^Urouinciale ü5eemusche No. 3 0 0. Twee bladen. MAANDAG 2 2 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. ZEELAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Weék-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertenties 30 rent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE X/EEEL^ menwerking, in welken vorm ook, met een der andere omroep vereenigjingen be staat. VRIJSTELLING VAN ZEGELRECHT. Bij Kon. besluit van den 5den Decem ber 1930 (Steatsbl. no .466) is bepaald, vrijstelling van zegelrecht te verleenen voor de niet aan evenredig zegelrecht on- I derworpen hierna genoemde stukken I le. de akten, bestekken, voorwaair- Het gesprek. J den, kaarten en teekeningen, opgemaakt Hier was het zoo: I ter zake vanwege den Staat gehouden Behalve de heer en mevrouw Spreker I aanbestedingen van werken en van le- wachtten de postdirecteur en schrijver I veringen dezes Zaterdagmiddag omstreeks twee I 2e. de door verzekeringsmaatschap uur op het telefoontje uit Semarang. In pijen of fondsen afgegeven kwitantiën de nieuwe Indië-cel, de wanden met iso- wegens premiën of bijdragen, gestort leerend celetox bekleed, een telefoon- door werkgevers of werknemers ter 2a- toestel en 4 luisterhoorns aan den wand, I ke van de verkrijging van pensioen door stoelen voor 4 personen, centrale ver-1 werknemers, warming, helder licht, en absolute rust I en stilte. DE RAMP VAN DE MERAPI. Daar was het anders: Aneta meldt uit Weltevreden: In de heuvelen buiten Semarang woont Het aantal dooden, af® gevolg van de de zwager van den heer Spreker. Zwa- uitbarsting van den Merapi is thans toe- ger zat met z'n vrouw op de voorgalerij genomen tot 700, terwijl gevreesd wordt, van z'n woning, s avonds omstreeks half I dat nog zeer velen meer, die worden tien. Een kopje thee of een „splitje" I vermist, eveneens zijn verbrand. Acht in- erbij, dat vermeldt de legende niet, wèl landsche dorpen zijn totaal verwoest, dat Zwager de krant zat te lezen. Tot I terwijl een uitgestrekte streek vrucht- ineens: rrrriiinng g de telefoonbei rin- baar land bedekt is met gjloeiend heet kinkelde. Zeker een kennis die even an|iz,and welke stroom nog steeds naar wil komen loopen, dacht Zwager, en hij beneden vloeit waardoor andere dorpen nam den hoorn van den haak, om te met verwoesting worden bedreigd. Dui- hooren: hallo, hier is Middelburg voor I zenden vluchtelingen stroomen de ste- u aan de telefoon (den van Midden-Java binnen in vele ge- Wat wonder, dat Z, zich een hoedje I vallen van hun zinnen beroofd door de schrok. j'verschrikkelijke tooneeilen die zij heb- Maar aldra hoorde hij de verheugde I ben aanschouwd, stem van zijn zwager Spreker en van I Hel geheele district Stroemboeng is diens echtgenoote, en nadat op het ver-1 een ware brandende hel geworden. De ontruste: „Wat is er aan de hand?" Ge-1 Merapi is nog steeds in werking en werpt antwoord was, dat er niets anders gaan- 1 rookzuilen en verblindende vlammen uit, de was dan een proefgesprek uit de schoon het onder,aardsch gerommel is Middelburgsche Indië-cel, ontwikkelde j opgehouden. De resident, die het getroï- zieh aldra, een verheugend onderhoud I fen district bezocht kwam in verscheiden tusschen zwager en broer en schoonzus-1 huizen, waar de mannen en vrouwen, ter. Waarbij wellicht niet zoo heel veel I blijkbaar uit angst voor de komende belangrijke mededeelingen over en weer I ramp, zelfmoord hadden gepleegd, gedaan werden, maar waar toch hier en| De eruptie is een van de grootste ca- in Indië een warm-menschelijke ont-1 taslrophen welke Midden-Java ooit ge roering door teweeggebracht werd: I troffen hebben, bloedverwanten en vrienden, die met I elkaar jarenlang slechts door brieven I en kiekjes contact hadden kunnen hou-1 den, hadden nu voor enkele minuten het heerlijke gevoel, dat zij niet meer door zoo grooten afstand gescheiden waren als voorheen. Wat misschien in Einsteiniaanschen zin nog wel juist is ook. Met z'n vieren hebben wij het gesprek kunnen volgen, eigenlijk konden we alle vier wel meepraten ook. Wij hebben zelf ook nog enkele woorden met den Se- marangschen telefoonabonnee gewisseld: het ging best. t Provinciale Staten verkiezing. T .1 Na gehouden referendum is de can- ienslotte een vaderlijke vermaning I didatenlijst der Vrij'z'. Dem. in Zeeland 7°?r toekomstige liefhebbers: houd u I voor de a.s. verkiezing van leden der kalm. Denk niet aan de duizenden kilo- I Provinciale Staten als volgt samenge- meters, die ge in uw gedachten ziet lig-|steld: 1. mr. J. Adriaause, aftr. Oostka gen tusschen Middelburg en den Oost:|pelle; 2.dr. A. Staverman, aftr., Vlis- uw luide stem zal toch niet buiten delsingen; 3. mevrouw E. BergsmaBergs- wanden van de cel komen. De techniek I ma, aftr., ZoutelaDde; 4. mevrouw E. J. zor£* reuzenlampen en' -zenders in I van den Broeckede Man, Aardenburg; Kootwijk wel voor het overdragen va t 5. R. Gerritsen, Zierikzee; 6. W. de uw geluid naar het verre Indië: spreekt Graaf, Middelburg; 7. P. J. Blaas, Tho- gij even rustig, kalm en duidelijk of ge len; 8. W. Karelse, Schore; 9. M. J. uwen kruidenier een boodschappen- Harts, Vlissingen; 10. W. Kik, Zierikf- order opgeeft. Dat is het beste. Uee; 11. B. de Jonge, Kapelle en 12. J u wat: d® posterijen zijn heel C. Peeman, Middelburg, schappelijk in het berekenen vap den 1 spreektijd; ge krijgt uw volle 3 minuten VLISSINGEN. om_, te praten; wees dus niet on-1 geduldig, als 't eens niet dadelijk lukt. I Op de reede heeft een aanvaring <se\ u'®t aan den snel vliedenden tijd: I plaats gehad tusschen het Zweedsche s. Ten t| v°^e pond. I Erland en het Engelsche s.s. Blackheat'h. s,° te: noteer tevoren wat ge tel 'Beide schepen konden de reis voort- zeggen en te vragen hebt. I Zetten. later daV hie zeven uren thuis wel i ons' kunt ge dus Van twee verschillende schepen op te vraöen N h uCn €n behoeft ge niet weg van Antwerpen naar Zuid-Amerika her F 't ,a Zeven is het er don-1 zijn vier verstekelingen aan! wal gezet, Smïai zo"o:uïmzo?.,,Jr,en H "J 3PoIen en 1 Letland'r- w.t ge had, willen zeggeTLtfwt.Te ge na afloop van het gesprek op straat staat: weet het voordien. En zeg het! Gelukkig hij, die zóó getracht heeft I Vrijdagivond j.l. hield de afdeeling liefderijk zijne plicht te doen, dat hij Haamste de van den Bond voor met zekere gerustheid en vertrouwen I Staatspensionneeringi een ipropaganda-ver- het onbekende kan tegemoet gaan. f^mg. nis sprdker trad op de heer 6 6 1 J. Ossewaarde van Ierseke met het on derwerp; „Houdt stand." Winterhanden Winttrvoeten I ia flngez VK-. DE A.V.R.O. Veel schepen op de reede. Men vraagt zich wel eens af of hel) gezicht op den Sdieldemond wel ooit verveelt. Het moge zijn als de storm1 de golven hoog opzweept tegen de kust, en dit hoe angstig soms, toen ook zoo in drukwekkend is, het mogen zijn des zomers op warme dagen, als de zee verkwikking brengt, en de zon, of nog mooier de maan de golven verlicht, of a v Algemeen Bestuur van del zooals nu als de mist de oorzlaak is ls ^n, zlJn Zaterdag1 gehouden dat vele schepen de veilige reede ver- ergadering gehooi d de geruchten, die I kiezen boven het gevaarvolle varen als lilrt \ersP[eLd' v-erklaaxd ter geruststel- men geen bakens, geen kustlichten, geen o dei A.\ .R.O.-leden, die men tracht tegenkomers kan onderscheiden, e spggereeren, dat een samenwerking In de laatste dagen is het aantal op an de A.V.R.O. met een andere omroep-1 helder weer wachtende groote schepen ereeniging reeds op dit oogenblik zou I toegenomen en nu het iets l\elderder zijn tot stand gekomen, dat er geen sa-1 was, doch op de Schelde niet te vertrou wen, kon men gisteren van af den Bou levard genieten van den mooien aan blik van ongeveer 30 groote stoomers, die stil liggende op de. nu rustige baren waren te aanschouwen. Er is van dit schouwspel dan oolk door honderden genoten, te meer daar het zachte winterweder een verblijf ajan de kust niet onaangenaam deed zijn. Heden waren al deze schepen haar Antwerpen opgestoomd. WALCHEREN. VEERE. Veere heeft met het oog ook op de a.s. volkstelling van^gemeentewegje een nieuwe nummering der gebouwen gekregen. De gemeente is verdeeld in wijk A, binnen de oude omwalling en B, het overige deel. A telt nu met de nieu we nummering 219 en B 113 nummers, dus samen 332. Bijna ieder inwoner heeft nu een nieuw nummer gekregen, hetgèen voor een juiste bezorging van de post in den. eersten tijd wel eens tot moeilijkheid aanleiding zou kunnen geven; polis- nummers e.d.. zullen nu ook een gron dige herziening dienen te ondergaan. - Vrijdag j.l. gaf de muziekvereeni- ging Veere's Genoegen, onder leiding van haar directeur den heer P. C. J. de Graaf van Middelburg voor een volle zaal haar eerste uitvoering van dezen winter.. Een achttal stukken, waarvan het eerste gecomponeerd door den heer De Graaf zelf, werdén op zeer verdien stelijke wijze ten gehoore gebracht. Dit geldt ook vooral voor een drama, Mislukte levens, dat na de pauze door een achttal dames en heeren werd opge voerd. In een dankbaar applaus drukte het talrijke publiek zijn waardeering uit voor het genotene op deze mooie uivoering. ZUID-BEVELAND. 122 werklieden ontslagen aan de Jamfabriek. KAPELLE. üit Kapelle deelt men ons mee dat Zaterdagmiddag 122 werkmen- schen zijn ontslagen aan de Jamfabriek te Kapelle. j SCHOUWEN-DUIVELAND, HAAMSTEDE. Onder voorzitterschap van jhr. L. v. Citters hield de Raad de zer gemeente Vrijdag j.l een vergadering waarin de heer Bolle met kennisgeving afwezig was. Ingekomen is èen verzoek om verlaging van kade-, lig- en haven gelden voornamelijk voor de aangevoer de suikerbieten en in verband met de huidigen landbouwcrisis. Dit verzoek als ongezelgeld wordt momenteel niet be handeld. De voorzitter zegt echter, dat het toch in de bedoeling lag de ta rieven te herzien. Tegen het verzoek der Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente om een subsi die van f 1500.00 als tegemoetkoming in de kosten der voorgenomen; restaura tie van het uit het begin der 16de eeuw dateerende en in Gotischen stijl opge trokken kerkgebouw bestaan geen be zwaren. Over het voorstel1 van den heer Blom om dit bedrag t, z. t. ineens be schikbaar te stellen staken de stemmen. In beginsel wordt besloten (tegen de heer Gilijamse) in samenwerking met de overige 6 gemeenten van Westelijk Schouwen tot het aanschaffen van een motorbrandspuit. In een gehouden verga dering van burgemeesters dier gemeen ten is het door elke gemeente te betalen aandeel voorloopig bepaald. In de klacht van den heer Van Galen over den slechten toestand van den weg naar den vuurtoren zal zooveel mogelijk voorzien worden. Gerei, Gem. iDs. A. Verhagen te Middelburg is be-, roepen te Kampen. Tweetal te Aagtekerke ds. B. vain Neerbos te Terneuzen en ds. M. Hei koop te Utrecht. Geslaagd voor 3e stuurman de J heeren W. Geldof, G. A. L, Aldewef- reldt en Ch. Ouwenhand, leerlingen van I de „de Ruij ter school" te Vlissingen. Tot onderwijzeres aan de Herv. school te Zaamslag is benoemd mej. E. M. Reijnhoul te Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Bruinisse, met in gang van 1 Januari 1931 meji. W. Gou- ma van Tiel. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Kerkwerve de heer P. G. v. d. Louw te Arnemuiden. Vrijdag is aan de veeartsenijkundige faculteit" der universiteit te Utrecht het diploma van dierenarts behaald door mej J. Voet. Zij is de eerste vrouw, die het diploma in Nederland behaalt. Mej. Voet zal zich specialiseeren als specialist voor kleine huisdieren. Op> 8 Januari a.s. zal de „Oprechte Haarlemsche Courant", welke het oud ste nog bestaande dagblad in ons land is, 275 jaar bestaan. „De Vrijbuiter" Schouwburg, Kunstclub Bij den landbouwer v. B. te Arne muiden, waar sedert de laatste helft van November onder het vee mond- en klauwzeer heerschte, is deze besmette lijke ziekte geweken. Zaterdagavond gaf de gymnasliek- vereemging te O. en W. Souburg haar j aarlijksche turnuitvoering Andere tijden, andere zeden dat geldt ook ten aanzien van de wijze, waarop men over het voetlicht heen het schouwburgpubliek een dosis levens wijsheid tracht bij te brengen. Want daar komt het hier óók op aan. al zou men dat zoo op 't eerste gezicht niet zeggen. Rudolf Verburg, die in het eerste bedrijf in rok en hoogen hoed op komt omdat de rest van het gevalletje in den lommerd of daaromtrent beland de, is een modern levenswijs man, op zijne wijze. Niet aan het feit, dat hij den weg weet in alle gelegenheden! des ge- oorloofden en des zondigen vermaaks in Brussel, Parijs, Bergen op Zoom, Mar seille, Naaldwijk, Smyrna en nog een paar van die plattelandsdorpjes, ont leent deze Vrijbuiter zijn recht op de qualificatie van wijs en ervaren man, Neen dat is hem maar buitenkantige bijzaak gebleven: de harde kanten des levens hebben den Vrijbuiter met het goede hart en den flinken kop gemaakt tot een man, die breeder van blik, war. mer van gemoed en sterker van karak ter is, dan het merkwaardige, boven matig „nette" gezin, waarin bij ei oogenblikje komt logeeren. Hij treft daar zijn rijken oom Bram, getrouwd met Annie, die in heur jonge jaren de oogappel des Vrijbuiters was. Ze liet hem toen schieten voor den oude ren oom met duiten, fabriek, huis en wel. gevulde brandkast. Veel geluk heeft deze ietwat materialistisch gekleurde liefde Annie niet gebracht en het is Rudolf niet euvel te duiden, dat hij haar dit eens duidelijk doet beseffen. Wanneer ze tenslotte meent zich „als nog" van oom Bram te moeten losma ken mogelijk in de hoop met Rudol;: naar Smyrna te trekken dan komt er nog een welverdiende ontgoocheling overheen; met vriendelijken dank voor de vereerende offerte deelt de Vrijbui ter haar mede, dat hij de pittige Loeki? meeneemt, die inmiddels haren lijzigen en braven verloofde Jan, den zoon van den al evenzeer braven dominee Albers aan den dijk zette. Dat is dan zoo de lijn, die er opper vlakkig loopt door het spel van Hans Martin, dat „De Kunstclub" Zaterdag avond in den Schouwburg opvoerde De onderstroom van „De Vrijbuiter" is er een van milde humor en goedheid van beheerscht willen en weten, waar door Rudolf, als buitenbeentje in dit ge zin binnenploffend, tenslotte de sterkste en de beste blijkt te zijn. Een bijzonder woord van waardeering voor de heel moeilijke vertolking van de hoofdrol mogen we Rudolf Verburg niet onthouden: het was haast niet te" verwachten, dat een dilettant tegen de eigenaardige moeilijkheden van zulk een Cor van der Lugt Melsert-rol opgewas sen zoude zijn. Voor 't overige hebben we voor het vlotte spel ook waar deering; met name mogen Annie Ver burg en Oude Kees nog genoemd wor den. Dat de wèlbezette Schouwburg door herhaald applaus en, na III, met een scheepsladinkje bloemen, aan z'n gevoe lens van waardeering uiting gaf, spreekt vanzelf. Het was verdiend. HENRIëTTE VAN DER MEIJ. Gisteren heeft mej. Henriëtte van der Mey, oud-redacteur Buitenland van de Middelburgsch Courant, te Laren (N.H.) haar 80-en verjaardag ge vierd. Als opvolgster van den redacteur W. N. F. Sibmacher Zijnen, werd zij Januari 1885 tot redactrice, belast met de ru briek Buitenland, aan ons blad benoemd en tot Augustus 1896 heeft zij met be kwaamheid en breeden blik de leiding van „ons buitenland" gehad. Aan een van Brusse's hand over deze wakkere vrouw verschenen artikel in de N.R.C. ontleenen wij het volgende: ,,'t Is opmerkelijk zooals in haar eigen bestaan de evolutie van de maatschap pelijke samenleving zich openbaart, vooral voor zoover die betreft de eman cipatie van de vrouw. Haar vader was officier; een officiersdochter was zij dus in de tweede helft van achttienhonderd. En wij stellen ons dat voor in de eng heid van allerlei deftig burgerlijke con venties. Hierbij de omstandigheid, dat officieren in dien tijd rusteloos werden overgeplaatst van noord naar zuid, van oost naar west, als pionnen op een schaakbord. De familie Van der Mey verhuisde dan ook soms twee, driemaal in één jaar van het eene garnizoen naar het andere. Wat voor de schoolsche op voeding van de kinderen niet bevorder, lijk scheen. Maar als klein meisje al had Henriëtte 't opkweeken van haar geest in handen genomen. Zij zat altijd met den neus in de boeken. En vooral de ge schiedenis van de menschenwereld hal haar belangstelling. Het middelbaar onderwijs voor meisjes begon in die dagen pas op te komen. Daar wilde zij aan meedoen. Maar prac- t scher dan in de historische studie vant haar voorkeur, scheen 't de ingewijden, dat zij zich zou voorbereiden op middel baar Duitsch, omdat deze taal haac van moederszijde gemeenzaam was, en omdat zij, vooral in baar Nijmeegschen tijd, gemakkelijk bij familie in Duitsch- land kon logeeren. In 1875 behoorde zij tot de eerste jonge vrouwen in ons land, die de acte behaalden, 't Zelfde jaar werd zij benoemd tot leerares aan de middelbare school voor meisjes te Goes. En omdat ze hier ook les zou geven in Nederlandsch, ging zij meteen door voor haar acte lager onderwijs en vervolgens voor de hoofdacte. De beperktheid van den onderwijs kring in Goes, waarop zij was aange wezen voor haar dagtaak, maakte dat zij" er naar hunkerde in de journalistiek te gaan. Toen aan de Middelburgsche Cou rant de aanvankelijk door P. L. Tak en vervolgens door Sibmacher Zijnen ver vulde post van redacteur buitenland open kwam. Henriëtte van der Mey meldde zich, twee dagen later was zij benoem 1, hoewel er ook nog twaalf mannelijke solliictanten waren geweest. Al was 't voor haar dien tijd volkomen 'n sprong :n 't donker. Want vóór haar waren er immers in ons land geen v rouwen opge nomen geweest in de redactie van een c.agblad en stellig niet voor de buiten- landsche politiek. Haar heele familie stond dan ook op haar achterste beenen, omdat ze voor zoo'n vage positie haar goede betrekking als leerares had weg gegooid. Maar zij zelf heeft 't zich niet berouwd. Want wat was 't een belang wekkende tijd, waarover zij in haar da- gelijksche beredeneerende artikelen de kroniek had te schrijven. De opkomst van de arbeidersbeweging, van socialis me en democratie over de wereld, hier te lande begrensd door Domela Nieu- wenhuys en Prof. Quack, toen overal milder, rechtvaardiger begrippen door braken. Behalve dan in het oer-stijve, behoudende Middelbrug, dat volkomen buiten dien opbloei van al deze nieuwe gedachten verstokt bleef in deftige con venties. Daar was 't nog een gebeurte-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1