^Jrouinciale EERTEUS Middelburg No. 2 8 4. Twee bladen. WOENSDAG 3 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP IN ONZE STATEN-GENERAAL, BINNENBAND. ZEELAND. DE LAATSTE MOEILIJKHEDEN MET DEN ST. NICOLAASÏNKOOP VINDEN HUN OPLOSSING KORTE DELFT G 10 Kort Zeeuwsch Nieuws, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnexnenten in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! ...Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Niet alleen zijn we, vóór de koffie tafel, door de hors d'oeuvre gekomen: nu we dit schrijven, is de leider van de soc.-democratische raadsfractie, de heer Paul, al bezig aan de algemeene be schouwingen over de gemeentebegroo- ting voor 1931! En toch kunnen we niet getuigen, dat alles van die meer dan 'n dozijn punten tellende agenda, zoo maar onder 's voor zitters hamer is doorgegaan. Integen deel: er is nog heel wat gediscussieerd over onderscheidene zaken; het laatst over een voorstel-v. d. Weel, om den werkloozen een Kerstgave te geven van 5 voor kostwinners en 2.50 voor de rest. Mevrouw Weijl amendeerde het zoo: 1500 aan B. en W. ter beschikking stellen, ter verdeeling onder Burgerlijk Armbestuur en werkloozen. De bespre kingen eindigden in een welhaast Baby lonische spraakverwarring, en toen wer den beide voorstellen afgestemd. Ged. Staten zouden ze trouwens geen van bei den hebben goedgekeurd, meende weth. De Veer. Uiteraard had de heer Jeronimus een belangrijk aandeel in de debatten. Wat hij met z'n voortdurende vitterijtjes op allerhande formeele punten beoogt te be reiken, is ons een raadsel; dat men zulke „opmerkingen" langzamerhand niet meer au sérieux gaat nemen, zal een ieder, die A. J, Jr. geregeld aan den slag hoort, kunnen begrijpen. De opmerkingen van Ged. Staten over den te hoogen staat, dien wij in het amb tenaren-aantal zouden voeren, nam de Raad tenslotte voor kennisgeving aan; de overeenkomst met de Godshuizen werd goedgekeurd, onder aanteekening dat de heer Jeronimus tegen was, wijl hij de mogelijkheid vreesde, dat een vaste internist, die misschien niet in den smaak van het publiek zou vallen, ons gasthuis en dus de gemeente financieel nadeel zou berokkenen. Het verheugt ons, dat de Raad instem de met het afwijzende meerderheids- prae-advies van B. en W., om fitters en nionteurs der bedrijven geen extra-be looning toe te kennen voor het „zich periodiek bereikbaar houden buiten de diensturen, tot het bewijzen van dien sten, die wanneer ze verricht worden, extra-betaling reeds genieten". Al moge men dat overal elders doen, zooals de heer Paul opmerkte ons is dat toch waarlijk te dol. TWEEDE KAMER. Onderwijs- Nog steeds de onderwijsbegrooting. Minister T erpstra heeft allereerst de opmerkingen en wenschen betreffen de het Nijverheidsonderwijs beantwoord. Hij betoogde, dat het leerlingstelsel door de regeering bestudeerd wordt. De op leiding van mannelijke leerkrachten za! worden gesubsidieerd. Hangende de wij ziging der N. O. wet zullen nieuwe sub sidies niet worden stopgezet. Nagegaan zal worden of korting op salarissen va:i oude leeraren kan worden opgeheven. Daarna lager onderwijs. Daar bij sprak de heer v. Z a de 1 h o f f (s.d.) de hoop uit, dat nu eindelijk eens het rapport-Rutgers verschijnen zal. Altijd wordt daar maar naar verwezen bij klei nigheden. Zijn partijgenoot de heer Ter Laan (s.d.) zeide te betreuren, dat de minister den 8-jarigen leerplicht en de verkleining van klassen afwijst, en nam t op voor afschaffing van de wenschen van alle schoolgeldbetaling. De heer L i n g b e e k (h.s.g.) heeft een nieuw soort school ontdekt, de na- tionaal-christelijk-openbare Ds. Kersten (s.g.) had weer iets anders: de openbare school op grondslag der hervorming. Mevrouw W esterman (lib.) was wel ongerust over de groote uitbreiding van het aantal bijzondere scholen, dit wijtend aan de verschillen der diverse protestantsche groepen. En de heer V i s s e h e r (a.r.) wees er op dat Ie onderwijswetgeving gelegenheid geeft scholen op te richten, omdat veel wat geen verschil is, tot verschil wordt opge blazen, En ook de heer O u X (v.d.) con stateerde een groot verzet tegen de pacifiatie door te wijzen waarop deze toegepast wordt. Minister T erpstra wees op het te groote aantal ook van kleine openbare scholen, vond dat de Overheid niet be voegd is het verschil in richting van schoolvereenigingen te beoordeelen. Van een splitsingmanie kan men toch niet spreken. Ten aanzien van de leerlingen- schaal dient het rapport de Staatscom missie afgewacht. Het tekort aan onder wijzers is niet uitsluitend te wijten aan het salaris doch ook aan de afschaffing der parallelklassen en de afschaffing der toelagen. Landbouwverloven kunnen thans nog Siet worden gemist. Bij de afdeeling K. en W. hebben de heeren B e u m e r (a.r.) en Schaper (s.d.) op een snelle restauratie van mo numenten aangedrongen. Daarvoor is al een hooger bedrag uitgetrokken, zei de minister. De heer v. d. W a e r den (s.d nam t op voor de titelbescherming van architecten. De kwestie is al in onder zoek, zie de minister. Binnenlandsche Zaken. 's Avonds binnenlandsche zaken. Toen heeft de heer v. Voorst tot Voorst (r.k.) nog eens het zijne ge zegd over de houding van den burge meester bij de Nijmeegsche feesten. Deze zou voor een socialistische terreur zijn geweken. Ook andere burgemeesters kwamen ter sprake als die van Peize en in het algemeen burgemeestersbenoe mingen. De binnenschipperij verdedigden d? heeren Duymaer v. Twist (a.r.), Mej. Katz (c.h.) en mr. Oud (v.d) Gewezen werd op de zware lasten -die dit bedrijf worden opgelegd. EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voorzitter der Eerste Kamer om de leden bijeen te roepen op Dinsdag 16 December. DE JUSTITIEBEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord op het V.V. der begrooting van Justitie wordt ontleend: Ten opzichte van de echt scheiding wordt daarin opgemerkt, dat de Minister het, ten einde gegevens te verkrijgen omtrent den feitelijken toestand en ook zich een indruk te vor men omtrent den te verwachten invloed van eventueel te treffen voorzieningen, dienstig heeft geoordeeld zich in verbin ding te stellen met de presidenten dei- rechtbanken, die alle gevallen persoon lijk voor zich krijgen. De tot dusverre ontvangen antwoorden verschaffen waar devolle gegevens, aan de hand mede waarvan de Minister zijn standpunt in deze even gewichtige als moeilijke ma terie nader zal bepalen. De hernieuwde overweging van het vraagstuk der vereenvoudigde procedure voor inning van kleine vorde ringen, ten vorige jare toegezegd, heeft geleid tot het doen samenstellen van een voorontwerp. Daarbij is intus- schen gebleken dat een voorziening be langrijke offers, zoo aan derving van griffierechten als anderszins, zal vergen, iets wat uiteraard vooral onder de tegen woordige omstandigheden niet buiten beschouwing kan blijven. Het politievraagstuk zal na der zijn te bezien in verband met de uit voering van de herziening van de Ge meentewet, die thans bij de Eerste Ka mer aanhangig is. Ook overigens schijnt de Minister een doeltreffende werk zaamheid meer gewaarborgd door gelei delijke verbeteringen dan door grootsch opgezette reorganisaties, zooals zij in den loop der jaren telkens weer zijn ontwik keld, maar nimmer tot uitvoering ge komen. WERKTIJDENBESLUITEN VOOR KANTOREN. Verschenen is een voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur betreffende het werktijdenbesluit voor kantoren. Het ontwerp regelt den Zon- dagsarbeid voor vrouwen, de gevallen waarin arbeid mag wTorden verricht., Zaterdags na 1 uur, de reiniging, bewa king in k,antoren op Zaterdag na 1 uur, de rusttijden. De memorie van Toelichting vestigd de aandacht, dat er een"groep' van on dernemingen in zóó bijzondere omstan digheden verkeert ten aanzien van de tij den, waarop noodzakelijk gewerkt moet worden, dat voor deze de mogelijkheid, die de wet laat, om de daarin gestelde grenzen te overschrijden, niet toereikend is. Dit zijn de ondernemingen in de zee havenplaatsen, waar de kantoorarbeid Het leven mooi te maken, den har den, drogen prozaïschen kant eronder en uit het gezicht te houden en da[ poëzie te laten leven, dat is naar mijn idee de taak der vróuw. Beecher Stowe. afhankelijk is van de onzekere tijdstip pen van aankomst van zeeschepen. Daar de wet met deze omstandigheden geen rekening heeft gehouden, is het •no o dig, in de wet een wijziging aan te brengen, alvorens zij voor deze kantoren kan worden ingevoerd. Dit behoeft echter geen reden te zijn om met de invoering op de overige kantoren te wachten tot de wet gewijzigd is. Het is daarom de bedoeling dit Werk tijdenbesluit voor kantoren in werking te doen treden uiterlijk op 1 Mei 1931 voor arbeid in alle kantoren, behoudens in de kantoren van reederijen en zee schepen en voor de zeevaart werkende ondernemingen van stuwadoors, carga doors, expediteurs, veemen, scheeps bevrachters en sleepdiensten; in de kan toren van de groothandelaren in ruwe katoenen garens te Rotterdam en in de kantoren van Noordzeevisscherij-onder- nemingen, zeevischveilingenzeevisch- handelaren en zeevischexpedi'.eurs. Voor deze kantoren is een voorstel tot wets wijziging in voorbereiding. INVOER VAN VEE IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van de Maasbode seint, dat van heden af de in voer in België van uit Nederland afkom stige herkauwende dieren ook is toege laten langs het grenskantoor Aren- donck. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen ihet arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Oldebroek, J. C. Kegge, candidaat-notaris te Ame- rongen. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zee land: tot Voorzitter van het waterschap voor de UilKvatering door de Sluizen hij Nummer Een in den Hóofdplaatpolder, B. J. M. Thomaes, te Hoofdplaat; tot dijkgraaf van den Al-te-kl'ein polder (Noord-Beveland), Th. Maai, te Kats. MIDDELBURG, Het Grand Hotel, De huidige directie van het Grand Hotel heeft thans bij B. en Wj. een ver zoek om goedkeuring van een bouwplan ingediend met vermelding, dat zij gaarne spoedig gunstig antwoord tegemoet ziet. Volgens de aan het verzoek toege voegde teekenLrugenP zjoiu het in de be doeling liggen op de plaats, waar tot 7 December van het vorig jaar het voor naamste deel van het hotel! stond, aan. de voorzijde twee winkels te doen verrij zen, ieder met een portiek, terwijl tus- schen beide in een ruime ingang voor het hotel is ontworpen. Achter ieder der winkels is een woonkamer en daar naast een keuken gedacht en recht daar boven zijn de slaapkamers voor de win keliers. Achter in den gang is een hal voor het hotel, een eetzaal, en andere zalen, terwijl op de eerste en tweede verdieping, zoowel aan de straatzijde als verder in het gebouw, logeerkamers zijn ontworpen. De ons getoonde zeer eenvoudige schetsontwerpen dragen de handtec- kening van J. Luthmann, arch. B.N.A. Naar Het Volk meldt is de heer J. Onderdijk, wethouder dezer gemeente hö- den dertig jaar lid der S.D..A.P. Zondag werd de jaarvergadering van het gewest Zeeland der S.D.A.P, gehou den. Er waren 23 afdeelingen vertegen woordigd door bijna 70 afgevaardigden. TJit het jaarverslag van den secretaris bleek, aldus Het Volk, dat het aantal afdeelingen was .gestegen van 25 qp 30, het ledental van 1375 op 1590. Het peti tionnement leverde in Zeeland bijna '28.000 handleekeningen op. Aan 'de be tooging te Rotterdam namen ruim 1100 Zeeuwen deel. Als bestuursleden werden herkozen L. Onderdijk, voorzitter; A. Tvl. Overhoff, secretaris; J. de Meij, pen ningmeester; A. C. de Pauw. L. v. 'G ink el en J. Pik, terwijl in een vacature A. op den Brouw van "St. Maartensdijk werd gekozen. Behalve voorzitter en secretaris die ambtshalve lid van den Partijraad zijn, werden als zoodanig herkozen A. C. de Pauw als lid en J. de Meg als plaatsvervangend lid. De afd. Goes zal een afgevaardigde in de congrescommis sie aanwijzen. Aan de afd. Middelhui^ werd opgedragen de"'leden der controle commissie aan te wijzen. De groslijsten voor de Statenverkiezingen werden als volgt vastgesteld: Kieskring Middelburg: 1. L. Onderdijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlissin- n: 3. A. M. Overhoff, Goes; 4. A C. de Pauw, Neuzen; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6, Ch. Bank, Middelburg; 7. H. J. C. van der Snoek, Middelburg; 8. J. F. van Riel, Middelburg; 9. W|. Cor- nelisse, Middelburg; 10. L. M. de Kok, Biervliet. Kieskring Vlissingen: 1. A. G. de Baare, Vlissingen; 2. L. Onderdijk, Mid delburg; 3. A. M. Overhoff, Goes; 4. A. C. de Pauw, Neuzen; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6. H. de Priester, Souburg; 7. J. de Meij, Vlissingen; 8. J. König, Vlis singen; 9. I. Luteijn, Vlissingen; 10 A. C. van Hal, Vlissingen. Kieskringen Goes, Tholen en Sluis: I. A M. Overhoff, Goes; 2. L. Onderdijk Middelburg; 3. A. C. de Pauw, Neuzen; 4. A. C. de Baare, Vlissingen; 5. J. Cats hoek, Zierikzee; 6. L. M. de Kok, Bier vliet; 7. H. v. d. Veen, Groetf;? 8. B. F. Burkunk, Hansweert; 9. J.' Óverbeeke, Tholen; 10. P. Notebaart, Breskens; 11. L. van Ginkel, Oostburg; 12. M. Scheele, Ierseke. Kieskring Hulst: 1. A. C. de Pauw, Neuzen; 2. L. Onderdijk, Middelburg; 3. A. C. deBaare, Vlissingen; 4. A )M. Overhoff, Goes; 5. J. Catshoek, Zierik zee; 6. J. Hamelink, Axel!; 7. J. N. 't Gilde, Neuzen; 8. J. de Leux, Sas van Gent. Het verslag van de Statenfractie werd goedgekeurd, nadat vele afgevaardigden hun ontstemming en verontwaardiging hadden uitgesproken over de beruchte circulaire van Ged. Staten in zake hel! verbod aan de gemeentebesturen om posten voor werkverschaffing op de be grootingen te brengen. Het optreden van de fractie vond onverdeelde instem ming. Overwogen zal worden de mogelijkheid om een vergadering te beleggen met af gevaardigden van organisaties, ten einde de crisis in den landbouw en de gevol gen daarvan voor de landarbeiders en kleinne boeren en pachters te bespreken. Samenwerking betreffende deze materie zal gezocht worden met de federatie van bestuurdershonden. ZUID-BEVELAND. RILLAND-BATH. In de Maandag ge houden vergadering van den gemeente raad was afwezig de heer A. Blok. De heer H. A. Dronkers, die in een vorige vergadering werd toegelaten als Raadslid in de vacature Van Boven werd als zoodanig geïnstalleerd. Een viertal aanvragen om een of inteer leegstaande schoollokalen te Rilland en te Bath te mogen gebruiken ten behoe ve van de viering van het Kerstfeest worden tegen het gebruikelijke tarief in gewilligd. De raad besluit tot het aan gaan eener geldleening groot f 21.120. bij de Bank van Ned. gemeenten tegen een rente van 41/2 pet. a pari, benoodigd voor uitbreiding van het gasbedrijf. Eveneens wordt besloten tot verkoop (Ingez. Med.) der beide buiten gebruik gestelde gas- fabriekjes te Kruiningen en Hansweert. Ter benoeming eener onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Bath is is door B. en W. de volgende voordracht bij den Baad ingediend: 1. Mej. M. C. .Kerkhoff te Roosendaal; 2. Mej. C. J. Doets te Middelburg; 3. (Mej. J. M. Stecher te Vlissingen. Met algemeene stemmen wordt mej. M, C. Kerkhoff be noemd. Tot wethouder (vacature P. A. van Boven) wordt gekozen de heer J. v. "d. )Sande. ZEEUWSCE-VLAANDEREN W. D. BIERVLIET. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat bericht was ingekomen van de hoofden der scholen A en B, dat zich bij genoemde hoofden respectievelijk 2 en 6 leerlingen hadden aangemeld voor de avondschool. Daar het Vereischte ge tal minstens 10 is, zal er dezen winter geen avondschoolonderwijs gegeven wor den. Vroeger is besloten een burgerlijk armbestuur op te richten. Medegedeeld werd, dat men hierin niet is geslaagd, daar zich geen voldoend aantal personen als lid beschikbaar stellen. Na bespreking van den toestand der wegen werd B. en W. opgedragen bij de regeering stappen te doen tot het ver krijgen van een bijdrage voor algeheele vernieuwing van den keiweg Biervliet Verbindingsweg Oost- en West Z, VI. Mocht dit pogen gunstige resultaten heb ben, dan zal nader overwogen worden, of met renteloos voorschot van de pro vincie tot deze vernieuwing kan worden overgegaan. Herbenoemd werd tot lid der commis sie van toezicht op het L. O., ds. Vrij- landt. Vastgesteld werd verder de instructie voor den nieuw te benoemen gemeente arts. Als zoodanig werd benoemd de heer arts Brouwer te IJzendijke. De Minister van Financiën m|aakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en-of vermogen (gewe- tensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen te Kortgene f 11.86, te Zierikzee f 250, f 127.84. Gevestigd is een collecte der Staats loterij te Ter neuzen en is benoemd tot coüectrice mej. N. O. Th. G. Bier te Soest. Wij ontvingen een open brief van het bestuur van den kring Hulst van den N. G. B. aan alle eigenaren yan gronden in Z. Vlaanderen, waarin aange drongen wordt op pachtverlaging. Maandag werd het laagspannings net der P.Z.E.M. te Wjissëkerke in de kom Geersdijk officieel in gebruik genomen. In verband met het plan om zoo mogelijk te geraken tot gemeenschappe- lijken aankoop van een motorbrandspuit voor de gemeenten van Westelijk-Schou1- wen werd Dinsdag j.l. in Burgh een demonstratie gehouden van twee der gelijke machines n.l. door de firma v. h. Bikker te Rotterdam en door de N.V. J. en H. Wj. v. d. Ploeg te Apeldoorn.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1