KERK EN SCHOOL BUITENLAND. &un£- den, nietztenf WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. PERSKRONIEK. BELGIL DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. ITALIë. OOSTZEE-LANDEN. OOSTKAPELLE. j-gsEssm s> rmmtTnirr ||>H' tie zich in dezen niet heeft uitgespro ken, hier slechts stilzwijgen past. Daarna werd nadat niemand zich meer voor vragen opgegeven had dezi vruchtbare en gezellige bijeenkomst ge sloten. De Commissaris der Koningin heelt benoemd tot lid der commissie van toe zicht op de districts-arbeidsbeurs in het district Middelburg den heer /v. Korije woethouder der gemeente Vlissingen zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen als wethouder van genoemde g'emeente door den heer P. G. Laernoes. De wei op de evenredige vrachtver- deeling is ook toepasselijk op de Oos ter schelde. De Hooge Raad heett gister arrest ge wezen in de zaak van den schipper A. W. V., die zich voor den kantonrechter te Zierikzee te verantwoorden had, ter zake dat hij als schipper van de „Avon tuur" heeft gevaren op de Oosterschelde met een lading rijshout, ingenomen te Oudendijk voor vervoer naar Haamstede zonder dat door een bevrachtingscom missie tusschenkomst was verleend. De kantonrechter gaf ontslag van rechtsvervolging'. De rechtbank te Mid delburg echter een veroordeeling, waar legen cassatie werd aangeteekend. De Hooge Raad heeft gister het cas satieberoep verworpen op grond dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling wel toepasselijk is op de Oosterschelde, omdat de tractaatsregelingen van 1815 niet bepaaldelijk verklaren, dat de bin- nenlandsche scheepvaart onder de vrij heidsbepalingen valt, terwijl de Ooster schelde verder krachtens het tractaat van 1839 moet beschouwd worden als een tusschenwater tusschen Schelde en Rijn. it@®ILBURG. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Ir. H. C. Ghijsen, die Vrijdagavond ge kozen werd tot voorzitter van de afdee- ling groot-bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden en toen de beslis sing in beraad heeft gehouden, heeft Maandag bericht de benoeming niet te kunnen aannemen, zoodat in de vaca ture, die ontstaan is door het bedanken van den heer M. Laernoes, nader zal moeten worden voorzien, Rijkspostspaarbank, Aan het postkantoor Middelburg, en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari inge legd f 39598, terugbetaald f 38848, Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 41898. Uitgtegeven nieuwe boekjes 49. In bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren. Op 23 Augustus 1935 verzochten Ged. Staten aan B. en W. de vaststelling eener regeling voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren dan wel herziening van eene eventueel reeds bestaande regeling te dier zake te willen bevorderen. Hadden B. en W. aanvankelijk zelf een desbetreffend ont werp geformuleerd, na overleg met ver schillende instanties, zooals den direc teur der Bedrijven, den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en den be trokken inspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid, bij nader inzien kwam het hen toch doelmatiger voor om een door de Provincie opge maakt model als richtsnoer voor de sa menstelling van de .definitieve ontwerp regeling te aanvaarden. Zij stellen daarom een ontwerp-besluit ter vaststelling voor. Daarin wordt o.a. vastgelegd, dat het als bouwterrein in exploitatie brengen van gronden door particulieren slechts kan geschieden met medewerking van de gemeente. De benoeming van capitulanten tot agent. De Commissaris der. Koningin deelde mede, dat de minister van binnenland- sche zaken het wenschelijk acht, dat bij benoeming van capitulanten tot agent van politie, evenals zulks bij gemeente veldwachter het geval is, niet zullen me detellen de dienstjaren als capitulant bij het Rijk doorgebracht, en de aanstelling van capitulanten steeds zal geschieden op de minimum wedde. Weliswaar komt in de bestaande verordening tot regeling van de rangen c.a. van het politieper soneel eene bepaling omtrent het mede tellen van dienstjaren niet voor, zoodat gemelde verordening uit dien hoofde geen aanvulling zou behoeven, maar in bijzondere gevallen kan een hoogere aanvangswedde worden toegekend, zoo dat eene bepaling, dat zulks niet voor capitulanten geldt, alsnog zal moeten worden opgenomen. B. en W. stellen voor eene alinea op te nemen, luidende: „Bij aanstelling van een capitulant wordt steeds de aanvangs wedde toegekend". Desgevraagd hebben de 3 organisaties, vertegenwoordigd in de Commissie van Overleg voor het politie-personeel, schriftelijk te kennen gegeven eene mon delinge behandeling van het voorstel niet noodzakelijk te achten en zich met het voorstel te kunnen vereenigen. Streekplan. Van den voorzitter der commissie van voorbereiding voor het ontwerpen van1 een streekplan op Walcheren, ontvingen B. en W. thans een schrijven, vergezeld van het ontwerp eener gemeenschappe lijke regeling. Gaarne stellen zij den Raad voor tot vaststelling der gemeen schappelijke regeling overeenkomstig het ontwerp te besluiten. Het komt hen ver der rationeel voor, om de vertegenwoor digers der gemeente in vorenvermelde commissie, n.l. den burgemeester en wet houder Onderdijk, thans definitief als le den van de Streekplan-commissie aan te wijzen en zij stellen voor alzoo te be sluiten. Naar eerst thans medegedeeld kan worden heeft de netto opbrengst vai. den dokter-Veeneklaas-,avond, welke dc N.R.V., afd. Walcheren, ten bate va; het Roode Kru s, afd. Middelburg, verle den jaar Novemb. organiseerde f 112,1. bedragen. Deze som is aan het bestuui van de plaatselijke Roode Kruisafdee- ling ter hand gesteld. O. EN W. SOUBURG. Maandagavonc" vergaderde de Souburgsche Oranjever- eeniging met de buurtcommissie. De voorzitter,de heer J. C. Gabriëlse zeide, dat de feestelijkheden zelf de verwachtingen van het bestuur verre hebben overtroffen. De feesten waren te Souburg nog nooit zoo goed geweest. De lof daarvoor komt zeer zeker aan de buurtcommissies toe. Er wordt zoc vaak gezegd, dat is echt Souburgs; deze vernedering is thans den kop ingedrukt, hetgeen zoo blijven moet. Hechte sa menwerking is daarom gewenscht. De tijdelijke buurtcommissies moeten wor den omgezet in blijvende en samenwer ken met de Oranjevereeniging. In 't oog moet worden gehouden het geheel, dat is de Oranjevereeniging en dan worden de feesten in de toekomst goed. De Vereeniging heeft de afdracht der buurtcommissies gesteld op 10 der bruto inkomsten; 20 is evenwel wel kom. De Ver. ziet bij 20 afdracht af van het komen met inteekenlijsten. Een 7 tal buurtvereenigingen kon in beginsel met afdracht van 10 of 20 accoord gaan. Enkele moesten hierover de meening harer leden nog hooren. Bij de laatst gehouden feesten zijn door eenige buurtver. de kinderfeesten nog al hoog opgeschroefd. Het doel moet blijven te feesten in samenwer king met de Oranjevereeniging, die van plan is jaarlijks een kinderfeestje te ge ven. Geen enkel bezwaar is, dat de buurt vereenigingen voor de kinderen wat doen, doch 3at mag nooit hoofdzaak worden. Voorts werd medegedeeld dat de con tributies in Juni zullen worden geïnd nplaats, zooals gewoonlijk in Septem ber, VEERE. Maandagmiddag werd op de begraafplaats te Zandijk het stoffelijk overschot van den heer W. de Wolf, in leven hoofd der chr, school alhier, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Ds. J. van de Guchte, gereformeerd predikant alhier sprak aan de open groeve de vaste overtuiging uit, dat de thans ontslapene zijn loon in het hier namaals in Gods glorie heeft verkregen, waarna hij in het kort de verdiensten van den heer De Wolf als lid van het kerkbestuur en ten bate van het christe lijk onderwijs releveerde. Namens het schoolpersoneel en de schoolkinderen voerde de heer C. Douw, onderwijzer, het woord en schet ste het meer intieme leven van den heer De Wolf als hoofd der school te genover het personeel en de kinderen. De heer Wit, van Middelburg, sprak in zijn hoedanigheid van inspecteur van het 1. o. Spr. hoopte, dat de geest van den Overledene in zijn kring mocht voortleven. De heer Birza, van Aagte- kerke, herdacht het werk van den ont slapene voor de af deeling Walcheren van chr. onderwijzers en onderwijzeres sen, waarna de heer D. Kasse Dzn., van Veere, woorden van waardeering sprak over het werk, dat de heer De Wolf jarenlang voor de landbouwvereeniging deed. Namens de Z.L.M., aan wier cur sussen de overledene vele jaren als leeraar verbonden was, sprak de heer M. Kleinepier, van Koudekerke, secre taris van den kring Walcheren. Vervolgens spraken de heeren J. Suurmond, van Gapinge, namens de afd. VeereGapinge van de vereeniging het Groene Kruis, A. P. Wouters Jnz., als oud-leerling namens alle oud-leerlingen, en de heer Verburg van Kamperland namens de Geref. Jeugdorganisaties. Tenslotte sprak burgemeester D. Hui- nink namens de burgerlijke gemeente en als vriend, richtte troostende woorden tot de weduwe en kinderen en bracht naar voren hoeveel de ontslapene ge daan had ten goede van zijn medemen- schen, zij het, dat dit niet altijd gewaar deerd of begrepen werd. Na het zingen van een lievelingsge zang van den heer De Wolf dankte de oudste zoon, de heer L. de Wolf, na mens" zijn moeder en verdere familie voor de woorden van waardeering en troost, die door zoovelen tot hen allen waren gericht, en waaruit spr. wel meende te mogen opmaken, dat zijn va der hier zeer geacht was. COLIJNSPLAAT. Miaandagavond werd een algemeene vergadering gehouden I van de werkliedenvereeniging „Uit het volkvoor het volk" onder leiding van den voorzitter J de Looff. Uit het jaar verslag bleex, dat het ledental thans 170 oedraagt. 1>e linancieeie positie van de vereeniging gaat steeds achteruit. In 1930 was een een reservekas van i 1922 en thans bedraagt die nog f 665, dus een gemiddelde achteruitgang van ongeveer i 209 per jaar. Er werden met alg'emeene stemmen een tweeta. voorstellen van het bestuur aangenomen om te trachten een einde te maken aan de jaarlijksche tekorten. De reken ng van den penningmeester gaf als ontvangsten aan: f 1275 en als uitgaven f 1354. Het steunfonds was groot f 1106 en het overlijdensfonds i 398. Aan ziekengeld was in het afge- loopen jaar uitgekeerd f 1070 voor 1439 ziektedagen. De aftredende bestuursleden de hee ren D. J. Anemaet, J, Janse en J. van Hekke werden herkozen. De heer M. Koster werd herkozen als lid van de commissie van toezicht. Bij de rondvraag werd besloten het volgend jaar een feestavond te organi- seeren, doch in tegenstelling met vorige keeren (bij een herdenking van het 20, 25 of 30-jarig bestaan der vereeniging) kan nu g'een vergoeding aan de leden uit de kas verstrekt worden. HET VERSJE. Plla van den Hoek te Middelburg schrijft ons: Tikke takke, toontjes ek nooit goore. Ons zoenge: tinge tange toenge Piet ei nae de mart gewist Om een klusje toenge. Of 't er ies mee te meken eit kan 'k nie zeie. In ouwe centeprenten kan 'k et nie vinden, dè zoengen me der ok uut a me knikkerden of bie kuutjeslok; bie oraai meenden 'k te zegge mè dè moe je stille bie wezen. Part. Synode van het Zuiden der Geref. Gemeenten. Te Ierseke vergaderde vorige week de Part. Synode van het Zuiden der Geref, Gemeenten. Namens de Part. Synode van het Noorden waren aanwe zig de predikanten ds. J. Fraanje van Barneveld en ds. R. Kok te Veenendaal, lerwijl ook het Tweede Kamerlid ds G. H. Kersten tegenwoordig was. De Syno de werd gepresideerd door ds. A. Ver hagen van Middelburg. De Synode besloot van de verschillen de ingekomen vragen in betrekking' tot huwelijkskwesties er één door te zen den naar de in Mei a.s. te houden Gene rale Synode. Naar aanleiding van de vraag of ge meenteleden die in staat van faillisse ment verkeeren behooren te worden ge censureerd sprak de Synode uit, dat de omstandigheden in elk geval op zichzelf moeten worden beoordeeld. Evang. Luth. Kerk. Mej, da. L. C. Dufour te Groede heeft het beroep naar Winschoten-Sappemeer aangenomen. VRIJE BERAADSLAGINGEN OF CONCENTRATIEKAMP „De Vrijheid", het orgaan v,an de li berale Staatspartij de Vrijheidsbond, schrijft: „In den Haagschen gemeenteraad heeft de liberale burgemeester mr. de Monchy onlangs in een verdediging van de democratie tegenover den fascist mr. Westernyin de volgende treffende woor den gesproken: „De democratische instellingen, welke ik hier verdedig het zij mij veroor loofd dit te zeggen, al staat het met deze debatten niet in zoo heel nauw verband gaan uit van den eerbied voor de persoonlijkheid en de overtui ging van anderen. Tegenover de zelfver goding van het fascisme: „Wij zullen wel zeggen, hoe 't moet", tegenover zijn menschverachting het woord is, ge loof ik, van prof, Huizinga stelt de democrat'e het vertrouwen in het volk, dat in hoofdzaak zijn eigen bestuursin richting kan aangeven. Vertrouwen schenkt zij ook in dezen zin, dat zij meent, dat zonder schade over die rich ting in vrijheid kan worden beraad slaagd, Wij leven nu gelukkig nog on der zulk een reg me. Daardoor is het mogelijk, dat de heer Westerman hier en misschien ook elders onze bestaande grondwettelijke instelling kan bestrijden, zonder dat hij daardoor behoeft te vree zen in een concentratiekamp of in Sibe rië terecht te komen, zoo al niet de urn met zijn asch aan zijn famil'e wordt thuisgestuurd. Gladstone, die heel oud geworden is, zeide, dat de beste wijze om zijn tegenstanders te overwinnen was ze te overleven, Gladstone bedoel de dat anders dan op de lugubere wijze die ik zooeven aanduidde. Ik weet niet, of de heer Westerman mij of dat ik den heer' Westerman zal overleven, maar wat het ook zij, ik hoop, dat d't zal zijn op de wijze van Gladstone en niet op de wijze van de meer moderne strijdmetho- den, die door de groepen worden uit geoefend, die den heer Westerman na der staan dan mij," Op even geestige als rake wijze wordt hier de keuze geschetst, waarvoor de kiezers over eenige maanden gesteld j worden. Moeilijk kan die keuze voor den waren Nederlander niet zijn," al- dus besluit het orgaan. VORDEKÜSoiir* sjt" ANJE. Maatregelen om vorderingen in veihgheid te brengen. De r6gcbi.u0v.,i vu.. i.ii0v-tuiQ, Frank rijk, Duitschland en nog eenige andere landen nemen thans maaireaeien om ue vorderingen van nun ingezetenen op opanje in veiligheid te brengen. De Fn- aeiscne regeermg heeit aan alie expor teurs- op opanje om een opgaat ge vraagd van de schade of verliezen, die zij tijden bij verschepingen naar dat .and en van de schade geleden op on roerende goederen. Reeds zijn op grond van de verkregen cijters ondernande- nngen geopend zoowei met de opstan delingen als met de regeeringspartij, teneinde te trachten, beloften te ver- Krijgen van betaling, tegen het einde van den burgeroorlog, tngelsche ban- aiers hebben te kennen gegeven, be reid te zijn, aan een nieuwe en behoor lijk gevestigde regeering geld te leenen, waarbij dan de aanspraken van Engel- schen van de hoofdsom zullen worden afgetrokken. De New York Times, die dit meedeelt, teekent erbij aan, dat dit gemakkelijker in Engeland kan geschie den dan in Amerika, en wel door be middeling van het kantoor voor export- verzekering, waarvan men in de Ver. Staten geen gelijkwaardig evenbeeld heeft. De Uit- en Invoerbank te Was hington kan wel credieten verstrekken maar geen verzekeringen sluiten op buitenlandsche vorderingen, Engeland verkeert voorts in gunstige omstandigheden, omdat zijn uitvoer naar Spanje veel minder bedraagt dan zijn invoer van daar; de handelsbalans is sterk in Spanje's voordeel. De Ame rikanen biijken vele miliioenen in Span je te hebben gestoken, waarvan ver moedelijk niet veel terecht zal komen. De uitvoer daarheen is bijna twee malen zoo groot als de invoer. De Ver eeniging voor den buitenlandsche han del te New York heeft thans vragen lijsten rondgezonden om het bedrag aan bevroren credieten van Amerikaansche erporteurs in Spanje te kunnen vast stellen. Het wordt op 35 millioen ge schat met inbegrip van rente, dividen den, enz. Bovendien schijnt nog een be drag van 70 millioen ongeveer op lan gen termijn te zijn uitgezet, in den vorm van onroerende goederen als anders zins. Vervroegde Zomertijd, De Zomertijd zal dit jaar in België reeds intreden op 4 April a.s. tegen op 19 April ten vorigen jare. Deze vervroeging heeft ten doel het voordeel van den zomertijd te verhoogen. Afschuwelijke sabotage. Aan de werken der Leuvensche vaart te Boortmeerbeek is een stelling inge stort, waarbij twee arbeiders gedood en vier anderen gevaarlijk gewond werden. Een politioneel en deskundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat hier sabotage in het spel is. EEN AMERIKAANSCH OORDEEL OVER DEN RIJKSDAG. Een Amerikaansch blad, de New York Times meent, dat de Rijksdag ver worden is tot een stel mannequins, die bij elkaar komen, wanneer Hitier daar behoefte aan heeft. Hitier bedient zich ervan als gehoorzaal, van waar uit zijn souvereine proclamaties de wereld in worden gezonden. In het huidige Duitschland bestaat niets, dat lijkt op vrijheid van het woord of op vrijheid van de pers. Een van de fraaiste ver sierselen van het democratische" Duitschland is het concentratiekamp, waar men wordt heen gezonden, als men het regeeringsbeleid durft te cri- tiseeren. Mussolini is eerlijker, die ver acht de democratie en zegt het aldus het blad. ARBEIDERS DIE NAAR SPANJE WILDEN. Om daar tegen opstandelingen te strijden. Voor de rechtbank te Karlsruhe heb ben zich twee arbeiders te verantwoor den gehad, die zich naar Spanje hadden willen begeven om dienst te nemen in het roode leger. Klempp, de eerste be klaagde, had een ander, Dingier, bewo gen mee te gaan. Beide mannen werden gesnapt, toen zij een poging ondernamen om nabij Kehl den Rijn over te steken. Beiden hadden tot op het laatste oogen- blik werk gehad. Zij waren reeds vroe ger in aanraking gekomen met de justi tie. Alhoewel de verdediger vrijspraak pleitte, werd Klempp veroordeeld tot 1 jaar en 2 maanden tuchthuis. Dingier kwam er met 6 weken hechtenis af. Klempp moest, aldus de motiveering van het vonnis, zoo zwaar worden gestraft, daar hij gezondigd had tegen ernstige belangen van het Duitsche rijk. Boven dien had hij Duitsche volksgenooten aan een zekeren ondergang willen bloot stel len. (N.R.C.) ROOMSCH-KATHGLIEKE BESCHULDIGINGEN TEGEN DE REGEERING. De „Daily Telegraph" meldt uit Mün- chen, dat in alle roomsch-katholieke kerken van het diocees München Zon dag een herderlijke brief is voorgelezen, waarin in scherpe bewoord'ngen wordt geprotesteerd tegen de door de natio- 9 die moet Ge ondervinden, want op de werking komt het aan. als Ge last hebt van hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijkheid, 'kaler'' griep, 'n kou o£ koorts. fLet daarom op nevenstaand merk. dan zijt zeker dat Ge "AKKERTJES" inneemt, met den bijzonderen inhoud, die zoo goed helpt en toch geheel onschadeluk ts. "AKKERTJES" geven nooit maugpun I AKKERTJES 2SÊ& Mederlandsch Product - PeceDt van Apotheker Domoot BSaFUWIilHIH— Koker met IJ stuks 52 et. Z'akdoosje, 3 stuks '20 ct. (Ingez. Med.) naal-socialistische autoriteiten gevolgde methode bij de stemming over scholen. Volgens de officieele cijfers heeft 96.11 procent der bevolk ng irich uitgespro ken voor nationaal-socialistische scho len. In Neurenberg bracht 91.3 procent der bevolking zijn stem uit voor de na tionaal-socialistische school. Het her derlijk schrijven beweert, dat dit resul taat 's verkregen door bedreiging en economischen druk. De nationaal-socia listische autoriteiten worden er ook van beschuldigd, geknoeid te hebben bij de verzending van de roomsch-katholieke post gedurende den strijd over de scho len. Socialisten willen geen samenwerking met de communisten. Op den buitengewoon partijcongres heeft de Zwitsersche sociaal-democrati sche partij besloten, iedere samenwer king met de communisten te weigeren. DE 14e VERJAARDAG VAN DE FASCISTISCHE MILITIE. Knetterende machine-geweren. Gister was het de 14e verjaardag van de fascistische militie en te dier gelegen heid heeft Mussolini op het altaar des vaderlands op het monument van Victor Emanuel II op de Piazza Venezia te Rome de militaire orde van Savoie ge hecht aan de vaandels van de veertien legioenen, die deelgenomen hebben aan den veldtocht in Abessynië en aan de nabestaanden van de gesneuvelden de posthume onderscheidingen uitgereikt. Gedurende de plechtigheid, welke om half elf begon, klonk een voortdurend geknetter van machinegeweren, Een mis voor het zieleheil van de gesneuvelden ging aan de eigenlijke plechtigheid voor af. Op de Piazza Venezia stonden 10,000 miliciens in oorlogstenue opgesteld en daaromheen verdrong zich tot ver in de aangrenzende straten een dichte menig te. De vaande's werden op hun tocht van het station naar het altaar des vader lands luide toegejuicht. Op het monu ment zelf stonden tal van hooge staats ambtenaren, delegaties van Kamer en Senaat, de maarschalken van Italië, enz. De komst Mussolini werd met trom pet-geschat en geknetter van de ma chinegeweren. die boven op het monu ment opgesteld waren, aangekondigd. Na het uitreiken van de decoraties de fileerden de 19 legioenen van de militie, die bij de plechtigheid dienst deden, voor den Duce en voor de gedecoreerde vaandels. Voor het défilé hield de Duce een korte toespraak tot de legioensoldaten, waarin hij zeide, dat de herinnering aan hun in Afrika voor de verovering van het imperium gesneuvelde makkers steeds levend zou blijven in de harten der Italianen en van geslacht op ge slacht zou worden overgeplant. Met het gelasten van een groet aan den Koning besloot de Duce. Toen hij zich na de plechtigheid naar het Palazzo Venezia begaf, bracht de menigte den Duce een geestdriftige ovatie, Gistermiddag zijn de vaandels van het 221e en 321e legioen, die speciaal voor Oost-Afrika vervaardigd waren, plech tig overgebracht naar het sacrarium van de militie. Grensincidenten, Naar uit het aan het Estlandsch-Rus- sische grens gelegen plaatsje Wasknar- we gemeld wordt, is een Estlandsche grenswacht sedert Zaterdag spoorloos verdwenen. Bovendien wordt medege deeld, dat einde der vorige week tien Estlandsche visschers bij de uitoefening van hun bedrijf op het Peipus-meer, naar men zegt op Estlandsch gebied, door Sovjet-Russische grenswachters gehan gen genomen en naar Rusland gebracht zijn. Men neemt aan, dat den grenswach ter hetzelfde lot is ten deel gevallen. De Estlandsche autoritp'ten hebben stappen ondernomen, teneinde de vrij lating der visschers te verkrijgen. Abonnementen en Advertentiën voor Ft blad worden aangenomen door den Agent E, FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6