iprouirtciate Jfemutsche No. 2 8 5. Twee bladen. DONDERDAG 4 DECEMBER 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENBAND. ZEELAND. Kort Zesuwsch Nieuws. Bé Koude MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg«! meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet mser dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceui. TWEEDE KAMER. Hooge Raad. Na aanneming van eenige kleine ont werpen werd de voordracht opgemaakt voor Raadsheer in den Hoogen Raad, vac. prof. v. Dijck. No, 1 op de voor dracht wordt dr. Fick rechter in de rechtbank te Den Haag met 46 van de 73 stemmen; tweede candidaat werd dr. v. Oppen, advocaat en procureur te Maastricht met 48 van de 72 stemmen, derde candidaat dr. Nijpels advocaat en procureur te 's Hage met 38 van de 78 stemmen. Onderwijs. Verzoeken om subsidieverhooging der orkesten te Maastricht en Haarlem, resp. bij amendement verdedigd door den heer Vliegen (s.d.a.p.) en Kortenho rs.t namens den heer v. d. Waerden. Voor het eerste staakten de stemmen; het tweede werd verworpen met 43 tegen 38 st. Minister T erpstra had over weging bij de volgende begrooting toe gezegd. Binnel, Zaken- Ook hier diverse kleinere wenschen. De heer E b e 1 s (v.d.) vroeg steun aan de centrale werkverschaffing en de heer v. d. Tempel vond dat de regeering te veel aan de gemeente overl et bij steun aan werkloozen, en werd daartn gesteund door den heer Bakker (c.h.) De heer d e V o s (lib.) kwam met een motie, waarin de regeering wordt ver zocht jaarlijks een overzicht te geven van bijdragen aan werkloozenkassen, steun ten behoeve van uitgetrokken werkloo zen en al of niet productieve werkver schaffing; en nam 't verder op voor bosch- aanleg en ontwatering als economische ontginning. Minister Ruys was 't hiermede eens, vond niet dat de regeering te veel aan de gemeentebesturen overliet, en zeide onderzoek toe in het gevraagde per motie-Vos. Die daarop werd ingetrokken. Landbouw. Eindelijk landbouw. De heer Van Rappard (lib.) vroeg spoedig maatregelen den bietenbouw in stand te houden, en de heer A m e n t (r.k) intensiveering der landbouwdirectie. te geven, die de politie hem met andere voorwerpen bij zijn verblijf in Nederland had afgenomen, waarna hij zou zijn uit gewezen. Hij werd natuurlijk met zijn klachten verwezen naar de Duitsche autoriteiten. Maandag j.l. kwam hij terug, en heeft een ruit ingeslagen. Gisteren zag hij kans nog eens naar binnen te glippen, heeft weer een ruit ingeslagen en schoten gelost op den secretaris en de boden. Het overspannen jongmensch zit nu opgesloten. Wie gezag tuil uitoefenen, moet be scheiden zijn. HOOGE DUITSCHE INVOER TARIEVEN. Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Berlijn zijn in de Duitsche noodverordening ook verschil lende bepalingen tot steun aan den landbouw opgenomen. Die steun wordt o,a. gezocht in ver hooging van invoerrechten. Met ingang van 5 December is liet in voerrecht op gerst, dat in den laatsten tijd in belangrijke hoeveelheden werd ingevoerd, verhoogd van 1.50 Mark tot 15 Mk. per 100 kg. Tevens is met in gang van dienzelfden datum het invoer recht op zemelen vastgesteld op 10 M per 100 kg. Tot dusver mochten tarwe zemelen vrij worden ingevoerd en be droeg het invoerrecht op andere zeme len de helft van het invoerrecht op rog ge. Voorts is opgeheven de bepaling, dat het invoerrecht op voedergerst niet hoo- ger mag zijn dan 12 Mark. De regeering heeft dus ten aanzien van dit invoer recht de handen vrij. Een verhooging is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitgesloten. DE TARIEFSVREDE TUSSCHEN NEDERLAND EN SCANDINAVIË. Mohwinkel, de Noorsche minister-pre set, heeft aan den Volkenbond mede- „e ee d, dat midden December te Oslo een conferentie van vertegenwoordigers van Zweden Noorwegen, Denemarken en Nederland zal plaats vinden ter be spreking van het Noorsche voorstel tot het sluiten van een beperkten tariefs- vrede tusschen de vier genoemde landen. SCHIETPARTIJ IN HET NEDER- LANDSCH CONSULAATSGEBOUW. Gistermiddag heeft de student in de me icijnen C. W. een revolverschot ge ost op enkele employé's van het Neder- iandsch consulaat te Dortmund. Er is teerd ^etro^en' dader is gearres Deze student, een Duitscher, was ver leden week op het consulaat gekomen met het verzoek hem de revolver terug Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 November in de pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: 's Heerenhoek 2, Hulst 1, Tholen 1, Vlis singen 1, Diphtherie: Meliskerke 1, Vlis singen 1. Er werden geen gevallen van ence phalitis na inenting geconstateerd. MIDDELBURG. Toen de heer J. Onderdijk gisteren avond in de vergadering van den gemeen teraad terugkeerde, stond op zijn plaats een bloemenhulde, waarvan de kleur dui delijk demonstreerde, dat de aanleiding tot deze hulde was het 30-jarig lidmaat schap van de S.D.A.P. van den wethou der. WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden, (Vervolg.) Op een verzoek van M. Vader om ver mindering van pacht over 1930 voor een perceel weiland, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heeren L. P u ij p e en J. K. C r u c q willen de pacht van Vader verminderen, den heer Crucq spreekt zelfs van met 50 pet. Den heer B. Franse zegt, dat het zeer gevaarlijk is en tot onbillijke gevol gen leiden zal wanneer aan dit verzoek op zich zelf wordt tegemoet gekomen Hij is evengoed als de heeren Puijpe en Crucq overtuigd van de moeilijken tijd voor de landbouwers, of er nu voor de uitkomsten van het weidebedrijf sinds 1929 tot 1930. een teruggang heeft plaats gehad, die een dergelijke vermindering wettigt daarvan is spr. niet overtuigd, vandaar het voorstel van B. en W, De heer Crucq zegt, dat Vader ook nog bouwland van anderen duur in pacht heeft, vandaar dat we hem, zooveel wij kunnen, moeten helpen. De heer Franse zegt, dat de moei lijkheid met Vader voor hem niet op zich zelf staat. Hij wil al de pachters van de bouw- en weilanden der gemeente in de gelegenheid stellen zich van hun gepachte te ontdoen; zij die het willen houden, kunnen het den loopenden pachttermijn houden, zij die er zich van ontdoen, kunnen 't dan op den basis van dezen tijd, voor den loopenden pachttermijn weer inpachten. Deze regeling is gebleken bij een vorige crisis, tot tevredenheid te werken; veel -beter dan wanneer men over de gansche linie de pacht met een vast percentage zou verminderen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Het bestuur der Bijzondere School verzocht om gelden beschikbaar te stel len voor den aanleg van electrisch licht in de School met den Bijbel, omdat het in de namiddaguren bij donker weer niet doenlijk is voor kinderen hun werk te maken. Dit vindt bij verschillende raadsleden bestrijding. De heer A. Schuit verdedigt het verzoek. Spreker weet uit eigen aan schouwing dat bij donker weer in den namiddag een goeden gang van het on derwijs niet plaats kan hebben. De Voorzitter zegt, dat het toch van hooger hand zal worden toegestaan. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen; vóór de heeren Franse en Schuit. Straatverlichting. Het voorstel tot uitbreiding der straat verlichting met 4 lantaarns, twee in het tuindorp, één op den hoek Markt en een in den Molenweg, wordt na breedvoerige bespreking aangenomen. Besloten wordt dat, met uitzondering van een drietal lantaarns, één bij het Station, één bij de School en één bij het Kleverskerksche voetpad, die den ge- heelen nacht moeten branden; de overige te 11 uur in plaats van 12 uur, zooals nu, zullen worden gebluscht. Een toekenning tot schadevergoeding aan A. Labruijere en Joos van Belzen wegens geleden schade in hun tu'n door grondwerk aan den Westwal, wordt toe gestaan tot bedragen van f 4 en f 1. Een voorstel tot het leggen van drai- neerbuizen langs den Molenweg aan den kant van den dijk wordt aangenomen. Op voorstel van den heer Puijpe zal een wijder soort buizen worden ge bruikt. Het werk zal aan C. Langebeeke worden opgedragen. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O, wordt benoemd de heer J. J. van Doeselaar, hoofd der openbare lagere school. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom te Arnemuiden wordt benoemd de heer C. Schroevers Jzn. Alle andere aftredende leden dier commissie worden herbenoemd. In de commissie te Kleverskerke wordt de heer C. Franse te Kleverskerke be noemd. De overige aftredende leden wor den herbenoemd. Een voorstel tot onderhandsche ver huring van de Vischhal aan den heer J. Marteijn, vischhandelaar, vindt geen be strijding. Op een verzoek van S. Buijs en an deren om grond in erfpacht aan den Zuidwal te verkrijgen, kan niet worden ingegaan, daar geen der aanvragers ge negen is, eenige bijdrage te verleenen in de kosten van het omleggen van den rij weg aldaar. Een verzoek van de smeden uit deze gemeente, om bij eventueel door de ge meente uit te voeren werken, in aan' merking te komen voor leverantie van ijzer-, zink- en Ioodgieterswerk wordt ingewilligd. Het verzoek van den heer J. de Hamer Lzn., timmerman, om ook om de beurt voor gemeentewerk in aanmerking te komen, daar hij de timmermanszaak van zijn moeder de wed. L. de Hamer heeft overgenomen, wordt eveneens inge willigd. Daar met 1 Januari 1931 de huurter mijn eindigt van de woning van het hoofd der O. L. school te Kleverskerke, wordt besloten deze won ng opnieuw voor f 200.'s jaars aan genoemd hoofd te verhuren. Verder worden B. en W. gemachtigc enkele zieke boomen te verkoopen. De begrooting 1931 is, behoudens en kele opmerkingen van ondergeschikt be lang, goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. De Raad komt den wensch van Ged, Staten tegemoet. Bij de rondvraag wees de heer Puijpe op enkele putten in het straat werk bij de openbare school. De Voorzitter zegt herstel toe. De heer Schuit wenscht alle par keerplaatsen voor auto's door een bori aan te duiden en tevens waarschuwings borden in de nabijheid van beide scho len te plaatsen; verder wenscht hij her stel van den berm op den Vecrschen dijk, daar deze door het vee is stuk ge loopen. Ten slotte vraagt spr, den voor zitter al zijn invloed aan te wenden dat er zoo spoedig mogelijk een drinkwater leiding worde aangelegd voor deze ge meente, vooreerst om het groote nut hiervan, maar ook uit een oogpunt van werkloozenbestrijding. De Voorzitter zegt, dat aan ver schillende wenschen van den heer Schmit zooveel mogelijk zal worden tegemoet ge komen. Wat betreft den aanleg der drinkwaterleiding, zal hij zich nog eens met Vlissingen in verbinding stellen. De heer Crucq vraagt of de P.Z.E.M. het herstel der bestrating nog voor haar rekening heeft? De Voorzitter zegt van wel, Spr. zou dan gaarne zien, dat die put ten eens werden opgehaald, verder geeft hij in overweging de boomen bij de te dempen sloot te rooien, voordat deze nog meer onder den grond worden ge werkt. Tenslotte maakt hij aanmerkin, dat het schilderwerk aan de gemeente gebouwen in den ongunstigen tijd van het jaar wordt uitgevoerd. De onderwijzers woning werd in Maart geschilderd; het gemeentehuis in October, De Voorzitter zegt van een en ander nota te nemen. Hierna wordt overgegaan tot een be sloten vergadering. Heropend wordt besloten dat de werk verschaffing dezen wyiter onmiddellijk na 1 Januari zal aanvangen. De kruiwagens en planken daarvoor noodig, zullen door de gemeente be schikbaar worden gesteld. Het werk moet in stukloon worden uitgevoerd. Jet bedrag per kub. M. te vervoeren grond, zoodamg zal worden vastgesteld dat een middelmatige werkkracht een dagloon van f 2 kan verdienen. De gemeentebouwmeester E. W. Neu- gebauer zal met de hoofdleiding wor den belast. In dit nummer komt een adverten tie voor van de N.V. Stoomtram Wal cheren, waarin kennis wordt gegeven dat met ingang van 8 dezer de Autobus dienst MiddelburgZ outelande al leen op de Marktdagen te Middelburg wordt uitgevoerd, de overige dagen Mid delburgKoudekerke v.v. Te Vlissingen is een Fransche verstekeling van een Portugeesch stoom schip aan wal gezet, Dezer dagen ving een paiingvis scher in de waterleiding onder Arne m u i d e n een 16 tal palingen die geza menlijk een gewicht hadden van 20 Kilo. Op een examen gehouden vanwege een bakkerscursus slaagden de heeren Joh. Schroevers en Jac. Schroevers bei den te Arnemuiden. in aantopht, daasrom! is onder1 de g schenken een doos of tube Purol voor ruwe en schrale huid. dubbel welkom (Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Vervolg van het Tweede Blad). De heer MOELKER (v.b.) dankt Ged. Staten voor de gevoerde financieele po litiek, die heeft medegewerkt aan het slagen der geldleening, Spr. betwijfelt ook, of de geraamde belastingbedragen wel zullen binnenko men en denkt in dit verband aan de sterk verlaagde grondprijzen. Daarom moet met de zuinigheid worden voortge gaan. De heer JOZIASSE (s.g.p.) bespreekt de schattingen van gronden in calamiteu- ze polders. Spr, wil herschatting. Maar daarom is reglementswijziging noodig. Spr. dringt daarop aan. Verder dringt spr. er bij Ged. Staten op aan, hem geen expresse brieven op Zondagmorgen toe te zenden. Hij laat die toch tot 's Maandags liggen. Ook dringt spr. aan op wijziging van het stemrecht in de verschillende pol ders. Men moet te veel grond hebben, om ingeland te worden. De heer ADRIAANSE (v.d.) noemt deze begrooting een knap stuk werk, Het lijkt spr. onmogelijk de verschillen de posten te wijzigen. Er is hier gesproken van „arbeiders" Maar spr. zou dit begrip veel ruimer willen nemen. De landbouwcrisis treft in onze landbouwprovincie bijna allen. Ons gewest dreigt te verarmen. Dat gevaar ziet spr,. Er is zeker alle reden toe om op de verschillende belastingen het maximum aantal opcenten te heffen. Er is .wél re den voor Ged. Staten om te overwegen in de toekomst de opcenten op de grond belastingen te verminderen, om den land bouw tegemoet te komen. Spr, constateert echter een tekort aan democratisch gevoel bij Ged. Staten. Het stuit spr. tegen de borst, dat aan den machinist van den Prov. Stoombootdienst Willemse niet is toegestaan lid van den Raad van Vlissingen te worden. Het Raadslidmaatschap is een publiekrech terlijke functie. Over de activiteit van Ged. Staten t. o. v. de werkloosheidsbestrijding valt niet te roemen. Door gemeenten, polder besturen en provincie, kunnen nog vee' werken worden uitgevoerd. Spr. noemt b.v. de verbetering van de Noordkust van Walcheren, Dit is een kwestie van groot provinciaal belang. Ged. Staten kunnen invloed uitoefe nen op gemeente- en polderbesturen en ze kunnen zelf ook wat doen. Het schreit b.v. ten hemel, dat nog altijd de treurige toestand in den Caterspolder bestaat Ook vele wegen in Walcheren en Zuid- Beveland zijn in slechte conditie. Sommige ongelukken gebeuren juist omdat de wegen te smal zijn. Spr. wil eindigen met Ged. Staten te danken dat zij de Zondagsdiensten op de booten niet verder beperken, Spr. hoopt dat zij ook verder stand zullen houden. De heer VIENINGS (r.k.) merkt op, dat de rede van den heer Onderdijk staat in het teeken van het morgenrood der a.s. verkiezingen. Spr. protesteert er tegen alsof de liefde voor den werkman het monopolie zou zijn van de S.D.A.P. De Prov. Staten zijn er om de belan gen van alle klassen der bevolking te behartigen. Het is bedrog als men naar buiten zegt: 100 wil men niét geven voor kinderbescherming en 50.000 voor de haven van Vlissingen wel. Dit zijn twee onvergelijkbare grootheden. Zeeland heeft meer een landbouw- dan een arbeidersbevolking, in den engen zin, door de S.D.A.P. bedoeld. Alle Staten leden hebben naar hun inzicht de be langen van het geheele gewest gediend. Spr. prijst het financieel beleid van Ged. Staten. Wat de werkloosheid betreft, heeft de Overheid tot taak te zorgen voor pro ductieve werkverschaffing, Spr. staat sympathiek tegenover liet voorstel-Onderdijk. De heer VAN WAESBERGHE (R.K.) bespreekt het verslag van de P.Z.E.M. Spr. begrijpt niet, waarom dit niet af zonderlijk wordt uitgegeven. Wat do Zuidgoep betreft, constateert Spr. met genoegen, dat de productiekos ten in de centrale te Westdorpe gelei delijk dalen. De tijd komt dichterbij, dat hei: bedrijf zichzelf bedruipt. Verder heeft spr. bezwaar, dat zeer oude polderleeningen, als die van den ca- lamiteuzen Margarethapolder, niet wor den afgelost. Spr. vraagt, hoeveel er van deze leeningen loopen. Dhr. VAN DER BEKE CALLENFELS (c.h.) bespreekt ook de landbouwcrisis, speciaal in betrekking tot de calamiteu- ze polders. Ook spr. dringt aan op her- schatting van gronden in die polders en dus op reglementswijziging. Spr. zou wil len, dat Prov. Staten Ged. Staten mach tigen in 1931 die herschatiting gelasten. Daarop zal dan goedkeuring van de regeering' moeten worden gevraagd. De heer VAN 'T IIOEF (a.r.) komt ook op tegen de politieke propaganda rede van den heer Onderdijk. Spr. prijst het beleid van Ged. Staten, die door hun po litiek gezorgd hebben voor dezen kwa den dag. Spr. wil ook het begrip „arbei der" veel ruimer nemen dan de heer Onderdijk. Ook de kleine, ja zelfs de 'beter gesitueerde boeren hebben helt kwaad. Spr. herinnert er ook aan, dat en kele voorstellen b.v. het schoolartsen- instituut zijn afgestemd om1 principieele redenen. Dat niet alle wenschen van den heer Onderdijk zijn vervult, -verblijdt spr. Als we hier hebben gewaakt voor handhaving van de Christelijke grondsla gen, is spr. daarvoor dankbaar. De strekking van de motie-Onder- dijk is spr. sympathiek. Spr. had ook een dergelijk voorstel willen doen, maar heeft daarvan om financieele redenen afgezien. De heer Onderdijk had met dit voorstel vroeger moeten komen. Dan had het goed bestudeerd kunnen wor den. Ook vreest spr. dat met dit bedrag niet veel zal zijn te bereiken. Als er wat gedaan zal moeten worden, zal dit veel meer dan f 15000 kosten. De heer DE RIDDER (c. h.) brengt ook een eere-saluut aan Ged. Staten. We moeten ons niet blind staren op enkele punten, die niet zijn tot stand gekomen. Maar spr. herinnert aan de electrificatie der middengroep, aan de verbetering der verkeersmiddelen, enz. Ook spr. behandelt de werkloosheid en doet een beroep op Ged. Staten om productieve werkverschaffing te bevor deren en om de voorkeur te geven bij het gunnen van werken aan Zeeuwsche bedrijven. Dat kan een financieel offer kosten, maar voorkomt het leeg langs de straat loopen. Ook spr. betreurt het, dat de heer Onderdijk nu pas met zijn voorstel is gekomen, Spr. weet nog niet, hoe hij zal stem men. Wat het geval-Willemsen betreft, vraagt spr. of de betrokkene al het mo gelijke in dezen gedaan heeft. Mevr. BERGSMA (v.d.) bespreekt de uitbreidingsplannen van de gemeenten. De schoonheid van onze provincie wordt ernstig geschaad door den bouw van nieuwe woningen in sommige dorpen. Daaronder zal het toeristenverkeer lij den. Is aan den onoordeelkundigen bouw niets te doen? In vele dorpjes wordt veel bedorven, Spr. vraagt of b.v. sommige gemeen ten gezamenlijk een deskundige ambte naar kunnen aanstellen. Die zou ook kunnen adviseeren over aanleg van stra-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1