De Groote Oorlog. No. 24. Donderdag 25 Februari 1915. Elfde Jaargang. Mijritlh MAANDAG-. MHS0AE- en VRI1DASAVOHO BUITENLAND Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes1 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit det door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van een hand, voet of oog;* duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I A gulden bij J gulden*bij |S| JSb gulden bij g% M L I verlies van een jl 11 verlies 9— I I verlies van 8 11 9 hand, voet 1 9 9 9 9 van een 9% 9 9 een j of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Ofschoon tot heden toe onze Holland sche renders nog geen reden van klagen hebben over het optreden der Duitsche onderzeebooten, gaat toch de „uithonger ringsoorlog" ongestoord zijn gang en zijn reeds verschillende schepen als slacht offers gevallen. In Amerika is men nog altijd zeer gebeten op Duitschland. „Pas op", zeggen ze en minacht ons. niet, want gij vergeet, dat 55 Duitsche en 11 Oosten- rijksche koopvaardijschepen, samen me tende 518.706 ton, thans in Amerika ge ïnterneerd zijn en dat hunne waarde heel wat meer bedraagt dan die van de Ame- rikaansche schepen, die misschien in ge vaar zullen komen". Uit de telegrammen blijkt, dat het Duit sche hoofdkwartier dagelijks iets los laat over de voordeelen iu Oost-Pruisen op de Russen behaald, bij wijze van zoete koek, die aan de kinderen stuksgewijze wordt verstrekt. Nu wordt wel uit Rus sische bron gemeld, dat de Russische generaals vol goeden moed zijn en in de Doema werd door een der ministers wel gezegd, dat de nederlagen der Russen aan verraad waren te wijten, maar dat alles kan hun schrikbarenden tegenvaller aan de Mazurische meren niet meer ver- verbloemen. In. Bulgarije b.v. beschouwt men de Russische nederlaag in het Ma zurische gebied als oen der grootste be slissingen in dezen oorlog, een beslissing die van grooten invloed zal zijn op den algemeenen militairen en politieken toe stand. De beteekenis van deze overwin ning op de Russen wordt nog grooter ge acht daar zij plaats had in de zevende maand van den oorlog en Rusland niet Jneer in staat is nieuwe legers samen te stellen. Ook het succes der Oostenrijksch- Hongaarscho troepen in de Bukowina wordt op zijn juiste waarde geschat en men stelt de politieke beteekenis van deze actie in het licht. Aan het Westerfront blijven de bondge- nooten successen behalen, maar te klein nog om een eindbeslissing uit te lokken. Dit moet komen, zegt men, als het mooie weer begint en al de Engelsche hulp troepen aan het front zijn. Heeft Kitche ner niet gezegd, dat de oorlog pas in Mei begint? Zou Duitschland, economisch gesproken, het zoolang kunnen uitzingen? Nu meldt weer een telegram, dat ook te Keulen wegens de heerschende brood-schaarschte ook daar de bevolking binnenkort op rant soen zal worden gesteld en de „Vor- warts" bepleit, wegens de onhoudbare toe standen aan de aardappelenmarkt een ver laging van den maximum-prijs en een onmiddellijk inslaan van voorraden met monopolie evenals zulks met brood en meel geschiedt. Iu Italië is nog steeds een oorlogs zuchtige partij bezig tot een oorlog tegen Oostenrijk aan te zetten en Trente en Triest aan de Donaumonarchie te ont nemen. De gouverneur van Fiume neemt intusschen strenge maatregelen om de be weging ten gunste eener annexatie van Fiume door Italië tegen, te gaan. Oosten- rijksche gendarmen bewerken de Italiaan- sche boeren van Trente en dwingen hen een belofte van trouw aan Oostenrijk te teekenen. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten va 1 23 Februari, 5 uur 's namidcags. Parijs Het communiqué van gister avond 11 uur meldt: De vijand beschoot heden en in den afgeloopen nacht de stad Reims, waar door een groot aantal personen werden gedood, die aldus moesten boeten voor de nederlagen der Duitschers in de beide laatste dagen. Ons geschut vernielde een zwaar kanon bij Lombaertzyde en dreef tussehen de Leye en de Aisne troepen en convooien uiteen. Wij maakten op nieuw vorderingen over het front Souain Beau Séjour en veroverden een loopgra- venlinie en twee bossc-hen. Twee krach tige aanvallen werden afgeslagen en een groot aantal gevangenen gemaakt. De vij and leed zware verliezen. Onze artillerie en infanterie betoonde haar superioriteit tussehen de Argonne en de Maas. Wij hebben onze terreinwinst bij het Bois Cheppy vergroot en bevestigd en opnieuw terrein gewonnen bij Esparges, zoodat thans alle Duitsche stellingen in onze handen zijn. In den Elzas bezetten wij het grootste deel van het dorp Stosswehr. Petersburg. (Officieel). Aan de rechter oevers van de Bober en de Naref hebben op zichzelfstaande gevechten plaats. Aan den weg Orodno-Lypsk had een onbelang rijk gevecht plaats, waar wij de Duit schers aanvielen. Aan de gevechten bij Os- sowitz nam ook de vestingartillerie krach tig deel. Op den weg naar "Lomcha ver overden wij na een hardnekkig gevecht Edvadno. In de buurt van Prasnysch, deed de vijand met aanzienlijke troepen machten een aanval. Op de wegen tus sehen Rasionez en Plomsk hebben wij verschillende dorpen veroverd en 500 man krijgsgevangen gemaakt. Op den linker- Weichseloever werden vijandelijke aanval len afgeslagen. Ten noorden van de Pili- ca en bij Lopuchno. In West-Galicië duurt het artiileriegevecht voort. De Oostenrij kers leden op 17 Februari groote verliezen ten noorden van Zaklischim. I11 de Kar- pathen veroverden wij. de hoogte van Smalnik ten oosten van Lupkof en sloe gen verschillende vijandelijke aanvallen af. De Oostenrijkers naderden ons tot op 50 Meter, maar werden door ons vuur met zware verliezen herhaaldelijk teruggedre ven. In den nacht van 20 Februari deden zij, viermaal vergeefsche aanvallen op de hoogten van Koziusk. Bij Weiszkof heb ben wij een hoogte veroverd, die een be langrijk deel uitmaakt van de vijandelijke stellingen. In Oost-Galicië ten zuidoosten van Stanislau en in de buurt van Krosno, Nebyls en Perekhisko deden wij aanvallen en wierpen na bajonetgevechten op ver schillende plaatsen twee sterke Oosten- rijksche brigades terug, terwijl tegenaan vallen van Oostenrijksche troepenmachten werden afgeslagen. Wij, maakten 1500 krijgsgevangenen, w. o. 20 officieren, en veroverden een aantal machinegeweren. Berlijn. (Off.) De vesting Calais werd in den nacht van 21 op 22 dezer rijkelijk met bommen bewerkt. De Franschen de den gisteren' in Champagne aanvallen, welke mislukten. Bij Aillies en Aprémont werden zij na eenige successen hunner zijds teruggeworpen. In de Vogezen werd de Sattelkopf ge nomen. Een aanval door de Russen on dernomen van uit Grodnau mislukte onder zware verliezen hunnerzijds. Het aantal kanonnen, dat in den winterslag bij de Mazurische meren werd buitgemaakt, be loopt nu reeds tot over de 300. Ten N.-W. van Ottowicz, ten N. van Lomcha en bij Krachitz duren de gevechten voort. Aan den Weichsel drongen wij: verder in de richting van Wyschogrod. Petersburg In den. loop van den 2isten had een actie plaats in een gebied aan de overzijde van de Tjoroc, waar de Turken waren teruggedreven tot over de Itsjalkoe. 23 Februari, 8 uur 's avonds. Londen. Het Noorsche stoomschip „Regia", met steenkolen geladen en varende van de Tynerivier naar Bordeaux, is hedenmorgen door een mijn of torpedo gezonken. Bij Dover is de bemanning door een Britschen torpedovernieler gered. 24 Februari, 2 uur 's namiddags. Parijs. (Officieel). De minister van ma rine deelt mede, dat gistermorgen eein Fransch oorlogsschip een Duitschen on derzeeër ter hoogte van Boulogne in den grond heeft geboord. Londen. Gemeld wordt, dat het Engel sche stoomschip „Buacksoume Chine" op een mijn is geloopen of getorpedeerd; 18 man hebben het schip verlaten. De ka pitein en eenige leden der bemanning zijn aan boord gebleven. Het voorval heeft plaats gehad bij Blachyhead. Nog wordt gemeld, dat een groot stoomschip, in nood zijnde, reddingsbooten heeft uitgez'onden voor hulp. Het Masuren-land. BERLIJN. I11 een officieel telegram aan den rijkskanselier over den uitslag van de gevechten iu O.stPiuisen zegt de keizer Ban het slot: „Miju vreugde over dit prachtig succes wordt getemperd door het zien van den toestand, waarin zich de eens zoo bloeiende streek bevindt, die wekenlang in de handen des vijands wat. In zinnelooze woede heeft hij, zon der eenig meuschelijk gevoel, op zijn vlucht nagenoeg het laatste huis en de laatstschuur verbrand of verwoest. Ons schoon Masuren-land is een woestenij. Er is onherstelbaar veel verloren, maar ik weet dat ik éi-n ben met iederen Duit- scher, indien ik beloof, dat hetgeen men- schelijkervvijze mogelijk is gedaan zal worden 0111 uit de ruïnen een nieuw leven te doen opbloeien. Een brief van koningin Alexandra aan de over ste der zusters Franciscanessen ta Bétnunej De koningin weduwe van Engeland, moeder van koning George V, heeft, als algemeen presidente van het Engelsche Roode Kruis, de onvermoeibare toewij ding der zusters Franciscanessen in Frank rijk leeren kennen, die in het noorden verscheidene hospitalen besturenzij heeft tot de overste van 't hospitaal te Béthune dert volgenden eigenhandigen brief gericht: „Ik lieb door dokter Martin uw edele en heldhaftige toewijding vernomen voor onze dappere en ongelukkige gewonde soldaten. Met een hart vol dankbaarheid en erkentelijkheid verzoek ik u mijn le vendigste en warme dankzegging te aan vaarden. Ik smeek den goeden God, dat hij u beloone voor de engelachtige zorgen, wel ke gij aan onze ongelukkige soldaten hebt besteed en ik zal nooit vergeten, dat zij aan u, eerwaarde overste en aan uw Zusters hun leven en het herstel hunner gezondheid danken. Aanvaard, Eerwaarde Overste, de verzekering van mijn grootste achting." ALEXANDRA. EEDE. (Part.). Maandagmorgen tussehen 2 en. 4 uur namen de wachtposten van Eede waar, dat vlak langs de grens een Zeppelin passeerde, vergezeld van een twaalftal vliegmachines. De luchtgevaarten vertrokken in Westelijke richting. NEW YORK, 23 Febr. (V. D.) Het zin ken van de Evelyn, veroorzaakt door miji- nen, heeft groote opwinding in Amerika veroorzaakt. Een der 'bladen doet uiitkoi men dat het beter ware voor de betrek kingen tussehen Amerika en Duitschland en voor de militaire machine van den, Keizer, indien dit eerste treurspel van het Amerikaansche schip Evelyn ook het laatste was. Andere bladen dringen er op aan dat de Regeering een krachtige houding zal aannemen. Correspondenz Norden meldt, dat voor de uitdeeling van brood aan het Duitsche hof fdezelfde bepalingen gelden als in elke burgerlijke huiskamer, in het paleis van den keizer en in die der prinsen is voor alle loden des- hofhouding een broodkaart uitgereikt. De luchtaanvallen op de Belgische kust, SLUIS, 21 Febr. De oorlogscorrespon dent schrijft aan „De Tijd": Ofschoon de Engelschen er toe overgingen weer eau tweede maal op de Belgische kust een raid te doen houden door hun koen vlie gerscorps, waren de meeningen van heA publiek over zulk een aanval niet hoog gespannen, wat het resultaat er van ba- trof. Ook ik zelf geloofde aanvankelijk, dat het meer te doen was om het moreele dan wel om het materieele effect er van, maar na wat ik de laatste twee dagen zelf gezien en voor een klein gedeelte van heel vertrouwbare berichtgevers verno men heb, ben ik geheel van meening veranderd en tot. de conclusie gekomen, dat de Engelschen met hun twee groote luchtaanvallen op de Belgische kust véél succes hebben mogen boeken. Van Blankenberghe meldde ik reeds, hoe daar een wagen van een electrische tram vernield werd, welke soldaten vervoerde, en hoe daardoor in het geheel 16 soldaten omkwamen en vele gewond werden. Te Zeebrugge is één onderzeeër zwaar be schadigd. Voorts werden verschillende bat terijen langs de kust ten zuiden van Zee- brugge ernstig beschadigd. Buitengewoon veel hommen zijn gewor pen op de 'kustbatterijen, die staan tus sehen Knocke en Zeebrugge, met het resultaat, dat een groot aantal dier kanon nen vernield zijn. Bij Knocke werden ook nog zeven soldaten en één officier gedood en vele manschappen, die een batterij bedienden. De soldaten werden in de dui nen begraven, de officier is ter aardo besteld op het kerkhof van Knocke. Als bewijs van 'de voorzichtigheid, waar mede de Engelsche vliegeniers te werk gingen, kan dienen, dat althans tot Zee brugge geen enkel burger gedood en geert enkel huis getroffen is. Men weet dat het volk van Parijs aan koning Albert der Belgen, een eeares- degen zou aanbieden. Het wapien, dat een bijzonder mooi stuk werk moet zijn, waarvan het gevest, rijk met edele stesnen is bezet, is thans gereed. Het draagt op het lemmet deze verzen van den dichter* Richepin Droite, sans tache, sans effroi, J'ai pour ame, ton ame, o Roi! (Rechtuit, zonder aarzelen, onvervaard, heb ik tot ziel uw ziel, o koning!) (Z.) De Koning van Beieren en Mgr. Heylen. BERGEN OP ZOOM, 22 Febr. (Van den correspondent R. van „De Tijd"), Fenige dagen geleden heeft Koning Lodewijk van Beieren drie dagen in Namen vertoefd, waar hij de troepen inspecteerde en o.a. ook de Kathedraal bezocht. De (Bisschop Mgr. Heylen, die juist naar Mechelen was vertrokken kon den koning niet ontvangen in de kerk, en de koster, die den sleutel van de hoofdpoort in zijn bezit had, wei gerde dezen af te geven zonder uitdruk kelijke lastgeving van den Bisschop. De Koning moest de kerk aldus binnengaan door een zijdeur. Mgr. Heylen ,Teeds vóór zijn reis naar Mechelen gepolst, of hij den Koning zou ontvangen, moet geantwoord hebben, dat hij te spreken was voor iedereen, ook voor Koningen, maar idat hij' dit koninklijk bezoek niet als officieel zlou beschouwen en dat hij dus, hoe onbeleefd het ook zou schijnen, geen tegenbezoek bij Koning Lo dewijk (zou kunnen brengen. Bijl nader aandringen gaf Mgr. Heylen te kennen, moeielijk een andere houding te kunnen aannemen, daar Z. M. de Duitsche Keizer in het veelbesproken telegram aan Presi- sident Wilson de priesters beschuldigde, als 'franc-tireurs te zijn opgetreden, |een ongehoorde beleediging, welke op geen enkel vaststaand bewijs gegrond is. De IConing van Beieren heeft hierna van een 'bezoek bij den Bisschop afgezien. FBASHBUH. De „Libre Pa'role" verboden. De Fransche regeering heeft voor den tijd van veertien dagen de „Libre Pa role" verboden, daar het blad, tegen het verbod van de censuur, den woordelij ken inhoud had gepubliceerd van de in terpellatie van senator Gaudin de Villain» over het deelnemen der beide socialis tische ministers Sembat en Guesde aan het socialistencongres te Londen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Febr.: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Noor delijken wind. Veranderlijke bewolking. Moge lijk enkele regen of hagelbuien. Weinig verandering van temperetuur. Albert, koning van Frankrijk? In een Parijscbe correspondentie van de „Tribuna" wordt verzekerd, dat men in vele Fransche kringen koning Albert van België tot koning van Frankrijk zou wil len kiezen. Er worden zelfs reeds geheime vergaderingen gehouden. De koning van België geniet tegenwoordig in Frankrijk een populariteit als geen ander pretein- dent naar de kroon. Verder weet de „Tri buna" nog mee te deelen, dat tussehen Poincaré en de staatslieden van de groep Clémenceau-Caillaux spanning heersciht. Poincaré wilde den oorlog, terwijl Caillaux met Duitschland wensohte te onderhande len. Aldus de „Tribuna". HIJITSCIIIiAIV». Bij den dood van Mgr. dr. Li- kowski. De Duitsche rijkskanselier, von Bethmann Hollweg, heeft aan het Metro- politaan-kapittel van Posen het volgende telegram doen toekomen „lk betuig opiechte deelneming aan het Metropolitaan-kapittel wegens hlet onver wacht overlijden van .aartsbisschop dr. Likowski, die door mij zoo zeer werd vereerd. Het aartsbisdom zal in dezfen geweldigen tijd, waarin op zijn grenzen beslissingen voor de wereldgeschiedenis vallen, dezen uitstekenden opperherder dubbel smartelijk missen". B Klitrl Het verkeer met België. Van het Duitsche consulaat te Rotterdam ontvin gen we de volgende mededeeling Het komt nog veel voor dat men meent, dat Belgen van 16 tot 45 jaar niet meer in België worden toegelaten, of aldaar als krijgsgevangenen behandeld worden. Iede re Belg kan echter vrij naar zijn land terugkeeren. Zij, die nog een dienstplich tigen leeftijd hebben, zullen na hun terug keer in België wel gecontroleerd, doch overigens op geeneriei wijze in hun doen en laten worden belemmerd. De voor de reis naar België ben-oodigde papleren zul len in het vervolg slechts aan de Duit sche consulaatsgebouwen te Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en Maastricht ver krijgbaar zijn. De oprichting van een passenbureau te Roosendaal wordt nog voorbereid. IT AIi IË. De nieuwe Generaal der Je zuïeten. Het is van zekere zijden voor gesteld, als zou de keuze van Pater Le- dóchowski, den assistent der Duitsche ordesprovincie, tot generaal der Sociëteit van Jezus een Duitsche overwinning bt teekenen. Hieromtrent wordt echter het volgende aan de „Kölu. Volksztg." geschreven De keuze van Pater Ledóchowski heeft geene politieke beteekenis. Zij is niets anders dan de oprechte wiluiting van de groote meerderheid der kiezers, die samengesteld was uit de aanzienlijkste en gewetensvolste mannen der verschil lende volkeren van Europa en van het groote vasteland van Amerika. De vergadering bestond 11I. uit 16 Ita lianen, 13 Franschen, 10 Spanjaarden, 3 Portugeezen, 3 Oostenrijkers, 3 Belgen, 4 Polen uit Galicië, 3 Duitschers, 3 Hongaren, 3 Nederlanders, 1 Engelschen, 3 Brazilianen en 15 uit de Vereenigde Staten, (Californië, Canada, Maryland, Missoury, New-Orleans). Allen waren van het groote beginsel doordrongen zich zoo nauwgezet mogelijk aan do constitutie van den H. Ignatius aan te passen; zij hebben gedurende de laatste vier dagen op niets anders

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1