De Groote Oorlog. No. 121. Donderdag 14 October 1015. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- en VRDDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of 00gen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering PS JÓa gulden bij A gulden bij A gulden bij m 3 K ver''es van een verlies I verlies van jS hand, voet 1 I 11 I van een B I een 3 I of oog; f duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeeue Verzekerings-Bank" te Schiedam. Jaaroverzicht van den Oorlog. 6 October 1914. De stedelijke regeering der stad Antwerpen verklaart den toestand der stad voor ernstig en raadt de bevolking aan haar te verlaten. Een Engelsche duikboot brengt een Duitsche duikboot in de monding van de Eems tot zinken. 7 October. De Duitschers, die over Nethe en Schelde zijn getrokken, bom bardeeren de stad Antwerpen. In het Zuiden en Oosten der stad ontstaan zware branden. Men vreest voor den prachtigen Lieve Vrouweturen. De ont stelde bevolking neemt in overhaaste vlucht de wijk naar Nederland. De Duit schers bezetten ook het land, oostelijk van Antwerpen. In de Karpathen ontmoeten de Rus sen sterke tegenstand, zij moeten terug trekken. De Japanners bezetten het eiland Yap in den grooten Oceaan. 8 October. Het fort Breendonck der Antwerpscbe stelling valt in handen der Duitschers. In Galicië wordt Rzeszow door de Oostenrijkers hernomen. Engelsche vliegeniers werpen bommen op Dusseldorp. 9 October. Om niet ten westen der stad in hun terugtocht te worden afge sneden verlaten de Engelsche hulptroe pen met de Belgische bezetting de stad Antwerpen langs St. Anneke. De Duit schers trekken de stad binnen, die voor het grootste deel door de bevolking is verlaten. De Fransche marine heeft het verlies te boeken van twee torpedobooten. 10 October. De door de bezet tingstroepen verlaten forten, die nog hadden stand gehouden worden door de Duitschers bezet. Dezen beproeven door snel voorwaarts op te mkken de vluch tende Belgen en Engelscheu te achter halen en hun den terugtocht af te snij den, wat hun ten deelc gelukt; 30000 Belgische en 2000 Engelsche soldaten worden naar de Nederlandsche grens opgedrongen en bij overschrijding der grens geïnterneerd. De Russen zijn opnieuw Oost-Pruisen binnen gevallen en bezetten Lyck. Een hunner kruisers, de Pallada wordt door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord 11 October. De voortrukkende Duitschers en Oostenrijkers zijn den Weichsel en de San genaderd. De Rus sische vesting Iwangorod wordt gebom bardeerd en de Oostenrijksche vesting Przemysl wordt ontzet. In Zuid-Afrika maakt overste Maritz opstand tegen de regeering en sluit zich aan bij de Duitschers. 12 October. De Duitschers bezet ten Gent en marclieeren naar de kust. De Oostenrijkers hernemen Jarislaw. 13 October. De Belgische regee ring verlegt haar zetel naar St. Adtesse bij Havre, dat door de Fransche regee ring ter harer beschikking is gesteld. 14 October. De Duitschers bezet ten Brugge. Itafiaansche successen. ROME, 11 Oct. (R.O.) Het stafcom muniqué meldt Wij ondernamen stoutmoedige aanval len tusschen de Adige en de Brenta, braken door de vijandelijke verdedigings werken en maakten gevangenen Ook gingen wij vooruit op het Carso- plateau. Russische successen. PETROGRADO, 12 Oct. Westnik.) Een telegram meldt, dat de Russische troe pen er in slaagden het vijandelijk front aan de Strypa in te drukken. Zij namen tot nu toe meer dan 2000 soldaten met 60 officieren gevangen namen vier kanonnen en 10 machinege weren. Het succes wordt verder ont wikkeld. Bulgaarsche aanval op Servië. LONDEN, 12 Oct. (R.O.) De bladen te Athene melden, dat twee divisies Bul garen de Serviërs in de richting Knas- jewats aanvielen. LONDEN, 12 Oct. Volgens een tele gram uit Nisch aan de Servische legatie te Londen zijn de Bulgaren in den af- gemopen nacht met aanvallen begonnen in de richting van de Wlassina. Zij werden met zware verliezen teruggeslagen. De stemming in Servië. De uit Nisj (tijdelijke hoofdstad van Servie) te Sofia aangekomen Bulgaarsche gezant Tschapraschkow bevestigde, dat de stemming in Servië wegens de aan vallen der bondgenooten en de houding van Griekenland hopeloos terneergesla gen is. Eenige hulp van de zijde der Quadruple Entente wordt niet meer ver wacht. Tschapraschkow vermeed het gedurende de laatste veertien dagen zijn huis te verlaten, daar de verbittering en de wanhoop der Servische bevolking daden van geweld mogelijk maakten. In den particulieren trein van Tscha praschkow bevond zich de zwaargewonde bediende van het Bulgaarsche gezant schap, die in Nisj op straat aangevallen en met een ijzeren staaf aan het hoofd verwond werd. (Maasbodé.) Dn strijd in Rusland. WEENEN. (Officieel Russisch Oor- logstooneel. De toestand is onveranderd. In de streek ten Zuiden van Burkonow sloegen wij drie Russische aanvallen af. De afwering van een vierde tegen een grondstuk van 2 a 3 kilometer gericht is nog aan den gang. Aan de Karmin en ten Noorden van Rowalowka aan de Styr ondernam de vijand eveneens eenige vruchtelooze voorwaartsche bewegingen. De operaties tegen Servië. WEENEN, (officieel: Ten Zuiden van de Save en de Donau en de beneden Drina wordt op liet ge- heele front aangevallen. De uit Bel grado voortdringende K.K.-troepen heb ben bij de bestorming van de ten Oos ten van de Thonn en Laudonschans zich verheffende berg Lipar drie stukken ge schut en één schijnwerper buitgemaakt. Alle hoogten in de omgeving van Bel grado die de rivierovergang op een af stand van de draagkracht van een stuk veldgeschut bestrijkt, waren in het bezit van de verbondenen. De Duitschers ver overden Bemendria en dringen den vij and aan de Poscharenwatz terug. Op de grens tusschen Herzogewina en Monte negro kwam het op verschillende plaat sen tot schermutselingen. Blokkade van de Bulgaarsche kust. FRANKFORT, 12 Oct.( O.V.) Volgens een particulier telegram van de „Fraukf. Ztg" uit Athene rapporteereu te Athene binnengekomen schepen, dat een sterk Engelsch eskader sedert twee dagen Deaeagatsch en de Bulgaarsche kust streken blokkeert. LONDEN, 12 Oct. (R.O.) Aan den Bulgaarsclien gezant worden heden zijn paspoorten overhandigd. Getorpedeerd. In de laatste drie dagen werden een Engelsch en een Fransch transportschip tot zinken gebracht. Naar is vastgesteld bevond zich het Fransche transportschip tusschen Malta en Kreta. Het schip heet „Samblinhaver" en had meer dan 2000 Fransche soldaten aan boord (Msb.) De strijd in Kameroen. De opperbevelhebber van de Engel sche troepen in Kameroen (Duitsch Afri ka) heeft bericht, dat Urimbyaoas den 9den Ociober na een gevecht van 30 uur door de Engelsche troepen is veroverd. De achtervolging van den vijand, die over aanzienlijke troepenmachten be schikt, wordt voortgezet. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Belgische landbouwers langs de grens, die op Hollandsch gebied grond ter bebouwing hebben, kunnen doorloo- pende passen krijgen oani.de grens te over schrijden waartoe 's morgens en 's avonds op een bepaald uur gelegenheid bestaat. De passen moeten echter 'dagelijks op nieuw door de betrokken Commandatuur worden afgestempeld. Als bij de controle blijkt, dat dit verzuimd is, wordt men met 20 Mark boete'gestraft. Selzaete. Twee Belgische schippers, die naar Gent voeren, bleken bij visitatie aan boord, ondanks het verbod, Fransche kranten aan boord te hebben. Zij moesten elk 100 francs boete betalen, voor zij verder mochten doorvaren. Belgrado. Uit het oorlogsperskwartier wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat er aan de in neming van Belgrado de laatste dagen hevige gevechten voorafgegaan zijn. Duitsche en Oostenrijksche strijdkrachten zoo luidt de mededeeling, naderden tege lijkertijd van het noorden en het zuiden uit de Servische hoofdstad. Den 6den October boden de Serviërs in het noorden van Belgrado woedenden tegenstand. Ze hadden in en bij de stad aanzienlijke troepenmachten verzameld, zoodat men kan aannemen, dat de Serviërs hun hoofdstad stellig nog een bepaalden tijd hadden willen dekken. Twee dagen lang hebben er in de stad hevige straatge vechten gewoed. Geheele wijken leveren nu een aanblik van onbeschrijfelijke verwoesting op. Belgrado is nu, zoo luidt de mededeeling van liet oorlogsperskwar tier, vast in onze handen, maar men hoort nog dicht bij kanongedonder, want in het zuiden der stad duurt de strijd voort. (Inmiddels hebben de Serviërs geheel Belgrado ontruimd en zich naar het bin nenland teruggetrokken. Red. N. Z. Ct.) Volgen berichten uit Athene zijnjb'OOO Duitsche en Oostenrijksche granaten op Belgrado afgeschoten, verschillende stads wijken zijn vernield. De telegrafische en telefonische verbinding tusschen Belgra do en Nisji s afgesneden. Het Regeerings- archief werd reeds van Nisj naar Pristi- na overgebracht. Het kruis zijner moeder. Een medewerker te Berlijn schrijft aan de „Maasbode'': Ontroerend is liet volgende tooneeltje, afgespeeld bij een Duitsche godsdienst oefening te velde, en waar.au de her innering niet mag verloren gaan Een katholiek aalmoezenier bericht, dat eenmaal bij liet opdragen van de H. Mis het altaarkruis op onverklaarbare wijze ontbrak. Onmiddellijk snelde een soldaat toe, trok zijn eigen kruisbeeld te voorschijn, en plaatste het op het altaar. Na de H, Mis nam liij het weer met stralend gezicht terug, blij uitroepend Hoe zal mijn moeder zich verheugen, dat haar kruis vandaag zulk een eer heefi genoten. Want het is het doods- kruis van mijn moeder zaliger". Grootvorst Nikolaas in Kaukasië. Naar Reuter, uit Petersburg meldt, is grootvorst Nicolaas, de nieuwe onder koning van den Kaukasus, te Tiflis aan gekomen. Hij heeft aanstonds een dag order uitgevaardigd, waarbij hij alle na tionaliteiten in den Kaukasus begroet en verklaart, het land te zullen besturen in de overtuiging, dat hij liet vertrouwen van alle klassen der bevolking geniet en tevens de belangen van alle groepen ge lijkelijk te zullen behartigen. Eén miilioen 480 duizend maaltijden. Door liet liefdadig werk der goedkoope Brusselsche restaurants waren op 30 September j.l. sinds het begin van den oorlog niet minder dan één miilioen 480 duizend maaltijden van 0.35 fr. en 0.45 fr. verstrekt. Drie nieuwe etablisse menten zijn geopend twee te St. Pieters Jette en een te St. Gilles. Hiermee is het aantal van deze nuttige eetzalen gestegen tot 57er worden on geveer 12.000 maaltijden per dag gebruikt. „De Tijd"). Engelsche verliezen. De „Times" van Donderdag schrijft: Droevige bewijzen van de schatting, door den oorlog gedurende de laatste twee weken geheven van de jonge mannen in ons land, zijn te vinden in de lange lijsten van doodsaankondigingen versche nen onder de hoofden „op het slagveld gesneuveld" en „aan wonden gestorven," en gedurende de laatste drie dagen op de frontpagina van de Times vermeld: Dinsdag .waren het 90 namen, gisteren (de herplaatste niet meegerekend) 47, vandaag (eveneens zonder de herplaatsingen) 49. Onder deze 186 dooden waren er niet minder dan 102 die onder de 30 jaar waren, en van die 102 waren allen op 22 na onder de 26 jaar: 5 waren 18 jaar; 10 waren 19 jaar; 13 waren 20 jaar; 15 waren 21 jaar; 9 waren 22 jaar; 8 waren 23 jaar; 9 waren 24 jaar en 11 waren 25 jaar. 1H A1KI1I .I li De Nederlandsche Ambulan- c edie onder leiding van dr. Bierens de Haan naar Frankrijk vertrok en via Havre te Parijs aankwam, waar zij voor- loopig op kosten der Fransche regeering in het Grand-Hotel werd gehuisvest heelt zich als definitief verblijf zien toe gewezen een complex gebouwen in het Bois de Boulogne, genaamd „Pré Catelan" en daarin bereids haar intrek genomen. AKMKItf 1Ë De gruwelen in Armenië. Volgens een bericht, door „Daily Chro nicle" ontvangen uit New-York, deelt de Amerikaansche proffessor Duttow vreeselijke bijzonderheden mede over de Armeensche gruwelen, welke hij ontving van een bestuurder van het Euphrates- college van het Amerikaansche instituut te Chwaput. Deze schreef, dat twee derden der meisjesleerlingen en negen tienden der jongens gedood zijn, verbannen of naar harems overgebracht, terwijl de leeraren allen dood zijn, gevangen, gemarteld of kiankzinuig geworden, of zich verborgen houden. Een der leeraren was gruwelijk gemarteld [en daarna vermoord. Een an der, die eveneens martelingen onderging werd in een algemeeue slachting op den weg van Diarbehr gedood. Professor Vorpenan van Prometon, het college van president Wilson, werd krank zinnig, nadat hij getuige was van de marteling van een ander leeraar. Vorpe- riau werd later vermoord. Ook de leeraar Mahigran van een ander Amerikaansch college werd vermoord. De schrijver van den brief vraagt tusschenkomst ten be hoeve van liet nog overblijvende vierde deel van de Armeensche bevolking. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Konstantinopel seint, dat 100,000 dol lars noodig zijn, om het ondersteunings- werk te beginnen, De liockefeüerstich- ting heeft 30,000 dollars geschonken en in alle groote steden worden comiiés opgericht en openbare vergaderingen voorbereid. Nader meldt men: WASHINGTON, 12 October /R.O.) Morgentrican, de Amerikaansche gezant te Constantinopel heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken geseind, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 14 Oct. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. dat de moorden op de Armeniërs in Klein-Azië weder begonnen zijn, sinds Bulgarije zich in den oorlog gemengd heeft. LIJXIOIBIJKG. De neutraliteit. De correspondent van de „Daily Ex press" te Genève verneemt uit Bazel, dat toen Fransche aviateurs onlangs het station te Luxemburg gebombardeerd hebben, de Duitschers de Groot-Hertogin dwongen te protesteeren tegen de schen ding der Luxemburgsche neutraliteit. Ze weigerde, aan den generaal, die tot haar gezonden was, vragende, waarom Duitschland de neutraliteit van baarland geschonden had. Minister Eijschen f De Luxemburgsche minister-president Eijchen is Maandagnacht overleden. OostenrijkHongarije. De keizer van OostenrijkHongarije lieeft bevolen de wapens op de vlaggen van leger en vloot zoo te veranderen, dat zij een juist zinnebeeld vormen van het verbond tusschen Oostenrijk en Hon garije. Zij zullen daartoe de wapens van beide landen voeren, verbonden door bet wapen van het keizerlijk huis,- be nevens de zinspreuk „indivisibiliter ac inseparabiliter", onverdeelbaar en onaf scheidbaar. K I JE li K m \a A SI O. Koning en Volk. Populair schijnt de Grieksclie koning wel te zijn, want toen hij dezer dagen na een rouwdienst voor een overleden genet aal in een auto van de kerk naar het slot terugreed, werd hem door een groote volksmenigte hartelijke hulde be tuigd. In alle volkslagen van Athene neemt de meeuing sterker dan ooit toe, dat liet volk ten tweeden male voor een bloedigen oorlog gespaard is geworden. De Griekse he Kamer. Dinsdag, in de bijeenkomst van de Kamer, verklaar de Zaïmis, dat de politiek der regeering gebaseerd was op dezelfde beginselen Van Grieksche politiek als voor den oorlog. Thans zou de neutraliteit gewapend zijn. De houding van Griekenland zou worden aangepast aan de gebeurtenissen) die met nauwlettende aandacht door de regeering worden gadegeslagen. Venizelos antwoordde, dat de meerder heid van de Kamer de Regeering zoo lang zal steunen, ais zij geen verandering brengt in zijne politiek, die den steun van de Kamer ontving. 1" ALKSTISA. De gruwel der verwoesting op .de heilige plaats. Naar de „Ti mes" uit Parijs verneemt, meldt een tele gram uit Alexandria, dat volgens 'de ver klaringen van vluchtelingen uil Servië en Palestina, alle kloosters in Jerusalem in kazernes zijin veranderd. Turken exer- ceeren in de Samaria-vlakte; op den Olijf berg hebben Duitsche officieren waarne mingsposten opgericht. Op den Calvarie berg zijn thans schietbanen. Alle wegein zijn bedekt met konvooien munitie ©n levensmiddelen en duizenden boeren zijin opgeroepen om loopgraven te maken op alle strategische punten van het Heilige Land. („De Tijd".)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1