IBrotnnciale MUCH DOOR ALICE CAHPrar No. 2 9 1. DONDERDAG 11 DECEMBER 193 0. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENBAND. PEPERMUNT i ZEELAND. WINT&RHANDtNT WIMTE-RVOtTEN? KLOVEN GE/DQOMGEN LIPDBNT MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2 30. elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg*'i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits u drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ci „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceel TWEEDE KAMER, Justitie. Weer allerhande min of meer kleine wenschen: De bepalingen tegen onge- wenschte perspublicaties en verscherping van het optreden tegen opruiing en gods lastering; verbetering van de uitvoering der kinderwetten (Mej. Katz (c.h.); af schaffing van het gijzelingsinstituut, wet telijke regeling der lijkverbranding en van het bezoekrecht na echtscheiding (resp. de lib. heeren Van Rappard en Boon); de herziening van het bin nen vaartrecht (de heer D u y m a e r a.r.); op wegnem'ng der wettelijke belemme ring tot echtscheiding (de heer W ij n- koop). Voorts vroeg de heer Duys (s.d.) wettelijke regeling der controle op het bankbedrijf en ziekteverzekerings maatschappijen. De heer Zandt (s.g.) vroeg maatregelen tegen godslastering en zedenverwildering, en wederinvoe ring van de doodstraf. Minister D o n n e r vond, dat wette lijke controle op het bankbedrijf zeer belemmerend op dat bedrijf zou werken, en zeide verder aan allerlei zijn aan dacht toe. De heer L i n g b e e k (h.g.s.) en Duys (s.d.) klaagden over gevallen van partijdig optreden bij benoemingen bij de rechterlijke macht. De minister vond, dat hierover geen ongerustheid, hoefde te bestaan. Hij zou gegronde klachten onderzoeken. Er waren nog pleidooien voor bijeen- brenging van gevangenen naar hun godsdienst, althans, voor katholieken en Israëlieten (mej. M e ij e r r.k)., voor verrtrming van geestelijke vrijheid van gevangenen, en verbetering der arbeids voorwaarden, voeding, hygiëne en ont spanning in de gevangenissen (de heer Duys s.d.) De minister zegde hiervan overweging toe. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie komt de Kerstdagen op Het Loo doorbrengen en zal daarvoor Dinsdag 16 December al daar aankomen. TERTIAIRE WEGEN. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité heeft aan den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op den steeds toenemenden druk, welken het onderhoud van de z.g. tertiaire wegen op de daarmede belaste onderhoudplich- tigen legt. Deze onderhoudplichtigen, veelal weinig financieel krachtige plat telandsgemeenten en waterschappen, zijn niet bij machte aan de steeds toe nemende kosten van onderhoud welke het vrachtauto- en motorverkeer voor deze wegen veroorzaakt, het hoofd 'te bieden. Financieele onmacht brengt mede, dat het onderhoud van die wegen te wenschen overlaat, waarvan ook de wielxijdcrs de nadeelige gevolgen onder vinden. Waar het belang van het mo derne snelverkeer en het mechanisch vrachtvervoer mede hierin is gelegen, dat het zich niet tot de hoofdwegen be perkt, maar grondstoffen en producten vervoert rechtstreeks van producent naar consument, wordt volgens adr. der halve 't met de totstandkoming van de Wegenbelastingwet beoogde doel mis kend, mdien ook niet wordt gestreefd om ten behoeve van het verkeer over deze z g. tert'aire wegen een draaglijken toestand te scheppen en de steeds zwaarder wordende financieele lasten voor de onderhoudplichtige plattelands gemeenten en waterschappen door steun uit het Wegenfonds te verlichten Adr. beveelt ter bereiking van dat doel in het adres eenige middelen aan. Adr. komt met kracht op tegen een inkrimping van de Rijksbijdrage aan bet Wegenfonds. In plaats van voor een verlaging zou veeleer aanleiding zijn voor een verhoo ging van dit bedrag in overeenstemming met het normale accres van de voor de onderscheiden takken van Staatszorg vereischte uitgaven. Op een verhooging van deze bijdragen, wordt mitsdien aan gedrongen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In de gistermiddag gehouden bespre,- king van de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht met den perso>- neelraaa heelt de directie medegedeeld, dat zij besloten had aan het personeel over 1930 een gratificatie toe te ken nen ten bedrage van hvee dagen loon met een minimum van f 10 DE HALLEN VAN DE NENIJTO. B. en W. van Rotterdam hebben op vragen van het raadslid dr. Reeser ge antwoord, dat de hallen der Nenijto niet als concertgebouw kunnoyi worden inge richt- Opbouw, verwarming, ventilatie, enz. voldoen geen van alle aan redelijke eischen. Het heerlijke van het licht komt al leen uit door duisternis en schaduw. Zoo is het ook met het geluk. Met beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrisschinq. (Ingez. Med.) 37. „Kijk, daar ziet u ze, daar is kapitein Holliday met zijn dikke, Spaansche vriendin. Een vreeselijk mensch." Haar blikken volgend, ontdekte Roger den gevreesden Arthur, die op noncha lante manier het diner bestelde voor zijn vis a vis, een kolossale, donkere ver schijning, overladen met paarlen en dia manten. „Is zij een Spaansche?" „Ja, uit Argentinië, ik heb ze hier meer samen gezien. Ze heeft hem die be trekking aangeboden", en haast had ze er bij gezegd: ,,en uw stiefmoeder is jaloersch op haar". „Weet u veel van Holliday?" vroeg Roger half schertsend, half ernstig, ter wijl hij haar over het menu heen aanzag. Ze lachte vroolijk. „Ja, dat doe ik. Ik heb u al gezegd, dat zijn type mij interesseert. Caviaar of pompelmoes? Caviaar, dat lijkt me lekker." „Mij ook en zullen we dan nemen een spécialiteit van het huis, duivenpastei?" „Uitstekend, ik heb honger en ik heb Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 30 Nov. tot en met 6 Dec. in de provincie Zeeland bedroeg roodvonk: Tholen 4, Diphtiherie (Heinkenszand 4, Poliomyelitis (kinder verlamming) Ossenisse 1. In deze week zijn geen gevallen van encephalitis na express geen thee gedronken." „Ik ook niet, maar om een andere reden. Ik heb baccarat gespeeld, de speelzaal was open en ongemerkt ging de tijd voorbij." „Hebt u gewonnen?" „Wees maar niet bang, het geluk was tegen mij. Hebt u lust in champagne?" „Heel graag." „Prettig, dat we dezelfde smaak heb ben. Aannemen." ,,'t Is 'n echte tractatie", zeide Esther. „Ik ben zoo lang geheel onthoudster ge weest, en u ook; u drinkt niets anders dan mineraalwater.'' „Ja, voor mijn teint, net als mijn stief moeder." „Zij gebruikt haast nooit wijn. Vindt u haar ook niet heel mooi? Ze is een van de bekoorlijkste vrouwen die ik ooit ge zien heb." „Ja, dat is zij", zeide hij zacht. „Thé- rèse kan het velen dat men naar haar kijkt. Bekoorlijk, dat is het goede woord. Maar er is iets dat niet bekoorlijk is". „En dat is?" vroeg ze nieuwsgierig. „Haar handen." Ze knikte bevestigend. „Dat vind ik ook, ze passen niet bij het overige, al onderhoudt zij ze nog zoo keurig." Na een oogenblik stilte vervolgde Ro ger: „Een phycholoog heeft me eens verteld, dat die handen u moet me niet verkeerd begrijpen, want hij sprak van het type hand behooren bij de niet fatsoenlijke vrouwen." inenting ter kennis van "het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht.' MIDDELBURG. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel. De vergadering van Vennooten der Zeeuwsche Voeder- en Kuustmesthandel heeft, nadat het i aar verslag was uitge bracht, de balans en de winst- en Ver liesrekening goedgekeurd. Daarop is de periodiek aftredende se- pretaris van commissarissten jhr. P. J. Boogaert herkozen als zoodanig. Ten aanzien van het voorstel tot ont binding gingen uit de bijeenkomst stem men op .die aandrongen op een reorgani satie. Aangezien niet voldoende aandeden ter vergadering vertegenwoordigd waren, is de beslissing over dit punt uitgesteld tot' een volgende bijeenkomst.. Het garnizoen. Gisterenavond kwam het comité tot behoud van het garnizoen in het Militair Tehuis te samen ter bespreking van het antwoord, dat de voorzitter van den mi nisterraad had .gezonden op een request van het comité in verband met de ver mindering van het garnizoen. Ter sprake kwam tevens de mededee ling van den Minister van Defensie in de memorie van antwoord, dat hij nim mer het voornemen heeft gehad hipt garnizoen te Middelburg op le heffen en dat dit ook thans niet in zijn voornemen bigt- Bij deze besprekingen kwam naar vo|- ren ,dat men bij een audiëntie van dei- zen bewindsman vernam, dat bet niimj- tner in z ij n plan zal liggen het ig|ami- zoen hier op te heffen, maar men had dan ook voornamelijk gewezen op de igroote wenschelijkheiid het garnizoen niet te verminderen en Zeeland niet geheel van militairen te outblooten. Inzake het antwoord van den voor zitter van den ministerraad werd er de nadruk opgelegd, dat als bezwaar te gen een grooter garnizoen vooral naair voren is gebracht het gebrek aan vol»- doend en geschikt oefenterrein. Aan de hand mede van ineeningen van. deskun digen, was het comité van oordeel, dat ook dit motief niet op gaat en dal' de mogelijkheid van uitbreiding van het oe fenterrein zeker niet is buitengesloten Het comité was tenslotte van meening. dat het zijn pogingen om het garnizoen op zijn oude sterkte terug te brengenj :nog niet mag opgeven en besloot zich nogmaals met een brief tot den minis ter van defensie te wenden, waarin er op zal worden gewezen, dat het Comité niet Igerust is gesteld door hetgleen in de memorie van antwoord is medege deeld, en waarin de vraag zal worden HOOFDSTUK XVII. Zij was zoo stil, dat hij bevreesd werrJ haar geëergerd te hebben, maar dat leek hem toch onwaarschijnlijk, daar had ze te veel gezond verstand voor. „Zij kan het natuurlijk niet helpen, dat ze zulke handen heeft", vervolgde hij op veront schuldigenden toon. ,,'t Is iets bijzon ders." Bij zich zelve herhaalde Esther de woorden: „behooren bij de niet fatsoen lijke vrouwen." De handen van lady Clifford verklaarden haar nu veel van haar karakter. „Hier zijn de cocktails," Glimlachend kwam ze weer tot zich zelve en nam het ijskoude glas, dat hij haar aanbood. „Mogen ons beider wen schen vervuld worden." „Vroolijk liet ze haar glas tegen 't zijne klinken en dronk. Toen bedacht ze zich dat Holliday eenige weken geleden de zelfde wensch had geuit. Wat zou Holli- day's wenscli zijn? Ze had toen aan iets heel bepaalds gedacht. 't Was een gezellig dineetje; ze lach ten en pralen met een luchthartigheid, die voornamelijk door de champagne ver oorzaakt werd. Ze spraken over alles en nog wat, m a ar wat ze zeiden deed er niets toe. Ze gingen op in elkaar en het allergewoonste gezegde kreeg daardoor groote beteekenis. Ze vergaten alles om zich heen, ze schenen te zijn op een klein eilandje midden op een onbevar ren zee. Igieslela, of de minister kan toezeggen, dat het garnizoen zal worden versterkt, als het Comité krachtige pogingen aanwendt om' uitbreiding van het oefenterrein te verkrijgen, en daarin slaagt in den loop der discussies werd ook nog gezegd, dat nu men alhier alleen de miitrailleursafdeeling van het 14e re- gilment in garnizoen heeft, het aantal 'manschappen in den zomer hoogstens 60 en in den winter 26 zou bedragen,, Het Comité zal opnieuw vergaderen als op den te zenden brief aan den mi nister van defensie antwoord is ontvan gen. Gisterenavond kreeg een inspecteur van politie mededeeling, dat een man bij de Langevielebuitenbrug Ir achtte kinde ren mede naar het Bolwerk te lokken. Een direct ingesteld onderzoek leidde tot de aanhouding van een gehuwden man, woonachtig te Vlissingen, vader vatn een groot gezin, van wien heel spoedig bleek, dat hij ook vrpuwen op zeer ongepaste wijze had aangepakt. De man is naai' het bureau overgebracht en het onderzoek wordt voortgezet. I)e Moudhartnonca-Vereenig'ng Cres cendo", onder leiding van den heer G. Wageinvoort, geeft Zaterdag, zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, een uitvoerïr in het Schuttershof. Het pro g(ranitma bevat voor de pauze een tien tal 'numrers muziek en na de pauze een tweetal één acters. WALCHEREN. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Op de weegbrug alhier zijn in de afgeloopen campagne gewogen: 5,966.360 K.G. sui kerbieten (bijna 1% millioen meer dan in 1929) en 96110 K.G. pulp. Gemeenteraad van St. Laurens. ST. LAURENS. Woensdagmiddag ver gaderde de raad. Onder de ingekomen stukken bevond zich een klacht van A. Corbijn over slecht drinkwater en het niet brandvrij zijn van zijn schoorsteen.' Dit stuk wordt ter afdoening in han den gesteld van B. en W. De V o o r z. doet mededeeling ^an de plaats gehad hebbende nieuwe "hfuisnum- mering in verband met de a.s. volkstel ling. Tot tellers voor deze volkstelling zijn aangewezen de heeren D. Luteijn en S. de Putter. Voorts stellen B. en W. den raad voor aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk voor een tijdvak van '20 jaren een jaar- lijksche vergoeding voor het gebruik van den toren met klok en uurwerk toe te kennen van f 100 inplaats van. "f 80 waar voor dan een nieuw torenuurwerk met [zoo mogelijk 3 wijzerborden door de (kerkvoogdij zal worden aangeschaft. De h eer Boon dankt B. en W. voor de spoedige behandeling van zijn hier omtrent in de vorige zitting gedaan ver hoek. Hij krijgt echter liet idee, dat de gemeente te veel betaald Dte' Voo rz. licht toe ,dat alle kosten voor rekening van de kerk zijn, ook de jaarlijksche en geeft een berekening van de uit te „Hebt u lust wat te dansen?" De heerlijk geurende koffie was te v/arm m te drinken, de saxophones noo- digden hen uit ten dans. „Dolgraag." Te midden der andere dansende paren drukte Roger eens extra haar hand. „Heb ik het niet gezegd?" „Wat hebt u gezegd?" „Dat u zeker heel goed zoudt dansen, de eerste keer dat ik u zag." ),Zoo, hebt u dat gedaan", zeide zij zeer verblijd en gaf hem zijn handdruk terug. „Dat vind ik prettig; ilc heb liever dat u lof toezwaait aan mijn danskunst dan aan mijn karakter." „O van u karakter weet ik' niets af", zeide hij lachend. Hij amuseerde zich kostelijk. Onder al de jonge meisjes die hij kende, was dit j'onge ding, dat zoo hard werkte, de eeni ge die hem geheel vatte. Hij* had niets tegen die andere meisjes, ze waren héél aardig, maar een beetje bedorven, omdat ze altijd rijk waren geweest, maar ze 'hadden niet de frischheld die dit mesje zoo aantrekkelijk maakte. Ze was heel intelligent, had iets echt vrouwelijks en in de heele zaal was er geen die ter zoo lief en aardig' uitzag. Haar houding en manieren waren even gracieus en ver zorgd als haar toiletje was. Een echt raspaardje, oordeelde hij. Hij vond het niet heel prettig toen zijn kennissen Graham en Marjorie Kent bij hen kwamen zitten. „Ik hoop dat u het niet vervelend GEBRUIKT DE BEKENDE PftUS 20 CENT B'J ALLE DROGISTEN. (Ingez. Med.) (keeren vergoeding. Z. h. st. wordt het voorstel aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de heeren G. F. Weeda, L. Marinissen, A. van Langevelde en W. Rooze en geko zen lot lid van de plaatselijke commissie van toezichl op het lager onderwijs in de vacature van den heer De Brockert, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wensebt te komen, de heer G. Prins. Bij liet voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. 1931 de secretarie eiken werkdag, oehalve Zaterdags voor het publiek open te stel len van 9 tot 12 uur des voormiddags merkt de heer Marinissen op, dat het niet in den middag geopend zijn op het platteland wel bezwaren met zich brengt. De heer Boon vraagt deze wijziging goed bekend te maken, waarop wethou der S i m o n s e antwoordt, dat dit be halve door de gebruikelijke aanplakking, ook per advertentie zal geschieden. Daar dit de laatste raadszitting in dit jaar is, dankt de voorzitter de le den voor de aangename samenwerking en wenscht hij hen met hunnen gezin nen bij de wisseling des ja ars Gods ze gen toe. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. Omtrent het geschil tus- 'Schen de Jamfabriek te Kapelle en B. en W. der .gemeente Kapelle meldt men ons nader, dat de kwestie moeilijk is op te lossen, daar als met een kleine ver betering de zaak in orde kon gemaakt worden er geen sprake was van moeilijk heden. Aan de voorwaarden door B. en W. gesteld blijkt zeer moeilijk te voldoen. 'Behalve velen, uit omliggende 'ge meenten woont toch het meestte perso neel 'te Kapelle, waar ook zeer vele menschen, die groenten enz. schoon maken, zullen getroffen worden. Het ge beurt wel dat alleen aan deze menschen f 1000 per week aan arbeidsloon wordt (uitbetaald. De stopzetting zou een ramp worden voor Kapelle, vooral in deze tijden. NOORD-BEVELAND. Ongeval door slechten weg. Men schrijft ons uit Wissenkerke: Woensdagnamiddag bevond de wed. J, M.de L. zich op die rechterzijde van den weg tusschen 't dorp en de Hooge vindt dat we ons bij u voegen", zeide miss Kent, „maar mijn broer heeft zoo meer dan genoeg van mij, dat hij u graag een paar dansen wil afbedelen, miss Rowe." Marjorie was 26 jaar oud en geleek een slanke zigeuner n, met haar donkere haren in een wrong gedraaid en mei de armen vol ringen en banden. Esther vond haar aardig, zoo vroolijk en recht door zee. De broeder was j-onger en blijkbaar een van die verlegen zielen, die gefol terd door hun beschroomheid, toch. hun koppig vastgehouden doel weten Ie be reiken. Nu was klaarblijkelijk Esther zijn doel. Met onverholen bewondering staar de hij haar am, al blozend tot onder zijn haren. „Mag ik dezen dans van u hebben?" vroeg hij dadelijk. Glimlachend stond ze op. Ze bemerkte dat ze in waarde steeg in Roger's oogen omdat ze ook bij anderen in den smaak viel. Dit was nu weer echt iets voor een man, maar hij werd er haar te liever om. Roger danste met Marjorie, die hij zijn heele leven gekend had, en voortdurend lette hij op het aardige figuurtje in luch tig rose, wanneer het zijn gezichtsveld kruiste. Graham was over de zes voet lang, dus telkens keek haar 'krullebol naar boven als ze met hem praten wilde. (Wordt vervolgd!

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1