^Provinciale Ztenmsche WEET U De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen ■f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Telefoonnummers: No, 2 7 9. Twee bladen. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. was- BINNENBAND. ZEELAND. dat onze IMITATIE ZILVEREN LIJSTJES BIJNA NIET TE ONDERSCHEIDEN zijn van de echte. Daarbij GEMAKKELIJKER en MOOIER te onderhouden. Groote sorteerinp in elk formaat HENMING'S FOTOHANDEL KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCHE COURANT UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EERSTE KAMER. Wettelijke regeling arbeidsbe middeling. Winkelsluitings wet. De heer Gelderman (lib.) opperde vele bezwaren, met name tegen het systeem van uitsterving van de particu liere instellingen met winstoogmerk. Ook de heer P o 11 e m a (c.h.) achtte wettelijke regeling ongewenscht en noemde o.a. de verplichte neutraliteit van de openbare arbeidsbeurzen bij sta king of uitsluiting een fout. Minister Verschuur achtte de re geling van de materie door den Staat zooal niet noodzakelijk, dan toch ge- wenscht. Bemiddeling door openbare ar beidsbeurzen bij staking zou leiden tot partijdigheid. Misbruiken bij winstbe- oogende arbeidsbeurzen komen in ern stige mate voor. Het wetsontwerp werd z. h, s. aan genomen. Aan de orde kwam toen het ontwerp winkelsluitingswet. Met gejuich is de winkelsluitingswet niet ontvangen. De heer Van den B e r g h (lib.) refereerde zich aan het oordeel van het Weekblad van het Recht, dat uit juridisch oogpunt dit ontwerp veroordeelde, Wenschelijkheid van een Rijksregeling is, volgens dezen afgevaar digde, niet gebleken; plaatselijke rege ling verdient z, i, de voorkeur. Hij be pleitte in elk geval opschorting tot meer normale tijden, indien dit wetsontwerp mocht worden aangenomen. Tenslotte wees hij er nog op, dat de compensatie voor Joodsche winkeliers slecht geregeld De heer De Gijselaar (c.h.) moest ook al niets van deze knevelarij van den winkelstand hebben: voor duizenden be- teekent het den ondergang, zoo riep hij uit. Er waren er ook, die er anders over denken; de heer D a n z (s.d.) b.v, was er gloeiend voor; alleen hadden de win kels z, i. om 7 uur allemaal dicht gemoe ten! Een gezellige boel zou dat wor den TWEEDE KAMER, Schorsing der beraadslagingen Onderwijsbegrooting. Zooals wij gisteren onder Laatste Be richten hebben gezien, heeft minister V erschuur opschorting der beraad slagingen gevraagd, na de aanneming der motie-Brautigam (regeling van voorschot ten aan den Kon, Holl, Lloyd gedurende in afwachting van het resultaat van een onderzoek of reorganisatie mogelijk is). Hij wenschte zich te beraden of en in hoeverre gevolg kan gegeven worden aan den in de motie uitgesproken wensch. Daarop Arbeidsbegrooting. De heer v. Wijnbergen (r.k.) kwam op tegen de motie-Lingbeek over de sa larissen der onderwijzers-kloosterlingen, Het salarisvraagstuk hoort thuis bij het G. O. Voor een verhooging van den toela tingsleeftijd tot de lagere school pleitte mej. Westerman (lib.) en mej, Groe- n e w e g vroeg een definitieve beslissing van het spellingsvraagstuk. Zij diende bovendien een motie in om in het te genwoordige bezoldigingsstelsel een re geling in te voegen voor onderwijzers kloosterlingen. Pe heer Ter Laan (s.d.) vroeg een ruim beurzenstelsel voor arbeiderskinde- j£n' H.B.S., gymnasium of hoogere handelsscholen wenschen te bezoeken, plus halen en brengen per gemeente auto. De heer Zijlstra (a.r.) toonde zich enthousiast, dat regel is gebracht in het spellingvraagstuk. Maar de heer Van D ij k {a.r.} achtte het toch gewenscht bij de aardrijkskundige namen eenheid van schrijfwijze te houden. Een pleiter voor het onderwijs aan schipperskinderen werd gevonden in den heer De Boer (v.d.) en Duymaer (a.r.) Trouwens diens partijgenoot, de heer Ketelaar, meende in 't algemeen dat door te veel aandacht aan het lager onderwijs, andere voorzieningen in het gedrang komen. De neer V isscher (a.r.) pleitte toen weer J-°°I ,vers°bering der onderwijsbegro ting door meer gebruik te maken van e vrije krachten in de maatschappij. Aan het eind van den middag heeft de 5ade,lh°f H") het opgenomen voor de urgentie der salarisverbetering van de onderwijzers. De gelden, daar voor uitgetrokken uit de schatkist, bren gen de rente duizendvoudig op. GODSDIENSTIG LIBERALEN. Eenige liberalen, die tot de vrijzinnig, godsdienstige richting behooren, hebben een circulaire rondgezonden, waarin zij, volgens de „Avondpost", er op wijzen dat op vrijzinnig-godsdienstig gebied meer en meer door politiek-radicale (en socialistische) personen de leiding geno men wordt. Niet alleen dat deze voor een groot deel aan het hoofd van de vrij- zinnig-religieuse pers staan, maar er is een toenemende neiging om' die vrijzin- nig-godsdiensügen, welke een meer ge matigde politieke voorstaan, min of meer als onvolwaardig te beschouwen. De verzenders der circulaire meenen dat het tijd wordt zich hiertegenover te organiseeren en daarom willen zij op richten een „Vereeniging van Vrijzinnig- Godsdienstige Liberalen". INT. SAMENWERKING VAN R, K. WERKGEVERSVEREENIGINGEN. Dinsdag 1.1. zijn ten kantore der Alge- meene R. K. Werkgeversvereniging te 's-Gravenhage de afgevaardigden der Ka tholieke Werkgeversvereenigingen van België, Duitschland, Frankrijk en Neder land bijeen gekomen, ten einde een ge- regelden en voortdurenden aanleg tus- schen deze vereenigingen tot stand te brengen. De noodige besluiten en maatregelen zijn genomen om daartoe te geraken. De niet-vertegenwoordigde vereenigin gen in Engeland, Spanje, Tsjecho-Slowa- kije en Zwitserland zullen worden uit- genoodigd hun afgevaardigden in het co mité aan te wijzen. MIDDELBURG. Specialisten in het Gasthuis. Bij de reorganisatie van den Genees kundigen dienst is ten opzichte van de verpleging in het Gasljhuis een regeling tot stand gekomen waarbij in 't afgemeen aan 3e klasse-patiënten voor chirurg en internist geen kosten in rekening worden gebracht. Deze opzichzelf toe te juichen rege ling blijkt echter naar de meening, van het bestuur van het Middelburgsch Zie kenfonds, blijkens zijn memorie van toe lichting tot het gisteren vermelde adres aan den Raad, mede ook door omstandig heden die destijds moeilijk te voorzien waren, onvoldoende en onbillijk te wer ken. Wat toch is het geval? Behalve door chirurg en internist wordt ook, aldus het bestuur, door ver scheidene andere specialisten in het gast huis klinische hulp verstrekt. Deze klinische hulp nu komt geheel voor rekening der 3e klasse-patiënten. Terwijl echter, voor het in werkingtre den der Vereeniging "Ziekenhuisverple- ging op Walcheren, het meerendeel der 3e klasse-patiënten niet dan met steun van het Burgerlijk Armbestuur in staat was ziekenhuishulp te bekostigen, en door het Burgerlijk Armbestuur, na over eenkomst met de betrokkene omtrent een naar het inkomen te bepalen bijbe taling in de kosten, alle ziekenhuiskosten werden betaald, waaronder dus ook de klinische behandeling van specialisten, is dit nu ten eenenmale veranderd. Door het werken van de Vereeniging Ziekenhuisverpleging toch, welke ver eeniging hier ter stede de grootste helft der bevolking tot haar leden telt, waar onder ook bijna alle leden van het Mid delburgsch Ziekenfonds, wordt nu het grootste deel der 3e klasse-patiënten ge heel voor eigen rekening in het gasthuis opgenomen althans zeker in de eerste maand voorzoover zij er langer verblij ven waardoor ook de Ikosten van klinische behandeling door specialisten, behalve dan bij de chirurgische en interne behandeling, voor hun rekening komen. De redenen nu, die de Raad er toe hebben geleid een regeling 'te treffen als bovengenoemd, ten bate der 3e klas se-patiënten, moeten er toe leiden dat deze regeling wordt uitgebreid tot alle klinische hulp in het gasthuis, "daar de ze in de meeste gevallen door de 3e klasse-patiënten evenmin kan worden be taald als de chirurgische en interne hulp en zij zich dientengevolge toch weer zouden moeten wenden tot het Burger lijk Armbestuur. Waar evenwel, en door de aansluiting bij het Middelburgsche Ziekenfonds of andere fondsen, en door de aansluiting bij de Vereeniging Ziekenhuisverpleging, Gelukkig, wie veerkracht bezit en het verstand om in te zien, dat leed na tuurlijk en plaatselijk is en de wereld daarom niet slecht is, de menschen daarom niet allen verdorven zijn, de natuur niet van haar schoonheid be roofd is. het overgroote deel dezer categorie blijk heeft gegeven zich zelf zooveel mogelijk te willen helpen, acht het bestuur dit niet de aangewezen weg en zou het toe juichen, wanneer de Raad er toe kon besluiten ook ten opzichte van andere specialisten dan chirurg en internist, een so'ortgelijke regeling te treffen met het Bestuur der Godshuizen als die welke geldt voor 3e klasse-patiënten bij chirur gische en interne behandeling. Feestavond C, J. M, G. Gisterenavond hield de C. J. M. V. Rom. 1 16a haar jaarlijkschen feest avond in de groote zaal Van het Schut tershof. De voorzitter Van de commis sie van bijstand, de heer mr. R. M. van Dusseldorp, las Rom. '1 en ging voor in gebed, waarna hij de aanwezigen wel kom heette en dit. speciaal den heer C. Tabak,1- algemeen secretaris van het N. J. V.. die als spreker was uitigenoodigd. Spr. hei-innerde aan het tot stand komen van het nieuwe gebouw in de Sin-gelstraat en verzekerde, dat daar binnen den geest heerscht, die men er verwachten mag. De afdeelinigen komen er alle sa men en ook de jongste n.l. de mondhar monicavereeniging „MuSica". Het was deze vereeniging, die vfer vol gens een tweetal nxarschen tein beste gaf en nr de pauze nog teruig kwam met (Wiegenlied" van Brahms en „Daar ruischt langs de wolken" en daarmede een zeer welverdiend succes oogstte. Na het eerste optreden van „Musica" hiela de heer Tabak een rede over (Teugel en Vreugd", waarin hij Schetste hoe de C. J. M. V. midden in het leven van de jongeren wil staan en als men dit van avOnd begrijpt dan is spr. reeds dankbaar ook al werft men geen leden Er is een igroot misverstand hoe men het „deugd en Vreugd" moet opvatten en daarom struikelen v elë jongens en meisjes. Als men jeugd' als leeftijds grens, beschouwt, dan moet er ook'" een jeugdleven zijn en daar getuigt het Huis van. Maar jeugd 'kan ook bedoeld zijn ais een gemoedsstemming en dan komt dit meestal door dat men het geloof -in het hart draagt. Velen denken dat jeugd Synomiem is met -een voortdurende hoe- ralhstemming, maar dan vergeten zij, dat er ook een ernstige zijde ^an het leven is. Daarom is het goed als zij komen in een C. J. M. V_( waar zij Christus leeren kennen. Jeugd en vreugd hooren bij el- skaar en dan bedoelt spr. tniet de vreugde, die velen zoeken in een bioscoop of -in een danszaaltje, omdat zij niet weten Iwaar anders naar toe, mam* arbeids vreugde ook als het niet verplichte en betaalde arbeid geldt, doch bijv. arbeid aan de leiding van een C. J. M. V. Ook is er de Zondagsvreugde, die spr. ook nader uiteen zet. Het N. J. V. telt onge veer 17.000 leden en dit zijn jongelui met blijdschap- des geloofs en vreugde des harten, die Hem willen dienen. Hier mede eindigde spr. onder applaus. Een leuke, goed jgespeelde pantomi-ne toonde hoe de barbier der middeleeu wen, tevens likdoornsnijder, tandentrek ker en wat dies meer zij, was. Er werd terecht smakelijk1 om ge- gelachen. De gymnastiekafd. „Wilhelmina" (gaf onder leiding van den heer "*S. de Jong (uitstekend werk aan het rek te zien en kwam na de pauze met niet minder goede vrije oefeningen terug. Het laatste nummer voor de pauze was hel optreden der padvinders, die na een rally, eenige spelen ten beste -gaven n.l, (het zegenwagenrennelnl, de kaars-en estafette en den strijd om een vetten haas. Ook hierdoor werd de vroolijkheid opgewekt en tevens getoond hoe de padvinderij kranige en 'Vlugge jongens kweekt. Na de pauze werden de talrijke aan wezigen ,die de zaal geheel vulden, nog onthaald -op een vlug gespeeld aardig blijspel „In het Cachot". Voor school |ga anden een stuk uit hu!n hart gegre pen. De heer mr. Dusseldorp sloot de bij eenkomst met dank aan alle medewer kenden, speciaal aan den heer Tabak, die daarna voorging in gebed. Het was in alle opzichten een uitste- geslaagde feestavond. MIDDELBURG, Markt C 14 VLISSINGEN, Badhuisstr. 63 (Ingiez. Med.) VLISSINGEN. B. en W. deelen mede, dat de raad tot nu toe de op te nemen bedkagen aan kasgeld heeft bepaald op f 250 000 vocjr 1930 en voor 1931 op 300.000, Thans is in kas f 93.000, en in December kan van het Rijk aan uitkeering en belasting 63,000 worden verwacht, samen on geveer f 156.000. Tot 31 December moet aan termijnen van aannemingssommen, aan subsidie Gasthuis fen Armbestuur, aan rente en aflossing van definitieve geldlëeningen, aan salarissen en pensi oensbijdragen en aan loopende rekening worden betaald f 160.000; voorts inge volge de daling met de stoomvaartmaat schappij Zeeland f 93.000 en aan het Rijk de jaarlijk(sche bijdragen in de kos ten der haven verbetering is f 26.000 totaal f 279.000. Zoodat de uitgaven de inkomsten met ongeveer f 123.000 zullen overtreffen. Thans is reeds een bedrag van f 200.000 aan kasgeld opgenomen en laat het zich aanzién, dat de uitge trokken bedragen voor 1930 en 1931 oe- langrijk zullen worden overschreden. Daarom stellen B. en W. voor zoowel voor 1930 als voor 1931 het bedrag te verhoogen tot f 400.000. Zooals dezer dagen gemeld werd, had een 15-j,ariige jongen verklaard in dë zgn. tweede duinen te zijn beroofd. De politie stélde 'n onderzoek in en heeft op (Ugnalement een 23-j,ari|gen Belg aange houden, die in een hotel vertoefde en die volledig bekend heeft de beroving te hebben -gepleegd, omdat hij igeheel zonder middelen was. De man zal aan de justitie worden voorgeleid. Thans is ook een buurtcommissie in het nieuwe stadsdeel opgericht. WALCHEREN. 0. EN Wi. SOUBURG. De Raad der gemeente O.- en W. Souburg vergadert Vrijdag 28 November a.s. të half drie uur namiddag. Agenda 1. Gemeentebegrooting 1931. 2. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. De aanbevelingen voor de benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armoe- stuur luiden als volgt: I. 1. J. Goedbloed. (aftredend.) 2. F, J'. Arendse. II. 1. F. Leenhouts. 2. J. C. W>. Pluij- mers. ZUID-BEVELAND. "WAARDE. Op de Maandag alhier ge houden vergadering van het waterschap "Wiaarde waren aanwezig 21 Ingelanden uitbrengende 34 stemmen. Opgemaakt werd eene voordracht van dijkgraaf voor het waterschap-, inplaris van den heer J. J. Mol, die wegens het bereiken van den 70 jarigen leeftijd met Februari a.s. zal aftreden. Op deze voor dracht komen voor de nam'en der volgen de personen: M, H. J. Weststrate, thans gezworen, 2. P, Verbrugge (gezworen) en 3. M, v. Fraassen. Het voorstel van het bestuur, om aan den dijk-opzichter (beambte) bij het Wa terschap een gratificatie toe te kennen voor zijne bemoeiingen bij het verzwaren van den hinnenberm van den zeedijk werd met 29 tegen 5 stemtaen verwor pen. Deze vergadering was de laatste, die geleid zal worden door den heer J. J. Mol, (dijkgraaf). Genoemde heer J. J. Mol is gedurende 37 jaar, (waarvan 9 jaaf als dijkgraaf,) lid vjan het bestuur van het waterschap Wiaarde geweest. 's-GRA VENPOLDER, Dinsdagavond kwam de gemeenteraad voltallig in spoedeischende vergadering bijeen, zoo meldt de Zeeuw. De voorz, zegt, dat B. en W. den Raad voorstellen bij de Kroon in beroep te gaan van het bekende bevel van Gedep. Staten inzake het veldwachterssalaris Weth. Schouten licht een en aöder toe, waarop met algemeene stemmen be sloten wordt, bij de Kroon vernietiging te vragen van het besluit van Ged. Staten, waarbij zij onder verwijzing naar art. 212 der gemeentewet den post jaar wedde en woninghuur van den gemeen teveldwachter hebben verhoogd, THOLEN. STAVENISSE. Naar men verneemt, is door bet Kroondomein aam de pach ters alhier over het loopende pacht- jaar een korting van 23 pet. verleend van de Verschuldigde pachtsom. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Naar de Z, Koerier verneemt, is de heer F. van Harmeien, ambtenaar van den Raad van Arbeid, alhier, met ingang van 1 December a.s. verplaatst naar het hoofdkantoor te Mid delburg. De contr.ole-standplaats Sas van Gent is met ingang van genoemden datum opgeheven. Wèl blijft een ambte naar van den Raad van Arbeid eiken Dinsdag zitting houden. Sursum Corda, Concertzaal. (x) Het Chr. Gemengd a Capella koor „Sursum Corda", onder leiding van den heer T. A. Winter, heeft gisterenavond in de Concert- en Gehoorzaal een uit voering gegeven van diverse koorwer ken en liederen. Uit het spontane ap plaus na elk lied kan worden afgeleid, dat de vertolking bizonder in den smaak viel van de; toehoorders. Het koor ontwikkelde een goeden klank, zong degelijk genuanceerd en dik wijls met een zekerheid, die stellig te lo ven was. Er kan niet anders gezegd wor den, dan dat het koor zijn goeden naam eer aan deed. De liederen stuk voor stuk te bespreken ligt niet in de bedoeling. Voldoende achten wij het die liederen bij name te noemen, die ons in 't bi zonder vfoldeden. Tot deze behoorden Sneeuwklokje van H. W. de Wolff, Kerst lied van Bern. Diamant en Sterrenacht van A. M. Storck. Er is dezen avond veel mooie koorzang te genieten gegeven, iets waarvoor wij de leden en niet het minst den toegewijden leider, den heer Winter, zeer erkentelijk zijn. Ter afwisseling tusschen de verschil lende koornummers werden door eenige dames op niet onverdienstelijke wijze en kele liederen ten gehoore gebracht, ter wijl zij, die op zulk een eenvoudige on gekunstelde wijze de liederen Lente van Cath .van Rennes en Der Engel Lied van Braga, vertolkte, dient geprezen te worden om haar helder, frisch sopraan geluid. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer M. Paauwe als kerkvoogd der Ned. Herv, Kerk te Heinkenszand is benoemd de heer J. C. v. Iwaarden die de benoeming heeft aangenomen. In de dubbele vacature in het college

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1