De Groote Oorlog. No. 48 Mijnt (Hen MAHNDtG-.JVBEHSDAG- en VMIDAGJIM. J 1® fulden biJ Solden bij fk gulden bij jflfe BH i ft* B I verhes van een f I 11 verIies I S verlies van BlL 1 ffli I hand' V06t 1 I I I van een rlil een Dit miner Destaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND. KERKNIEU WST^ ONDERWIJS Sociale Berichten. Rechtszaken. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselfjke verstandsverbijstering i WW of oog; I duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van adverten tiën heden geen feuilleton, geen verslag vergadering hoofdbestuur Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en geen oorlogsoverzicht. Red. Dr. Nolens naar Rome. Omtrent de reis, die Mgr. dr. Nolens, lid der Tweede Kamer voor Venlo, in opdracht der Noderlandsche regeering naar het Pauselijk llof onderneemt, ver nemen wij, dat zij tot strekking heeft de regeering zoo mogelijk in te lichten no pens de pogingen, welke volgens daar omtrent verspreide berichten, door het Vatikaan in het werk zijn gesteld tot bevordering te zijner tijd van het her stellen van den vrede. Eenige bladen spreken in dit verband over een herstel van de diplomatieke ver tegenwoordiging van Nederland bij het V atikaan en zien in Mgr. Nolens den toekomstigen gezant. In hoeverre deze veronderstelling juist is, zal de toekomst leeren. In allengevalle is zij meer dan het uitvloeisel van den wensch, die het Katholieke Nederland sinds 1871 koestert. Zij vindt houvast in het feit, dat het Vatikaan in den laatsten tijd het middel punt is geworden der internationale poli tiek, terwijl de Paus door zijn onbaat zuchtige vredesbemoeiingen zellg eerlijk- denkende Protestanten in ons land heeft gewonnen voor het denkbeeld, Nederland naast andere landen te doen plaats nemen in den raad der afgezanten, die met den Paus de zaak des vrodes kunnen bevor deren en zoodoende de belangen der menschheid kunnen dienen. Vanzelf denkt men daarbij aan hetgeen door onzen minister van buitenlandsche zaken is gesproken in de Eerste Kamer, toen de mogelijkheid van een herstel van bet Nederlandsche gezantschap bij het Vatikaan werd overwogen. Z.Exc. gaf daarbij als zijn oordeel te kennen, dat 'de omstandigheden op dat oogenblik nog niet er naar waren om de missie te her stellen en dat het voorbeeld van andere landen niet geheel op Nederland sloeg, waarna hij voortging: „Ik wil er ook wel 'aan toevoegen, dat, indien de om standigheden zoo mochten wor den, dat het op een gegeven oogenblik \venschelijk ware, teneinde onderhande lingen of besprekingen van welken aard ook te voeren, een gezantschap tijdelijk of misschien zelfs permanent bij het Vati- caan te vestigen, ik althans, en ik meen in deze namens d© geheele Regee ring te kunnen spreken, mij uit be ginsel zeker daartegen niet zou ver zetten". Mag men afgaande op bovenstaande Uitlatingen, aannemen, dat de omstandig heden gunstiger zijn geworden, zoowel voor het beëindigen van den Moedigen 'krijg als voor liet vervullen van den Wensch van Neêrlands Katholieken? Dit is zeker, dat de verwachtingen welke de regeering op den persoon van 'haar gevolmachtigde heeft gebouwd, ,uiet zullen beschaamd worden. Mgr. Nolens is een man van beleid, tact en zelfbe.- heersching en in alle opzichten berekend voor de delicate taak, hem op de schou ders gelegd. Volvoere hij ze tot aller te vredenheid. Het „Dominus custodiat introitum tu- um et exitum tuum" „de Heer be hoede uw ingang en uw uitgang" van den psalmist bidden wij hem van harte toe. Uit België. ROOSENDAAL, 22 April. (Part.) De 250 weeskinderen uit Mechelen, die sedert half December gevlucht waren naor Gent en daar verbleven bij de Pa ters Jezuïeten in liet Sint-Earbara-Huis, zijn Maandag j.l. in hun gesticht te Mechelen teruggekeerd. ROOSENDAAL, 22 April (part). Groote troepenmachten trekken door Brussel op weg naar den Yser. Ook te Brussel gaat het onwaarschijnlijk gerucht, dat Von Hindenburg binnenkort aan den Yser zal verschijnen. Duitsch Krijgsgerecht te Gent. RuOZENDAAL, 22 April (part). Voor het Duitsche krijgsgerecht werd behan deld de zaak tegen dtirn. M. van Wese- maal, hoofdcommissaris van politie, J. Weijn en A. Morij, beiden adjunct-corn- missarissen te Gent, wegens beleediging van het Duitsche gezag. De beide eersten werden vrijgesproken. De laatste kreeg 1U maanden gevangenisstraf. GENT, 22 April (van onzen correspon dent). Bekendmaking van het Duitsche Krijgsgerecht te Gent: „Bij vonnis van het krijgsgerecht van 13 April j.l., bevestigd door den comman dant van de 2e mob. Etappenkomman- dantur is de heer Lenoir, atdeelingschel van het ministerie van spoorwegen te te Brussel wegens spionnage veroordeeld. De straf is den 19eu April door fusil- leeriug getrokken". (Maasbode) MAASTRICHT, 22 April. (Part.) De Duitsche troepen, die naby onze grens als bewakiugstroepen lagen, zijn lieden allen vertrokken naar het front m Noord- Frankrijk. MAASTRICHT, 22 Apr.l. (Part.) Te Luik zijn drie personen, die Belgische kranten de grens hadden overgesmokkeld tot 1 '/2 jaar gevangenisstraf v eroordeeld. De marinestaf deelt uit Berlijn als officieel mede: In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk Engelsche duikbooten inde Duitsche Bocht van de Noordzee gezien en door Duitsche strijdkrachten aange vallen. Den 17en is een vijandelijke duik boot in den grond geboord. Waarschijn lijk zijn nog andere duikbooten vernie tigd, doch dit is niet met zekerheid vast gesteld kunnen worden. Naar de Timès mededeelt, zijn er in den nacht van 12 op 13 dezer in loop graven van het 2e Engelsche legerkorps uit de Duitschei loopgraven steenen gewor pen, waaraan brieven waren bevestigd. De eene luidde: „Beste, geëerde kame raden, De oorlog; beeft nu al negen maan den geduurd en heele dorpen zijn met de inwoners verwoest. Het is nu hoog tijd er een eind aan ta maken. We hebben, alle genoeg van dit wildenleven, en gij' zeker ook. Onze dierbare vrouwen en kinderen verlangen naar onze terugkomst, de uwe stellig niet minder. Hopende, dat wij hiermede iets goeds doen, blijven wij, met vriendschappelijke groeten de Duitschers". De andere luidde: „Waarde Fransche en Engelsche kameraden, Het wordt nu !|ijd, dat gij er mede ophoudt, want ik denk, dat gijl spoedig van den oorlog genoeg zult hebben. Unze verliezen zjjin groot, maar de uwe moteten driemaal erger zijn. Eiken dag wordt het weer mooier. Het ware beter om thuis te zijn bijl vrouw en kinderen, die ons dagelijks verwachten, zooals de uwe u. Laten wij vrede op aarde hebben voor de kersen bloeien, maar hoe eer hoe beter. Of wilt gij voor eeuwig in deze vervloekte loop graven zitten? Met vriendelijke groeten de Duitschers". Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Met 30 tegen 25 stemmen werd aan genomen het voorstel van den voorz. om de interpellatie-Albarda over landbouw- verloven voor hen, die voor eigen gezin levensmiddelen verbouwen, te doen hou den na afloop der behandeling van het ontwerp-Aalberse en voor de interpellatie- Schaper over de levensmiddelenoircu- laire. Do heer Van der Voort van Zijp, Al- baxda, Troelstra en Mondeis hadden op eerdere behandeling aangedrongen. Het verkeer met Engeland stop gezet Men seint ons De consul-generaal te Rotterdam deelt mede, dat tot nader order alle scheep vaartverkeer- tusschen Engeland en Neder land is stopgezet. De „N. K. Crt." verneemt, dat nu de dienst der Maatschappij' Zeeland voon- loopig gestaakt is, met de Great Eastern Line wordt onderhandeld over verzen ding van de post met deze lijn. Naar wij vernemen zou heden in de voorhal van het Rijksmuseum te Amster dam de buste geplaatst worden van Jbr. Victor de Stuers. Onze Weerbaarheid. Zoo in Uw Gemeente geen Af deeling „Vrijwillige Landstorm" bestaat, neemt dan tot de oprichting het initiatief. Doet dit nu. Goes. Aan het ongemak voor de Bel gen om hun geld te wisselen, zal waar schijnlijk een einde komen. Zij, die ge woonlijk wekelijks naar Middelburg moe ten gaan om aldaar hun geld te wisselen, gelieven zich te vervoegen bij den heer F. Wauters (adres fa. Wilking) vóór Dins dagavond a. s. en zullen er dan waar schijnlijk maatregelen getroffen kunnen worden dat belanghebbenden niet meer die reis behoeven te maken en toch hun geld gewisseld krijgen. Landstorm. Op 26, 27, 28 en 29 April a. s. zal de keuring voor den vrij willigen landstorm plaats hebben, tel kens des namiddags te 2 uur, De Staatscourant bevat de sta tuten der Naamlooze Vennootschap Han del li n Galanterie voorheen Wed. B. Faberiji |de Jonge; alhier. Deze vennootschap: is aangegaan voor den tijd van ongeveer 50 jaren, eindigende 31 December 1964 met een kapitaal van f7000 verdeeld in 70 aandeelen van f 100, waarin wordt deelgenomen door J. de Hoogh te Wage- ningen en B. Fabery de Jonge Bz. te Goes, elk voor de helft. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. J. JCosten te Zeist, slaagde te Utrecht voor het diploma macliineschrijVen (sy steem Pitman). B. en W. maken bekend, dat gedu rende veertien dagen ter Gemeente Secre tarie ter inzage liggen een afschrift van de aanvrage van de N.V. Spoorwegmaat schappij „Zuid-Beveland" te Utrecht, aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, oin vergunning tot het leggen van stoomtramlijnen in Zuid-Beveland, bewesten het kanaal van Wemeldinge naar Hansweerd, benevens de daarbij behoorende bescheiden, voorzoover deze gemeente betreft. Middelburg. Heden zijn 697 bons voor warm eten uitgereikt. Door de Bakkerspatroonsvereeniging is aan den Minister van JJinneniandscbe Zaken het volgende telegram verzonden: ExcellentieDe bakkerspatroonsver eeniging te Middelburg verzoekt de al hier gehuisveste Belgen, niet te doen over brengen naar elders. De vereeniging zal U zeer dankbaar zijn, omdat het verblijf der Belgen eeniger mate den druk der tjjüen verlicht. Vlissingen. De dienst van do Mij. Zee land is voorloopig geheel gestaakt. De Woensdagmorgen vertrokken „Mecklen burg" blijft, zoolang de dienst is gestaakt, in Engeland. Woensdagavond is de „Prin ses Juliana" hier binnengekomen. Die toestand van den kapitein van de „Eltes Pontos" is volgens verstrekte mede- deeling van den beiiandelenden genees heer bevredigend. De kapitein had een groofcen klinknagel in het hoofd gekregen, die door den schedel in de hersenen was gedrongen en eerst in het ,St. Jozef Zie kenhuis lalhier door een operatie kon verwijderd worden. De „Administrateur de Badts", die thans iederen Woensdag van hier naar Antwerpen vertrekt en Donderdags weer terugkomt, is gisteren niet terug gekeerd. Men vermoedt dat dit in verband staat met de stremming van het verkeer tusschen België en Nederland, dat ook op andere plaatsen aan de grenzen door de Duitschers wórdt toegepast. 's Heer Arendskerke. Van wege „Het Groene Kruis" alhier werden Woensdag j.l. door een viertal meisjes alhier weder de Emma-bloempjes verkocht. De meisjes hebben zich goed van hunne taak gekwe ten, want vlug waren alle 300 bloempjes verkocht. Een woord van dank voor hun ijverig werk mag hier niet onthouden worden. De bruto opbrengst was f36,55, welk bedrag ten goede komt voor de bestrijding der tuberculose. Woensdag werd het achtjarig zoontje van den postbode M. alhier, zoodanig door een motorfiets omvergereden, dat bij bewusteloos was, zoodat geneeskun dige hulp verleend moest worden. II e r ij k. Hansweerd 26 en 27 April. Ier- seke 3, 4, 5 en 6 Mei. Kruiningen 7 en 8 Mei. Krabbendijkevoor Waarde 10 Mei; voor Krabbendijke 11 en 12 Mei. Rilland- Bath 14 en 15 Mei. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is de ingenieur van den Rijkswaterstaat der 2e klasse G. J. van den Broek, belast om dienst te doen als arrondissementsingenieur in het arrondis sement Middelburg ter standplaats Vlis singen, ingaande 1 Mei a. s. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en inet 20 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den ccniralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea te Sluis, 1 ge val van roodvonk te Retranchement en van diphteritis 1 geval te Goes, Hulst, Kapelle, Middelburg, Neuzen en Sluis. Kalender der Week. Van 25 April tot 2 Mei. Zondag 25 April. R. Marcus. Groote Litanie (bl. 57). H. Mis (bl. 1178); 2de gebed en laatste Evangelie v. d. 3den Zondag na Paschen (bl. 795 en 797). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wij water (bl. 69)na de Hoogmis gebed voor do Koningin, (bl. 122). Vespers op bl. .169 en 1179. Maandag 26 April. H.H. Cletus en Mar- cellinus (bl. 1L81 en 206)gedachtenis v. h. Octaaf v. d. II. Jozef (bl. 996); 3de gebed „Concede" (bl. 105). Dinsdag 27 April. 11. Egbertus (14 Mei, bl. 73* en 230); 2de en 3de gebed als gister. Woensdag 28 April. Octaafdag v. d. II. .Jozef (bl. 996); gedachtenis v. d. H. Paulus van het Kruis (bl. 1185) eu v. d. II. Vitalis (bl. 1185 en 178). Donderdag 29 April. H. Petrus van Verona (bl. 1188 en 204). Vrijdag 30 April. H. Catharina van Siena (bl. 1189 en 248). Zaterdag 1 Mei. H.II. Philippus en Jacobus (bl. 1191). N.B. Behalve Zondag en Zaterdag Prae- fatie van Paschen (bl. 96). De gewone orde der II. Mis, die iede ren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 April. Meest matige noordelijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering van tem peratuur. naar het „Volledig Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 25 April. 3e Zondag na Paschen. Epistel: 1 Petr. II. 11—19. Evangelie: Joh. XVI 16—22. Z. D'. 11. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verteenen van Zondag 25 April tot en met Woensdag 28 April, wegens kerkcmiseeratia in Eede en vor men in het dekenaat Aardenburg. Vrije- en ordeoefeningen. Donderdag slaagden te Middelburg voor dit éxamen de heeren M. Droge en D. Kosten, beiden te Middelburg, en D. de Koning te Bruinisse. Het einddiploma van de R. L. W. S. te Goes is nog behaald door dhr. J. A. Koert te Wolfaartsdijk. (Z.) De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school B te Middelburg beval de namen, der dames J. C. de Jonge, onderwijzeres te Veere; J. W. Happeé, id. te Borssele; en J. ft. Broeke, id. te Ritthem. (M. Ct.) MIDDELBURG. Acte-examen 1. o. 23 April. Geëxamineerd 8 vrouwelijke can- didaten. Geslaagd de dames M. Maas te Vrouwepolder, M. L. de Ligt te Middel burg, beiden leerlingen der Chr. Kweek school alhier, C. Jansen te Tholen, en C. M. van Dieren te Middelburg. Afgewezen vier. Drankbestrijding. Gemiddeld geeft elk Nederlander per jaar uit: aan brood f 29,50, aan lager onderwijs f 9.50, aan smker f 8.65, aan boter f 6.90, aan alconoliscne dranken f 18 50. Dat is f 18.50 te veel Muziek. Te Heerenveen is op 63-jarigen leeftijd overleden de zeer bekende operazanger en musicus Joh. Schmier. Hij componeerde veel kerkmuziek. Zijn, eerste muzikale ont wikkeling genoot bijl op het college St. Willebrord te Katwijk. De rechtbank te Middelburg heeft he den veroordeeld wegens diefstal: G. S-, 23 jaar, Wachtebieke, thans gedetineerd, 3 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest; J. de V., 35 jaar, en A. P., 28 jaar, beiden werklieden te Domburg, ieder 10 dagen gevangenisstraf; J. J., 49 jaar, huisvrouw van J. M-, Vlissingen, M. II., 60 jaar, werkman te Middelourg, ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; terugkeeren in een in staat van beleg verkeerend gebied na uitwijzingen: A. Z., 26 jaar, Brugge, 14 dagen gevangenis straf mishandeling: F. C., 29 jaar, machinist, Sas van Gent, f5 bcete sii?is. 5 da,gen hechtenis; niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar: J. P., 20 jaar, vrachtrijder to Hoek, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis en J. de K., landbouwer te Wissenkerke, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; poging overtreding uitvoerverbod; L. J. V., 35 jaar, herbergier te Brugge met bekrachtiging van het verstekvonnis van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1