De Groote Oorlog. No. m. Donderdag 21 October 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken UIUML NEUUf--u VRI1DAGAVGND. B ÜITEHIAND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor u. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I50G gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; M gulden bij gtA M verlies van I ■- een /"I wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Bchiedam. Politicophobie. Een vreemd woord, dat vrees, schuw heid voor politiek beteekent en een eigenschap ..anduidt, die bij nog maar al te velen ook in rechtsche kringen wordt gevonden, wier talenten, ontwik keling en positie hen tot waardevolle strijders zouden maken in de politieke arena. „De Nederlander" had hierover in zijn nummer van Zaterdag j 1. een zeer interessante beschouwing. Na te hebben opgemerkt, dat die recht- schen, die de politiek „een knoeiboel" noemen, en verklaren er niets mee te doen willen hebben, hun wijsheid gewoon lijk halen uit een vrijzinnige of z. g neutrale courant, zegt De Nederlander „Ja, het is heusch niet anderseen vrijzinnig dagblad dagelijks op de tafel in een Christelijk gezin. Gelukkig, als de kinderen nog niet lezen kunnen komt die tijd, dan komen er gevaren op, waar tegen misschien dan weel' zal moeten worden gewaarschuwd". Terecht merkt verder het Christelijk- Historisch orgaan op, dat zeer zeker in de christelijke politiek het ideaal niet altijd bereikt wordt, dat ook daar „veel onheilig vuur" brandt „Maar" zoo gaat het voort „wanneer zij die dit met ons voelen, aan den kant van den weg blijven staan, wanneer zij niet be ginnen met datgene waaruit alle liefde ontbloehn moet, met belangstelling hoe zullen zij dan deze booze stoffen ooit uitzuiveren Aan het belangwekkende slot van het artikel ontleenen wij het volgende, dat ook bij ons, Katholieken, de volle aan dacht verdient: „Wie meent, dat men erg heelzonder politieken strijd zou kunnen komen, die heeft nog zelden goed rondom zich ge zien. Is er wel één land, op eenigen trap van beschaving, waar de strijd der geesten zich niet aanstonds ii-i een strijd om de staatsinstellingen openbaaart? Niet zóó, alsof het van het meeste be lang zou zijn te zorgen, dat slechts eene, en wel onze partij, aan het roer komen kan. Invloed gaat veel meer uit van denkbeelden dan van personen Gedach ten sterven niet, menschen wel. Het Evangelie heeft de wereld veroverd lang nadat het gebeente der Apostelen in de groeve was verteerd. Maar zij zijn, zoo lang zij leefden, uitgegaan en hebben getuigd. Zij hebben het der wereld aan gezegd, dat een leven buiten Gods gebod ten doode voert. „Buiten Hem is hel", zegt van Eeden ergens. En in het wezen der zaak is het a b. c. der Chrisielijke politiek niet anders dan ditOok op het terrein der Staatkunde kunnen wij het zonder de geboden Gods niet stel len; het waarachtig heil van land en volk hangt af van de opvolging dier ge boden Maar hoe zal men het zich herinneren als men niet weet, en hoe zal men weten als men alle politiek terzijde schuift, en als 't er op aankomt zich door een liberaal blad laat voor lichten Schromelijke onkunde, krasse onver, schilligheid bederven in dit opzicht vele voortreffelijke medeburgers, wier stem gaarne in onze kringen gehoord, wier steun dankbaar aanvaard zou wor den. Zij blijven terzijde en oefenen critiek. Het is dikwijls een gemakkelijke en dankbare rol, die zij aldus voor zich opeischen. Zij heeft succes, en van ap plaus is men zeker. Doch wat baat afbreken zonder ooit te bouwen?" De toestand. Uit meer uitvoerige berichten blijkt, (al dus een Wolff telegram uit Berlijn) dat de hardnekkige tegenstand van de Serviërs nergens in staat is, de op vier punten tegelijk in het hart van Servië binnen rukkende legers der centrale mogendhe den tegen te houden. De Serviërs lijden door de zware artillerie zeer groote ver liezen. De. Uranowo-berg werd bestormd; op sommige plaatsen nam de burgerlijke bevolking' ook aan den strijd deel, zoodat de hardheid van den oorlog niet aan het land bespaard kan worden. En dan gaat het communiqué over in verdere bijzonderheden van krijgskundi gen aard. Genoegzaam blijkt hieruit, dat de Serviërs' geen kamp geven. Aan de Temps" wordt uit Nisj be richt, dat de strijd op het geheele front voortduurt. Ten einde te ontkomen aan de zware artillerie van den vijand zijn de Ser vische detachementen te lObrenowae aan de Save teruggetrokken naar het zuid westen, in de richting van Lazarevac. Om dezelfde reden heeft het Servische leger van Belgrado de loopgraven aan de Avala ontruimd en is thans iets meer naar het zuiden gelegerd op de versterkte linie Bachevac-Kowiona-Partsani. Bij Semendria handhaven de Serviërs zich nog in de stellingen, die de stad en de Yezawavallei beheerschen De spoorweg schijnt nog ongeschonden te zijn en de Diuits'ohers zijn op den Servischen oever van den Donau niet noemenswaardig vooruit gekomen. Op het oogenblik echter wordt er zeer hevig ge streden. De groote kwestie is nu maar voor de Serviërs of de legers der gealliëeTden op tijd komen, want het is voor hen een groote tegenslag, dat de Bulgaren hen bestoken, al schijnen die voorhands niet zeer fortuinlijk in den strijd te zijn. Ook in Engeland volgt men me.t spanning den opmarsch der verbondenen van uit Salo- niki -en uit de artikelen der Britsche bladen blijkt, dat de Balkan-politiek en de Balkan-strategie 'veel hebben geleden onder een onvoldoende organisatie. Dat beeft reeds zijn terugslag gehad op de regeering. Minister Carson, de leider der Iersche Protestanten in de Hom© Rule kwestie, is afgetreden en Johan Redmond, de leider der Katholieke Ieren, heeft in een rede te Dublin Maandagavond mede gedeeld, dat de toestand van hei kabinet zeer hachelijk was, dat er elk oogenblik een einde te wachten was van den poli tieken wapenstilstand en dat rekeninlg te houden viel met de mogelijkheid van algemeene verkiezingen. Als -een waarschijnlijke toelichting tot deze sombere aankondiging deelt het offi- ci-euse pers-bureau nog mede, dat sir Jan Hamilton, de opperbevelhebber van het expeditieleger in d-e Middellandsche Zee, naar Engeland terugkeert zoogenaamd om daar „verslag" uit te brengen en dat sir Charles Monro tot zijn opvolger is be noemd. Op het Oostelijk oorlogsterrein onder vinden de Russen „ups and downs". Wel behaalden zij enkele vrij belangrijke suc cessen aan de Styr, de zijrivier van de Pripjet, waaraan 0. m. ook Luzk gelegen is, maar volgens den correspondent van de „Times." te Petrogrado, zou de toestand voor de Russen in de streek v.an Riga als ernstig te beschouwen zijn. Van het Westerfront geen bijzonder nieuws. De Bulgaren. Men seinde ons gisteren SALONIKI. De Bulgaren leden een ernstige nederlaag bij Strumitza Een ba taljon werd geheel vernietigd. Uit Berlijn komen via Boekarest be richten over Bulgaarsche successen. Zoo zouden zij op 16 October Radujevac aan den Donau hebben genomen. Het groote hoofdkwartier seint Het leger van generaal Bojadjeff drong verder door in de richting van Zajecar en Knjazevac over de Inowo en tegen het ravijn van Pirot. Andere Bulgaarsche troepen namen Vranja in het Boven Horawa-dal en over schreden meer naar het Zuiden reeds de linie Egri Palanka—Ischtip. SALONIKI, 17 October (RO.) (Ver traagd). Het gerucht loopt, dat de Bul garen Petrisch en Melnik ontruimden. De Grieksche generale staf is te Salo- niki aangekomen. Deze komst gaat waar schijnlijk die van den koning vooraf. Italië verklaart Bulgarije den oorlog. ROME, 19 October. (Stefani), Daar Bul garije de vijandelijkheden tegen Servië geopend en zich inet de vijanden van Italië verbonden heeft en de geallieerden bestrijdt, verklaarde de Italiaansclie re geering op bevel van den koning, dat de oorlogstoestand tusschen Italië en Bulgarije ingetreden was. De operaties in Servië. Volgens de „Neue Presse" maken Duitsche en Oostenrijksche vliegtuigen geregeld tochten boven Servië en werpen overal bommen. Uit Athene wordt aan het „Berl. Tagebl geseind, dat de Serviërs Gewgeli en Doiran ontruimen uit vrees voor in sluiting door de Bulgaren. Troepen af- deelingen van de geallieerden hebben 17 October Saloniki verlaten om de ont ruimde gebieden te bezetten. Griekenland en de Entente. Naar Engelsche bladen uit Rome ver nemen, heeft de entente troepen geland te Euos, dat gelegen is aan de Egeische Zee, aan den Zuidelijken (Turkschen) oever van de Maritsa. De „Tagliche Rundschau" ontl. ent een bericht uit Athene aan do Az E-.t, dat Engelschen en Franschen het eiland Melos, het Zuid-Westelijkste van deCy- cladengroep in de Eg- ïsche Zee, dat Grieksch grondgebied is, bezet hebben. ATHENE, 19 Oct (R. O.) Vernomen wordt, dat de Engelsche en Russische gezanten aan Zaimis te kennen gaven, dat hunne regeeringen niet accoord gaan met de uitlegging der Grieksche regee ring betreffende hare verplichtingen ten opzichte van Servië. Van de Grens. Uit Mechelen wordt vernomen, dat Zondag aldaar en in Hombeek drie bur gers gearresteerd zijn, verdacht van spi- onnage. Zij worden in hechtenis gehouden. Over Midden-België, Brussel en Leuven en de omliggende landstreek, passeerden Zondag drie Fransche vliegtuigen, die naar het Oosten vlogen. Zij wierpen bommen op de Duitsche verdedigings werken. Een koningsmoordenaar gesneuveld. Bij Belgrado sneuvelde de vroegere ko ningsmoordenaar majuor Kremisic, die als luitenant een werkzaam aandeel had bij de vermoording van koning Alexander. „\Vie het zwaard trekt, zal door het zwaard omkomen De godsvrede in Duitschland bedreigd. De „Köln, Volksztg." is zeer verstoord, dat van oflicieele zijde met veel nadruk aan 't publiek en vooral aan de scholen en scholieren een boek wordt aanbevo len, dat, volgens het blad, den gods vrede verstoord. Het boek is getifeld „Die Hohenzollern und ihr Werk". Het schijnt zelfs, dat de overheid de politie naar particulieren zendt om te verzoe ken, of dezen het boek willen koopen. Vele katholieke scholieren, zegt het blad, hebben argeloos het werk besteld, dat van hoogerhand is aanbevolen, maar de gevoelens der Katholieken scherp kwetst. Het blad herinnert aan de woorden van den Keizer: „Ik ken geen partijen meer, ik ken slechts Duitschers" en veronder stelt, dat de overheid wellicht niet vol doende is ingelicht over den inhoud van het boek. (De Tijd.) Steeds nieuwe lichtingen ZURICH, 19 Oct. (Part.) De personen van 50 tot 55 jaar in Duitschland zullen, naar gemeld wordt, binnenkort opgeroe pen worden. De rol van Italië. GENÊVE, 19 Oct. (Part.) Die „Petit Jour nal" veerneemt uit Rome, dat Italië waar schijnlijk de Balkan-operatie met een ma rine-actie in de Aegeïsche Zee beginnen zal eu aan de actie tegen de Bulgaarsche en Turksche kust zal deelnemen door oorlogs- en transportschepen te zenden. Oorlogswee. Het Osnabr. Tagebl. verneemt, dat dezer dagen in een trein tusschen Oldenburg en Bremen twee jonge dames in een coupé zaten, waarin ook een vrouw, in gezel schap van haar man, plaats nam. Nauwe lijks was de vrouw gezeten, of zij begon, strak voor zich uit starende, op haar vingers te tellen: één twee driel en herhaalde dit met kleine tusschenpoozen telkens weer. De jonge dames konden haar lachen niet inhouden, om het zon derlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te machtig en hij' voegde den gichelenden dames toe„U zult uw dwaze lachen toch wel willen staken, als ik u zeg, dat mijin vrouw drie zoons in den oorlog verloren heeft. En nu breng ik haar naar een krankzinnigengesticht". Plotseling werd 't doodstil in de coupé! De Czaar aan het front. Mogen wij de „Times" gelooven, dan is de Czaar bijzonder ingenomen met het daadwerkelijk opperbevelhebberschap en doet het hem daaibij veel genoegen dat de Czesareyits (Kroonprins) hem kan vergezellen. De Czaar is 's morgens al vroeg bij de hand en wijdt den geheelen morgen aan militaire zaken, waarbij me nig uur voorbijgaat in beraadslagingen met den chef van den staf, generaal Alexcieff, die in heel Rusland als de aan gewezen man voor dien post wordt be schouwd. De Czaar beschikt over het vermogen om den toestand dadelijk tot in de kleinste bijzonderheden te over zien. Hij zoekt iedereen zelf op en als het op handelen aankomt kent hij geen oogenblik van aarzeling Aan de koffie tafel ontmoet de Czaat dagelijks de bui- tenlandsche attaché's van zijn staf. Na dit eenvoudig maal maakt hij een tocht per automobiel of motorboot, gekleed in de eenvoudige velduniform van den ko lonelsrang. Na zijn terugkeer in het hoofdkwartier schouwt de Czaar geregeld de regimenten, die naar de vuurlinie vertrekken en spreekt dan veelal met enkele zijner soldaten. Aan het middag maal gaat het even gastvrij en huiselijk toe als aau de koffietafel. Kort recht. Eene Engelsche dame, Edith Cavell te Brussel, is wegens het schuilhouden en over de grens helpen van achtergebleven (Fransche en Engelsche) soldaten dood geschoten. Met haar zijn nog 4 dames en heeren ter dood veroordeeld en ver scheiden personen zijn, alle om hetzelfde feit, tot vele jaren dwangarbeid veroor deeld. Een Belgisch soldaat, die zich aan spi- ounage schuldig maakte, is doodgescho ten, 94 arbeiders uit Lessen in Hene gouwen, die weigerden arbeid voor de Duisschers te verrichten kregen straffen van 8 weken tot 5 jaar gevangenisstraf. De ramp van Europa. Onder dezen titel publiceerde het „Ber liner Tageblatt" een hoofdartikel, van den vroegeren Duitschen ambassadeur te Rome, graaf Monts. De directe dagelijksche uitgaven van de oorlogvoerenden schrijft hij worden door vaklieden op 300 millioen Mark geraamd. Het allergrootste ge deelte van deze reusachtige bedragen is onherstelbaar verloren. In den kringloop blijft slechts wat aan loon betaald en li 5 l. l-t ITELl i-l-l.p~-.Tg Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Oct. Zwakke, tot matigen, Oostelijke tot Noord oostelijken wind. Nevelig tot halfbewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. door de ondernemers en arbeiders ver diend wordt bij de oorlogs-leveranties. Hierbij komen de verliezen, geleden door het stil liggen van handel en in dustrie, 25 millioen van de krachtigste mannen zijn op het oogenblik onttrokken aau de productie. Het allerergst voor Europa is echter het verlies van ontel bare menschenlevens. Telt men hierbij op de kosten voor den herbouw van verwoeste streken, voor aanvulling van vernielde wapens, onbruikbaar gewor den spoorwegmateriaal, verloren schepen, paarden, enz. de kosten voor invalidi- teits-weduwen en weezen-ondersteuning, dan komt men tot fantastische cijfers, Ten slotte moeten ook de leeniugeu rente dragen en de valutta geregeld worden. Ongetwijfeld zal elke van de groote oorlogvoerende mogendheden, on verschillig of zij behooren tot de over winnende of overwonnen groep, van haar burgers nieuwe belastingen moeten eischen, die jaarlijks milliarden bedragen. In verband met de hooge oorlogskos ten en de linancieele uitputting van Europa zal zelfs de overwinnende niet mogen hopen op een oorlogsschatting, die in verhouding staat tot de onkosten en die spoedig vlot te maken is. Men hoort thans dikwijls zeggenwanneer wij menschen verhezen, dan verliest de vijand er nog veel meer. Wanneer ons vermogen vermindert, dan verarmen onze vijanden nog veel erger. Dit is een slechte troost. Duitschland produceert veel meer goederen, dan het zelf consumeeren kan. Onze rijkdom en onze industrie steunen voor een groot gedeelte op den uitvoer. Wien moeten wij de producten van onze intelligentie en onze vlijt leveren, wan neer voor tientallen jaren onze klanten hun koopkracht verloren hebben Een wederzijdsche isoleering, zooals dit ver langd wordt door chauvinisten, moet ten gevolge hebben een Chineesche verdor ring van de verschillende volkeren en een snel verval van de Europeesche he gemonie. Want alleen de geestelijke concurrentie van de verschillende volkeren, het uit wisselen van hun gedachten en presta ties, heeft Europa gebracht tot zijn trot- sche hoogte. Men vergeet, dat de Euro peanen in een tamelijk klein-huis wonen, en dat na den vrede, die toch eens ko men moet, goedschiks of kwaadschiks de oude verstandhouding, zij het ook voor zichtig, hersteld moet worden. Daarom is het zeer verkeerd, bij de massa van de half beschaafden den toch reeds hoog opvlammenden wederzijdschen haat aan te wakkeren. 1 It A V It H 1.1 K. Een woordenspel. Viviani ver klaarde inde Fransche Kamer, dat er tus schen hem en den minister van buiten- landsche zaken geen verschil van mee- ning bestond. Die verklaring was niets moer dan een woordenspel. Ziehier wat de Parijsche correspondent van het „Jour nal de Genève" verhaalt: Toen koning Constantijn van Griekenland het ontslag van Venizelos had aanvaard, was de lan ding van Fransche en lEngelsche troepen te Saloniki reeds begonnen. Daar nu. door het aftreden van den minister-president de algemeene politieke toestand in Grie kenland gewijzigd was, achtte Deville, de Franscne gezant te Athene, het geraden, bevel te geven tot staking der verdere landing. De aansprakelijkheid voor dit be vel nam hij geheel en al op zich. Del- cassé keurde het optreden van den gezant

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1