De Groote Oorlog. No. 136. Donderdag 18 November 1915 Elfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, JKISDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. WE ZEEUWSCHE COIMiT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'a namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de OH jfk gulden bij verlies van beide 9H gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. m I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 I B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; g Lff of oog; duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij J A gulden bij A A gulden bij KM jfl I I verlies van een II II I verlies; I fl verlies van 1 hand, voet 1 fl I fl fl van een 1% B B een 0 of oog; duim; wijsvinger; 0^ gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van nieuws berichten heden geen feuilleton en geen oorlogsoverzioht. Red. De oorlog op den Balkan. SOFIA, 16 November (W.B.) Het com muniqué van den 14en meldt: De operaties ontwikkelen zich over het geheele front gunstig voor onze troepen. Bij Prokuplje maakten onze troepen 480 kisten artillerie-ammunitie, 220 kis ten infanterie-munitie, 12 wagens met oorlogsmateriaal en 1 pionnierspark met 16 pontons buit. Onze tegenaanval op de Karassa-oever, teu Zuiden van Veles, eindigde met het feit, dat de Franschen op den Oostelijken oever van deze rivier volkomen werden teruggeworpen. Daar namen onze troepen door een krachtigen stormloop onder gezang van het nationale lied, de sterk verschanste stellingen van de Franschen. De toestand in Servië. Het Algem. Handelsblad verneemt uit Saloniki dato 15 November j.l. Het hedenavond van het Servische front ontvangen nieuws luidt minder gunstig, zelfs verontrustend. De Bulgaren hebben met een talrijke strijdmacht een flankeerende beweging gemaakt, komen de van Tetowo in de lichting van Gos- tiwar, zoodat zij Prilep en derhalve ook Monastir bedreigen. Te Gradsko moesten de Franschen op twee plaatsen terugtrekken. Het corps diplomatique in Servië is van plan veranderd en vertrekt nu naar Skoetari in plaats van naar Monastir. Er worden toebereidselen gemaakt voor het vertrek van een aantal inwoners uit Monastir De operaties in België en Frankrijk. LONDEN, 16 November (R.O.) Een telegram van maarschalk French meldt wederom, dat er alleen artilerie- en mijn- gevechten op het Britscne front hebben plaats gehad. De infanterie kwam niet in acttie. Van het Oostelijk oorlogsierreln. PETROGRADO, 16 November (West- nik.) Het communiqué van den grooten generalen staf melut: Op het geheele front van Riga tot de Pripjet heeft op den 15den geen enkele belangrijke gebeurtenis plaats gehad. In de streek van de dorpen Tschniny en Kriask voor de overgangen van de Styr duren .de gevechten voort. De toestand van het Servische leger. Naar aan „Daily Telegraph" uit Salo niki van vertrouwbare zijde gemeld wordt, heelt, volgens berichten uit het binnenland van Servië, het Servische leger, dat langzaam terugtrekt bjjuahet doel bereikt. De positie van het leger zijn gelegen in het bergachtig district, dat vroeger de Turksch-Servische grens vormde vóór den Balkan-oorlog. De ver liezen van het leger zijn, naar gemeld wordt, niet grooter dan 3Ü0Ü dooden, gewonden en gevangenen en het leger is er bovendien m geslaagd, bjjna al het oorlogsmateriaal mede te nemen. De ver binding met de Servische troepen, die de passen van Katsjanik verdedigen, is tot stand gebracht langs den weg door Novi Bazar en den Mitrowiza-spoorweg, De Duitsch-Oostenrjjksche en Bulgaar- sche legers zullen het als een moeiljjke zaak ondervinden, het Servische leger, dat als geheel in stand gebleven is, uit het gebergte en uit het bijna ontoe gankelijk gebied, dat het nu bezet heeft, te verdrijven. De zware Oostenrjjksche en Duitsche artillerie en trein is in dit district onbruikbaar. („De Tijd") In de Mlddellandsohe zee. De uit Egypte gezette Deensche dokter Becker, vertelt van zijn terugreis in de „Neue Freie Presse". Hij heeft de reis met de Hollandsche mail „Vondel" ge maakt en reeds op den tweeden dag zag hij iets vreeselijks. Toen het schip langs de Zuidkust van Kreta voorbijvoer, zag men tal van soldatenlijken in zee drijven. Een boot werd uitgezet, om na te gaan, welk schip hier vergaan was, maar men vond geen identiteitsbewijzen en eerst later vernam men, dat 'n Èngelsch troe pentransportschip in de Egeïsche zee was getorpedeerd en gezonken. Bij den ingang van het Kanaal passeerde de „Vondel" verschillende Engelsche vis- schersbooten, die met een kanon bewa pend en jacht maakten, op Duitsche duikbooten. In het midden van het Ka naal ontmoette de „Vondel" de „Batavia", die waarschuwde voor drijvende mijnen, die in de buurt van het vuurschip rond dreven. De wakkere commandant van de „Vondel" bloef vele uren achtereen op de brug en het schip passeerde on gedeerd de gevaarlijke zóne. In Italië neemt de beweging der in- terventionalisten of voorstanders der uit zending van troepen naar Servië gesta dig toe. Een bericht uit Weenen aan het „Berl. Tageblatt" meldt, dat de interven tionistische organisaties te Rome en te Milaan, volgens de „Politische Korres- poedenz", de volgende eischen gesteld hebbenOnmiddellijke uitzending van een Italiaansche expeditie naar den Bal kan ten behoeve van Servië, oorlogsver klaring aan Duitschland, en het toetre den van Italië tot de overeenkomst om geen afzonderlijken vrede te sluiten. Tot het bereiken van dit doel zou zelfs de Russische oud-minister Kokowtzef uit St. Petersbnrg naar Rome zijn vertrokken. De Servisohe maarschalk Poetnlk, de oude legeraanvoerder, blijft den toe stand voor Servië nog steeds optimis tisch inzien, zonder den ernst te ont kennen. Een Servisch officier, die hem eenigen tijd geleden sprak, heeft aan een berichtgever van de „Daily Chronicle" daarover een aardige onecdote verteld. „Ik wil niet beweren", zeide Poetnik tot den officier, „dat alles in orde is, maar hier glimlachte de maarschalk en keek op den thermometer, dien hij juist had gebruikt „wij kunnen zeg gen, dat wij 38 gr. koorts hebben. Wij hadden ook 40 gr. kunnen hebben, weet gel" Z.Em. Kardinaal Mercier heeft een herderlijk schrijven uitgevaar digd „voor het Allerheiligenfeest en de gedachtenis der geloovige zielen", waarin hij o. m. zegt „Al is het jammerlijk waar, dat de volkeren tegen elkaar oorlog voeren, de zielen zijn, niettegenstaande alles, ver want. Gij zult niemand uit uwe gebeden uitsluiten, zelfs niet de zielen der solda ten die sneuvelden, terwijl ze tegen ons de wapens voerden. Gij zult nochtans bij voorkeur bidden voor de zielen van uwe landgenooten en van hunne bond- genooten. Gij zult het H. Misoffer regel matig bijwonen, tot hun inzicht, gedu rende de geheele maand November. Kardinaal Mercier zal het a. s. Consi storie te Rome bijwonen. De H. Vader wenscht hem over verschillende zaken te raadplegen. De oorlogsvleeschweek te Berlijn. In een correspondentie uit Berlijn aan het „Hbld" lezen we 't volgende over de nieuwe verbruiksbepalingen van vleesch en visch in de Duitsche hoofdstad „Voor particuliere huishoudingen wordt wat het verbruik van vleesch en vet be treft, niets verboden, niets dus met straf bedreigd, omdat geen overtredingen mo gelijk zijn. Alle bepalingen gelden alleen voor restauraties, slagerswinkels en an. dere verkoop-gelegenheden. Voor deze ziet de oorlogsvleeschweek er als volgt uit MaandagIn restaurants mag alleen gekookt vleesch verkocht worden. Ver boden is gebraden vleesch. Doelbespa ring van vet. Dinsdag Slager en restaurateur mogen geen vleesch of gerechten die vleesch bevatten, verkoopen.- Visch is niet ver boden. Doelbesparing van vleesch. Woensdag geen beperkende bepalingen. Donderdagals Maandag. V rijdagals Dinsdag. Zaterdagin de restauraties mag geen varkensvleesch verkocht worden. Zondag geen beperkende bepalingen. Overal, waar van vleesch gesproken wordt is bedoeldrund-, kalfs-, lams-, varkensvleesch wild en gevogelte. Van de huisvrouwen wordt natuurlijk verwacht, dat ook zij zich houden aan de dagen zonder vleesch en zonder vet, dat zij zich vrijwillig onderwerpen zul len aan de bepalingen, die voor anderen bindend zijn." BGLHljB. Tegenspraak. Het bericht, dat koning Albert ljjdend zou zijn schijnt onjuist te wezen, aldus verzekeren ons hier te lande vertoevende personen, die nog zeer kort geleden den koning zagen. Van een andere bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat de koning een goede gezondheid geniet. Een onzer Belgische medewerkers acht, dat het be richt over een lichte ongesteldheid van koning Albert betrekking heeft op een periode welke reeds voorbij is. Met kracht en opgewektheid blijft de koning te velde staan. (De Tijd.) President Schollaert. De „XXe Siècle" meldt De geëerde president van de Belgische kamer heeft Woensdagavond een tele gram van Z. H. Benedictus XV ontvan gen, waarin Z. H. zijn beste wenschen te kennen geeft voor het herstel zijner gezondheid en hem zijn Pau3elijken zegen schenkt. ËSOiilLAIID. Hevige storm in de Iersche zee. Naar bericht wordt, heeft na een aan houdenden regen, die 50 uren duurde in de Iersche zee op den 13en dezer, een zoo hevige storm gewoed als sinds 20 jaar niet is voorgekomen. Veertien vaartuigen werden op het strand gewor pen, terwijl de bemanning in vele ge vallen niet dan met moeite gered werd. Te Queenstown had de wind de kracht van een orkaan. Telegraafdraden knapten af en boomen werden omgeworpen, waar door het verkeer op de hoofdwegen be lemmering ondervond. Een stoomschip van Liverpool naar Porfc-Saïd had zoo veel van den storm te lijden, dat het de reis afbrak en te Queenstown binnenliep. Op het eiland Wight veroorzaakte te Oost- en West-Corves zóó'n buitengewoon hoogen vloed, dat de benedenverdiepin gen der huizen onderliepen, visschers- vaartuigen werden beschadigd en de veerboot op het strand geworpen. Het verkeer tusschen de twee steden moest langs een grooten omweg plaats vinden. (Maasbode) FB4SKBUK Weer een vrjjmetselaar inde klem. Toen eenigen tjjd geleden in Frankrijk het proces gevoerd werd over de knoeie rijen met leveranties voor het leger, hebben wjj op gezag van een Fransche krant, het bericht overgenomen en tegen over belanghebbende tegenspraak gehand haafd, dat de schuldige, Desclaux, de beschermeling van Caillaux, lid was der Fransche vrijmetselarij. Op dit oogeublik wordt in Frankrijk opnieuw een proces gevoerd over leger- knoeierijen, voornamelijk tegen een ge neesheer, die voor klinkende munt bereid gevonden werd dienstplichtigen te voor zien met allerlei denkbeeldige kwalen. Ook in dit proces is de hoofdschuldige, dr. Saint-Maurice, lid der vrijmetselarij aldus dezelfde krant. („De Tijd") SP AST JE. Dato, de minister-president van Spanj e heeft zich, volgens het Lyonsche blad Nouvelliste, in den senaat uitgelaten dat betuigingen van genegenheid voor een der oorlogvoerende partijen gevaarlijk zijn, daar hierdoor een netelige toestand zou kunnen ontstaan, te meer, wijl Spanje het zijn plicht acht, bemiddelend op te treden in het belang van den vrede. Landweerlichting naar huis. Men seinde ons gisteren De Regeering heeft bepaald, dat de manschappen van de landweerlichting 1908 die zulks wenschen, op 25 November a.s. met voorloopig (klein) verlof huiswaarts zullen worden ge zonden. Tweede Kamer. In de vergadering van Maandag zette minister Pleijte zijn rede voort om het wetsvoorstel tot sluiting van een con tract met de Bataafsche Betroleummaat- schappij voor de Djambi-concessie te verdedigen. De minister noemde als grootste bezwaar tegen staatsexploitatie het ver voer en den verkoop van het product, welke moeilijkheden ook het denkbeeld De Meester, beoogende het stichten van een afzonderlijke maatschappij, o.a. met den staat als grootste aandeelhouder aankleven Tegenover de inderdaad mach tige Kon. Petr. Mij. dient waakzaamheid betracht, doch niet ten nadeele van den staat. Dhr. De Monthé Verloren motiveert zijn stem voor het ontwerp, doch wil nog enkele opmerkingen maken. Bij de waarschuwingen tegen de macht der Petroleum-maatschappijen sluit spr. zich aan. Ook bij spr. is de hoofdkwestie de afzet der producten. Met de motie inzake Staatsexploitatie kan spr. niet meegaan, alhoewel hij niet kan zeggen ingenomen te zijn met het contract van het ontwerp. Er blijven daarin voor hem duisterheden. Het denkbeeld van dhr. De Meester bestrijdt hij. Dhr. Albada verdedigt nader zijn motie betrelfënde Staatsexploitatie. In verband met het onderwerp komt dhr. Schreurer op tegen hetgeen dhr. Mendels gezegd heeft in 't bijzonder ook over een aanstaand gouverneurschap van dhr. Colijn. Avondvergadering. Dhr. Schreurer zet zijn rede voort. Hij verklaart zich tegen Staatsexploitatie. De zaak is nu grondig behandeld en het is tijd een beslissing te nemen. Een volmaakt contract krijgen wij toch nooit. Dhh. De Meester, Fock en Mendels repliceeren. Dhr. Bogaardt zal, om trustvorming te voorkomen, stemmen vóór de motie-De Meester. Wordt de motie-De Meester verworpen dan zal hij tegen het ontwerp stemmen. Dhr Boissevain zegt, dat de rede van den Minister hem zeer heeft teleurge steld. Het maakt op hem den indruk, dat de Min. al te zeer onder den druk der „Koninklijke Mij." zit. Daarom zal h(j vóór de motie-De Meester stemmmen. Dhr. v. Doorn motiveert zijn stem voor de motie Albarda. Hij onderwerpt de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Nov.: Zwakke tot matige winden, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen. Veranderlijke be wolking. Weinig of geen neerslag. Waar schijnlijk nachtvorst. Weinig verandering van temperatuur overdag. beschouwingen van den Min. over moei lijkheden van het vervoer der producten aan critiek en zal vóór de motie-Albarda stemmenwordt deze verworpen, dan voor de motie-de Meester, De algemeene indruk van spr. is, dat het den minister aan durf, vaste lijn en vast bestuur ontbreekt. De Min. v. Koloniën, dhr. Pleyte, be antwoord de sprekers en zegt dat het denkbeeld-De Meester hem niet onsym pathiek is. Kan men het niet verwezen lijken dan moet toch op Staatsexploita tie worden aangestuurd. De motie-De Meester geeft geen gedragslijn voor de toekomst. De beslissing van heden is geen beslissing voor de toekomst. Men kan altijd nog nader zien. De Min. wijst er nog eens op, dat de Reg. gebonden is aan het contract en wel moet stemmen over Art. 1 van het contract. De motie-Albarda komt in stemming en wordt aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. (7 Katholieken stemden vóór.) Het wetsontwerp wordt daarop ver worpen met 48 tegen 21 stemmen. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Dinsdagochtend II uur. (Blijkens de Kamerverslagen was het betoog van den minister van Koloniën noch overtuigend, noch meesleepend en bleek op hem van toepassing wat van liberale zijde indertijd smalend van minis ter De Waal Malefijt werd gezegd: „een tweede rangs-bewindsman". Redactie). Zitting van Dinsdag. De Kamer begon met de Indische Begrooting te behandelen. Dhr. Bogaardt waarschuwt, de inlan ders geleidelijk politiek op te voeden en niet te maken ten prooi aan politieke avonturiers en bepleit wijziging van het Regeerings-Reglement, dat de positie der inlandsche christenen regelt. Dhr. v. Bylandt constateert de toene mende list der inlanders om deel te ne men aan de verdediging van Indië waarbij ook de armste Nederlander belang heeft. Dhr. de Muralt bepleit toekenning van studiebeurzen voor aanst. opzichters, stu- deerende aan de middelbare technische scholen hier te lande. Dhr. Knobel meent, dat voor Indië nog niet genoeg wordt gedaan. Hij sluit zich aan bij de hulde, door dhr. Bogaart aan dhr. Idenburg gebracht. Bij de stemming over het voorstel van den Voorz. om Maandag de interpellatie- Sannes over de melkprijzen te behan delen, blijkt niet het vereischte aantal leden aanwezig, waarom de vergadering tot 3 uur wordt verdaagd. Na heropening wordt het voorstel op nieuw in stemming gebracht, 34 stemmen voor en 13 tegen, zoodat het vereischte aantal wederom ontbreekt. De vergadering wordt nu verdaagd tot heden morgen v.m. 11 uur. Onze gezant bij het Vatikaan. De regeering is bezig met voorberei dende stappen tot de benoeming van een opvolger van wijlen Mr. L. Regout als tijdelijk gezant bij den H. Stoel. „Een Riks voor een dooie". Naar aanleiding van de Memorie van antwoord op het ontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet schrijft de Leidsche Courant „'n Riks voor 'n dooie" we mogen er in dezen tijd nog wel eens aan her inneren, hoe die uitroep telkens weer klonk op politieke vergaderingen vóór de verkiezingen in 1913, en dan werd ontvangen met een schamper gelach en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1