De Groote Oorlog. No. 5. Dinsdag 12 Januari 1915. Elfde Jaargang. J P" gulden bij #8 gulden bij 4% éflk gulden bij P" Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. beid. Losse Oorlogsberichten. advertentie om1 het me- enschen op te wekken, helpen. Voor het geld, n één leeuw kost, kan families te eten geven. t met Orangs agen geleden, verhaalt n 18 November, heet' t op een klein kebon plaats gehad tusscihen ïgs oetan. Een assistent, vaansche koelies in het s naar een ploeg van tissende koelies, ont- oetan, die zich in de ielden. Eén er Van had d om met stukken hou' gebroken takken afkom ing van den assistent e gooien en kwam ver- dit spelletje lang genoeg r beneden. Eén der Ja- e dat het 't beste was onschadelijk te maken, arang een houw naar en, woedend geworden invloog. De assistent t op het dier, dat eoh- werd en den assistent smeet en hem een stuk en beet. Intussohen wa- nüere orangs oetan haar en stortten zich op de ch, zoo goed en zoo met hun parangs Vér- chtten door gillen en rderop niets kwaads ver te waarschuwen. Ge- zij de noodkreten en verdreven de monsters, ■en echter deerlijk geha- j allen in het hospitaal oesten worden opgeno- tationsbouw. Het gstation te Stuttgart is aangelegd. De treinen naast elkaar, doch bo- oor heeft men een heele dige betonnen stellages vair twee, drie of meer systeem heeft het voor- tsing tusschen twee trei- r moeten passeeren, abso- Len. De machinist weet, is en hoeft bij nadering e wachten, zoodat een gespaard wordt. De uit- ook onmiddellijk vollen van vruchtensap- t lichaam. Het is be diende vruchten een <ge- ïng hebben op lichamen, rschillende ziekten. Zoo bevelen bij darmlijden ebrniken ,bij' beelaaoidoe- en. De vruchten worden "ren bereid en genuttigd. men als limonade, of 'ker tot gelei. Men. maakt marmelade of stooft ze. orden beschouwd als een 1 tegen rhieumatiek, niet doch ook de struikjes, en wortels gaven een ©ven ftreksel. Van deze thee en een half kopje gedron- tijd zal de pijn varmin- tte geheel ophouden, jn geven na het gebruik worden daarom als voed- llenden aangeraden, vijndruiven bezitten veel ïddeelen en zijn bloedzui- net suiker vermengd, is een iddel. niet overrijp, 's morgens ntbijt genuttigd, 't gezond- regeld gebruik van een le nuchtere maag wordt de ering zeer bevorderd. gekookte pruimen zij'n als ooral bij kinderen, gezon- ,mer dan de anders daar- poeders, wordt aanbevolen voor lij- en darmkwalen, meloenen werkt gunstig erziekten. 't Kan in groote bruikt worden zonder na- wanneer cholera-gevallen genuttigd worden, oor koffi© geroerd, vormt :1 tegen hoofdpijn, van al deze natuurlijke kan vooral daarom wor- ji, zegt de „Deutsche Hauus- wijl, tegelijk met het mid- ng in het lichaam wordt meestal, zoo ze niet baten, schaden. hot van een doode. sser Ztg." wordt <een zon- 1 gemeld, dat aan'het Wes- u hebben plaatsgevonden, itond klaar om! te schieten, oor een kogel in bet hart zoodat hij op de plaats aar het geweer bleef vast en slag werden de dooden weggehaald. Een soldaat aden kameraad het geweer n dit plotseling afging en de borst trof, zoodat ook lijk was. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor V. d. Administratie: Ganiepoorfslraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 38. Redactie no. 97. Reciameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 0^ I 8 verlies van een I I 11 I verlies 8 B verlies van 8 EL^ I Z 8 8 I hand, voet 11 II I van een I 8 een M 8 I U of oog; duim; wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan. In „De Maasbode" breekt Paul Goulmy een lans voor het herstel van een Neder landsch gezantschap bij den II. Stoel. Na te hebben vermeld dat 16 landen, waaronder verschillende niet-Katholieke, bij den Pans zijn vertegenwoordigd, ver volgt hij aldus: Wie is er nu zóó dwaas, om te mee- nen, dat alleen godsdienstige re denen al die mogendheden naar Rome ge dreven hebben; dat alleen de glo rievan den H. S to el die mogendheden voor oogen stond. Ik veronderstel: nie mand. Neen, om wille van staatkun dige redenen ondernamen vele mogend heden de reis naar Rome en haar getal zal nog toenemen, veronderstellen wij. Want om te zwijgen van den grooten invloed, welken de H. Stoel op de Katho lieken aller landen ook in wereldlijke aangelegenheden heeft men denke even pan de gewichtige sociale kwestie, aan het hooghouden van het civiele gezag als komend uit God is het Pausdom een groote factor bij de eventueele ver wezenlijking van de vredes-, met name van de arbitrage-idee. Wanneer eenmaal de wereldkrijg zal uitgewoed hebben, dan zal èn bij. het sluiten, van den vrede, èn bij de o> n vermij- delijke vredesbeweging daarna van hooge beteekenis wezen de stelling, door den machtigen Kerkvorst te Rome ten aanzien van dit alles ingenomen. In het belang en voor de eer van ons land is het dan noodza kelijk, dat bij den H. Stoel te Rome een Nederlandsch gezant aanwezig is, te meer, omdat 's-Gravenhage als 't ware de metropool van den vrede kan genoemd worden, doordat aldaar het Internationale Permanente Hof van Arbitrage zijn zetel heeft. Maar zoo hoor ik sommigen zeg gen zijdelings, zoo niet rechtstreeks bewijzen wij dan toch eene meer dan ge wone beleefdheid aan do Nederlandsche Katholieken. Latende rusten, of het nu zoo ver keerd zoude wezen, om bijna de helft van ons volk, aan. privileges wei nig gewoon, door de stichting van dit gezantschap nog meer van Regee- ringswege voor zich te winnen - de Katholieken zijn toch de hechtste steunpilaren voor het monarchaal ge zag wil ik alleen vragen, of b.v. de Protestanten ook geen bijzondere voor rechten genieten? Onderhoudt het Rijk praktisch voor hen alleen niet drie theologische faculteiten? En betalen ook de Katholieken daaraan het hunne niet bij? H o e nu kan die idee, een gezantschap bij den H. Stoel, zonder groote som- men te kosten, verwezenlijkt worden? Op twee manieren: 1. De Koningin accrediteere een ge zant bij een ander staatshoofd ook bij den Paus, b.v. daar natuurlijk de gezant bij het Quirinaal buiten gesloten is, den gezant te Parijs, te Weenen. Costa-Rica en Servië accrediteerden den gezant te Parijs ook bij: het Vaticaan. 2. De Koningin accrediteere een spe cial e n gezant bij. het Vaticaan, wat, het spreekt wel van zelf, hetideaalis. Het eerste kost behalve enkele dienstreizen, niets en H. M. heeft dat wel gedaan, zonder te voren de Staten- 'Generaal te kennen, om de eenvoudige reden, er geen nieuwe ambtenaar aan te pas komt. Het tweede zal, wanneer men een zaakgelastigde met den persoon lijken titel van gezant accrediteert, be halve de dienstnitgaven, komen op een bedrag van f 18,000. a. Traktement f6000. b. Verblijfsvergoeding, op hetzelfde J)edrag als die voor den gezant bij, het Quirinaal genomen, f 11,000. c. Kanselarij-toelage f 1000. Wanneer dan de katholieken van Ne derland, aan het brengen van offers n i e t vreemd, den gezant te Rome een gemeubi leerd gezantschapshotel aanboden, dan 11 iI ii zonde de verblijfsvergoeding wegens het bezitten eener ambtswoning nog verminde ren. Naast het „p al a z z o d i Spagna" verrees dan een „palazzo d'Olan da!" Hiermede ben ik aan het einde mijner taak gekomen. Eén ding verhoop ik, dat dit artikel de oorzaak worde van eene bespreking dezer gewichtige aangelegenheid onder de katholieken en ook onder de andersden kenden, dat het bewerke, dat deze aangelegenheid actueel blijft!" Edelmoedige verdraagzaam- Tal van Belgen verblijven in Engeland. Als vanzelf rijst de vraag hoe de in hoofdzaak Protestantsche Engelschen zich tegenover de Katholieke Belgen gedragen. Uit Stoneyhurst schrijft daarover iemand aan „De Maasbode" onder meer het vol gende: Om te toonen dat er wel edelmoedige verdraagzaamheid bestaat bij vele Pro testanten laat ik hier een gedeelte volgen van een brief geschreven door een Pro- testantschen dominee aan een Engoische Courant. „Daar zijn zonder twijfel veel lieden, die, hoewel met de beste bedoelin gen bezield, toch zoo onverstandig zijn, dat zij denken een goed werk te ver richten met de Belgische vluchtelingen naar onze plattelandskerkjes te lokken. Wij, Engelschen, gaan groot op onze ver draagzaamheid, maar is het nu geen on verdraagzaamheid deze arme stakkers naar plattelandsdorpes te brengen, ver van plaatsen, waar er gelegenheid zon bestaan om Mis te hoeren, wat hun toch meer waard is dan hun daaglijksch brood en dat nog wel in een tijd, waarin zij zoo'n behoefte hebben aan al de vertroostingen van hun godsdienst, die alleen in staat is hun verlichting te bezorgen in hun moeielijke omstandigheden? Er zijn or veel in ons land, die er over denken gelijk ik, maar die geen rekening hebben gehouden met de moeie- lijkheden, die het gevolg zijn van het brengen dier goede lieden naar dorpjes op den buiten. In ieder geval, daar waar zij komen, is het de plicht van den do minee, er zorg voor te dragen, dat een Katholiek priester hen komt bezoeken; hij moet een plaats opzoeken waar de diensten kunnen gehouden worden en den priester gastvrijheid verleenenn". Niet alle dominees zullen dien raad opvolgen; toch blijft de brief teekenend, zegt de correspondent. De toestand. De inmenging van Italië in de Alba- neesche troebelen is Oostenrijk een doorn in het oog. Vandaar de nota, die de Donaumonarchie aan Italië zond om tegen die inmenging te protesteeren. Blijkens de berichten nit Milaan welke nieuws bron intusschen niet in al te besten reuk van waarheidslievendheid schijnt te staan moet Italië daarop flink en krachtig geantwoord hebben. Dit klinkt al tamelijk oorlogszuchtig. Toch is blijkens de berichten der ver schillende bladen het vredelievend gevoel in Italië overheerschend en in regeerings- kringen gelooft men, dat een krachtig, onverlet Italië bij den komenden vrede zich veel beter en met grooter voordeel kan doen gelden, dan wanneer het zich in den oorlogsjammer stort. Mocht het echter gedwongen worden de wapenen op te vatten, dan zal het alle burgers om zich vereenigd vinden, die weten wat hun plicht is. Zoo werd nog onlangs op een groote bijeenkomst van Katholieke vereenigingen te kennen gegeven. Wel heeft de Russische minister Sasonoff in een interview aan de „Cor- riere della Sera" als zijn meening uitge sproken, dat Italië niet lang meer buiten het conflict zal kunnen blijven, maar de „Gorriere d Italiadat interview be sprekende, zegt, dat men in Petersburg nog niet schijnt te hebben begrepen, wat men in Bordeaux eindelijk inziet, dat namelijk alle pogingen om door redevoe ringen en de pers Italië over te halen zich in den oorlog te mengen, vruchte loos en ongewenscht zijn. Overigens moet men Sasonoff dankbaar wezen voor de duidelijkheid, waarmede hij beweert, dat Italië geenerlei aanspraak kan maken op Istrie en Dalmatie en er openlijk voor uit komt, dat Rusland den eisch stelt, die gewesten Slavisch te kunnen maken. Dat moet, zegt de „Corriere d'Italia", als een koude douche werken op de voorstanders van interventie, die aan Rusland's zijde tegen Oostenrijk strijden. Voor de zooveelste maal komt thans weder in de pers het deelnemen van Japansche troepen aan de gevechten in Frankrijk op het tapijt. Het Fransche „Jour nal des Débats" komt tegen dit denk beeld op. De bondgenooten kunnen het zonder Japansche hulp wel af, meent het blad, een hulp die trouwens zeer duur betaald zou moeten worden en aanlei ding zou kunnen geven tot allerlei on aangename verrassingen. Van het eigenlijke oorlogsveld is betrek kelijk weinig nieuws. Het zeer slechte weer heeft zoowel op het Wester- als op het Oosterfront een soort stilstand in de operaties teweegge bracht. Het schieten echter, dat hier in Zeeland Zaterdag en Zondag onophoude lijk werd gehoord, schijnt er echter op te wijzen, dat aan "de zeekust de strijd niet heeft opgehouden, evenmin als bij So'issons, waar verbitterd is gevochten en rondom Oberburnhaupt, dat de Fran- schen poogden te hernemen. In den Kaukasus vallen ook geen bij zonder gewichtige dingen voor. De Tur ken hebben daar nog de handen vol met zich van de jongste nederlaag te herstel len. De „heilige oorlog" moet intusschen volgens een Reuterbericht te Bagdad en omstreken fiasco maken. De Arabieren weigeren zich door de Turksche bewe ringen te laten misleiden, dat de tegen woordige oorlog in verband staat met den godsdienst. Moreel gesproken van veel grooter draagkracht dan eenig militair wapenfeit, blijft de uitvaardiging van kardinaal Mer- cier's herderlijken brief en de daarmede gepaard gaande maatregelen tegen diens gewijden persoon overal enorme sensatie wekken, zooals b.v. in Noord-Amerika, waar verschillende kardinalen met Emi nentie Mercier bevriend zijn. Volkomen terecht concludeert de „Gior- nale d'Italia, dat nu zelfs de meest felle en fanatieke anticlericaal niet meer zal durven beweren, dat een priester heult met den overweldiger van zijn land. Voor het Duitsch prestige blijkt deze geschiedenis een leelijke klap. „Das Mi- litar" is hier blijkbaar wat al te „schnei- dig" geweest in zijn optreden. Trouwens hoe loodzwaar zijn hand drukt op het bezette België, blijkt b.v. uit het volgende simpele maar veelzeggende berichtje uit Putte (van 10 Januari aan „De Maas bode") „Als een bewijs, hoe gestreng de Duit- sche overheid elke vergadering belet, kan dienen, dat, toen Vrijdagavond de nering doenden van Antwerpen een vergadering wenschten te beleggen om hunne winkels een uur langer open te houden, deze vergadering niet werd toegestaan". Q'uousque tandem! Tot hoelang nog! Zoo zal voorzeker menig Belg Cicero na zeggen. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 9 januari, 5 uur 's Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Ten noorden van Soissons hebben wij bij een aanval op de stellingen der Duit- schers twee rijen loopgraven veroverd en zijn tot de derde rij genaderd. Drie achtereenvolgende aanvallen der Duitschers mislukten. In de Argonnen waren wij door een bruusken aanval der Duitschers genood zaakt onze troepen bij Chevauchee een kilometer achterwaarts te brengen. Bij een tegenaanval onzerzijds misten wij de stel ling weer te veroveren. Constantlnopel. (Officieel). Onze in de streek van Azerbeidsjan opereerende troe pen zijn er in geslaagd Kotoer te bezetten. Deze streek is door den vijand ontruimd, waarna hij zich ook uit Salmas terugtrok. Onder de gesneuvelden bevindt zich de adjudant-generaal van den Czaar, groot vorst Alexander Michaelowitsj en de Rus- s:sche consul te Saudchebulath. Berlijn. (Off.). Het groote 'hoofdkwar tier méldt: Het ongunstig weer met on- weüer en nier en naar wolkbreuk hield ook gisteren aan. De Leye is op sommige plaatsen buiten de oevers getreden. Vijandelijke aanvallen ten noorden van Soissons en bij Perthes (westelijk van het kamp van ChÉüons) werden door ons met groote verliezen voor de Franschen af geslagen. In het oostelijk deel der Argonnen heb ben onze troepen bij succesvolle aanval len 1200 Franschen gevangen genomen, mijnwerpers en een bronzen mortier buit gemaakt. Een vooruitgeschoven loopgraaf bij Flirey werd door ons opgeblazen. De Fransche bezetting werd vernietigd. Ten westen en zuiden van Sennheim is niets veranderd. De Franschen zijn uit Oberburnhaupt en de daarvoor liggen de loopgraven op hun eigen stellingen teruggeworpen. Over de 100 gevangenen lieten zij daarbij in onze handen achter. De toestand in het Oosten bleef bij het slechte weer hetzelfde. Onze buit van 7 Januari steeg tot 2000 gevangenen en 7 machinegeweren. Oo&tburj. Onze correspondent meldt: Op het hevig schieten, dat hier heden morgen werd vernomen, heb ik mij naar de duinen van "Cadzand gespoed. Daar kon ik slechts vanuit de verte waarnemen dat vanuit zee op Ostende werd geschoten. Het schieten vanmorgen had plaats op Zeebrugge en de haven van Heijst, alles vanuit zee door Britsche oorlogsschepen. De Duitschers beantwoordden het vuur vanuit de kust. Het schijnt dat ook verschillende scho ten meer zuidwaarts zijn afgevuurd. „De Tijd" meldt, dat heden 4 Engelsche sche pen boven Zeebrugge zijn gezien; zes va ren langs de kust. Den Haag. Van bevoegde zijde wordt het bericht, dat het hevig schieten, te Oostburg gehoord, zou afkomstig zijn van het doen springen van een mijn bij Cad zand en dat daarbij een soldaat door een splinter zou zijn gewond, tegengespro ken. De gehoorde ontploffing is vermoe delijk afkomstig 'van gesprongen mijnen op de Belgische kust. 10 Januari, 1.30 uur 's namiddags Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond elf uur): De vorderingen, die wij. gisteren ten noorden van Soissons hebben gemaakt, hebben wij behouden. Hedenochtend werd een nieuwe aanval der Duitschers afge slagen. De door ons veroverde loopgraven tus schen Perthes les Urnes en de hoogte 200 werden door de vijanden gepoogd te heroveren. Zij worden onder voor hen zware verliezen afgeslagen. De kwestie Kardinaal Mercier. De correspondent K. van „De Tijd" hield tegen de tegenspraak van het Duit- ssche Wolffbureau beslist vol, dat kardi naal Mercier vrij was, maar bevel had ontvangen Mechelen niet te verlaten, al vorens te Berlijn over zijn lot zou zijn beslist. De deken van Antwerpen, Mgr. Cleyn- hens, had dit Vrijdagmorgen, nadat een koerier uit Mechelen bij hem was ge weest, aan den correspondent medege deeld. Do drukker van den brief des kardi naals, de heer Dessain, is veroordeeld tot 500 Mark boete of 50 dagen hechtenis. Eveneens houdt genoemde correspon dent tegen de tegenspraak van het Duit- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 Jan.: Meest krachtige, tijdelijk wellicht storm achtige, Westelijke tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. sche Wolff bureau vol, dat verschillende geestelijken van hun vr ij held zijn beroofd geweest, naar aanleiding van den herderlijken brief van kardinaal Mer cier, met name de pastoors van Her- n i x e m (die van Zaterdagmiddag tot Zon dagmorgen op het fort Hoboken heeft ge vangen g ezeten), Duffel, Contich, Brasschaet en Schouten. Zij zijn bereid, dit, zoo noodig, onder eede te bevestigen. Aldus de mededeelingen van genoemden correspondent in „De Tijd" van Vrijdag avond. „De Maasbode" van Zaterdagmorgen had over deze kwestie de navolgende tele grammen uit Duitsche bron: BERLIJN, 8 Jan. (E.B.) De beweringen in Engelsche en Fransche bladen, dat kardinaal Mercier wegens zijn herderlijken brief gearresteerd zou zijn, zijn absoluut valsch. De kardinaal is nooit gearresteerd en de meeningsverschillen tusschen het Duit sche gouvernement en den kardinaal zijn langs vreedzamen weg opgelost. BERLIJN, 8 Jan. (W.B,) „De Norddeut- sche Allgemeine Zeitung" publiceert he den het volgende communiqué: De aarts bisschop van Mechelen, kardinaal Mercier, heeft met Kerstmis een herderlijk schrijven uitgevaardigd, hetwelk volgens zijn bevel op den len Januari en de daaropvolgende Zondagen in alle kerken moest worden voorgelezen. Het herderlijk schrijven bevatte naast zijn zuiver godsdienstige uiteenzettingen ook een reeks van politieke betöogen, welke niet met den huidigen toestand van bezetting overeen zijn te brengen. Daarom achtten de Duitsche autoriteiten zich verplicht de verdere verspreiding van het herderlijk schrijven tegen te gaan. De gouverneur-generaal maakten den kardinaal hierop opmerkzaam, waarna kar dinaal Mercier schriftelijk en mondeling verklaarde, dat het verre van hem was geweest door zijn herderlijk schrijven op hitsend te werken. Het was integendeel met de bedoeling bezield de bevolking te kalmeeren en haar, met eerbiediging van haar vader- landsche gevoelens, tot onderwerping en uiterlijke ondergeschiktheid aan het be staande Duitsche gezag in België aan te manen. Daar echter de gouverneur-generaal een andere meening had over het herderlijk schrijven en vreesde voor een ophitsende werking, bleef de kardinaal niet bij zijn be vel aan de hem ondergeschikte geestelijk heid om het herderlijk schrijven nog ver der voor te lezen of te verspreiden. De gouverneur-generaal had reeds te voren de voorlezing en verspreiding van het herderlijk schrijven verboden. Hiermee kan deze zaak als afgedaan worden beschouwd. Dergelijke inlichtingen zijn door de Prui sische regeering aan den Paus verstrekt. Deze wacht volledige officieele en on partijdige gegevens af alvorens een oor deel te vellen. In Duitschland zijn strenge bevelen ge geven ervoor te waken, dat noch de brief des kardinaals noch commentaren daar op het Duitsche volk bereiken. In het Tijdnummer van Zaterdagavond j.l. maakt de correspondent IC. bij het telegram der „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" de navolgende kanteekening Dat priesters in hechtenis worden ge nomen bestrijdt het regeeringsorgaan niet en wordt mij dus stilzwijgend toegegeven. Over het andere punt: de behandeling van Z.Em. kardinaal Mercier, zal ik een der volgende dagen nieuwe bewijzen aanvoe ren, zoodra ik de mij toegezegde officieele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1