VIJVEN Gz., 1 HEI H. HART, De Groote Oorlog. Dinsdag 14 September 1915. Elfde Jaargang. louwing I 22 r 1815. este middel om goed waterdicht te maken.^ nt per pond. GOES. E R D E R IJ s Verschijnt eiken MAANDAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITEN IA ND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. II BREDA. FIRMA HAND TE KOOP: sgelijk aangelegde productieve oote Schuren, enz., «t Alierh. Hart in HART Vliddelburg. Losse Oorlogsberichten. No. 108. Eikenhout, Kerkbanken, Schoolbanken enz enz. n van de West-, Noord-, euwe West-Kraaiortpol- bekend dat de eliouden op alle Watergan- ngwatergangen, Heulen en mede op de Bermen der Wegen, in genoemde pol- cultuur plm. 50 H.A., te it 83 H.A. Uitstekend voor of groenland, met een bevaar- oorsueden, zoo ook geschikt Boerderijen van te hebben, de is gelegen aan het Oranje m. Westerbork, Prov. Drenthe, igen bij den eigenaar JOHs. ren, bij Groningen. pond zwaar, per stuk .0. tuk f2.2 stuks f3.90. MELANGE f2.75. il (rembours/,ending 10 cent chting „De Alkmaarsche kmaar. astiek, alsmede NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 JX. berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 0^ 0^ gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. |M 0\ gulden bij J gulden bij A gulden bij mm jfl I I verlies van een jl I 11 I verlies I verlies van M 1 I I hand, voet 11 11 I van een 1% I I M of oog; duim; wijsvinger; galden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van ni:uws- berichten heden geen feuilleton. Red. De toestand is er voor de Russen Diet veel slechter op geworden, want zij hebben door hun krachtig tegenoffensief van de vorige week ile Duitschers en Oostenrijkers onder het toebrengen van ernstige ver liezen tegen gehouden, zoodat b.v. bij Friedrichsiadt de Duitschers nog altijd niet over de Duna zijn. Aan de beide oevers van de Njemeu is het offensief der Russen zóó forsch, dat sommigen er het begin in zien van een toekomenden grooteu besiisseuden slag en een prijs geven van grootvorst Nikoiaas' gelief koosde terugtochtsstrategie. Het heen gaan van den voormaligen Russischeu opperbevelhebber naar het Kaukasische front wordt vrijwel met den val van dezen grootvorst gelijk gesteld en de Vos- sische Zeituug weet daaromtrent altijd als haar correspondent waarheid spreekt de navolgende onthullingen te doen, die verband houden met de actie iu Rusland, tegen den vroegeren minister van oorlog öoechomlinow door een com missie uit de Doeuia ingesteld. Van de zeven leden stemden er vier voor het in staat van beschuldiging stel len van öoechomlinow, wegens bewezen omkoopbaarheid, terwijl drie andere le den de voortzetting van het onderzoek verlangden. De wensck der minderheid werd aan- genomen, doch door beide groepen wer- ueu feiten aangevoerd over betrekkingen lusschen den grootvorst en Boechomli- now, welke, zooals die heeren zeiden, het leger en het volk hoogelijk zouden verbitteren, mochten zij er kennis van krijgen. Hoe de grootvorst hiervan ken nis kreeg is nog onbekend, doch Woens dag vau de vorige week kreeg de Tsaar een telegram van den grootvorst ,met bittere klachten over de tegen hem ge smede intriges en waarschuwing voor den Tsaar tegen den minister van oor log Poliuauow, die met steun van de revolutionairen en van de Doema den dictator wil spelen. De grootvorst gaf kennis van zijn on herroepelijk besluit, af te treden. Af schriften van dit telegram kwamen in omloop. Den volgenden dag vond bij den Tsaar een ministerraad plaats, die van halfnegen tot middernacnt duurde, lu tegenwoordigheid van de meerderheid van net kabinet sprak Poliwanow an derhalf uur. Hij eindigde met een beroep op den tsaar, zich formeel aan het hoofd van het leger te stellen, anders zou het ge- heele ministerie, uitgezonderd Goreiny- kin, Bark en Szamariii, gelijktijdig af treden. De zegsman van den corres pondentder „Vossische" deelt mede, dat de Tsaar slechts met moeite daartoe te bewegen was en eerst vlak voor de slui ting uer vergadering verklaarde, dat hij toestemde. Nog denzelfden nacht werd de tekst van het rescript opgesteld. Den Zaterdag daarop gat de Tsaar aan Poliwanow en aan den minister van ju stitie elk een onderteekend exemplaar van het rescript, dat den volgenden dag gepubliceerd moest worden en vertrok nog denzelfdeu avond naar het hoofd kwartier, dat tegenwoordig te Molode- tagno, noordwestelijk van Minsk, is ge vestigd. Uit Weenen wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat de aanvallen der Italianen langs het Isonzo-front, in de laatste dagen niet alleen minder krach- tig zjjn geweest, doch ook bewijzen heb- ben gegeven, dat er geen kraclitige lei ding meer is. Nadat gebleken was, dat de sector om Toimein met door te bre ken was, is ook het Italiaansche offen sief tot stilstand gekomen, en gewjjzigd ui afzonderlijke kleine zoogenaamde be- tegenngsaanvallen. Ook het vuur der Italiaansche artillerie is minder gewordenofschoon nog veel munitie verspild wordt, blijven de suc cessen voor de Italianen uit. De stellin gen der Oostenrijkers worden met den dag beter. Ook zijn de moeilijkheden, die de ingravingstechniek op het Plateau van Doberdo veroorzaakten, thans over wonnen. Ook in Tripoli moet volgens Duitsche berichten de toestand der Italianen zeer gevaarlijk zijn. Jaaroverzicht van den Oorlog. 8 September 1914. De Engelsche hulpkruiser „Oceanic" vergaat. 10 September. De Russen trekken over de San de terugtrekkende Oosten rijkers achterop en bezetten Tomaszof. Ook sluiten zij Przemysl in. 11 September. Het Russische leger aan de Njemen wordt door Von Hinden burg verslagen. Aan den linkervleugel van het leger der bondgenooten in Frankrijk trekken de JiDgelschen de Ourcq over. De Franschen bezetten wederom Soissons aan de Aisne, zij maken verder vorderingen iu Lotha ringen en hernemen Lunéville. Bij Lyck iu Oost Pruisen wordt een Russisch hulpleger verslagen. Herbertshöhe in den Bismarck-archipel, een Duitsche kolonie, wordt door de Engelschen bezet. 13 September. Het Oostenrijksche leger is genoodzaakt voor het onstuimig offensief der Russen tot op Krakau terug te trekkeu. Pont a Mousson wordt door de Fran schen hernomen. De Duitschers doen een aanval op het Engelsche koloniaal gebied in Oost Atrika. li September. De Fransch-Eugel- sche troepen maken den overtocht aan den benedenloop van de Aisne, niet ver van Berry au Bac. Ook Amiens geraakt weder in handen der Franschen. Het door de Duitschers bestookte fort Troyon wordt door hen ontzet en zij weten tot oostelijk van St. Michiel voort te dringen, terwijl ook door hen getracht wordt den rechter vleugel der Duitschers te omsingelen, wat echter niet gelukt. Meer en meer neemt van weerszijden de strijd het ka rakter aan van een positieknjg in de versterkte loopgraven over een uitgebreid front. Op zee hebben de Duitschers het ver lies te boeken van den kruiser „Hela" en den hulpkruiser „Gap Trafalgar". De Handelsoorlog. LONDEN, 11 September, (Reuter.) Het Engelsche stoomschip Curnubia is gezon ken, de bemanning is gered. LONDEN, 12 September. (R.O.) Lloyds deelt mede, dat het stoomschip „Ash- more" gezonken is. 4 Personen der be manning worden vermist, de overigen zijn gered. Hulde. BERLIJN, 11 September (W.B.) De keizer betuigde aan den chef van den generalen staf, Von Falkenhayn door een kabinetsorder zijn hoogste erkente lijkheid voor de leiding der groote ope raties op de krijgstooneelen van het Oosten en voor de zegevierende uitvoe ring van wat de veldheerskunst had uit gedacht. Generaal Kusmanek. BERLIJN, 11 September (E. B.) De familie van generaal Kusmanek, de ver dediger van Przemysl, ontving onlangs bericht, dat Kusmanek overgebracht is naar een kleine stad aan de Kaspische Zee, waar hjj volle bewegingsvrijheid en goede behandeling geniet. Frankrijk en Italië. Over Lugano wordt aan het „BerP Tageblatt" geseind, dat van 16 tot 19 September onder voorzitterschap van Luigi Luzzatti en van Pichon een con gres wordt gehouden in de villa Esta te Ti voli van Italiaansche en Fransche politici, teneinde besprekingen te houden over de blijvende verbroedering van beide landen ook na den oorlog op economisch, koloniaal en militair gebied, zoomede ten aanzien der algemeene ontwikkeling. Het hoofddoel is om zoowel in Frank rijk als in Italië de invoer van Duitsche artikelen door Italiaansche en Fransche te vervangen. Uit Australië. MELBOURNE, 11 September (R.O.) De leden van het federatieve Huis van Afgevaardigden legden de gelofte af, nooit meer Duitsche goederen te koopen. De „Universal Service League" en de Roomsch-Katholieke en Anglicaansche aartsbisschop van Sidney vaardigden proclamaties uit ten gunste van militai ren dienstplicht in Australië. Zeppelin-aanval op de oostkust van Engeland. LONDEN, 12 September (R.O.) Het persbureau meldt, dat de Zeppelins in den aigeloopen nacht een laiü beproef den op de Oostkust. Bommen werden geworpen, maar geen slachtoffers of schade viel te betreuren. De Arabickwestie. NEW-YORK, 11 September. (R.O.) De correspondent van de Associated Pres te Washington meldt: De Duitsche uit eenzetting omtrent de „Arabic" is, na de verzekeringen van Bernstorff dat vol ledige voldoening zou gegeven worden, weinig bevredigend. In officieele knugen is men er van overtuigd, dat de vriendschappelijke be trekkingen met de Germaauscte mogend heden meer dan ooit met een breuk be dreigd worden. BERLIJN, 12 September. (W.B.) (Offi cieel.) Heden voormiddag deden verschei dene Russische watervliegtuigen een aan val op een kleinen Duitschen kruiser voor Windau met 8 bommen, die alle hun doel misten. Een vijandelijk vliegtuig werd naar beneden geschoten en naar Windau ge bracht. Twee Russische officiereu werden gevangen genomen. Tegenslag der Oostenrijkers aan het Serethfront. WEENEN, 11 Sept. (W.B.) Het staf communiqué meldt: Derashuo aan de Gory nis in ons bezit. Bij Tarnopol trachtten de Russen door zware aanvallen in de stellingen der bond genooten binnen te dringen. De vijand werd onder zware verliezen teruggeslagen. Meer naar het Zuiden namen wij ons Sereth-front voor ster ker vijandelijke troepenmach ten terug op de hoogten ten Oosten van de Strypa. Ten Noord-Oosten en teil Oosten Buc- zacz verliep de dag rustig. Op de hoogten ten W esten van de be- nedeu-Sereth wordt hevig gestreden. Ten Oosten van de Sereth-monding en aan de grens van Bessarabië is de toestand onveranderd. Op het oorlogstoon eel in Lithauen namen onze troepen bij bestorming het hardnekkig verdedigde dorp Alba ten Westen van Kossow. Koningin Elizabeth te Hazebrouck. De koningin van België heeft te Hazebrouck (Noord-Frankrijk) een be zoek gebracht aan de Belgische vluch telingen. (De koningin begaf zich ook naai' de hospitalen daal' ter stede, waar grijs aards en Belgische gewonden hartelijk door haar werden toegesproken en ge schenken ontvingen. Bij haar vertrek juich te men de koningin geestdriftig toe. Geen verdachtmaking. In Frankrijk zijn in den laatsten tijd uit de Katholieke Kerk stemmen opge gaan tegen het aanwakkeren van de internationale hartstochten en thans heeft ook prof. Rosenberg in Duitschland zich in gelijken zin uitgelaten. Hij trekt te velde tegen het verdachtmaken van Fransche katholieken in sommige Duit sche geschriften en zegt ten slotte, dat zeer veel Fransche Katholieken zich je gens krijgsgevangen Duitsche soldaten op werkelijk christelijke verzoenende wijze hebben gedragen. Uit persoonlijke ervaring weet hij zulks van Kardinaal Lrnjon en hij is er hem hartelijk dank baar voor. Gesneuvelde studenten. Men schrijft ons van de grens: De rector van de Universiteit te Bonn heeft een eeretafel doen samenstellen welke bevat de namen van docenten assistenten, studenten en bedienden van de Bonnsche Universiteit, welke sinds den aanvang van den oorlog tot één September 1.1. voor het Duitsche vader land gesneuveld zijn. Deze dooden eerelijst bevat dan de namen van drie Bonnsche hoogleeraren, drie assistenten, 176 studenten en een bediende der Universiteit. Het échec der Franschen bij Binarville. Volgens een bericht uit Genève aan den „Lokalanzeiger" zou de bevelvoerder die, niettegenstaande hij reeds dagenlang de voorbeiding tot deze actie van de Duitschers had kunnen waarnemen, dit plaatselijk échec op zijn rekening heeft gekregen, generaal Humbert zijn. Het bericht daarover was het eerste nieuws dat Joffre ontving na zijn terug keer uit Italië. „Kan ik dan geen dag er tusschen uit zonder dat er een bok ge schoten wordt moet de generalissimus ontstemd uitgeroepen hebben. („De Tijd".) UimCHJLAHI». De nieuwe aartsbischop van Gnesen-posen. Den nieuwbenoemden aartsbisschop van Onesen en Posen dr. Edmund Dalber, werd door den keizer een oorkonde van 11 September, inhou dende zijue erkenning door den opper bestuurder des lands, verstrekt. De keizer nam Zaterdag in het groot hoofdkwartier den voorgeschreven eed van den aartsbisschop af. Dultachland en Amerika. Fransche bladen vernemen uit Was hington, dat minister Lansing de ongel digheidsverklaring van den pas, die aan den journalist Archibald was verstrekt, heeft gelast. Het departement van justitie onder zoekt in hoeverre een vervolging van Archibald mogelijk is ter zake van schen ding van de onzijdigheid der Vereenigde Staten. Bernstorff publiceerde een verklaring, waarin hij ontkent, Archibald als bood schapper te hebben gebruikt. De Amerikaansche bladen drukken hun diepste verontwaardiging uit over de Duitsche nota betreffende de „Arabic" en verklaren, dat de handelwijze van Duitsch land niet langer kan worden geduld. De nieuwe nota, Vrijdag aan Gerard (den Amerikaaeschen gezant) te Berlyn overhandigd, heeft betrekking op den aanval op het schip „Ordma" en is geen aanvullende nota betreffende de „Ara bic", zooals eerst werd gemeend. Welk weder zullen wij hebben 7 Verwachting tot den avond van 14 Sept. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- westelijken wind. Toenemende bewolking. Waorschfinlijk nog droog weer. Overdag iets koeler. Een Zeppelin boven Nederlandsch gebied. Men meldt ons uit Hippolitushoef (Wieringen). Hedenmorgen omstreeks 5 uur passeerde over het eiland een Zep pelin, komende uit Z. W. richting, gaande Noord-Oostelijk. Het schip voer tamelijk laag, zoodat men duidelijk kon waarne men dat er een schuitje onder ging, dat bemand was. Het schip had geen vlag. Het geronk der motoren was duidelijk hoorbaar. Op Vlieland en Terschelling heeft men ook een Zeppelin voorbij zien drijven. IJMUIDEN. Volgens rapport van den stoomtrawler „Batavier 2" is de Duit sche stoomtrawler door een Engelsch oorlogsschip tot ziuken gebracht. De bemanning werd door het oorlogsschip medegenomen. De scheepsboot van den Duitschen stoomtrawler „St. Nicolaas" is onder mededeeling van het gebeurde overgegeven aan den thuisvarenden stoomtrawler „Batavier" die haar hier aanbracht. Belastingen. Naar „Het Centrum" verneemt, heeft de regeering een gansche reeks van be- lastingontwerpen men spreekt van niet minder dan 21 bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Hieronder is ook een belastingontwerp op tabak. Uitvoer van gezouten groenten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, overwegende of en in hoeverre het wenschelijk is gelegenheid te geven tot den uitvoer van zuurkool en van ge zouten groenten, maakt bekend, dat zij, die van die gelegenheid eventueel zouden wenschen gebruik te maken, vóór 15 September 1915 aan den secretaris van den Nederiandschen Tuinbouwraad eene opgave hebben te verstrekken a. van de hoeveelheid zuurkool of ge zouten groenten welke zij in voorraad hebben b. van de wijze -waaróp en de plaats waar die voorraad is opgeslagen, met ver melding van het aantal vaten en het netto uitleverend gewicht van elk vat c. van den voorraad welke in dit sei zoen nog door hen zal worden ingemaakt. Militaire Rijwielkaarten. Door de S.S. zullen ingaande 1 Novtember ook militaire rijwielkaarten worden, uit gegeven. Door dezen maatregel wordt do administratieve behandjeling ten zeerste vergemakkelijkt en veel tijd bespaard, zoo wel voor het personeel als voor de mili tairen. Goes Wij vestigen gaarne de aandacht op een ingezonden stuk in dit mummer, waarin mededeeling wordt gedaan van de oprichting van een commissie, welke wil trachten eenvoudige, goede, d e g e 1 ij k e Ylaamsche (Nederlandsche) lectuur te zenden aan de Vlaamsche sol daten te 'velde en voor dit doel een op wekking tot de lezers van ons Mad in Zeeland richt. Opgepast! Dat soldaatje spelen door kinderen niet altijd ongevaarlijx is, bleek Vrijdagavond weer. Op den Ouden Singel werd het zoontje van den heer v. d. vV. met een houten sabel een klap op het hoofd gegeven, welke een bloedende won de veroorzaakte van ruirni 5 c.M. lengte,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1