"■provinciale j?eeittuschc HUM HA Om de Homoeopathie. Jfuxee*. No, 2 9 3 DRIE BLADEN. ZATERDAG 13 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. ÏN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. tabletten BINNENBAND, ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. "flTf Ttleltwge van rijpe, tabakken. ZUID-BEVELAND, die ring het het nimg rag te na- lulp ;eld, van ren, loo- hel mil- jver >ten. de die lod- wijl king met het inde rom MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen Z30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE s N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ÜB3SS Daar valt nu eenmaal niets aan te ver anderen er is een deel van de bevoeg de Nederlandsche geneesheeren, dat vrij wel uitsluitend met geheel andere ge neesmiddelen werkt dan het overgroote andere deel. En het valt ook niet te ontkennen, dat deze twee soorten geneesheeren het niet al te best met elkaar kunnen vinden. De kleine groep, die wel eens genezingen bewerkstelligt, waarover zij nauwelijks durft spreken om niet voor kwakzalver uitgekreten te worden, be schouwt op het gebied van de genees- middelenleer en geneesmiddelen-aan wending de groote groep wel eens iet wat geringschattend, en omgekeerd be schouwen de grooten den homoeopaath want men zal begrepen hebben, dat wij dien op het oog hebben als een min of meer inferieur soort medicus, al heeft deze dan ook helaas, zeggen sommigen zijn officieelen titel als arts of/en doctor in de geneeskunde, mits gaders een groote praktijk en reputatie. En zoo gaat dat nu al jaren, en het zal nog wel jaren zoo blijven gaan. De hamoeopathie (dit is de geneeswijze die werkt met Belladonna D 3 en Aconitum D 7 en wat-al-meer) gaat rustig voort, bewerkt vele successen, vindt naast kri tische ook enthusiaste en overdreven adepten, en.... kan haar strijd om of- ficieele erkenning door vestiging van een leerstoel in de homoeopathie aan een onzer universiteiten maar niet win nen. Waarom niet Tja de minister zou er ditmaal mis schien wel iets voor gevoelen, want voor ons moeilijk te verklaren verschijn sel de aanhangers dezer geneeskun dige richting, zoowel artsen als patiën ten, zijn meestal min of meer geestver wanten van den huidigen minister van onderwijs. Maar de heer Terpstra is zelf niet deskundig, hij moet zijn adviezen inwinnen bij colleges die wèl deskundig zijn, en die willen er niets van weten. Op zuiver theoretische gronden wijzen zij het van de hand. De vraag, of de toediening van homoeopathische ge neesmiddelen mogelijk in een zoo groot aantal gevallen gunstige gevolgen gehad zou kunnen hebben, dat enkel daardoor een wetenschappelijke verbreiding van deze leer via een hoogleeraarszetel aan een onzer universiteiten gewenscht zou kunnen zijn, laat dit college buiten be schouwing ofschoon het daaromtrent van velerlei bevoegde Nederlandsche artsen wellicht een documentatie-mate- riaal had kunnen krijgen, waarvan men versteld zou staan. Aan de stukken over de Onderwijsbe- grooting voor 1931 is o. m. toegevoegd een door den minister ontvangen brief naar aanleiding van de adviezen, be treffende het instellen van een leerstoel in de homoeopathie aan een onzer uni versiteiten, uitgebracht door de Kon. Academie van Wetenschappen, afd. Na tuurkunde en door den Onderwijsraad. In dezen mrief van de afd. Natuur kunde der Kon. Academie van Weten schappen, handhaaft de afd. natuur lijk f het in haar bedoeld advies in genomen standpunt. Zij herhaalt, dat „de werkhypothese der z.g. homoeopathen nog nimmer tot de vaststelling van nieu we, goed geconstateerde feiten of wet ten aanleiding heeft gegeven," Dit nu noemen wij zonder meer getui genis afleggend öf van een laakbare on wetendheid, öf van een mogelijk nog laakbaarder Oost-Indische blindheid. Zijn al die homoeopathische genees heeren in Nederland dan kwakzalvers of stuntels? De heeren hadden maar eens met enkele der vooraanstaande mannen op dit terrein moeten gaan praten, dan zouden zij bedolven zijn geworden onder de „goed geconstateerde feiten"! De brief van de afdeeling voert dan nog tal van argumenten aan, b.v. „dat de stellers van het adres de eenheid van de wetenschap volkomen miskennen en niet schijnen te begrijpen," Welk een arm zalig argument, die dikke woorden. Hoe vaak is niet reeds door nieuwe ontdek kingen en volkomen gekeerde inzichten ondersthoven geworpen, die „eenheid der wetenschap" zooals wij die thans zien? De brief vervolgt dan: „Gelijk de Na tuurkundige afdeeling reeds eer deed op merken, is er zeker niets tegen, doch alles voor te zeggen, dat onderzoekingen worden ingesteld aan het ziekbed en in het laboratorium door daartoe bevoegde geleerden, uitgaande van welke onder stelling dan ook, dus ook van die, welke Hahnemann eenmaal uitsprak. Het valt niet te betwijfelen, dat de hedendaag- sche pharmacologen, die alle middelen aangrijpen, zich ook door deze hypothese bij hun onderzoek laten leiden. Er is echter niet de minste reden voor, dat zij, die dergelijke onderzoekingen verrichten, zich bij het publiek onder een afzonderlijken naam aanmelden. Zijn er echter die dit om één of andere reden wenschen, niemand zal hun het recht daartoe ontzeggen. De instelling van een onderzoek langs bepaalde lijnen door een groep van personen, legt echter al lerminst den Staat den plicht op, een leerstoel op te richten, die een door deze groep van personen aangehangen leerstuk aan de studenten zou hebben over te dragen. In stede van vooruitgang kan hierdoor slechts verwarring worden gesticht." Ook dit is weer een wijze van voorstel len der zaak, waarvoor wij geen bewon dering kunnen hebben. Het gaat toch niet om het instellen van onderzoekingen door bevoegde ge leerden die zijn immers al over heel de wereld jaren en jarenlang verricht maar het gaat om het doceeren van een geneesmiddelenleer, die geheel afwijkt van de dusgènoemde officieele, en die het zou struisvogelpolitiek wezen zulks te ontkennen een enorm aantal uiterst merkwaardige genezingen op haar debet heeft staan, óók van gévallen, waarin de allopathie het moest opgeven. Alles wat daartegen te berde wordt gebracht, is niet anders dan een herha ling van de argumenten, die de starre officeele- of meerderheidswetenschap al tijd pleegt te doen aanrukken, wanneer zij iets wil bestrijden dat haar niet aan staat of dat „niet past in haar hoogge roemde eenheid der wetenschap". Ons kan men, wanneer het gaat om genezing van kwalen en pijnen, heel die „eenheid" gestolen krijgen,, wanneer zij het voortdringen van een mogelijk zegen- brengende geneesmethode in den weg staat. Schrijver dezes behoort niet tot de overtuigde aanhangers van de leer van Hahnemann, maar dat is geen beletsel een woord van protest te doen hooren tegen de wijze, waarop de homoeopa thische geneeswijze in den lande zijn recht op erkenning wordt onthouder door hen, die wel de macht maar niet de kennis of het inzicht van d ez e zaak hebben. Toen het om de koeien ging met „Matafto", hebben wij er op gewezen, dat de reputatie van de een of andere deskundige ons minder woog dan de zuivere waarheid omtrent de bruikbaar heid van dat middel tegen mond- en klauwzeer. Wanneer het nu gaat om 't goed recht van een geneesmethode, die toegepast wordt door een aantal ernstige, zich vol komen van hun plicht en roeping bewuste Nederlandsche artsen, dan vragen wij met tienmaal grooteren aandrang, nu het om onzen medemensch gaat in plaats van om wat koeien: verlaat dien muffen doodpraat-weg nu eindelijk eens, neemt de homoeopathische geneesmiddelen en -methoden op in uw gezichtskring, ob serveert wat uwe collega-artsen met deze middelen weten te bereiken en als ge dan na ernstig waarnemen en overdenken tot het inzicht komt, dat ze maar wat kwakzalveren en minder be reiken, dan gij zelf welnu: kom dan met een oordeel voor den dag. Maar wegwerpen wat ge niet kent met de niet te ontkennen mogelijkheid dat het iets van waarde kan zijn da! lijkt ons voor de artsenwereld moeilijk te verantwoorden Waterstaat. Zeeuwesche belangen. Donderdagnacht voorz. V. Schaick laat zijn menschen werken, de zitting duurde tot 3 uur! is de waterstaats- begrooting behandeld. Wij ontleenen daar nog aan bij de artikelsgewijze be handeling dat dhr. K r ijg e r (c.-h.) de vrees uitte, dat het aanbrengen van een leidam aan de Westzijde van het Helle gat nadeelige gevolgen zal hebben voor de mossel- en oesterkweekplaatsen in de Grevelingen. 'Hij wenscht waarborgen en proefnemingen daaromtrent. De heer Bongaerts (ri-k.|) heeft Muurbloempjes in de balzaal zijn dikwijls rozen in de huiskamer. vertrouwen, dal het zoutgehalte voldoen de zal blijven in deze kweekplaatsen. De Minister sluit zich bij deni heer Bongaerts aan en zegt proefneming toe. IBij het artikel aanleg vluchtlha'Ven in den Stoofpolder te Zijpe zegt de mi nister naar aanleiding van opmerkin gen van de heeren Duymaèr, Van der Bilt en Krijger, dat zoo spoedig moge lijk tot den aanleg zal worden overge gaan. Pogingen van de Rotterdamsche Tramwegmij. om rechten op die vlucht— haven te verkrijgen, zijn spr. niet be kend, doch zouden bij hem geen gewillig oor vinden. De heer V. D. Bilt (lib.) hoopt, dat de vluchthaven althans op zoodanige plaats zal worden aangelegd, dat [de R.T.M.. geen moeilijkheden met haar tramhaven ondervindt. Bij art. 87 vragen de heeren Krijger (c.-h.) en Lockefeer '(r.-k.) en örop (s.-d.) bespoediging van de uitbreiding van de haven van Terneuzen. Waarop de Minister antwoordde, dat door het uittrekken van een memoriepost in beginsel reeds is besloten. De rest hangt af van finantiën. In de zitting van gister g'ing er vrij spoedig door een wijziging' van eenige artikelen der inkomstenbelasting en divi dend en tantièmebelasting. Verhooging gedistilleerd-accijns- Daarop het ontwerp tot verhooging van gedistilleerd accijns. De heer K o r- tenhorst (r.-k.) was sceptisch over de te verwachten 4 millioen meer op brengst en noemde de verhooging een fiscaal avontuur. De heer Schouten (a.-r.) vroeg uitstel der beslissing. De heer Boon (lib.) was er evenmin tover te spreken. -Het ontwerp zal de stabiliteit ver. toren en den smokkelhan del zal dan toenemen. "En ook d'e heer Oud (v.-d.) achtte 't onbillijk tegen over het bedrijf, dat zich juist hersteld' heeft. Ook de heer v. Vu uren (r.-k-.) zal tegenstemmen. Toen kwamen er een paar voorstan ders.- de heeren Teulings (r.-k.) en Rutgers van Rozenburg (c.-h.) Minister De Geer verdedigde het ontwerp uitvoerig. Het ontwerp is fin an - lieel noodzakelijk, aangezien de begroo ting een reëel tekort aanwijst en uitstel lot het accres der middelen loopt weer onverantwoordelijk is. De smokkelhan del wordt alleen gevoerd bij grove win sten. Vermindering van het gebruik vreesde de minister niet, d'aar dit het zelfde is van vóór de verlaging', en 't doet er, volgens den minister, ook wei nig toe Op de 4 millioen. is nu eenmaal gerekend. Dat deed het ontwerp aan nemen met 57 tegen 33 st. (tegen- de s. d., de v. d1., en drie r. k.) Toen nog het staartje der Justitiei- begrooting', waarbij de dames Katz en Bakker-Nort op betere outilleering van de kinderwetten, d'e voogdijraden, en op aanstelling van vrouwelijke kin derrechters aandrongen. Toen werd ook de Justitiebeerooting aangenomen en de vergadering verdaagd' tot Dinsdag. Bij Apoth en Drogist (iagez. Med,) TERTIAIRE WEGEN. De Voorztiter en dè Secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders hebben den minister van Waterstaat in een adres te kennen gegeven, dat zij met grootfc belangstelling kennis hebben genomen van de schatting in de memorie van toelichting bij de begroatmg van het Wegenfonds voor 1931, waaruit blijkt, dat voor de uitvoering van de werken, waarvoor de kosten uit het Wegenfonds zullen moeten worden bestreden, na; 1931 nog een bedrag van 430 millioen gulden noodig zal zijn en dajt dus de totale kosten der wegenverbetering verre zullen stij gen boven het in 1926 geraamde bedrag v,an 300 millioen gulden. Volkomen stem men adr. in irnet de in het vooriooplg ver slag door verscheidene Kamerleden ge uite meening, dat het noodigi zal zijn uit het Wegenfonds gelden beschikbaar te stellen voor de verbetering van de zoo genaamde tertiaire wegen. Zij zijn daar omvan oordeel, dat het noodzakelijk is, wil de wegen ver be tering met de noo- dige voortvarendheid worden voortgezet en zulks behoort naar hunne meening in het belang van het Nederlandsche volk zeker te geschieden zonder te grooten financieelen druk op het tegen woordige geslacht te leggen, dat de kos ten voor een deel der werkzaamheden worden bestreden uit een te sluiten lee ning. De gronden, waarop hun oordeel rust, zijn breeder ontwikkeld in een bij het adres gevoegde nota. Redenen -waarom adr. den minister verzoeken: le. te bevorderen, dat bij de Sta ten- Generaal de noodige voorstellen worden ingediend tot het sluiten van de bedoel de leening; 2e. maatregelen te willen treffen zoo nood jig door het indienen van een voorstel tot wijziging van de Wegenbelas tingwei waardoor uit het Wegenfonds aan de provinciën jaarlijks geiden wor den verstrekt met bestemming, onder een nader vast te stellen regeling, te wor den aangewend tot verbetering van de zoogenaamde tertiaire wegen. DE VEENKOLONIALE AARDAPPEL- MEELINBUSTRIE. Bij de Tweede Kamer is gister een wetsontwerp ingekomen tot het verlee- nen van een crediet van vier en een half mjijllioen gulden ten behoeve van de aardappelniceljudsutrie in de veenkolo nies. HET GOOISCHE NATUUR RESERVAAT. De gemeenteraad van Amsterdam heeft anderhalf millioen beschikbaar ge steld als bijdrage in de kosten van aan koop van gronden in het Gooi met be stemming tot natuurreservaat. Het bestuur van Handelsbelang zit nieit stil, en heeft tegen Donderdag in heit Schuttershof een bijeenkomst belegd, waarop de Coopmeel film zal worden vertoond. Deze film geeft een overzicht van het proces „van graan tot brood". Als tweede film wordt vertoond „Een modern ingerichte bakkerij". Beide films zijn afgestaan door de N.V. Meelfabrie ken der Nederl. Bakkerij'. De heer K. P'. Brusket.zal voor mu zikale illustratie der films zorgen, in de pauze zal het bestuur thee aanbieden. Het belooft dus voor de leden der vereeniging en hun introducées weder een leerzame, aangename avond te wor den. De voordacht voor de benoeming van een gemeente-vroedvrouw bestaat upjt tmeji. F. C. Hummel te Gorinchem; mej. P. Bas te Sim&lde en mevrouw G. Ren- ken—de Visser te Rotterdam. De Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarbij, zij in verband met de a.s. beslis sing over de voormalige vleeschhal ver zoekt er in ieder (geval vcor le waken, dat aan de karakteristieke architectuur der hal geen schade worde gedaan. De com missie verzet zich uit monumenten oog punt zoowel tegen het aanbrengen van lambrizeering, waardoor de merkwaar dige nissen worden verborgen, als tegen het beschilderen van het plafond, dat bij een Gothisch gewelf misplaatst te Gisteren meldden wij, dat de takel wagen van de firma de Dreu, te Arne- muiden een auto uit het water haalde, dit moest zijn de wagen der firma Louisse in de Gortstraat. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond sprak voor de .afdeeling Grijpskerke van de Vereeniging Ziekenhui sverp Leging op Wal cheren op een openbare vergadering in de voormalige openbare school, de heer Conducteur keek door 't portierraam, 2a beleefdhet spijt me zéér, Maar U zit daar 'utNiet Rooken.", Dus die pijp moet weg meneer. De meneer blies eetv blauw wolkje Door Het raam van de coupé. Conducteur zeidat verandert, Ca 11 gang maar, 't is KVE Ctinge Dooretibo^ ECHTE FR1ESCHE S3 e A44 20-50 a PER ONS (Ingez. Med.J L. Onderdijk van Middelburg, secr.-penn. dier- vereeniging. De 'vergadering was goed bezocht en verschillende personen stelden vragen. Na afloop gaven zich nog enkele aanwezigen, die geen lid waren op, en werd met de leden vergaderd, teneinde een nieuw bestuur te vormen wijl het oude bestuur door vertrek als .anderzins niet meer bestond. Het nieuwe bestuur is als volgt samen- jgesteld: A. Koets, voorzitter,, G. Boo gaard .secretaris en Jac Mersie, penning- meesier, OO'STKAPELLE. Woensdagavond had in de Hervormde Kerk de inleiding tot haar dienstwerk en voorstelling aan de gemeente plaats van de nieuwe wijkzus ter jinejl. A. M. Schaberg. Hiernij werd het woord1 gevoerd duor den voorzitter der vereeniging tot Christelijke wijkver pleging op Walcheren's Noord Weste lijk deel, aangesloten bij de „Z.H.D|.I." (Zeeuwsche Hervormde Diaconessen In richting), 'den heer L. J. van Voorth'uysen, en door ds. I. P. van der Waai, consulent van Oostkapelle. Zusier Schaberg is spe ciaal belast met den arbeid in die ge meente en te Grijpskerke. Het kerkjge- bouw was flink bezet. Gemeenteraad van Goes. GOES. De gemeenteraad van Goes vergaderd op Donderdag', den 18 Decem ber a.s. des voormiddags IO1/2 uur. Punten van behandeling; Vaststelling der notulen van de verga dering van 30 October 1930. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belasting. Verzoek van den heer ds R. J. van der Veen om ontslag als lid dér Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. Voorstel tot het huren va.11 een stukje grond op het Ravelijn; tot onderhandsche verhuring van een der huisjes aan den Westhavend'ijk, he- hoorende tot heL Gemeente-Gasbedrijf; tot vaststelling van rooilijnen voor het ontworpen stratencomplex ten westen der Middelburgsche straat.; tot het aan brengen van verharding op het gedeelte van den Westwal, loopende vanaf d'e Ag- nesigang naar de Brouwersjgang; 2e sup pletoir-kohier der Hondenbelasting voor (iet jaar 1930. Voorstel tot herziening der regeling van de huur van de wonin gen Voorstad nos. 30 en 32. Besluit van liet Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting dier instelling' voor het jaar 1929. Rekening van het Burgerlijk Armbestuuur over het jaar 1929. Voor stel tot wijziging der gemeente-begroo ting voor het jaar 1930. Benoeming van leden in onderscheidene Commissies en Besturen. Voorloopige vaststelling der

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1