De Groote Oorlog. No. 19. Zaterdag 13 Februari 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JIEKOU- en VRIJDAGAVOND. Uit nner bestaat uit 6 Mailen. EERSTE BLAD. Herstel van een Nederlandsch Gezantschap bij den Paus. BINNENLAND. NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide JU gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I I B handen, voeten of oogen. fl fl B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 ra !l ij Voorts bij ongeneeselijke I I B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; R of oog; j duim; WgS wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij 11 verlies van een duim; M gulden bij «3 verlies van JB wijsvinger£Q gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Over bovenstaand onderwerp had Woensdag in onzen Senaat meer pro zaïsch Eerste Kamer genoemd een gedachten wisselidg plaats, die onze bij zondere aandacht verdient. Twee Katholieke Senatoren, de heeren Reekers en Van Waterschoot v. d. Gracht, bepleitten het herstel van het gezant schap bij het Vatikaan, verzochten althans de regeering het in ernstige overweging te nemen. Beide heeren kwamen voor hun opinie uit met grooten tact en bezadigdheid. Zij wezen erop dat men niet slechts van Katholiek, maar ook van Nederlandsch standpunt, dat wil zeggen in ons wel begrepen eigenbelang, een voorstander moet zijn van een Nederlandsche ver tegenwoordiging bij den H. Stoel in na volging van zoovele andere landen als het schismatieke Rusland, hetPiutc tant- sche Pruisen, het Anglikaansche Enge land, die toch zeker niet ten pleiziere des Pausen een gezant naar het Vatikaan zenden, maar uit overtuiging, dat een nauw contact met het geestelijk hoofd der Katholieke Kerk een wereldmacht als geen andere hun volken ten goede komt. In het oorlogsdrama, dat zich thans afspeelt en hier vonden beide Sena toren een welkome aanleiding het voor treffelijk optreden onzer regeering iu deze kritieke tijden te huldigen zijn wij, Nederlanders, niet slechts belang stellenden, doch ook belanghebbenden en nu kunnen aan een hof, dat buiten den strjjd staat, zeer goed besprekingen worden gehouden die leiden tot vrede of vermindering van de oorlogsellende. Voor Nederland is het van heel veel belang, wanneer het daar bjj is. De Paus bekleedt nu eemaal of men het goed dan wel afkeurt, een excep- tioneele positie. Hij is bjj de wet, de Italiaansche wet, als souverein erkend. Als men later zal toegeven, dat het jam mer is geweest, dat Nederland er niet bij was, dan zullen de katholieke Kamer leden niet de mede-verantwoordelijkheid dragen. Nog wezen de heeren erop, dat het besluit, den Nederlandschen gezant bij den Paus terug te roepen, 40 jaar ge leden genomen, de Katholieken van Nederland zeer heeft gegriefd. Het is tijd, het thans in te trekken. Bij uitstek neutraal is het Vaticaan, de invloed van een man als de Paus, van zoo groot gezag over millioenen Katholieken in Europa, moet zeer belangrijk ten goede zijn, zoowel voor het tot stand komen van den vrede, als voor den toestand na den oorlog. Niet vertegenwoordigd zijn staat tegen woordig tamelijk wel gelijk met niet bestaan. De beteekenis van het katholicisme op zich zelf is al groot, van veel grooter diplomatieke beteekenis wordt het door de unieke organisatie, die zijn middel punt heeft in Rome. Nederland kan ook een tijdelijke mis sie zenden en deze later tot blijvende maken. jBJjjkt uit bovenstaande kalme, objec tieve uiteenzetting der kwestie van hoe groot gewicht het weder aanknoopen onzer diplomatieke relaties met het Pau selijk Hof is, nog beter, nog verblijdender kwam dit aan het licht door de rede- Voering van den Protestantschen Senator Van den Berg, lid der antirevolutionaire partij. Wel meende hij, dat men in deze oorlogsomstandigheden niet bij de regee- ring moest aandringen, wel verklaarde hij als Protestant niet terug te verlangen naar de Middeleeuwen met pauselijke opperhoofdigheid, maar hij kwam er ook rond voor uit, en dit pleit zoowel voor den breeden blik als voor den verdraag- zamen geest van den heer Van den Berg, dat de zaak zelve: het hebben van een Nederlandsche gezant bij liet Vatikaan, zijn volle instemming heeft Niet alleen, wijl 2/5 der Ne ierlandsche bevolking het Katholieke geloof belijdt, maar ook en vooral om wille van de geheel bijzondere positie welke de Paus inneemt. Als geestelijk hoofd staat Hij boven een, hier grooter, daar kleiner, deel der volkeren. Hij verwekt niet de minste achterdocht, aldus de antirevolutionaire afgevaardigde. Immers Hij heeft geen fabrieken, wier belang Hij zou kunnen nastreven Hij heeft geen legers, welke Hij voor het een of ander doel zou kunnen aanwen den Hij spreekt ook in een taal het Latijn die een wereldtaal is en geen nationale taal meer. Het groote voordeel der Middeleeuwen een vredestichter te hebben gehad van zoo bevoorrechte positie erkende hij. In ieder geval blijft die Pans ook nu een vredesmacht. Nederland, zoo wenschte de afgevaardigde, moet bedenken wat van die zijde aan vredesstappen kunnen worden gedaan. Van de regeeringstafel klonk bij monde van den minister van buitenlandsche za ken, Jhr. Loudon een wel is waar af wijzend, maar toch een sympathiek en niet alle hoop ontnemend antwoord. Tegenover een missie bij het Vaticaan zeide hij geenszins vijandig gezind te zijn en als hij in 1871 hier positie had moe ten kiezen, zou hij, evenals zijn toenma lige ambtsvoorganger, zich hebben verzet tegen het amendement Dumbar. Echter acht hij de huidige omstandigheden niet van dien aard, om de missie thans weder in te stellen: en mochten de toestanden veranderen, dan zou spreker de missie herstellen. Wij wenschen van harte, dat de toe standen zich spoedig in dien zin wijzigen, al ware het, dat op voorbeeld van En geland een tijdelijke missie naar het Pau selijk Hof werd afgevaardigd. Zelfs in vrijzinnige kringen schijnt men, naar b.v. uit „Het Handelsblad" te oordeelen valt, daarvan niet afkeerig te zijn. En die hartewensch wordt bij ons, Ka tholieken, niet zoozeer gevoed door de gedachte aan de voldoening over hetje- gens ons gepleegde onrecht, maar vooral door de erkenning van de geheele eenige beteekenis van de Pauselijke macht en den Pauselijken invloed ten bate der menscliheid in onze dagen. Als voor onzen tijd geschreven, zoo luiden de woorden van dr. Schaepman, in 1870 door hem ten papiere gebracht de wereld is vol van het gerucht der oorlogen, die de slagvelden drenken met het bloed en de lucht doen daveren van den schok der geesten. De eenheid is verdwenen en met de eenheid de orde- en de kracht; slechts door een wonder schijnt de wereld nog voor den onder gang door de radelooze verwarring te worden behoed." Wie redding verwacht of uitkomst ver hoopt, moet zoo gaat dan de doctor op de hem eigen sublieme wijze voort den blik richten naar het Vatikaan. Niet omdat daar zetelt een Pius, of een Leo, of een Benedictus, maar omdat daar zetelt de Paus. En dan volgen deze schoone regelen van onzen grooten landgenoot „De Paus ontsnapt aan de krachten onzer bevattingde menschelijke karak- terteekening schiet hier te kort. Daar ligt in ieder Paus een mysterie van ge nade, dat hem in onze oogen maakt tot een mysterie van geloof Het hoogste menschelijke karakter ontvangt een nieu we bezegeling, een hooger stempel, en zoo werkt de porsoonlijkheid tot iets hoo- gers, iets verheveners, hooger en verhe vener naarmate de mensch in haar zich meer en meer tot een dienaar heeft ge maakt van het pauselijk ambt," „Menschen en Boeken", 4e reeks, blz. 154 en 156. De toestand. Bij meerdan een der verbonden mo gendheden, die tegen Duitschland en Oostenrijk strijden, kwam dezer dagen de rotsvaste meening, dat de eindzege- praal aan hun zijde zal zijn, tot uiting. En in Engeland, waar de Fransche en Russische ministers van finantiën metj hun Britschen ambtgenoot de geldkwestie bespraken, èn in de Russische Kamer die Dooma heet, èn van de regeeringsta fel in Canada klonken dergelijke stemmen. Voorzoover het Rusland aangaat moet die gerustheid verwondering baren. Want de laatste gebeurtenissen op> het Oostelijk oorlogsveld zijn niet zeer hoopvol voor de Russen. Wel doen hun legerbulletins het voorkomen alsof zij in de Karpathcn en in Polen met gunstig resultaat vech ten, -doch feit is, dat de Diuitschers ver schillende punten der Warschaulinie leiet- lijk benauwen, wanneer zij er nog niet doorheen zijn gebroken en in Boekowina ziet het al evenmin rooskleurig voor de soldaten van den Czaar uit. Tot aan Soeczawa is het door hen moeten ont ruimd worden en Czernowitz wordt door de Oostenrijkers bedreigd. Het gevecht in de Karpathen, in het bijzonder in die Tucholka-pas moet ont zettend geweest zijn. Het duurde der» geheelen dag. De Duitschers deden niet minder dan 22 aanvallen opi de hoogten bij Koziswa. Men vocht hoog in het ge bergte en om van de bezwaren daaraan verbonden een denkbeeld te krijgen kan dienen, -dat die bergen daar gemiddeld van 2500 tot 3300 Eng. voeten hoog zijn. De meest© aanvallen hadden met de- ba jonet plaats. Langs de Lergglooiïngen la gen de lijken als gezaaid. Van ambulance- werk kon geen sprake zijn, daar honder den gewonden buiten de begaanbare wegen of paden, tegen en tusschen de rotsblokken op de steile hellingen lagen. Als een nieuwtje mag gelden het be richt van de „Daily Express "-correspon dent uit Nisj omtrent een grooten inval dien Oostenrijk in Rumenié voorbereidt, als dat land aan Oostenrijk geen bevre digend antwoord geeft op de vraag waartoe de nieuwe aankoop van legerbehoeften dient, dien Rumenië heeft gedaan. De regeering der Vereenigdo Staten zal de bekende Noordzeeverklaring van Duitsch land beantwoorden met een vredelievend verzoek aan Duitschland, om bij de be kende methode, welke dit land wil volgen, tegenover de neutrale handelsschepen de grootst mogelijke voorzichtigheid te wil len in acht nemen. De „New-York Times" geeft aan het Duitsche volk den goeden raad om den hopeloozen strijd niet voort te zetten. „Elke dag", zegt het blad, „brengt de Duit- sohers nader tot de uitputting en weldra dreigt de honger. Er kan niets gewonnen worden, alleen kunnen groote verliezen worden geleden en de vredesv ooiwaaiden zullen zwaarder worden, naarmate de oorlog voortduurt. „Wanneer het Duitsche volk wildp wachten tot de keizer zou zeggen, dat hij er genoeg van heeft, dan zou de oor log duren tot Duitschland feitelijk is over wonnen en de weg des yredes diep door trokken zijn met bloed en bedekt met lijken. Indien het Duitsche volk maar ge noeg aandringt, dan zullen de keizer en de militaire leiders wel toegeven en het volk kan den vrede hebben, wanneer het dien eischt." De Duitschers zullen voorloopig dien raad nog wel niet opvolgen. Daarvoor is het vertrouwen bij allen in een toe komstige overwinning nog te vast gewor teld. Doch ,,'lkan verkeeren" zei Brederoo. Moge "hot in het belang der inenschh'eid ras verkeeren. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van II Februari, 5 uur 's namiddags. Boedapest. De oorlogscorrespondent van de A. S., meldt, omtrent de gevech ten van den Duklapas, dat de Russen den 3den Febr. ©en hevigen aanval de den, waarbij zij 973 dooden en meer dan 2500 fnan verloren. Een Russisch regi ment werd geheel vernietigd. D'e Oos- tenrijksche verliezen waren gering. Het geheel© aantal dooden en gewonden aan Russische zijde bedraagt 3000. Berlijn. (Off.) Het groote hoofdkwar tier meldt: De aanval in Angonne bracht ons terreinwinst Den tegenstander werden (3 officieren, 307 manschappen, 3 ma chinegeweren en ©enige kleine kanonnen genomen. In de midden- en Zuid-Vogezen behaalden wij plaatselijke successen. De gevechten aan de U.-Pruisisch© grens wer den gisteren door ons met bevredigende resultaten voortgezet. Het resultaat der hotsingen met onzen tegenstander laat zich echter nog niet nader overzien. Op het Poolsche oorlogsterrein aan den rech teroever van den Weichsel bracht onze aanval in de streek N.-W. van Sirek ons eenige honderden gevangenen aan. Aan den linkeroever hadden geen bijzonder© voorvallen plaats. Pa ijs. Communiqué van 11 uur: Dins dagnacht hebben wij te La Boissella drie mijnen laten springen en niettegenstaande den tegenaanval, die ondernomen werd en welke met de bajonet werd afgeslagen, bezetten wij de galen door de ontploffing gemaakt. In de Argonnen werd van weers zijden (geschoten en met bommen gewor pen, hoofdzakelijk in de streek van Col- lante en Bagatelle. De Duitschers deden een hevigen maar vruohteloozen aanval op Marie Thérèse. Onze voorpost sloeg zonder moeite een Duitschen aanval in Lotharingen, noordelijk van het Parroi- bosch at. Het onbe toekomende gevecht te Menonviller is geëindigd. Onze huzaren vervolgen den vijand. Een Duitschen aan val op Fontenellc in de Vogezen is af geslagen. IJmu den. Het Engelsch© stoomschip „Laertes", zoo even hier binnengeloopen, rapporteert, dat het gisterenmiddag ter hoogte van het vuurschip „Maas" door een Duitschen onderzeeër is aangevallen. De onderzeeër schoot een torpedo af, doch zonder te treffen. De „Laertes" liep ge ringe schade op door kleine kogelgaten in den schoorsteen, vermoedelijk af komstig van schoten uit het machinege weer van den onderzeeër. IJmuider. Nog deelt de kapitein van de „Laertes" mede, dat hij 40 mijlen Zuid-Zuidwest van het vuurschip „Maas" door den Duitschen onderzeeër gelast werd te stoppen. De kapitein weigerde en gaf last de Hollandsche vlag t© hij- schen, omdat hij veel vreemdelingen aan boord had, voornamelijk Chineezen, be nevens een kostbare lading. Hij zette er alles op en wist behouden de haven van IJmuiden binnen te vallen. Eerste Kamer. Zittingvan W oensdag. Algemeene beschouwingen' over de Staatsbegrooting 1915. Dhr. Zfflma bespreekt het antwoord door den toenmaligen Minister van Land bouw gegeven aan het Tweede Kamerlid Teenstra, betreffende 's Ministers uitlatin gen inzake de Groningsche graanhande laren en landbouwers, wier optreden spr. verdedigt, betoogende, dat de Minister zjn beschuldiging' had moeten terugnemen. Dhr. Van der Hoeven klaagt over de trage afdoening der pensioenaanvragen voor gemeente-ambtenaren aan de' pensi oenraden. Dhr. Van der Lande bepleit uitbreiding onzer industrie, om ons meer onafhan kelijk te maken van het buitenland. Minister Gort van der Linden verklaarde daarop dat de Regeering tegen kunstma tige, niet tegen normale uitbreiding der industrie is. Minister Treub zegt dhr. v. d. Hoe ven een ernstig onderzoek toe en trof reeds maatregelen tot sneller afdoening. De Minister verdediged voort uitvoerig Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 13 Febr. Zwakke tot matigen, Zuidoostelijke tot zuidwestelijken windzwaarbewolkt tot be trokken, met kans op regen, later wellicht opklarend. Weinig verandering van tempe ratuur. het optreden tegen de Groningsche hande laren en boeren. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten en Hoofdstuk II aange nomen. Beantwoordend de vraag van dhr. Bergs- ma, deelde Minister Treub mede, dat de Handelingen der Eerste Kanier binnen kort goedkoop verkrijgbaar worden ge- gesteld. Bij; de Begrooting van Buitenlandsche Zaken bepleitten dhrn. Reekers en Wa terschot v. d. Gracht cle wensohelijklieid der Nederlandsche Missie hij den H. Stoel in de huidige omstandigheden, de Regeering huldigende voor haar beleid bij het bewaren der neutraliteit. Even als' dhr. Laan, die dankt voor de bevorde ring van handel en verkeer, tevens waar schuwende voor de in ons land verno- men gevaarlijke oordeelvellingen over de oorlogvoerenden. Dhr. Bergsma bepleit het doen van dienstreizen op Rijkskosten door onze consulaire en diplomatieke ambtenaren. Dhr. v. d. Berg is voor een missie bij' het Vaticaan, maar meent dat pressie op den Minister ongewenscht is, nu deze het oogenblifc daartoe geschikt acht. Dhr. Polak bestrijdt dhr. v. cl. Berg's meening, dat de volken den oorlog heb ben gewild. Minister Loudon dankt voor de ontvan gen huldebetuigingen. Bij verandering der omstandigheden zal de Minister niet in beginsel tegen herstel van den nuntius bij het Vaticaan zijn. Do Nederlandsche pers geeft in het al gemeen van groote gematigdheid blijk. De Begrooting van Bni.enlandscihe Za ken werd aangenomen. Zitting van Donderdag. De Kamer heeft de Begrooting van Bin- ,nenl. Zaken aangenomen. Een voornaam deel van het debat was gewijd aan de Noord-Brabantscihe Elec- trioiteits-kwestie, waarbij' Minister Cort van der Linden verklaarde bij weigering der goedkeuring van de N.-Brabantscihe ver ordening, intrekking der goedkeuring van deuverordening voor Friesland en Zeeland zal worden voorgesteld. Belgische Spaarbankboekjes. Meermalen heeft zich het geval voor gedaan dat Nederlanders niet in het be zit zijn van Belgische Rijlks-Spaarboekjes, doch wel in dat van de daarop betrek king hebbende recepissen, waarop hier; te lande geen uitbetaling kan gedaan worden. Om echter de daaruit voor de houders der recepissen voortvloeiende bezwaren te ondervangen, is de bij ministerieel'ei resolutie d.d. 19 Oct. j.l. ingestelde com missie 'ter behartiging der belangen van Nederlanders in België met de Directie der Nederl. Rijkspostspaarbank overeen^ gekomen, om die recepissen aan die Di rectie 'der Belgische Rijkspostspaarbank: op te zenden, die dan het daarop be trekking jhebbend spaarboekje naar Nie-| derland terugstuurt; betaling op het hoekje wordt alsdan mogelijk en zal dan daarop volgen, indien daarvoor de door de Rijkspostspaarbank gestelde voorwaar den aanwezig zijn. Het secretariaat van evengenoemde commissi© (18 Javastraajt te 's Gravenhage) is bereid om t.er zaka hare bemiddeling te verleenen. Geen Carnevalsherrie. De militaire Overheid in het Zuiden van ons land heeft een order uitgevaar digd, waarbij1 in tegenstelling met hef besluit, dat sociëteiten en publieke ge legenheden a.s. Zondag en Maandag mu-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1