NO Goes ederen, De Groote Oorlog mmi T in Gummi en Rubber, lOpiHG iderkleeding, g 27 Nov., rijen knoopen No. 140. Zaterdag 27 November 1915. Elfde Jaargaug. Verschijnt ellen 1MANDAË-.JV0CHSDAG- ee VÜIIDMHD. pn se*or Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. BERICHT. Heden, den 25 November 1915, keerden wij uit aan den heer J. SCHELLINGS te Middelburg, abonné op ons blad, de som van zestig gulden, wegens het onbruikbaar worden van den wijsvinger aan de linkerhand, bij het hem overkomen ongeluk op 31 Augustus j.l. Op 14 Sept. j.l. werd dezen abonné reeds f75. uitgekeerd en kon toen nog niet beoordeeld worden of de wijsvinger onbruikbaar zou blijven, zoodat in totaal werd uitgekeerd één honderd vijf en dertig gulden. De Naamlooze Vennootschap „NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT". N.B. De abonnementsprijs der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" bedraagt slechts 75 cent per 3 mnd. in Goes, daarbuiten 95 cent. De verzekering tegen onge lukken is geheel voor onze rekening. De abonné betaalt slechts éénmaal, n 1. bij den aanvang van zijn abonnement, 10 cent voor poliskosten. De Naamlooze Vennootschap voornoemd. Losse Oorlogsberichten. B I~N~NEN I A N D Welk weder zullen wij' hebben 7 TLGlLDORP istspel) 3aar bij I wordt gehouden vanaf elksalon van den heer hia Frauselie en Engel- Coupe. eld: f 18,f 20, IÖTT9,-, flO,— i,—V. f 40.— f 21 - |RJAS. 125, f 30, f 37,50 E,50, f 15, f 18, lan f 28.voor f 13,50 iDING. [tend in wollen stoffen, 'ledt uitsluitend a contant. JlO9 uur. ?',c,Wen van Innen op zicht gezonden DM HEME COURRHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; UU wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Jaaroverzicht van den Oorlog. 22 November 1914. D© Turken naderen bij Kantara het Suezkanaal en leveren voorpostengevechten tegen de Eni gelschen. 23 November. Het Duitsche) cen trum komt tusschen Lodz en Lowicz (in (in Polen) door den druk yon nieuwe Russische strijdkrachten op de vleugels in een benarde positie. Yperen wordt in brand geschoten en Zeebrugge door Engelsche oorlogsschepen gebombardeerd. 2 4 N o v e m h e r. De Duitschers trekken links van den Weichsel terug, twee hunner legerkorpsen worden door de Russen om singeld. 2 5 November. Door onbekende oor zaak springt het Engelsche schip Bulwark uiteen. Tusschen Warta en Weichsel woedt de slag met hevigheid voort. De Russen trach ten de omsingelde Duitsche legerkorpsen te vernietigen. De Duitschers trachten de omsingelaars in den rug te vallen. In Servië komen de Oostenrijkers aan de Koleebara vooruit. 2 6 N o v e m b- e r. In den Bosporus stool eeu Turksche mijnlegger op een mijn en zinkt. In Constantinopel wordt de heilige oorlog door de mohammedaansche gees telijkheid uitgeroepen. 2 7 November. De ingesloten Duit sche legerkorpsen tusschen Lodz en Lo widz verbreken de insluiting en vereenigen zich met de rest van het Duitsche leger. De Oostenrijkers wankelen op hun fronl CzenstochowaKrakau; dc Russen bedrei gen Silezië en Posen met een inval. Zij dwingen de Oostenrijkers Czernowitz we der te ontruimen en staan tot op 30 K.M. afstands van Krakau (Oostenrijksch Po len). Ook in de Karpathen maken de Russen voortgang. De Kathedraal van Rheims wordt op nieuw gebombardeerd. De eerste twee Engelsche koopvaarders worden in het Kanaal door Duitsche on derzeeërs in den grond geboord. Churchill in dienst De correspondent van de „Times" in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk deelt mede, dat Churchill, die als ma joor aan de garde-grenadiers is toege voegd, zijn eerste werk in de loopgraven heeft verricht. Steun voor de Servische bevolking. LONDEN, 23 Nov. (Reuter). Minister Grey verklaarde in het Lagerhuis, dat al het mogelijke is gedaan om het Ser vische volk voor gebrek te behoeden en dat de Engelsche regeering met de ge allieerden pogingen in het werk stelt om ten spoedigste voor een voldoende hoe veelheid levensbenoodigdheden te zorgen, Engeland's rijkdom. LONDEN, 23 Nov. (Reuter). In het La gerhuis verklaarde de minister van Fi nanciën, in antwoord op eén vraag van den arbeiders-afgevaardigde Thorne, dat het nationaal vermogen van Engeland op 26,000,000,000 en het jaarlijksoh inko men op 4,000,000,000 geschat wordt. Hierop merkte Thorne op: „Dan hebben we geld genoeg om voort te gaan". De slag aan den Yser. De „Matin" bevat een artikel van majoor De Civrieux, waarin, naar het blad zegt, voor het eerst naar onuitgegeven doku- menten, de overwinning der bondgenooten in Vlaanderen (11 September15 Novem ber 1914) verhaald wordt (Yser, Yperen). Aan het slot va,n het artikel vinden we vermeid, dat toen op 15 November voor Yperen de slag in Vlaanderen geëindigd was, da Duitschers in twee weken 120.000 man aan dooden verloren hadden, die de lage vlakten, waar de Yser stroomt, be dekken. („De Tijd") Een dankbare krijgsgevangene. Een reserve-luitenant van het Oosten- rijksch© leger, Hans Handers, heeft een brief gezonden aan den H. Vader, om Z. H. te bedanken voor diens bemoeiin gen, welke geleid hebben tot uitwisseling der tot den dienst onbekwame soldaten. Hij schrijft: „Heiligheid! De ondergeteekende ver oorlooft zich, ook in naam van honder den Oostenrijksche soldaten, die sedert korten tijd uit de gevangenschap- in Sibe rië verlost zijn en in het vaderland terug keerden, aan Uwe Heiligheid de nederig ste dankbetuigingen aan te bieden. „Aan Uwe vaderlijke goedheid zijin wij het verschuldigd, onze wonden te kunnen heelen in het vaderland. „Zonder Uwe goedheid en vaderlijke liefde zouden wij tot het einde van den oorlog in gevangenschap gebleven zijn en velen van ons zouden het vaderland niet teruggezien hebben. „Ik verzoek Uwe Heiligheid nogmaals mijne diepgevoelde dankbetuiging te aan vaarden en zou gelukkig zijn, een ant woord te bekomen". Do H. Vader heeft den officier een welwillend antwoord tdoen toekomen. („De Tjjd".) De Paus en de Fransche regeering. De bladen hebben een tijd geleden melding gemaakt van een beroep, dat de Paus zou hebben gedaan op den Koning van België, om het initiatief tot vredesbesprekingen op te nemen. Het gerucht is onmiddellijk en afdoende door het Vatikaan tegengesproken. Er is nochtans iets gebeurd, schrijft „Vrij België", en het is niet uitgesloten, dat het aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van voormeld persbericht. Mgr. Baudrillart, de zeer bekende rector van het „Institut catholique" te Parijs, is bij Z. H. ontboden geworden en is belast geworden met het overbrengen van een schrijven aan den President der Fransche Republiek. Of dit schrijven vei bai d hield met vredespogingen durven wij niet te bevestigen, maar dat Mgr. Baudrillart naar Rome is geroepen om een politieke opdracht te vervullen bij zijne regeering, kunnen wij met voldoende zekerheid bevestigen. Franschen en Bulgaren. Fransche officieren, die in Servië vech ten, vertelden aan een corr. van Reuter te Saloniki, dat de Bulgaren goede artil leristen en eerlijke tegenstanders zijn, die de oorlogswetten en de geboden der menschelijkheid in acht nemen, geheel in tegenstelling met de Duitschers. De Bulgaren vuurden geen enkele maal op de veld-ambulance of dragirs. Een tref fend voorbeeld leverde een der jongste gevechten, toen de Franschen en Bulga ren op korten afstand elkanders linies naderden, om de dooden en gewonden op te nemen. Bij die gelegenheid heb ben de Bulgaren nauwgezet vermeden, om het werk der barmhartigheid te storen. Een aantal krijgsgevangenen uit een der jongste gevechten verklaarden in de meening te verkeeren, dat ze tegen de Duitschers vochten. Een eigenaardig voorval vond plaats bij eon ontmoeting van Fi ansche en Bul- gaarsche patroeljes in een klein bosch. De Bulgaren riepen de F-ianschen in het Fransch toe„Jullie hebt hier niets te maken. Ga weg. Wij hebben met jullie geen oorlog." Kardinaal Mercler. ROME, 25 Nov. (Particulier). De „Mes- sagero" verneemt uit goede bron, dat kar dinaal Mercier, die zich naar Rome moest begeven, o-m het aanstaande consistorie bij te wonen, van de reis afzag, wegens de moeilijkheden, die de Duitsche autori teiten in België hem in den weg legden. Deze wilden kardinaal Mercier dwingen, de reis door Duitschland en Zwitserland te ondernemen met den aartsbisschop van Keulen, kardinaal von Hartmaan, terwijl kardinaal Mercier over Holland, Engeland en Frankrijk wilde reizen. De Duitsche autoriteiten wilden niet toegeven en kardinaal Mercier zag van de reis af, te meer, daar het hem on mogelijk zou geweest zijn jn België terug te keeren. (Maasbode.) De Serviërs. PARIJS, 25 Nov. (Havas). De Servische Legatie meldt, dat de toestand van het Servische leger verbeterd is. Het Bulgaarsche leger is tweemaal ten Noord-Oosten en ten Zuid-Oosten van Prisren verslagen. Yan den anderen kant is het onjuist, dat de Serviërs Monastir hebben ontruimd. De troepen, die deze plaats verdedigen, brachten tot nu toe niet de geringste wijziging in hunne stel lingen. De strijd om den Baboenapas in Servië. De Londensche bladen bevatten tele grammen uit Italië over den strijd om den Baboenapas. De Serviërs ontruimden hun stellingen zonder verlies van ar tillerie of krijgsgevangenen, na zestien dagen stand gehouden te hebben tegen 15.ÜÜU Bulgaren, wier verliezen het totaal aantal verdedigers overtrof, n.l. 5000 man. Tengevolge van een aanval in front kouden de Serviërs geen troepen detaeheeren om aan de omsingelingsbe weging het hoofd te bieden, waarbij het gebergte over een smal pad werd over trokken over bergstroomen en door berg passen. De laatste phase van den strijd was woestde Bulgaarsche troepen stre den met de Servische achterhoeden man tegen man, waarbij zij gebruik maakten van de messen, om een bergstelling, welke den rug naar Veles en Priled opsluit. De Lusitaniakwestie. De besprekingen tussohen Lansing en Bernstorft over de „Lusitania"zijn totdus- ver vruchteloos geweest. Duitschland neemt het standpunt in, dat- een toestemming om een schadeloosstel ling toe te kennen, gelijk zou staan met de erkenning dat het verkeerd gehan deld heeft, maar is bereid en verlangend, om de zaak aan het hof van arbitrage in den Haag voor te leggen. De Amerikaansehe regeering is van meening, dat Duitschland zijn afkeuring over het in den grond boren van de Lusitania moet uitspreken en de families van de slachtoffers schadeloos moet stel len. Zij is niet geneigd om de zaak voor het hof in den Haag te brengen. De nieuwe gezant bij den Pauselijken Stoel. Men seinde ons gisteren Naar wij met zekerheid vernemen kan de benoeming van Jhr Mr. O. F. A. M. Yan Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer voor Nijmegen en oud-voorzitter dier Kamer tot gezant in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel binnen zeer korten tijd tegemoet worden gezien. Koninklijke gift. De Koningin-Moeder gaf f500 aan ge- neraal-majoor Kleijnhens, chef der afdee- ling van het algemeen hoofdkwartier ont wikkeling en uitspanning aan gemobili seerde troepen, zulks naar aanleiding van verschillende artikelen in de dagbladen, waarbij boeken worden gevraagd voor mi litairen in kantonnementen vooral ook voor verspreide kleine detachementen. Ontslag door het Bienstweigerlngs-manifest. Men meldt uit Utrecht aan „De Tel.": De hulpbesteller, de heer H. Kapteijn, secretaris van de afdeeling Utrecht van den Bond van Christen-socialisten, heeft van den directeur' van het postkantoor te Utrecht, namens den Minister van Wa terstaat, bericht gekregen, dat, in verband met zijne onderteekening van een mani fest tot dienstweigering, van 1 Jan. 1916 af opi zijne diensten door de administratie der posterijen geen prijö meer wordt ge steld. Ofschoon de heer Kapteijn in aanmer king kwam voor de betrekking van vasten Verwachting tot den avond van 27 Nov.: Zwakke tot matigen, noordelijke tot oos telijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Wellicht nog sneeuwbuien. Des nachts lichte tot matige vorst. Om het vriespunt overdag. besteller, heeft hij den 12en November aan den minister geantwoord, „dat er bij hem loverwegend bezwaar tegen bestaat, de onderteekening van het manifest tegen dienstplicht ais ongedaan te doen beschou wen, m. a. w. dat hij zijne onderteekening meent te moeten handhaven". Naar aanleiding van dit .antwoord werd den heer Kapteijn op 20 November j.l'. door den directeur van het postkantoor to Utrecht zijn ontslagbrief ter hand ge steld. De ontslagene is niet geschorst gewor den, doch zal tot einde December gewoon in dienst blijven. Dienstweigering. Door dö politie te 's-Gravenhage is pro- oes-verbaal opgemaakt tegen den voor zitter en den secretaris der Vereeniging „Dienstweigering", en wel op vermoeden dat die vereeniging een „verboden ver eeniging" zou zijn. De zaak van dr. Louis A. Rahler, em. predikant te Paterswolde, inhoudende be schuldiging van opruiing door middel van het zoogenaamde manifest der dienstwei geraars, zal op Zaterdag 11 December voor de rechtbank te Assen behandeld worden. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben gekozen tot voorzitters de heeren De Geer, De Beaufort, Nolens, Hubrecht en De Meester, en tot onder-voorzitters de heeren Van der Berch van Heemstede, Eland, Van Rijlandt, Schaper en Rink. Katholieke Kamerclub. Op voorstel van het bestuur is in een Dinsdag gehouden vergadering van de Katholieke Kamercluh het bestuur, dat tot nu toe uit 3 leden bestond, aange vuld met een tweede-secretaiis en een penningmeester. Als zoodanig werden gekozen mr. F. J. J. Jansen en mr. P. J. Aalberse. De Zuiderzee Het wetsvoorstel tot drooglegging van de Zuiderzee is naar den Raad van State verzonden. Minister Pleyte, wiens beterschap blijft aanhouden, denkt er over om voor eenige dagen naar Gel derland te gaan. Liepen er eerst geruchten, dat de Mi nister voornemens was af te treden en zijn ambtgenoot van Marine ad interim met de portefeuille van koloniën zou worden belast, later vernamen we, dat Mr. Pleyte aanblijft en dat Minister Ram- bonnet alleen de verdere verdediging van de Indische begroeting in de Tweede Ka mer zal overnemen. De behandeling van de Indische begrooting zal vermoedelijk Maandag a.s. worden hervat. Nachtarbeid bakkersbedrijf. De Minister Van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in een audiëntie aan het bestuur van den Chr. Bond van Bakkers gezellen de toezegging gedaan, om jjoo spoedig als het hemi, met het oog op den veeloimvattenden arbeid in deze cri sistijden, ook mede inzake de levensmidde len, mogelijk was, een wetsontwerp tot afschaffing van Zondags- en nachtarbeid in het bakkersbedrijf in te dienen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1