^rouirtciale .Zeetuusche Abdijsiroop fa belderok van r00 Verdrijf ien Koest X/EEEL^ MEÜBELEM GORDIJNEN Stoomwasscherij „Zeeland" Per Kilo en per Stuk. No. 2 9 9. DRIE BLADEN. ZATERDAG 20 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Telefoneeren met Indië. DRAISItlA-vANVALKEMBURG'S-- LEVERTRAAN - die Uw ouden dag vergalt AKKER's ,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Defensie, De verbinding Amsterdam met den Rijn, BINNENLAND. DE UITBARSTING VAN DE MER API. LangevielesingeS D 197 - Tel. 637 Middelburg ZEELAND. Autobusconcessies. W egenverbetering. HARINGPLAATS MIDDELBURG TELEFOON 261 Tap ij t id n LEVERING FRANCO TEEKENINGEN EN STALEN OP AANVRAAG (Ingez, Med.) MIDDELBURG. De Eeuwige Stilte, Hullebroeckavond. Slijmoplossend (Ingez, Med.) WALCHEREN. ZUID-BEVELAND, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. II IIIIWIIMIIIIIIILfe- Het is nu al weer 'n paar jaar geleden, dat we het voorrecht hadden onder lei ding van ir. Koomans op de wijde Koot- wijksche heide o.a. het zendstation voor draadlooze telefonie met Ned. Indië te bezichtigen. En in een klein, onaanzien lijk kamertje achter in een houten loodsje, met molton-dekens wat afge schut, stond het marmeren mikrofoontje, waarover de vertegenwoordgiers der buitenlandsche en Ned. Provinciale persorganen hun gesprek voerden met de collegae van Indische, Maleische en Chineesche dagbladen op Java Het was heel belangwekkend en met enthusiasme hebben we allen over die kranige vooruitgang van de Nederland- sche techniek geschreven. Nu is dat anders. Het stadium van proefnemingen is voorbij en het heele geval ligt reeds ge consolideerd in dienstorders P.T.T., in voorschriften en aanwijzingen en mede deelingen aan het publiek ent in den postgids. Zooals we tot voor enkele jaren aan de „interlocale juffrouw" aanvroe gen: „wilt u me even met Goes 399 ver binden", zoo vragen we nu heel gewoon: „mag ik even Bandoeng no. XYZ van u?" En met de gewoonste stem van de wereld antwoordt de juffrouw: „ik zal u bellen meneer". Het mooiste van de zaak is. dat ze woord houdt: u wordt gebeld en uw vriend oFzwager, zoon of dochter, neef of nicht staat aan het andere einde van den draad met 'n paar duizend mijlen aether er tusschen! eni u kent net zoo gezellig over koetjes en kalfjes of over hoogst ernstige dingen praten als met een abonnee in Goes. Wel snel is de ontwikkeling gegaan. Den 7en October 1929 werd de reeds in enkele groote steden bestaande spreekgelegenheid ook tot Middel burg uitgestrekt en reeds den len Juli 1930 werd de gelegenheid om van uw eigen huis uit, voor uw eigen vertrouw de „kletsbelletje" dus, te spreken met Indië; voortaan kon men dit van alle Nederlandsche huizen, kantoren, hulp postkantoren en stations uit, doen. Er was echter nog een verdere ver betering in voorbereiding. Al is een gesprek met Indië stellig niet duur, toch kost het veel geld wat tusschen twee haakjes lang niet hetzelfde is. Vanwege den enormen af stand tot Indië zal dikwijls een telefoon gesprek, zonder feitelijke aanleiding, ge houden worden: om het persoonlijke stemcontact even te hebben; en te ge nieten. Teneinde dat groote voorrecht niet aan één persoon te binden, heeft het hoofdbestuur der P.T.T, in een aan tal plaatsen doen inrichten ruime spreekcellen of spreekkamertjes, waar vier personen tegelijk kunnen luisteren naar en deelnemen aan het gesprek met Indië. Dat is een mooi ding. Vandaag is zulk een keurig en doel treffende ingerichte, van de geluiden der buitenwereld geïsoleerde, „Indië-cel" in Middelburg gereed gekomen en in gebruik gesteld; dezen middag zou het eersio gesprek er uit gehouden worden, Zij i= juist bijtijds om nog te kunnen pro- ïteeren van de goedkoope Kerstge- sprekken: van 22 Dec.—31 Dec. kan man bijna voor half geld terecht, want een Ander k°St dan maa- f 15- !en vermeend m,eer: 33 Per drie minu- teelfoon ah r C *55* a^s de Indische teeltoon.abonnee thuis wil spreken in- plaats van in een telefooncel Maar in elk geval: het is de kosten wei waa-d, de stem van uw kind of bloed verwant na langen tijd over zoo groofen atstand eens weer te hooren! LEEUWARDEN- ~w (Ingez. Med.) Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. - Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend. slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. (Ingez. Med.) De Kamer is begonnen met het ver. werpen van de motie-E bels inzake financieelen steun voor verbetering van tertiaire wegen; er waren slechts 28 voorstemmers. Toen werd voortgezet de behandeling van de Defensie-begrooting, waarbij vele kleine punten ter sprake kwamen In antwoord op vragen, o.a, van deri heer Van Rappard (lib.) erkende de minister, dat bevordering van onder officieren nog langzaam gaat ondank genomen partieele maatregelen. Spr. zou echter zijn volle aandacht aan dit vraag stuk schenken. Periodieke bevorderin gen lossen het echter niet op. De heer Van Zadelhoff (s.d) pro testeerde krachtig t^gen het leveren van moordtuig aan vreemde regeeringen door onze artillerie-inrichtingen; hij diende een motie in, om dit te verbie den. Deze motie is verworpen met 55— 26 stemmen; de minister zei, dat het in ternationaal gebruik was, dat staats-mu- nitie-inrichtingen ook buiten de grenzen leveren1. Bij de afdeeling loodswezen be pleitte de heer Lockefeer (r.k opnieuw verlaging van de loodsgelden voor de haven van Vlissingen en Ter neuzen zoodat deze gelijk komen te staan met die, geheven voor de havens van Antwerpen en Gent. De heer T i 1 a n u s (c.h.) sloot zich hierbij aan en bestreed de tegen deze verlaging aangevoerde bezwaren De Minister zeide, dat door de daling van de waarde van den Belgischen frank de Belgische loodsgelden in waar de achteruit gingen. We zitten hier mid den in een vraagstuk van internationalen aard. Deze zaak kan .niet partieel tot op lossing worden gebracht. De beste op lossing ware dat men terugging op den voet van den ouden frank. Dit brengt artikel 3 van het bestaande tractaat ook mede. Het wetsontwerp tot verbinding van Amsterdam met den Boven Rijn is na eenige discussie z.h.s. aange nomen. Gistermorgen om elf uur had een nieu we uitbarsting, welke zwaarder was dan de eerste van den vulkaan Merapi plaats, waardoor het getal dooden thans 89 be Groote zielen dragen hun eigen leed en pogen niet anderen dit mede te doen dragen. draagt. Het bestuur neemt aan, ofschoon het meerendeel der lijken nog niet ge vonden is, dat dit getal der vermisten juist is. De resident van Magelang nam een zestiental slachtoffers in oogen- schouw. Deze waren door den heeten. luchtstroom ineengeschrompeld en tot op de beenderen verbrand. De gouverneur van de provincie Mid- dcn-Java A. H.. Neys, de resident en de regent bezochten 's middags het getrof fen terrein, maar waren genoodzaakt overhaast te retireeren, toen ontzetten de dreigende grauwe wolken met de vaart van een sneltrein uit den krater omlaag rolden. Dezen wolken omhulden alles in een vernietigenden, gloed. De be woners van de Gemer-Sabrang, een dui zendtal, moesten hunne woningen ontrui men, evenals die van de dessa's Sener en Krojo. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt,, dat uit het „Hamburger Tropeninstituut' bericht is binnengekomen van het ge lijknamige instituuut te Medan, melden de dat de Hamburgsche professor dr. Werner Bernhardt bij de uitbarsting van de Merapi is omgekomen. Dr. Bernhardt verrichte klimatologisch onderzoek' en had den vulkaan bestegen voor waar nemingen. (Ingez. Med.) Ged. Staten van Zeeland hebben af gewezen het verzoek van P. van Koe- veringe te Waarde van 25 Juni 1930 om wijziging van de hem verleende vergun ning voor een autobusd'enst van VC^aarde over Kruiningen naar Ierseke en omge- keerd, uitsluitend op Woensdagen, irr dien zin, dat zal worden opgeheven het gestelde verbod tot vervoer van reizi gers in locaal verkeer op trajecten WaardeSchorebrug en VlakeIerseke. Beschikkende op het verzoek van J. C. Krijger te Goes om vergunning tot hel in werking brengen van een autobus dienst van Goes over Wolphaartsdijk naar het Wolphaartdijksche-veer en om gekeerd (dagelijks, met uitzondering van den Zondag), besloten zij vergunning te verleenen tot het uitoefenen van dezen dienst. Beschikkende op het ongedagteekende verzoek van Joh. Eggebeen te Wol phaartsdijk, om wijziging van de hem verleende vergunning voor een autobus dienst op Dinsdagen van Oud-Sabbinge (gemeente Wolphaartsdijk) over Wol phaartsdijk naar Goes, en omgekeerd, in dien zin, dat hem zal worden vergund een autobusdienst in werking te brengen van Oud-Sabbinge (gemeente Wol- phaartsdijksche-veer en Wolphaartsdijk naar Goes en omgekeerd (dagelijks, met uitzondering van den Zondag), hebber, zij dit verzoek afgewezen. Ged. Staten van Zeeland hebben be paald dat over 1930 van de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting ten bedrage van f 198.000 zal worden be stemd voor de Provincie zelve f 56.112; voor de gemeenten Koudekerke, Bigge- kerke, Zoutelande en Wesikapelle te samen f 8.414.50; voor de gemeente Bruinisse f 16.524; voor de gemeente Goes f 28.145.50; voor de gemeente Wemeldinge f 18.364.50, voor de ge meenten en Middelburg en Veere sa men f 1435; voor den Polder Walcheren f 12.177; voor de gemeente Middelburg f 41.398 en voor de gemeente Westdorpe f 6734, zijnde 50 pet. der bedragen door die lichamen voor wegsverbetering uit gegeven. Bovendien wordt nog eens 25 pet. of de helft der bovengenoemde bedragen uitgekeerd uit de uit de Provinciale fondsen beschikbaar gestelde gelden. Ten slotte besloten Ged. Staten de onverdeeld gebleven gelden te voegen bij die, welke beschikbaar zullen wor den gesteld voor wegsverbeteringen ex wegenlijst 1931. De Excelsior fimonderneming te Rot terdam bracht ons gisteravond (en ook vanavond) in de groote Schuttershofzaal Scott's zoo noodlottige Zuidpoolexpedi tie: noodlottig, want de vier wakjkere, dappere kerels bleken na al den door stanen kommer, ïia al deze offerende doorzetting, toch geen pioniers: Amund sen was hun voorgeweest; noodlottig! oc-k want eenmaal over .het hoogtepunt heen, terugtrekkend, kon Scolt Ross- eiland niet meer bereiken. Aangrijpend tragisch wel deze laatste acte: dagboek bladen, verhalend van stilaan! verzwak kend weerstandsvermogen, van langzaam verslappende energie, van steeds beperk ter voedselrantsoen^ oprakende levens middelen, honger, uitputting. En daar- tusschen kaarten ter verduidelijking, en ter illustratie tel'kjens enkele flitsen de zer grauwe levenloosheid: de eeuwige stilte! Het eind van den man, die tenslot te journaliseeren moest: „Wij hebben geen eten meer, in Godsnaam, ontferm u over de onzen!" Een stille hulde ter nagedachtenis van van hen die vergeefs streden, hun land ter eere, de wetenschap ten dienste. In temperatuiuiaagten die gleen voorstel lingsvermogen kan benaderen. Daarvóór: veel geografisch belangwek kends '(zeer mooie ijsberg-opnamenveel interessants over de fauna opgenomen op tochten van het winterkwartier uit. Het leven van de zeehonden, dé roof- walvisschen, één acte gewijd aan die spe cifieke Zuidpoolvogel, den penguin, den mensch in gewoonten wel héél nabij!; en aan de roovers dezer streken, de Skua- meeuwen. Wie hiervan eens wat weten wil be- geve zich vanavond ScMrttershofwaarts. Plet was jammer dat gisteravond de schouwburg zoo akelig veel ledige zit plaatsen liet zien. De afd. Middelburg van de Nederl. Handelsreizigersvereeni- ging Rotterdam en haar Fondsenvereeni- ging had voor haar initiatief veel beter verdiend, Emiel Hullebroeck niet minder. De Vlaamsche zanger heeft zich, on danks het stijgen der jaren, nog steeds de vurige strijder van het Vlaamsche volk getoond. Bekende, iets minder bekende en weinig bekende liederen heeft hij ons ook nu weer gebracht; hetzij uit eigen keuze, hetzij op verzoek van aanwezigen. Er zijn oogenblikken van groot contact tusschen den zanger en zijn gehoor ge weest, er is mede gezongen en dit alles heeft zich geculmineerd in het slotwoord van Hullebroeck, een oproep tot Neder land om de Vlamingen in hun streven naar volledige erkenning te steunen. Maar nog sterker in het beantwoorden van „De Vlaamsche Leeuw" van den zan ger, met samenzang van het Wilhelmus, De pauzes werden door het strijkje Bakker-De Rooye-Vleugels met goede muziek aangevuld. Men zou dus in alle opzichten van een goed geslaagden avond kunnen spreken, als niet een incident moest worden ver meld. Bij den aanvang van de uitvoering bleek, dat de schouwburg-piano niet vol deed aan de eischen, die men aan een In Doozen 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten piano op een avond als gisteren mag stellen. Wij vernemen, dat de vocht en het niet aansteken der electrische ver warming in de piano de oorzaak zijn. Spoedig had een der afdeelingsleden een andere piano gehaald per vrachtauto en kon het gestaakte optreden van Hulle broeck ongestoord voortgaan. O. EN W. SOUBURG. Donderdag en Vrijdagavond gaf het Souburgsche fan farecorps „Vlijt en Volharding"dir. de heer J. v. Soelen, in het gebouw Re- hobo th alhier, een goed geslaagde uit voering. Beide keeren was de zaal gef- heel bezet; een belangstelling die deze nog vrij jonge vereeniging door ernstige studie en mooie prestatie zeer zeker heeft verdiend. Ook nu weer was de muziek' ,goed en vooruitgang merkbaar. Ter afwisseling wist deze vereeniging een aardige samenspraak te geven, die eveneens zeer in den smaak viel. WESTKAPELLE. Ter gelegenheid van haar 10-jarjg bestaan gaf het Dames koor alhier Woensdag)- en Donderdag* avond een zanguitvoering in „Het Kof fiehuis." Voor een talrijk publiek! bracht de vereeniging onder de bekwame leiding van den heer P. de Rooij uit Vlissingen die van de oprichting» af directeur van de vereeniging was, een tiental zamgf- jnumlmers. Hiervan werden cr twee met orke s Ib egel ei dim g uitgevoerd, o.a. het 'be kende werk „An der Schónen nlauen Donau" van Joh. Strauss, wat aan het slot op verzoek nog eens herhaald moest -worden. Na de pauze werd opgevoerd „Jan Ongeluk", blijspel in 3 bedrijven. Hierbij bleek dat ook op looineelgje» bied de vereeniging heel wat presteerde.' Er werd mooi spel vertoond en de spelers oogstten dan ook een dankbaar en welverdiend applaus. Het dameskoor kan wel op een paar uitmuntend geslaagde avonden terug zien. Den directeur werd een schemerlamp aangeboden. BORSSELE. De raad benoemde tot onderwijzer aan de openbare school den heer H. H. de Lozanne te Axel. Aan bet bestuur der bijzondere school zijn toegestaan: f 10 voor aanvulling schoolmeubelen, f 80 voor aanleg elec trische installatie en f 250 voor. aanleg waterleiding en inrichting closets in de school. Dit jaar moet weer f 633 van de vroe ger aangegane leening voor bestrating Monsterweg worden afgelost, de gun stige toestand der gemeentekas veroor- fechter nog 7 obligaties extra af te los sen, tol een bedrag van f 4500. KLOETINGE. De Raad ontving! bericht van Ged. Staten, dat de Minister vanl

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1