De Groote Oorlog. No. 97. Donderdag 19 Augustus 1915. Elfde Jaargaug. I I hand, voef I I HI I van een I I een Jr Verschijnt eiken MAAHQAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben? Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van een hand, voet of oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verhes van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering SM ^4 gulden bij gulden bij gulden bij A m I I verlies van een j| I II I verlies B I I verlies van M KJ of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Jaaroverzicht van den oorlog. 18 Augustus 1914. Het Bel gische hoofdkwartier, tot dan-toe te Leu ven gevestigd, wordt naar Meclielen, vervolgens naar Antwerpen verlegd. 19 Augustus. De Russen doen een inval in Oost-Pruisen en bezetten Gum- binnen. Per telefoon 2% uur. VLIELAND. Het luchtschip Zeppelin L X kwam over het zuiden van Vlieland en werd een geweer- en kanonvuur ge opend, waarna hij na ongeveer een uur in de buurt te hebben rondgezworven boven Vlieland en Terschelling, in de lucht verdween. PETERSBURG (off.) Een onzer onder zeeërs heeft in de Zwarte Zee, in de streek van de steenkolenmijnen, een stoomschip met steenkolen in den grond geboord. PETERSRURG (off.) Bij Kowno en aan de linkeroever der Schara sloegen wij op 15 Augst. een aantal verbitterde aanvallen af. Wij breken met succes het vijandelijk offensief tusschen de Nurrec en de Boeg en hield de vijand tegen. Op 15 Augst jen de volgenden nacht hielden L de Duitschers een reeks aan vallen op de werken tusschen den Schar- ra en de Swenta. BERLIJN, (Officieel). De vesting Kow no met alle forten en ontelbaar mate riaal, waarbij veel meer dan 400 stukken geschut, is hedennacht stormenderhand genomen. LONDEN, 17 Aug. (V.-D.) Aan de „Daily Chronicle" wordt geseind, dat een nieuwe succesvolle landing plaats had te Suvla Bay op het schiereiland Gallipoli. De wijze waarop die volbracht werd, zal niet nalaten een moreelen invloed uit te oefenen op den vijand. De landing had plaats op het voorge deelte der kust tegenover Zoutmeer. Er was slechts een kleine Turksche ver kenningstroep op de plaats aanwezig. De Turken, geleid door de onlangs plaats gehad hebbende gevechtsactiviteit en berichten, hebben hun strijdkrachten samengetrokken aan de Aziatische zijde van de Dardanellen en te Smyrna waar zij dachten dat waarschijnlijk aanvallen zouden plaats hebben. Onze geheele landingstroepen met munitie, bagage en artillerie bereikte de kust zonder eigenüjken tegenstand te ontmoeten en met weinig verliezen. De strijdmachten drongen onmiddellijk voor waarts en bezetten vlug de stellingen, die volgens het plan bezet moesten worden. Daar werden sterke loopgraven stellingen ingericht. De recht irvieugel werd uitgebreid, terwijl de verbinding met de linkervleugel van onze voor Sari liggende troepen tot stand werd gebracht. Onze nieuwe positie bedreigt de Turksche landverbindingen met de uiteinden van het schiereiland. De vijand bracht on middellijk strijdkrachten tegen onze pas gelande troepen in het veld, doch zijn aanvallen werden gemakkelijk afgeslagen met ernstige verliezen voor de Turken. Deze nederlaag van den vijand stelde onze troepen in staat nog verder hun posities te bevestigen. De .vloot is ge durende laatste dagen zeer aktiefgeweest. Naar wij vernemen heeft het Prijzen- hof te Hamburg inzake liet s.s. Medea, dat, zooals bekend is, 25 Maart j.l. in het Engelsche Kanaal met een lading sinaasappelen naar Londen bestemd door een Duitschen onderzeeër in den grond werd geboord, de vordering der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en van de eigenaars der lading in beginsel toegewezen, omdat het bewijs, dat de lading niet voor eenig orgaan der Britsche Regeering bestemd was, naar het oordeel van het Prijzenhof geleverd is geworden. PARIJS. (Officieel.) Communiqué van 11 uur: Op talrijke punten aan het front had den geheelen dag een hevig artillerie duel plaats. Onze batterijen hebben den vijand zware verliezen toegebracht en verscheidene vijandelijke versterkingen beschadigd. Daar de vijand St. Die op nieuw bombardeerde, deden wij de gas- werken en de gashouders van St. Marie aux Mines in de lucht springen. Een Duitsche fabriek ten oosten van Munster werd in brand geschoten. PETROGRADO, 17 Augustus. (WEST- NIK.) De bezetting van Waarschau bracht niet de gehoopte overwinning voor het Duitsche leger, dat daardoor in een moeilijken strategischen toestand geraak te. De militaire beschouwingen in de bladen, geven te kennen, dat het Duit sche leger op het oogenblik niet in staat is een grooten slag te leveren. Het „No- woje Vremja" wijst er op, dat net Duit sche leger, dat opereert op den linker oever van de Bug, in de richting van Cliolm, sedert enkele dagen zijn opmarsch heeft gestaakt, waaruit het besluit van het algemeene strategische plan der Duit schers te trekken valt. De laatste slagen kostten den vijand 120.000 man. Niet beter schijnt de strategische situa tie van het Duitsche leger in de andere sectors op het meer Zuidelijk gelegen krijgstooneel. In plaats van zijn operaties op het Oostelijk front zegevierend te beiëndigen met de bezetting van War schau en Iwangorod, zooals het Duitsche generale staf hoopte, zien wij het Duit sche leger nu niet oprukken naar Petro- grado, maar opeengedrongen op den weg van Brest-Litowsk, terwijl het op een voor dat leger buitengewoon ongunstig terrein even bloedige slagen af te weren heeft, als op het westelijk front van onze bondgenooten. Na de ondervonden teleurstelling zullen de Duitsche troepen in Vlaanderen wel moeilijk de keizerlijke dagorde kunnen gelooven, waarin gezegd werd, dat de oorlog in October een einde zou nemen. PARIJS, 17 Aug. (Part.) Naar uit Athene wordt geseind, heeft Koning Konstantijn het ontslag van het Ministe- rie-Gounaris aangenomen. De heer Veni- zelos zal Woensdag door den Koning over den toestand geraadpleegd worden, men twijfelt er niet aan of hem zal opdracht tot de vorming van een nieuw Ministerie gegeven worden. WEEN EN. (Officieel.) Russisch oorlogs- tooneel. In de sterke vervolging van den onop houdelijk wijkenden tegenstander zijn van de K. K. troepen die onder het comman do van luitenant veldmaarschalk von Arzt tot Dobrinka (20 K.M. ten Z. W. van Brest-Litowsk) voortgedrongen. De Russische achterhoede die bij Biszazac zich opstelde werd door de Hongaarsche landweer geslagen. De door Aartshertog Jozef Ferdind aangevoerde strijdmachten trokken tegen Janow aan den Boeg op. Generaal von Koevesz wierp den vijand in de streek van Konstantinow over den Bug terug. Ten Noorden van den bene den Bug strijden de nauw aan de Duit sche cavalerie aansluitende O. H. ruiterij corpsen aan ons front bij Wladimir Wo- linsk, en in Oost Galicie heerscht rust. WEENEN, (Officieel.) Een van onze Marine vliegtuigen wierp den 15en na middags op de 4 forten van Venetië bommen, welke alle uitgezonderd één binnen de vesting ontploften. Van vijf ter vervolging opgestegen vijandelijke vliegers werden twee door ons machine geweervuur gedwongen om te keeren en te landen. Twee gaven de vervolging na eenigen tijd op, waarbij de laatste vijan delijke vlieger onze vliegtuigen tot in de buurt van het eiland Istria, waar hij zonder succes te behalen, moest omkeeren. Ons machine vliegtuig is ondanks de hevige beschieting door de vijandelijke oorlogs schepen en forten weder behouden terug gekomen. Volgens een officieel Italiaansche com munique is onze onderzeekoot U 3 op den 12en in het zuidelijk gedeelte van de Adriatische zee getorpedeerd. De 2e officier en 11 man van den onderzeeër werden gered en gevangengenomen. Z. H. de Paus en de Krijgsgevangenen. ROME, 17 Aug. (Reuter.) De „Osserva- tore Romano" meldt, dat de moeilijkhe den, die tusschen Engeland en Duitsch land gerezen waren, tot aanzien van 's Pausen verzoek tot uitwisseling van voor den krijg ongeschikte verminkten, thans zijn overwonnen. Engeland staat toe de bemanning van onderzeeërs te behande len als gewone krijgsgevangenen. Duitsch- land heeft 's Pausen verzoek mede inge willigd, de Britsche regeering betuigde Z. H. den Paus haren warmen dank voor diens bemoeiingen. Marineuitbreiding in Noorwegen. CHRISTIANIA, 17 Aug. (W. B.) De Storthing nam in besloten zitting het besluit, waarbij behalve de op 11 Augus tus toegestane bedragen van 11.330.000 kronen ook de in 1914 bewilligde cre- dieten van 1.441.000 kronen voor ver schillende verdedigingsmaatregelen ge bruikt zullen worden. Verder werd be sloten de regeering te verzoeken een wetsontwerp in te dienen om het nog restende bedrag van 10.366.000 kronen, plus renten, voor den bouw van twee kustverdedigingsvaartuigen en een onder zeeboot, en het eventueele overschot van de op 6 Juli 1914 door de Storthing aangenomen buitengewone weerbelas- ting, voor nieuwen aanbouw voor de marine te besteden. Vooropgesteld yvordt echter, dat het genoemde overschot slechts in zoover zal worden gebruikt als noodzakelijk is, opdat het in 1912 voor vlootaanbouw bewilligde crediet van 16.2 millioen in zijn geheel voor zulken nieuwen aanbouw kan worden gebruikt. De regeering wordt gemachtigd tot nieuwen aanbouw van oorlogssche pen, aanschaffing van mijnen en vlieg tuigen voor de vloot biunen de grenzen van dit bedrag voor zoover noodig wordt geacht. Amerikaansch vllegeskader voor Frankrijk- France de Demain verneemt uit New- York, dat „een belangrijke Amerikaansche instelling" voornemens is, binnenkort aan Frankrijk duizend vliegtuigen aan te bieden, bemand door Amerikaansche vliegers. Er is al 200,000 bijeenge bracht en er stroomt nog steeds geld toe. Een beroep wordt gedaan op de stu denten van de Yale- en Harvard-univer- siteit om voor den duur van den oorlog tot het vliegkorps toe te treden. De duizend vliegtuigen zullen een afzonder lijke afdeeling vormen in de Fransche weermacht en na den oorlog naar Ame rika terugkeeren om een soort leger reserve uit te maken. Pruisische verliezen. De van 2 tot 14 Augustus uitgegeven Pruisische verlieslijsten no's 290 tot en met 301 vermélden de namen van 59.025 gesneuvelden, verwonden en vermisten. Het tot nu toe op de dagelijksche Prui sische verlieslijsten vermelde aantal ge sneuvelden, verwonden en vermisten bedraagt 1.700.594, Bovendien zijn er 182 Saksische, 242 Wurtenburgsche, 211 Beiersche verlieslijsten uitgegeven en 43 van de marine. Mlnisterieele crisis in Griekenland. ATHENE, 16 Aug. (Havas.) Zavitzia- nos, aanhanger van Venizelos, is als president van de Kamer gekozen met 57 stemmen meerderheid. De regeering heeft haar ontslag aan geboden. WEENEN, 17 Augs. (Korr. Bur.) Het departement van oorlog heeft bevolen, dat alle arbeiders werkzaam in fabrieken, die met het vervaardigen van ammunitie en met het bewerken of vervaardigen van treinmateriaal, morgen den 18en Augustus, den 85en verjaardag van keizer Franz Jozef, als een bijzondere feestdag, vrijal zullen hebben. Bij deze gelegenheid acht het departe ment zich tevens verplicht, de bijzondere plichtsbetrachting en den on vermoeiden ijver van alle arbeiders te erkennen, die de bewegingen der troepen door hun arbeid helpen bevorderen. Het gezenken transportschip. De „Frankforter Zeitung" verneemt uit Konstantinopel, dat het door een duikboot getorpedeerde Engelsche schip van 10.000 ton van de Peninsular Co. ongeveer drie duizend man versche troepen voor de Dardanellen aan boord had. De torpedeering geschiedde bij het eiland Kos. Het stoomschip zonk in vier minuten. Nader wordt uit Londen gemeld dat het Engelsche transportschip „Royal Ed ward" (11.117 bruto tons) Zaterdagmor gen in de Aegeïsche Zee door een vijan delijken onderzeeër getorpedeerd is. Voor zoover tot op het oogenblik be kend is, bevonden zich aan boord 32 mi litaire officieren en 1350 man troepen. Hierbij moet gevoegd worden de scheeps bemanning van 220 officieren en man schappen. De troeoen waren voornamelijk verster kingen voor de 29e divisie en onderdee- len van het koninklijke militaire genees kundige corps. Volledige informaties zijn nog niet ont vangen hoewel bekend is, dat ongeveer 600 man gered zijn. De Koning van Polen. De Times-correspondent te Petersburg weet te vertellen, dat weldra de uitroe ping van aartshertog Karl Stephan als koning van Polen te wachten is. Oosten rijk en Duitschland zouden het over de keuze van dezen aartshertog eens zijn geworden. De kroning zou plaats hebben in de kathedraal van Warschau. Aarts hertog Karl Stephan is de tweede zoon van nu wijlen Aartshertog Karl Ferdi nand. Hij is geboren in 1860 en gehuwd met Prinses Maria Thnresia van Oos tenrijk. Zou dit niet een wat voorbarig bericht zijn? Het antwoord aan Oostenrijk. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter.) De antwoordnota van de Vereenigde Staten aan Oostenrijk-Hongarije wijst er op, dat Duitschland en Oostenrijk aan Engeland munitie leverden tijdens den Z-Afrikaan- schen oorlog, toen „niettegenstaande de afsluiting wat den handel bel reft van een der oorlogvoerenden Duitschland aan En geland, den anderen oorlogvoerende, hon derdduizenden KG explosiefstoffen,kruit kogels, projectiels en wapens verkocht, terwijl Oostenrijk eveneens dergelijk oo;- logsmateriaal verkocht aan denz'elfJen kooper, hoewel in minder hoeveelheid". De nota gaat vergezeld van een staat waarop de verkoopen van Duitschland en Oostenrijk aan Engeland gedurende den Z.-Afrikaanschen oorlog zijn aange geven. De nota geeft te kennen, dat in dien Duitschland en Oostenrijk hadden geweigerd wapens enz. te verkoopen aan Engeland „omdat zulk een verkoop feite lijk inbreuk zou maken op den geest van de neutraliteit, de O.-H. regeering thans bijgevolg met meer recht van spreken en krachtiger haar tegenwoordige stelling zou kunnen handhaven BERLIJN, 16 Aug. De Duitschers be reiden een nieuwe wintercampagne voor. Voor pelskleeren en bontmantels is rij. Verwachting tot den avond van 19 Aug. Zwakke tot matigen noordelijke tot wes telijken wind. Meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van tempera tuur. kelijk gezorgd. Er is hiervoor een bijzon der uitdeelingsbureau opgericht, dat bui ten het ministerie van oorlog omgaat. BERLIJN, 16 Aug. De Przeglond Wieczrny te Warschau deelt mede, dat de Russen de inrichting van het ko ninklijke slot te Warschau in 90 waggons naar Moskou hebben gebracht. Te Marseille is volgens de Matin een schandaal aan het licht gekomen, waar een bekend Marseillaansch koopman en reeder, Mante geheeten, bij betrokken is. Mante was voor iets meer dan de helft aandeelhouder in een Duitsche ko len-onderneming te Marseille, die-feite lijk niet anders was dan een filiaal van het „Deutsche Kohlen Depot te Ham burg. Toen de oorlog uitbrak, bleef de onderneming bestaan, omdat de meer derheid van de aandeelen Fransch ka pitaal vertegenwoordigde. De onderne ming, die naar de Matin verder mede deelt, verbonden was met de groote Rijnlandsche en Westfaalsche kolensyn- dicaten, had tot doel in de groote havens over de geheele wereld kolen-opslag plaatsen te vestigen, die in tijd van vrede zoowel als van oorlog Duitsche schepen van kolen moesten voorzien. Mante had met de Duitsche onderneming een ge heim contract, waarbij hij zich verbond haar bij de eerste opvordering zijn aan deelen terug te geven. Hij genoot jaar lijks een vast inkomen. Toen deze feiten bekend werden, werd er beslag op de onderneming gelegd. Dat was op 6 Mei Echter wijzigde de onderneming haar naam en werd herdoopt tot Sociëté pro- vencale des charbons, cokes et briquet tes, en Mante teekende verzet aan tegen het beslag leggen. Een uitspraak van net hof te Aix heeft den 28 juli Mante in het ongelijk gesteld, die voorgaf gehan- teld te hebben als een goed Fransch- man, die er slechts op uit was den invoer van steenkool te bevorderen, waaraan 's lands verdediging behoefte had. In de overwegingen van net vonnis wordt o.m. gezegd, dat Mante al zijn best gedaan neeft om de Duitsche strekking en het Duitsche karakter van de onderneming te behoudendat de raad van bestuur daarvan uit Duitschers bestond, dat het meerendeel van ziju agenten eu bedien den eveneens van Duitsche afkomst wa ren; dat hij hun op kosten der maat schappij allerlei pretjes aanbood en niet in gehreke bleef hen te nooden tot Duit sche feesten om den keizer te verheer lijken en „het grootere Duitschland t e te juichen. Manie is voorts nog naar de rechtbank verwezen, omdat hij handel met den vijand gedreven heeft. De Belgische „Legerbode" meldt: Kardinaal Mercier is een reeks reizen door België begonnen om de steden te bezoeken welke het meest onder den invloed van de Duitschers geleden hebben. Hij heeft reeds Leuven, Namen, Andenne en Dendermonde bezocht. De tweede zoon van koning Albert, de graaf van Vlaanderen, die 12 jaar oud is, zal zijn opvoeding in Engeland ont vangen. Hij zal de school van Eton bij wonen, waar voorbereidend onderwijs tot hoogere studiën wordt gegeven. Heel waarschijnlijk zal de kleine Belgische prins in het huis van dokter Lubbock geplaatst worden, waar reeds prins Hen drik, de derde zoon van den koning van Engeland, zich bevindt.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1