De Groote Oorlog. No. 125. Zaterdag 23 October 1915 Elfde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. ff m 'iand> v°et BI I van een Bl B B een m fl „Een aalmoes voor den Paus1 Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. NIEUWE ZEEÜWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de S8352 A JÉKk gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fl 1 handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 II Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 8 Wê3 verstandsverbijstering; B of oog; 1^^^^ duim; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 1" §ulden bÜ B iK| gulden bij gulden bij A |5S jB Rfc 8 B verlies van een fl 8 |l verlies B 8 verlies van B 8 Ij^P of oog8 m U duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Z D H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, heeft door bemid- deling van den Secretaris der Internuntiatuur te 's-Gravenhage Mgr. Vallega, aan Z. II. den Paus voor de tweede maal f25.000 aangeboden. Deze som is bijeengebracht, ge deeltelijk uit de gewone half- jaarlijksch inzameling van den S. Pieterspenning in het Haar- lemsch bisdom, gedeeltelijk uit de tweede afdracht der inschrij- ving in het Diocesane weekblad „8. Bavo". De 13e lijst dezer in schrijving vermeldt een flinke eindsom zoodat, wanneer de gaven der geloovigen nog eenigen tijd met dezelfde mildheid blijven vloeien, Mgr. Callier binnen en kele weken eene derde belang rijke aalmoes aan Z. H. zal kunnen aanbieden. Uit het feit, dat thans alle bladen van het Haarlemsche bis dom en dus ook dit blad op verzoek van den bisschop hun kolommen voor de inzame ling van deze aalmoes hebben op* ngesteld, blijkt wel duidelijk, dat de behoeften des Pausen zóó groot zijn, dat zelfs na deze zeer belangrijke giften wij niet mogen rusl en, voordat allen naar vermog»n j hebben bijgedragen. Zegt het voort 1 Door verregaande onduidelijk heid der ons gezonden copie hebben wjj het bedrag dezer eindsom niet kunnen ontcijferen en dus niet kun nen vermelden. Red. Jaaroverzicht van den oorlog. 15 October 1914. De Duitschers bereiken de kust en bezetten Ostendo en Zeebrugge. Hun gevechtsfront bereikt de zee zoowel als dat der geallieerden. Bij Dixmuiden en Nieuwpoort begint de strijd zich te ontwikkelen. In Zuid-Afrika vechten de troepen van Maritz tegen de Unietroepen. 16 October. De door Canade gezon den hulptroepen komen in Engeland aan. Een Duitsche duikboot boort den Engel- schen kruiser Hawke in den grond. Op de Noordzee wordt gevochten. De Engelschen kruiser „Undaunted" vernielt met behulp van enkele torpedojagers vier Duitsche torpedojagers. 18 October. Engelsche oorlogssche pen beschieten de Duitsche stellingen aan de Belgische kust. 2 0 O c to be r. De Oostenrijkers oefenen in de Karpathen een geweldigen druk uit op de Russische legers. Zij bezetten Stryj en Sereth. 2 1 October. De Russen hernemen met versche strijdkrachten het offensief in Polen en in Gallicië, bedreigen de Duitschers in de flank en vallen de Duitsch-Oostenrijksche legers overal in het front aan. De Duitschers ten noorden van de Pilica aanvaarden den terugtocht. De Duitsche kruiser „Emden" veront rust in den Indischen Oceaan de vijande lijke koopvaardij. 2 3 October. De „Karlsruhe" blijkt hetzelfde te doen in den Atlantiscben Oceaan, 13 Engelsche schepen worden tot zinken gebracht. De Oostenrijksche monitor „Ternes" gaat door het stooten op' een mijn ver loren. De Russen trekken over den Weichsel en over de San. De Duitschers doen aan het Yserkanaal bij Nieuwpoort, Dixmuiden en Yperen krachtige pogingen om na doorbreking van het vijandelijk front Calais te bereiken. De Duitschers hebben volgens de morgcnbladen van heden, zoowel in het oosten als in het westen duchtig échec geleden. Ten oosten van Reims, aan de Styr en ten Z.-O. van Branowitsch werden de aanvallen der Duitschers met groote verliezen voor hen afgeslagen ©n vielen hun stellingen bij Baranowitsch in Russische handen. Ook aan de Styr moesten zij hun stelling ontruimen en ka nonnen in 's vijands handen achterlaten. 0e Paus en België. Uit Rome wordt bericht, dat de „Osservatore Romano" het bericht zal tegenspreken, dat de Paus aan den Koning van België zou geschreven hebben, hem verzoekende de vredes onderhandelingen te beginucn. De strijd in Servië. KOPENHAGEN, 20 Oct. (HavasDe Deensche pers wijst op de heftigheid van den strijd, die zich in Servië afspeelt, en wijdt groote aandacht aan een cor respondentie in den „Lokalanzeiger", waarin erkend worden de moeilijkheden der militaire positie op den berg Bro- move; nadat een regiment Braudenbur gers den berg bestormd hadden onder ontzettende verliezen, verdedigden de teruggeworpen Serviërs met deuroutste hardnekkigheid nog het Bronovoplateau. Bedoelde correspondent verhaalt, dat op meerdere plaatseen vrouwen en kinderen meevuurden met de geregelde troepen ter verdediging van hun haardsteden. BOEDAPEST, 20 O. t. (W. B.) „As Est" ontving uit Sofia het volgende ol'ficieele bericht van 18 Oct.: „Gisteren zyn onze troepen op Servisch gebied over hetge- heele gebied verder vooruit gedrongen. In het dal vau de Morawa veioverden wij Wranja, waardoor de spoorweglijn OeskjoebNisj is afgesneden. Bij den intocht in Wranja ontving de bevolking onze troepen met „Zivio"-ge- roep. Zij heesch witte vlaggen en over stelpte daarna onze soldaten met een hagel van kogels. Onze troepen diingen voorwaarts van Egri Palanka in de richting van Stracin Zij namen een Servisch bataljon met drie officieren gevangen. Onze tioepen hebben Kotsjana in het Bregalnica-dal veroverd en dringen ver der voorwaarts naar het westen." WEENEN, 20 Oct (W. B.) Officieel. Het krachtige artillerievuur op onze stel lingen aan het Isonzo front duurde ook gisteren den geheelen dag voort. Do be schieting van het Doberdo-plateau nam tegen den middag nog toe in lievigheid. De Italiaansche infanterie deed 111 het Krngebied een aanval op het bruggen hoofd van Tolmein, verder op den Monto Sabotino en den Monte San Michele en ten oosten vau Vermegliano. Zij werd echter overal met zware verliezen afge slagen. Ook aan het Tiroolsche front hebben gisteren zware gevechten plaats gehad. Bij Fresassi en op de hoogvlakte van Vielgereuth sloegen onze troepen twee aan vallen af. De gevechten bij Fresassi werden hier en daar tot een handgemeen. In Judicarie, waar de vijand in den laatsteu lijd grooter.e bedrijvigheid be toont, trokken onze voorgeachoven af- deelingen op de hoofdlinie van tegen stand terug. iintuife HAVRE, 21 Oct. De Belgische regeering besloot een nieuw oorlogs-ridderkruis in te stellen, dat het beeld van den schen leeuw zal dragen. Oosten rij kHongarije. Te Weenen heeft een 2e bid- en boetprocessie plaats gehad. On middellijk achter het genadebeeld van O. L. Viouw ging de kardinaalaartsbis schop dr. Piifl. Naar schatting namen meer dan 40.000 personen met 120 vaan dels aan de grootsche plechtigheid deel. Met een plechtigheid iii den Dom werd de dag besloten. Aartshertog Lud wi g Salva- t o r. Te Praag is overleden aartshertog Ludwig Salvator, geboren te Florence in 1857, tweede zoon van groot-hertog Leo pold II van Toskanen. De aartshertog was kolonel in het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger. OtmCHlAliV. Hohenzollern. Donderdag is in Duitschland het feit herdacht van het 500-jarig bestaan van het huis Hohen zollern als regeerend vorstenhuis (zoo als men weet is keizer Wilhelm een Hohenzollern). De bladen hadden geest driftvolle artikelen aan die herdenking gewijd. FKASHHIJ K Hevige ontploffing te Pa- r ij s. Een hevige ontploffing had plaats in een fabriek in de rue Tolbiac. Er zijn vele slachtoffers. De president en de mi nister van binnenlandsche zaken bezoch ten de plaats van de ramp. Nader meldt men: De ontploffing had plaats in een werkplaats, waar ongeveer 200 vrouwen werkzaam waren. Ongeveer 4 daarvan zijn gedood. Alle vensters in de buurt zijn verbrijzeld. Aan kwaadwilligheid valt niet te den ken. ITALIË. Incident .op een auto-rit van Z.E. Kardinaal Gasquet. Wij lezen 111 de „Osservatore Romano" van 17 Oct.: „Gistermiddag omstreekst vier uur wera de 18-jange fabrieksarbeider Pietro Castori, terwijl hij over de „Risorgjmento" brug ging, plotseling ernstig ongesteld, zoodat hij in elkaar zaktq en wild om zich been sloeg. Eenige personen kwamen aan- geloopen om te trachten den jongeman te helpen. Juist op dit oog'enblik kwam ook de automobiel aanrijden van Z.E. Kardi naal Gasquet, waarin behalve de Kardi naal ook Mgr. Pisani was gezeten. Kardi naal Gasquet liet bet voertuig onmiddel lijk stilhouden en na vernomen te hebben, wat er gaande was, deed hij den zieke in de auto dragen ei\ vergezelde hem per soonlijk naar het hospitaal van San Gla,- como. Daar moest Castori onmiddellijk geopereerd worden; zijn toestand is op het oogenblik veel verbeterd. (De Tijd.) SFA1VJE. Een adres. Door een talrijke groep van Spaansche katholieken uit de intelleetueele wereld is aan den rector der universiteit van Leuven een adres gericht op den ver jaardag van den brand dezer hoogeschool. Het is een betuiging van medegevoel en tegelijk een protest tegen wat in het adres beschouwd wordt als een aanslag, door het Duitsche leger gepleegd op de wetenschap en het volkenrecht. Bl'lllilKIE. LONDEN, 21 Oct. Uit Rome wordt ge meld, dat de oppositiebladen te Boeka rest een heftige campagne tegen den Ko ning beginnen. Een blad dreigde den Koning zelfs met onttroning. ZtJID-AFKIK Men seint uit Johannesburg, 'dato 21 Oct. De verkiezingen in Britsch Zuid- Afrika belooveu een overwinning voor Botha te zullen worden. De arbei derspartij had vóór 'middernacht reeds drie zetels verloren. Botha is te Pretoria met groote meerderheid gekozen. Generaal Smuts is te West-Pretoria ge kozen. Hij had een nationalist en een candidaat van de arbeiderspartij tegen over zich. Uit Kaapstad wordt nog gemeld, dat de „labour"-leider Gresweü is Eerste Kamer. In verband met de spoedvorderende behandeling van het wetsontwerp tot nadere wijziging van de overgangsbepa lingen der Auteurswet is thans de Eerste Kamer bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 October, des avonds ten half negen uur. Tweede Kamer. Zeer waarschijnlijk zal de Tweede Ka mer niet voor Dinsdag 2 November en niet later dan Dinsdag 9 November we der bijeenkomen ter hervatting der werk zaamheden. Gezant Regcut ongesteld. Het Departement van Buitenlandsche Zaken kreeg bericht van een ernstige ongesteldheid van mr. L H. W. Regout, onzen gc-zaut bij het Vatikaan. Mevrouw Regout, die voornemens was a.s. Dinsdag naar Rome te vertrekken, is dan ook reeds Donderdag daarheen gegaan in verband met de ontvangen berichten nopens een ernstige ziekte van haar echtgenoot. Kalender der Week. Van 24 tot 31 Oct. 1915. Zondag 24 Oct. Twee en twintigste Zon dag na Pinksteren. V (bi. 975), D (bl. 950); 2d© gebed „A cunctis" V (bl. 1291), D (103); 3de gebed naar keuze. De ge beden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór do Hoogmis zegening met wijwater V (bl. 10), D- (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D- (bl. 122). Vespers op bl. 953 en 123. Maandag 25 Oct. H.H. Chrysanthus enz. V (LI. 203), D (8bl. 1417); 2de gebed voor de Overledenen V (bl. 1323), D (bl. 1490); 3de gebed „A cunctis" V (bl. 1291), D- (bl. 103). Dinsdag 26 Oct. H. Evaristus V (bl. 2039 en 1002), D (bl. 1418 en 172); 2de gebed „A cunctis" V (bl. 1291), D- (bl. 103); 3d© gebed naar keuze. Woensdag 27 Oct. Vigilie der H.H. Apos telen Simon en Judas V (bl. 2039), D- (bl. 1418); 2de gebed „Concede" V (bl. 1197), D (bl. 105); 3de gebed voor Kerk of Paus V (bl. 1298 of 1293), D (bl. 101 of 102). Donderdag 28 Oct. H.H. Simon en Judas V (bl. 2042), D (bl. 1419); 2de gebed V (bl. 1293), D (bl. 102). In plaats van PPaus leest men Bisschop. Vrijdag 29 Oct. Mis als Zondag, maar gewone Praefatie. Zaterdag 30 Oct. Vigilie v. Allerheiligen V (bl. 2046), D (bl. 1422); 2de gebed „Concede" V (bl. 119.7), D (bl. 105); 3de gebed voor de Kerk V (bl. 1298), D (bl. 101); 4de gebed voor den Paus V (bl. 1293), D (bl. 102). De gewone orde der H. Mis1, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 10, D 71. De bladzijden m-et V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 24 Oct. Twee en twintigste Zon dag na Pinksteren. Epistel: Phil. I 611. Evang. Matth. XXII 1521. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 23 Oct Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot halfbewolkte lucht. Weinig of geen regen Weinig verandering van temperatuur. ONDERWIJS Ritthem. Hier is Donderdagavond voor het eerst begonnen met het geven van landbouwonderwijs. Aan den cursus, die twee winters duurt, nemen 10 personen deel. Leider is de heer Wj. de Wolf van Veere. (Z.) Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en ordeoefeningen de dames W. H. v. Langeveld en T. F. Ruytenburg, beiden te Middelburg. Eu te 's Gravenhage voor het stuurlieden-examen eerste stuurman de heer M. P. de Waard, en 3e stuur man dhr. H. Pothoff en A. A. de Ruyter. (Z.) Bij Kon. besluit is pensioen ver leend aan P. Buteyn, rijksveldwachter te Wemeldinge f389; P. v. Vliet, hoofd der Chr. school te Axel f 1000A. R. Breet- velt, hoofd eener O. L. school te Goes f1267. Mr. Aalberse voorbijgegaan. Mr. Aalberse, die als eerste op de aan bevelingslijst stond van curatoren 1. mr. Aalberse, 2. prof. v. Blom, 3. prof. Veerryn Stuart voor het hoogleeraar- schap in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Rijksuniversiteit, is ge passeerd voor den tweeden aanbevolene, Delftschen hoogleeraar mr. D'. van Blom. In een gissing naar de redenen dezer beslissing kunnen wij ons niet verdiepen, maar dat men een goede gelegenheid heeft laten voorbijgaan, om het tekort aan ka tholieke hoogleeraren onzer Rijksuniversi teiten weg te nemen, schijnt moeilijk te betwisten, zegt „De Tijd". UIT ZEELflHD. Middelburg. Loonen straatve gers. Door G. J. Blaakmans en P. Sloo- ver, respectievelijk voorzitter en secre taris van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Be drijven, afdeeling Middelburg, is namens do afd. een adres tot den Raad gericht, waarin verzocht wordt het loon der straat vegers, in dienst der gemeente Middel burg, te verhoogen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Adressanten wijzen er op, dat bij den Hoofdelijkan Omslag f 500 mag worden afgetrokken voor benoodigd levensonderhoud. Hiermede wordt dus toegegeven, dat het minimum inko men om van te kunnen leven, minstens 10 gulden moet bedragen. Wordt daarbij in aanmerking genomen dat bij het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud 50 gul den mag worden afgetrokken voor de vrouw plus f25 voor ieder kind, dan mogen adressanten toch wel de conclu sie trekken, dat de Raad zelf een inko men van 11 gulden beschouwt als het minimum voor een huisgezin zonder kin deren. Zij meenen, in verband hiermede, bescheidenheid te betrachten wanneer zij er bij uwen Raad op aandringen, zoodanig het loon te verhoogen, dat het loon min stens f 10 zal bedragen. Voor het Duitsche Roode K r u i s. Onder ingezonden stukken in dit nummer zal de lezer een oproep vin den tot het steunen van een alhier op gericht comité ten bate van het Duitsche Roode Kruis. Waar het geldt de door den oorlog geslagen wonden te heelen, kent men geen partijen. Nog pas ging naar Frankrijk een Nederlandsche am bulance, thans wendt de nimmer uitge putte liefdadigheidszin onzer landgenooten zich naar het lijdende Duitschland. Moge

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1