No. 2 7 6. Twee bladen. MAANDAG 2 4 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang, ZEELAND MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. STORM EN REGEN, BUITENLAND, Algemeen Overzicht. De toestand in Rusland. De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en Jt agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonriementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het echtpaar Butz-Bongers in de Lambrechtstraat, dat Zaterdag zijn 65- jarig huwelijksfeest herdacht, heeft van vele zijden belangstelling ondervonden. De buurtgenooten boden een mooie gas lamp en bloemen aan, terwijl het mu ziekgezelschap „Excelsior" des middags een aubade bracht, nadat de hevige re gen had opgehouden. Natuurlijk trok dit en ook op de wandeling naar en van Mercurius veel belangstelling. Dank zij de oplettendheid van den machinist van de stoomtram Walcheren, is Zaterdag een overrijding voorkomen. Toen de tram van Middelburg naar Kou- dekerke was vertrokken, bespeurde de machinist dat juist aan het einde van den Blauwendijk een man op de rails lag. Door krachtig remmen wist hij op slechts 2 Meter afstand van den man te stop pen. Een juist in de omgeving zijnde hoofdagent van politie verwijderde den man, die dronken bleek te zijn, van de lijn en bracht hem naar het volksloge ment, waar hij zijn domicilie heeft. Zaterdagavond heeft de mandoline- en tooneelvereeniging „Apollo" een tweede opvoering van den drie-acter „Kwatta Soldaten", en dat met evenveel succes als op 8 November, gegeven. Ook nu was de Schuttershorzaal stampvol. Zaterdag reed de heer M. uit Wis- sekerke met zijn auto over den Zuidsin gel, toen uit de Bree een 16-jarige jon gen met groote vaart per rijwiel kwam aanrijden. De automobilist wierp zijn stuur naar rechts om en reed daarbij een straatlantaarn om. De jongen was vol gens den heer M. verdwenen, doch la ter deed deze aangifte, dat zijn rijwiel be schadigd was. De heer M, is tegen het veroorzaken van ongelukken verzekerd. Gisterenmorgen ontstond een vrij hevige schoorsteenbrand ten huize van den heer Schonis in de Korte Noord straat. De politie kwam met een minimax te hulp, doch de oude inrichting van den schoorsteen, waardoor een houten balk loopt, maakte, dat men met den minimax geen resultaat kon bereiken. Door het wegbreken van den balk kon men het vuur blusschen en dus erger voorkomen. In het kanaal nabij het overzetveer is Zondagmorgen gevonden een heeren rijwiel, dat blijkbaar nog maar kort in het water had gelegen. De vraag kwam op of men hier met een ongeluk te doen heeft en werd ter plaatse gedregd, doch zonder resultaat. Van vermissing van iemand uit deze omgeving werd geen aangifte gedaan, evenmin van het ver missen van een rijwiel, Benoemd tot controleur bij het bin- nenlandsch bestuur, met bepaling dat hij in Atjeh en Onderhoorigheden geplaatst blijft, de adsp. controleur te Koetaradja, dr. J. J, van de Velde, vroeger alhier woonachtig. Op de Noorderbegraafplaats had Za terdagmorgen de teraardebestelling plaats van wijlen den heer M. Geelhoed, in leven boekdrukker alhier. Op den doodenakker sloten zich ach ter den rouwstoet aan, he:t personeel en de collega's uit Vlissingen en Middelburg. Aan de groeve werd de nagedachtenis van den overledene herdacht door den heer G. Amsing Jr., voorzitter van het district Zeeland der Federatie van Wterk- gevers-organisatiën in het Boekdrukkers- bedrijf. - Een 15-jarige jongen heeft bij de aarlgifte gedaan, dat hij in de tweede dumen is beroofd. Een onder-" zoek wordt ingesteld. De schipbrug is na een paar we ken, weder op haar plaats gelegd, wat voor het verkeer in de stad van groote beteekenis moet worden geacht. Burg. en weth. stellen den raad nog voor de bedragen der kasgeldleeningen voor 1930 en 1931 te verhoogen tot resn 150.000 en 100,000. P' Zaterdagavond omstreeks half ze ven werd brand ontdekt in het perceel in de Koestraat, waar het voddenpak- huis van de firma Cracou in gevestigd is. De politie rukte met haar brandwa- gen uit en ving het blusschingswerk aan, doch moest groot alarm maken om er ger te voorkomen. Toen verscheen spoe dig de brandweer met een motorspuit en de stoombrandspuit en kon het vuur tot het aangrenzende perceel worden be perkt. Men was echter verplicht den ge- heelen nacht en ook gisteren den gehee- len dag met een slang op de waterleiding ter plaatse te blijven om te voorkomen, dat de smeulende vodden weder vlam zou vatten. De oorzaak van den brand is onbe kend, de koopman C. heeft er over dag nog gewerkt en niets bemerkt. De brand verspreidde een hevigen stank, wat, ge zien den inhoud van het pakhuis, niet te verwonderen was. O. EN W. SOUBURG. Bij de Mark kade te Breda is Vrijdagavond, zoo meldt de N. R. Crt., om streeks 9 uur de 27- jarige schippersknecht S. van hier door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. DOMBURG. „Als men verre reizen doet, dan kan men veel vertellen", maar zóó te vertellen als mej. J. J. van der Feen het Vrijdagavond deed in de Win- terclub, over haar bevindingen in Ca nada en de V. S., zóó boeiend, geestig en belangwekkend, dat is slechts weini gen gegeven! Mej. van der Feen had het voorrecht gehad meer als huisgenoote dan als touriste het Amerikaansche leven mee te maken, ze heeft er ons op haar beurt binnengeleid. Allerlei praktische bijzonderheden uit het dagelijksch leven hebben we ver nomen, over het dienstbode-looze Ame rikaansche huishouden, (zoo eenvoudig en gemakkelijk niet als het lijkt), over prijzen van groenten en vruchten, over de .eigenaardigheid van het diner met thee of gemberbier, over de handige in richting der cafeteria's, We hebben het wonder meegevoeld van den snellen,geweldigen groei der steden, waar slechts eenige geslachten terug, de eerste settlers hun blokhuizen bouwden, de bijna sprookjesachtige schoonheid gezien der skyscrapers tegen den rozen avondhemel, de weelde der warenhuizen. We hebben meegereisd in Pullmancars en autobussen en "hebben de prachtige auto-wegen leeren kennen, die de V.S. doorkruisen. We hebben de oneindige sneeuwstilte gevoeld der Canadeesche winterdagen en de bijna bezwijmende hitte van de zomers. En in het land, de bewoners: de Ame rikanen met hun gulle gastvrijheid voor de Hollandsche bezoekster, wij leerden ze met haar kennen in hun eigenaardige mengeling van praktischen zakenzin en sentimentaliteit die „den draak" bemint, van echt democratischen eerbied voor den arbeid en bijna kinderlijk snobbisme, van levendige belangstelling en frisch idealisme, tegenover grove sensatie- zóekerij en wreedheid. We hebben de eigenaardige positie der negers in deze maatschappij aangevoeld en iets leeren begrijpen van de moeilijk heden van het immigratie-vraagstuk, in het bijzonder in Canada actueel in ver band met de werkloosheid in het moe derland. Dit alles en meer nog heeft de spreek ster ons voor den geest gesteld, met een levendigheid, een humor, een raakheid van teekening, die het luisteren tot een genot maakte. I In een hartelijk woord van dank riep de voorzitter, de heer L. J. van Voort huysen, de spreekster, als „stamgaste" der Winterclub, een welgemeend tot weerziens toe. BIGGEKERKE. Zaterdagmorgen reed het elfjarig zoontje van den heer L. v. K, per fiets voorbij een geladen zandwagen, bestuurd door den landbouwer P. V. Bij het passeeren gleed hij plotseling uit en kwam te vallen voor het achterwiel van den zwaren wagen. Het wiel ging over het hoofd en het lichaam van het knaap je, dat zoo zwaar werd verwond, dat het enkele oogenblikken later overleden is. SEROOSKERKE. Zaterdagavond ont- istond een begin van brand in den schoorsteen bij den heer Brevet. Door den feilen wind liet 't zich ernstig aan- jzien ,doch dank' zij het krachtig in grijpen der buren werd het brandje met emmers water gebluscht. Toen de beide oudjes de heer Ba zen en vrouw zich Zaterdagavond, om streeks 9 uur van him kleinkinderen 'huiswaarts begaven, werd de 80-jarige vrouw door een voorbij rijdenden fietser zoodanig aangereden, dat zij achterover op de straat kwam te vallen. Bewusteloos werrd zij huiswaarts gedragen. De dokter constateerde hersenschudding. De fietser reed door en bleef onbe kend. 1ERSEKE. Tijdens de vergadering; van de Slaatk. Geref. kiesvereenig|inig( werd de secretaris, de 48-jarige heer J. Hartoog, plotseling onwel. Naar zijn woning over gebracht overleed hij spoedig. Zaterdagavond kwam de 24-jarige J. S., machinist bij de spoorwegen, van hier per 'fiets uit Goes terug, waar hij den cursus volgde van waterbouwkundig lambtenaar. Onder Kloetinge is de jongeman zijde lings aangereden door een autobus, al khans in dit voertuig heeft men een ischok waargenomen. S. kwam te vallen en is spoedig aan de bekomen verwon dingen overleden. Uit Kloetinge meldt m'en ons nader: De bestuurder van de autobus Wiemel- dingeGoes en de wielrijder S. uit Yer- seke zijn met elkaar in botsing geweest, wat tot gevolg had dat de fietser van zijn fiets in de langs dien weg ligjgende sloot Jwerd geslingerd, waaruit hij zwaar ge wond op het droge is gebracht De fiets was aan stuur en voorwiel en zadel beschadigd, terwijl de bus en kele schrammen opliep. Volgens verklaring van den chauffeur is deze door de electrische lantaarn van den fietser, die hem tegemoet kwam, verblind geraakt, de bus heeft 'bij het tegenkomen zijn lichten gedemfpd en. de schijnwerper in tact gesteld. Hoe de aanrijding precies heeft plajats gehad is niet met zekerheid te zeggen. De politie stelt een onderzoek in om trent de schuldvraag. De autobus en het lijk van den S. zijn door de politie in beslag genomen. KAPELLE. Toen de voerman Joh. Z. alhier Z aterdagmorgen een wagen be laden met bieten loste brak heit voor schot v an den wagen en kwam hij 'zoo danig te vallei, dat hij in zorgelijken 'toe stand opgenomen, direct naar het zieken huis te Goes moest vervoerd worden. De toestand van den man-, welke ge huwd is en 45 jaar oud is, deed zich ernstig aanzien. Zondagmorgen is hij in het ziekenhuis overleden. GROEDE. Naar we vernemen is ze kere E., alhier wonende, die onlangs door de politie werd aangphouden en ter be schikking van de justitie gesteld, als ver dacht van brandstichting, thans in vrij heid gesteld, SLUIS, De koopman V. K. kwam Za terdagavond langs het kanaal Brugge Sluis per fiets. Vermoedelijk door den feilen storm is hij te water geraakt. Zijn lijk werd Zondag gevonden. De laatste weken, ja haast de laatste maanden, zijn wij niet verwend met mooi weer, maar het slechte weer heeft Za terdag en de daarop volgenden nacht toch wel een hoogtepunt bereikt. Geleek het Zaterdag in het begin van den mid dag, dat het mooier zou worden, even later betrok de lucht weer en om een uur of drie ontlastte zich boven Walcheren een voor dezen tijd van het jaar onge kende onweersbui met veel wind en zware stortbuien. Straten stonden blank en b.v. de Markt geleek een meer; een der Zaterdagsche kraampjes wérd door 't noodweer omver geworpen. Toen de bui tegen het einde liep en de zon haar kracht wilde doen gevoelen, kwamen twee regenbogen te zien, een zeer dui delijke en een flauwere. Des avonds is het weer gaan gieten en hoe dichter de nacht naderde hoe erger het ook begon te stormen. Van ernstige schade vernamen wij niet, al moesten enkele daken het ontgelden en konden gooten het water niet verzwelgen, zoodat het in verschillende huizen doordrong. Wel heeft de hevige regen ten ge vol ge gehad, dat de vest, die Zaterdag door het dag en nacht werkende electrische gemaal „De Boreel" goed gezakt was, weer steeg en niet al het polderwater tot zich kon trekken, zoodat op verschillen de plaatsen in het land de waterstand weer zeer hoog is, en bijv. de Seisweg weer op enkele plaatsen voor een groot deel onder water staat. Als alle toegangs wegen tot het gemaal verbeterd zijn, zal het werken daarvan zeker nog beter den waterstand in toom kunnen houden. Het hooge water is ook oorzaak ge worden, dat een der wanden van de werkput aan de Langeviele buitenbrug het niet meer tegen kon houden en die put weer ten deele onderliep. Gisteren morgen heeft een der omwonenden zich naar Veere begeven om den aannemer te waarschuwen en toen heeft deze een pomp in werking gesteld en met een paar man het lek trachten te stoppen. Uit Vlissingen meldt men ons, dat aldaar de storm ook aan verschillende gebouwen schade heeft toegebracht, maar ook de zeewering heeft hier en daar geleden en ook de vaste badcabi- nes op het strand hebben het moeten ontgelden. Het water in de Schelde be reikte een zeldzame hoogte en hier en daar kwam het in de stad over de kaai muren heen. Dit gevoegd bij den hevi gen regen, maakte dat enkele straten blank stonden en ook kelders liepen on der. Natuurlijk sloeg het water met kracht over den Boulevard en ditmaal zelfs ook in de buurt van Naerebout, waar het an ders minder voorkomt. Ook gisteren sloeg het nog herhaaldelijk over en trok dit veel belangstelling evenals het uit- en in varen der zwaar dobberende loodsmotor- booten, die naar de schepen voeren, van wie er verschillende op beter weer ble ven wachten op de reede. Van andere deelen van Walcheren ver namen wij ook van buitengewoon hoog water, dat op verschillende plaatsen, waar het anders maar een deel van het strand overstroomt, nu tot aan de dui nen stond. Men schrijtt ons: De vele aanhoudende regens der laatste dagen hebben den waterstand op het platteland van Walcheren weer bij zonder doen stijgen. Niet alleen het laag gelegen weiland, maar ook bouwland staat soms gedeeltelijk blank. Vele von ders zijn weggedreven. Door het spuien van het gemaal zal het v/aterpeil van het Westelijk deel van Walcheren wel spoedig dalen, maar de afwatering van het Oostelijk deel is ge heel aangewezen op de natuurlijke af vloeiing door de zeesluis. Als de wind West blijft en niet in kracht vermindert, kan er niet veel „getrokken" worden. Uit WESTKAPELLE: De geweldige storm van Zaterdagna ht op Zondag, welke in den voornacht uit het Zuid-Westen loeide, ruimde in den nacht en nam zoodanig in hevigheid toe, dat hij omstreeks half drie in den morgen op een orkaan geleek. Het zeewater werd zoo hoog opgezwiept, dat het bij vloed tot aan de kruin van den dijk vloeide. Vooal op het gedeelte van den dijk van het dorp tot aan het Zuiderpaalhoofd zijn op verschillende plaatsen groote gaten aangebracht, tengevolge van het uitwer ken van verscheidene bazaltsteenen uit de glooiing. Ook verscheidene beton plaatsen zijn uitgeslagen. Meer naar het N. is de aangerichte schade gering. Zondagmorgen van half negen tot des middags één uur werd met een 30 man aan den dijk gewerkt. Uit KRABBENDIJKE: Door den storm van Zaterdagnacht is aan den betonmuur van den Karelpolder eenige schade gekomen. Het water stond tot aan den muur. Onder leiding van den dijkgraaf, den heer Krijger, werden Zon dagmiddag maatregelen genomen, om de schade voorloopig te herstellen. Aan de zen muur, die in 1912 is aangebracht, dient afdoende verbetering te worden aangebracht, wil de polder in de naaste toekomst geen gevaar opleveren. Uit IERSEKE- meldt men ons dat het hier bijzonder hoog watre is en veel scha de heeft toegebracht aan de steigers der oesterbanken, die zijn weggeslagen, maar ook aan de oesterbennen, planken en oesterzeeften. Sommige steundijken zijn ingestort. Van andere zijde vernemen wij van schade o.a, aan den Hoogerwaardpolder De rijweg langs den dam tusschen Bra bant en Zeeland heeft vrij diep onder water gestaan. Uit THOLEN: Ruim drie uur Zondagnacht werd in eenige minuten in de Eendracht een stij ging gezien van 1.50 M. Eenige huizen in de omgeving van de kaai kregen water naar binnen. De noodklok werd geluid, doch gelukkig wist men de vloedbalken te plaatsen, zoodat gevaar voor over strooming geweken was. Alle oesterputten zijn ondergeloopen, zoodat in verband met quarantaine de verzending wel een week stop zal staan, een schadepost, daar tegen St. Nicolaas er anders een drukke verzending plaats heeft. Aan de overzijde van de brug is er meer schade aangericht. Daar sloeg het hoogkomende water een gat in den weg naar den ouden veerdam van ongeveer 7 M. lengte. De grond sleurde een groot gedeelte van den dam van den oesterput van Gebr. W. en L. J, Moelker mede, welke grondmassa geheel in den oester put terecht kwam. Hierdoor is nog al materieele schade aangericht. Van de werf van den heer Van Dui- vendijk dreef een jacht de Eendracht op, doch kon bijtijds worden vastgelegd. Uit BROUWERSHAVEN: In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn de bewoners der woningen aan de Haven verrast door het snelwassende zeewater. Voordat vloedplanken voor de deuren konden worden aangebracht, stroomde het waiter de huizen binnen Het water staat in sommige woningen ongeveer een halven M. hoog. De duinen aan het N. strand van Goe- ree nabij Ouddorp zijn sterk afgeslagen. De lichttoren aan het Slijkgat is door den storm op het strand geslagen. Uit BRESKENS: De N.W. storm, die Zaterdagnaacht woedde, heeft veel schade aangericht, Het zeewater stond tot op het haventer rein en spoelde aldaar veel van de op geslagen en ter verzending gereed liggen de suikerbieten weg. De 20 aan 't strand staande badhokjes werden door de gol ven totaal vernield, wat voor den eige naar een zeer aanzienlijke schadepost be- teekent. Zoo krachtig waren de golven, dat een in de haven liggende visschers- schuit op den Rijksweg geworpen werd. Uit BIERVLIET: In den nacht van Zaterdag op Zondag is het motorschip „Alberna", metende 568 ton, schipper Swets van Hardinxveld, tijdens stormweer en hoogen vloed, in de Paulinahaven op den kaaimuur ge worpen. Hierdoor zijn eenige vloeipalen afgebroken. Zondagmiddag met hoog wa ter is het schip door drie sleepbooten vlot getrokken. Oogenschijnlijk heeft het schip, dat leeg was, geen ernstige scha de bekomen. Uit BELGIE: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft boven geheel België een geweldige storm gewoed, welke gepaard ging met regen en onweer. De Scheldedijk bij Grembergen (in de nabijheid van Dendermonde) is op vier plaatsen doorgebroken. Het grootste gat heeft een breedte van vijftig meter. De Schelde heeft de dijken weggesla gen en het dorp Saint Jeanne is over stroomd. Te Anversville is het water over de kaden heen gestroomd, zoodat talrijke kelders zijn volgeloopen. Te Hoboken is de dijk op drie plaat sen weggeslagen tengevolge waarvan de polder is overstroomd en de petroleum- installaties zijn geïsoleerd. In de Scheldebuurt van Antwerpen zijn verscheiden kelders ondergeloopen. Het water bleef binnen de oevers doordat de wind was gaan liggen. Te Treebeek is groote schade veroorzaakt. Ook de Maas en zijrivieren zijn buiten hun oevers ge treden. Uit DUITSCHLAND In den loop van Zondag is de water stand in Rijn en Moezel verder geste gen. De peilschaal te Coblenz wees om 7 uur 's avonds een stand van 7.3 meter. In den middag overstroomde het water van den middenloop van den Rijn de overplaatsjes. Te Keulen is de Rijn buiten zijn oevers getreden. Verscheidene straten zijn on dergeloopen. Per uur stijgt het water 5 centimeter. De huizen langs de oevers worden ontruimd. Ook te Berlijn en Hamburg is geweldig huisgehouden. Er waren schuttingen en telefoonpalen omgewaaid. Van slachtoffers vernamen wij geluk kig niets. Te München zijn de zendmasten van het radiostation omgewaaid. In Z, Californië hebben hevige stormen gewoed, en evenzoo in eenige staten van N. Amerika. [Ingez. Med.) Naar het persbureau V.D. thans uit Kowno weet te melden is1 Stalin niet vermoord en zijn ook! de berichten over onlusten te Moskou sterk overdreven. Stalin had Vrijdagavond tusschen 11 en

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1