"Brouirtciale iJeeuuisrhe Speciale SiJicolaas-Aanbieding KEES HELDERE- FOTOBRAAF. f TIJDELIJKE ENORME PBlJSVERLflBIHSTl N V STOOM WASSCHERU „V 0 L H A R 0 I H 8" No. 2 8 1. Vier bladen. ZATERDAG 29 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang, IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. BIOSCOPEN, leis werkelijkjaparts. Tol; est m&t Woeissdap 3 Oeeembep Sr. Markt C 12 - Tel. 304 MIDDELBURGSCME COURANT Dc abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIBDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. TWEEDE KAMER, Onderwijs.! Zooals wij gisteren zagen is de zomer-? tijdmotie-Braat verworpen met 52 tegen 16 stemmen. Daarna onderwijs. Minister Terp stra zeide, dat de regeering den tijcL nog niet rijp acht voor subsidieering van bijzondere universiteiten. Hij heeft be zwaren tegen een leerstoel in sexueele ethiek, en tegen een leerstoel in de ho- moeopathie. Daarna eenige wenschen betreffende de Utrechtsche Universiteit, o.a, afdoen de verbetering van het tandheelkundig instituut en het ooglijdersgasthuis, en een collegezaal van het kunsthistorisch Instituut aldaar. Minister Terpstra zal op de volgende begrooting daar gel den voor uittrekken. Daarop meer lo cale wenschen, uitbreiding van het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen, wat geschieden zal, zoodra de plannen ge reed zijn. De heer v. Wijnbergen (r.k.) vond t.a.v. het subsidie aan de R.K. handelshoogeschool, dat het Z. bij het N. wordt achtergesteld. De heer M o 11 e r (r.k.) vroeg toen meer eenheid in het voortgezet onder wijs, en dat de l.o. verlost moet blijven van het onderwijs in het Fransch. De heer Ketelaar (v.d.) bepleitte de betere salarisregeling voor de leer aren; de minister meende, dat in dat geval ook de salarissen van directeuren, inspecteurs en administrateurs van de partementen moeten herzien. Bij de afdeeling Nijverheidsonderwijs heeft de heer v, d. H o u v e n (s.d om betere opleiding van jonge arbeiders gevraagd, en de heer._K n o 11 e n b e 11 een betere opleiding van scheepsmachi- nisten. Hierna verdaging tot Dinsdag, DE KOSTEN BIJ MOND- EN KLAUWZEER, Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Rappard betreffende de kosten der voorzorgsmaatregelen bij ver weiding op opstelling bij vee, dat ver dacht is wegens infond- en Idauwzeer, beeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord, dat tot voor korten tijd gold ten aanzien van de maatregelen tegen het mond- en klauw zeer als regel, dat in de gevallen, dat toestaan van afwijking van wettelijke voorschriften in bet uitsluitend belang was van den veehouder, die er om ver zocht, de kosten van bijzondere voorzor gen, verband houdende met de ingewil ligde afwijking, voor zijn rekening kwa men. Toen, in verband met de uitbreiding van de ziekte in bepaalde provinciën en het sporadisch voorkomen in andere deelen van het land, herhaaldelijk bij zondere voorzorgen hij afwijking van be paalde maatregelen noodzakelijk bleken, heeft de minister, mede in verband met de ongunstiger wordende tijdsomstandig heden, reeds een deel der hierop vallen de kosten voor rekening van het rijk ge nomen, zooals die van vervoer van ziek of verdacht vee naar een slachtplaats en van den invoer van vee in enkele afgesloten gebieden, waarbij elk geval op zich zelf werd beoordeeld. OPHEFFING VAN TOLLEN. Aan het nader antwoord van "den Mi nister van Waterstaat op' de Vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Braat, betreffende de van regeeringswege te nemen maatregelen tot opheffing van de tollen is het volgende ontleend: Op Rijkswegen komen igeen tollen meer voor. Voor zooveel op andere we gen tol wordt (geheven zal voor de op<- heffing uitteraard het initiatief van de wegbeheerders of andere naastbelang hebbenden moeten uitgaan. Immers het Rijk kan niet aansprakelijk worden ge steld voor het nog bestaan van tollen op wegen, die bij anderen in beheer en onderhoud zijn. Hieraan kan echter wor den toegevoegd, dat ingevolge art. 32 sub 6 van de Wégenbelastinigwet bijdra gen voor den afkoop van wegtollen be schikbaar kunnen wordengesteld, voor fcooveel die tollen worden geheven krachtens octrooi of concessie. Op de begrooting voor het wegenfonds is daar voor een post uitgetrokken. Voor het 'voeren van onderhandelingen; met be langhebbenden is een commissie inge steld. Deze heeft verschillende aanvra gen thans in behandeling. Uit het nader antwoord van den Mi nister op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Boon, betreffende het nemen vaif maatregelen Van regeerings- wege tot spöédiige algeheele opheffing der tollen rondom Vlaardingen blijkt, dat, zoodra li et advies van de Tollencommis- sie zal zijn ontvangen, een spoedige be slissing in deze zaak zal worden bevor derd. Voorts wordt in het nader antwoord van den Minister op vragen van het Ka merlid, den heer I. H. J. Vos, betreffende de instelling van een Wegen raad en be vordering van de werkzaamheden der Tollencommissie medegedeeld, dat deze commissie geen beschikking kan hebben over gelden, daar zij slechts adviseeren- de bevoegdheid heqft» fein de. (Verantwoor delijkheid voor beslissingen over ophef fing van tollen bij den Minister moet blij ven berusten. ARRESTATIE. Gisteravond heeft de politie het be kende communistisch raadslid, den heer G. van Burink, van Rotterdam, wegens opruiïng in een vergadering van werk- loozen aldaar, gearresteerd en opge sloten. Hij had o.a. gezegd, dat men maar over de Hoogstraat moest demonstree- ren, omdat daar zulke groote zaken zijn met van die mooie spiegelruiten. MIDDELBURG. Onze bruggenkwestie. Naar wij vernemen is ten bureele van de K. v. K. alhier bericht ontvangen van den minister van waterstaat, dat deze den hoofdingenieur-directeur alhier gemachtigd heeft, bij wijze van proef, een spoortijdregeling voor de Stations- brug in te voeren in den zin, zooals deze is voorgesteld door K. v. K. en gemeente bestuur. In hoofdtrekken komt deze regeling hier op neer: Vóór het vertrek van tremen in de richting Roosendaal is er 15 min. spoortijd, voor treinen in de richting Vlissingen 10 min. Motortremen Goes is het óók 10 min. Na aankomst van een trein uit de richting Vlissingen is er 5 min. spoortijd en uit de richting Roosen daal is dit 10 min.; met motortreinen is hierbij geen rekening gehouden. Voor de afd. Middelburg van den N.C.V.B. heeft ds. Ringnalda een lezing gehouden over Maria en de r.k. Maria- vereering. Hedenmiddag heropende de heer D. G. C. Verniel den geheel vergrootten en keurig gerestaureerden winkel in kruidenierswaren, sigaren enz. in de Beddewijkstraat „Het klein maar rein" is op deze zaak zeker van toepassing. Met de Staatscourant van 29 Nov. zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, alhier geves tigd. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad waren afwezig de hee- ren Van Beveren en Dekker. De heer P o p p e vroeg inlichtingen over de lijst der gereedschappen van den gemeente werkman, waarvoor hoog stens 25.'s jaars was bepaald. De voorzitter deelde mede, dat op het ge meentehuis een lijst ervan aanwezig is, en dat de wethouder Castel ze heeft nagezien en in orde bevonden. De voorzitter deelt mede, dat de geheimhouding opgelegd over den aan koop van een perceel in de Kapelstraat, kan worden opgeheven. Van de Oudercommissie der O. L. school was een verzoek om subsidie van 100.ingekomen, voor een cur sus in de Fransche taal, waarvoor zich 12 leerlingen hebben aangemeld, B. en W. stellen voor den cursus in stand te houden. Het verzoek wordt toegestaan. Van het Bestuur der Muziekvere niging „Veere's Genoegen" was een dankbetuiging ingekomen voor den toe gezegden steun voor de verlichting. Ook is ingekomen een schrijven van het Bestuur van het Groene Kruis naar aanleiding van een bespreking over de gevraagde extra subsidie van 150, Men verspreekt zich door een woord verkeerd te uiten, maar erger, door on tijdig of ongepast iets te zeggen. Het Bestuur had toegezegd een alge- meene vergadering, doch nu inplaats daarvan dit schrijven komt, waarbij niet tegemoet gekomen wordt aan de be zwaren van den Raad kunnen B. en W. het toestaan der subsidie niet aanbe velen, Na ampele bespreking wordt aangenomen het aanbod van den voor zitter, om, gezien het verdienstelijke werk van de afdeeling voor de gemeen te, nogmaals te pogen door een bespre king met het Bestuur der afdeeling tot overeenstemming te komen. Bij B. en W. was ingekomen de mede- deeling van het Bestuur der School voor Geref. Onderwijs over den wensch tot aanleg van een speelplaats met over dekking. De voorzitter zegt, dat de Raad heeft besloten medewerking aan dit plan te verleenen en dat daarbij is gezegd, dat de gemeente in de nabijheid der school zelf grond heeft. Inmiddels is nu door het -Bestuur bij de school een perceel gekocht, dat de heer Poppe aanbeveelt. De voorzitter stelt voor het Bestuur mede te deelen, dat bij het besluit van den Raad geen bepaald ter rein is bedoeld, en B. en W, hopen te beslissen, zoodra het advies van den in specteur bekend is. De voorzitter heeft in de vorige zitting de begrooting aangeboden. Met het oog op de moeilijke tijden meent hij namens B. en W. te mogen voorstellen eenige posten te verlagen, in totaal tot een bedrag van 395. De Raad vereenigt zich met deze voor stellen, waarna de begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 40178, met een post voor onvoorzien van ƒ12.215. Bij de,rondvraag informeerde de heer Poppe naar de wijze, waarop de Raadszaal tegenwoordig te bezichtigen is. De voorzitter zegt, dat de se cretaris of de heer Daniëlse voorloopig de sleutel hebben, dat 25 ct. per per soon gevraagd wordt en dat een veror dening zal worden gemaakt, waarvoor een concept zal worden verstrekt door den chef van den Rijksdienst. Bij den hoogen vloed op 23 dezer heeft de voorzitter met waardeering waargenomen, hóe velen gereed waren om alles te doen, wat noodig was om groote schade te voorkomen. Besloten werd nog een sleutel beschikbaar te stellen van de bergplaats der vloeiplan ken, om die zoo spoedig mogelijk te kunnen bereiken. Ook werd het noodig geoordeeld een oliejas aan den inventa ris van den gemeente-werkman toe te voegen en daarvoor een som van 10 toe te staan. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. Vanwege het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Kapelle Z. is aan haar pachters van gronden en weilanden, een pachtvermindering voor 1930 toegestaan van 10 pet. Het bestuur van de Ned, Herv. Kerk heeft besloten geen vermindering toe te staan aan haar pachters. Men deelde ons mee dat ook de Diaconie dezer kerk dit voorbeeld zal volgen en geen ver mindering zal toestaan. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond gaf het Kortgeensch Quintet in hotel „Zee- landia" te Colijnsplaat een uitvoering. Het programma bevatte een 9-tal mu zieknummers, die afgewisesld werden door „Terug van de Congo" en „Rosalie (hoog bezoek)", een 2-tal blijspelen in één bedrijf. Een gezellig bal was het slot van den. mooien avond. FLORA. De bannelingen van Marokko. De „baron" is een niet onknappe jonge man, die er een chic nachtcafé op na houdt, waarin veel schoone jonge maagdelijns in niet al te overmatig- zedige kleedij ronddansen. Een rijzende ster is onder deze jofferen Alice Carrol, door Madje Bellamy met groote onschuldige kinderoogen gespeeld. Trouwens, Alice is dan ook zoo onschul dig en braaf als een pasgeboren kindje. En wanneer de „baron" daarin wel eea Een groote Foto met 6 Foto's Rrietk. form, zwartsamen f 6.50 Een 6 «r sepia- 7,50 Een 6 natuurlijke kleuren - 9 50 kunt U zich hiervoor doen fotografee'ren, 't liefst echt°r eerder. PROFITEERT VAM GEZE GELEGENHEID - ZIE ONZt SPECIAL* ETALAGE Bekroond met]hoogste onderscheidingen. MIDDELBURG VLISSINGEN iio& mta.) verandering zou willen brengen, dan zegt Alice: raak me 'ns aans! Dan ver móórd ik je! En ziet: dat hóórt des barons eigen lijke teerbeminde vriendin en laat me nu die baron een uur later ver moord wezen, terwijl Alice met een re volver in de hand er wezenloos bij staat Natuurlijk wordt ze veroordeeld tot levenslang, maar het gaat niet door: op weg naar de gevangenis ontvlucht Alice door hulp van een toegewijden vriend, en ze gaan samen naar Marokko. En nu moet u eens raden, met wie Alice eindelijk, wanneer haar onschuld aan het licht komt, in 't huwelijk treedt! Tweede hoofdfilm is een aardig be dacht gegeven: een meisje dat een dub belrol speelt, om een al te strenge jonge advocaat een lesje te geven. Nu eens is ze het dolle nichtje Betty dan weer de zedige en stijve juf, die Prixilla is ge worden. De situatie wordt steeds doller, maar tenslotte .is het resultaat van „Trouw noo't" dat de advocaat trouwt met het nichtje en haar andere tweede ik, terwijl een oude tante ook nog het huwelijkspad gaat betreden. In het voorprogramma een mooie film over Palestina, het heilige land van Joden en Christenen. ELECTRO, De Kus. Deze, geheel met Franschen geest doordrenkte film, zou ook! den titel kun nen dragen: „Het geval Lassalle", maar dan zouden we zeker tekort doen aan dit meesterwerk van den Franschen re gisseur Jacques Feyder. Immers, hier mede zou de gedachte opgewekt worden aan een sensatiefilm en dit is juist geenst züis het geval. Want wat we hier zien afspelen in korte fragmentarische film beelden, is diep aangrijpend. Het 'ge geven is simpel, maar uit het volle leven gegrepen. Irene, (Greta Garbo) vindt in haar hu, welijk met den reeds ouden, jaloerschen en steeds in drukke zaken zijnden man niet het geluk, dait ze zoo noodig heeft. Dan komt in haar leven de „andere" en het conflict ontstaat, da|f eindigt in een 'tragedie Haar man verrast haar op 'het moment, dat ze een verliefde jongeling een onschuldige, moederlijke kus geeft. Een felle, wanhopige worsteling volgt, een schot klinkten dan valt lang zaam en dreigend de deur dicht. Een prachtige beklemmende filmische Tondst. Het vervolg speelt zich af in de rechtzaal. Uitstekend zijn hier de opna men. In korte snelle flitsen, zien we tie igerooedsajandoeningen zich afspiegelen op de hevig bewogen gezichten. En dan hel einde, de bekentenis, die we wel vermoeden, maai- die niettemin toch tra gisch is. Er is in deze film door montage, foto grafie en spel een werkelijke éénheid verkregen, die weldadig aandoet. Maar boven alles steekt uit, het spel van GreLa Garbo- Uit haar gelaat en mimiek staart ons het tragische' leven zelf aan; hier zien we haar in al haar groolsehhjeid en we vergeten geheel dat dit maar „spel' 'is. Vooraf loopt een aardig reclame-film pje van een Eau de cologne- en parfum firma alhier, daarbij kan men zich van de kwaliteit overtuigen. Dus een rui kende film! waaroyer we 'destijds al eens geschreven hebben ook. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN, In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Vlis singen waren de heeren Wesseling we gens uitstedigheid en Huson wegens ziekte afwezig. Bericht was ingekomen, dat liet adres van de afd. van den Ned. 11. K. Volks bond inzake toeslag aan werkjjoozen, werd ingetrokken. Om advies werden in handen van B. en W.. gesteld verzoeken inzake ophef fing tapverbod, inzake vermindering van de belasting op muziek in koffiehuizen en om een bijdrage voor een congres voor vakopleiding van handwerkslieden. Daar het slechts een afschrift gold werd een brief van J. Verhagen e. a. be treffende de zaak-Teerling voor kennis geving aangenomen. Tot onderwijzer aan de U. L. O. school werd bcnemd de lieer 11. Oltens le Win terswijk met 13 stemmen en 4 Manco. Bij dc benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht voor de gemeentewerklie den, stemden, nadat de heer RORIJS, betoogd had, dat een scheidsgerecht voor. ambtenaren en werklieden samen do voorkeur verdiend, zes stemmen blanco uitgebracht. Tot leden benoemde de raad de heeren F. O. Matzinger en J. J. van der Jagt en tot plaatsvervangers de heeren J. Slooves en J. Looie Hz. Arbeidsbemiddeling. De heer DE MEIJ kreeg nu gelegen heid terug te komen op de arbeidsbemid deling en meende, dat de ambtenaar van dien dienst een advies zeide uitgebracht te hebben dat B. en Wl. nimmer heeft bereikt, hij vraagt tegen zulk optreden maatregelen te nemen. Men moet re kening houden met de plaatselijke ar beidsvoorwaarden, wat in de haven mak kelijk gaat. Het loon is gemiddel. 69 cerft Heerencostuums Stoomenf 4.75, thans f 2.95 Heereneostuums Verven in alle gewenschte kleuren f 7.thans 5. Zijden Japon Stoomen vanatf3 thans f 2.10 Zijden Japon Verven in alle gewensehte kleuren vanaf f 4.50, thans f 3.10 Oppersen van Heereneostuums des^ewenscht machinaal of met de hand geperst f 0.90. Zooals U ziet, goedkooper dan de goedkoopste, maar bovendien beter dan best, vlugger dan de vlugste enU bevoordeelt een Zeeuwsche Industrie. (Inigez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1