^Provinciale ifeeutusche XXTEL^ - NIVEA 'Regen, wind of sneeuw MAANDAG 8 DECEMBER 193 0. 173e Jaargang. lil: DOOR ALICE. CAMPBË STJi tnhZJ0-0dat ze zich- als ze BINNENLAND, MIDDELBURG De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieter3traat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke r&g*i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 2 8 8. De inwijding van den Goesschen beiaard. Het is mogelijk niet de officieele on derscheiding, welke de vakmenschen maken, maar voor ons gevoel is het ver schil tusschen een beiaard en een klok kenspel dit, dat men op den eersten muziek kan maken, terwijl het op 't laatste als maximum van muzikale pres tatie mogelijk zal zijn met één vinger „Ziet de leliën des velds" of een soortge lijk hoog-poetisch liedje te kunnen af tikken. Nu zal het allicht mogelijk wezen op zoo'n eenvoudig klokkenspelletje met eenige muzikaliteit, slag-vaardigheid en originaliteit, ook nog wel aardige effec ten te bereiken, maar het echte beiaard spel, zoo, dat men geboeid blijft staan luisteren naar de bronzen en zilveren stemmen, die uit de hoogte het oor des aardschen muzikalen stervelings berei ken en aangenaam streelen dat kan men toch slechts genieten op wat wij dan noemen een echten beiaard: een klokkenspel van een kleine 40 of meer klokken, met een goede speeltafel Nu zullen we ons niet in technische details verdiepen, geen beschouwingen over klavier en stokkentafels, over onze en de Vlaamsche ophanging der klokken en over broek- en tuimelaar stelsels, gaan houden, en al evenmin thans en hier aandacht wijden aan het feit, dat er inzake deze technische aan gelegenheden zoowel als wat de onder linge over-eenstemming of zuiverheid betreft in Goes nog wel zooals overal en bij alles in dit aardsche tranendal een en ander te wenschen overblijft. Hoofdzaak is, dat wij met vreugde kun nen en willen getuigen, hoe Zaterdag avond is gebleken, dat Zeeland er le Goes een nieuwen echten beiaard heeft bijgekregen. Ze moge dan in de lagere klokken nog niet kunnen wedijveren met onzen Langen Jan in de hoogere over treft zij dezen wel eens, en als geheel is het een schoone en liefelijke aanwinst voor Bevelands hoofdstad. Van 56 verleden Zaterdagavond heeft onze stadsbeiaardier de heer Th, C, Ferwerda, te Goes een bespeling ge geven, die ondanks duisternis en winter weer, de aandacht en, nadat zij van hunne verwondering over de mogelijk heden van het klokkenspel op hun zoo bescheiden gewaand carrillonnetje beko men waren, de bewondering der wande lende luisteraars en luisterende wande laars ten volle had, Met een groote vaardigheid en met, door de geregelde bespeling van het kla- 34. verscheidene malen dien middag zag- ze Rogers belangstellende blikken op f.1.? "jV?u -*j Ze kad £enoeg vrouwe lijke IJdelheid om te willen weten of hij aar aar ïg vond in haar wijnroode jurk, fuum°? SetrtheerIiik o» niet haar 'cos- tijd had, voor het dmer verkleedde J?WV7 n-at' Z°0als ze daar zat °P een laag stoel je, ze er al heel jong uit zag, net een klein meisje. Hij. geloofde ook dat ze heel vroolijk kon zijn zon der onnoozel te wezen, iets wat weinii jonge meisjes kunnen. b „Houdt u van dansen?" vroeg hij oo eens. v „Dol veel." „Weet u wat, dan gaan we morgen di- neeren in het casino en een beetje dan sen. Hebt u lust?" „'t .Zou zalig zijn, maar kan dat wel? Ae keek miss Clifford aan. „Waarom niet, lieve kind? Wanneer uw dienst om is bent u baas over uw "Jd. U hoeft niet zoo lang te blijven. m bent u te verslapen," „Nu dan dolgraag", zeide Esther met vier van den Langen Jan, verkregen muzikale klokkenisten-ervaring, heeft de heer Ferwerda den Goesschen beiaard ingewijd. Dat tinkelde en twinkelde daar van boven onder den vernieuwen dak ruiter, en het klonk zoo helder en fijntjes door de winterlucht, dat we menigeen, tot Goes' eersten burger toe, hoorden zeggen: „zoo hebben we het nog nooit gehoord." Zooals andere Zeeuwsche, Nederknd- sche en Vlaamsche steden hun zingenden toren hebben, zoo heeft Goes nu zijn zingenden dakruiter gekregen Van ganscher harte wenschen wij het geluk met dezen aanwinst als bekroning van de restauratie zijner schoone kerk. En spreken de hoop uit, dat, evenals in Middelburg geschiedt, men ook te Goes er naar zal streven den vernieuwden en vergrooten beiaard dienstbaar te maken aan de bevordering van het voor Zee land zoo belangrijke vreemdelingenver keer, door er b.v. ook zomer-avond con certen door kundige beiaardiers te laten geven. Want de bevordering van het klok kenspel in Nederland is ons aller belang stelling en medewerking waard: het is een algemeene waardeerbare en schoone volkskunst, waar een ieder van genieten kan. HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN. Bij Kon. besl. zijn benoemd met in gang van 1 Januari a.s. bij den Hoogen Raad tot president mr.' A, Fentener van Vlissingen, thans vice-president, en tot vice-president mr. mr. H. M. A. Savel- berg, thans raadsheer in gemeld college DE WATERSTAATSBEGROOTING. Aan de Memorie van van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer van de Waterstaatsbegroot ng, ontleenen wij nog Wanneer de minister er toe kan me dewerken om de werkgelegenheid in verschillende deelen des lands te ver ruimen door in zake van wegenverbete ring en bruggenbouw zijne bes issing over de uit te voeren ontwerpen niet langer dan strikt noodzakelijk is, aan te houden, kan men op hem staat maken. De vraag over de wenschelijkheid van een tweejaarlijksche begrooting raakt het algemeen regeeringsbeleid. Het vraagstuk van de bindend verklaring van de bepalingen van collectieve arbeidscontracten in de be stekken van Rijkswerken is deelt de minister namens de geheele regeeri.ig mede nog in onderzoek en daarom trent is ook nu nog geen beslissing ge nomen. De minister is van oordeel, dat uit voering van Rijkswerken in den regel na openbare bested'ng dient te geschieden. Voor het westelijk gedeelte van ons land wordt in overleg tusschen den Rijkswa- Baaraasearaaaas—aa stralende oogen. „Prachtig, het zal een echte fuif zijn. dat hebben we allebei noodig." Alleen op haar kamer dien avond, be schouwde Esther met welgevallen haar mooiste avondtoiletje, dat ze in Parijs had gekocht. Ze had het nog maar eens aan gehad. Het was een cadeau van miss Terriss. Gemaakt van perzikkleurig chiffon, was het allerbekoorlijkst zooals het daar uitgespreid lag op haar bed. Een fijne bloem van zilvergaas werd op den schouder gedragen en de bijpassen de schoentjes waren van zilverachtig leer sober en smaakvol. 't Is beelderig, dacht zij, het japon netje streelende. Wat een geluk om het hier te dragen, waar de menschen zich zoo elegant kleeden. Voor den spiegel staande hield zij het voor zich. Ja, deze soort rose stond haar zeer goed en ver hoogde den gloed van haar bruine haar en het zachte rood van haar wangen. Zon hij me ook aardig vinden? peinsde zij. Of ben ik alleen maar goed om me de te dansen? Nu het doet er niet toe. Ik moet wat vroolijkheid hebben. Ik hoop dat de dokter geen bezwaar maakt. Maar waarom zou hij? Ik zal mijn ver pleging niet verwaarloozen. En toch, hij is zoo'n rare man. Dat is er tegen om den dokter in huis te hebben. Vervelend. Een half uur later was ze bezig met haar handen te manicuren en niets geen slaap hebbende, ging ze een bad nemen. De badkamer was tusschen haar kamer en dien van den dokter. Het was er zoo stikkend warm dat ze het venster wijd De ervaring leert, dat velen, door hunne ervaringen, niets leeren. terstaatdiensten getracht richtsnoeren vast te stelen om tot normalisatie van scheepvaartwegen te geraken. Bij de wegenverbetering wordt niet aan een bepaald wegdek de voorkeur g - geven, doch wegdekken van verschil lende constructie worden toegepast daar» waar die toepassing onder de gegeven omstand gheden het meest economisch toeschijnt. Het toezicht op de naleving van vei ligheid en verkeersvoorschriften berust thans bij de rijkspolitie, de marechaussée en de gemeente-polit e; in Gelderland bovendien bij de provinciale verkeers politie; in Gelderland bovendien bij de provinciale verkeersinspect e. De vraag, of daarnaast de instelling van een rijksverkeerspolitie of aanstel ling van onbezoldigde rijksveldwachters gewenscht is, is nog in onderzoek. De minister stelt het op prijs, dat de in het Brabantsche vaarwater en het Helle gat te ondernemen werken instemming hebben gevonden. Of de werken in het Hellegat nadeelige gevolgen voor ander vaar- en vischwater, met name voor de kweekplaatsen van mosselen en oesters in de Grevelingen, zullen te weegbrengen, meent de minister voors hands te mogen betwijfelen. Het is in onderzoek. De vraag, of de tarieven voor het reizigersvervoer op de spoorwegen te hoog zijn, wordt ontkennend beantwoord Er zijn nog twintig nieuwe derde klas r ij tuigen in besteding, die vóór den zomerdienst 1931 in dienst gesteld zullen worden. Met den minister van financiën is onlangs overeenstemming bereikt op de zen grondslag, dat steun zal worden ver leend voor het herstellen van werken, die door den watersnood 19251926 schade hebben geleden en welker onder houdsplichtigen niet in staat zijn geble ken de herstelkcstcn zonder steun van anderen te dragen. DE RADIO-UITZENDING, Aan de Memorie van Antwoord op het V.V. der begrooting van het bedrijf der P. T. T„ zegt de minister van Water staat, dat 't hem bekend is, dat de zend- tijdverdeeling, zooals deze sedert 1 Juli 1930 van kracht is. aanleiding tot klach ten gegeven heeft. De inhoud dier klach ten heeft hem evenwel niet kunnen overtu'gen, dat de door hem genomen beslissing onjuist is. Zoolang niet alle al gemeene omroepvereenigingen bereid zijn op voet van gelijkhed in zake ge meenschappelijk verzorgden omroep sa men te werken, zal een bevredigende toestand op omroepgebied in ons land bezwaarlijk kunnen worden verkregen. Onderzoek wordt gedaan in zake de regelingen, welke in het buitenland met opengooide, zoodat de koele, vochtige lucht naar binnen stroomde. Zij leunde naar buiten om de nachtlucht in te ade men. Op eens rook zij ook de sterke geur van de sigaren van den dokter en zij begreep dat hij bij het open raam zat te lezen en te rooken. Ze begreep niet wat hij ,s avonds altijd uitvoerde, maar als zij naar bed ging zag zij altijd zijn licht branden. Wat was hij toch een vreemd, zelfgenoegzaam, somber wezen! Hij was altijd zoo gewichtig, zoo logisch, zoo minachtend. Eigenlijk meer vernieti gend, ja, dat woord omschreef hem het beste. Ze had altijd het gevoel, dat hij haar plat zou willen drukken. Dichtbij hoorde ze een deur open en dicht gaan. Voordat ze wist waar het was, hoorde ze den dokter brommig zeg gen: „Wat is er nu aan de hand?" Hij zeide dit op den ongeduldigen toon dien men zou aanslaan tegen een lastig kind. Nieuwsgierig luisterde zij, wie in zijn kamer zou zijn gekomen. En toen licht schrikkende, hoorde ze de stem van lady Clifford. Evenals vroeger ver baasde haar de peremptore toon, dien de dokter tegen haar aansloeg. Wat de Francjaise zeide, verstond zij niet, maar des te beter het antwoord van den dok- Ier. „Dat was verkeerd van u, ik heb u duidelijk gezegd het niet te probeeren. En buitendien geloof ik, dat u de belang rijkheid ervan overdrijft." Nu verstond Esther duidelijk wat lady Clifford zeide, ze stond dus dichter bij het venster. „Maar ik zeg u, dat ik dc waarheid weten moet. Ik heb geen rust Hoe het weer ooit is: het koude jaargetijde maakt een afdoende huidverzorging met noodzakelijk. Wrijft Uw gezicht en handen hiermede dagelijks in, niet alleen s-avonds, doch ook overdag, voor ge U naar huiten begeeft. Nivea dringt diep en volkomen in de huid, zonder eenige glans achter te laten. Nivea beschermt Uw huid tegen den ongunstigen invloed van het weer en houdt haar zacht en soepel. Nivea is niet te vervangen, want haar bijzondere werking berust op het gehalte aan huidverzorgende Eucerit, dat alleen zij bevat. Dooien15, 20, 40 en S0 et. Tuben45 ea 75 cl. Pebeco Ml)., Amsterdam-C. (Ingez. Med.) betrekking tot de uitzending van poli tieke onderwerpen zijn getroffen. Zoodra de noodige gegevens zijn ontvangen en de Kamer daarvan heeft kunnen kennisne men, zal de gelegenheid bestaan omtrent dit vraagstuk nader van gedachten te wisselen. Met betrekking tot den zenderbouw wordt opgemerkt, dat niet alleen van de A.V.R.O., doch ook van de V.A.R.A., verzoeken ter zake zijn ingekomen. Naar hij verwacht zal de minister thans spoe dig in staat zijn, eene beslissing in dit zeer belangrijke vraagstuk te nemen. DE BERDE LOODSBOOT. De te IJmuiden geêtationneerde derde stoomloodsboot is van den eersten kruis tocht naar de Haaks in de haven van IJmuiden teruggekeerd. Reeds een vijf tal naar de Schelde bestemde schepen werden door deze loodsboot van loodsen voorzien. Naar de Maasbode verneemt zou zich ook een Belgische 'oodsboot op ongeveer dezelfde hoogte ophouden om tegen de Nederlandsche loodsen te concurreeren ZEELAND, Men schrijft ons: Het bestuur der P.Z.E.M. stelt weder kaarten beschikbaar voor alle Zeeuwsche blinden, recht gevend tot vrij vervoer op alle lijnen der electrische tram Wis singenMiddelburg. Zeeuwsche blinden, die hiervoor in aanmerking wenscheji Ie komen, kunnen deze vrijkaarten aanvra gen vóór 19 December bij den heer A. Klaasse, secr. der Zeeuwsche Blinden- vereeniging, Schuitvlotstra at N 167 te Middelburg. Zeeuwsche belangen bij de Waterstaats- begrooting. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Waterstaatsbegrooting ontleenen wij: Omtrent de wenschelijkheid om in plaats van in Zeeuwsch-Vlaan- voor ik het weet. Ik heb zoo'n voorge voel, dat hij iets gedaan heeft Jat af schuwelijk is," „Dat zult u gauw genoeg weten." „Maar goede hemel, dan is het te laat. Ze scheen in tranen te zijn. Na een korte stilte zeide de dokter met aoode- lijke kalmte: „Malligheid. Hoe bent u op dat idee gekomen?" „Dat zal ik u vertellen." De vrouw sprak opgewonden schril. „Toen we van het voorjaar in Parijs waren, is hij bij Hamilton, zijn Engelsche zaakwaarnemer geweest. Ik heb er toen niet bij gedacht, maar voor een paar dagen heeft iets wat hij zeide me bang gemaakt. Ik weet niet wat hij al niet heeft kunnen doen, hij is tot. alles in staat. Ik ben bang." Dit bewees Esther dat haar oordeel juist was. Dus lady Clifford had het testament willen zien. Er kwam licht in de zaak. Zij hoorde Sartorius op scepti- schen toon zeggen: „Wees niet dwaas, ga naar uw kamer, 't is hier noch de plaats, noch de tijd voor zulke bespre kingen, Dat heb ik u meer gezegd." Zij sprak flauwtjes tegen, toen bulder de weer de stem van den dokter: „Goede hemel, mensch, wat kan hij of iemand anders aan het geval veranderen. U ziet heelemaal niet dat al het mogelijke aan uw man gedaan wordt. Er is geen reden voor vrees," Weer sprak zij zacht, nu langer dan te voren; toen zeide hij iets vriende lijker, maar toch zeer uit de hoogte: „Er is geen reden waarom u niet zoudt kun nen slapen, maar als u het zoo graag wilt deren een kostbaar kanaal aan te leg gen, het tramnet uit te breiden, is nog onderzoek gaande. Inzake de verbetering van het verkeer van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met den vasten wal, stemt de minister in beginsel in met de voorstellen der commissie-van Rijckevorsel. Even wel is aan de commissie nog inlichting gevraagd omtrent de wijziging welke haar voorstellen met betrekking tot de veer-verbetering OoitgensplaatD;ntel- sas en mogelijk ook voor de verbinding NumansdorpWillemtsad wellicht moet ondergaan. Ten einde spoedig tot uitvoe ring te komen heeft de minister gemeend thans reeds de noodige posten te moeten uittrekken. Het betreft hier in de eerste plaats de bedragen, welke noodig zijn ten behoeve van de aanlegplaatsen c.d- en voor de veerbooten. Plannen voor een nieuwe breede brug over de binnenhaven te Terneuzen (Axelschebrug) zijn opgemaakt. Met be langhebbenden wordt over de verdeeling van de Kosten, in verband met de over wegend plaatselijke en gewestelijke be langen, bi; die verbetering betrokken, overleg gepleegd. Het uittrekken van een post om met de uitbreidingswerken van de haven te Terneuzen een aanvang te kunnen maken, zou alleen mogelijk zijn, indien posten van andere werken met een in totaal gelijk bedrag werden verminderd. Voor het oogenblik schijnt daartoe geen aanleiding te bestaan, te minder aange zien door uitvoering van het kleine plan in de naaste toekomst zeer voldoende in de behoeften van de haven te Terneuzen zal worden voorzien. Het is dus niet noo dig en ook niet economisch reeds onmid dellijk het groote plan uit te voeren. MIDDELBURG. De Kanaalbrug. In de memorie van Antwoord op de (begrooling van Waterstaat, komt onder arl. 91 het volgende voor: Inde openingstijden van de brug over het kanaal door Walcheren bij het sta- zal ik u iets geven. Hier is een poeder, maar niet meer hoor, want dan sta ik niet in voor de gevolgen. En u komt niet meer hier, denk daaraan. Als u me noo dig hebt kunt u uw kamenier zenden. Goede nacht." Esther hoorde het zwakke geluid van de deur, die gesloten werd, toen stilte, Voorzichtig deed Esther het raam dicht, zoodat haar buurman niet kon ver moeden dat hij beluisterd was. Waarom hij dit niet weten mocht, wist Esther zelve niet. Er was niets verkeerds in het gesprek geweest. De manier van spreken van den dokter tegen zijn werkgeefster was zonderling, dat was alles. Toen ze te bed lag dacht ze er nog over. Ze kon maar niet in slaap komen en ze begreep niet waarom ze zoo'n vaag gevoel van angst had. Ze wist dat vele menschen hun medicus als biechtvader beschouw den het was niets vreemd dat lady Clif ford met den dokter over het testament van haar man sprak. De groote vrijpos tigheid, waarmede hij haar behandelde, was veel moeilijker te begrijpen. Het deed vermoeden, dat ze elkander lang hadden gekend, in andere verhouding dan die van dokter en patiënt. Men kon niet zeggen dat er iets verkeerds was en toch. Ik heb zoo het gevoel, dat er hier in huis rare dingen gebeuren, achterbak- sche dingen, dacht Esther. (Wordt vervolgd!

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1