;RS ie 1 H. Antonius Abt De Groote Oorlog. Dinsdag 26 Jannari 1915. Elfde Jaargang. ifacturen Gros een ■ijzen No. 11. w OA. :nt per pond. iel 5 ct. p. pak. 227-2 ct. p. pd. ct. p. half pond. -- GOES. iCHINES, laaimachins in laatschappij. O ES, 'kstraat A 120. te Dienstbode, R.K. Dienstbode, Mijnl eiken MAAHDAB-. WOEHSDAG- en VRIiDAGAVOKO. IUU of oog; IUU duim; VV wijsvinger. faU Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. out, Kerkbanken, llbanken enz enz. I van den H Antonius 725 Jan. pling der H.H. Dien- biljetten aangegeven. pCt. korting. zegt alles, wanneer haimaehines zijn een pkaat, dat zich reeds Je eeuw voor alle huis- fstrieel werk met roem in al onze winkels, aots alom. KOOP: [irooten droogen Kel- voning, met afzonder- voorzien van Gas- en I onder letter G, Bureau lei gevraagd rtlNG, Opril Markt, Goes. LAARSchrijveb, Kloe- pes, vraagt met 1 Febru- boerenstand en niet bene- agd met 1 Februari a.s. le 20 jaar en liefst uit den pr letter G aan het bureau ond gevraagd iodig zich aan te melden, w DE PAAUW—Geldof, ange Kerkstraat, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfstraaf C 209. GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I p gulden bij verlies van beide 1 |P" £F& gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m 1118 handen, voeten of oogen. fl |u I 8 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 8 B BB 8 Voorts bij ongeneeselijke I Z B B fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; P verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P* gulden bij B gulden bij gulden bij fl |u fl B verlies van een fl fl fl 8 verlies fl B verlies van fl |W fl I I hand, voet I I H fl 9 van een II 9 een M "1 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. In den strijd tusschen Rusland en Oostenrijk spelen de Karpathen een ge wichtige rol. Nu eens heeten de passen van dat ge bergte door de Russen bezet, dan weer meldt meii dat de Oostenrijkers ze hebben heroverd. Zoo luidde b.V. gisteren een bericht uit Weenen: „Ook in de Karpathen is de toestand over het algemeen onveranderd. De Rus sen werden uit meerdere ten Zuiden van de bergpassen gelegen posities geworpen". Dit gebergte vormt voor Hongarije een natuurlijke bescherming tegen een inval van Russische zijde. Toc,h moet men de waarde dier natuurlijke versterking niet te hoog aanslaan, daar de geschiedenis leert, dat zelfs de Pyreneeën en de Al pen geen onoverKomefijk beletsel vormen voor stoutmoedige veldheeren; men (len- ke b.v. aan de veldtochten van Hanni bal en Napoleon. Strategisch gesproken kan men zteg'gen, dat de passen over de Karpathen moei lijk te verdedigen zijn, daar de formatie een ontwikkeling van aanzienlijke aan vallende strijdkrachten toelaat. Daarente gen zijn de dalen, die loodrecht op den bergrug staan, en vooral die aan de noor delijke zijde goed te verdedigen, daar zij op vele plaatsen zoo nauw worden, dat een overmacht zic,h niet kan doen gelden. En afgezien daarvan, loopt een Russisch leger, dat in Galicië opereert, het groote gevaar dat zijn zuidelijke vleugel door Hongaarsche strijdkrachten zal worden aangevallen en omklemd. In 'de pers der oorlogvoerende mogend heden is een vinnige strijd aan den gang over den aanval op de Engelsohe (kust plaatsen door Zeppelins. De Amerikaan- sche en Engelsohe bladen vinden dien aanval een schandelijken aanslag op weer- looze non-combattanten; de Duitsche pers verdedigt den Zeppelin-raid met te bewe ren, dat hun actie alleen de militaire, versterkte kustplaatsen van Albion gold Zelfs het feit, dat eenige weerlooze bur gers zijn gevallen, mag zoo zegt zij „de Duitsche strijdmacht niet weerhou den van alle middelen, die door het vol kenrecht geoorloofd zijn, gebruik te ma ken tegen een vijand, die door zijn wijze van oorlogvoeren met middelen, strijdig tegen het volkenrecht, streeft naar vernie tiging van onze geheele economische po sitie." Te Parijs is men op de verwachting van een Zeppelin ook al voorbereid. De stad wordt nu reeds 's avonds zooveel moge>- lijk in het donker gehouden. Aan de Fransche kust is thans een nieuw aanzienlijke Engelsche troepen macht, uitmuntend uitgerust eu met den hesten geest bezield, ontscheept. Alles ge schiedde in de volmaaktste orde, zoodat in 24 uur tijds 28 transportschepen de soldaten aan land brachten, waar gereed staande treinen voor het verder vervoer zorgden. Voortdurende versterking van de positie en de strijdkrachten der verbon denen blijft een dringende noodzakelijk heid, wil het hernieuwde offensief van Jof- fre grooteren voortgang maken dan thans, het geval is, nu over en weer groote ophet wordt gemaakt over het voortgang maken over een lengte, niet veel meer dan de Amsterdamsohe Kal verstraat. Von Klück's leger moet, naar achteraf bericht wordt, bij zijn overwinning bij Soissons heel wat veeren hebben gelaten; een flank- aanval der Franschen, op het laatste oogenblik ondernomen, deed 6000 Duit- schers in het stof bijten. In het aanhoudend beschieten der Bel gische kust door de Engelschen inen zegt dat zij later alle schade aan België vergoeden zien velen een voorspel van een Britsche landing, gevolgd door het verjagen van de Duitschers uit Bel gië. Het eerste is mogelijk en niet al te bezwaarlijk, het laatste mogelijk maar moeilijk, wijl de Duitschers een drievou dige verdedigingslinie in België hebben tot stand .gebracht. Inmiddels is de Noordzee weer getuige weest van een zeeslag, waarbij Duitsdh- land een van zijn grootste oorlogsbodems verloor. De morgenbladen van heden geven van dit Noordzeegevecht de navolgende berichten LONDEN, 24 Jan. (Reuter). De Admi raliteit bericht, dat hedenmorgen vroeg een Engelsch eskader, bestaande uit slag kruisers en lichte kruisers, onder bevel van vice-admiraal Beatty en een flottielje torpedojagers, onder bevel van comman dant Tyrwhitt, vier Duitsche slagkruisers verscheidene lichte kruisers en een aan tal torpedojagers in zicht kreeg, welke in Westelijke richting stoomden, blijk baar naar de Engelsche kust. De vijand keerde opeens ijlings terug, doch werd achtervolgd en om ongeveer half tien ont stond een gevecht tusschen de slagkrui sers „Lion", „Tiger", „Princess Royal", „New-Sealand" en de „Indomitable" aan de eene zijde en die „Derfflinger", de „Seydlitz", de „Moltke" en de „Blücher" aan de andere zijde. Het verwoede gevecht werd na een uur beslist. De „Blücher", die reeds op slagzij lag, kantelde en zonk. Admiraal Beatty meldde, dat twee andere Duitsche slag kruisers ernstig beschadigd waren. Zij konden evenwel hun vlucht voortzetten en bereikten die zone, waar hot glevaar van onderzeeërs en mijnen eon verdere achtervolging belette. Geen Britsche sche pen zijn verloren gegaan en onze verlie zen zijn, volgens de tot nu toe ingekomen berichten, gering, daar de „Lion", die da leiding had, slechts 11 gekwetsten had en geen dooden. Van de 885 leden van de bemanning der „Blücher" zijn er 123 gered. Het is mogelijk, dat onze torpedojagers er nog meerderen hebben gered. De Ad miraliteit heeft nog geen enkel bericht ont vangen omtrent de gevechten der torpe dojagers en der lichte kruisers, ofschoon deze blijkbaar hebben plaats gehad. De Lords der Admiraliteit hebben den vice- admiraal Sir David Beatty hunne vol doening uitgedrukt. De Duitsche lezing van den slag is al dus: BERLIJN, 24 Jan. (Wolffbureau). Bij een tocht van de pantserkruisers „Seyd litz", „Derffliner", „Moltke." en „Blücher", welke waren begeleid door vier kleine kruisers en twee flottieljes torpedobooten, kwam het hedenvoormiddag tot een ge vecht met Engelsche schepen ten getale van vijf slagkruisers, meerdere kleinere kruisers en zes-en-twintig torpedojagers. De vijand beëindigde na drie uren het ge vecht, dat zeventig zeemijlen ten West- Noordwesten van Helgoland plaats had en trok zich terug. Volgens tot nu toe ingekomen berichten, is aan Engelsche zïjlde een slagkruiser, en aan onze zijd© do pantserkruiser „Blücher" gezonken. Alle overige schepen zijn in de haven teruggekeerd. Do plaatsverv. chef van den Adm. Staf BEHNKE. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 23 Januari, 5 uur 's namiddag», Constantlnopet. (Off.) De hoofdstrijd'- machten der Russen in den Kaukasus is er niet in geslaagd onzen 'linkervleu- te omsingelen en moet nu, door ons ach- volgd, terugtrekken. Den 21en Januari wilde een Engelsche troepenmacht, gesteund door 3 kanonneeï- booten, een aanval doen op onze strijd krachten bij Korma, doch weid totaal verslagen en leed zware verliezen. Paf ijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Ten zuidoosten werd door den vijand meer activiteit getoond dan in den laatsten tijd het geval was. In den afgeloopen nacht had in het bosch van St. Mard een hevig kanon- en geweervuurgevecht plaats. In Argonne werd hevig gevochten. Na "twee hevige aanvallen werd de vijand bij Fontaine Madame teruggeworpen. Bij de verster king van Marie Thérèse wordt het ge vecht voortgezet. Wij behielden al onze stellingen. Een nachtelijke aanval van den vijand bij Hartmannsweilerkopf is mislukt. Londen. Aangaande het bericht, dat een aantal Zeppelins bij Cromer Engeland zijn binnengevlogen voor een nieuwen raid, ontbreekt bevestiging. Wel was er eenige opwinding te Kingslynn en Cromer bij het verschijnen van een vliegtuig, dat echter een Engelsch watervliegtuig! bleek. Berlijn, (Ambtelijk). Een vijandelijk vliegtuig wierp zonder gevolg bommen bij Gent en Zeebrugge. Gisterennamiddag vielen de Franschen bij Souain en Perthes onze stellingen aan; de aanval mislukte, de vijand trok naar zijn posities terug. In het Argonnerwoud veroverden wij een vijandelijke positie, namen 3 officieren en 245 man gevangen en veroverden 4 mitrailleuses. Ten noordwesten van Pont- a-Mousson werden 2 Fransche aanvallen door ons afgeslagen; de vijand had zware verliezen. Bij Weitenbach wierpen wij. de Fransche Alpenjagers terug. Verschillende nachtelijke aanvallen van den vijand bij Hartmannsweilerkopf bleven zonder ge volg. In Oost-Pruisen viel niets bijzonders voor. De Russen werden uit Wilno en Gojec geworpen en zwakkere opmarchee- rende Russische afdeelingen tot terugtrek ken gedwongen. Bij de splitsing van de Soera gaan onze aanvallen vooruit. In de streek yan Rawa hadden levendige artilleriegevechten plaats. Parijs. (Hbl.) Een groep Duitsche vlieg tuigen deed een aanval op Duinkerken en omstreken en wierp 40 bommen; 20 per sonen werden getroffen, 8 gedood. Fran sche en Engelsche vliegeniers vervolgden, den vijand. Een Duitsch vliegtuig werd neergeschoten, de daarinzittende 2 artil lerieofficieren werden gevangen genomen. Melbourne. Een kruiser schoot 6 Ja nuari een Duitsch proviandschip in den grond; officieren en manschappen weiden krijgsgevangen gemaakt. 24 Januari, 1.30 uur 's namiddags. Petersburg. (Officieel, uit den Kauka sus). In het gebied van Tjorec zetten onze troepen het gevecht met de Tur ken voort. Aan de andere fronten werden geen belangrijke gevechten geleverd, doch al leen geweerschoten gewisseld. Petersburg. Uit de buurt van Korsan wordt gemeld, dat de Russen twee divisies van het 11e Turksche legercorps, die nog stand hielden, hebben vernietigd. Zij ver overden geheel de bergartillerie van dia divisies en versterken het Turksche ge bied, dat zij in de gevechten biji Sari- kamisch hadden in bezit genomen. Parijs. (Officieel communiqué ,van gis terenavond 11 uur). Jn de Argonne bij FontaineMadame en St. Hubert duurden de gevechten voort. AH® aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Gisteren morgen werden de gevechten hervat. Er zijn nog geen berichten omtrent ver dere operaties ontvangen, nog over het gevecht hij Hartmannsweilerkopf, dat wordt voortgezet. Londen. De admiraliteit bevestigt het bericht van den jDuitschen luchtaanval op Duinkerken en voegt er hij, dat de schade betrekkelijk gering is. Van de 27 bommen ontplofte er een voor het Ameri- kaansche consulaatsgebouw, waarvan alle ruiten sprongen en alle meubelen werden vernield. Verder bericht de admiraliteit, dat bij den aanval van 2 Engelsche vliegers op Zeebrugge 27 bommen werden geworpen op Duitsche onderzeeërs en op de kanon nen op de pier. Een onderzeeër werd zwaar beschadigd en eenige kanonniers gedood. Een der vliegers, hoewel door 7 Duitsche aviateurs bestookt en aan de zijde gewond, wist toch zijn taak te vol brengen. Het conflict Mercier. „De Standaard" hoopt, dat de Duitschers zoo wijs zullen zijn een herhaling van het incident Mercier te vermijden. „Niets", zegt het blad, „grijpt dieper den volksgeest aan, dan een conflict op heilig terrein. Men kan er dan ook van overtuigd zijn dat de uitwerking van het optreden der militaire macht juist 't omgekeerde gevolg had van wat men beoogde. Men bedoelde het effect van het woord van Kardinaal Mercier te breken, en toch is dat effect door niets zoozeer verhoogd als juist door het Gouvernementeel verzet. Ook vergete men niet, dat Kardinaal Mercier een geleerde van den eersten rang is." De Belgische geestelijkheid en het Duitsche gouvernement. PUTTE, 24 Jan. [Van onzen corres pondent]. Met zekerheid kan ik u melden dat de geestelijkheid van Brussel tot heden besloten heeft de verklaring, door de Duitsche overheid gevorderd tot het ontvangen van salaris, niet te teekenen. (Maasbode). (De Duitsche regeering in België had aangeboden de salarissen der geestelijk heid uit te keeren mits deze beloofde niets tegen Duitschland te zullen onder nemen. Red. N. Z. Crt.) Opgegraven lijken. Een correspondent van de Tijd te Roosendaal meldt, dat hij dezer dagen te Leuven getuige is geweest van het opgraven van de lijken rondom het stand beeld van de Weyer, van de door de Duitschers gemaakte slachtoffersin Augus tus Dit geschiedde onder leiding van pater Valerius Claes, geholpen door Lucien Spéder. Als officieele autoriteiten waren bij de opgraving nog tegenwoordig Alfred Merinckx, hoogleeraar te Leuven en waarnemend burgemeester, dr. Louis Maldague, professor aan de universiteit, dr. Dieudonné, stadsgeneesheer, J. Si mons, onderzoeksrechter, terwijl in den loop van den dag ook nog kwamen zien prof. dr. Noyens, schepen de Munter, de Duitsche kolonel Lubbert en zijn adju dant, de hoofdcommissaris vari politie Gilbert en advocaat Tielemans, lid van den gemeenteraad, allen te Leuven. Het was, meldt de correspondent, een indrukwekkend tooneel, de straten, uit komende op het Stationsplein, waren door de politie afgezet, zoodat het publiek op grooten afstand moest blijven. Zelfs de Duitsche soldaten mochten op de plaats waar opgegraven werd, niet blijven stil staan. Onder de 22 gevonden lijken was dat van den 71-jarigen pastoor van He rent. Na de opgraving zijn de lijken gekist en in afzonderlijke graven ter aarde be steld. Alle autoriteiten, niet het minst de Duitsche, waren zeer onder den indruk van hdt lugubere schouwspel. De Russische Opperbevelhebber heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat door de Oostenrijkers onder de Russische troepen proclamaties worden verspreid, waarin wordt aange spoord, de wapenen neer te leggen. Daaruit blijkt, zegt de Opperbevelheb ber, dat Oostenrijk niet meer rekent op de macht zijner wapenen. De verspreiders zullen streng worden gestraft. Uit Parijs wordt gemeld, dat in de Argonne door de Duitschers een hevige aanval werd beproefd, maar dat deze werd afgeslagen. In Champagne kwamen de Franschen iets vooruit. In den Elzas duurt de strijd voort. De heldendood van een Duitschen prins. Volgens de „Daily News" van 1 Janu ari, heeft het vijfde Engelsche regiment Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Jan.: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noor delijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkt Mogelijk eenige sneeuw of regen. Tempe ratuur nabij het vriespunt. Ulanen op 12 October, bij een storm, in de buurt van Mont des Chats, onder 80 gewonde Duitschers, ook den prins Max Von Hessen gevonden, die later aan zijn wonden bezweek. De Duitschers boden voor het lijk van den prins een hoog losgeld. Zooals ons werd medegedeeld, antwoordde de commandeur der gealli eerden met de woorden„Geef 10.000 van onze gevangenen vrij, dan kunnen jelui het lijk van den prins krijgen." De vijand weigerde zulks. De Achelsche Kluis. Eenige der uitgeweken paters Trap pisten zullen de nog steeds door de Duitschers bezette Achelsche Kluis weder betrekken. Steun aan België uit Canada. Naar de Daily Telegraph uit Montreal verneemt, zou Vrijdag of Zaterdag j 1. het vierde Canadeesche stoomschip, geladen met voorraden voor de Belgen, uit Ha lifax vertrekken. Het is 't stoomschip Trenegloss, de lading bestaat uit klee- dingstukken en levensmiddelen. Het Belgische steunfonds maakt nu aanstalten om vijftig scheepsladingen voedingsmiddelen te zenden. Ruime in zendingen komen daarvoor reeds in. Gedecoreerd. Koning Albert heeft dezer dagen het 11e en 12e linie-regiment wegens hun roemrijk gedrag gedecoreerd met de Leo poldsorde. Een nederlaag der Russen. WEENEN, 24 Jan. (W.B.) De oorlogs correspondenten der bladen melden: In Zuid-Bukowina werd de poging der Rus sen om onzen rechtervleugel te om singelen, verijdeld. De vijand is aan de grens hij Kirlibaba verslagen. Wij maakten gevangenen, en veroverden oorlogsmate riaal. De terugtocht van den vijand ontaardde in een wanordelijke vlucht. Het Russische offensief in Bukowina, dat klaarblijkelijk tegen Zevenbergen ge richt 'was, is hierdoor definitief mislukt. 1TA L1È. Toespraak des Pausen. Z. H. de Paus heeft Vrijdag in het eerste onder Zijn pontificaat gehouden consistorie een toespraak tot het H. Col lege gehouden, waaromtrent het agent schap S e f a n i e seint Als opperste vertegenwoordiger en be schermer van het eeuwige Recht, ver klaren wij, zonder omhaal van woorden, dat het niemand toegestaan is het reclit te krenken maar, voegde Z. II. er aan toe, het zou zeker noch gepast, noch nuttig zijn om het Pontificale gezag te mengen in de geschillen dor oorlogvoe renden. De Heilige Stoel moet volstrekt onpartijdig blijven. De Paus dient alle strijdenden te omvatten met dezelfde liefde en ziet in hen niet den belangen strijd die hen verdeeld, maar de eenheid van geloof die hen tot broeders maakt. De Paus verklaarde voorts dat zijn innigste gedachten verwijlen bij hen, bij wie de eerbiedige liefde van den zoon voor den gemeenschappelijken Vader het meest aan het licht komthij herdacht in verband hiermede het beminde Bel gische volk en herinnerde aan den brief

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1