De Groote Oor No. 144. Dinsdag 7 December 1915. Elfde Jaargang. Mijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- cn ÏRIJDAGAVONO Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. <8. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eensgezind. Eensgezind is de rechterzijde der Twee de Kamer gebleken in haar opvatting van den binnenlandsohen politieken strijd, dien de Regeering heeft ingeluid. De drie leiders, Lohman (Chr.-Hist.), v. d. Voort v. Zijp (A.-iR.) en Nolens (R.-K.) spraken in denzelfden geest, zij het ook met verschillend temperament, Lohman wat vuriger, v. d. Voort ;wal scherper, Nolens Wat gemoedelijker. Dat de Regeering den Godsvrede in ons Parlement heeft verbroken wordt trouwens door eerlijke liberalen toegege ven. Zoo schrijft de heer Elout van „Het Handelsblad" in zijn Kameroverzicht „Dat de Regeering bet Bestand ver breekt naar den kant der rechterzijde, is o.i. onmiskenbaar. De Regeering ont kent dit wel, maar dat is een „protest in strijd met haar daden". Want dat zij. door het aandringen op spoedige behan deling van haar electorale Grondwets herziening, door het indienen van een stel belastingplannen, waarin geen rekening wordt gehouden met reohtsclh© tarief- verlangens, en vooral door Minister Treub's aanval op de nog cryptogame Tolma-wetten, aan de rechterzijde „den handschoen heeft toegeworpen", dat is door den heer Lohman heffen terecht, kort en duidelijk aangetoond. Het behoor de trouwens klaar te wezen voor ieder, die geen struisvogelpolitiek wil drijven"-. Waar dus de volksvertegenwoordigers der Rechterzijde eensgezind optrekken, dienen -alle aanhangers van de Christe lijke politiek in den lande dat nobele voorbeeld te volgen. Noch zoet gefluit, noch dreigend geschreeuw van links be hoort hen af te leiden van de taak, te zorgen, dat de Christelijke coalitie haai idealen verwezenlijkt ziet en wat de prak tijk betreft, volgend jaar met moed en geestdrift den politieken strijd aan de provinciale stembus te strijden, opdai door zoo krachtig mogelijke recihtsche Pro vinciale Staten het bolwerk der Eerste Kamer onverlet in rechtscihe handen blijve en de resultaten in 1916 behaald een blijde voorspelling inhouden voor de groo- te verkiezingen van 1917. Dus Kiesvereenigiugen, op uw post en uu reeds gewerkt om uw organisaties quantitatief zoowel als qualitatief zóó krachtig mogelijk te makem Niet slapen en niet suffen, maar werken zij ons wachtwoord. Onze politieke tegenstanders slapen ook niet. Verre v,an daar! En zouden' wij met zooveel degelijker grond beginselen en zooveel heiliger idealen ons door hen in ijver en werkkracht laten overtreffen „Dat nooit", zei Van Spijk. Daarom, de handen uit de mouwen, en met ver trouwen de toekomst ingegaan. Terugroeping gevraagd. PARIJS. Ziehier de termen waarinde heer Lansing die de Buit Zaken van de Ver Staten bestuurd, de terugroeping gevraagd heeft van den Duitschen mili tairen en marine attachégegeven zijnde dat het Amerikaansche gouvernement hun handelingen inzake van marine en militairen aard als onwettig beschouwt, vraagt het de onmiddellijke terugroeping van kapitein Doyed, Duitsche marine attaché en van kapitein Von Papen Duitsche militair attaché die voortaan onaanneembaar voor hen zijn Aan het Turksche front. LONDEN, (V.D.) 4 December officieel. Nadat Generaal Townshend de gewon den en 1600 Tuiksche gevangenen van Ctesiphon had doen wegvoeren, trokken de Engelschen voor krachtige Turksche versterkingen terug, waarna op 30 No vember een achterhoedegevecht plaats had tegen belangrijke sterkere strijd krachten. Twee rivierbooten, die buiten gevecht gesteld waren, werden achtergelaten na dat de kanonnen en machines onbruik baar waren "gemaakt. Volgens de laatste berichten ziju de Engelschen te Kutel- Amara teruggekeerd. De Engelsche verliezen in het gevecht bij Ctesiphon bedroegen 4567. De toestand in Duitschland. PARIJS. Het agentschap Wolff' heeft het raadzaam geacht de manifestaties betreffende de Duitsche levensmiddelen die de heropening van den Rijksdag voorafgingen, zelf te melden, maar doet het voorkomen, alsof er slechts sprake was van eenige manifestanten, die te midden van een enthousiastische menigte verloren giDgen. Iedereen zal zonder moeite achter de telegrafische kunstgrepen de waarheid onderscheiden, evenals men achter de uiterlijke weelde, die Duitschland tracht te handhaven, kan onderscheiden het diepe lijden en de grooter wordende ellende 'van het Duitsche volk. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 5 Dec. (W. B.) Officieel. Op het Westelijke en op het Oostelijke oorlogstooneel geen gebeurtenissen van belang. BalkanoorlogstooneelIn succesvolle gevechten bij Pleveje en inliet.gebergte ten N. W. Ipek, werden meerdere hon derden krijgsgevangenen gemaakt. De Bulgaarsche troepen hebben ten Z. W. van Prizren den terugtrekkenden vijand verslagen en hem meer dan 100 kanonnen en groote massaas oorlogsmateriaal, waar onder 200 automobielen, oetiiomen. In het Jarica-gebeigte (ten O. van Debra) en halfweg Krcova en Ochrida, werden de Servische achterhoeden verslagen. In Monastir zijn Duitsche en Bulgaar sche afdeelingeu binnengerukt en door autoriteiten en bevolking met vreugde begroet geworden. Opperste Legerbestuur. Monastir dat, volgens een telegram van de „Times" uit Athene, thans den troepen der cen trale mogendheden in handen is gevallen, en ook als Beto-li of Betolia op- de kaart staat aangegeven, is na Saloniki de groot ste stad van Macedonië en had in vredes tijd een bevolking van 55.000 zielen. Het zal nu niet lang meer duren of de Cen- tralen staan tegenover de Fransch-Engel- sche expeditietroepen I De ontruiming van Mitau te wachten? Uit Petersburg: De Duitsche auto riteiten hebben -aan het gemeen tebestuur van Mitau last gegeven, iede- ren dag 400 karren te leveren, in ver band met de ontruiming van die stad voor het dreigend gevaar van het Rus sisch offensief, dat voor de deur staat. OOüTEXRUIi. Keizer Fransch Jozef 67 jaar keizer. Eie-n Koit. B-ur.-telegram uil Weenen beschrijft de feestelijkheden ter gelegenheid van den 67sten verjaardag der troonstijging van den keizer (2 Deo.) Alom werden militaire godsdienstige plechtig heden gehouden. De bladen wijden geest driftige artikelen aan den monarch en het verloop der krijgsverrichtingen. Verliezen der Oostenrijkers De „Gazettje del Popoio" zegt, dat er op het oogenblïk in Italië 45.000 Oos- tenrijksche krijgsgevangenen zijn, waar hij 15.000, die in de laatste gevechten werden gevangen genomen. Volgens schatting heeft Oostenrijk in den Italiaanscheu oorlog reeds een to taal verlies van 300.000 man, waarbij 60.000 gesneuvelden, geleden. ITAliIlü. De Italiaansche Kamer. ROME, 4 Dec. (Reuter.) De Kamer heeft met 405 tegen 48 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Nader meldt men uit Parijs De 405 stemmen, die in de Italiaan sche Kamer de verklaringen van de regeering goedgekeurd hebben, getuigen van den onwrikbaren wil van Italië om den oorlog tegen alle vijanden voort te zetten. Nog meldt men: De socialist Lucci hield een felle rede tegen de oorlogspolitiek van de regeering en noemde die roekeloos. Het aanstaand Consistorie. ROME. (Reuter.) In het consistorie, dat Maandag a.s. zal gehouden worden, zal door den Paus 'een toespraak worden gehouden waarin hij zijln afschuw voor de verschrikkingen van den oorlog zal te kennen geven, een woord van medelij den met de Armeniërs zal uiten en zal aandringen op ©en spoedigen, rechtvaar digen en duurzamen vrede, welke niet alleen voor een der partijen gunstig is. De rede zal eindigen met de verklaring, dat de oorlog niettegenstaande de wel willendheid van de machthebbenden den abnormalen toestand van den Heiligen Stoel nog duidelijker doen uitkomen. Tweede Kauer. Staatsbegrooting. (Zitting van Donderdag) Dhr. v. d. Voort v. Zijp sluit zich aan bij de hulde aan de Regeering gebracht en brengt tevens een woord van hulde aan H. M. de Koningin, die toont met Haar volk mede te leven, niet het minst ook met leger en vloot. Over de wijze waarop Minister Posthuma in Het Volk is bejegend spreekt spr. zijn afkeuring uit. Spr. is teleurgesteld over hetgeen de RegeeriDg zegt over bezuinigingen en meent dat een onderzoek in deze op den weg der Regeering ligt. Voor enkele categorieën is salarisverbe- tering gewenscht. Tegen de legende, als zou het Bestand voor de Rechterzijde zooveel vruchten hebben afgeworpen, komt spr op. Voor de anti-revol. partij had het niets aan trekkelijks. Slechts in éen opzicht zou er van voordeel sprake geweest kunnen zijn en dat is in zake de Invaliditeitswet, doch spr. gaat daar niet op in. Het Be stand is opgeheven ten bate van de Linkerzijde voor Grondwetsherziening en ouderdomsrente en de minderheid zal zich hebben te onderwerpen. Over art. 192 der Grondwet zal spr. zich verblijden, maar de oplossing der onderwijskwestie zal geen lokmiddel zijn en zeker zal men daarvoor niet al het overige afstaan. De kwestie komt wel in orde en als het moet wil men nog wel eenige jaren wachten. Spr. verdedigt voorts de houding der Rechterzijde tegenover dit Kabinet, welke houding steeds correct is geweest.Nude Regeering en de Linkerzijde het Restaud heeft verbroken, bestaat er geen reden op dien weg voort te gaan. Voorts bestreed spr dlrr. Schaper, die alreeds opkwam tegen militaire uitgaven na den oorlog en vooits ontzegde hij licm het recht het Christendom aan te vallen. Dhr. Bos deelt tal van desiderata door dhr. Schaper kenbaar gemaakt over den oorlog, met name over waarborgen voor een duurzamen vrede. Doch het heeft weinig nut daarover thans in discussie te treden. Spr. bestrijdt breedvoerig de meening van dhr. Schaper, als zou het kapitalisme de oorzaak van den oorlog zijn geweest, al erkent spr. dat er eco nomische motieven zijn geweest ook voor- dezen oorlog Hulde brengend aan het Kabinet dient men zich te onthouden van al te scherpe critiek, men dient daarbij enkele grenzen in acht te nemen. Spr verdedigt ook het buitenlandsch beleid der Regeering tegenover dhr. Schaper en sluit zich, ten aanzien van de pers, volkomen aan bij de rede van dhr. De Beaufort. Komende tot de verhouding tusschen Regeering en Kamer heeft spr. den indruk, dat bij de Regeering niet voorzit de wensclr om de Kamer voldoende te er kennen. Het publiek heeft nu den indruk gekregen, dat de Kamer achteruit gezet werd en in tijd van oorlog terzijde gezet kan worden. Spr. vertrouwt, dat ;e Re geering anders zal spreken, waar zij immers met een voorstel voor algemeen kiesrecht kwam. Uitvoerig bespreekt spr. voorts den economischen toestand en hetgeen de Regeering in deze gedaan heeft, hetgeen spr.'s sympathie heeft, ook al hebben sommigen er van geprofiteerd. Wat de militaire maatregelen betreft zal spr. afwachten wat in comité-generaal wordt gezegd. Na bespreking van het werkplan der Regeering zegt spr. ten slotte dat afge zien nroet worden van kleinzielige partij geschillen en vliegenafvangerij. Dan is 't misschien nog mogelijk, dat wij sterker te voorschijn treden. Dhr. Kooien komt er tegen op, dat de Minister geen middelen aangeeft tot tijde lijke dekking van het begrotingstekort, om aldus de Kamer te dwingen met zijn plannen mede te gaan. Spr. bestrijdt het belastingplan en kan zich er ook niet mee vereenigen dat de Grondslagenw t zal voorgaan, omd't daarin bij verschil lende belastingen cijfers genoemd worden, welke er niet in moeten. Dhr. Ketelaar besprak de traktementen en loonen van hen, die in 's Rijks dienst zijn en pleitte voor verhooging, ook voor salarisverbetering voor de onderwijzers. Dhr. v d. Tempel besprak de wettelijke regeling der werkloosheids-verzekering, waaromtrent men in de naaste toekomst niet gerust is. Spr. drong er op aan, de bestaande regeling niet op te heffen en niet in haar wezen aan te tasten zoolang de tegenwoordige crisis op beduidende schaal blijft heerschen Dhr. Bichon v. IJsselmonde maakt eenige kantteekeningen op verschillende onderwerpen, o.a. omtrent de kleur onzer vlag en treedt daarover in een historische beschouwing. Hij wenschte de vlag oranje- wit-blauw. De voorz. deelde mede. dat bij hem is 11 gekomen een stuk waarin een comité- generaal verlangd wordt voor de gedeelte lijke mobilisatie of een verruiming der verloven. Het stuk is oriderteekend door den heer De Meester en 9 andere leden. Indien de vergadering met thans was geëindigd, zouden de deuren onmiddel lijk gesloten moeten worden. Spr. stelt voor Vrijdag, om 11 uur in comité generaal te vergaderen. Waartoe besloten wordt. Aanwezig waren met den Voorzitter 84 leden. De Tweede Kamer zal morgen Dinsdag'7 December weder een vergadering met ge sloten deuren houden, en wel te half 12 uur. Na afloop van het comité-generaal, is voor de openbare vergadering aan de orde gesteld de behandeling van het ver zoek van den heer Teenstra om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar aanleiding van de bestrijding van het mond- en klauwzeer, waarna de Alge meene Beschouwingen der Staatsbegroo ting voor 1916 zullen worden voortge zet. Jhrl mr. 0. Van Nispen. H. M. de Koningin ontving Zaterdag jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen totSe- venaer, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in tijdelijke en bijzon dere zending bij den Pauselijken Stoel ter beëediging als zoodanig. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Dec: Stormachtige Zuidwestelijke, later tijdelijk ruisende en afnemende wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbui en. Aanvankelijk kouder. Geen verhooging van den sigarenprijs. „De Telegraaf" had Donderdag een be richt omtrent de verhooging van den prijs van sigaren met een halven cent. De Vereeniging van Sigarenfabrikanten deelt echter aan het blad mede, dat er voor alsnog geen sprake is van het verhoogen van den prijs der sigaren. Klein verlof. Naar wij thans vernemen is het tijdstip waarop de landweer lichting 1909 met voorloopig klein verlof naar huis zou worden gezonden, hetwelk voorloopig vastgesteld was op pl.m. 20 December, thans definitief bepaald op Vrijdag 17 December. Invalisde Krijgsgevangen. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal op 6, 7 en 8 Dec. de vijfde uitwisseling van Engelsche en Duitsche invaliede krijgsgevangenen plaats hebben. Evenals brj de vorige koeren gebeurd is, heeft ook thans het Nederl. Roode Kruis op verzoek der regeering zich bereid verklaard de zorg voor de invalieden ge durende en tijdens hunne overtocht op zich te nemen. Weer een aanklacht tegen „0e Telegraaf". De firma Honten en Visser, in oliën en boter enz. deelt mede, riaaraaleiding van een bericht in de „Telegraaf (avond blad van 22 November 1915) een klacht tegen H. M. C. Holdert bij den officier van justitie te hebben ingediend wegens grove beleediging. Zaterdagnamiddag is te Amsterdam de heer J. L. Schröder, hoofdredacteur van „De Telegraaf" gevangen genomen en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hem werd ten laste gelegd overtreding van art. 100 van het Wetboek van Straf recht. De overtreding van dit artikel was gegrond naar aanleiding van een in „De Telegraaf" van 27 November voorkomen de zin-mede, luidende: „dat wij niet zullen ophouden een regeering en een mede plichtige pers te bestrijden, die onder het mom van een „Waardige neutrali teit" door een onverantwoordelijke uit- voerpolitiek Duitschland voorziet van de nreest-noodige levunsbenoeften, het daar door in staat stelt den strijd vol te hou den en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook aan de zaak der menschheid, die door een krach tige, moreel hoogstaande regeering op geheel andere wijze zou gediend zijn". De Rechterzijde en de Regeering. „De Tijd" schrijft: Mgr. dr. Notens, de Voorzitter van de katholieke Kamerclub, heeft Donderdag so ber, gelijk' zijln gewoonte is, de houding bepaald, welke de Katholieken tegenover dit Kabinet zulten innemen. Wat betreft de handhaving der neutraliteit en wat daarmee in verband staat, kan de Re geering rekenen op hun steun; wat de gewone wetgeving aangaat, zal bestrijding niet altijd kunnen uitblijven. Ons dunkt, dit standpunt is het eenige juiste. De Regeering heeft niet gewild, dat het Bestand dit zittingsjaar zoude voortduren, heeft belangrijke politieke vraagstukken aan de orde gesteld, en weet zeer goed, hoe daarover door de Rechter zijde wordt gedacht. Daarbij! is haar hou ding tegenover de Rechterzijde zoodanig gewijzigd, dat men ho© langer hoe meer i den indruk krijgt Van een liberaal Kabi- net inplaats van een extra-parlementair. De verkiezingstonen, welke reeds in eeni ge liberale organen werden vernomen, schijnen ook op het ministerie eenige he-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1