Ruwe Handen EEN VERRUKKING voorhet oor A No. 2 8 7. Twee bladen. ZATERDAG 6 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. tweede kamer. BINNENLAND. spoedig zachi mei ZEELAND. pp 88Sllt!SllSl Kort Zeeuwsch Nieuws. BIOSCOPEN. Dit nieuwe Philips Ontvangtoestel 2531 is grootsch van loonontwikkeling. Een grandiooze combinatie met Philips nieuwen eiectro-ciynamischen Luidspreker 2019. Méér dan 'n foestei - en méér dan 'n luidspreker! Twee heerlijke instrumenten, die elkaar aanvullen en met elkaar wedijveren om U te doen vergeten, dat er zoo iets als 'n microfoon en 'n antenne bestaan Radio die U radio doet vergeten. 'Mimi SIBMf STANDAARD KTI1 Ml w"9 COMBINATIE KERKNIEUWS. De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de geworie advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Opcenten grondbelasting. Van al de moties bij de begrooting van finantiën had slechts die van den heer Oud (v.d.) succes. Zij werd aangenomen met 48 tegen 37 stemmen, Landbouw. De heer Kersten (s.g.p.) ziet de cri sis als een straf Gods, die alleen door af te laten van zonden, ongedaan kan wor den gemaakt. De heer W ij n k o o p (c.p.) gelooft dat verbetering der producten niet helpt, omdat de massa deze niet kan produceeren. De heer v. Voorst tot Voorst (r.k.) pleitte voor anti-dum- pirig-wetgeving. Hierna kwam minister R u y s aan het woord. Hij had bezwaar tegen te vroege publicatie van de adviezen der commis- sie-Lovink. Hertaxatie van boerenplaatsjes kan in 't algemeen niet geschieden. Hij zal na gaan of specialiseeren mogelijk is. Inzake een massavangst van zangvogels wordt naar een oplossing gezocht. Beter acht de minister dan op een complex van maatregelen te wachten, ieder voorstel afzonderlijk te behandelen daar een com plex te veel tijd zou kosten. De minister ontraadde tenslotte een motie-v. d. Sluis inzake de aanstelling van een directeur-generaal. Dinsdag zal er over worden gestemd. DE VERLENGING DER VACCINATIE- BEPALINGEN, In de memorie van antwoord op het V. V. der Tweede Kamer nopens de ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie zegt de minister: Reeds drie jaar moest het Parlement zich telkens onledig houden met het vac- cinatievraagstuk. De kans is niet uitge sloten, integendeel vrij groot, dat het vraagstuk voorshands nog niet wordt op gelost, Zoo lang dat niet het geval is, blijven de feiten, waarvoor regeering en parlement moesten bukken, bestaan en is het uit practische overwegingen aan bevelenswaardig den termijn ietwat lan ger te stellen, opdat de Staten-Generaal zich niet telkens met dit vraagstuk zul len behoeven bezig te houden. Er zijn twee mogelijkheden, welker verwezenlijking zou toestaan, aan de op schorting een einde te maken. De eerste is, dat het encephalitis-vraagstuk wordt opgelost door het onderzoek, dat in bin nen- en buitenland nog gaande is. De tweede is, dat het vraagstuk zijn actuali teit verliest, vóórdat blijkt, dat de vac cinatie in het eerste levensjaar beant woordt aan de verwachting die daarvan gekoesterd wordt. Zoodra een van beide mogelijkheden werkelijkheid wordt, zal de Regeering een nader voorstel mogen doen, maar er is geen enkele grond om af te wijken van het advies van de des kundige commissie en den termijn korter dan twee jaar te stellen, Ir. H. A. VAN IJSSELSTEIJN. De oud-minister van "landbouw ir. H. A. van IJsselsteijn wordt heden 70 ja- ren. H_ij is geboortig uit Zierikzee. VERVOER VAN HERKAUWENDE DIEREN EN VARKENS. lo m,™'slcr van binnenlandsche zaken ,n'°uw heeft met ingang van he- 10 en zÜn beschikking van 19 Van 23 °ctober en van 29 boden L?°r ,ZOOVeel daarb'j werd ver van heri J0' voeTen doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar den aaneengesloten kring der pro vinciën Zeelanden Noordbrabant als mede van het eiland van Dordrecht i van een deel der proving ^eLZ met inbegrip der daarbij genoemde ri vieren. Het betreffende verbod blijft derhal ve gehandhaafd ten aanzien der provin cie Limburg. - (St.ct.) DE NACHTLUCHTVERBINDING MET BELGIE. De bebakening van de luchtlijn van Brussel naar de Nederlandsche grens is gereed gekomen. Waarschijnlijk zal reeds de volgende maand de nachtluchtlijn van Brussel naar Keulen worden geopend. Over de opening van een nachtdienst tusschen Brussel en Amsterdam is nog niets bekend. NOTARIAAT. Bij Kon, Besluit is aan jhr. W. Bas Backer, op zijn verzoek, met ingang van 9 December 1930, ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Apeldoorn. DE ,;NATIONALISTISCHE MILITIE". De minister van defensie heeft op de nadere vragen van het Eerste Kamer lid Mendels betreffende de oprichting een „Nationalistische Militie'" door het Verbond van Nationalisten geantwoord: Om op den naam „militair of semi- militair instituut"' aanspraak te kunnen maken, moet een instelling óf in het be zit zijn van wapens, óf, indien zij geen wapens heeft, opeenigerlei wijze tot de weermacht behooren. Voor zoover den minister bekend, beschikt de zooge naamde „nationalistische militie'' niet over wapens en ondergeteekende is gteens zins voornemens haar deze te versterken. De naam „militie" werd door de in stelling geheel ten onrechte aangenomen. Zij staat tot de weermacht in geenerlei 'betrekking. Zij is niet met instemming der regeering tot stand gekomen. Van de zijde van den minister is geen enkele daad te verwachten, die "zou kunnen bevorderen ,dat de naam „militie" met eenig recht kan gevoerd worden. DE NOOD IN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld, dat een ontwerp ter voorziening in den nood der cardap- pelmeelindustrie de Kamer de volgende week zal bereiken. Ook is de regeering' bereid, de suikerbietencultuur met een ontwerp te helpen. NIEUWE WEGVERBETERING NAAR ANTWERPEN. Naar de Grondwet verneemt heeft eerstdaags de aanbesteding plaats voor den aanleg, van een nieuwen betonnen verkeersweg EsschenWildertKalmt- houtHeideKapellenAntwerpen. Met de werkzaamheden daarvan moet terstond na de vorstperiode begonnen worden en de weg zal dan nog voor Augustus gereed moeten zijn. Ook het nog niet voltooide gedeelte AchterbroekPolygone, wordt in die zelfde periode gereed gemaakt. (Ingez. Med.,) MIDDELBURG. In het raadsverslag in het nummer van Donderdag laten wij de heer Je- ronimus op een plaats bepleiten het hal- veeren van de straatbelasting en elders staat, dat spreker de straatverlichting wilde halveeren, de welwillende lezers gullen wel begrepen hebben, dat ook dit belasting moest zijn. Gevonden in het huisvuil 3 snoe ren voor electrische kachels met stek kers en stoppen; er is een prijsje aan bevestigd vermeldende f 12.50. Terug te bekomen op het kantoor van den rei nigingsdienst. WALCHEREN, NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De werkgeversvereeniging alhier beslool in haar laatst gehouden vergadering het loon der arbeiders voor dezen winter niet te verlagen. Mocht echter de re geering' in de toekomst de landbouwers niet steunen, dan zijlen de landbouwers noodgedwongen, tot loonwijziging moeten overgaan. SCHOUWEN-DUIVELAND, HAAMSTEDE Donderdagavond j.l. hield de vereeniging van oud leerlingen yan den Rijkslandbouw-wintercursus „V. Z.O. D." een flink bezochte ledenverga dering in hotel Bom. Na verslag der ge houden aardappelproefvelden, waaruit bleek, dat Jubileum de grootste op- Volg uw overtuiging Strijd daarvoor als man; Weet ervoor te lijden, Als 't niet anders kan. Ding niet naar de gunsten Van den grooten hoop. Bied uw vrije meening Nergens voor te koop. brengst gaf en Populair beneden Zeeuw- sche bonten en blauwen bleef, trad als spreker op de heer P. J. v. d. Berg met het onderwerp: „De kaiks lik stof berei ding in Noorwegen". Aan de hand van een serie lichtbeelden toonde spreker aan, dat deze goed werkende meststof door haar goedkoopere wijze van berei ding (electrische stroomlevering door wa terkracht) voor den landbouw zeer voor- deelig is, Na de pauze behandelde hij, eveneens toegelicht door lantaarnplalen, het ontstaan der kalimijnen, bereiding en zuivering der verschillende kalimest stoffen enz. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft thans defi nitief besloten tot het houden van een Nijverheidstentoonstelling in 1931. Deze zal zich aandienen als le Zeeuwsch- Vlaamsche Jaarbeurs, Bereids is een co mité gevormd, die zich met de voorberei dende werkzaamheden belast. De tentoonstelling zal in twee groote gebouwen op het haventerrein gehouden worden. Zoowel deze gebouwen als de- omgeving leenen zich bij uitstek voor dat doel. Ook is een vrij groote ruimte aanwezig, waarop een restaurant ver schijnen zal, Wij hopen van harte, dat het zeer lof felijk streven van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer om Zeeuwsch- Vlaanderen meer onder de aandacht van „overig Nederland" te brengen, met suc ces bekroond zal worden. Verschenen is Staatsblad no. 423, besluit van den 18den Nov. tof verlen ging van de schorsing van het besluit van den raad der gemeente Koudekerlce d.d. 5 Mei 1930, waarbij aan L. Verhage een bouwvergunning is verleend. Met de Staatscourant van 6 Dec. zijn ven-zonden afdrukken van de statu ten betreffende de Vereeniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger on derwijs voor Zeeland gevestigd le Goes. ELECTRO. I Maskers. De gentleman-detective en de gentlc- man-dief. Beiden ras-echt, beiden elkaar dus au fond s ympathiek, spelend als sport haast het spel der achtervolging, aanhouding en het aan het slot dat vertellen we niet, maar origineel ge vonden is 't En natuurlijk ook de omgeving, waarin gentleman-dieven hun kunstig uitgedachte en handig uitgevoerde slag plegen te slaan. Banken met halls, wachtkamers en privëkan toren, om, den sceptischlen alle twijfel aan finantieele standvastig heid voor goed te ontnemen; nachtclubs waar heeren in rok dooi- een Heer in rok met twee revolvers, van hun winst en verlies worden veflost; restaurarits met avondtoilet verplicht, en kroegen,! uitsluitend gefrequenteerd door loeren de onguurheden en zeelui, die ft aar- aan blijkbaar de voorkeur geven boven Sailor's homes, en dergélijke tehuizen cfoor wefineenenfle medemenschen op- en ingericht. Een vlot ontspiannirigsverhaal door vijf niet bekende, maar alle vijf even uitste kende Ufa-acteurs met de bijbehoorende vlotheid en elegance gespeeld. Die u een onderhoudend paar uurtjes bezorgen. In het' hijprogramma' o.a. een zeer goede roofvogelopname. FLORA. Drie hartstochten. Drie Hartstochten. Die van geld, van den noesten self made m!an, die zichzelf noch anderen spaart, als misschien zijn vrouw, die wel ontzien dient. Die van ge loof de zoon, vervuld van andere be grippen van recht-op-rijkdomvan rechl- Philips toestellen veroorzaken geen burensforincj, („Wat gij niet Wilt dat U geschiedt (Ingez. Med,) van-anderen. En die van liefde, die 't in de filmdrama's nog al eens van de beide andere wint, en in het werkelijke leven ook, als maar begrepen wordt, dat door de laatste ook de beide vorige tot hun juiste proporties kunnen worden ge bracht. Er is hier zelfs nog sprake van een vierde, en een vijfde, dat is die van werken, en dat is die van uilgaan en feestvieren. Met de laatste is des fabri kanten vrouw in ruime male behept. Om dan nog maar te zwijgen van de vele an dere hartstochten, die een dergelijke op wekt. Maai- door dat heele coinble van hartstochten stijgt dan tenslotte die dei- liefde verre boven alles uit. Die maakt, dat de zoon weer naar de fabrieken weerkeert, die leidt tot een minnelijke schikking bij de staking', en tot het eind, een symbool als den fakkelloop" Wie van de Heeren? Een film van pittigen inhoud en ern stiger) ondergrond en zeer kinap spel van Alice Terry en Ivan Petrovich. Als tweede een scenario van Elinor Glyn, de autrice van vele lieve society- romans: maar hier van een 'fijne come- die, die Clara Bon en Lane Chandler met geest en humor spelen. ALHAMBRA, VLISSINGEN. Pantserkruiser Potemkin als geluidsfilm. Zoo nu en dan gevoelt de filmbeschou wer, dat hij het recht heeft een film den hoogsten lof toe te zwaaien, waarover hij beschikt. V.oor den Potemkin is dat dan zonder twijfel het geval. Dit is een geweldig-schoone film. Daar gaat niets van af. Zij moge dan opgenomen zijn in bols- jewiekenland, zij moge een verheerlijking van de revolutie zijn en zij moge dan al, zonder den minsten twijfel, de bedoeling hebben te werken op het revolutionnaire instinct van de niet-Russen dit als een keten in den schakel, die ook hen tot revolutie moet voeren, zooals de bols- jewiki meenen dat allemaal neemt niet weg, dat de Potemkin een geweldig- schoone en een geweldig-knappe film is. Gold dit reeds voor de zwijgende eer ste opname, het is in verhoogde mate het geval met de, ook nieuw gemonteerde, geluidsfilmeditie van de Potemkin, Het ons den adem benemende tempo van deze film wordt nu op krachtige en harmoni sche wijze door de muziek ondersteund en het geheel is de dialogen dan mis schien .uitgezonderd van groote gaaf heid. Als den eersten keer is ons ook ditmaal een simpel detail als het knapste werkstuk bijgebleven: de suggestie van de steeds toenemende vaart wanneer de* revolutionnaire Potemkin onder stoom gaat en gevechtsklaar zee kiest. Merkwaardig: als de film uit is, dan heeft niemand opgemerkt, dat tusschen al deze elk oogenblik wisselende taferee- len geen enkele titel op het doek ver scheen! Tenslotte: staatsgevaarlijk? Dat zal wel meevallen: de centrale commissie heeft de film, die tenslotte een historisch gebeuren schildert, doorgelaten, moge lijk ook met eenig vertrouwen in de nuch terheid van den Nederlandschen staats burger. Hetwelk wij deelen. Tweede hoofdfilm is „Het spook van de opéra" met Lon Chaney in de hoofd rol. Romantiek, muziek, griezel, folter kamers en een happy end.Toch een aardig kijkspel. De classis Middelburg heeft pe remptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des "Woords en dier Sacrar menten in de Geref. Kerk, den heer J. C. J. Kuiper, die 4 'Januari a.s. zijn intrede hoopt te doen in de Geref. Kerk te O. en W. Souburg, na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. E. Goudap pel, le Emlichheim1. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Oudenbosch ds. G. Postma em.-pred. te Overveen. C.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1