Jïrotrinciale j^eeutuscHe Artistieke Fotografische Landschap- en Zeestudie's vervaardigd door KEES HELDER No. 2 8 2. Twee bladen. MAANDAG i DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. Zeer geschikt eis ST. NICOUAS-GESCHENK zijn de Fotograaf Langedelft I 34 ZIE ETALAGE MODEL De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. tjgdSW BARON VAN HUGENPOTH TOT AERDT. f Na een langdurig lijden is Zaterdag in den ouderdom van 70 jaar overleden mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt, lid van den Raad van State. DR. F. M. WIBAUT. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het bestuur van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. van dr. F, M. Wibaut een schrij ven ontvangen, waarin deze mededeelt geen candidatuur meer te zullen aan vaarden voor de a.s. raadsverkiezingen, Dr, Wibaut is thans 71 jaar oud. Het staat nog niet vast of de heer Wi baut, die, naar men weet, ook lid van de Eerste Kamer is, zich geheel uit het po litieke leven zai terugtrekken. VRIJZ.-DEMOCRATISCHE BOND. De Vrijzinnig-Democratische Bond hield Zaterdag en Zondag te Hengelo een algemeene ledenvergadering. De vergadering werd geopend met een inleiding van den bondsvoorzitter, den heer mr. W. H. Werker uit Den Haag, die begon met te zeggen, „dat de eco nomische en politieke omstandigheden ten tijde van deze vergadering niet blij moedig stemmen, maar de wetenschap, dat de geestdrift voor onze beginselen in de rijen der onzen onverzwakt voort leeft, mag aanleiding zijn tot waarach tige vreugde en tevens om moedig de duistere dingen onder de oogen te zien," Spreker wees er op dat zich links en rechts een bloc vormt. Overal staan de mocraten tegenover de dictatuur. Ver volgens memoreerde spreker de fascisti sche beweging in Oostenrijk en het ge beurde in Duitschland, Bij dat alles blijft voor ons land, als het parlementarisme niet krachtig wordt gehandhaafd, de re- actionnaire aaneensluiting met fascisti sche tendenzen naast de hordevorming in Duitschland, het groote gevaar. Zien ook anderen dit, aldus spreker, of hopen zij onder de leuze, dat moet worden opge komen voor de nationale gedachte en voor de eenheid van ons volk een con centratie voor conservatieve groepen bij een te brengen die onder het motto „vrij heid", de democratie voor jaren aan ban den legt. Met een opwekking tot aaneensluiting van alle democraten die vrij van dogma den rechtsstrijd voor allen willen strij den, eindigde hij. Hierna heeft mr, Marchant een groote politieke rede gehouden. Uitvoerig behandelde spr, hierbij de noodzakelijk heid der handhaving van de v. d. begin selen en de vraagstukken die de aan dacht vroegen bij het bekende incident- Albarda. Spr. meende, dat dit vragenspe niets anders was dan een poging van de impotent-coalitie-partijen om nu eens voor goed de sociaal-democraten te dis qualificeeren als regeeringspartij. Als een bevel tot mobilisatie niet onder alle omstandigheden gehoorzaemd zou wor den, dan had men gewonnen spel; de be nauwende uiterste noodzaak ware uit het gezicht verdwenen, en de coalitie de eenig mogelijke parlementaire meerder heid. Regeeren op zich zelf is niet moei lijk. Moeilijk alleen is, zóó te regeeren, dat gerechtvaardigde wenschen bevredi ging vinden en een evolutie in opgaande lijn door de rechtsvorming wordt ge waarborgd. Niemand zal kunnen volhou den, dat die waarborg thans aanwezig is. De vraag, die hier in den kleinen Ne derlandschen kring de politieke hoofden bezig houdt, en die hier den Neder- landsch-katholieken naam heeft verkre gen van de „uiterste noodzaak" in de miniatuur-verhouding, waarin die men hier beschouwt, de stelling, die beter wordt weergegeven als het vestigen van de parlementaire democratie, is door het gebeurde van den laatsten tijd hier in Nederland, niet tot beslissing gebracht, Die vraag is een wereldvraag en een wereldvraag hangt ook boven Ne derland, De vrijzinnig-democraten hebben nu als zelfstandige organisatie bijna dertig ja ren voor de parlementaire democratie gestreden, en en zjj zullen dit blijven doen, In de ziting van Zondag hielden de heeren mr. P. J. Oud en F, E. H. Ebels redevoeringen over de economische cri sis, waarbij de vrijhandel werd verdedigc als een beginsel der vrijzinnig-democra ten. Op deze redevoeringen ontstond een uitvoerige discussie. De voorzitter concludeerde daarna, dat wel vast is komen te staan, dat het vrijhandelsprincipe hoog moet worden ge- ïouden en het alleen een vraag is of tij dens een crisis tijdelijke maatregelen mo gen worden getroffen, die eenigszins in gaan tegen dit principe. Dit mag worden overgelaten, aldus spr., aan de Kamer fractie. In de plaats van de hoofdbestuurders A. G. van Gilse, D, N. van Gelderen en M. S. Kalma, werden gekozen mr. J, Adriaanse te Middelburg, J. Rei- nink, Groningen, en J, Tolsma te Assen, In de middagzitting kwamen nog ver schillende voorstellen aan de orde. J. B. ROELOFSEN. Het directorium van de Rijksartillerie- inrichtingen heeft den heer J. B. Roe- lofsen, inspecteur bij den technischen dienst der politie te Delft, belast met de brandweer, benoemd tot chef van de veiligheidsdiensten aan de Hembrug, met ingang van 1 Januari 1931, De heer Roelofsen, zoo teekent de „Delftsche Crt." hierbij aan, ontving zijn opleiding als brandweerman te Amster dam, onder de beproefde leiding van den toenmaligen commandant, den heer Jan Meier. Hij werd op 1 Januari naar Delft geroepen, toen de reorganisatie van de brandweer daar ter stede om een ervaren leider vroeg. Op 9 April j.l. mocht de heer Roelof sen zijn zilveren jubileum herdenken als brandweerman. Bij die gelegenheid werd hem het kruis van de Kon. Ned. Brand weerver, geschonken. Naast de groote aandacht die de ver trekkende brandweerman besteedde aan zijn werk te Delft, dat voor een groot gedeelte bestond in het brandveilig ma ken van de oude gebouwen, waaraan die stad zoo rijk is, had de heer Roelofsen nog zitting in verschillende comité's en vervulde talrijke functies in vereenigin- gen, betrekking hebbend op de branch weer. Zoo was hij o.m, secretaris van de Z.H, Provinciale Brandweervereeniging. DQORLOQPEN IN DE ELECTRISCHE TREINEN VERBODEN. Wegens klachten over het doorloopen in de rijtuigen der electrische treinen .heeft de directie der Nederfetwksdhe' Spoorwegen met ingang van heden het doorloopen in de rijtuigen der electrische treinen onmogelijk gemaakt door de rij tuigen der verschillende klassen af te sluiten. Hierdoor kunnen de reizigers niet meer willekeurig instappen, doch moe ten direct in een der rijtuigen, waarvoor hun plaatsbewijs geldig is, plaats nemen Wanneer reizigers worden aangetrof fen in een hoogere klasse dan waartoe hun plaatsbewijs recht geeft, zullen zij moeten 'bijbetalen UITBREIDING VAN DEN LOODS- DIENST. -* De berichtgever Van de Maasbode te IJmuiden verneemt, dat aldaar een der de stoomloodsboot zal worden gestation neerd, bemand met loodsen uit V1 i s - ering en. Deze boot zal moeten kruisen op de boogie van het Iiaaksvuurschip om de naar' Scheldehavens bestemde schepen desgewenscht van Nederlandsche loodsen te voorzien. Deze maatregel zou genomen zijn uit concurrentie tegen het Belgische loods wezen, dat met zijn modern materiaal bijna altijd het eerst bij de schepen is, waardoor de Nederlandsche looid'sen, minder kans maken op tijd aanwezig te zijn. WERKLOOZEN UIT INDIë. V.D. Aneta seint uit Medan: De „Marnix van St. Aldegonde" neemt 7 Europeesche werkloozen mede, die als behoeftigen naar Nederland worden te ruggezonden. Er is overeenstemming tusschen luchtballons en menschen. Groot is het aantal gewone luchtballons, willoos aan den wind overgelaten; klein is het aan tal bestuurbare, die met zelfvertrouwen bestuurd, zij het ook na vele weder waardigheden, het vooropgestelde doel bereiken. Afbrekende en ondeskundige kritiek. „Metellus" -komt in „De Zeeuw" na tuurlijk zijn anti-brandweer ezelitje nog eens berijden. De valsche voorstelling van zaken betreffende den brandweer commandant, die hij den' vorigen keer gaf, heeft hij nu vervangen door' een iet wat juistere. Hij voegt er thans echter een nieuwe onwaarheid weer bij: dat wij „op eigen gezag" het gemeentebestuur een autospuit zouden hebben aangeboden „zonder overleg met het stadsbestuur ten aanzien van vorm en grootte dier spuit.' Welk een dwaasheid! Laat „Metellus zich tóch goed laten vporlSchlten, alvorens zulken onzin neer te schrijven. Laat hij desnoods inzage van het betreffende dos sier vragen, of, als hem dat nog teveel' is, althans de Middellb-urjgsche Courant le zen! Weet hij dan niets meer van de voorafgaande (door het gemeentebestuur aangevraagde en geheel buiten het Brandweerfonds 7-XII-'29 omgaande!) demonstratie in de Abdij met een Ford spuit als door de burgerij aangeboden? Of van de met het stadsbestuur terzake gevoerde correspondentie? Het lust ons waarlijk niet, langer met Metellus van gedachten te wisselen over een onderwerp, waarvan hij weinig of niets meer blijkt af te weten, dan alleen dit: dat hij op een schampere wijze zich wil uiten over wat de burgerij van onze stad spontaan voor de brandweer deed en over wat ons blad, ter bevordering van de goede zaak, in gemoede meent te moeten schrijven. Wij zullen „Metellus" voortaan, voor zoover de brandweer betreft, in zijn eigen sopje laten gaai-pruttelen. Liberale Staatspartij en Landbouwcrisis Naar wij in „De Zeeuwsche Vrijheid' lezen, zal op Donderdagmiddag 11 Dec in de Sociëteit „de Vergenoeging te Middelburg een vergadering der centrale Zeeland van de L'berale Staats partij „De Vrijheidsbond" worden ge houden. In deze vergadering zal aanwezig zijn de bekende liberale landbouw-specialist Dr. Bierema, lid der Tweede Kamer, ter bespreking van den Landbouw crisis. MIDDELBURG. Het Grand Hotel. In ons blad van Dinsdag 18 Nov, be richtten wij zulks op gezag van be langhebbende en uit den aard der zaak het best ingelichte, zijde dat het te herbouwen Grand Hotel Verseput, zou komen onder leiding van den heer H. de Graaff uit Baarn, die eigenaar is van Het Paviljoen in het Vondelpark te Amster dam en van het Badhotel te Baarn. De architectuur voor den herbouw zou zijn toevertrouwd aan het architec tenbureau Cuijpers te Amsterdam in sa^ menwerking met den superarchitect der gemeente, den heer Luthmann te 's-Gra venhage. Het zou in de bedoeling liggen, ten spoedigste met den bouw van dit eerste klasse hotel aan«te vangen, Ofschoon ook onzë langs anderen weg ingewonnen, en betrouwbare, inlichtin gen bevestigden, dat de architectuur aan het voormelde bureau was opgedragen, zijn ons de laatste dagen onderscheidene brieven getoond van Middelburgsche be langhebbenden, waarin Cuypers te Am sterdam nadrukkelijk ontkent, met den herbouw belast te zijn. Thans ontvangen wij een schrijven van den heer H. de Graaff uit Baarn gedateerd 29 Nov., waarin deze ons verzoekt bovenbedoeld bericht, hetwelk hij „op z'n minst genomen onjuist en zéér voorbarig" noemt, tegen te spreken. „Ongeveer een maand geleden zoo schrijft de heer De Graaff ons heeft men mij aangezocht; over en weer zijn toen besprekingen gevoerd, doch, aange zien er nog al diepgaande meeningsver schillen bestonden, achtte ik het beter op de zaak niet verder in te gaan. Zou men te gelegener tijd tot juister inzicht zijn gekomen, dan ben ik nog bereid doe' dan op gezonde basis de zaak doen." Tot zoover de heer De Graaff. Wij teekenen hierbij slechts aan, dat een uit zoo goede bron als de onze afkomstig bericht, onzerzijds moeilijk als voorbarig bestempeld kan worden, tenzij hij, die het bericht verstrekte, een te optimist! sche voorstelling van zaken gaf. Dat kan een dagbladredactie echter onmogelijk en nergens verifiëeren. Overigens krijgen wij uit bovenstaand démenti den indruk dat er slechts zakelijke meeningsver schillen zullen bestaan, die misschien nog wel op te lossen zijn. Dat zou ons zeer verheugen, want de ruïne van Verseput zal elk Middel burger gaarne opgeruimd zien! welke een sieraad zijn in elke woning - Met hoogste onderscheidingen bekroond - Prijzen vanaf f 2.73 met lijstje- (Ingez. Med.) te De Raadskeider. Het Middelburgsen Drankweer Co mité heeft zich met een adres gewend tot den gemeenteraad, waarin 't zegt, dat bet kennis heeft genomen van de aan vraag, ingezonden door het consortium tot het inrichten van z.g. Raadskelders, de vroegere vleeschhal te mogen inrich ten tot dit doel. Het zal den Raad aldus adressant niet verwonderen, dat ook de drank bestrijdersorganisaties tegen deze plan nen zoo krachtig mogelijk wenschen te ageeren. Het zou ook niet overeenkomen met de maatregelen, door den Raad nu reeds het 3e vijftal jaren ingevoerd om gelei delijk het aantal dier gelegenheden te verminderen, indien zij nu een Raads keider toestond. Adressant hoopt dan ook dat de vele stemmen uit de burgerij, door organisa ties op allerlei gebied tot uiting gebracht, en die allen de tot standkoming van der gelijke gelegenheid zouden betreuren, zoo duidelijk verstaan zullen worden, dat de raad met overgroote meerderheid de toestemming weigert. In een toelichting schrijft het comité: in Middelburg bestaan thans 62 ver gunningen, bovendien 37 verloven, waar van een dozijn op en bij de Markt. Het comité kan dan ook het adres van de houders hiervan zeer billijken en zelfs onderschrijven. Trouwens meerdere gemeenten wei- geden. In Nijmegen gingen B. en W. zelve niet in op de voorstellen van den heer Hendrix, In Eindhoven deden ze het wel, doch moesten hun voorstel terugnemen, waar de raadsleden van alle richtingen afkeur den dat B. en W. trachtten de drankge legenheden te vermeerderen. In Rotterdam is de zaak evenmin door gegaan, In Utrecht betreurt men het, er toe overgegaan te zijn. Een raadslid interpelleerde reeds over vernielingen en arrestaties in hun raads keider. Vereeniging Ziekenhuisverpleging. Ingaande 1 Januari 1931 lieeft het be stuur der Vereeniging Ziekenhuisverple- g'ing op Walcheren een belangrijke uit breiding aan art. 1 van het huishou delijke regelement gegeven en dit wel zoo, dat het maximum bedrag dat aan een lid kjan worden uitgekeerd in één jaar 1112.50 in plaats van f105 be draagt en den duur der verpleging voor rekening ter vereeniging een maximum te Middelburg 30 in plaats' van 28 dagen en te Vlissingen 45 in plaats van 42 dagen. Bovendien wordt voor verpleging in een barak voor besmettelijke ziekte een toeslag op den verpleelgprijs 3e kl. ^gegeven tot een maximum van f 15 's jaars, wat voor Middelburg .gelijk staat met een verfpleegjtijd van 30 dagen. Ten slotte worden in het vervollg ver goed de kosten voor gebruik van de Pipefa'tiekamer 3e klasse-tarief lot een maximum van f 15 per jaar. Het bestuur voert deze verbeteringen in, maar zal in de jaarvergadering in Mei a.s. daaropi nog de goedkeuring der leden moeten bekomen. Het laat geen twijfel of die zal even gaarne worden (gegeven als v'erleden jaar, toen het bestuur den maatregel had in gevoerd inzake yerigoedjiig van vervoer^ kosten. Het bestuur is in staat steeds weer verbetering te brengen in liet belang der leden, omdat het aantal aangeslotenen jsleeds strjigt, en dit jaar reeds weer met ongeveer"" 2000 is 'toegenomen en thans (ongeveer 17000 bedraagt. Zaterdagavond ontstond in een café aan den Kinderdijk ruzie tusschen be zoekers en werd een hunner uitgenoodigd „mede naar buiten te gaan". Daar werd hij door verschillende personen aange vallen en liep hij eenige messteken op, waarvan een in den rug en een tweetal op den linkerarm, vrij ernstig en groot waren. ij Twee passeerende agenten brachten den jongeman, een knecht van een alhier liggend schip naar het bureau, waar me dische hulp werd ingeroepen. Op last van den dokter werd de man per bran card naar het gasthuis overgebracht. De politie stelde direct een onderzoek in, wat leidde tot aanhouding van een man, die reeds meermalen met politie en justitie in aanraking is geweest en die op een volgslogement alhier vertoeft. Gisteren kon over de ernst van de verwondingen nog geen conclusie worden genomen. Het was Zaterdagavond gezellig druk in de groote Schuttershofzaal, waar de Middelburgsche Mondharmomcaver- eeniging „Crescendoonder leiding van den heer I. J. Lindenberg, haar eerste uit voering in dit seizoen gaf. Alvorens tot de afwerking van het programma over werd overgegaan, sprak de voorzitter, de heer W, J. Bos, een openingswoord, waarin hij o.m. bijzonder welkom heette den heer van Eijk, voor zitter der Rotterdamsche mondorgelver- eeniging, die, daartoe uitgenoodigd, tegenwoordig was. Verder bracht hij dank aan den directeur voor hetgeen hij in een betrekkelijk korten tijd met de vereeniging heeft weten te bereiken en bood hij dezen, namens bestuur en leden als souvenir een klokstel en een vul penhouder aan. De heer Lindenberg was ten zeerste getroffen door deze verrassing en bracht hiervoor hartelijken dank. Hierna werd direct ingezet met de „Hoch Heidecksburgmarsch" en was al- zoo een aanvang gemaakt met het mu zikale gedeelte van het programma. Een 10-tal nummers werden nu achter el kaar uitgevoerd en vooral nummers als de „Cou, Cou, wals", „Unter dem Sie- gesbanner" en „Een laatste groet" had den groot succes en lokten een luid ap plaus uit. Dit was eveneens het geval met de „Finale", waarin de bekende me lodie „Ouwe Zeerop, laat je raaien" voorkomt. Jammer dat hier en daar het slagwerk wat te forsch was, dit kan ge rust iets zachter zijn. In de pauze trad de heer Van Eijk naar voren en bracht dank voor de uit- noodiging, maar meer nog voor het ten gehoore gebrachte. Spr. zeide twaalf jaren bestuurslid der Rotterdamsche Vereeniging te zijn, welke 80 leden telt, maar hetgeen hier ten beste is gegeven, mag gerust gehoord worden en zou spr. met zijn vereeni ging niet kunnen verbeteren, daar deze uit veel jonge krachten bestaat. Als blijk van waardeering bood spr. namens be stuur en leden der Rotterdamsche Ver eeniging „Crescendo" een zilveten lauwertak aan. Deze werd met luid ap plaus en met woorden van dank van den voorzitter aanvaard, waarop de muziek nog de „Crescendo-marsch" deed hooren. Na de vrij langdurige pauze, werd op verdienstelijke wijze het kluchtspel „Een Ovatie" ten tooneele gebracht, waarbij men in aanmerking moest nemen, dat er onder de spelenden waren, die nog nim mer op de „planken" hadden gestaan. Het duet „Als iemand verre reizen doet" kon beter geweest zijn. Uit een grabbelton konden aardige prijsjes bemachtigd worden en een bal was het besluit, waarbij de „Jesayes Ori ginal Jasz Players" als altijd op uitste kende wijze voor de begeleiding zorgde. Het was voor „Crescendo" een succes volle avond. VLISSINGEN, Zaterdagmiddag geraakte een 5- jarig kind al spelende in het Dok. Een lid der Vlissingsche reddingsbrigade be gaf zich geheel gekleed te water en mocht er' in slagen den kleine te redden.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1