*2* GOESCHE COURANTE BLftCKBO Supinator Voetverzorging landbouw. geen zitting mm ei wind. BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. PRUIMTABAK1 lv goes. walcheren. zuid-beveland. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. ITEN. ;chter, NUMMER 73, TWEE BLADEN. WOENSDAG 27 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. DE KRUIWAGEN. Wildschadecommissies, VERKIEZING PROVINCIALE STATEN, DE MIDDELBURGSCHE BURGER WACHT- Hierna had met enkele toepasselijke woorden de installatie plaats van den nieuwen commandant, den heer J. H- Pruimen is niet ieders werk hoorj 't Is een kunst, bijna een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY PRUIM-TABAK.i Rijkslandbouwwinterschool Goes. EIGENDOM EN PACHT. (Ingez. Mea. j zetten voort protest I. Voir rnland- daarop mede, hoe len. ïr van ie een jaffaire n, dat Jacob, s, uit- comen. lolitiek ■égime. mgers- loogde op ener- met zen. ïente- ippen, ïn he- geo- bege- ileven n ont- politie Ierse- benc- reg en sd. M. )t 1 ha S. van MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. MHBW De heer Amelink (a.r.) heeft aan de ministers van oeconomische zaken en van sociale zaken de volgende vragen gesteld; 1. Zijn de ministers in staat, mede te deelen, of het juist is, dat door den directeur v,an de gemeentelijke Arbeids beurs te 's-Gravenhage aan een bij deze beurs ingeschrevene het volgende is me degedeeld: „Uw brief van 1 dezer kwam in mijn bezit. In verband daarmee kan ik u mededeelen, dat men wel voornemens is de plaatsing bij de crisisbureaux te doen via de openbare bemiddeling. Tot heden is dit echter niet het geval. Vol gens mijn ervaring berust de tewerk stelling bij die bureaux, enkele uitge zonderd, uitsluitend op voorspraak (pro tectie). Men schijnt iemnad te moeten hebben, die ter plaatse invloed heeft. 2. Indien dit juist is, zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat voortaan voorzoover geen geschikte wachtgelders beschikbaar zijn, het betrekken van per soneel bij crisisinstellingen uitsluitend door bemiddeling van de arbeidsbeur zen zal plaats hebben? 'burg Aan ir. C. G. P- Stevens te 's Graven- hage is eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der wildschadecommissies in Zeeland; in zijn plaats is benoemd, ir. A. Ovinge, adjunct-rijkslandbouw-consulent te Goes- Hedenmorgen had op het Stadhuis te Middelburg de vergadering plaats van het Centraal Stembureau voor de Pro vinciale Staten voor de trekking van de volgorde der lijsten voor het stembil jet voor de stemming op 17 April a.s. Alvorens hiertoe werd overgegaan stel de de heer Littooy de vraag of het niet mogelijk was geweest om op de lijst van de anti-rev. partij in Zierikzee waarop vergeten was namen van ge machtigden te vermelden voor het ver binden der lijsten alsnog die namen te plaatsen. De Voorzitter deelde mede, dat dit geheel een kwestie was van het hoofd stembureau in den kieskring Zierikzee en niet van het Centraal Stembureau, maar naar de meening van spreker mochten de namen in geen geval er la ter op worden aangebracht. Daarna ging men tot de trekking der nummers over en wel het eerst voor de gelijkluidende of verbonden lijsten in alle of bepaalde kringen. Daarbij kwam no. 1 de Staatkundige Geref. Partij; 2. de Vrijz. Dem. Partij, 3- de Christ. Hist- partij, 4. de R K. par tij, 5. de Anti-rev. partij, 6. de Libeiale Staatspartij „De Vrijheidsbond". 7. de S D.A.P., S- de N.S.B., 9. de Herv, Ge ref. partij, (allejen 'in Middelburg en Tholen), 10. de Vrij katholiek Kalle (alleen Hulst en Sluis). Nu moest nog de plaats aangewezen worden voor de anti-rev. lijst in den Kring Zierikzee en kon men trekken tus schen de no's 5, 9 en 10, die niet in dien kieskring voor kwamen- Getrokken werd 5, zoodat de anti-rev. lijst in ge heel Zeeland 5 is- De R.K. hadden opzettelijk hun lijst in Hulst niet verbonden en daarvoor kon worden getrokken tusschen 4 en 9, waar bij 9 uit de bus kwam. De R.K. hebben dus in zes kringen no. 4 en in Huist 9- Dinsdagavond vergaderde de Vereeni ging „Middelburgsche Burgerwacht" in het voormalige Militair Hospitaal onder voorzitterschap van mr. W. F. E. baron van der Feltz, die in zijn openingswoord wees op de verwisseling van Comman dant door de benoeming van mr. F. M. Wilbrenninck in hoogere functie elders. Al verheugt spr- zich over die bevorde ring, toch betreurt hij dat heengaan, om dat hij van de burgerwacht gemaakt heeft, wat er van te maken was, Spr. bracht mr. Wilbrenninck daarvoor har telijk dank, welke dank hem namens de vereeniging schriftelijk zal worden over gebracht, zulks onder applaus der ver gadering. GESAUSDE ZWARE/SfV (Ingez. Med.l Voorthuijsen, en de beëediging van 10 nieuwe leden. De leden kunnen voor zichzelf op den tweeden Paaschdag deelnemen aan de wandeltocht van V.T.V. te Vlissingen, terwijl in den a s. zomer deel wordt ge nomen aan een avondoefening te Ritthem. De laatste kameroefening zal op 2 April plaats vinden. In het verslag over 1934 uitgebracht door den voorzitter, wordt herinnerd aan de verkregen toestemming van den minister van defensie om kamerschiet oefeningen te houden, aan het eenigzins dalen van het ledental door vertrek naar elders, aan het droevig verlies door het overlijden van den heer Van der Kuip, aan de totstandkoming van een nieuwe personeelformatie en aan de talrijke successen op wedstrijden. De rekening van den penningmeeste,.-I den heer G. M. Mes, was door de kas- commissie accoord bevonden en werd goedgekeurd. In plaats van de heeren dr. K. Huizen- ga en K- Helder, die niet meer in aan merking wenschten te komen, en in de vacature ontstaan door het vertrek van mr. R. M. van Dusseldorp, koos de ver gadering tot bestuursleden de heeren jhr. F. Beelaerts van Blokland, W. G. F. Blokpoel en J- Osté, zulks bij acclama tie- De nieuwbenoemde commandant bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zette in het kort het doel der burgerwachten uiteen. De heer J. C. F. van Kamer hield nog een belangwekkende inleiding over het luchtgevaar. Met een opwekking trouwe leden van de Burgerwacht te zijn sloot de voorzit ter de bijeenkomst. Gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium. Dinsdagavond hield de gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium onder voorzitterschap van den heer W, A. den Hollander te Middelburg haar goedbezochte jaarvergadering. Er wa ren afgevaardigden en leden van negen afdeelingen aanwezig. N,u opening op de gebruikelijke wijze bracht de secretaris, de' heer A. de Lan ge te Goes zijn jaarverslag uit. Spr. betreurde 't dat het zoo moeilijk gaat in Zeeland Patrimonium vooruit te brengen. Te weinig ziet men in dat in deze organisatie zoowel Christen-,arbei- ders als middenstanders en werkgevers een plaats hebben. Het aantal afdee lingen bleef stationair maar het aantai leden liep iets terug. De afd. Melisker- ke werd opgeheven maar te Veere were er een opgericht. De aftredende bestuursleden de hee ren J. de Bruyn te Vlissingen, W. de Buck te Meliskerke en A. de Lange te Goes werden herkozen terwijl in een bestaande vacature werd gekozen <ïe heer A. Schout te Serooskerke. Hierna hield de heer R, Hagoort te Utrecht, lid van het Verbondsbestuur 'n rede over: „Hoe staan we tegenover het ordeningsvraagstuk'" Bij den tegenspoed, zelfs van onze beste vrienden, vinden wij vaak iets dat ons niet aangenaam is. Spr. wees er op, dat mannen- als Groen van Prinstere, Kuyper e.a. steeds de or dening hebben voorgestaan. Het Chris telijk beginsel wijst af de staatsslaver- nij1 m,aar ook de chaos. Het wil de har monie tusschen individualisme en col lectivisme. Wat uit het maatschappelijk leven van onderen op is gegroeid, heeft recht op bescherming van den Staat. Wij wil len geen ordening als in Italië en Duitschland waar de levende organisa ties zijn stuk geslagen en van hun wor tel losgesneden. Wij moeten rekenen met wat uit het maatschappelijk leven is opgekomen. Aan den gezonden groei der ordeningsgedachte willen wij voort- werken. Naar wij vernemen hebben polit.e en commiezen een der laatste dagen een inval gedaan bij den caféhouder A- aan den 'Kapelschen weg, gemeente Kat- tendijke en daar toestellen in beslag ge nomen, die konden gebezigd worden voor een gdheime distilleerderij. ARNEMUIDEN. De vereeniging „Het Groene Kruis" heeft indertijd het initi atief genomen voor een cursus in E(er- ste) H(ulp) B(ij) O(ngelukken), uitgaande van den Kon. Nationalen Bond van red dingwezen en E.H.B.O. „Het Oranje Kruis". Dezer dagen is de 2de cursus, welke een 3-tal jarën duurde, afgeloo- pen, zij stond onder leiding van dr. P. de Haas. Maandagavond heeft in het gemeentehuis arts D. N. van Gelderen Je cursisten 'n examen afgenomen- Hierbij behaalden het diploma der E.H.B.O. de heeren Corn, van Belzen L.zn., Jacob van Belzen L.zn., Corn. Boone Izn., J P. Israel, Jan de Jonge, J. K. Oree C.zn., M. de Rijke, Arn. la Soe, B. Ven- tevogel Czn.; P. Ventevogel Czn. ZOUTELANDE. De Chr. Hist. Kies- vereeniging, alhier heeft de volgende candidatenlijst voor den gemeenteraac opgemaakt: 1- J. Stroo, 2. A. Maljaars 3. E. Janse, 4. D. Kleinepier, 5. P. d2 Visser, 6. D- de Vries, 7. P. Leijnse. HEINKENSZAND. Dinsdagavond vond alhier de eindles plaats van den tuin bouwwintercursus die gegeven is door de tuinbouwonderwijzers de heeren J Duijvestijn en J- van 't Westeinde. Aan wezig was de voorzitter van den L.T.B en de commissie van toezicht. Ir. Van de Plassche was wegens ziekte verhinderd De diploma's werden aan 16 leerlinge;) uitgereikt door den voorzitter van de commissie van toezicht, mr. dr. A. Mes burgemeester dezei gemeente- ELLEWOUTSDIJK. Alhier is opge richt een comité voor 't inzamelen van gelden voor een gedenkteeken te Mid delburg, ter nagedachtenis van wijlen H, M. de KoninginMoeder. Zitting heb ben de burgemeester, de wethouders, het hoofd der O. L. school en de water bouwkundig ambtenaar. Een eventuee overschot van de eerstdaags te houden collecte zal beschikbaar worden gestelc voor de Tuberculose-bestrijding. KRABBENDIJKE. Met ingang van 1 April a.s. zal in den kom van het ge hucht Oostdijk tweemaal per dag de post worden besteld (thans één maal). Heden werd het diploma uitgereikt aan: W. A. Bierens, Nieuwdorp; J. J. Bouman, Kloetinge; Th. Cammaert, Hontenisse; C. Crucq, Arnemuiden;D. J. K. Davidse, Kortgene; A. J. Gaande- se, Nieuwerkerk, J. A. Geelhoed, Nieuw dorp; I. C. Geluk, Tholen; J. H, Goe mans, Zonnemaire; J. Klompe, Tholer H. I. Leendertse, Hoedekenskerke; W. A. van Liere, Wolf aartsdijk; P. C. i Maldegem, Korlfgene; A, J-r van der Meulen, 's-H. Abtskerke; S. H. Pots, Middelburg; J. P. de Putter, Yerseke; B. Quist, Borssele; Th. C. Schuurbiers, Ber gen op Zoom; J. C. van der Slikke, Sta- venisse; A. A. Vis, Zonnemaire; J. J. Vogelaar, Kortgene en J. van de Zande, Nieuwerkerk. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: G. E. Barth, Vlis singen; P. C. Boogaerdt, Oostkapelle; A. Crucq, Arnemuiden; A. M. van Dijke, St. Philipsland (herexamen); J. J. van Iwaarden, Kruiningen; F. Kik, Ooster- land; H. de Koster, Vlisisngen; M. P. C. van Nieuwenhuijzen, Oudelande; H, M. Noordhoek .Kloetinge; J. Nijsse, 's- H, Arendskerke; W. van Overbeeke, Kapelle; J. M. de Regt, Kats; J. M. Rijk, Wolf aartsdijk; W. Terwoert, Kou- dekerke; C. J. van Westen, Nieuwer kerk; D. Wiskerke, Kruiningen en W. J. van de Zande, Nieuwerkerk. Afgewezen: vier. Dinsdag vergaderde te Goes de af- deeling algemeene leden van den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z.L.M. De hr B. Meyer, leider van het boek- houdbureau der Z.L.M., behandelde op deze vergadering het onderwerp „Ei gendom en pacht." De voorstelling wordt vaak gewekt als gaat de strijd tusschen den verpach ter-kapitalist en den pachter-proletariër, doch dit is onjuist. Een regeling is noo- dig die zoowel voor eigenaar als pach ter een rechtvaardige en billijke posi tie schept. De erste moet eigenaar blijven, doch de laatste beschermd wor den tegen willekeur. De strijd om verbetering der pacht- voorwaarden g,aat in hoofdzaak om vier punten: 1. vergoeding voor aangebrach te verbeteringen; wat billijk doch niet gemakkelijk te regelen is; 2. remissie- recht (pachtvermindering indien de oogst ongunstiger uitvalt dan waarop bij het contract gerekend is en pachtverhoo- ging bij extra belastingen ten bate van het bedrijf); 3. continuatierecht, (het recht van den pachter om weer in te huren); dit is echter een teere'kwestie, die spoedig conflicten schept met ei- gendoms- en contractrecht; 4. pachtprijs- bepaling van overheidswege. Ook hier tegen zijn zeer érnstige bezwaren in te brengen. De crisispachtwet heeft reeds geleerd, hoe moeilijk het wordt indien de overheid ingrijpt in privaat-rechte lijke verhoudingen. Op de pacht is veel critiek geoefend Velen meenden, dat de eigendom verre te verkiezen w,as. Eigen-exploitatie zou voor den grond veel beter zijn enz. Doch in de praktijk ziet men de verschillen niet. Eigen-exploitatie biedt ongetwij feld enkele voordeelen als: meer ze kerheid; meer grondverbeteringen enz doch ook meer gevaren, vooraï in tij den van crisis. De pacht biedt 't voor deel van exploitatiemogelijkheid voor minder-kapitaalkrachtigen; credietfunc- tie van de pacht; de eigenaar draagt de kapitaal-risico, de pachter de bedrijfs risico; enz. In de laatste jaren wordt de pacht weer meer gewaardeerd dan voorheen, mede om de moeilijke positie van vele hypotheekboeren. Hier te lande, aldus deelde spr. nog mede, is plm. 58 pet. land in eigen ex ploit,atie, w.o. huur van ouders, en 42 pet. in pacht. Groningen heeft het meest in eigen exploitatie met 72 pet. en Friesland het minst met 39 pet. In Zeeland is 49 pet. eigen exploitatie. Benoemd tot onderwijzeres aan school I te Breskens mej. Bijleveld te Zuidzande. Door omstandigheden morgen voor voetonderzoek. Gortstraat K 32 Middelburg KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN Walstraat 50 - Vlissingen Wo. 27 Do. 28 Vr. 29 Hoog- en Politierechter te Middelburg, Zitting van Dinsdag 26 Maart 1935. De volgende zaken werden behan deld J. L., 26 jaar, landbouwer, Aarden burg, wegens het niet op de vordering van de rijksambtenaren met zijn auto stil houden, Eisch: f 15 of 6 dagen hechtenis. Uit sprak: f 10 of 5 dagen. J. M„ 25 jaar, koopman, Kruiningen, wegens overtreding wegenbelastingwet, Eisch: f 7.50 of 3 d. h. Uitspraak idem. A. B. H., 26 jaar, auto-handelaar, Oostburg, met een motor-rijtuig over den weg rijden, waarvan de belasting nog niet was betaald, f 20 of 8 h. Uitspraak: idem. J. S., 33 jaar, veekoopman, wonende te Koudekerke, wegens 't zelfce feit. Eisch: f 15 of 3 d. hecht. Uitspraak id. O. H. K-, 26 jaar, reiziger, Goes, we gens 't zelfde feit. Eisch: f 10 of 4 d. hecht. Uitspraak: f 10 of 5 d. hecht. D. S- S-, 24 jaar, winkelier, Oostburg, wegens 't zelfde feit. Middelburg, 27-III-'35. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 13 °C; (55 CF); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h: 9 °C; 12 h: 12,5 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen, etmaal; 775 mm; laag ste 774 mm. Hoogste barometerstand in het Eu- ropeesche waarnemingsgebied: 771.6 mm te Havre; laagste 748.2 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke, W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op eenige regenbuitjes, iets kouder. Zon op: 5 h 50; onder: 18 h 23. Licht op: 18 h 53. Maan op: 2 h 07; onder: 9 h 02. L.K.: 27 Maart. e Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei jS Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. 5.36 18.08 12.08 6.41 19.19 0.35 13.05 8.08 20.50 1.45 14.32 Laagwater te Wemeldinge, Maart. Hoogwater Laagwater. Wo. 27 7.17 19.48 0.44 13.09 Do. 28 8.13 20.53 1.36 14.07 Vr. 29 9.34 22.21 2.42 15.32 Eisch: f 10 of 4 d. hecht. Uitspraak: f 7,50 of 3 d. hecht. W. A-, 42 jaar, handelaar, te Vlissin gen, wegens 't zelfde feit- Eisch: f 10 of 4 d. hecht. Uitspraak f 10 of 5 d. hecht, J. E., 36 jaar, auto-verhuurder, Wol- phaartsdijk, wegens met een auto rijden, waarvoor te weinig belasting was be taald- Eisch: f 20 of 8 d. hecht. Uitspraak: f 15 of 5 d. hecht, A. F. V-, 26 j., monteur, Souburg, wegens het niet vertoonen van een be- lastingkaart. Eisch f 10 of 4 d.h. Uitspraak f 7,50 b. s. 3 d.h. Verder de volgende rijwielbelasting wet-overtredingen: L. C. B., 20 j., fruit handelaar, Vlissingen. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. J. V., 25 j.„ koopman te Goes. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. M. G., 21 j., arbeider, Wolphaartsdijk. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. A. J. de K., 52 j„ koopman te Mid delburg. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. N. M. V., 40' j., zonder beroep, Krui ningen. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. L. de J., 47 j., reiziger, Ovezande. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. A. de V., 42 j., leurder, Middelburg, Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. P. M., 52 j„ landbouwer, wonende të Serooskerke. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. J. H. v. d. V., 25 j„ reiziger te Goes. Eisch f 5 of 2 d.h. Uitspraak idem. Beleediging van Hitier. Men meldt ons het volgende: Eenigen tijd geleden heeft in dit blad een ingezonden stuk gestaan, waarin medegedeeld werd, dat de heer W- den Engelsman beleedigende woorden over het Koninklijk Huis zou hebben gespro ken op een vergadering in Souburg van het zgn. „Antifascistisch eenheidsfront". De Justitie heeft naar aanleiding van dit stuk een onderzoek ingesteld en bij dit onderzoek liepen de getuigenverkla ringen zoo uiteen, dat de betrokkene voor dit punt niet verder vervolgd zal worden. Wel moet de heer Den Engelsman 12 April voor de Middelburgsche Recht bank verschijnen en is hem ten laste ge legd dat hij als spreker op diezelfde ver gadering Hitier een bloedhond zou heb- i

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1