden gesteld. Alle vijandelijke bezittingen in Neder land achtergelaten zijn volgens een K. B. eigendom van den Staat der Nederlanden. Evenzoo bezittingen van N.S.B.-ers, welke ten algemeene nutte zullen worden aan gewend. Beschadiging hiervan beteekent benadeeling van eiken Nederlander. De toestand der Nederlandsche spoor wegen is bevredigend. Personenrijtuigen zijn naar Duitschland vervoerd, evenals al het electrisch rollend materieel en de bovenleiding op het baanvak Amsteidam- Utrecht. Dat van het baanvak Rotterdam- Amsterdam is nog intact. 27 locomotieven zijn nog over en wat goederenwagens. In Zweden staan echter reeds een 50-tal locomotieven op verscheeping te wachten. Door verzanding en mijnengevaar zijn onze groote waterwegen nog vrijwel on bruikbaar. Te Rotterdam verkeeren de Parkhaven en de Merwehaven nog in goeden staat. In Amsterdam zijn eveneens vele havens onbruikbaar. Nijpend is het gebrek aan kolen en baggermateriaal, welk laatste naar Hamburg werd vervoerd. De schade aan de Amsterdamsche havens toe gebracht wordt geschat op 100 millioen gulden. Uit kranen en hijschwerktuigen werden de machines geroofd, zoodat in bedrijfstelling nog wel wat tijd zal vergen. Een deel van de door de geallieerde vliegtuigen uitgeworpen levensmiddelen werd door eenige ongure elementen ach- tergehouden voor eigen gebruik en zelfs ten deele in den zwarten handel gebracht. Voor zoover mogelijk zullen de dieven van het bezit der volksgemeenschap wor den achterhaald en gestraft. Winkeliers, bij wie deze waren worden aangetroffen, zullen onder meer gestraft worden met de verplichting om hun winkel te sluiten. Het geallieerd opperbevel heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking om terwille van de levensmiddelentranspor, ten de wegen zoo veel mogelijk vrij te laten. Het kabinet Gerbrandy heeft zijn porte feuilles beschikbaar gesteld. H. M. de Koningin heeft dit in overweging ge nomen en verzocht de loopende zaken te willen afwikkelen, doch ook zijn taak te 'blijven vervullen, totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Het vrede gerechtshof en economisch gerechtshof zijn opgeheven. Amsterdam zal op 30, 31 Meien 1 Juni de bevrijdingsfeesten vieren. Aldaar wer den ongeveer een 18.000 N. S. B.'ers geknipt, waaronder de- leider der sicher- heitsdienst en het hoofd der gestapo, die de deportatie van circa 100.000 Amster damsche Joden bewerkstelligde. Van de Amsterdamsche politie werden voorloopig een 250 man ontslagen, 4000 onder gedoken Joodsche Nederlan ders zijn aldaar weer boven water gekomen. De Duitschers die ondanks de capitulatie 'zich niet ontzagen nog op de bevolking het vuur te openen-, zijn gearresteerd. Zij zullen zich als oorlogsmisdadigers moeten verantwoorden. De Burgemeester van Amsterdam is weer in eer hersteld. Evenzoo de Burgemeester van den Haag en Leiden. Jhr. Trip is weer president van de Neder- jlandsche Bank, terwijl Ir. Damme weer directeur der P. T. T. is. I In Amsterdam zijn naar schatting 10.000 i Nederlanders als honger slachtoffers ge nvallen. Een 5 a 10.000 gaan nog gebukt onder de gevolgen daarvan. In den Haag werden Mussert met zijn staf, benevens Max Blokzijl gearresteerd. iRost van Tonningen blijft onvindbaar. 1 Mussert verklaarde tijdens een intervieuw: Ik zal mij volkomen en zeker rechtvaardigen tegenover het Nederlandsche volk. Door mijn toedoen kwam niemand in de gevange nis. Max Blokzijl gaf toe zich ten opzichte van de Duitsche overwinning vergist te hebben. Hij hoopte mede te mogen werken om een nieuw en rein Nederland op te bouwen. Met de minste plaats zou hij tevreden zijn. Generaal Winkelman en Van Voorst tot Voorst worden in Den Haag verwacht. Evenzoo de kamerleden Koos Vorrink, Dr. Van Dijk en Schouten. Ten aanzie.; van de koninklijke bezit tingen in Den Haag wordt medegedeeld, dat het Huis ten Bosch door de bombar dementen op de V-startbanen zwaar ge leden heeft. Het Paleis aan het Noordeinde is onbeschadigd. De bergplaats der konink lijke bezittingen op de Veluwe werd door de Duitschers niet ontdekt. Het geschenk van het Nederlandsche volk aan het prinsenpaar de „Piet Hein" is gevonden. De Duitschers hadden het als woonschuit ingericht. Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Het is nu juist twee weken geleden dat Vrijdagavond nog net voor het ingaan van het speruur, het heugelijke bericht „Wapenstilstand" of voor ons duidelijker gezegd „Vrede" door de Belgische zender werd doorgegeven. Wat leven wij toch ontzettend snel. Welke groote gebeurtenissen hebben er de laatste veertien dagen plaats gehad, doch nu het keerpunt gekomen is. schijnt het alles zeer ver achter ons te liggen en zijn al de verschrikkingen die ons ook op ons eiland bedreigden, schier vergeten. Meermalen hebben wij het betoogd, dat, hoewel alles ontwricht is en veel verwoest, toch de Hollandsche aard zich direct weder zou ontplooien en binnen korten tijd trachten het gewone normale leven zijn voortgang te doen vinden. Hierin werden wij bevestigt, wanneer wij gadeslaan de maatregelen, welke ook op ons eiland genomen worden. Goed drinkwater behoort tot een zeer voornaam fitaal belang. De WelEd. Heer S. Parmentier, Directeur der Waterleiding, was zoo welwillend op ons verzoek ons een en ander mede te deelen. Gedurende de bezettingstijd is de Di recteur herhaalde malen in het strijdperk getreden om de burgerij van water te kunnen blijven voorzien, voornamelijk in den laatsten tijd. Hij heeft alles moeten aanwenden om het de Weermacht duide lijk te maken, dat levering aan de soldaten en niet aan de burgers onmogelijk was. Moest de Weermacht water hebben, dan kon niet alleen zonder bezwaar, maar moest ook de burgerij hiervan gebruik maken. Toen de electriciteitslevering geheel werd stopgezet, brak ook het tijdstip aan dat het Waterleidingbedrijf slechts ge deeltelijk kon leveren. De machineriën zijn zoodanig ingericht, dat zij behalve op electriciteit, ook op ruwe olie, stook olie en gasolie kunnen draaien. Teerolie is niet te gebruiken. Als deze zeer helder is en met andere olie wordt vermengd, zou het misschien mogelijk zijn dat ook deze kan worden aangewend. Het bezwaar waar het bedrijf voor staat is, hoe komen we aan gas- of ruwe olie. De Directeur heeft tijdens de laatste bezettingsweken steeds er voor gezorgd, dat wanneer de oorlogstoestand zich zou wijzigen, hij de bestaande levering enkele weken zou kunnen voortzetten. Dit is hem gelukt en vandaar dat het eiland, zij het beperkt, tot op heden water heeft. Van enkele overheidsinstanties, die ook nog over een weinig olie beschikken, hoopt de Directeur zooveel te krijgen, dat hij het bedrijf tot zoolang gaande kan houden, dat er weer electriciteit geleverd wordt. Komt er electrische stroom, dan zal het van de toewijzing afhangen in hoeverre het bedrijf weer de normale levering kan hervatten. Direct zal dan worden getracht, al is het maar een half uur of 1 uur per dag over het geheele net te leveren. Tot dat tijdstip moet men zich zien te behelpen en het ongerief dat slechts een gedeelte der burgerij treft, worden gedragen. Wanneer wij deze toestand vergelijken met andere streken, dan zijn wij ook op het gebied van de watervoorziening zeer bevoorrecht. Wij vernamen dat in het plaatsje Goes op Zuid Beveland de men- schen nu reeds vanaf October, dus na de bevrijding, slechts IV2 L. per hoofd per dag ontvangen. Als wij dan zien hoe aan de brandkranen lustig de eene emmer na de andere word afgetapt, mogen wij ons over de moeite die er aan verbonden is, niet al te zeer beklagen. De Directeur verzekerde dat hij niet het minste zal nalaten om te trachten aan de kleinste uitbreiding in de waterlevering tegemoet te komen, omdat hij er van overtuigd is, dat, nu de warmere dagen aanbreken, voldoende drinkwater zeer be langrijk is. Wat betreft de geinundeerde gebieden staat de levering er niet zoo gunstig voor. Op sommige plaatsen van ons eiland heeft de Weermacht de buizen opgegra ven. Meer dan een jaar heeft het perso neel aan het buizennet niets kunnen doen en het net niet kunnen controleeren. Toch, al zijn de moeilijkheden voor het geinun deerde gebied veel grooter cn al zal de waterlevering langer op zich laten wach ten, kan het eiland er van verzekerd zijn dat de Directeur met zijn personeel ook voor deze zoo zeer gedupeerde streek, alles zullen beproeven wat maar mogelijk öm in de behoefte te voorzien. Gelet op hetgeen tijdens de bezetting en nu direct na de bevrijding is gedaan, past het ons namens de burgerij Directeur en personeel hartelijk dank te zeggen voor hunne goede zorgen. Middelharnis, 11 Mei 1945. ADV. COMMISSIE MIDDELHARNIS. Indrukken van de eerste week op bevrijd Flakkee. de dorpsgenotj NIEUWE TONGE. In de v.jf jaar ple' °e' j oorlog is ook onze gemeente wel zeer STELLENl zwaar getroffen. meente werdl Immers in Februari 1944 moest onze tijding ontvanJ bevolking evacueeren, terwijl ons kostbare ding. Zaterdal land aan het zoute water werd prijs ge- 8 uur geslagen 1 geven, uitgestoken. I Nadien mocht ecu klein gedeelte onzer Al spoedig I inwoners terugkeeren en vestigden nog Duitsche comJ velen uit andere dorpen uit het inundatie- J Toch zat del gebied zich in onze gemeente. om zes uur vJ Eerst in dezen tijd waren wjj ons bewustnationale driei geworden hoezeer een mensch zich hechten Spoedig vel kan aan zijn geboortegrond. roo<Lwit-biau\l Ons eens zoo welvarende dorp, nu Oranje, slechts gedeeltelijk en dan veelszins door De vreugdel vreemden bewoond, gelegen temidden van uilen, sponta J kostbare polders, die nu in een ineer her- georganiseerd.! schapen zijn, vormde zoo een troosteloos „Oranje bovel beeld van verwoesting en afbraak. I oen Maandag ons echter Vrijdagavond 5 Mei 1945 via stonden een 1 de ondergedoken radio's het bericht onzer Nederlands bJ bevrijding bereikte was er ook groote Evenals vol vreugde in ons hart en overstemde dit de ook deze dienl weemoed over de rampen van den oorlog door de Nedl die ons hadden getroffen. j Kerk en wel inl Telkens hadden allerlei geruchten over Gemeente. HJ nieuwe evacuatie's de ronde gedaan en een neer om halfl voortdurende bedreiging gevormd. wordt met hel Dit alles was nu plotseling van ons weg- gebed. De el genomen. Bouman, voofl Nadat dit was toegestaan vertoonde zich meente alhier L overal ons prachtig rood-wit-blauw en kozen Jer. 30 droeg iedereen oranje. zal dankzegg Al spoedig vernamen wij dat de heer te hebben op W. A. van Alphen Cz. was benoemd tot vrijding die waarnemend burgemeester onzer gemeente herinnert hij en de heer A. J. Verolme optrad als plaat- dankbaarheid selijk commandant der B. S. ja Qns gehee Een der eerste daden van de nieuwe grootmaken. Burgemeester was het laten opruimen van tot een zegen een 3-tal versperringen bestaande uit zware Na het zin boomstammen die door de Duitschers in onze gemeente waren aangebracht. Waaraan zij meer dan een week hadden gewerkt werd nu door de eensgezinde hulp van de burgerij in enkele uren uit de weg geruimd. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het bericht van de bevrijding werd ook in ons dorp met geestdrift begroet. Nadat dit was toegestaan werden overal de vlag gen uitgestoken en tooide ieder zich met het geliefd Oranje. 6 Mei keerde op 't eiland Burge meester F, Nieborg terug. Zijn inkomst in de gemeente werd gevierd op 8 Mei des middags. Een auto der B. S. bracht onzen Burgemeester van zijn huidig adres naar 't dorp. Vele mensen stroomden naar de Voorstraat om hem te verwelkomen. Vanaf 't bordes hield de Burgemeester een korte toespraak tot zijn dorpsgenoten. Hij begon met een gelukwens aan alle inwoners en met z'n dank aan God uit te spreken voor een bevrijding van een gruwelijken onderdrukker, die vooral in 't laatste ge deelte van de oorlog ons kostbaar land aan de golven prijs gaf en onze jongens wegvoerde naar Duitschland en waarin armoede en soms honger geleden werd. Hij gedacht hen die hoe .dan ook 't offer van hun leven moesten brengen. Hun ster ven bracht ons nader tot elkaar en wekt ons te meer op tot een grootse taak. Voor ons geldt maar één woord: „Vóóruit." Door werken in Gods kracht, onder de leiding onzer geliefde Koningin, die ons 5 jaar door haar moed en geloof ten voor beeld was, kunnen wij de rampen die ons troffen te boven komen Leve de Koningin! Leve 't Vaderland. Wethouder L. Braber gedacht de diepte punten uit deze vijf rampjaren. Februari 1944 bracht ons evacuatie en inundatie. 20 December 1944 de slavenexport. Wie kan vergeten de steeds dreigende evacuatie moeilijkheden ook dit voorjaar en tenslotte wie gedenkt niet hoe enkele weken geleden twee schepen vernield en onze havenkant verwoest werd. Achter dit alles is nu een punt gezet en Gode zij dank is de vrede weergekeerd en met de vrede onze bur gemeester. Hij wenste hem en mevrouw vele gelukkige jaren toe in onze woonplaats en hoopte dat de burgemeester onze ge meente tot haar welzijn nog lang mag dienen Leve de KoninginLeve Burgemeester Nieborg. Tenslotte voerde de plaatselijke com mandant der B.S. de heer J. Visser het woord. Het militaire gezag wees mij aan als plaatselijke commandant. Wat nooit 't licht zag en „ondergronds" moest zijn is nu bovengronds. De zorg voor hen die niet in slavendienst gingen rustte op mij. Veel werk is verricht waarover niet ge sproken kon worden. De commandant legde iets uit over de B. S. Zij zijn er om orde en rust te handhaven en recht te doen waar dat nodig is. De B. S. hoopt naast den Burgemeester Ds. H. de woord. Deze Ps. 124 7b en wij zijn den naam de< gemaakt heeft In de vijf j er vele strikkj om ons hei de Christen s| bracht. Nu ons verlost, zijn ontkomi Na de gevJ werd stilgestJ Is ons leven I de oordeelen j velerlei opzicll Het communil Daarom des Heeren. den nood één zijn. Zoo wil neg voor Nadat op zijn is geëin< gaan staande het Wilhelm GOEDER 10 Mei j.l. v» huize een ple Vele genodii personen wai van het 6e ging het coml gebed. Hiern vers 10. Daa ding een geda nissen welke| beleefd had besprak hij dl verkeren en komst. Na h van het Wilh zitting geslot met de groot zitting maak den Burgemc Muziekveree door de gem Ter ge van ons Vad feestelijkhedc schaal. Om Muziekveree vanaf de tore ren der Ope school een gemeente. V het Stadhuis meester Sm1 waarna de s van vaderlar pauze gaf „A en van hier. kinderen afgl markt voor 1 Voor alle ki baar gesteldJ op zoetckoeli „Apollo" nol en werd er nc

Opbouw | 1945 | | pagina 2