iari. ;ht. De Groote Oorlog.: No. 7. Zaterdag 16 Januari 1915. Elfde Jaargang. ;elen sken iO ct. fJ W (HAP. Verschijn! eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 50 c. 65 c .chorten IJS irhemden alage. BREDA. id-Huishoudster, Dit nofliffler bestaat rót 6 bladzijden. EERSTE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. in alle Irtlkelen. Iden en met 81 c. 131/2 cent. cent. cent. Ivoor spotprijs. kor 69 cent. likenhout, Kerkbanken, Schoolbanken enz enz. gelijk een na- ihap wenschen? de verzekerd is, aan de H. A. V. ijk der tegenwoordige wordt gevraagd M. BUITENDIJK, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoortsfraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering J If* ®F% gulden bij J*| fl B verlies van een |B j lou luu gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De komende vrede. „De stoot tot den vrede moet van de neutrale staten uitgaan, Noord-Amerika, voorop". Zoo lezen wij in „De Zeeuw;". Zou dat de weg wezen? Wij laten hier een passage volgen uit de dezer dagen verschenen brochure van M. P. C. VaLfcer, getiteld: „Bijdrage tot de wordingsgeschiedenis van den oorlog". Het lig't buiten het bestek van deze beschouwing om te spreken over het ein de van den oorlog, waarnaar elk mensoh verlangt. De schrijver vleit zich echter, dat wat in deze bladzijden omtrent de wordingsgeschiedenis van den oorlog is aangevoerd het volkomen duidelijk heeft gemaakt, dat geene Regeering zich licht vaardig geroepen mag gevoelen om oip belligerenten pressie uit te oefenen, ten einde den krijg te doen ophouden en dat bijzonderlijk overleg in deze tussohen het Nederlandsche Gouvernement en dat van de Vereenigde Staten van Amerika in de allerhoogste mate bedenkelijk zou moe ten heeten, niet alleen omdat in de Groofce' Republiek het Angelsaksische elemetat overheerscht, maar ook, en vooral, om dat de Unie reeds sedert vele jaren met Engelatid in "de groote politiek samen werkt, zooda't .van haar niet nog een geheel onpartijdig optreden zou mogen worden verlangd of kan worden verwacht. Er is slechts ééne Grootmacht, die buiten en boven de Part ij en staat, wegens haar zedelijken aard tot bemoeiing gerechtigd, is en die, als zij het vruchtbare oogenblik daarvoor gekomen acht, ontwijfelbaar ook wil in grijpen. Die Grootmacht is Zijne Heiligheid de Paus.1) Allen, die den vrede om zichzelfswil liefhebben ongeacht of zij, als de schrijver deizier, Protestant dan wel Katholiek zijn en die behoefte gevoelen om hunne bede om vrede tot een Mensch te richten, belmo ren naar Rome te gaan en niet zich tot Regeeringen te wenden, van welke geen enkele belangeloos kan worden geacht, door wie nu strijden. De mach't van den Heilegen Vader, die geen staatkundige grenzen kent, is, zelfs in Engeland, zeer groot. Zijn hoog Geestelijk Belang is in alle Landen. Het benoemen van een gezant aan het Vatikaan z!al daarom niet alleen het goedmaken van een verzuimde zuiver ideële verplichting tegenover de Katholieke burgers zijn, doch onder de omstandigheden tevens eeine daad van vredelievend en wijs beleid mogen wor den genoemd om niet te zeggen: de ver vulling van een dringenden eisch des tijds. -} Wij spatieeren, Kei. De toestand. Door het veroveren van een Fransch steunpunt aan den z.g. Romeinschen heer weg, welke loopt van Chalons-sur-Marne naar Verdun, is thans aangetoond, dat de Duitschers hun tusschen St. Mihiel en Pont h Mousson noordwaarts omgebo gen front hebben recht gemaakt en daar mede in Oostelijk Argonne een vordering hebben gemaakt van niet minder dan 10 K.M. Ook van Engelsche zijde wordt deze vooruitgang toegegeven. Rondom Soisson is reeds dagen lang verbitterd gevochten en blijkens de ons gisteren verstrekte berichten, niet erg suc cesvol voor de Franschen. Bij Altkirch schijnt het er voor de Fran schen beter uit te zien, terwijl van het front aan de Yser weinig bijzonderheden- vallen te vermelden, tenzij dat de over strooming der landerijen aldaar thans den bondgenooten groote ongemakken bereidt. De troepenversterkingen, die de verbon denen in deze streek hebben bijeenge bracht, zijn niet in staat, vanwege de overstrooming, tot aanvallende bewegin gen over te gaan. En waar dan nog, aanval konden worden ondernomen, zoo als in de buurt van Nieuwpoort en St. Joris, hadden deze zooveel verliezen ten gevolge, dat slechts met de uiterste voor zichtigheid tot nieuw© aanvallen zal wor den overgegaan. In deze streken kan voörloopig slechts aan artilleriegevechten worden gedacht. Inmiddels is Duitschland in de weer zich voor een uiterste poging tot beslis sing van den krijg voor te bereiden. Dit zóu men kunnen opmaken uit een bericht uit Keulen, volgens hetwelk het spoor wegnet in Oost-Pruisen vier dagen stop gezet is voor het vervoer van militairen naar een ander front. Misschien is hier de Hongaarsohe provincie Zevenbergen be doeld, waar de Russen, naar uit Boeka rest gemeld wordt, op het punt staan met een groote macht een invloed tg doen door den Petzekonisjpas. Verder roept Duitschland alle reservea op, om in 't begin van het voorjaar een uiterste poging te doen, en heeft ook de leiding der veldtochten van Oostenrijk tegen Rusland en Servië èn van Turkije tegen Rusland en Engeland in handen genomen. In Italië is een couranten-oorlog gaan de over de door het land aan te nemen houding. De Turijnsche „Stampa' 'polemiseert te gen de prov. Fransche Milaanscihe Secoio en eischt, dat Italië zijn kruit droog zal zouden, omdat nog niet te voorzien is van welken kant de belangen van Italië kunnen worden bedreigd. Een zwijgende voorbereiding, meent het blad, zij de beste politiek. Men vermoedt hier dat Giolitti achter dit artikel moest worden gezocht. De Secoio echter breekt een lans voor een directe deelname aan den oorlog. De pro-Duitsche Persevera verklaarde: „Nooit meer zal de Regeering toege ven aan het geschreeuw yan een lawaai makende partij', die in haar eigenbelang en op met de grondwet strijdige wijze het land in een avontuur wil storten en in een haar passende richting wil drijven. De Re geering blijft trouw aan de politiek der waakzame en gewapende neutraliteit, want deze is volstrekt geen hinder dat ten allen tijde het welzijn van Italië be schermd wordt, zooals Valona thans weer toont. Hoe de toestand in Polen er nu uitziet? Volgens een uiteenzetting van den mi litairen medewerker van het bekende Rus sische dagblad „Rjetsj" is door de nieuwe groepeering der Duitsche strijdkrachten tusschen de monding der Bzoera en der Nida een nieuw front ontstaan van 165 mijlen lengte met drie legers van te za"- men 15 tot 18 legercorpsen. ïn den hoek, dien de rivieren Bzoera en Rawka vormen, ontwikkelt 'zich de Duitsche aanval op den rechteroever dier beide stroomen, die door de Diuitschers nabij- hun punt van samenvloeiing zijn overgetrokken. Nadat de Duitschers den vorigen Woensdag den heuvel bezet hadden, die den stroom be- heerscht, deden zij- tusschen Koslow en Sokatsjef een aanval waarbij zij de voor ste Russische verschansingen veroverden, hoewel zij den volgenden dag zich weer iets moesten terugtrekken. Ondanks dit zijn de Russen niet van plan zich naar de manoeuvres van de Duitschers te schik ken, en laten zich niet afbrengen van hun hoofddoel, dat tegen het Oostenrijk- sche leger in de Karpathen is gericht. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 14 Januari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Ambtelijk). In de duinen bij Nieuwpoort en ten zuidoosten van Ype- ren hebben hevige artilleriegevechten, plaats. Een bijzonder sterk vuur richtte de vijand op Westende-Bad. Vijandelijke torpedobooten verdwenen, zoodra zij on der vuur werden genomen. Onze troepen vielen ten noorden van Soissons opnieuw aan op de hoogte Vreg- ny en zuiverde deze van vijanden; 14 officieren en 1130 manschappen werden gevangen genomen4 kanonnen, 4 mitrail leuses en 1 schijnwerper werden Veroverd, pit schitterend wapenfeit onzer troepen ge schiedde onder de oogen van onzen op persten veldheer. Van 1213 Januari is onze buit aange groeid na de gevechten bij Soissons, tot 3150 gevangenen, 8 zware kanonnen, 1 revolverkanon, 6 machinegeweren enz. Ten noordoosten van Chalons en ooste lijk van Perthes vielen de Franschen giste ren met sterke strijdkrachten aan en dron gen op eenige plaatsen tot in onze loop graven. Zij werden echter teruggedreven en lieten 160 gevangenen in onze handen. Ten zuiden van Gumbinnen en ten oos ten van Loetzen zijn Russische aanval len afgeslagen wij maakten 1000 gevange nen. In Polen, westelijk van den Weichsel, worden onze aanvallen voortgezet. Rome. Reuter seint, dat naar schat ting bij de aardbeving 12000 personen zijn gedood en 20.000 gewond. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Ten noordoosten van Soissons maakten wij eenige vorderingen tusschen Cuffyes en Crouy. Wij slaagden er echter niet in Crouy te nemen. Onze troepen, die ten oosten van Sois sons hevig werden aangevallen, zijn een weinig moeten terugwijken en wel tot Monceel, waar zij zich echter weten te handhaven. Wij bezetten St. Marguérite en Missy. Petersburg. De Turksche achterhoede leed te Olty een verpletterende nederlaag. Ook te Knpaoergan leden de Turken groote verliezen. Een enorm aantal krijgsgevan genen werd door ons gemaakt. OostenrijkHongarije Berchtold af. Het Weener „Fremdenblatt" deelt mede, dat de minister van bnitenlandsche za ken Berchtold, die reeds -geniiiiien tijd geledon den keizer om ontheffing uit zijn ambt verzocht, dit verzoek opnieuw heeft ingediend. De keizer billijkt de gewichtige persoonlijke redenen, die hiertoe leiden en willigt het verzoek in. Opvolger zal zijn de Hongaarscho minister S tephan ba ron Burian von Rajecz. Wat de reden van deze ministerwisse ling is? Sonunigen zeggen, dat Berch told te veel schuld heeft aan het uit breken van den oorlog om eventueel aan vredesbesprekingen te kunnen deelnemen. Anderen meenen, dat hij niet de man is, om Roemenië te kunnen tevreden 'stel len en weer anderen zeggen, dat hij zich te scherp tegen Italië zet inzake Albanië en de bezetting van Valo-na. Populair als zijn voorganger, wijlen graaf Von Aorenthal, was Berchtold niet. De keizer schonk hem de briljanten der orde van Sint Stefanus. De nieuwe mi nister von Rajecz moet buitengewoon goed op de hoogte zijn van de Balkantoestan den. ITALIË. De aardbeving. Men telegrapheerde en telefoneerde ons gisteren successievelijk de volgende be richten: ROME, 13 Jan. (R. O.) De aardschok van hedenmorgen wekte in geheel Rome veel ontroering. Er is geen enkel slachtoffer, doch er is hier en daar eenige schade aangericht. Een hoog van de oude volkspoort is be schadigd; een torentje van het ministerie van financiën ingestort; een beeld van den voorgevel van St. Jan van Lateranen viel op hot plein; de koepol is beschadigd; een beeld van de Antonia-kolom op het Colonna-ploin schijnt verplaatst. De aardbeving veroorzaakte lichte scha de op het Vaticaan. Op het oogenblik van den schok bevond de Paus zich in do bibliotheek. Hij knielde neder en bad enkele oogenblikken. Daarna gaf hij bevel, de gevolgen der aardbeving te onderzoe ken en inlichtingen in te winnen omtrent de aangerichte schade. In de St. Pieter zijn 150 ruiten van den koepel gebroken, maar geen andere schade is aangericht; enkele oude scheu ren slechts zijn opnieuw geopend. Een gedeelte van de buitenkolonnade ver schoof. ROME, 14 Jan. (R. O.) De koning be zocht in een automobiel de getroffen plaatsen in de provincie. Het „Giornale" schat de verliezen te Avezzano- op tiendui zend personen. ROME, 14 Jan. (R. O.) Avezzano- en allo gebouwen in de omstreken zijn vol slagen verwoest. Slechts achthonderd personen zijn ge red, waarvan de meeste gewond. ROME, 14 Jan. (R. O.) De aardbeving doodde te Avezzano achttienhonderd per sonen en verwondde er duizend. ROME, 14 Januari (R. O.) Hetaantal slachtoffers van de aardbe ving wordt geschat op 12.000 dooden en 20.000 gekwetsten. Onvoorzichtig is, op zijn zachtst gesproken, de handel wijze van het socialistische Kamerlid Vlie gen, idie aan dr. Weill, vroeger Duitsch Rijksdagafgevaardigde voor Metz, thans overgegaan in Franschen krijgsdienst, on langs de volgende briefkaart schreef: „Ik breng u hulde voor uwe in mijn oogen sympathieke daad en spreek de hoop uit, dat ge ook in de toekomst af gevaardigde voor Metz zult blijven." Onze neutraliteit is als een porseleinen vaas. Men moet er geen kunstjes mee verkoopen, want dan valt de vaas in stukken. De heer Vliegen, al is hij Kamer lid en wethouder van Amsterdam, schijnt dit vergeten te hebben. De Raad van State. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behan delde 13 dezer de reclame van den ge- tijdelijk gepen, maréchaussee C. Ver- meersch te IJzendijke betr. zijne aan spraken op vernieuwing van pensioen. Do militaire pensioenraad adviseerde af wijzend daarop te beschikken. De Koninklijke beslissing volgt later. Met vernietiging van het betrekkelijk besluit van Ged. Staten van Zeeland is bij Kon. besluit alsnog goedkeuring ver leend aan hek besluit van den Raad der gemeente Zierikzee tot vaststelling' van eene verordening betreffende het ver haal van inkoopsommen en van pensioen bijdragen op gemeente-ambtenaren. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag'. De voorzitter deelde mede voornemens te zijn verschillende wetsontwerpen, w.o. dat op de opcentenwet en van de in komstenbelasting voor het leeningsfonds in de afdeeling te doen onderzoeken en in den loop der volgende week in behan deling te doen nemen. De vergadering werd daarop verdaagd. Als vermoedelijke datum van wedor- bijieenkomst van de Tweede Kamer in openbare vergadering wordt genoemd. Donderdag 21 dezer. Staatscommissie Onderwijs. De subcommissies uit de groote staats commissie voor het onderwijs arbeiden nog steeds aan het ontwerpen van con crete voorstellen over bepaalde aangele genheden teneinde die aan het oordeel van de geheele commissie te onderwerpen. Het kan nog verscheidene weken duren, eer zij met hare taak gereed zijn. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 16 Jan.: Matige, tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Westelijke tot Zuidelijken wind, Zwaarbewolkt, tot betrokken lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur De Oorlogsleening. Het totaal bedrag der inschrijvingen op de Staatsleening is 409 millioen 918.000 gulden. De prefente inschrijvingen zul len geheel, de overige voor 50 pet. worden toegewezen. Geen Carneval. Er worden pogingen te Breda aange wend, dit jaar geen openbare carnevals- verniakelijkheden te houden. Een prijzens waardig voornomen. Officieel rouwbeklag. De Min. van Buiten!. Zaken heeft gisteren den Nederlandschen gezant te Rome tele grafisch opgedragen de deelneming der Ne derlandsche regeering over te brengen aan de Regeering van Italië bij de ramp die dat land getroffen heeft door de hevige aardbeving. Goes. Van de Belgische vluchtelingen,- hier Ter stede aanwezig, zullen binnen kort circa dertig personen de reis naar Engeland ondernemen. Voor werklustigen schijnt daar nog wel een broodje te verdienen te zijn. Zoo vernamen wij van een chauffeur, die hier tot kort geleden vertoefde, flat hij een goede plaats in Engeland had: kunnen bekomen. Vooral zij die in ijzergieterijen en wa penfabrieken hebben gewerkt, kunneh in Engeland goed terecht komen. Wij hoorden van daggelden in kanon- nengieterijen aldaar a één schilling per uur, wat bij een werkdag van 10 uur f36 per week nraaRt. Als een bewijs, dat 'de handel in schapen uil dezen omtrek naar België zeer belangrijk is, kan gemeld worden, dat door een koopman alhier in den laat- sten tijd ruim 3000 stuks naar Brussel werden afgeleverd. Hoewel hij in 't begin nog a,l moeilijkheden ondervond van de militaire overheid, kan hij ze thans bijna ongestoord invoeren. xn cfe gisteravond gehouden vergade ring der Goesche Bakkersver- eoniging is besloten om met ingang van Maandag 18 Januari de prijzen van het bruin- ©n van het wit brood met één cent per K.G. te ver hoog en. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1914 3635 m. en 4051 vr., totaal 7686. Vermeerderde in 1914 door geboorte met 117 m. en 84 vr., totaal 201. Gevestigd 164 m. en 214 vr., totaal 378. Totale vermeerdering van 281 m. en 298 vr., totaal 579 personen. Zij verminderde door overlijden met 4;2 roi. en 48 vr., totaal 90. Door vertrek met 222 m. en 263 vr., totaal 485. Totale vermindering van 264 m. en 311 vr., totaal 575 personen. De totale vermeerdering is dus 4 per sonen. De bevolking bedroeg dus 3652 m. en 4038 vr., totaal 7690 personen op 1 Ja nuari 1915. Het groot aantal vertrokkenen is hoofd zakelijk het gevolg van het 'zich vesti gen in de nieirwe rij huizen in het Belg- pad '(Heernisseweg), zulks op grond der gemeente Kloetinge. Plaatselijk Steuncomité. Met dank ontvangen van N. N. 1 H.L. aardappelen. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1