^rouinciale .Zeetuusche ZELFS DE «itimE FOTO DE GROOTSTE VERBDSSIÏG „Practlsche St Nicofaas-Cadeaux" No. 2 7 8. Twee bladen. WOENSDAG 26 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang Van opmerkelijken onzin en liberaal vertrouwen IN ONZE ST ATEN-GENERA AL, IS OP 5 DECEMBER ATELIERS VOOR MODERNE FOTOGRAFIE CORNS HENN1N Q MIDDELBURG VLISSINGEN MARKT C 14 BADHUISSTRAAT 63 OOK EEN MOOIE VERGROO TING MET EEN PASSEND LIJSTJE LEVEREN "WE U IN DE BEKENDE SMAAKVOLLE UITVOERING TEGEN BILLIJKEN PRIJS. BINNENBAND. ZiE OmZE ETALAGES MET FtWOLSSY, Lange Delft 118, Middelburg ZEELAND -V MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Wij mogen ons den laatsten tijd eens weer verheugen in de toegewijde belang stelling van het a.r. dagblad uit de Beve- landsche ganzestad. Dat de publicatie van het liberale ma nifest geen reactie zou opwekken, viel niet te verwachten en dat „De Zeeuw" geen dankbaar gebruik zou maken van het feit, dat de N. R. C. met een ietwat zuur artikeltje op dat manifest reageerde, wel, het ware een onvergeeflijke fout ge weest. Als „De Zeeuw" dan aan het ein de van bedoeld hoofdartikel concludeert: „het verstandigst schijnt ons, aan te ne men, dat de absoluut zekere verwach tingen van de „M, Crt." op goede gron den berusten, zoodat we dus met een stevige liberale actie bij de komende ver kiezingen rekening hebben te houden" dan zijn we het hiermede hartroerend eens: wij hopen ditmaal, dat „De Zeeuw" gelijk krijgt, dat we die stevige liberale actie zullen mogen waarnemen, en: dat zij resultaat moge afwerpen! Dit alles zou geen reden zijn tot na kaarten. Maar in „De Zeeuw" van gis teravond komt „Opmerker" in de ru briek, waar hij geregeld de vangsten uit de spelingen met z'n politieke zoeklicht bijeendrijft en aan de kaak stelt, met zulk een wonderlijke opmerking voor den dag, dat het toch geboden lijkt, dat even recht te zettegj. Ziethier wat die opmerkzame man uit ons hoofdartikel „Liberale opleving" dis tilleerde: „Als ik het goed begrijp, dan is de be doeling te zeggen, dat de qualiteit van de liberale vertegenwoordigers in de Sta ten en in den Raad van Middelburg te wenschen overlaat. 't Lijkt me niet bepaald prettig voor de liberale heeren als ze zooiets in een be vriend orgaan moeten lezen." Wanneer het niet als een ontoelaatbare arrogantie tegenover den zonder twijfei scherpzinnigen en met een stellig groote opmerkingsgave behepten bediener des zoeklichts beschouwd zoude kunnen wor den we zouden haast den moed vin den om te zeggendat hij het inder daad niet goed begrepen heeft. Al ge ven wij toe, dat met een uit het verband des geheels gerukt citaat en eenigen kwaden wil, deze gevolgtrekking wel zóó te construeeren is, dat zij een schijn van waarschijnlijkheid krijgt. Als het den Op merker voldoende is, op die wijze een lachsuccesje of een klein gnuifje bij zijn lezers te verwerven, dan kan ons dit koud laten. Wij beschouwen dit venijnige zoeklicht-straaltje als een staaltje van op merkelijken onzin. Liever wijden we nog even onze aan dacht aan wat de N, R. C. schreef over het liberale manifest. Inderdaad is het juist, dat deze tijd van malaise materi eel niet gunstig is voor de opleving van de liberale gedachte. Maar zulk een min- of-meer onbewuste opleving „omdat alles zoo goed en voor den wind gaat" daarop hadden wij het oog niet. Wij meenden de teekenen te speuren, dat van-binnen-uit een liberale opleving, een bewustwordingsproces, zich bezig is te voltrekken en aan den dag te komen. Het verheugt ons, daarin den steun te vinden van een orgaan van beproefd li berale beginselen, welks hoofdredactie, aevoerd door een man van rijpe levens- en politieke ervaring, niet gewend is de zaken m e®n al te rooskleurig licht te zien We bedoelen de „Zutphensche Cou- i fVi schre?f naar aanleiding van het liberale manifest o.m.: „Verklaringen van dezen aard, waaruit de bedoelingen der liberalen zoo duide lijk spreken, kunnen niet vaak genoeg tot ons volk worden gericht. Want het is nu eenmaal bij de opmer kelijk krachtige bestrijding, waaraan de liberalen al jarenlang bloot staan van de zijde van rechts en van rood, onvermij delijk, om onomwonden te zeggen wat de liberalen begeeren en wat zij onver bloemd afkeuren. Al zoo vaak hebben onze politieke tegenstanders ons „dood verklaard". Met ons behoefden de kiezers geen rekening meer te houden, wij bestonden immers niet meer, ons stemmental daalde, onze invloed was van geen beteekenis meer.... Ja, zoo willen onze vijanden het althans doen voorkomen. Maar de feiten weerspreken telkens deze aantijgingen. Onze invloed op de politiek des lands, in Kamer, Staten en Raden, blijft wel degelijk merkbaar, dank zij het vermanend woord, de op feiten kennis en inzicht berustende ervaring van onze vertegenwoordigers, dank zij ook hun opwekkend en bemoedigend woord wanneer het er om ging nieuwe banen te betreden en maatregelen ten uitvoer te brengen, welke zich bewegen in de lijn der liberalen, die nimmer ge schroomd hebben in het gezond verstand van ons volk vertrouwen te stellen. Daar zijn, gelukkig, nog zeer velen in den lande, die de liefde voor het liberale beginsel koesteren in hun hart. Maar, jammer genoeg, niet allen komen daar zóó openlijk voor uit, dat zij bereid zijn persoonlijke offers te brengen om de propaganda voor dat beginsel wijd en zijd te verbreiden. Met stemmen alleen komt men er niet." En het blad besluit aldus: „Wanneer wij onze stem bij die van iet manifest voegen, dan doen wij dat met groote warmte en innige overtuiging. Want ons heeft de studie der politieke geschiedenis van ons land geleerd, dat de liberale beginselen zich volkomen aanpassen bij onzen volksaard, zoo door trokken van liefde voor de vrijheid. Ons ïeeft de vergelijking met alle andere po litieke stelsels de zekerheid bijgebracht, dat de liberale gedachte daar verre bo ven uit gaat, omdat deze gedachte zich liet best ,sigent, het heil van land en volk te bevorderen. Om dit alles hopen-en verwachten wij, dat de roepstem van den Vrijheidsbond weerklank zal vinden in'breede lagen van ons volk, en dat de uitwerking daar van ons allen binnen eenige maanden reden zal schenken tot oprechte ver heugenis." Van harte gaarne onderschrijven we deze conclusie. TWEEDE KAMER. V olksgesondheid Tandtechnici. Woningbouw. Diverse wenschen op het gebied der volksgezondheid. Mevrouw B a k k e r Nort (v.d.), die het opnam voor gedu peerde tandtechnici; voor hen die afge wezen zijn voor het laatste examen, doch daarvoor wèl bevoegd waren. Ook dr. Vos (lib.) vond, dat er onrecht gepleegd was, welke meening zijn partijgenoot Boon niet deelde, en mevrouw de V r i e s-B ruins oordeelde, dat aan afgewezenen niet langer patiënten toe vertrouwd mogen worden, doch wil wel helpen en zij diende daartoe een motie in, hen, die op grond van hun in 1925 verkregen visum finantieele ver plichtingen aangingen. De minister kan die verantwoordelijk heid deor de motie-Bakker-Nort niet dragen, meende oud-minister A a 1- berse. Hij zou een theoretisch examen wenschen in de tandheelkunde Met de tandtechnici was de woning wet een belangrijk punt, dat de heer v. d. B e r g h (s.d.) uitvoerig besprak. Hij achtte een algemeen saneeringsplan noodig voor opruiming van krotwoningen en soepele bepalingen voor de woningen voor groote gezinnen. Daarnaast bepleitte Dr. Vos (lib.) nog de instelling van sera en vaccins, steun aan den schoolartsendienst. Mr. Mar- chant (v.d.) wenschte, dat de gemeen ten minder winst maken op de keuring van vleesch. Mevrouw de' Vries- Bruins (s.d.) mopperde, dat geen enkele nieuwe maatregel op het gebiec der volksgezondheid is voorgesteld, en bepleitte steun aan geneeskundig school toezicht. Haar partijgenoote mevrouw Groeneweg (s.d.) gaf Ds. Kersten een standje, toen deze protesteerde tegen de verplichte aansluiting op de water leiding. Toen kwam minister Verschuur aan het woord. Hij hoopte inzake de vleeschkeuring een oplossing te vinden. Wat de volksgezondheid betreft, daar zijn reeds vele millioenen aan besteed. De woningwet heeft echter gewild, dat de uitvoering gedecentraliseerd zou zijn. Bij het verschaffen van woningen aan groote gezinnen kan het behoefte element niet gemist worden. Avondvergadering En wat de steun aan woningbouw voor groote gezinnen betreft, wacht nu eerst maar eens af, hoe de practijk werkt, zei de minister in de a v o n d v e g a d e r i n g. Met alle waardeering van de parti culiere bouwnijverheid mag ten aanzien (Ingez. Med.) van de volkshuisvesting toch niet wor den voorbijgezien, dat de Overheid moet aanvullen op die punten, waar die bouw nijverheid tekort schiet. Intusschen kan, wanneer men gemeentelijken en vereeni- ginswoningbouw „het betere" zou willen noemen, de particuliere woningbouw zich rekenen tot „het goede", terwijl het betere dan niet dien omvang moet ver krijgen, dat het goede wordt ver drongen. De verhouding tusschen Rijk en ge meente brengt mede, dat aan de ge meente het eigen beleid niet wordt ont nomen, waar het de garantiebesluiten betreft. Wat de controle op sera en vaccins betreft, deze geschiedt door een afdee- ling van het Serologisch Instituut, dat onder toezicht staat van de Rijksin spectie. Voor den schoolarsendienst is het geld niet beschikbaar. Tenslotte de tandtechnici. De Kamer heeft nu eenmaal de wet vastgelegd, aldus de minister, die de bevoegdheid alleen aan diegenen wil toekennen, die het examen ervoor hebben afgelegd. Zijn hier fouten begaan, dan komt dit, dat een aantal tandtechnici te veel heeft gekregen. Bij de repliek beval mevrouw B a k k e r-N o rt nogeens haar motie aan. De begrooting werd daarop aangeno men z.h.st. Laat op den avond kwam nog het ont werp inzake de toestemming van kas- voorschotten aan de N.V. Kon, Holl, Lloyd aan de orde. De minister en de Holl. Lloyd kregen geen prettige dingen te hooren. Boven zijn stand geleefd, zei de heer Brautigam (s.d.) Slechter dan ooit staat de toestand ervoor zei de heer Knottenbelt (lib.) Er was geen enkele reden aan te nemen dat dit eerlang gunstiger zal zijn. Op welke gronden meent de minister dat, vroeg hij. En mr. Oud (v.d.) sprak in denzelfden geest. BROOBUITDEELING AAN KAMER LEDEN. Gisteren hebben drie afdeelingen der Hollandsche Mij. van Landbouw op het eiland Goeree-Overflakkee aan de Twee de Kamerleden een wittebrood aangebo den, dat bereid is uit bloem, waarvan 20 pet. afkomstig is van doorsnee inland- sche tarwe, oogst 1930. Nu ook ten ge- noege van de bakkers vastgesteld is dat een vermenging met 10 pet. een goede kwaliteit geeft, meenen wij goed te doen u eens een brood te laten proeven met 20 pet, bloem van inlandsche tarwe be reid, aldus het begeleidend adres. Het brood is gebakken zonder dat bij zondere maatregelen getroffen zijn om de kleur en de vastheid te influènceeren. Het is water-wittebrood. Aan de jonge tarwe is geen bijzondere zorg besteed om haar voor de broodbereiding geschikt te maken, ROTTERDAM LLOYD RAPIDE, De „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd werd hedenochtend om 7 uur te Marseille verwacht. In aansluiting hier op rijdt de Rotterdam Lloyd Rapide, wel ke om 11.50 van Marseille vertrekt. Aan komst te Roosendaal 27 November te 7.16 uur, te Rotterdam D.P. 8.51 en te Den Haag H.S.M. om 9.19 uur. (Ingez. Med.) FOOIEN IN RESTAURATIEWAGENS. Naar vernomen wordt zal met ingang 'van 1 Dec. as. in de restauratierijtui gen, welke loopen in de treinen der Ne- derlandsche Spoorwegen, op de rekening die de reiziger ontvangt, evenals in het buitenland een toeslag van 10 pCt. voor bediening worden geheven. Deze toeslag vervangt dus de gebruikelijke fooi. DE MERAPI WERKT. De vulkaan Merapi vertoont sinds Za terdag vulkanologische verschijnselen. Lava vloeit langzaam naar een dal in de nabijheid. Gistermorgen werd die stroom geschat op 8 K.M. METELLUS EN DE BRANDWEER, In .zijn „Brieven uit Middelburg welke „Metellus" aan „De Zeeuw" schrijft, betrekt hij ook ons blad nogal eens binnen den kring zijner beschou wingen. Zoolang het hier betreft een ge tuigenis afleggen van ander of zelfs tegenovergesteld inzicht, behoeven noch wenschen wij daarop voortdurend te reageeren. Maar gisteravond schiet „Me tellus" toch weer uit zijn slof met een paar vragen, waarop een antwoord niet mag uitblijven. Hij schrijft dan: „De „Midd. Crt.", voor wie de brandweerkwestie een „hobby" is ge worden, een stokpaardje om te berij den en die de uitgaven tracht op te zweepen, o.a. door de benoeming van een brandweerdirecteur met eventjes f 4000 salaris per jaar, moet die nu aan den Raad voorschrijven hoe de brand weer zal worden ingericht? Of ligt het in haar bedoeling om, evenals de koop som van de autospuit, ook het jaar- lijksch salaris van haar brandweer- directeur, door welwillend-gezinde burgers bijeen te brengen en daartoe een inschrijving in haar kolommen open te stellen? Mij dunkt Ged. Staten moeten Mid delburg aan het verstand brengen, dat, naast de min of "meer onontkoombare uitgaven voor Burgerlijk Armbestuur, werkloozenzorg en Gasthuis, niet nog meerdere uitgaven worden gecreëerd, die wel op de begrooting van uitgaven van Amsterdam, doch niet op die van Middelburg behooren te prijken." Ziet, dat is nu toch een stemmingma kerij, die op onware gegevens berust en dus onwaardig is. De brandweerkwestie is ons géén stokpaardje integendeel, zij hangt ons al ellen de keel uit! Maar is het ónze schuld, dat de verjaardag van den grooten brand in de Langedelft na dert, zonder dat de zaak in kannen en kruiken is? En wanneer wij, ten aanzien van een zoo belangrijke quaestie, die de aandacht van heel Middelburg terecht heeft, ons veroorloven van inlzicht te verschillen met B, en W„ inplaats van alles te prijzen wat de heeren wijzen moet men dan trachten den Raad tegen onze louter zakelijke kritiek in het har nas te jagen, door het voor te stellen, alsof wij „den Raad voorschrijven hoe de brandweer zal worden ingericht?" W ij hebben nergens geschreven „de Raad moest dit" en „de Raad moest dat".... „Metellus" echter schrijft in dezen brief w 1 Ged. Staten voor, wat deze moe ten doen! Hoor maar: „Men zou meer geneigd zijn te zeg gen, dat er voor Gedeputeerde Staten van Zeeland aanleiding bestaat tot tusschenkomst bij het Middelburgsche gemeentebestuur, dat met een beroep op allerlei onontkoombare uitgaven, zich voorstelt 65 opcenten (d.i. 15 be neden het maximum) op de gemeen tefondsbelasting te gaan heffen. Men vraagt zich af: Denken de heeren op het historische Raadhuis aan de Groote Markt, dat zij, inplaats van over de Zeeuwsche hoofdstad, over de rijks hoofd- of over de hofstad regeeren?" En men zie ook de aanwijzing omtrent de richting van het bestuursbeleid aan Ged. Staten gegeven in de tweede alinea van het eerste citaat. Wie boter op z'n hoofd heeft moet niet in de zon gaan staan Tenslotte, de kinderachtige aardigheid omtrent „onzen" brandweerdirecteur voorbijgaande, wenschen wij met nadruk te protesteeren tegen het, ook door „Me tellus", verder verbreiden van het fa beltje omtrent een brandweercomman dant van f 4000 per jaar. Dat heeft de adviescommissie niet voorgesteld en dat hebben wij nooit verdedigd. Altijd ,is er sprake geweest van een gecombineerdefunctie en het is niet correct, bij de bestrijding van dit denkbeeld, het te doen voorko men alsof wij een brandweercommandant voor Middelburg van f400 0 per jaar zouden wenschen. Inderdaad verdedigen wij slechts het denkbeeld, een man van ervaring en brandweerkennis aan te stellen als pro vinciaal inspecteur voor Zeeland te vens brandweercommandant van Mid delburg. Dat zou op de voorgestelde ba sis onze stad f 2000 per jaar aan tracte- ment kosten, terwijl nu f 1200 wordt voorgesteld. Zoo is de stand van zaken en wanneer men het anders voorstelt, dan kan het niet anders of de indruk wordt gewekt, dat men slechts bij gebrek aan betere argumenten telkens die f 4000 er bij sleept.... omdat Barbertje nu eenmaal hangen moet! Een protestvergadering in Den Haag. Men schrijft ons: Er zijn in dc laatste weken circulai res verspreid en advertenties in de bla den geplaatst voor een protesvergadering in Den Haag, opgeroepen door een co mité van Actie, vaarvan de heeren mr. Waghto en J. A. Baars respectievelijk voorzitter en secretaris zijn. de laatste is redacteur van de Fascistische Bezem. Als spreker zal o.m. optreden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1