VM) e Goes Olmeboomei Öe Groote Oorlog. No. 146. Zaterdag 11 December 1U15. Elfde Jaargang. VERBEEM i Dagmeisje BINNENLAND. iel!i a 22 ct. p. poi- )op bij inschrijvj Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- nn VRIIDAGAVGND UIT ZEELAND. Tvfi anstspel) gbaar bij Goes, verkoopt >p de Hofstede, bewoond 1. J. RIJKVermue te Sc den molen. vingsbriefjes in te leveren ten kantore van ISAAC te Middelburg, of des Dins Cerkstraat S3. Terstond P. J. SIEMONS, Opril Grannie! Ik zal u,miss< veerzienl" ©n liefde en medelijden lblifc te voren op het aange| i die oude vrouw, zij verdw jgweiik en maakten plaats rukking van woes ten haat, diepste des harten opwel» i dus waar!" riep zij uit; raar wat ik den laatsten i "Wat ik hoorde, maar niet jMiss Nelly, zoo gij nu waart om het mij te ze is waar dat zijl den ouden zijn eigendom zullen beroi het mo'ordenaarsgehroed l mijn Vloek, mijn zvvaa er ieder hunner!...."; de Verder gaan, maar het a hand voor 'beuren mono schrik op het gelaat riep z> Grannie, stilOm de ,liefd< en Zijne zoete Moeder, u dat zulke woorden meni het leven gekost hebben ■t of er niet een van dat jrden hooren kan. ("Wordt vervolg Abonnementsprjjs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de BB jpk A gulden bij verlies van( beide fl BB gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl S». 1 I handen, voeten of oogen. a |L- m a verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I fl flfl I Voorts bij ongeneeselijke I IjE hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 10060 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens plaatsgebrek heden geen feuilleton en geen oorlogsoverzicht. Red. Losse Oorlogsberichten. Le^Bülkanoorloy. LONDEN, 9 December (R.O.J Een com muniqué van het ministerie van oorlog meldt De Bulgaren vielen na een hevig bom bardement op 6 December onze troepen ten Westen van het Doiran-meer aan. Kleine afdeeiingen Bingareii drongen onze voorste loopgraven binnen, doch wer den onmiddellijk met de bajonet verdre ven. In den morgen van 7 December vielen de Bulgaren opnieuw aan en dreven door hun overmacht onze troepen uit hunne stellingen. Onder bescherming der duister nis werden onze troepen op een nieuwe linie teruggetrokken. Rapporten omtrent onze verhezen zijn nog niet ontvangen. Op 8 December sloegen de Engelsche troepen met succes de aanvallen af en trokken in den avond, in overeenstemming met de algemeene positie, op nieuwe stel lingen terug. SALONIKI, 9 Dec. (Hiavas). De acti viteit op het Franse,he front neemt met den da,g toe. De Bulgaren geven de vervolging der Serviërs in Albanië op en concentreeren belangrijke troepenmachten tegen de Fran- schen en hunne bondgenooLen, die een nieuwe linie aanleggen, dichter bij hun basis. De Bulgaarsche generale staf is te Isch- tip. Da samenwerking der Entente. LONDEN, 9 Dec. (R. O.) (Officiëel. Kit chener en Grey gingen gisteren naar Parijs om met de Fransche regeering te be raadslagen. De Centralen in Servië. De „Echo de Paris" verneemt, dat de Oostenrijksch-Duitsche legers, die in Ser vië opereeren, teruggebracht zijn tot 40.000 man en dat groote contingenten naar het Italiaansche front zijn vertrokken. Paters Jezuïeten veroordeeld. Een der correspondenten van „De Tijd" in België bericht: Aan Pater Devroye S.J., rector van het nieuwe college St. Michel te Brussel, die begin November tot 13 maanden gevan genisstraf werd veroordeeld, is op voor spraak van den ambassadeur van Spanje, vermindering van straf toegestaan, welke nu tot 3 maanden is teruggebracht. Pater Van Bambeke S.J., die verleden jaar tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is den 14en November j.l. in vrijheid gesteld. Gift van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het dames-comité te Zeist, dat zich ver leden jaar gevormd heeft tot het ver strekken van wollen artikelen aan mili tairen, en dat dit jaar zijn arbeid heeft hervat, doen toekomen eene zending van ruim 500 paar boufl'anten en ruim 600 paar polsmofifen, aan welke kleeding- stukken nog voortdurend groote behoefte bestaat. Het Kamerlid Oosterbaan. De heer Oosterbaan heeft aan den voor zitter der Tweede Kamer bericht, deze en volgende week de vergaderingen we gens ongesteldheid niet te kunnen bijwo nen. Ook een gedeelte der vorige week was de afgevaardigde door de genoemde reden verhinderd aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. Minister Pleyte. Minister Pleyte heeft zich voor ver scheidene weken naar het buitenland begeven tot herstel van zijn gezondheid Goes. Gedachtig het spreekwoord „wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best", heeft de heer P. Sum er zijn sigarenmagazijn van de Lange Kerk straat verplaatst naar het centrum van ons stedelijk verkeer, de Groote Markt. Het perceel C. 51 heeft daartoe onder de kundige leiding der aannemers, de heeren van Riet en Buitendijk uit voerders der plannen van den architect den heer F. G C. Rothuizen alhier een even practische als fraaie verande ring ondergaan, waardoor een sigaren winkel is ontstaan, die tot een der fraaiste van onze gemeente gaat behooren. Toon bank, betimmering, etalagekast, muurkas ten, 't is alles in lichten tint gehouden, waartegen de Havanakleurige Triplex- paneelen aardig afsteken. De vloer ver toont het welbekende terrazzoplaveisel, dat zoowel fraai als hygiënisch is. Het winkelraam ontvangt bovenlicht door ruiten in kathedraalglas, terwijl de deu ren die den winkel van het achterver trek afsluiten, met glinsterend witglas zijn bekleed, waardoor in dat vertrek een helder licht binnen dringt, en aldus het gebrek aan andere vensters in dat vertrek grootendeels wordt opgeheven. De toonbank is belegd met een mar meren blad en van het noodige rookers- gerief voorzien, terwijl de netjes gerang schikte kisten, vol van het geurige „toe- backkruid", dat door de best gerenom meerd fabrikanten van ons land aan den lieer Somer geleverd wordt, den bezoe- tot kennismaking met den inhoud ervan aansporen. Nog tieeft de heer Somer iu zijn perceel een speciale droogkamer in gericht, om de sigaren tegen vocht te vrijwaren. Moge het den heer Somer gegeven zijn, zijn ondernemingsgeest, waarvan deze nieuwe fraaie winkel zulk een gun stig getuigenis aflegt, te zien beloond door een overgroot debiet, vrucht van het vertrouwen, dat hem reeds verschei dene jaren van den kant van stadgenoot en vreemdeling ten deel viel. „Hosanna", de bekende muziek vereniging hier ter stede, gaf Woensdag avond in „de Prins tan Oranje" onder leiding van den heer J. C. Anderson, een concert. Het spel der executanten bleek welverzorgd en de solopartijen kweten zich ook in de moeielijkere pas sages, uitstekend van hun taak. Kast- ner's „Vestale" (ouverture), Schweins- berg's divertissiment Miranda, La Prima- vera van denzelfden componist en het lieve „la Corbeille de Roses" van G. J. van Dam vormden de hoofdnummers van het program, geflankeerd door een paar marschen, die met veel bravoure werden vertolkt. De heer Anderson bleek zijn orkest volmaakt in handen te hebben. Jammer dat zoo weinigen volwassenen dit concert bijwoonden. Een dergelijke, op zijn zachtst gezegd, matige belang stelling in het spel der werkende leden van „Hosanna" moet op hen op den duur ontmoedigend werken. Niets werkt meer deprimeerend op menschen, die hun best doen en dat doen de werkende leden van„Hosauna"methunijverigen directeur zeer zeker dan de wetenschap wij staan hier voor „spek en boonen" en daar had het Woensdagavond wel iets van. Moge dit in de toekomst beter gaan. De Staatscourant (no. 288) bevat de statuten van de R.-K. Middenstands- vereeniging „de Hanze", afdeeling Goes, gevestigd alhier. Dinsdag treedt voor Wetenschappe lijke Belangen op de heer A. F. J. Por- tielje, inspecteur van „Artis" te Amster dam, die bij lichtbeelden over mooie en merkwaardige dieren in „Artis" zal spre ken. Regeerings vleesch. In de maanden Sept., Oct. en Nov. werd af geleverd aan de combinatie van gemeen ten op Westelijk Zuid-Beveland en op Noord-Beveiand ongeveer 90000 K.G. var- kensvleesch, enkel voor Goes ongeveer 42000 K.G., alles door tusschenkomst van den heer Burgemeester van Goes. De betrokken burgers hadden hierdoor een besparing van ongeveer 21 cent per K.G., wat voor Goes beteekent f 8820 en voor de combinatie van gemeenten f18900. In Goes gaan de zaken: loten, wegen, op één plaats slachten, de prijsstelling enz. alles zoo officieel mogelijk, zoodat èn de slagers èn het publiek tevreden kunnen zijn en verzekerd, dat gerechte klachten worden gehoord. (Z.) Bij de Commissie voor de Werk verschaffing van den Chr. Volksbond heb ben zich Woensdag 49 werkloozen aange- meld. (Z.) Middelburg. De Amsterdammer, de M., die in verband met de smokkelzaak te Rilland-Bath was aangehouden en naar Middelburg overgebracht, is thans weder op vrije voeten gesteld. Door het bestuur der afdeeling Middelburg van den Roomsch-Katholieken Middenstandsbond „de Hanze" is aan den raad een adres gericht, waarin gewezen wordt op het oprichten eener regeerings- commissie, om middenstanders wier za ken door den crisis hulp- behoeven, ter wijl zij niet in staat zijn voldoende borg stelling te'geven, te helpen. De staat neemt 55 pCt. der borgstelling op zich, terwijl meerdere gemeenten de resteerende 45 pCt. geheel of ten deele op zich namen Verder wordt er op gewezen, dat o. m. de Centrale Coöperatieve Middenstauds- credietbank der Hanze, waarvan ook te Middelburg -een correspondentschap is ge vestigd, aangewezen is om de crediet- aanvragen te behandelen. Adressante ver zoekt dien raad de mogelijkheid in over weging te nemen, of ook hier de ge meente geheel of ten deele de 45 pCt. voor haar rekening kan nemen. (Door de „R. K. Hanze" te Goes is voor enkele weken een dergelijk verzoek aan den raad gericht, dat thans bij B. en W. om advies berust. Red.) Door de politie is hedenmorgen ge arresteerd C. W., een slager, die nog 6 maanden gevangenisstraf moest onderg- gaan. De man vluchtte op de komst der politie, maar werd in een woning door den inspecteur Van den Dolder gearres teerd. Zierikzee. Voor de vereeniging „Alge meene Ontwikkeling" alhier trad Woens dagavond 8 December op de heer A. W. Weissman te Amsterdam, secretaris van „Heemschut" aldaar. Zijn onderwerp „De schoonheid van Nederland", dat aller aandacht trok, werd door hem op populaire wijze behandeld. Scherp ver oordeelde spreker de landschapontsie- rende reclameborden en veel van het moderne in dorp en stad en prees en weidde uit over het schoone, inzonder heid ook te vinden in Zeeland, duidelijk en aanschouwelijk voorgesteld met licht beelden Met eene opwekking dat ook te Zierikzee het schoone in natuur en bouwwerken moge blijven bestaan sloot spreker zijn rede. Het was ook een lezing bij uitstek geschikt voor leerlingen der ambachts school, die daarbij tegenwoordig waren (M. Ct.) Kapelle. Woensdagavond hield de Landbouwvereeniging V.I.O.S. een alge meene vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de secre taris de notulen der voorgaande vergade ring had voorgelezen, was aan de orde het behandelen der „ingekomen stukken" w.o. een van de Commissie tot stichting eener Coöperatieve Superphosfaatfabriek, waaruit bleek, dat nog aangespoord werd tot meerdere deelname en dat op 27 Dec. a.s. een vergadering te Goes zal gehouden worden door de afgevaardigden der deelnemende vereenigingen, waar. aan ook twee leden van 't bestuur zullen deelnemen. De aftredende bestuursleden dhrn. H. P. Ganseman en D. Mallekote werden met groote meerderheid herko zen. Van de gelegenheid tot gezamenlijke aankoop van maïs en kalk werd druk gebruik gemaakt. Tegenwoordig waren 51 leden. Kapelle. Ofschoon in de gehouden ver gadering van melkslijters besloten was, de melk voortaan per pint of per liter te verkoopen, is thans gebleken, dat niet de gewensehte eenstemmigheid op dit punt bestaat. Enkele leden gaven geen gevolg aan het genomen besluit, zoodat nu weder met de kleinere inhoudsmaten gemeten wordt. (Z.) Wemeldinge. Door het s.s. „Passé par- tout" van Gent, kapitein van Beurzen, is gisteren alhier binpen gebracht het s.s. „Engelina" van Puttershoek dat op de Oosterschelde een schroef verloren had, en alzoo ontredderd ronddreef. (Z.) lerseke. Naar we uit Brussel verne men is tegen den schippersknecht G. P., die beschuldigd van spionnage van Brus sel naar Duitschland is vervoerd, 5 jaar gevangenisstraf geeisoht. (Z.) Tegen den heer H. Vette, oesterhan delaar alhier zijn wegens inpakken en verzenden van oesters niet minder dan 28 processen-verbaal opgemaakt. In do laatste zitting van den kantonrechter zijn nu 17 zaken behandeld en was de eiscb in elk geval f0.50, de laagste straf. Met deze uitwijzing is het visscherij^ bestuur in 't ongelijk gesteld en is hel pleit door den heer Vette gewonnen Voorts is dhr. Vette Vergunning gegeven om de Engelsche oesters, die hij in de Zuiderzee heeft gekweekt, naar Zeeland over te .brengen en onder rijksoertificaat te verzenden. (Z.) Hansweerd. Onze ZeerEerw. heer Pastoor gaf deze week wederom blijk van zijn groote belangstelling voor zijn Roomsche school en zijn groote liefde voor het kind. Den kinderen der Katholieke school bereidde hij Donderdagmiddag een zeer gul onthaal Groot was de vreugde der kleinen. Gietig werd er gedronken van de heerlijke chocolademelk en ge. eten van den lekkeren Sinterklaaskoek. Dank zij do medewerking van het personeel der school, van de familie de Boer, die de chocolade bereidde en van eenige dames, die zoo vriendelijk waren voor de bediening te zorgen, slaagde dit feest buitengewoon goed. Vol zoets, erg vol daan en met nog een zak vol lekkers toe, keerden de kleinen juichend huiswaarts. Den laatsten tijd hebben de mossel schippers hier veel oponthoud, daar zij hier ten tweede male worden gevisi teerd en gezegeld. Nu is door de Vis- scherij-vereeniging „lerseke" te lerseke den minister van Financiën gevraagd om ontheffing van dezen maatregel. Rilland-Bath. De heer J. L. v. d. B. werd dezer dagen in zijn herberg aan gevallen. Drie infanteristen maakten al daar veel kabaal, sloegen ruiten in en vielen ook den jongsten zoon aan en mishandelden dezen. De infanteristen werden ingerekend en zullen hun straf niet ontgaan. (M. C.) Bij het voetballen dezer dagen door inf. en vesting-art. alhier had een der infanteristen, door de gladheid der weide waarop de wedstrijd werd gehouden, het ongeluk zoodanig te vallen, dat een zijner beenen waarschijnlijk is gebroken. (M. C.) Aan „De Zeeuw" wordt inmiddels ge meld dat slechts een voet verstuikt is. Red N. Z. Crt. Hoedekenskerke. In de Woensdagavond gehouden algemeene vergadering van de vereeniging het „Groene Kruis" werd dhr. A. Oele als bestuurslid herkozen. Besloten werd over te gaan tot aan schaffing van een electriseermachine. Zij, flie noodgedwongen lid der ver eeniging weuschen te worden zullen iu het vervolg voor het eerste jaar f2,50 contributie hebben te betalen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II Dec Matige, later wellicht toenemende Zuid westelijke tot Zuidelijken wind. Meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien. Aanvankelijk koeler. Ossenisse. Wegens vertrek naar elders, is door den heer C. J. Asselman tegen 15 December a. s. ontslag aangevraagd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aardenburg. De commissie voor de broodvoorziening der Belgische grensge meenten heeft met de stad Brugge thans een overeenkomst getroffen, om dagelijks voor de inwoners ongeveer te leveren ongeveer 5000 K.G. wittebrood Bij de grens zal het brood aan een ver tegenwoordiger der stad Brugge overge geven worden, in tegenwoordigheid der militaire overheid om te waken dat niets anders wordf ingevoerd. Hengstdijk. Hier is over de Haaf, de waterleiding voor verschillende polders naast de Schelde, een betonbrug gelegd voor de tram, welke evenwel pas over een paar weken in gebruik kan worden genomen. Daarom is er door den aannemer eene noodbrug naast gelegd, om het materialen- vervoer niet te moeten staken. De afvoer van het water is echter daardoor zoozeer belemmeid, dat er ern stig over werd geklaagd. In eene spoedeLchende vergadering op heden besloot het Polderbestuur den aan nemer te doen weten, dat hij onverwijld moet overgaan tot uitdieping bij deze bruggen, en hij op eerste aanzegging van het bestuur de noodbrug dadelijk moet opruimen. IJzendijke, Smokkelarij. Woensdag morgen werden aan de tramhalte Bou- chautsche haven een vijftal vaten met olie en benzine in beslag genomen als verdacht van smokkelwaar. De vloeistof was in biervaten gedaan ter misleiding. Tholen. Den landbouwer J. Braai te Tholen overkwam Dinsdag een ernstig on geluk. Het leidsel van het paard nrak en terwijl B. het afgebroken einde wilde grijpen, kwam hij' op! het paard te vallen en geraakte onder de kar die hem over het been reed. Hevig bloedend werd hij bij den heer van S. aan den Postweg binnen gebracht. Spoedig ontboden geneeskun dige hulp constateerde aan het linker onderbeen een gapende wonde van plm. 15 c.M. Per rijtuig werd B. na te zijn verbonden, naar zijn woning overge- gebracht. M. C. KERKNIEUWS. Kalender der Week. Van 12 tot 19 Dec. 1915. Zondag 12 Dec. Derde Zondag v. d. Advent V (bl. 77), D (bl. 278); gedach tenis v. h. Oct. v. O. L, Vr. V (bl. 1452), D (bl. 1.061). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoog mis zegening met wijwater V (bl. 10), 1) (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op hl. 280 pn 123. Maandag 13 Dec. II. Lucia V (bl. 1460), D (bl. 1069 en 248); gedachtenis v. h. Oct. v. O. L. Vr. V (bl. 1452), 1) (hl. 1061); 3de gebed v. d. Zondag V (bl. 78), D' (bl. 278). Proefatie V. d. H. Maagd V (bl. 35), D (bl. 99). Dinsdag 14 Dec. Mis v. O. L. Vr. Onb. Ont. V (bl. 1452), 1) (bl. 1061); 2d<a gebed v. d. Zondag: V (bl. 78), D(bl. 278); 3de gebed v. d. H. Geest V (bl. 1165), D (1458 en 831). Woensdag 15 Dec. Octaaf v. O. L. Vr V (bl. 1452), D (bl. 1061); 2de gebed v. Quatertemper V (bl. 84), D (bl. 283). Laatste Evangelie V (bl. 1189), D (bl. 1156). [Of wel: Mis v. Quatertemper-Woens dag V (bl. 83), D (bl. 283); gedachtenis

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1