^rotrintiate .Zeenw%che Speciale St. Xicolaas-Aanbieding KEES HELDER FOTOBRAAF. No. 2 7 7. Twee bladen. DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. Een Kinderarts schrijft ZEELAND. middelburg. KERKNIEUWS, KUNST EN WETENSCHAP. Iets werkelijk sparts. RECHTZAKEN, ONDERWIJS, LANDBOUW. Be- tegen- m. L6 26 117.15 18 09 |l9.l5 20 18 51.40 122.84 Inder- jis en (sche ls. ge- to, meer |r toe |enen, be te ge- loelen Pud- te |is hel uit- ver- kr ge- Van ^n dc als le fa- jcces Jr ge- |wijze liers, lines, hor en ver- Irland en |rg 9, pe 4, voor !ge- ipen- iï op ge le N. j-Gra- fcrich- aebe- per- |lburg gle den des IhujLze lelcen mo'h- als- |s zij, 8P- tijdl- de tennis Conu- tmber It (bc- I over!-. voori I meer (einde chten. fers |r. Maris1; jf,- 10 ER- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Dhnge St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. VACATURE BIJ DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling van zes candidaten toegezonden met betrekking op de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. J. V. van Dijck. Deze lijst van aanbeveling luidt als volgt: lo. dr. W, A. J. M, Fick, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage; 2o, dr. Charles van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht; 3o, dr. L. A. Nijpels, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage; 4o, dr. J. A. F. van Asperen, raads heer in het gerechtshof te 's-Graven hage; 5o. dr. J. E. van der Meulen, rechter in de rechtbank te Utrecht; 60. dr. G. A. Servatius, vice-president der rechtbank te Amsterdam. GEDENKTEEKEN DR. ALETTA JACOBS. In April zal de onthulling plaats vin den van het gedenkteeken dat eenigje rvereenigingen op het gebied der vrou wenbeweging laten oprichten voor me vrouw dr. Aletta Jacobs, bij haar stof felijk overschot in het nieuwe colum barium op de begïaafplaats Westerveld te Velsen. POLITIE. Bij Kon, besluit is benoemd tot com missaris van politie te Leeuwarden, de heer C. Kool, thans commissaris van po litie te Rheden. DE OVERVAL VAN CURAgAO. De Gouverneur, de heer Van Slobbe, onthulde Zondag een monument ter her innering aan de gevallenen bij den over val van Curasao op '8 Juni 1929 door generaal Urbina. Het monument is op- jgiericht door de Cura?aosche burgerij. UITWISSELING VAN HANDELS BEDIENDEN. De I.ondendsche correspondent van het Hbld. verneemt, dat een overeen komst is getroffen tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeerinig omtrent uitwisseling van jongelui op handelskan toren. De Nederlandsche Kamer van Koop handel in Londen nam 3i/2 jaar geleden daartoe het initiatief en heeft ervoor onvermoeid gewerkt. „Om den mond tegen alle schadelijke stoften te beschermen en tegelijkertijd antiseptisch te kunnen inwerken, is het borstelen met gewoon water absoluut onvoldoende. Het is noodzakelijk een mondwater te gebruiken, dat, voor alles, giftvrij is en toch kiemdoodend werkt en bovendien, (dit is voor kinderen van groot belang,) ook goed smaakt. Aan deze eischen voldoet volkomen het O d o 1, dat des morgens, maar ook in 't bijzonder des avonds, aan het water toe te voegen is." (lng. Med.) Naar men ons van zeer bevoegde zijde mededeelt is het huis van wijlen en heer w. J. Sprenger in de Lange 001 «straat door aankoop overgegaan in handen van de N.V. Middelburgsche Verf handel W. L. Heijboer en Co. Deze firma die met de bekende Arnsterdamsche be hangselpapierfabriek van Rath eiï Doo- e eefver een belaiigengempensch ap peelt, zal de voorzijde van het gebouw in gebruik nemen tot het inrichten van kanlooiv monsterkamers van behangsel papier en andere daarvoor in aanmer king komende artikelen. De achterzijde dc Lombardstraat wordt dan gebezigd magazijn en werkplaats. Uit een onderhoud met de directie is ons geble- 'en, dal zij geenszins ,h et voornemen I oeslerl, deze patriciërswoning te ont- 6'er®n' 6e voorkant aan de straat blijft,, gelijk zij t0t dusverre was. Alleen zal mogelijk tie firmanaam daarop aan- Igebrachl worden; dit zal dan echter geschieden op zoodanigje wijze, dat het uiterlijk van het gebouw daardoor niet (geschaad wordt. De heer J. Crucq, commies ter pro vinciale griffie van Zeeland, is met ingpng van 1 Jan. 1931 benoemd tot (hoofdcommies. De Maandag gehouden wintercol- lecte voor de Ned. Herv. Diaconie heeft opgebracht f 1600.12 J4, tegen het vorige jaar f 1871.93. WALCHEREN. AAGTEKERKE. De heer J. Boogaard benoemd tot lid van den gemeenteraad in de vacature A. Maljers alhier, heeft deze (benoeming aangenomen. ZUID-BEVELAND. GOES. De Justitie uit: Middelburg ver toefde gisteren alhier, teneinde de lijkschouwing te doen plaats hebben Van het lijk van den Zaterdag j.l. tengevolge van aanrijding door een autobus om net leven (gekomen wielrijder. Naar wij vernemen heeft de vracht rijder van H„ die eenigen tijd geleden tengevolge van een botsing tusschen zijn auto en een trein, ernstig werd gewond^ (zoo goed als hersteld het ziekenhuis,, alwaar hij werd opgenomen, verlaten. SCHOUWEN -DUIVEL AND. BURGH. Vrijdagavond j.l. hield het Nutsdepartement „Haamstede-Burgh" 'n Nutsavond. Als spreker trad op de be kende ornitholoog de heer J. Vijverberg van Noordgouwe, met het onderwerp „Vogels van diverse pluimage". BURGH. Tengevolge van den hevigen wind van Zaterdag op Zondag j.l, en den daarmee gepaard gaanden hoogen wa terstand is de voet der duinen hij "Wes- tenschouwen beduidend afgenomen. Het zeewater steeg tot 2.90 (M. -j- A.P. BRUINISSE. Tijdens 'den korten, doch hevigen krachtigen storm van Zaterdag op Zondag is van den annemer Van der Velde, een belangrijke hoeveelheid mate riaal weggedreven, terwijl twee bakken met schorgrond in de steenglooiïng zijn geslagen. Van een oliehandelaar zijn ver der nog eeniige vaten olie weggedreven, terwijl ook op de werf eenige materieele schade werd aangericht. THOLEN. STAVENISSE. De hevige storm van den nacht van Zaterdag op Zondag j.l.,, heeft hier ook nog al huisgehouden. Het water steeg zeer hoog, de vloedplankjen 'moesten des nachts gezet worden ©n in enkele woninigen aa,n de haven kwam het water binnen. Van den ouden provincialen steiger is het igeheele bruggedek enz. wegge slagen, nieuw hout is veel weggespoeld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AXEL. Bij de marechausee te Axel werd aangifte gedaan, door van R., dat een viertal schapen waren doodgebeten Na speuren bleek het, dat de dader een zwervende hond is, waarvan de eigenaar tot heden onbekend is. TERNEUZEN. Met de Staatscourant van 24 November zijn verzonden afdruk ken van de akten betreffende de N.V. „Scheldeveem" te Terneuzen. SAS VAN GENT. Men meldt ons, dat nabij Terneuzen het schip Pi 3 door den storm van Zondagnacht op de kust is (geslagen. De opvarenden konden zich al zwemmende in veiligheid brengen, (zoodat er geen menschenlevens te be treuren zijn. De storm van Zaterdagnacht heeft ook hier en in de onmiddellijke omge ving hevig gewoed en groote schade aangericht. Over het geheele traject van den spoorweg Gent— Selzaete werden hoo rnen en telefoonpalen over den spoor weg geworpen, zoodat den geheelen Zon dagvoormiddag het treinverkeer van Sel zaete met Gent stil stond. De eerste trein arriveerde Zondagmiddag te Sel zaete uit Gent omstreeks half twee. Langs het kanaal Gent—Terneuzen Werden boomen ontworteld en geha vend; te Sas Van Gent werd een in aan bouw zijnde woning dermate gehavend dat een der muren totaal werd neergehaald. Aan verschillende wonin gen is verder schade aangebracht. De ware liefde is beter dan de roem, en een rustig thuis met een geliefde vrouw, is het hoogste goed dat de he mel ons schenken kan. De broodprijs alhier is thans met één cent per 8 ons verlaagd. HONTENISSE. De marechaussee heeft aangehouden den 19-jarigen werkman P P. te Boschkapelle, die er van verdacht wordt zich op 16 dezer te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van een gelds bedrag van ruim f 250 aan bankpapier en zilvergeld uit een kjast in de woning van den caféhouder B. aldaar. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. Op sommige plaatsen heb ben de duinen het erg te verduren ge had. Zoo zijn aldaar enkele stukken van pl.m. 2 Meter weggeslagen. Aan de Nieuwe Sluis drong liet water verscheidene woningen binnen1. WATERLANDKERKJE. .Maandag ver gaderde de raad. De heer H. Wijffels, was wegens ziekte afwezig. Een adres van den arbeidersbond om steun voor werkloozen, werd voor ken nisgeving aangenomen. Besloten werd om weer voor twee jaar ontheffing aan te vragen tot het geven van lichamelijke oefening. De raad besloot m.a.st. om het gemeen telijk electriciteitsnet aan de P.Z.E.M. o vei- te dragen voor de som van f 3.500., Met 3 van de 5 stemmen .werd be noemd tot gemeentegeneesheer de heier I. Buskop, arts te Oostburg. 2 stem men waren uitgebracht op1 den heer A. C. Brouwer te IJzendijke. Besloten werd om aan de telefoon celhoudster haar toegezegde vergoeding uit te betalen met terugwerkende kracht lot 13 Juni 1930. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te Poortvliet zijn herkozen de heeren I. W. Nortier, J. C, Vos en J. J. de Bruijne. Geref. Kerk. Ds. Y. K, Vellinga te Meppel is be roepen te Rotterdam-Zuid (Katendrecht.) Het Zendingshospitaal te Magelang. Naar de Stand, verneemt, heeft de Zendende kerk van Middelburg met deputaten voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg nu de Generale Synode van Arnhem door een jaarlijksch subsidie van f 6000 de exploitatie van een Zen dingshospitaal te Magelang heeft moge lijk gemaakt, benoemd tot directrice van dit te openen hospitaal mej. dr. Dreck- meyer, thans te Wonosob werkzaam. H, Kruyder en J. Kruyder- Bcuman: Olieverfschilderijen en Grafisch werk. Kunst museum. Deze tentoonstelling moet u be- beslist eens gaan zien. Niet, omdat alles zoo mtooi is in tegendeel, er is zoo een en ander, dat de grens van de absolute schilderkunst, dewelke geen schilderen en geen kunst meer is, allerbedenkelijk;st nadert. Maar omdat zulks nu eenm'aaï een onderdeel van onze cultuur is geworden, moet u -deze rariteiten beslist gaan zien. Dien groenen „Krolschen kater" bijvoorbeeld: is dat mogelijk een reprodutie in kleur van een astrale visie op' de krol'schigheid des katers? Dan ziet het er wèl bont uit in dat kater-zieltje! Zoo is er meer: het rare „Vischje" ('t kan ook een „Vogeltje" geweest zijn, dat is me ontschoten) dat verloren in veel vreemde verfsoorten zwemt, het bonkige „Bosch"Neen, dat is géén schil derkunst meer; wat het dan wel is, ik weet het niet. In elk, geval behoorden uitingen van zulk een geest en visie Pri- vatsache te blijven. Evenwel: deze eerste volstrekt afwij zende indmfk behoeft een rectificatie, en zij vindt die gereedelijk in ander werk van dit beeldend echtpaar. "Wlanneer de „Geranium" en de „Varkensslager" nog vrijwel onder datgene, waarvan de meesten onzer stellig niet willen weten, vallen, de „Dorpspastoor" nadert net Een groote Foto met 6 Foto's Brielk. form, zwartsamen f 6.50 Een 6 sepia - 7,50 Een 6 natuurlijke kleuren - 9 50 Tot en met Woensdag 3 December kunt U zich hiervoor doen fotografeeren, 't liefst echter eerder. PROFITEERT VAN DEZE GELEGENHEID - Zl I ONZE SPECIALE ETALAGE Bekroond met hoogste onderscheidingen. llrw. mt'a.! aanvaardbare al iets meer. Is het mlet de, o zoo leelijk van kleur zijnde „Vrouw in het bosch" weer mis m!et tie waar deering, het „Apenpaar", de „Fretten", de „Oude Schildpad", „Vlinders en bloe men" bevatten zeker, de een meer, de ander minder, dat tot het hart spreekt; „Een wereld Onder water", knap ge schilderd, bekoort door compositie en kleur. Wat me het liefst is op deze tentoon stelling, is het werk in zwart en wit, d. w. z. de teeKeningen en lithos. Kruy der loont in zijn „Koekslagttent' 'en „Dob belen om het konjin", dat hier zjjn >-acht klaarblijkelijk list; grappig is de „Varkensfamilie", scherp gezien de „Pro cessie te Laren" en men houde het me !e goede het mooist van al vond ik de dóódsimpele litho „Blaricum in de Sneeuw" van Jo Kruyder-Bouman. Een Kepler museum, 15 November j.l. was het driehonderd jaar geleden, dat Johannes Kepler, de beroemde Duitsche astronoom, over leed. Deze dag is te Weil-der-Stadt, waar hij geboren werd en te Regensburg waar hij overleed, plechtig herdacht. Het huis waarin Kepler op 27 December 1571 het levenslicht aanschouwde be staat nog en zal thans vermoedelijk in een Kepler-Museum worden veranderd. De uitspraak in het, in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behandelde, proces tegen den handels reiziger J. W. v, d, G. te S t. L a u r e n s, luidt drie maanden hechtenis met één jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. De raadsman van verd. was mr. E. van Zinnicq Berg- mann. Zooals men zich zal herinneren, stond v. d. G., die door de rechtbank tot 8 mnd, hechtenis was veroordeeld, terecht ter zake dat op 12 Mei 1930 te St, Oeden- rode, als bestuurder van een auto, de dood van Lucia van der Putten aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest. Verd. trok zich van zijn slachtoffer niets aan en reed door naar Breda, waar hij werd aangehouden. Het meisje, dat op een fiets reed, was in een sloot geslingerd, waar haar lijk werd gevonden. Verd. verklaarde het meisje niet gezien te hebben; hij had alleen onder het rij den een schok gevoeld. De adv.-gen, had bevestiging van het vonnis geëischt. Eenigen tijd geleden is de priester student K, hij Zwijndrecht door een auto aangereden en daarbij zoodanig gewond, dat hij aan de- gevolgen overleed. De chauffeur van den auto A. K., is door de Dordtsche rechtbank tot 6 weken hech tenis veroordeeld een ontzegging van de bevoegdheid om een mfo'torrij tuig te be sturen, gedurende zes maanden. Het gerechtshof te 's-Hertogen bosch heeft den gewezen rentmeester van het burgerlijk armbestuur en wee- zenfonds te Grave, W. C. Th. L., wegens verduistering van f 73.000, tot 10 maan den en wegens valschheid in geschrifte tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank had dezelfde straf voorwaardelijk opgelegd. Beroep verworpen. De Hooge Raad heeft gister het ca- satieberoep van G. H. v. d. B., directeur N.V. vee- en vleeschhandel Hakker te Vlissingen, tegen het vonnis van de redhtbank, waarbij hij wegens het in voorraad hebben van bedorven vleesch tot f 200 boete werd veroordeeld. Oneerlijke vinder. In Februari 1930 verloor een dame op het Rembrandtplein te Amsterdam een kostbaren diamanten oorhanger. Zij bemerkte haar verlies in het Rem- brandttheater. Een paar uur later viel het een rechercheur op, dat een man den weg voor het theater afzocht en iets opraapte. Op den man werd een diamant en ook de oorhanger gevonden. Maandag stond de vinder, de 50-jarige koopman G. J. A. voor de Arnsterdam sche rechtbank terecht, verdacht van verduistering, subs, diefstal. De man ontkende de waarde van het gevondene te hebben geweten. De Officier van Justitie achtte de ver duistering bewezen en eischte een geld boete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis, De verdediger pleitte vrijspraak. Be nicordzaak-Lans. Gisteren heeft de Hooge Raad het cassatieberoep behandeld van G. J. v. O., die wegens doodslag op den heer Lans te Rotterdam door het Haagsche Ge rechtshof is veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr, Kokosky uit Am sterdam, lichtte een 7-tal cassatie middelen toe. Deze zaak is een stuk van pleiters leven geworden. Hij zou het op prijs stel len als nog een feitelijke behandeling kon plaats hebben. Pleiter weet evenmin als de rechter, die hem veroordeelde, of v. O, de misdaad begaan heeft. De rech ter mag echter niet veroordeelen, zoo danig dat de kans bestaat, dat later deze veroordeeling onschuldig zou blijken. De procureur-generaal mr. Tak, zeide nog, bewondering te hebben voor de keurige wijze, waarop mr. Kokoksky ge poogd heeft in deze zaak twijfel te wek ken. Mr. Tak zal op 8 December con clusie nemen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Wiskunde M. O., de heer W. A. J. M. Stroux te Zierikzee. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het derde deel van het notarieel examen, de heeren G. J. van Campen te Hulst; W. J. Berdenis van Berlekom te 's-Gra venhage, en G. Hollestelle te Zutphen. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer H. A. H a r. ken te Goes gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging, kon de voorzit ter mededeelen, dat de veiling van edel fruit een groot succes is geweest. Na eenige discussie vereenigde de vergadering zich met algemeene stem men n. et liet voorstel van het bestuur om op het veilingsterrein een openlucht- emballageloods op te slaan, waarvan de kosten op f 12.000 worden geraamd, en waarvoor B. en W. van Goes reeds toe stemming hebben gegeven. Aan het be stuur werd overgelaten het benoodigde geld op de voordeeligste wijze te ver krijgen. Bij de rondvraag kwamen de vooruit zichten van de bessenteelt ter sprake. De heer Ir. van der Plassche heeft daarbij o.a. gezegd, dat de teelt van ap pelen, peeren en pruimen nog gelegen heid tot uitbreiding heeft. Van de bes sen geven de zwarte het minste kans op

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1