iprotiinciale ücettujsche NIVEA No. 3 0 4. MAANDAG 29 DECEMBER 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. DE S.D.-KERSTREDE. llll DOOR 'ALICE CAMP5&C DE UITBARSTING VAN DEN MERAPL ft ZEELAND. Bij minder aangenaam weer MIDDELBURG, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal, Weék-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën -30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Dij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van J7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën ondèr „Brieven" öf „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. RB' In soc.-democratischen kring is de Kerstrede, die een harer voormannen in die dagen pleegt te houden, een belang rijke gebeurtenis en ook buiten dien kring beluistert men gaarne, wat er daar leeft. Aan de Kerstrede-1930 van ir. J. W. A 1 b a r d a, voor de afd. Amsterdam van de S.D.A.P. gehouden, ontleenen wc ongeveer het volgende: We beleven een economische crisis, misschien de ergste, die we ooit hebben doorgemaakt; het kapitalisme kent se dert 100 jaar telkens dergelijke crisissen. Ook op politiek gebied is men den oorlog nog niet te boven. Nieuwe, schier onoplosbare problemen zijn er uit voort gekomen. Het Volkenbondstractaat, het Locar no-contract, het Kellog-pact beloofden ontwapening; nooit nog echter is de be wapeningswedstrijd grooter geweest. De vraag is voor velen dan ook al niet meer o f, maar hoe en wanneer er oorlog zal komen. Ook in de nationale politiek is ver warring gekomen. Vooral in Duitschland en Oostenrijk hebben de jongeren hun hoop op geweld, op de dictatuur, die den dood beteekenen voor de vrijheid. Opmerkelijk is de groei van de socia listische partij. Sedert 1920 is zij met 20.000 leden toegenomen. Ze heeft bijna de 70.000 bereikt. De partijpers gaat een uitbreiding tegemoet, onze bondge noot, het N.V.V., heeft bijna 300.000 leden. Dit is niet alleen het gevolg der ruste- looze propaganda onder de arbeiders klasse, maar ook van de tegenstellingen tusschen de mogelijkheid en de verwe zenlijking van haar wenschen. Het productievermogen en de produc tie stijgen sneller dan de bevolking toe neemt, volgens door den Volkenbond gepubliceerde gegevens. Toch is er nood en werkloosheid over de geheele wereld. De koopkracht ontbreekt om de pro ducten te koopen. Deze tegenstellingen vragen om oplossing. Er bestaat internationale rechtspraak, arbitrage, internationale procedure; deze geven de mogelijkheid tot den vrede. Desondanks is er algeheele bewape ning en dreigend oorlogsgevaar. Daartegen verzet zich de arbeiders klasse: doch ook onder de intellectueele jeugd is een nieuw ontwaken. Geen vraagstuk is in de wereld van vandaag ernstiger dan dat van den vrede. En een van de voornaamste plichten der arbeiders is bestrijding der gedachte, dat oorlogsgevaar onvermijdelijk is. Oorlog is een menschelijk besluit, dat kan wor den nagelaten. Het is de taak der volks, meerderheden, den oorlog te voorko men. Men moet strijden voor de interna tionale ontwapening. En als misschien eerder de oorlog - zal uitbreken, dan eischen de regeeringen blinde gehoor- zaamheid. JMaar wie no^ den deuk in het hart heeft van de 4 jaren van den 50. „Dat doe ik niet, 't is zulk prachtig) weer, zonde 0111 thuis te blijven. Esther, durf je te rijden met een linkshandigen (bestuurder, ,ga dan mee". „Neen, dat wil ik niet", zeide zij be- shst. ..De bestuurder moet twee handen tot zijn dienst hebben". „Zoo, formidable, zooals de Franschen zeggen, je vertrouwt me niet.'. „Neen, je hebt je zoo leelijk gesneden en de eei sle tien dagen moog je niet chauffeeren. De wond moet lijd hebben om te genezen." De lunch verliep prettiger dan ze ver moed had en zich verontschuldigend ging ze sir Charles klaar maken voor zijn middagslaapje. Hij had iets rusteloos en geïrriteerds naar het scheen, maar toen ze een tijdje bij hem had gezeten werd hij kalmer en ze dacht dat hij wel zou inslapen. Ze was blij dat ze den dokter Sliet zag, hoewel haar boosheid ver teerd was tot asch. Na een kort loopje door de straten van la Californie had ze op eens het gevoei oat ze naar huis moest. Het was oorlog, die weet, dat, mocht het ooit zoo ver komen, dan de dappere ongehoor zaamheid noodig zal zijn. Nederland zelf zal machteloos zijn om zich te verdedigen. Voor een land als Nederland is nationale verdediging zelf moord. Daarom is een verdedigingsviool een gevaar voor Nederland, ook omdat het land daardoor eerder in een oorlog zal worden gesleept. Mobilisatie kan slechts worden geduld, als 't geen oor logsvoorbereiding is. De S. D A. P. wenscht vrijheid en onafhankelijkheid, maar er zijn ^ndere middelen in dezen tijd dan oorlog om deze te handhaven b.v. de minnelijke schikking. Het gelukkigste oogenblik in het leven van den spreker is geweest, toen hij in de Tweede Kamer heeft mogen getuigen van wat in hem leeft. (Langdurige toe juichingen.) DE A-V.R.O. Naar aanleiding van de beschuldigin gen, door het blad der R.K. Gelderlander tegen den heer Vogt, directeur van de A.V.R.O., ingebracht, heeft deze den ioud-minister dr. J. Th. de Visser ver zocht een commissie tot onderzoek sa men te stellen. Dr. de Visser heeft bereid gevonden in deze commissie van onder zoek zitting te nemen de heeren: mr. B. de Gaay Fortman, rechter in de arron dissementsrechtbank te Amsterdam; mr, C. P. M. Romme, advocaat en lid van den gemeenteraad te Amsterdam; en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam. TERTIAIRE WEGEN. Men schrijft ons Het vraagstuk van het onderhoud der tertiaire wegen wordt hoe langer hoe urgenter. De toestand dier wegen ver ergert met den dag en het aantal klach ten over schade en ongelukken neemt toe. De malaise-tijd is oorzaak, dat zoo goed als geen geld beschikbaar wordt ge steld voor het onderhoud en uit alle deelen van het land komen de mededee lingen over den deerniswaardigen toe stand dier wegen. De Provinciale Waterstaat in Zeeland zegt onomwonden, dat in dezen crisis tijd, waaronder bijzonder Zeeland als nagenoeg uitsluitend landbouw-pro- vincie in sterke mate gebukt gaat, on derhoud van wegen, zoowel als walsen, bezwaarlijk verwacht kan worden. De B. B. N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, gaf daarom. in overweging in plaats van groven steen slag grind voor onderhaud te bezigen, omdat de schade aan de banden der automobielen daardoor zal verminderen Het is de B.B.N., die zich kort gele den met een krachtig adres tot den Mi nister van Waterstaat wendde om er op aan te dringen dat als bijdragen in de verbetering van tertiaire wegen ook gelden uit het wegenfonds zullen wor rden afgezonderd.. of ze naar haar patiënt getrokken werd.' 1Z00 iets was haar nog nooit overko men. Ze rende naar huis en daar boven en trad stil de ziekenkamer binnen. Ze doopte den ouden man in slaap te vin den, maar zijn zwakke stem begjroette haar, dadelijk. „Bent u daar, zuster?" „Ja, sir Charles; hebt u geslapen?" „Neen, ik voel me niets prettig, giek'." Ze schoof de gordijnen open en! ging naar het bed. ,,iZoo, gevoelt u zich mets! prettig", zeide ze troostend. „Hoe komt dat, laat me u eens bekijken." TI ij zag rood en opgezet en verlegde telkens zijn hoofd op het kussen. Tie vermoedde direct dat de temperatuur |gestegen was „Ik heb het zoo warm, zeker weer 'koorts. En ik dacht dat ik daar nu af was." i „Dat bent u ook, het -gaat prachtig.;' Ze toonde niets van de groot© vrees, die haar plotseling beving. Waarom ging de temperatuur zoo naar hoven? De uit drukking in zijn oogen stond haar niets aan. Zooals ze verwacht had stond de thermometer heel hoog. Haar hart stond stil van schrikWat had in zoo'n kor ten tijd die verandering ten kwade ver oorzaakt? Zij peinsde en peinsde, maar kon niets bedenken. De oude man lag dof en doodstil ter neer, die magere vingers plukten aan het laken. Ze was te veel in angst om er tegen op te zien. Sartorius den toestand mede te deelen. Persoon Onbestendig is het lot des menschen, het is veelzijdig, dikwijls treurig. De geduldige verdraagt ook moeilijke tij den, maar de zwakke zucht en wee klaagt. J. A. Comenius. In vervolg op hetgeen reeds in de pen is meegedeeld omtrent de stappen door den minister van koloniën onder nomen teneinde te komen tot een doel treffende organisatie der door het moe derland aan het. jgeteisterde Jav,ai te bren gen hulp voor de slachtoffers der uit barsting van den Merapi, kan thans wor den bericht ,dat besloten is tot oprich ting van een Merapi-comité. Binnen eemiige dagen kan de juis te samenstelling van dit comité en' van het eere-comité tegemoet wor den [gezien. Thans kan reeds worden meegedeeld dat Prins Hendrik, voor zitter van het Nederlandsch Roote Kruis, het presidium van het eere-comité heeft aanvaard. Bijdragen voor het Merapi-comité kun nen reeds thans worden! gestort bij het agentschap der Nederlandsc'he Handel Maatschappij, Kneuterdijk 1, 's-Graven- haige of op postgirorekening no. 172700 ten name van het eere-comité. Het uit voerend comité is samengesteld als volgt: dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter; rftr. G. Vissering, Abram Muller, prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, mr. G. van Sloo- ter. Azn., prof. mr. W,. M. F. Treub R. Zuyderlioff, E. D. van Walree, le se cretaris-penningmeester, J. M. van Val kenburg 2e secretaris-penningmeester. ft De verliezenlijst is thans vastgesteld op 1300. Van verscheidene honderden heeft men alle hoop .ami hen terug te vinden opgegeven. De vulkaan is nog steeds in werking en werpt zand en Iej- har uit, doch er bestaat geen gevaar meer ,daar de Igeheele streek is ont ruimd. De igouverneur-generaal heeft 'n be zoek gebracht aan het geteisterde gel- bied. Van hel geraamd totaal van 29.000 vluchtelingen moeten circa 15.000 dooi het Bestuur worden gevoed, de overigen hebben onderdak gevonden bij familie en kennissen. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gévallen van besmettelijke ziekten over de week van 14 tot en met 20 December in de pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Graauw en Langendam 1, 's Heerenhoek 1, Hoek 1, St. Maartens dijk 1, Diphtherie: Nisse 1, Vlissingen 1. Gevallen van encephalitis werden in deze week niet geconstateerd. lijke gevoelens verdwenen op den ach tergrond. Zij vond den dokter in zijn kamer met een medisch blad. Een vol aschbakje en een kop sterke Indische thee stonden bij hem. Onbewogen hoorde hij haar aan, alleen zijn kleine oogen keken aan dachtig luisterend toen hij opstond en met haar meeging. De zieke liet zich rustig behandelen, 't was of hij het nieit bemerkte. Er viel niet aan te twijfelen dat er een noodlotige wending in den toestand was gekomen. Toen de dokter klaar was met zijn onderzoek, riep hij Esther naar het andere einde van de kamer met een korte hoofdbeweging. „Iieht u eenig idee wat dit veroorzaakt kan hebben." „Neen dokter." „Ik wel." Ze zag hem verbaasd aan. Wat be doelde hij „U weet wat ik vanmorgen tegen u zeide", sprak hij, zonder haar aan te zien, „over uw vreemd gedrag. Dit zal u nu een bewijs zijn hoe ernstig de toe stand was." Ze dacht verkeerd gehoord te heb ben. „Wat bedoelt u in 's hemelsnaam?" „Ik bedoel dat mei uw uitgillen van het woord ongeluk, zooals u deed, u sir Charles een schok hebt gegeven, die in zijn toestand deze verergering ten ge volge heeft gehad. Door uw manier van doen heeft hij kunnen denken dat een groot ongeluk aan zijn zoon was over en altijd in het koude jaargetijde, wri jft dan U w gezicht en handen dagelijksch in met niet alleen iederen avond, doch ook overdag, voor U naar huiten gaat. Nivea beschermt Uw huid tegen het ruwe weer en houdt haar soepel en zacht. Nivea is niet te vervangen, wanl haar bijzondere werking berust op hef gehalte aan huidverzorgende Eucerif, dat in geen andere huid-creme aanwezig is. Zonder eenige glans achter te laten dringt zij snel en volkomen in de huid, en alleen de ingedrongen creme kan haar weldoende werking uitoefenen. Doozen: 15,20,40 en 90 ct. Tuben; 45 en 75 ct. Pebeco Mij., Amsterdam-C. (Ingez. Med.) Zooals in het nummer van Za terdag gemeld is, heeft op Eersten Kerst dag een R. K. godsdienstige plechtigheid in het Huis van Bewaring plaats gehad, thans vernemen wij, dat op Tweeden Kerstdag een protestantsche Kerstbijeen komst plaats had, waarin ds. Tjebbes voor ging, en het Leger des Heils, dat te voren reeds had gezorgd voor een plantje met tulpen voor ieder der ge vangenen, eenige Kerstliederen zong. De voorzitter en secretaris van regen ten woonden deze godsdienstoefening hij. Dit zelfde koor heeft ook een bezoek gebracht aan het Oude Mannen- en Vrou wenhuis en de oudjes op enkele liederen vergast. De Pluimvee- en Konijnententoion- slelliiig der M.T.V. is gedurende de drie dagen van openstelling bezocht door on geveer 1600 betalende personen; dit is wel 500 minder dan verleden jaar, maar toen was het weer jnmder slecht en was het de eerste maal, dat men de Vleeschhal ter beschikking1 had, en ook dit had bijzoaderen aantrekkhigfskr achL Te 7 uur Zaterdagavond sloot de Voor zitter, de heer J. Kraamer, de tentoon stelling met dank aan allen, die mede werkten aan het bereikte succes en nam daarmede afscheid van bestuursleden en inzenders. Direct werd meL liel afgeven der dieren aangevangen. Hedenavond heeft op de „Eendracht' de verloting plaats en Donderdag 15 Ja nuari op dezelfde plaats de prijs uil rc iking Het bestuur van de afdeeling Mid delburg van den Christel. Handeldrij ven- den en Industrieelen Middenstand in Nederland heeft zich tot den burge meester gewend met het verzoek den 31 sten Dec. de verordening op de win kelsluiting geheel te willen opheffen, aangezien deze dag, v.bor den handel drijvende!] middens tand, 'inzonderheid voor dat deel hetwelk voedings- en ge notmiddelen verkpopt, zeer druk is, en het de clientèle niet op den gjezetten tijd voldoende kan bedienen!', aangezien een zeer g.ro.oL gedeelte van het publiek, na hun kerkgang nog inkoopen moet doen. Intusschen blijkt uit een publicatie ih. dit nummer, dat B. en W„ het sluitings uur reeds op half tien hebben bepaald. MIDDELBURG. De Minister van Fi nanciën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: we gens over vorige jaren te weinig betaal de belastingen naar inkomen en-of ver mogen (gewetensgeld) bijden inspec teur der directe belastingen alhier f 109.30. VLISSINGEN. Van een voor Spanje bestemt schip is een verstekeling, een Fin, aan wal gezet, en door de politie over de grens gebracht, Het tweede rijwiel, dat door twee Engelsche matrozen alhier was ont vreemd, is te Zoutelande opgespoord. Zaterdag geraakte een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in de Marinehaven. Door om standers werd hij op het droge ge bracht. Met een zuurstofapparaat wer den de levensgeesten weder opgewekt, waarna de man naar het gasthuis werd vervoerd. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling op de alge- meene begraafplaats te Koudekerke de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer M. Huiszoon, assistent der, Posterijen ten postkanlore te Middelburg. Nadat de kist bedekt met twee kran sen van de Posterijen en Telegrafie en \an den Chr. hond „Door plicht tot Recht"; in de groeve was nedergelaten, trad cle heer A. Veenhoven, directeur van liet Post- en Telegraafkantoor te Middelburg naar voren, herdacht Huis- zoon als een humaan mensch, goed huis vader en ijverig en betrouwbaar ambte naar, die hij namens liet dienstvak dank komen. Het is best mogelijk, dat u aan sprakelijk bent voor zijn toestand." Sprakeloos staarde ze hein aan. Hoe kon hij de waarheid zoo willens en we tens verdraaien. Ze zag nu hoe klein hij was, wat ze niet vermoed had. Toen ze haar stem weer meester wtas, zeide ze kalm, met volmaakte zelfbeheersching: ,,'t Zal moeilijk zijn voor u dokter om dit op mij te schuiven." Toen verliet ze de kamer. Ze wist dat zijn oogen haar volgden en dien dag zag hij dikwijls tersluiks naar haar, als om te raden wat zij met haar tartend antwoord bedoeld had. Ze begreep dat hij nu geen andere verpleegster zou zoe ken. Ze was geheel mei haar patiënt vervuld. Voor de avond viel wisten allen dat sir Charles, dien men buiiten gevaar had igeachl, wasingestort. Zware druk lag op allen en op alles. Lady Clifford dwaalt de doelloos door de kamers. Roger rook te de eene sigaret voor en de andere na. „Gelooft u dat de dokter dit voorzien heeft?" vroeg miss Clifford. „Herinnert u zich wel hoe hij ons gisterenavond waarschuwde „Hij kan het "niet voorzien hebben, dat kan niemand, 't Is zoo plotseling op sir Charles gevallen. Als hij nu vast voedsel had gehad. Maar dat is buiten quaes tie." Hoe meer Esther er over dacht, hoe geheimzinniger zij het vond. 't Was on verklaarbaar. Ze wilde niet meer den ken aan de poging van den dokter om haar de schuld te geven. Toen ze dien avond moe en neerslach tig naar haar kamer ging, verbeeldde ze zich een zwakke labaksgéur ie rui ken, de geur van de Algerijnsche tabak van dr. Sartorius. Die ellendige man werkt op mijn iz(e- nuwen. Hoe kan ik hier nu sigaretten geur ruiken, de deur was den geheelen dag dicht. Toen ze even later voor haar toilet tafel stond, leek haai* alles wat anders geplaatst te zijn. Het dienstmeisje fcw.aim nooit engens aan en nu leek alles anr ders. Op de tafel lag haar eerste hulp» trousse, ze wierp er een blik in. Ze kon niet zeggen, dat de schikking veranderd was en toch.... Ze keek alles na, opende de laden en was ervan overtuigd dat sommigé dingen verlegd waren. Als ze niet zoo ordelijk was, zbu ze het niet bemerkt hehbeu. Toen ze ha,ar hand,- taschje opende, was liet metalen knop je van haar lippenstift er of en 'm roo- de veeg zat legen de voering. Toen was ze er zéker van dat iemand .gesnuffeld had, maar ze miste niets. Misschien een van de dienstboden uit nieuwsgierigheid, 't Kon haar niet veel schelen. Wat doet het er toe. Op eens herinnerde ze zich de tabakslucht, kon het zijn dat... Ze stond doodstil ie denken, toen maakte ze zich gereed om naar bed te gaan. Wordt verv I ^<1

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1