De Groote Oorlog. Lucerne Klavers. Dinsdag 8 Juni 1915. Elfde Jaargang. [OONHUIS, Inschrijving sbessen te Bessen •bessen en Bessen, bessen en Bessen, isbessen 'te Bessen lisbessen te Bessen rte Bessen No. 66. Dienstbode. end te koop Verschijnt uiten MA/tHOAE WOENSDAG- tn VBIIDACIMO. Losse Oorlogsberichten. ucht. de afgewerkte stof. rwater uit het bloed. Vzwakking of ziekte bijki, blijft het water I hetgeen ook dikwijle I geringe hoeveelheid Irdt. Dit heeft tevens leiieiding van andere [ordt tegengegaan en en oefenen een dus- lop de wanden der [het water doorlaten, voorkeur daar ver- minsten tegenstand holle plaatsen onder oogleden, in de pol- |nz., waar zwellingen men met den vin- ben drukt, blijft die pchtbaar en de zwel en papperig aan. hijmsel is niet redden Jjüselen van een nier- onachtzaming ervan [.verder ophoopen in holte, de borstholte, met noodlottige ge lnieren (bijtijds, zoodat Iniet kan uitbreiden, rong aangetast wordt, eren Pillen hergeven gezondheid en stellen bet overtollige water ren. tb. bij de h.h. de [Middelburg bij dhr. smarkt K 157. Toe- Ifranco na ontvangst I f 1.75 voor één, oi f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte [Foster's Rugpijn Nie- lren Pillen, weigert (elke doos die niet [voorzien is van ne- Ivenstaand handels- nerk. 6 ntant, TRIMPE BURGER te tuiken, ruiken net Schuurstoepje in fctinge, bij de hofstede [ruiken, groeiende aan Itiiige. in 2 boomgaarden Idje onder Kloetinge. luiken, en [struiken, groeiende in laan de Zondagsschool ruiken en [struiken, groeiende in Pte Kloetinge. ftruiken, aan den Blin- Ouden Kraaiertpolder, [endskerke. letten in te leveren 1915, voor 4 uur, kantore van Notaris IL te Goes, alwaar nadere p bekomen. [eiken Woensdag ekenskerke. KOOP bij JAC MARTENS te [ordt gevraagd Keven Bureau van to „Zlerikzee." dit J. K. Kerk te Ovezand, [ij L. F. GROOSMAN. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings Bank' I fP gulden bij A A gulden bij A| A gulden bij £*r H jfl |L fl 1 verlies van een jfl I I I verlies fl I fl verlies van 9 J 11 fl hand, voet 1 I 11 I van een fl B een M I V U of oog; duim; wijsvinger; te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een wederlegging Het „Volksblad" van 5 Juni j.l. be spreekt ons artikel over de houding van Italië, in verband met een vroeger arti kel van het „Volksblad", waarin een lans werd gebroken voor het goed recht van dat land als deelnemer aan den grooten Europeeschen oorlog. Instede van een refutatie, d. w. z. een wederlegging der door ons gegeven gronden voor de conclusie, dat afge zien van alle sympathieën voor een der oorlogvoerende partijen het overloopen van Italië tot de En- tente-mogendheden een daad is van trouwbreuk jegens Oostenrijk en Duitschland en dus afkeurens waardig, krijgen wij van het „Volks- bladeen insinuatie aan ons adres, als zouden wij „onzen draai hebben genomen", waarna het blad den pennenstrijd, wei handig, maar niet eerlijk, overbrengt naar een geheel ander terrein; een beschouwing over Duitschland's ourlogs- methode, waarbij de Servische kwestie, het geval met de Lusitania, de Ameri- kaansch-Duitsche verwikkelingen op het tapijt worden gebracht, altemaal zaken, die niets te maken hebben met de vraag, die ons bezig houdt: is, objectief beschouwd, het deelnemen van Italië aan den oorlog op dit oogenblik te rechtvaardigen, ja dan neen? Wij eindigden ons vorig artikel met deze zinsnede: Den vredespalm wegwerpen om er het zwaard voor in de plaats te nemen, dat mag een land alleen bestaan in de ure der uiterste noodzaak, als zijn onafhankelijkheid bedreigd wordt als het voor hem wordt„to be or not to be". En dat zulks thans met It a- lië het geval is zal niemand, die eerlijk wil zijn, durven beweren. Wat doet nu het „Volksblad"? Het haalt die zinsnede aan, maar met weglating van de laatste, thans door ons gespatieerde alinea en gaat dan door in dezer voege De „N. Z. Ct." blijkt het met Duiisch- land eens te wezen, dat de onaflianke lijkhid van dit land bedreigd werd en dat het voor „hem" een vraag van „zijn of niet zijn" werd. Maar nu vragen wij toch iederen ver- standigen lezer af: is dat nu eerlijke polemiek voeren, door een citaat uit ons artikel, dat wij met even zoovele woor den op Italië doen slaan, weer te geven, als ware het door ons toegepast op Duitschland? Nu begrijpen wij, waarom het „Volks blad" zoo aanstonds met de insinuatie voor den dag kwam, dat wij onzen draai zouden hebben genomen. Waarlijk 'tis hier„zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten". En nu die fameuze draai, dien wij zouden genomen hebben „van Belgische zijde naar den kant der centrale mogend heden". Wij hebben in 't geheel geen draai ge nomen, om de eenvoudige reden, dat er geen draai te nemen was. Wij kennen voor de pers ten onzent geen Belgische, Fransche of Duitsche zijde. Wij kennen alleen een Nederlandse lie zijde, die de regeering steunt bij haar loffelijk streven onze neutraliteit stipt en eerlijk te bewaren en die bij de voorlichting van het publiek; in zake dezen oorlog, zóó de verschillende gebeurtenissen bespreekt en beoordeelt, dat ons volk niet e e n- z ij d i g voor een der strijdende partijen wordt ingenomen, wijl volgens onze mee- ming een dergelijke journalistiek zeer verderfelijk zou kunnen werken op geest en hart der lezers en tot zeer noodlottige complicaties aanleiding zou kunnen geven. Met de groote heeft ook de kleine pers, waartoe wij zoo vrij zijn met de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" het „Volksblad" te akenen, in deze hoogst kritieke tijds- omstandigheden den vaak zeer moeilijken, maar toch onafwijsbaren plicht, te zor gen, dat zij het krijgsbedrijf met de daar mede verbonden politieke verwikkelingen voor het lezend publiek beschrijft „sine ira et studio", zonder opwinding en harts tocht. Eu al schrome zij niet het ware waar, het valsche v a 1 s c li te noemen, al buige zij nimmer voor het onrecht, wie het ook plegen moge, toch wachte zij er zich voor, de opinie der lezers stel selmatig naar ééne zijde te drijven. Want zoo door haar toedoen bij ons volk jeen geprononceerde anti-EDgelsche of anti-Duitsche stemming zich vast- zette, dan was daarmede onze neutra liteit reeds verbroken, dat wil zeggen de schutse weggenomen, die ons tegen den oorlogsjamm-r bevestigt. En de vrede is een te benijdenswaardig bezit, het bloed onzer landszonen een te kostbaar goed dan dat men er lichtvaardig mede spele. Toch uit het „Volksblad" aan het slot van zijn artikel een bekentenis, die ons over vele zijner onhebbelijkheden doet heenstappen. „Nogmaals", zoo zegt het, „wij verdedigen geen veroveringsoorlog." UitmuntendHet zal dan ook aan het „Volksblad" niet moeilijk vallen de sluit rede te volgen en te beamen, die wij naar aanleiding van die bekentenis op- zetten Wij (het „Volksblad") verdedigen geen veroveringsoorlog. De huidige, door Italië ondernomen oorlog is een veroveringsoorlog. Dus wij (het Volksblad) verdedigen niet den huidigen, door Italië onderno men oorlog. De major dezer sluitrede wordt gevormd door de eigen bekentenis van het „Volks blad" en behoeft dus niet bewezen te worden. De minor van het syllogisme („de hui dige door Italië ondernomen oorlog is een veroveringsoorlog") wordt bewezen lo. door de feiten het ongemotiveerd ver breken van het verbond met Oostenrijk, het gebruik maken van de ongelegenheid waarin laatstgenoemd land verkeert om zich veel meer toe te eigenen, dan waar- op het billijkerwijze aanspraak kan maken en 2e door het getuigen van tal van personen en organen, buiten Duit land en O o s t e n r ij k, die Italië's deelnemen aan den oorlog onder deze omstandigheden afkeuren. Derhalve ligt, waar major en minor bewezen zijn, de conclusie voor de hand en vaart liet „Volksblad" met ons in hetzelfde schuitje, al zij het dan ook: „bien étonnés de se trouver ensemble". x) Tot nader bewiis van den minor willen wij nog het gevoelen van Italianen zeiven over het meedoen in den oorlog weergeven door aan te halen wat de Romeinsche correspondent van „De Tijd" dato 22 A.ei aan zijn blad schreef: Evenals in Duitschland, dat door den inval in België zyn zaak bij de onpartijdigen bedierf, is de houding der Katholieken in de straks te openen vijandelijkheden legen de beide keizer rijken een bijzonder moeilijke. Ik heb er enkele katholieke Kamerleden over gesproken, die hun stemmen bij die der socialiseu hadden gevoegd' om de u bekende kleine minderheid te vormen, welke alle verantwoordelijkheid voor het ont branden van den strijd van zich afschuift. Zij bevestigden mij, v»at ik leeds herhaaldelijk als de loopende opinie uit den mond van invloed rijke Katholieken en kerkelijke waardigsheids- bekleeders vernam, dat de komende oorlog een avontuur is, hetwelk men te meer moet wan trouwen, daar het door de geheime genootschap pen der Entente is aangestookt in samenwerking mei het geweld der straat en begonnen wordt als een zuivere belangenatiijd, die in de gegeven omstandigheden alles behalve van de edelste soort tegen de vroegere bondgenooten kan wor den aangegaan. Vooral de wijze, waarop het bondgenootschap door Italië plotseling begin dezer maand werd opgezegd, volgens opeens gevonden motieven, waarvan in Augustus j.l. niemaud bad gerept, wekt begrijpelijke bevreem ding bij Katholieken, die uit den aard der zaak onmiddellijk voelen voor de zaak van het recht. De boven uitgedrukte stemming, waaraan de vrees voor bet toekomstige lot van den H. Stoel niet vretiud is, vindt men ook terug in de katho lieke bladen met de „Osservatore Romano" aan het hoofd, welke allen aan een „waardige neu traliteit" met verwezenlijking der Italiaansche wenschen langs vreedzamen weg de voorkeur zouden geschonken hebben. Van den anderen kant staat de onverdachte vaderlandsliefde der Katholieken er borg voor, dat bovenbedoelde oordeelen van nu af in de binnenkameren zullen blijven, en dat de Katho lieken in het volle beset van hun plicht mede optrekken voor de grootheid van bet land, nu de quaestie is beslist. 0e toestand. Minister Churchill heeft te Dundee gezegd„Het gevaar voor duikbooten is binnen zekere grenzen beperkt. Onze werkelijke betrekkelijke sterkte ter zee wordt iederen dag grooter. Aan het einde van het jaar zal onze vloot versterkt zijn op een manier, die ongelooflijk zou zijn, als men men niet met nuchtere feiten te doen had Over de Dardanellen zeide hij: „Wij staan op enkele mijlen af- stands van een overwinning, zooals in dezen oorlog niet is vertoond en die alle ver liezen zal goedmaken" Bij Krupp zijn vertrouwde werklieden in een apart gebouw bezig met het ver vaardigen van ongehoorde krijgswerk tuigen, als kanonnen die mijlen ver gloei end heete stoffen kunnen wegspuiten, Zoo tracht men elkaar te overbluffen in het vinden van middelen ter vernietiging van menschenlevens. Moet men het Woltïbureau geloo/en dan zouden de Oostenrijkers in Gallicië nieuwe successen hebben behaald. Vol gens Reuter hebben de geallieerden be langrijkesteunpunten der Duitschers langs het geheele front ingenomen. Terwijl de Italiaansche vloot de kust van Dalmatië bombardeerde is in het het grensgebied Lavarone de zware Oostenrijksclie artil lerie haar werk begonnen met het vuur te openen op de Italiaansche grensforten. In de gevechten aan den Karn leden de Italianen reeds groote verliezen. Inmid dels doen zich nu reeds op het platte land door gebrek aan werkkrachten de gevolgen van den oorlog gevoelen. Alle Italiaansche mannen van 18 tot 32 jaar zijn reeds onder de wapenen. In het Groothertogdom Luxemburg hebben anti-Duitsche woelingen onder de bevolking plaats gegrepen, die de regeering noodzaakten tot de navolgende proclamatie „Burgers'. De Kroon, de volksver tegenwoordiging en regeering hebben meermalen verklaard, dat het groot hertogdom tot hiertoe de plichten der neutraliteit vervuld heeft. Dit zal ia de toekomst zoo blijven. Het gezag alleen kan die plichten niet geheel en al vervullen, ieder staatsburger is ge- houden daartoe mede te werken, zoodat het neutrale karakter van ons land volkomen bewaard blijft. Partij te kie zen voor een der strijdvoerende mach ten is te misbillgkenwij moeten ons schikken naar de droevige feiten en omstandigheden. Iedere beleediging, ieder woord, iedere handeling, die verkeerd kan worden uitgelegd ten opzichte der strijdende partijen moet achterwege blijven. Verliezen wij niet uit het oog, dat vaak door de handeling van één persoon de gemeenschap de verantwoordelijk moetkragen. Het wel- zijn van oris vaderland zij de eenige richtsnoer onzer handelingen. Wij vervullen hiermede een drin genden plicht, in dien zin vol ver trouwen ons tot onze medeburgers te richten. Luxemburg, 3 Juni 1915. De ministers, Eisehen, Mongatiart, Thorn, Leciére. In België heeft het Duitsche bestuur een heele stad gestraft, omdat werk lieden niet wilden arbeiden in een Bel- giseli arsenaal ton nadeele van hun vaderland, de pers aan banden gelegd, aristocratische dames gearresteerd, den afgevaardige voor Bergen, Masson, doen fusilleeren, waarschijnlijk om te laten zien hoe voortreffelijk zij den versregel vinden van Molière la raisori du plus fort est toujours la [meilleure. Ook aanvallen van Zeppelin's en vlieg tuigen bleven de laatste dagen niet ach- terwege. Men zie daarvoor onder losse berichten. Z. H. de Paus en de oorlog. In de „Allg. Rundsch." schrijft Mgr- P. M. Baumgarten in een artikel over de Italiaansche Waarborgen wet: Wat van den H. Vader in dezen oorlog zal worden? werd mij herhaaldelijk ge vraagd. Ik weet niet wat te antwoorden, daar ik de plannen van Benedictus XV niet ken en evenmin weet, of de Italiaan sche regeering voorzorgsmaatregelen heeft genomen, om het plebs en de vrijmet selaars verre te houden van het Vaticaan. Maar dit kan ik gerust zeggenBene dictus XV ziet de gebeurtenissen, die hij nietkon voorkomen, voltrekkenmetgroote droefheid, maar met bewonderenswaar- digen moed. Hij heeft alles gedaan, wat in hem was, om Oostenrijk tot toegevend heid en Italië tot gezond verstand te brengen. Het eerste is hem gelukt, het tweede stuitte af op den haat der loge hij heeft zijn plicht ten volle vervuld. De Duitschers in België. Uit Mechelen komen berichten over een totale afsnijding van alle verkeer. De „Tel." meldt daaromtrent De arrondissementschef van Mechelen heeft mij medegedeeld, dat zijn bekend making van den 25sten Mei niet tenge volge heeft gehad, dat een voldoend aan tal ervaren werklieden het werk hebben hervat in het arsenaal. (Dit dient tot het herstel van machines en spoor wegwagons). De genoemde bekendma king zegt, dat het geen dwang be treft, om de arbeiders voor het Duit sche leger te laten werken. Het werk is uitsluitend in het belang van de Bel gische bevolking. „Ik ben," zegt de gou verneur, „verplicht de stad Mechelen en haar omstreken te bestraffen, door er alle economisch verkeer stop te zetten, zoo lang niet een voldoend aantal arbeiders het werk aan het arsenaal hebben hervat. De spoorwegautoriteiten zullen alle per sonen en reizigersverkeer verhinderen op de volgende lijnen MechelenWeerde, MechelenBoortmeerbeek, Mechelen St Catherine Whvre, MechelenBosch- capelle. Het verkeer per rijwiel is even- eeus verboden. Het paspoortenbureau zal worden gesloten." w. g. Von Bissing. Te Meenen (Menin) worden burgers ge dwongen loopgraven te maken onder 'tvuur van de eigen Iandgenooten. Van het Westelijk front. Van het front in Noord-Frankrijk wordt dato 3 Juni gemeld dat het kanonge bulder uit de richting van La Bas- sée gedurende den vorigen nacht en den daarop volgenden morgen zeer heftig was. In het halfrond tusschen Angres en Souchez vindt een verwoe de strijd voortgang; op alle punten ontwikkelt zich het gevecht ten gunste van de Franschen. De verovering van Ablain heeft de krijgsverrichtingen tegen Souchez ten zeerste vergemakkelijkt. Vooral kan men niet genoeg waarde hechten aan de inneming van de suiker- rafinaderij, welke door den vijand vol komen in een sterke vesting was her schapen. Gelijk men weet slaagden de Duitschers er door een krachtigen tegen aanval in, zich opnieuw van deze stelling meester te maken, doch zij werden er spoedig weder uit verdreven. Het ver overen van de ralinaderij werd als een zeer moeilijke taak beschouwd en de betrekkelijk geringe moeite, waarmede de Franschen dit werk volbrachten, heeft de troepen ten zeerste aangevuurd. Van- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Juni Zwakke tot matigen, veranderlijken wind. Meest licht tot haltbewolkt. Droog weer, behoudens kans op plaatselijk onweer. Over dag warm. daar dat men zich nauwelijks eenige rust gunde en na den geheeleu nacht hard nekkig gestreden te hebben, hervatten de Franschen bij het krieken van den dag den aanval. Thans werd de vijand voor goed verdrevenhij leed groote verliezen en was te uitgeput om den aanval te weerstaan. De verdedigers wer den volkomen vernietigd. De strategische positie der verbonden mag thans als zeer gunstig beschouwd worden Het nieuwe front wordt gevormd door de suiker- rafinaderij, den heuvel van Malon, en de nieuw genomen loopgraven van het kasteel Caileul. Als basis voor een aan val op Souchez, waarvan de eerste huizen thans nog slechts op eenige tientallen meters afstauds zijn, heeft dit front een geweldige beteekenis. De toestand is dan ook een zoodanige dat de Franschen het offensief onafgebroken kunnen voort zetten, en zoo de kenteekenen niet be driegen, dan bevinden zich de Duitschers niet in staat een krachtig vooruitrukken der Franseh-Britsche troepen te weer staan en maken zij toebereidselen om zich in een nieuwe linie terug te trekken. Belgische dames veroordeeld. BRUSSEL, 3 Juni. (W. B.) Mevr. Car ton de Wiart, de echtgenoote van den Belgischen minister van justitie, is dooi de gouvernementsrechtbank te Brussel veroordeeld tot drie maanden en veertien dagen gevangenisstraf, wegens het bij herhaling overbrengen van brieven buiten de Duitsche post om en met ontduiking van de Duitsche censuur, wegens de verspreiding van verboden geschriften en verduistering en vernietiging van een brief aan het Duitsche bestuur, die bij vergissing in haar brievenbvs was ge stoken. Zij erkende volledig het haar ten laste gelegde en is tot het ondergaan van de haar opgelegde straf als burgerlijk gevangene naar de „Kommandantur" te Berlijn overgebracht. De 16-jarige gravin Hèlène Jonghe d'Ardey is door de gouvervementsrecht- bank alhier veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens het feit, dat zij op de boulevard een Duitsch officier grof had beleedigd. De grootmoeder der gravin, die aan de beleediging had medegedaan, kreeg eveneens gevangenisstraf. (Tijd.) De Duitsche Keizer bij aartshertog Friedrich WEENEN, 5 Juni (W. B.) De Duitsche Keizer is heden per auto aangekomen bij het leger-opperbestuur ten einde de leger-opperbevelhebber, aartshertog Frie drich, met diens verjaardag geluk te wenschen, alsmede ter gelegenheid van de verovering van Przemysl zijn harte- lijke gelukwenschen persoonlijk uit te spreken. Aan het middagmaal sprak de Duitsche Keizer in kernachtige woorden over het jongste succes der verbonden troepen en over den persoon van den overwinnendeu veldmaarschalk. Bij aan komst en vertrek werd de Duitsche keizer in de straten der stad door de bevolking met gejubel begroet. De val van Przemysl. BOECHAREST, 4 Juni. (W. B.) De indruk van het bericht, betreffende den val van Przemysl, dat hier door extra- edities van de „Universul" en „Adeverul" bekend werd gemaakt, is in alle kringen zeer groot. Weliswaar vonden de Rus sische legerberichten de laatste weken hier geen geloof meer, maar toch achtte men den val van de vesting niet zóó nabij.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1