lïrotrinciale Zeeuws the XXE EEL'W ïransparo'hoekjes 2 8 3. Twee bladen. DINSDAG 2 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENBAND. het nieuwste voor het inplakken van foto's. Komt U eens zien bij HEMNIMG'S FOTOHANDEL MIDDELBURG, Markt C 14 VLISSINGEN, Badhuisstr. 63 ZEELAND, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. Ü1L - ■SSSSl gegeven aan een zee-officier, of een di recteur of leeraar van een zeevaart school? Die zijn er in Amsterdam toch met eenigen goeden wil nog wel te vin den en dan zouden deze en meer domme dingen niet in dit overigens zoo kostelijke boek behoeven voor te komen! Veel menschen schijnen zich te ver- 1 heelden, dat ze altijd in een schouw-1 burg zijn, en dat de heele wereld naar hen kijkt, terwijl ze inderdaad slechts voor leege banken spelen. Vertalers-wee. Zaterdag hebben wij, mqt groote waar deering, gewag gemaakt van de uitgave van het boek over den ballontocht van Andrée en zijn makkers naar het Pool gebied. Deze waardeering voor de keurige, snelle en technisch welverzorgde uit gave van dat schoone document, wordt niet of althans weinig verminderd door het feit, dat er ernstige aanmerkingen gemaakt moeten worden op de hier en daar onjuiste, soms zelfs een heel eind mis zijnde, vertaling van technische ter men. Omdat dit euvel meer voorkomt bij Nederlandsche vertalingen, zij daarop hier nog eens de aandacht gevestigd. Wanneer b.v. de vertaler op pag. 24 wil spreken van een „man van de tech niek" min of meer in tegenstelling tot een man van de abstracte wetenschap, dan dient hij dit niet te vertalen door „technoloog" doch door „technicus". Eerstgenoemd woord toch heeft in Ne derland een heel aparte beteekenis. Dit is evenwel nog niet zoo erg. Op p. 52 echter wordt een vertaling gegeven van een door Andrée c.s. uitgeworpen boeibericht; daarin staat van een koers, dat deze is ,,N. 10° O. declinatie". Dat is zonder zin en de foto ernaast, die de reproductie van het boeibriefje geeft, brengt de oplossing van dit raadsel: er staat „N 10° Ost rattvisande", d.w.z, „N. 10° O, rechtwijzend", zooals de Ne derlandsche term luidt. De met „paraffine" gevulde Primus kachel vermoedelijk is „petroleum" bedoeld laten we nu maar op pag 144 staan; wij vragen ons echter af, wat voor een ding een „vlakke sextant" is waarvan op p. 215 en elders sprake is? En welke zielkundige metingen verrich ten de onderzoekers wel met den „psy- chometer" van pag. 223? Of was het mis schien de bedoeling, met den „psychro meter" den vochtigheidstoestand van de lucht te bepalen? De uitdrukking „universeele instru ment" op p. 229 in plaats Van „univer- saal-instrument" [het kan ook een theo doliet geweest zij, welke term gebruike lijker is dan die van altazimut) laten we nu maar gaan, maar wat beteekent in vredesnaam, dat Strindberg met dat in strument berekende 13° 12' 5" (bij den bol)"??? Is de onderhavige vertaling misschien via het Engelsch, en is Strind- bergs waarde dan gevonden „by spherical trigonometry"? Het mysterie van de „refractie-hoeken der koerslijnen" op p. 217 onopgelost latende, moeten we, via de „positie-lijn" op dezelfde pagina, welke de Engelsch- man wèl „positionline" noemt, doch waartegen een Nederlander „hoogtelijn" zegt, komen tot de allerergste fout op p. 218. Wanneer men in onbekende oorden zijn geografische lengte t. o, v, Greenwich wil bepalen, dan dient men dezen Green- wich-tijd te kennen. Daartoe neemt men chronometers mee op reis; de fouten van dezen chronometer gaan rechtstreeks als fout op de astronomische lengtebepaling over. Tegenwoordig corrigeert men den chronometer met de radio-tijdseinen; vroeger was er maar één mogelijkheid op: de ware of middelbare Greenwich- tijd berekenen door het meten van den afstand van den zich tusschen de vaste sterren bewegenden buitensten verlich ten maansrand tot zulk een vaste ster, Deze tijdsbepalingen uit z.g.n. „maans- afstanden" (Eng.: „lunar-distances") behoorden tot de moeilijkste opgaven der astronomische plaatsbepaling op rei zen, zoowel wegens de tijdroovende en ingewikkelde boltrigonometrische bere keningen, als de hooge eischen van vaar digheid en nauwgezetheid stellende waar nemingen met den sextant. Andrées gem, fouten van 3" 5 zijn dan ook bewonde- renswaard. Maar heel dat betoog mist doel, omdat de vertaler vertelt, dat de Poolreizigers den loop hunner klokken controleerden door het meten van „maans hoogte n". Hetwelk een onmo gelijkheid is. De lage „hoogtehoeken", de „tijdhoek- observatie" en de „peiling in de richting van den tangens van het Witte Eiland" zullen we nu maar verder met rust laten. Vrage: waarom de kopij van zulk een belangrijke uitgave niet even ter inzage DE BEGROOTING VAN KOLONIËN. De Memorie van Antwoord op het V.V. aan de Tweede Kamer van den Mi nister van Koloniën meldt o.a. aangaan de de gevolgen van den Curacaoschen overval: Het feit, dat de afwikkeling der ge volgen van de Curaqaoschen overval voor den gouverneur en de daarbij be trokken officieren een verschillend ver loop heeft gehad, houdt verband met de omstandigheid, dat de houding van die officieren naar andere wettelijke bepa lingen moest worden beoordeeld dan die van den gouverneur, terwijl voor kapi tein Borren, als militair commandant, weer andere wetsvoorschriften zich de den gelden dan voor de overige officie ren. Voor het doen instellen van een strafvervolging tegen den oud-gouver neur Fruytier acht de regeering geen termen aanwezig. DR. WIBAUT EN DE EERSTE KAMER. Naar aanleiding van het bericht van het persbureau Vas Diaz „dat nog niet vaststond of Wibaut zich tevens geheel uit het politieke leven zou terugtrekken en dus ook voor het lidmaatschap der Eerste Kamer zou bedanken", heeft Het Volk dr, Wibaut hieromtrent nadere in lichtingen gevraagd. Zijn, aan duidelijk heid niets te wenschen overlatend ant woord, luidde als volgt: Het jaar, waarin ik moet aftreden als lid van de Eerste Kamer is volgens rooster vastgesteld op 1935. Ik zal in dat jaar den 77-jarigen leeftijd bereiken. Er zijn een aantal jonge leden in de Kamer. De sfeer in dit milieu is evenwel zoo, dat ook voor leden van meer bezadigden leeftijd zooals ik, het vervullen van hun ambt begeerlijk is. Verondersteld, dat tusschen nu en 1935 in mijn geestelijke en lichamelijke geschiktheid tot het ver vullen van het ambt van lid van de Eerste Kamer geen belangrijke vermin dering intreedt, zie ik thans geen reden waarom ik mij in 1935 voor een herbe noeming niet beschikbaar zou stellen. HET KANAAL GENT—TERNEUZEN, Het laatste nummer van het maand schrift „La navigation du Rhin" besteedt, mede in verband met het bekende en a lang weer verholpen ongeval aan de sluis bij Terneuzen, veel aandacht aan het kanaal tusschen Gent en deze stad. Jan Borluut te Gent bespreekt er het inter nationale regiem van met betrekking tot het zich de laatste jaren aanmerkelijk uitbreidende zeeverkeer van Gent. De schrijver noemt het een van de prach tigste kunstmatige waterwegen ter we reld, dank zij de voortdurend aange bjachte verbeteringen. Schepen met een diepgang van 8.5 M. hebben er toegang De schrijver gaat de conventies na, die sinds het begin van de werkzaamheden in 1825 en de voltooiing twee jaar later de doorvaart regelden, evenals de daar op geheven rechten. Op 't Nederlandsche deel werden de tollen geheel afgeschaft, De schrijver betoogt, dat de stelling niet vol te houden is, dat het kanaal uit sluitend de Belgische belangen dient, en haalt daartoe uit de Nederlandsche sta tistiek aan, dat nagenoeg een achtste der tonnage, te Neuzen geschut, en meer dan een vijfde van dat der binnenvaart gedurende 1928 op de Nederlandsche sectie gebleven zijn. Hij beroept zich op de besprekingen in de afgeloopen jaren over een rechtvaardige verdeeling van de kosten en op den pro memorie op de wa- terstaatsbegrooting voor 1931 uitgetrok ken post ter uitbreiding van de havens aan dat kanaal, welke uitbreiding in de eerste plaats de cokesfabriek van Sluis kil ten goede zou moeten komen. De Gentenaren verzekerden zich al aan de oevers van het Belgische kanaalvak de inrichting van uiterst belangrijke in dustrieele ondernemingen. De haven van Sluiskil kan verder een rol spelen in het vervoer van massagoed, waarop Gent zich inzonderheid toelegt. Daartoe moet echter de Nederlandsche haven, aan de spoorlijnen van Terneuzen naar Meche len en Gent gelegen, kunnen profiteeren van de volledige gelijkstelling ten aanzien van de spoortarieven van in-, uit- en doorvoer met de meest begunstigde Be gische havens. De haven van Terneuzen is nu al met zekere bizondere spoorta rieven, die ten behoeve van de Belgische ïavens werden vastgesteld, bevoorrecht. De schrijver eindigt met de gegrond- ïeid van den eisch, door Gent gesteld ter verkrijging van een nieuwe zeesluis te Neuzen, te erkennen. België kan ech ter niet lichtvaardig meewerken tot ver- areiding van de speciale tarieven, die aan de basis van den voorspoed der Bel gische havens liggen, over buitenlandsche concurreerende havens. De dienaangaan de door Nederland geëischte concessies moeten tegenover de Nederlandsche uit breidingsplannen aan de haven van Sluis- cil zeer nauwkeurig worden nagegaan. I Want ze versterken in hooge mate het belang, dat Nederland heeft bij verbete ring van het genoemde kanaal op het Ne-1 derlandsche vak, evenals de moderni seering van zijn toegangswerken aan de Schelde. DE LATE UITREIKING DER BELASTINGBILJETTEN. Minister de Geer zegt in zijn Mem. van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer van de begrooting van finantiën dat de werkzaamheden, verbonden aan de aanslagregeling' voor de belastingen naar inkomen en vermbgen en voor de personeele belasting, zoodanig over de verschillende maanden zijn verdeeld, dat het personeel gedurende het ge heele jaar een volle dagtaak heeft. Een regeling, waarbij alle belastingschuldigen hun aan slagbiljet in de inkomstenbelasting uiter lijk in de zomermaanden zouden ontvan gen, is derhalve niet uitvoerbaar zonder aanzienlijke versterking van personeel', en zou tot gevolg hebben, dat dit perso neel gedurende een gedeelte van het jaar niet voldoende werk had. Mede in ver band hiermede is een verplaatsing van den aanvang van het belastingjaar der inkomstenbelasting naar begin Januari niet wenschelijk. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan J. W. Kals- hoven, op zijn verzoek, met ingang van 4 December a.s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Zalt- bommel. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het s.s. „Koningin der Nederlanden", zal Vrijdagmorgen 5 December te 10.20 uur van Genua ver trekken. Aankomst Zaterdagmorgen 6 December te 7.05 te Zevenaar; 7.57 te Arnhem; 8.48 te Utrecht; 9.50 Den Haag (S.S.); 9.36 Amsterdam (W.P.); 9.53 Am sterdam (C.S.) en 10.01 Rotterdam (Maas). HET MAAL- EN MENGGEBOD. De Nederlandsche Bakkersbond en de Chr. Werkgeversvereeniging hebben zich met adressen tot de Tweede Ka mer gewend het ontwerp-Tarwewet niet aan te nemen. (Ingez. Med.) t De aanlegsteiger te Hansweert. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Uit het bij Kon. Besl. van 6 October 19-30, vastgestelde nieuwe rijkswegen plan, bïiilct dat de op het oude wegen plan (K. 'B. van 4 Juni 1927) voorkomen de weg Vlake (station)Hansweert Walsoorden—Belgische grens met een. lengte van 19 K.M. is vervangen door een weg KruiningenHansweertWalsoor den—Belgische grens met een lengte van 18 K.M. De wijziging van VlakeHans weert in KruiningenHansweert is op merkelijk, omdat hiermee zeer waar schijnlijk in verband staat de verlegging in de naaste toekomst van den aan legsteiger der provinciale booten te Hansweert van de westzijde naar de Oostzijde van het kanaal door Zuid-Be veland. Meermalen heeft het gerucht de ronde gedaan dat deze aanlegplaats zou worden verlegd en uit het nieuwe we genplan kan worden opgemaakt, dat nog steeds ernstige plannen voor deze ver legging bestaan. Bij een eventueêle ver plaatsing van den steiger zouden ook ten aanzien van den tramdienst Hans- weert-station Vlake veranderingen niet kunnen uitblijven. In hoeverre een en ander van invloed zal zijn op een ver plaatsing van het spoorwegstation Vlake naar de richting Kruiningen, waarover reeds meermalen berichten zijn versche nen, kan zonder nadere gegevens niet worden beoordeeld, doch het is zeer wel mogelijk dat genoemde wijziging in het wegenplan ook in dezen van belang is- Pachtprijzen op domeingronden te St. Philipsland. Op de vragen van den heer Kersten betreffende vermindering van de pacht prijzen der domeingronden in den Prins Hendrik polder (St, Philipsland) en het verstrekken eener opgave van pachtprijzen der Kroon- en Staatsdomei nen in de verschillende provincies heeft de minister van financiën geantwoord: De jaarlijksche pachtprijzen van de in 41 perceeltjes, alle te zamen groot circa 38 hectaren, verpachte Staatsgronden in den Prins Hendrikpolder (St. Philips land) beliepen voor de met 1 November 1930 geëindigde pachtjaren 1924 tot en met 1930 van f 106 tot f 217 per H.A.; voor de pachtjaren 1931 tot en met 1937 beloopen zij van f 103 tot f 189.50 per H.A. Of deze laatstbedoelde pachtprij zen over den vollen pachttermijn te hoog zullen zijn, is thans nog niet te zeg gen. De prachtprijzen over 1930 en voor afgaande jaren waren onder normale om standigheden niet te hoog. Thans zal, in verband met het reeds ingediende verzoek om pachtsomvermin dering, uitstel van betaling worden ver leend, terwijl over de wenschelijkheid van afslag op de pachtsom nader zal worden beslist. Van de Kroondomeinen zijn de pacht prijzen den minister niet bekend. Een opgave van deze gronden is te vinden in het jaarlijksch verslag omtrent den toestand dier domeinen. Voor wat de Staatsdomeinen aangaat, wordt verwezen naar de gedetailleerde opgaven, voorkomende in de statistiek der domeinen, het laatst uitgegeven over 1927. De Bond van harmenie- en fanfare gezelschappen. Men schrijft ons: Zaterdag hield de Bond van Harmonie ën Fanfarevereenigtin|gen in Zeeland te Goes zijn alge me ene veijg adering. Verte genwoordigd waren 28 vereenlgingen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal aangesloten vereenigin- gen 35 was gebleven. Een vereeniging n.m.ï Wilhelmina te Colijnspilaat had be dankt; de Chr. fanfarevereenigimg Oefe ning na den Arbeid te Middelburg, was toegetreden. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen f2548; de uitgaven f 1792. Liet solistenconcert te Goes had een tekort opgeleverd van ruim f 500, het concours te Wissenkerke bracht een Voordeelig saldo van f 400. De aftredende bestuursleden de hëe- ren M A. Romijn, Domburg en F. Laroes, Arnemuiden werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door vertrek van den heer J. Ilage van Ierseke naar Dor drecht igekozen werd de heer A. A. Mol te Rilland. i Besloten werd in 1931 weder een bondsconcours te houden opi den Twee den Pinksterdag. De plaats van het con cours zal nader worden vastgesteld. In 't najaar zal te Middelburg een solisten- concours worden gehouden. Tevens werd •besloten in 't komende- winterseizoen, eenige lezingen voor directeuren te hou den door een bekwaam 'toonkunstenaar. (Deze lezingen zullen ook door belang stellende leden kunnen worden bijge woond. Verder werden nog eenige wijzi gingen in 't reglement aangebracht. MIDDELBURG. Circus Sassarani. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat „Sarrasani", het circus der 37 nati onaliteiten, na zijn successen in Zuid- Amerika, Polen, Oostenrijk', Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland, ook gastvoor- stellingen gedurende verscheidene maanden in Holland voorbereidt. De di recteur Slosch-Sarrasani heeft al een internationale studiecommissie uit circus- vaklieden naar Holland afgezonden; bin nen korten tijd zal deze ook in Middel burg aankomen, teneinde de technische mogelijkheden voor een bezoekj aan deze stad op de Holland-tournee van de Sar- rasani-onderneming vast te stellen en de onderhandelingen met de autoriteiten aan te knoopen. Het circus heeft een tenten en wagenstad van 25.000 vierk. M. op- bouwvlakte, aulolastlreinen, 825 men schen aller volkeren en "536 dieren aller werelddeelen. Bij een door mevr. Weijl en arts van Gelderen afgenomen examen zijn Maandag voor het medisch gedeelte di ploma A en diploma C van den Nederl. Bond tot Redding van Drenkelingen resp. geslaagd mevr. W. Vader— Sinke en de heer J. C. Geervliet, beiden alhier. Beiden hebben hun opleiding genoten van den heer J. Verhage, medisch-lei- der van de Middelburgsche Reddingsbri gade De gisteren gehouden wintercollecte ten behoeve der Armen der Ev. Luth. Gem. heeft f 236 opgebracht. WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden. Onder aanwezigheid van een flink aan tal publiek vergaderde Maandagavond de raad. Afwezig met kennisgeving de heer C. van de Ketterij. Ingekomen was een rapport van het comité inzake de bestudeering en be strijding van de iepenziekte. Eveneens een verzoek om moreelen en zoo noodig finantieelen steun van de vereenigjing tot bevordering van den ar beid voor onvolwaardig^ arbeidskrach ten. Idem van de Nederlandsche Heide- Maatschappij het verzoek om toe te tre den als lid. Idem een opgaaf van over 1929 ver schuldigde bijdrage krachtens art. 205 der Lager Onderwijswet van de gemeen te Veere ten bedrage van f 23.62. Voorgesteld werd deze mededeelingen voor kennisgeving1 aan te nemen en aan de vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige-arbeidskrach- ten eventueel moreele medewerking te verleenen. De pacht voor een opslagplaats op het Schorretje, voor den zandschipper J. M. Knusse, wordt bepaald op f 0.15 per vierk. M. plus havengeld. Een verzoek om bestrating van nun voorstraatjes van eenige bewoners in 't Schuttershof wordt ingewilligd. Zoodra er tweedehands klinkers voorhanden zijn, zal hier aan worden voldaan. Verschillende postduivenhouders uit de Vereeniging „De Vliegende Snellpost" verzochten voor hun duiven bescherming tegen de antennedraden. Dit wordt van de hand gewezen. In de vischhal zullen op voorstel van den heer A. Schuil losse schragen met losse bladen worden aangebracht. *,ï)c vergoeding voor het ijachtrecht van het z.g.n. Puttershoelkjc tot een be drag van f 103 wordt dankbaar van de jachtcommissie aanvaard. Aan Ged. Staten zal voor de school te Klcverskerke vrijsteljling worden ge vraagd voor het geven van onderwijs in vale j. De pensioengrondslag voor mej. M.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1