De Groote Oorlog. No. 53 Donderdag 6 Mei 1915. Elfde Jaargang Verschijnt eiken NMNU-,NEIHU- in VMIDiMD. BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. UIT ZEELAND. WE ZEEUWSCHE COURflHI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de EEM gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. BS fa gulden bij f A A gulden (bij fa fa gulden bij fa BS M I I verlies van een |fl I 11 I verlies I I verlies van M 1 I I hand, voet 1 I 11 I van een I I een 'M of oog; IbJbJP duim; wÜsvinger; mm\0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 4 Mei 6 uur 's namiddags. Berlijn. (Officieel). In Vlaanderen ver overden wij hedenmorgen Zevenkoote, Zonnebeke, Westhoek, Polygoon, Veld- woud en Nonnenbossche. De terugtrekken de vijand wordt benoorden en bezuiden Yperen in de flank beschoten. Bij, het offensief in Woudkarpathen wer den op den eersten dag 21500 gevangenen gemaakt, 16 kanonnen en 47 mitrailleu ses buitgemaakt. De Dardanelles LONDEN. (Officiëel.) Het volgend tele gram omtrent de operaties bijj de Darda- nellen werd heden uit Cairo gepubliceerd in den nacht van 1 en 2 Mei zoowel als in den nacht vani 2 iop 3 Mei heeft de vijand met groote strijdkrachten onze stel lingen aangevallen. Steeds werden nieuwe troepen aangevoerd. De- geallieerden sloe gen niet alleen alle aanvallen, onder zware verliezen van den vijand af, doch namen het offensief en verjoegen den vijand uit zijne stellingen en drongen voorwaarts op het schiereiland. Men meldt ons uit Roermond: Naar ik verneem, is dezer dagen in Belgisch-Limburg en in de Kempen de komst te verwachten van den Duitschen Keizer. Het gevecht bij de „Noord-Hinder". Omtrent het gevecht in de Noordzee van Zaterdagnamiddag, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Het eerst verscheen in de buurt van het lichtschip „Noord-Hinder" een Duitsehe vvatiervliegmachine door 2. personen be mand. Deze vliegers waren blijkbaar op verkenning, want telkens werden post duiven van uit het vliegtuig uitgelaten. Door een gebrek aan de machine moes tien beide vliegers na korten tijd dalen, zij werden kort daarop- door het stoom schip „American", dat passeerde, opgei- pikt, na eerst het vliegtuig tot zinken gebracht te hebben. Vanaf de „American" werden zijl naar de „Noord-Hinder" ge bracht. Daar deelden zij: mede- van Zee- brugge opgestegen te zijin. De losgelaten duiven vlogen daar blijkbaar heen of naar kruisende Uuitsche t orpedo-booten. Korten tijd, nadat de Duitsehe vliegers aan boord van de „Noord-Hinder" waren, kwamen 2 Duitscbe torpedo-booten, die echter geen vlag voerden. Zij waren vaiiaf het licht schip duidelijk te zien, evenals een aan tal Engelsehe treilers, die als patrouille vaartuigen dienst deden en voor het ver nietigen van onderzee-booten ingericht. De Duitsehe vliegers hadden blijkbaar deze,tj rollers gesignaleerd door middel van postduiven. Bij: het nu, volgend gevecht werd dadelijk een der treilers in den grond geboord, doch werd ook een der Duitscbe torpedo- booten vreeselijk gehavend. Een en ander was vanaf het lichtschip goed zichtbaar. Nadat het gevecht tusschen do torpedo- booten en de treilers reeds geruimen tijd had geduurd, kwamen Engelsehe torpedo- booten in het gezicht, waarop de Duit- schers snel weg voeren, doch het tegen de Engelsehe torpedo-jagers blijkbaar niet konden volhouden en in den grond ge schoten werden. Leuven en de Vaticaansche Bibliotheek. ROME, 2 Mei. (Van onzen correspon dent.) Na desbetreffende besprekingen met Mgr. Deploige, voorzitter van het Wijs- geerig Instituut te Leuven, heeft Z. H. de Paus last gegeven, dat alle publicaties van de beroemde Vaticaansche Bibliotheek en de dubbelen zuilen worden bestemd voor de te herstellen universiteitsboekerij, die te Leuven door brand werd vernield (De Tijd.) Aan de Grens. Uit Oostburg wordt gemeld, dat gister- tochtend 5 uur uit de richting van Brugge een tweetai vliegers kwam aanvliegen in de richting van Knocke. Aan de Belgische kust werden ze hevig met kanonnen be schoten zonder evenwel geraakt te worden. Eergisteren werd er heel den dag reus achtig geschoten. Er was geen seconde tusschenruimte bij de schoten van 4 tot 8 uur 's namiddags. Ook gisterochtend werd hevig geschoten, maar dit was niet zoo duidelijk hoorbaar. Ongetwijfeld was de vloot in actie. n Het lot van België. De correspondent te Rome van het Journal de Genève" ontving volgende verklaringen van den Belgischen volksver tegenwoordiger den heer Melot: „Ik denk ook dat de oorlog in de maand October zal geëindigd zijn, doch ik denk, dat hij niet zal eindigen door uitputting, der Franschen en Engelschen, die een tweede wintercampagne aan hunne man,- schappen zouden willen opleggen, maar- door verplettering der Duitschers, die niet meer in staat zullen zijn, aan de bondge- nooten nog langer weerstand te' bieden. Ik ben van oordeel, dat België niet alleen recht heeft op volkomen vrijmaking van zijn grondgebied, maar ook op een groote schadevergoeding, door Duitschland te betalen. Tevens ben ik er ook van overtuigd, dat Engeland en Frankrijk geen vrede zullen sluiten zonder die schadever goeding van de Duitsehe Regeering te eischen. Ik ben er des te zekerder van, daar de Engelsehe en Fransche Regeerin gen een verbintenis dienaangaande hebben aangegaan, en dat voor hen verbintenissen geen vodjes papier zijn." Die verklaring van een hooge Belgische personaliteit stemt overeen met de be kende verklaring van Viviani. Ballon neergeschoten. De oorlogscorrespondent van „de Tijd" meldt cld. 2 Mei van de grenzen: Vanmorgen ongeveer 9 uur zweefde vanuit de richting der Belgische kust een ballon boven Sluis over de grenzen. Hij ging op naar schatting 200 meter hoogte. Onze soldaten openden direct een gewel dig vuur op dezen schender onzer neu traliteit, wat in Sluis nog al opschud ding veroorzaakte en de menschen zelfs uit de kerk deed loopen. Al spoedig was liet effect van dit schie ten waar te nemen, want de ballon daalde langzaam. Per fiets volgde ik de rich ting, welke hij ging en was bijna gelijk met den ballon ter plaatse, waar hij neer viel, onder de gemeente Aardenburg, en wel circa 2 K.M. van Draaibrug in de richting van Waterlandkerkje. De ballon was onbemand. Op het omhulsel las ik: „1405 FeldartUlerie Schiessschule, Jü- terhog, bei Berlin." Twee marechaussees waren spoedig ter plaatse, die den ballon gauw oprolden. Hij was op verschillende plaatsen door kogels doorboord in zijn rood en geel omhulsel en ten slotte blijven hangen aan het prikkeldraad over 'n sloot, midden in de weide. Er was 10 Mk. uitgeloofd voor den vinder. Onder den ballon hing een zak, geheel gevold met kurken. •V a p a ii e« China. TOKIO, 4 Mei. De ministerraad heeft vergaderd. Naar men vermoedt, heeft hij de quaestie van een ultimatum aau China behandeld. De Japansche bladen achten het zenden van een ultimatum een uit gemaakte zaak en zijn van oordeel, dat China met zijn antwoord op de gewijd zigde eischen van Japan alleen heeft ge tracht de ,'zaken te rekken. (Hbld.) Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer inter pelleerde de 'heer Schaper minister Posthu- ma over de levensmiddelen-circulaire van 24 April. De .heer Schaper stelde de volgende vragen,l,o. Is de minister bereid de maatregelen yervat in de circulaire van 24 April uittestrekken over gebuild zoowel als over ongebuild tarwebrood? 2o. Over weegt ide minister dezelfde maatregelen toe te passen op andere levensmiddelen, in i't bijzonder aardappelen? 3o. Is de minister voornemens ten aanzien van an dere levensmiddelen al het mogelijke te doen, .om de door 'bepaling van maxi mumprijzen .en uitvoer de prijzen te doen dalen, resp. stijging te doen voorkomen? Niet verboden. Naar de „N. R. C." van doorgaans wel ingelichte zijde verneemt, is er van een verbod van opvoering door den burge meester van 'sGravenhage van het stuk De Pastoor van Neuviilette geen sprake geweest. De Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsche Tooneel heeft, na daarom trent gepleegd overleg, uit eigen beweging van de opvoering afgezien, aangezien dit stuk, dat in den Fransch-Duitschen oor log speelt, in de tegenwoordige tijdsom standigheden minder geschikt voor op voering, met name in de residentie, voor kwam. Uit Leiden verneemt 't blad, dat ook daar de opvoering van De Pastoor van Neuvillett© niet verboden is. De opvoe ring is niet doorgegaan, omdat het aantal vóoruitbesproken plaatsen te gering was. 0e zending van Mgr. Nolens. Het agentschap-Stefani te Rome seint d.d. 3 Mei: Mgr. Nolens, die voor een politieke zending door de Nederlandsche Regeering naar den Heiligen Stoel was afgevaardigd, hield verscheiden malen besprekingen met den Staatssecretaris Z. Em. Kardinaal Gasparri, ter beraadslaging over het voor stel van Nederland, om een vertegenwoor diger bij den Heiligen Stoel te benoemen. De wensch der Nederlandsche Regeering vond op het Vaticaan een goed onthaal, en in dezen geest is aan den Minister van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven- hage geschreven. De nieuwe Nederland sche gezant zal geen geestelijke zijn. Goes. Jubilee Chr. Korstanje. Ofschoon naar den eisch der tijden geen luidruchtig feestbetoon kon worden inge zet, ging Maandag j.l. het 3ü-jafig leest van den heer Chr. Korstanje als typograaf bij de firma Oosterbaan en Le Uointre, Drukkers-Uitgevers alhier, niet onopge merkt voorbij. En dat mocht ook, want het feit dat deze algemeen geachte en dienstvaardige jubilaris bet door eigen vlijt bracht tot voorman, zoo veel als meesterknecht, dezer inrichting, gaf recht op een feestelijke herdenking. De firma vereerde hem een fraaien fauteuil, het personeel een drietal in lijst gevatte schilderijen. Des avonds werd door de firmanten, die zich bij jubilee's van hun personeel nimmer karig toonem, aan jubilaris en overig personeel een ge zellig samenzijn aangeboden op de bo venzaal' van het Magazijngebouw, hiertoe in een keurige feestzaal herschapen. Zoo eindigde deze dag tot iedere tevredenheid. De schippersknecht Nonnekes, aan boord van de klipper van schipper Pik to Goes, is terwijl hij aan het kanaal van Zuid-Beveland bij de Postbrug aan de lijn liep, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is. reeds opgehaald. Hij was ge huwd en vader van vijf kinderen. (M. Ct.) Het Bestuur der Oeconomische Spijs- uitdeeling alhier maakt met dankbaarheid melding van eene ontvangene gift ad f llO.Göy^, namens de R. K. Zangvereeni- ging „St Ca©cilia", als opbrengst van hare gegeven soirée. PO-Stduivienvereeniging „De Zeeuw" alhier. Uitslag vanj de gehouden wedr vlucht te Arnhem: De le, 3e en 4e prijs vielen ten deel aan J. Clement; de 2e en 8e prijis aan De Munckde 5e en 13e prijs aan C. Kuzee; de 6e, 7e en 19e prijis aap C. van S trien; de 9 e en 10e prijis aan Gebrs. Rijk; de 11e en löe prijs aan Baarends; de 12e, löe en 17e prijs aap Gebrs. De Valk; de 14e prijs aan A. Ross; en de 18e prijs aan P. F. de Jonghe. Vrijdagavond had onder leiding van den heer J. Plazier een vergade ring plaats van hui s ei gen are n, ter bespreking van de te nemen maatregelen, naar aanleiding van het besluit der in gelanden van het Waterschap De Breede Watering bew. Ierseke, inzake aanslag van gebouwde eigendommen. De heer Plazier releveerde wat be doelde vergadering heeft besloten en wees er op, fitat ook niet-huiseigenaren, onder wie ook spr. behoort, indirect belang bij de zaak Jiebben. Vervolgens werd de be spreking geopend. De heer Hollmarin herinnerde hoe hij, als ingeland, feeds drie jaar lang tegen het bekende voorstel van den heer Pi laar geprotesteerd'Reeft, en herhaalde nog eens de motieven, die hij er tegen heeft aangevoerd, n.l. de volgende Een actueele heffing, als wordt voor gesteld, is .onrechtvaardig en in strijd met het (Algemeen Polderreglement, art. 101 en 1Ó2, waaruit blijkt, dat 't nimmer do bedoeling is geweest ook gebouwde eigendommen te belasten. Ze zou dus strijden met den geest van deze bepa lingen. Een dergelijke aanslag zou niet voor- deelig werken, en de uitbreiding der boom gaarden en fruitculturen en het stichten van gebouwen en fabrieken binnen dien kring van den polder belemmeren. Onbillijk, is ze ook, omdat de gebouwen sinds eeuwen vrijdom van lasten genieten. Immers uit een ordonnantie .van Philips II d.d. 4 Oct. 1559 blijkt, dat nimmer de bedoe ling heeft voorgezeten of ook maar do mogelijkheid is overwogen om gebouwen aan te slaan. 't Gaat niet op de gebouwde eigen dommen aan te slaan, om zoo de kosten b.v. van liet stoomgemaal en van den aanleg van grindwegen te dekken. De belangen van de huiseigenaren wegen in de verste verte niet op tegen die der landeigenaren. De middenstand, de kleine burgers en arbeiders loopen gevaar al te gevoelig getroffen te worden. De beer Plazier wees er op, dat de gebouwde eigendommen, door een belas ting met 5 a 6 pet. van de belastbare, waarde, vanzelf in waarde vermi;ndeiren, terwijl de huiseigenaren, wier huizen ver huurd worden en zwaar belast zijn, als zoodanig ten ftoode opgeschreven zijn. De beer Kallmann zeide, dat hij' een lid van Gedeputeerde Staten de stukken voorgelegd had, en hem het onbillijke van bet voorstel-Pilaar onder het oog beeft gebracht. De heer Mudde legde er den nadruk op, dat de gebouwde eigendommen in de grondbelasting trieeds zooveel zwaarder zijn belast dan de ongebouwde, en door uitvoering van de thans geopperde maat regelen de grondeigenaren in nog gunsti ger positie zullen komen. De beer Plazier vroeg nu machtiging zich namens huiseigenaren tot Gedepu teerde Staten te wenden, opdat de uitvoe ring van het bewuste besluit voorkomen worde. De heer Schrijver wilde, eerst een co mité benoemd zien, om te Goes en elders nog meer tegenstanders tegen het besluit te verzamelen, om mogelijk nog krachtiger protest te kunnen uitbrengen. De heer Arnoldi zeide niet op het stand punt van den heer Hollmann, noch op dat van de hoeren Pilaar c.s. te staan. Spr. veronderstelde, dat heide partijen te goeder trouw zijn. Vervolgens ging spr. na de geschiedenis van het voorstel. Het stormjaar 1911 heeft er de aandacht op gevestigd, dat ook de huizen wel eens Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 6 Mei Zwakke tot matigen, Zuid Oostelijke tot Zuidelijken wind. Half- tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regen- of on weersbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. groot gevaar konden loopen. Men stond toen voor zeer gfoote uitgaven, en men meende het toen niet onbillijk te moeten heeten als ook huizen, waaronder er toch ook zijn, die gevaarlijk liggen, belast wer den. Dit is nog niet getreurd, doch hejt voorstel-Pilaar is de vrucht van die pe riode. Spr. vindt dit nu wel zeer ontijdig, op z'n minst 3 jaar te laat. Spr. ver oordeelt de wijze, waarop dit voorstel behandeld is, en protiveert ,in verhand daarmede zijn blanoo-stem op (te ver gadering yan ,9 April. Spr. is het voor stel niet alleen om het ontijdige indie nen onsympathiek, maar ook om de wille keurige cijfers die genoemd zijn, en waar uit blijkt, dat men alleen 'n gcede 20 mille uit de gebouwde eigendommen wil halen. Spr. drong op spoedig protesteeren aan. Voor het geval de zaak toch bij Pnov. Stoten, koimt, zou het comité van actie zoo lang diligent moeten blijven. Spr. is dus meer tegen dan .vóór het voorstel- Pilaar, om de wijze, waarop dit behan deld is. In antwoord op een opmerking van den lieer Jacobs stelde de hieer Arnoldi het geval, dat huiseigeharen vloor het grootste gedeelte van een' schadepost moe ten opdraaien, hetgeen eenvoudig belache lijk zou zijn. De opmerking werd nog gemaakt, dat huiseigenaren reeds straatbelasting beta len, terwijl ze mét den Polder niets te maken hebben. Verder, dat de vroon- en vrijlanden eerder dan de huizen in aan merking komen, om belast te worden door het .Waterschap. De heer v. d. Peijl bespreekt het vraag stuk der kosten. De dorpen zouden be zocht moeten worden, om mee'r mede standers te zoeken, en dat alles brengt kosten met zich. Hij zou de kosten wil len omslaan i,n verhouding tot de grootte der eigendommen van de huiseigenaren. Op een betreffende opmerking van den heer Eman wordt geantwoord, dat 't niet noodzakelijk is, dat Ged. Staten naar aan leiding van 't verzoek van het .Water schap een voorstel bij Prov. Staten in dienen. Het verzoek kan aanstonds terzijde gelegd worden. Een comité van actie werd nu samen gesteld, dat om te beginnen zoo spoedig mogelijk een protest tot Ged. Stoten zal richten, en vervolgens nog meer aan hangers zal trachten te krijgen. In dit comité hebben zitting de hee- ren J. Plazier, M. Buitendijk, J. C. do Beste, S-v. d. Peijl, A. Arnoldi, J. C. H. Hollmann en J. van Riet. De huiseigenaren, die zich wilden ver binden de kosten van deze actie te dra gen plaatsten hun handteekening op een lijst van voorstanders. Het comité behield zich het recht voor nog een of meer personen daaraan to© te voegen. De heeren Mudde, Schrijver, Van Zwee- den en Bitter eveneens aangezocht in het comité zitting te nemen ver klaarden zich daartoe niet bereid. (Z.) Vlissingen. In de Maandagavond gehou den vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" werd door den secretaris, den heer Landsman, het jaarverslag uit gebracht over 1914, waaruit blijkt, dat het ledental zeer is toegenomen en het weirk van de vereeniging met succes is voortgezet. Do rekening van den penningmeester, den lieer Hemmekam, wijs t een batig saldo over 1914 aan van f 19.92 tegen f52.935 over 1913. De rekening van de commissie voo'r de tuberculosebestrijding, uitgebracht door den heer Duijvis, wijst een goed slot

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1