provinciate jJeeutusche Kerstdagen Geopend is het Fotografisch Atelier van No, 3 0 2, Twee bladen. WOENSDAG 24 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang, DONDERDAG EN VRIJDAG, DEN EERSTEN EN TWEEDEN KERSTDAG, ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN, De Directie. IN ONZE STATEN-GENER AAL TEERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. BINNENLAND, PERSKRONIEK. Henriëtte van der Mey. ZEELAND, LANGE DELFT I 34 BEKEND PRIMA WERK BILLIJKE PRIJZEN ZUID-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Oe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap VHssingen t 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg fe eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Ö3j abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits nit- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" óf „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Kleine w.o< in de gister gehouden vergadering wa ren een aantal kleine ontwerpen aan de orde, o.a. de onteigening voor den aan leg en de verbetering van een weg West- kapeBe naar Middelburg in de gemeen ten Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke, die allen zonder stem ming werden aangenomen. De Voor zitter wenschte de leden een recht? gezegend Kerstfeest, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteenging. Tarwewet. Nadat de Voorzitter eenige woor den van, deernis had gewijd aan het droeve lot van zoovele slachtoffers in het Merapigebied, waarna minister R u y s er zijn vertrouwen over uit spreekt, dat in het moederland en de overzeesche gewesten alle krachten zullen worden ingespannen om de ge volgen zooveel mogelijk te verzachten. Hierna beantwoordde de minister de sprekers over de tarwewet. Hei ontwerp bedoelt alleen de grond slagen aan te geven. In de uitvoering moet de regeering vrij blijven. De kwestie van meelimporteurs is er één van uitvoering, waarbij de regeering zoo weinig mogelijk moeilijkheden zal scheppen. Het zou onbillijk zijn als de meelinporteurs ongemengd meel moch ten invoeren, terwijl de maalderijen aan een maalverplichting zouden moeten vol doen. De Regeering zal echter overwegen een proef te nemen met het systeem van bijlevering van inlandsch meel. De teeltpremie is het meest onbehol pen en grove middel dat zich denken laat. Het Zwitsersche stelsel zal de regeering subsidiair overwegen. In de kwestie der beschuitfabricage kan de minister nu geen beslissing nemenl Even- tueele geringe verhooging van den brood prijs zou beteekenen te niet doen van voordeelen die de consumenten genoten ten koste der boeren. De minister acht ten slotte aanneming van het ontwerp een algemeen belang en dringt met aan drang daarop aan. Hierop kwamen verschillende amen dementen in behandeling. Zij hadden ech' ter geen van allen succes. Noch het amendement v. d. Sluis (een productie- premie), noch dat van den heer Boon, het imperatief menggebod uit de wet tfc lichten, noch dat van den heer Oud het mengpercen'tage te stellen op maximum 15. Toen werd het ontwerp aangenomen met 58 tegen 31 stemmen. Tegen stemden de liberalen, behalve de heeren Bierema en Van Rappard, de vrijzinnig-democraten en de sociaal democraten, behalve de heeren van der Heide, Schaper en Hiemstra. De Kamer ging toen op reces. Tot 6 Januari voor een paar kleine wetsont werpen, daarna tot 10 Februari. Niet dan nadat de Voorzitter de aandacht (dat is wél het goede woord!) er op had gevestigd, dat sinds September 1280 redevoeringen zijn gehouden met I K miliioen woorden DE MERAPI. V.D Aneta seint nog: De inwoners der geïsoleerde dessa's konden worden gered door het overste ken ran de door den regen gedeeltelijk afgekoelde oppervlakte van den lahar. De Vulkanologische dienst onderzocht de lahar onmiddellijk nadat zij den krater had verlaten, en constateerde de enorme hitte van 1350 graden. Het aantal' vluch telingen heeft nu de 24000 bereikt. Nele Klauwaerdinne schrijft in 't Ver loren Hoeksken van Het Laatste Nieuws (Brussel): „Henriëtte Ik mag u toch Henriëtte noemen, zoo maar, al heb ik u voor de eerste maal gezien, gisteren, op dat portret in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waar ge voor uw schrijftafel zit, gebrild, meen ik, en gebogen, de pen tusschen den wijsvinger en den. middelvinger: wat een verkeerde stand is, Henriëtte. Ik mag u Henriëtte noemen, niet uit gemeenzame opdringerij, maar" omdat ik mij een jongere zuter voel van u, zoo plots: ook gij zijt journaliste, en, ook gij voelt niets voor politiek, wel voor de menschen, ook gij werkt graag in dat stuk van de eeuwigheid dat men stilte noemt, ook gij houdt van de kunst. Al leen dit is anders bij u: dat gij zoo be zield kunt schrijven, over dat allemaal. Gij zijt tachtig jaar vandaag. Gij hebi meer dan een halve eeuw gesproken voor de vrouw, met deernis en bezadigd heid, maar met die vlam welke van bin nen brand, waar geen tocht ze dooft- Gij zijt de eerste Nederlandsche journa liste. Mijn voorgangster. En ik wist het niet Gij ziet, Henriëtte, hoe ver wij, die zusters zijn, van elkander leven. Dat gij mijn bestaan niet vermoedt: het omge keerde ware tegen de natuur in. Maar dat ik u niet kende: hoe troosteloos on vergeeflijk Vandaag kom ik om dat te hestellen. Gij zijt nu tachtig wat een hoop voor mij en gij hebt, Henriëtte, ge leefd en geschreven, te Middelburg, waar ook ik heb geschreven en geleefd Toen ik dat las kwam weemoed over verganen vergulden tij in mij op. Aldus vast in u bij terugdenken. De menschen komen nu naar 't Rozen laantje, waar uw huis staat, met een fel dak, met kleine ruiten en zoo heelemaal in de boomen. Vlak onder de zware overkapping staat een raam open: vast uw raam. Moogt gij daar nog vele jaren de zon zien gaan over uw schoone La ren, in 't Gooi, dat land van belofte. Gij zijt tachtig. Gij acht het heelemaal geen verdienste om tachtig te zijn. Maar het zoo te zijn gelijk ik lees dat gij het zijt: wat een werk! Bij u, gelijk bij alle van wie de goedheid geen verf is gelijk de mooiheid van vele vrouwen, is het beste: uw leven, waarvan u de tormen ten werden gegeven om het te verpuren, het geloof, de hoop en de liefde om het te dragen, tachtig jaar. Nu ik sluiten wil en, kijkende naar uw werk, weer ervaar, dat het niet zit in de manier waarop men de pen vast houdt, durf ik u niet meer Henriëtte noemen'. Ik vind geen naam, zuster en voorgangster: onbeholpenheid die mij zou bedroeven, was ik niet innig blij tr te hebben leeren kennen op uw tachtig jaar." NELE KLAUWAERDINNE. Postafgifte op Eersten Kerstdag. De directeur van het postkantoor verzoekt ons mede te deelen' dat op den Eersten Kerstdag de afgifte van post stukken zal plaats hebben van 11K 12K uur, dus een half uur later dan op gewone Zondagen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Vrouwenpolder, VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag hield de raad onder voorzitterschap' van den burgemeester een openbare verga dering De'heer Mesu was wegens ziekte afwezig. De voorzitter deelde oa. mede, dat is jpgekomen een schrijven van Ged. Sta ten, houdende voorwaarden w. o. door dat college besluiten betreffende pacht- verlaging van gemeente-eigendommen in ïbverweging zullen worden genomen.' Dat de rjksvergoeding ingevolge art. '56 der L.-O. wet 1920 voor het L. O. voor het jaar 1929 door den ministet van onderwijs is vastgesteld opi 'f 6.929. O vereenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. ,a. st. besloten het adres van het Algem. 'Ned. Verbond, waarin Verzocht wordt een verordening in het leven te roepen om belasting te heffen voor het gebruik van andere dan Neder landsche woorden op buitenplaatsen, enz. voor kennisgeving aan te ne men. Mede werd overeenkomstig! het Beproef het eerst uw eigen krachten Eer ge van and'ren hulp wilt wachten Een vaste wil vermag zoo veel! voorstel van B. en W.. m. a. st. besloten (afwijzend te beschikken op het adres van de Ned. Heide Maatschappij, hou- [dende verzoek om toetreding als lid tot verschillende onderdee'.en dier (Mij. en op het adres van de Ned. Vereen, tot bevordering van den arbeid Voor onvol waardige arbeidskrachten (A.V.O.) hou dende verzoek om moreele en finan- cieele s teun M. a. st. werd overeenkonn- feti'g het voorstel van B. en W. beslo ten de jaarwedden en den pensioens grondslag van den burgemeester en den ontvanger met ingang van 1 Jan. 1931 vast te stellen op resp. f 1700 en f 410. In verband hiermede werd m. aSt. be sloten tot wijziging, der begrooting 1931. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim in de afd. Vrouwen polder werden m. a. st. herbenoemd de aftredende heeren L. Maas, J. J. 'Bliek'. W van Hekken, S. de Roo eii J. Geerse Sr., tot leden dier commissie te Gapinge werden m. a. st. herbenoemd de aftre dende heeren C. Vos, L. den Ouden, I, Oranje, Jac. Suurmond en C. Dix^geman- se. M. a. st. werd herbenoemd toit lid van de plaatselijke commissie van toe licht op het L. O. in de gemeente de de heer L. den Ouden, die als zoodanig aan de beurt van aftreding wals. Over eenkomstig! hel voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten aan Ged. Sta ten vrijstelling te vragen van de verplich ting tot het «even van onderwijs in vak J aan de O. L. scholen. Vervolgens dat dat aan de besturen der in de ge meente aanwezige B. L. Scholen over het jaar 1929 uit te keeren bedrag als bedoeld Dij art. 101 der L. O. wet 1920 vast te stellen op resp. f 1588 en f 819. Een verzoek van J. Meiers, om ver betering van een zijkant van den weg voor zijn woning, werd na bespreking in handen gesteld van B. en W. om nader advies. Na breedvoerige bespreking werd m. a. st. besloten om over te gaan tot de aanschaffing van zeven Iffa-minimax- snelbluschapparaten, waarvan er twee in de afd. Vrouwenpolder, twee in de afd. Gapinge, een in den 'Kattenpolder,, 'een in den Kruisweg on een nabij de Oranjezon, zullen worden gestalionneerd. Besloten werd de zandput in de afd Gapinge voor het halen van zand voor belanghebbenden open te stelten van 1 April tot 1 Oct. Het zand zal beschik baar worden gesteld tegen den prijs van f 0.50 het voer. Bij de rondvraag "heeft de heer Maas inlichtingen gevraagd omtrent den aan koop van keien. De heer Langebeeke vroeg naar den toestand der voetpaden, de heer Kesteloo gaf in overweging langs de zijkanten van den Gap.'weg afvoer- g'reppels te laten aanbrengen, daiar er nog al eens water aan de Zijklanten van den weg staat; de heer Arendse of de Schellachsche weg eens kon worden schoongemaakt, daar die erg vet is. De Voorzitter zegde den heer Kesteloo toe, dal B. en W. zijn wenk ter harte zullen nemen en deelde den heer Arendse mede, dat hij den wegwerker last zal ge ven den Schellachschen weg schoon te maken. De voorzitter zegde in de laatste ver gadering van dit jaar den raadsleden dank voor de aangename wijze van sa menwerking en wenschte hen een goed einde van het oude en goed begin van het nieuwe j^ar toe, de hoop uitspre kende dat het den heer Mesu gegeven worde in het nieuwe weder geheel her steld van zijn ziekte de vergaderingen van den raad te kunnen bijwonen. DOMBURG. Maandagavond had in 't lokaal „Rehoböth" eene vergadering plaats van de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje". De voorzitter, de heer L. J. van Voorthuy sen, opende op de gebruikelijke wijze de goed bezochte vergadering' en deelde me de dat deze ten doel had het opmaken van een lijst van ten hoogste ,acht namen van candidaten voor de verkiezing van leden vaii de Provinciale Staten. Deze personen zullen dan worden besproken in eenc vergadering der „Centrale", waarin een alphabetische groslijst van candidaten zal worden opgemaakt, die aan de kiesvereenigingen zal worden toe gezonden. Na ampele bespreking wer het volgende achttal opgemaakt, in al phabetische volgorde: J. Bosselalar, H. Dronkers, J. W. van 't Hoff, \V. A. den Holjlander, A. D. Littooy, J. de Visser Sz., L. J. van Voorthuysen en R. van dek (Ingez. Med.) Welle. Hierna had eene geanimeerde gedachtenwisseling plaats over de ge meentepolitiek van Domburg. IERSEKE. Dinsdag vergaderde de Raad. De Burgerwacht vraagt het ge bruik van een gang der openbare school. Besloten wordt terugzending van dit adres aan B. en W. met 7 tegeni 4. st. De rekening 1929 en begrooting 1931 van Burgerlijk Armbestuur worden z.h.s. aangenomen. Besloten werd tot aankoop van de zij kant van den wejg langs Langeviele en Grintweg. De onthefffing van het onderwijs in de lichamelijke oefeningen wordt voor twee jaar gevraagd. De waarborgsom men worden Delegd bij de Bank der Ned!. Gemeenten. Besloten werd de overeenkomst met de Boerenleenbank alhier met een jaar te verlengen. Alsnu kwam aan de behandeling de de verordening in de bouwverordening. Dioel is om voorlaan niet meer te ver den den gang tusschen twee te bouwen huizen op een meter te brengen. Dit was vroeger minstens twee meter. De gezondheidscommissie had gunstig gead viseerd. Het voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen. Voortaan is het verboden zonder toe stemming van den eigenaar of haven meester een boot los te 'maken in de ha ven. Besloten werd om van de Ned. Hervormde Schoiolvereenifging een stuk grond te koppen van omstreeks 65 vier kante Meter voor de som van f 1500. (Een goede verbetering voor het door gaande autoverkeer en voor het gehee- le dorpsgezicht. "We krijgen nu in het imdden van de gemeente 'n geheele goé de verandering, meldt onze correspon dent). Op een vraag van den heer v. E s ant- woor.dt de Voorz. dat de demping on der aan den dijk spoedig zal gebeuren,, Ook is een verbetering aan den Oos- telijken Havendam uitvoerig besrpokten. Gebleken is dat met den laatsten storm het ran brengen van een gewapend be- tonla,aig gunstig werkt. Nu wil men de glooiing ook cementeeren. De heeer (11 o m raadt aan dan eerst daarvan een begrooting te maken, dat is wel ge- wenscht. Alzoo besloten. 's-HEER ARENDSKERKE. In de Maan dag gehouden Raadsvergadering werd,en benoemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur van 's-Heer-Arendskerke de heer C. Minderhoud; tot lid van het Groot -Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinde- ren, de heer P. de Putter; tot havenr meesteres aan de haven van den Zuid- Kraayertpolder, mej1. de wed. J. Kie- boom; tot afgevaardigden naar de in 1931 te houden vergaderingen van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Be veland, de heeren H. van Gorsel en D. W. Lindenbergh. Verder werden vastgesteld de be dragen der gemeentelijke vergoeding be doeld in art. 101 der Lagier Onderwijs wet over hel dienstjaar 1928 van de bijzondere lagere school te Nieuwdorp pp f 1332, voor de R.K. bijzondere lage re school te Lewedorp o[pt f 10,65 en voor ,de Herv. Chr. school te 's-Heer Hen- drikskinderen op f 777. Een verzoek van het bestuur van de Christelijke school te Lewedorp, om voor schot op de gemeentelijke vergoeding be doeld in art. 101 der L. O.-wet over'1930 wordt ingewilligd en dit voorschot be paald op f 150. Vervolgens wordt beslo ten aan Gedeputeerde Staten van Zee land een verzoek te richten om vrijstel ling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de openbare lagere scholen in deze gemeente voor het tijdvak 1 Januiari 1931 tot 1 Januari 1933. Hierna wordt vastgesteld de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke en die van het Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskindee ren voor het dienstjaar 1931, eerstge noemde in ontvang en uitgaaf op f 22.352 en laatstgenoemde in ontvang en uitgaaf op f 8.117. Aan de firma van Driel te Kloctinga wordt veijgunning verleend tot het stich ten van een radio-distributie,-centrale in deze gemeente. In verhand met de omstandigheid, d'at de weg naar Heinkensz'and voorkomen de op het Provinciaal Wegenplan thans voltooid is, wordt m.a.s. op1 voorstel van B. en W. besloten dezen weg aan de Provincie in onderhoud over te dra gen en met Ged. Stalen daarover verder te onderhandelen, omtrent de voorwaar den van hunnentwege aan deze over dracht te verhinden. Ten slotte komt aan de orde de Ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1931, die na artikelsgewijze behande ling m.a.s. wordt vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf o;p f 98.640 en voor wat den kapitaaldienst op f 9.357. Bij de rondvraag vestigt de heer Lin denbergh de aandacht op' de slech te verlichting bij het station te 's-Heer Arendskerke, waarop de Voor zitter antwoordt, dat reeds herhjaaldef- lijk op verbetering daarvan bij de Ned. Spoorwegen is aangedrongen, doch tot heden zonder het gewenschte resultaat. Ten slotte geeft de heer Lindenbergh in overweging nu de Provincie f 15000 beschikbaar stelt voor de werkverschaf fing, aan Gedeputeerde Staten te ver zoeken een bijdrage voor dat doel aan deze gemeente te verleénèn. THOLEN. OUD'-VOSiSEMEER. In de ji.l. Dinsjf dag gehouden Raadsvergadering werd be sloten éen electrische lantaarn te plaat sen op1 het zjg. Knipdorp en twee in de kom van het dorp als „nachtbranders" voorlaan in aanmerking' te nemen. Besloten werd aan te gaan een geld- leening groot f ;7565 voor bijbouw locaa® Chr. school, leermiddelen voor die school en verharding' plein bij de Kath. schpol. Voorts, zoo daarvoor goedkeuring kan verkregen worden, eenzelfde bedrag uit te trekken uit de gemeentekas voor werkloozen als in het vorige jaar. -Bij de rondvraag werden klachten ge uit over de baldadigheid der jeugd, voor al 's avonds in de kom van hét-dorp, en om strenger toezicht gevraagd van de gfemeente-politie. POORTVLIET. In de Donderdag ge houden Raadsvergadering werd besloten om met ingang van 1 Januari 193)1 aan te sluiten bij de Districts-Ar'beidsbeurS te Bergen op Zoom. Meji. J. G. Nortier alhier werd benoemd als onderwijzeres. Op een verzoek van bewoners van den N. Achterweg tot het aanbrengen van een lichtpunt werd gunstig beschikt. Bij de rondvraag informeerde de heer V o- gelaar of het A!g. Armbestuur zal berusten bij de afwijzende houdina van Ged. Staten tegenover het voorstel ver- E, u 1- f 1. 1 'I n r a o

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1