De Groote Oorlog. No. 127. Donderdag 28 October 1915. Elfde Jaargang. Mijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- nn IRUUMNID. feuilleton. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. S. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de pot gulden bij verlies van beide H 40b gulden bij A 4^ gulden bij 8u^en bij gHI gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |9 9^ 8 9 I fi handen, voeten of oogen. 8 9 1 verlies van een |9 I 9 I I __^verlies 9 I verlies van Jg verlies van B 11 18 9 Voorts bij ongeneeselijke 1 li 9 hand, voet 19 999 van een 9^9 9 U U verstandsverbijstering; I of oog; 9 duim; daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoor waarden, B I II I Voorts bij ongeneeselijke I B B hand, voet II II I varteen jgra B een M eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: J verstandsverbijstering; I of oog; 9 duim; wijsvinger; £g| vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. ***faSmakeloos en ^grof en profaneerend! Inderdaad, smakeloos en grof is het denkbeeld van eenige Duitscho en Hol landsche heeren, om ter ondersteuning van een Duitsch Tehuis voor in den oorlog blind geworden soldaten, een hou ten bseld van den Heiligen Martinus, pa troon der openbare liefdadigheid, hier te lande te laten volspijkeren en het daarna met het uit de spijkering verkregen be drag naar de Duitsche Keizerin op te zenden. De Berlijnsche Beeldhouwersvereeni- ging heeft zich reeds'in haar orgaan vier kant verzet tegen den wansmaak, die aan den dag treedt door het timmeren van spijkers in voorwerpen die krachtens hun aard daartoe volstrekt ongeschikt zijn. Maar behalve dat, is die St. Martinus- bespijkering voor ons Katholieken, uiterst pijnlijk en profaneerend. Zeer juist zegt „De iMaasbode" in het morgenblad van heden „Het symbool van den Heilige immers is ons bijna even dierbaar als de Heilige zelfl En wanneer men nu in hoofd en lichaam van dat Heiligen-symbool spijkers gaat timmeren, dan voelen wij daarin een gruwelijke beleediging onzen Heilige aan gedaan en roepen den schennenden spij keraars toe: het Heilige is niet voor de honden, laat af en viert uw fetichistische neigingen op andere dingen uit! Heel het plan trouwens is een dwaas mengsel van wonderlijkheden en geeft van alle kanten blijk van de zonderlingste verstandsverbijstering en breinverwarring. Het Heiligenbeeld het beeld dus van een door de H. Room'sche Kerk gecanoni seerd man zal 't eerst worden opgesteld in de Duitsche Protestantsche kerk in Den Haag en bij die gelegenheid wil een Protestantsche dominee daar een inaugu rale rede spreken. Wat doet die Roomsche Heilige in een Protestantsche kerk? En wat kan deze dominee, die „ex professo" in dat Heiligenbeeld een teeken van „af goderij" moet zien, over den H. Martinus wel te zeggen hebben? En waarom hebben deze Duitsche spijker-maniakken voor hun doel juist een Heilige genomen, die in Frankrijk leefde en werkte en daar de innigste vereering geniet? Smakeloos, grof en prolaneerend zijn de zachtste termen om dit treurig bedrijf te kenmerken. Wanneer dit een uitvloeisel is van de hoogverheerlijkte alleen-zalig makende „Kultur", dan houden we ons hart vast hij de gedachte aan den zege en de verbreiding daarvan. Ten slotte dit: Wij zijn niet naïef genoeg te meenen, dat ons protest tot uitwerking hebben zal de verwerping en wijziging van het waan zinnige en misdadige plan. Wij hopen ech 42) Het werd donker. Neptunus meende op den top van een vervvïjflerde steilte de donkere schaduw van de postkoets zich op den horizon te zien afteekenen. Te gelijker tijd vertoonden zich rij aan rij amphitheatersgewijlze de lichten der hui zen van Meulan. De bedelaar slaakte een laatsten kreet van aanmoediging en viel uitgeput op de kussens neer. Benige minuten daarna voelde hiji een geweldigen schok: de beide paarden wa ren gelijktijdig nedergestort. Maar men was te Meulan en tien pas sen verder verwisselde de stilstaande, post koets van paarden. N-eptunus sprong uit de fiacre, wierp den koetsier tien louis toe en snelde naar het postrijituig. Op het oogenb-iik, dat de paarden aantrokken, Sprong hijl op het achterplankje, klemde zich aan de veerdn vast en vertrok met degenen, die hij vervolgde. ter er mee te bereiken, dat allen, die het elementairste gevoel van wat gevoegelijk en vereerenswaard is niet missen, zich solidair verklaren zullen met ons krach tig en verontwaardigd protest en dat nie mand van hen de Katholieken behoo- ren daar van nature toe de hand zal Opheffen tegen het beeld van den H. Martinus om met dat beeld ook den Hei lige te beleedigen en te schenden." Een andere schotel. Een zeker soort van menschen en kranten, bij wie het anti-papisine en anti- clericalisme als een tweede natuur zijn geworden, schept er behagen in te pas en te onpas den Katholieken priester over den hekel te halen en te maken tot de risée van het om hun „aardig heden" grinnekende publiek, dat wat het smalen op den geestelijken stand betreft, gewoonlijk met eenzelfde sop is over goten. Wat werd b.v. niet vorige week in de „Goesche Courant" de draak gestoken met een R. K. priester, die aan de pel grims bij Maria's genadeoord te Heiloo een bijdrage verzocht voor het dank- vaandei, dat daar moest komen, wanneer binnen vier weken zoo dacht de gees telijke in zijn naïef vertrouwen op oor logsberichten der nieuwsbureau's de vrede zou zijn geteekend. De heeren, die van dat anti-clericale schoteltje van het nobele orgaan uit de Keizerstraat te Goes hebben gesmuld, willen wij, teneinde hun bedorven maag weer op streek te helpen, het navolgende vooizetten, overgenomen uit „De Tijd". Beloonde naastenliefde. Gelijk men weet, reikt de Académie jaarlijks verschillende sommen uit, af komstig uit legaten en stichtingen, als „prix devertu". Onder deze prijzen ko men o.a. voorZuster des Garets te Reims 6000 fr.abbé Rambaud te Lyon 4000 fr.meisjes-patronaat te Lyon 3500 fr.Zusters van de Voor zienigheid te Mende 2200 fr.abbé Dumuut 900 fr.Asyl van M-itsonnaz 500 fr.Zusters der Derde Orde te Tulle 300fr. In oefeningen van deugd en naastenliefde staan de priesters en religieuzen nog steeds in de eerste rangen. Wij hebben de laatste regels gespati eerd en bieden ze der „Goesche Couiant" en consorten ter overweging aan. Genoemd blad was zoo vriendelijk de bovenvermelde handelingen van den K. K. geestelijke in verband te brengen met de Statenverkiezingen van 1916. Wjj kunnen het blad de aperte verze kering geven, dat de door „De Tijd' De postmeester riep den postiljon toe om op te houden, doch de wielen ratelden met zoo veel geraas over de puntige keien van Meulan, dat het geluid zijner stem verloren ging. Na eene minuut van ang stige spanning was de bedelaar vain zijn vrees onthe.ven den tocht niet te zuflen medemaken. In galop zetten de paarden den tocht voort. Na verloop van een uur verliet het rijtuig den straatweg, om eene lange, breede laan in te slaan, die met eene dubbele rij eeuwenoude eikeboomen ge zoomd was. Op het einde der dreef verscheen het kasteel Rumbrye, waarvan het hoofdge bouw, als voor een feest verlicht, den fraaien bouwstijl der beide in baksteen opgetrokken vleugels uit de eeuw van Lodewijk XIII in het duister liet. De bedelaar hield zich nog steieds aan het plankje en de veeren vastgeklemd. Noch de vermoeidheid, noch de schokken van den weg hadden hem- kuinnen do-en loslaten. Een hoog ijzeren hek met vergulde sie raden doorsneed de dreef in1 haar midden en sloot den toegang tot het park af. De zweep van den postiljon deed den portier uit zijne loge komen en de twee vleugels genoemde priesters en religieuzen hun liefdewerken niet hebben verricht met het oog op 1916 En hiermede wenschen wij den heeren smakelijk eten. Pauselijk protest. Volgens den correspondent van de „Daily Express" te Rome zou de Paus aan kardinaal Hartmann, aartsbisschop van Keulen, hebben opgedragen bij den Duitschen keizer te protesteeren tegen de terechtstelling van miss Cavell, daar de executie van vrouwen strijdig is met de beginselen van christendom en men schel ijkheid. 0e arrestatie van Fay en Scholz. De politie zegt, dat Fay bekende Duitsch officier te zijn en als geheime agent van Duitschland gehandeld te hebben. Hij was naar Amerika gekomen 0111 schepen, die munitie over dt n Oceaan vervoerden, in de lucht te laten springen. Nog een derde persoon is aangehouden en nog meerdere arrestaties morden ver wacht. Duitsch verlies op de Oostzee. Op de Oostzee heeft, naar zoowel de RusAsche als de Duitsche generale staf bericht, een Engelsche duikboot bij Libau een Duitschen kruiser van het type „Prinz Adalbert" aangevallen en in den grond geboord. (Kruisers van bovengenoemd type zijn schepen vau circa 9000 ton. Op 1 Augus tus 1914 had Duitschland 13 van zulke schepen, thans nog maar 5 Red.) De Handelsoorlog. De „Köln. Zeitung" verneemt van de Hollandsche grens: Den 20sten October werd een Engeisch transportschip bij het eiland Wight door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Het stoomschip helde over en zonk. Tal rijke soldaten sprongen over boord. De „Matin" verneemt uit Saloniki, dat het Italiaansche stoomschip „Sicilia" (5180 ton bruto) zonder voorafgaande; waarschuwing- getorpedeerd is. Er bestaat geen twijfel, dat de onder zeeër een Duitsche was. Vliegeraanval op Venetië. Zondagavond na tien uur onder namen vijandelijke vliegmachines drie opeenvolgende aanvallen op Venetië. Zij wierpen een bom op het dak van het hek krasten op hu|ime verroeste hengefe. Het rijtuig vloog er door; de portier zag Neptunus niet. Deze sprong op een paar honderd pas van bet kasteel op- den grond en sloop ongemerkt tusschen de boomen van het park. Het was acht uren in den avond. Voor uitgezonden bedienden hadden alles in het kasteel voor de ontvangst der familie Rumbrye en hare gasten in gereedheid gebracht. Nauwelijks was de markiezin aange komen, of andere postrijtuigen brachten nieuwe gasten aan en kort nadat mijnheer de Rumbrye, door zijne dochter en Xavier vergezeld, insgelijks aangekomen Was, be gaf men zich naar de eetzaal, Waar een keurig diner de reizigers wachtte. Het was een prachtige dag geweest. Hoewel men reeds in den herfst was, was bet ongewoon warm en de lucht drukkend. Al de ramen der eetzaal, die ■gelijkvloers was, stonden open om den gasten eenige frischheid toe te voeren. Achter een rozenperk tegenover een dieï ramen had Neptunus zich verburgen om alles gade te slaan. Tot dusverre had de geheimzinnige nog van de kerk Degli Scalzi. Het plafond, dat kostbare fresco's van den schilder Tiepolo bevatte, stortte in. Andere bom men vielen in zee, of richten slechts ge ringe materieel© schade aan. Er vallen geen dooden of gewonden te betreuren. Drie Oostenrijksche vliegtuigen vielen Maandagmorgen Venetië opnieuw aan. Drie personen zijn door bommen licht gewond. De materieele schade is onbe langrijk. De hulp der Entente voor Servië komt te laat. De Italiaansche correspondent van de „Secoio" te Saloniki merkt in zijn blad op, dat volgens de opinie van Servische officieren de ontscheping van 150.000 man in de eerste dagen, hen had kunnen red den, doch na al het getreuzel komt de hulp thans te laat. De operaties in Servië. BERLIJN, 26 Oct. Uit Sofia wordt aan de Lokal Anzeiger bericht, dat de vesting Pirot thans van alle zijden is ingesloten en dat over het lot dier vesting binnen enkele dagen moet beslist zijn, daar de verdedigers geen voldoende levensmidde len noch voldoende ammunitie hebben om langen tijd tegenstand te kunnen bieden. Fransche 44 c.M. kanonnen. ZüRICH, 25 Oct. (V. D.) De „Neue Züri cher Zeitung" verneemt uit betrouwbare bron te Genève, dat in Frankrijk nieuwe kanonnen vervaardigd worden van een kaliber van 44 c.M. Deze kanonnen zullen niet alleen een nieuw kaliber hebben, doch ook zal bet projectiel van een ge heel nieuwe samenstelling zijn, waaraan de nieuwste uitvindingen dienstbaar ge raakt zijn. De kanonnen zijn reeds be proefd. Een Requiem voor de gesneuvelden. In de basiliek van St. Jan van Latera- nen zal, naar de Mb. meldt, op 7 De cember een plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen worden voor de ziele- rust tot lafenis van al degenen, die in den oorlog bij alle oorlogvoerende naties gesneuveld zijn. Men koos de basiliek van St. Jan van Lateranen uit, omdat zij de moeder is van alle kerken der wereld. De slachtoffers. Het aantal gesneuvelden, gewonden en vermisten van alle oorlogvoerende volke ren tezamen bedraagt volgens betrouw bare berekening tot op heden tien mil- lioen, waarvan zeker twee millioén als gesneuvelden zijn te beschouwen. niet veel nut getrokken uit zijn schier bovenmenschelijke pogjngen om het ka steel Rumbrye te bereiken. Zich natuur lijk goed verüorgen moetende houden, kon hij slechts op- een afstand giftige blikken werpen op de markiezin en Carral, die hij ins-tinklinatig verdacht het op het ver derf van Xavier toe te leggen. Zij zaten aan tafel nogal ver van elkan der, maai- hunne blikken zochten elkan der en meer dan eens meende Neptunus in het oog der markiezin eene flikkering van doodolijken haat te bespeuren, als het zich op Xavier vestigde. „Als ik die vrouw kon spreken", dacht hij, „haar zeggen, dat hij haar zoon is!.... maar ik heb zelfs1 geen zekerheid! Er is iets in mijn binnenste, dat mij luide toeroept: maar indien zij loochent, hoe zal ik haar dan bewijzen dat zij liegt?" Hoe eenvoudig1 Neptunus ook in zijne logica ware, kon hij nochtans: niet hopen, dat eene vrouw, die eertijds baar kind verlaten had, het gaarne, na een tijdsver loop van twintig jaren, zonder tegenstre ving zou -erkennen. Men stond van tafel op. De markiezin gaf een teeken aan Carral, die terstond naar haar toekwam. Daarna werden de glazen tuindeuren geopend en eenige groe Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 28 Oct. Zwakke tot matigen, veranderlijke wind. Nevelig tot halfbewslkt Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Uit het Engelsche Lagerhuis. LONDEN, 26 October. (R.O.). Antwoor dend op een vraag betreffende Engeland'» aanbod van Cyprus aan Griekenland, zei- de Grey: Wij achtten ons verplicht bij de zeer kritieke positie, waarin onze Servische bo-ndgenooten verkeerden, al het moge lijke te doen om voor hen de eenige hulp, die onmiddellijk beschikbaar was, te verzekeren. In overeenstemming hiermede gaf de Engelsche regeering te bennen, dat indien Griekenland Servië geheel en onmiddel lijk tegen de Bulgaren te hulp zo-u willen komen, Engeland bereid zou zijn Cyprus aan Griekenland af te staan. Daar (jrie- kenland zich niet in staat heeft geacht Servië te steunen, is de voorwaarde, waaronder het aanbod gedaan werd, niet vervuld en het aanbod is daardoor ver vallen. Verklaring van den koning van Griekenland. NEW-YORK, 26 October. (Reuter). De koning van Griekenland heeft aan den Atheenschen correspondent van de As sociated l'ress het volgende verklaard Griekenland do-et niet anders dan het zwaard uit de -schee, trekken. Het bedreigt niemand, doch kan niet dulden dat Ide gebeurtenissen de landing van de troe pen der Entente Red. een bedreiging van de onaantastbaarheid van het land ot de vrijheid van het Gri-eksch-e volk zullen vormen. Het is mijn plicht om mijn land te behoeden voor het gevaar van ondergang door in den 'Europe-eschen oor log betrokken te worden. Ik zal dit tot eiken prijs doen, indien het mogelijk blijkt. uiTmHLAivii. De Duitsche gezant, V o n Wangen- h-eim, te Constantinopel is overleden. Als opvolger op dien drpiomatieken post wordt prins Hohenlohe genoemd. Minister Treub en zijn belastingvoorstellen. In een persgesprek moet minister Treub zich dezer dagen aldus hebben uitgelaten: „Het is mijn vaste overtuiging dat pen kwamen naar builen. Al lachende en pratende gingen die gio-epjes dicht langs den bedelaar heen, die geen acht op- hen sloeg, zoo aandach tig volgde hij de bewegingen van Carral en mevrouw de Rumbrye. Hij zag! zelfs niet eens Helena en Xavier die op liunne beurt al pratende en eene dreef van het park volgende, langs hem heen kwamen, vergezelu .door de statige Engelsche gezelschapsjuffrouwDe overige groepen verspreidden zich in verschillende richtingen. „Ik li-eb tevergeefs getracht mijnheer den markies te spreken", zeide Xavier; „maar hij heeft aanhoudend iemand bij zich". „Hebt gij hem iets bijzonders mede'te d-eelen?" vroeg Helena. „O jal sinds gisteren heeft er een ge- h-eele omkeer in mijn leven plaats gehad, en daar ik het belang ken dat de heer d-e Rumbrye wel in mij gelieft te; stellen..." „Pap-a draagt u eene wezenlijke gene genheid toe", viel Helena hem' in de rede. „Hij zal dan ook de eerste zijn, wien ik mijn g-eiu-k bekend maak". Helena vroeg -niet verder, maar zij wachtte imet ongeduld. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1