^Provinciale iSeemusche PIXAVO N No. 2 7 3. Twee bladen. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND WQi:M wm FÜMCIL Wie zijn haar goed wil verzorgen wascht het geregeld met Vloeibaar in origineele flesschen, droog (poedervorm) in keurige' KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURGSCHE COURANT Qe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnem enten in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. TWEEDE KAMER. Repliek uitlating Albarda. Overweging periodieke sala risherziening. Arbeidsbe- grooting. Eerst een paar stemmingen. Het amen- dement-Kupers (begrooting buitenland- scbe zaken: herstel van het subsidie aan den Ned. Bond in Duitschland op 5000) werd verworpen met 47 tegen 35 stem men. Het art. 33 der zelfde begrooting werd aangenomen met 76 tegen 3 st„ waarna deze heele begrooting aangeno men werd met zitten en opstaan. Toen heeft minister RUYS gerepli ceerd op de debatten der staatsbegroo- ting. Toen de minister den heer Albarda de houding zijner fractie bij een mobolisatie hoorde uiteenzetten, gingen zijn gedach ten terug naar de eerste dagen van Augustus 1914, Toen hield een andere leider van de S.D.A.P., de heer Troelstra, een redevoering, waarin hij zeide, dat het oproepen van troepen naar de grens bedoelde, Nederland te vrijwaren tegen een meegesleept worden in den oorlog. De heer Troelstra en de zijnen stelden zich aan de zijde der regeering. Doch sedert dien dag is er in ons land en de wereld veel geschied. Eigen on dervinding, oorlogsliteratuur en oorlogs film hebben de mentaliteit van het volk ten eenenmale veranderd. De afschuw van den oorlog is versterkt, maar daar bij komt een oude dwaling weer op, de dwaling n.l,, alsof voor een volk een an dere zedewet zou gelden dan voor het in dividu. Nationalisme vlamt op, en daar tegenover komen stroomingen tot ver mindering van bewapening en tot ontwa pening op. De heer Albarda heeft ver klaard, dat zijn partij aan een voorstel tot mobilisatie haar steun niet zal ge ven, in tegenstelling tot 1914. De regeering verliest niet uit het oog wat gezegd is in en buiten de Kamer, en zal daarbij haar conclusies trekken. Zij zal 's lands wetten eerbiedigen en opvol ging daarvan verlangen, en zij is over tuigd, dat zij daarbij den steun zal ont vangen van de groote meerderheid des volks, (Bravo's van vele zijden.) Minister DE GEER heeft hierop ver klaard, inzake de salariskwestie, dat het indexcijfer geen aanleiding geeft tot op voering van het salarispeil. Wel zegt de regeering de mogelijkheid voor een periodieke herziening te overwegen. Toen daarop de motie-van den Tempel verworpen was, werden de algemeene debatten gesloten. Daarop de artikelsgewijze behandeling der begrooting van binnenlandsche za ken. Het gewone bezwaar van den heer DE VISSER (c.p.) tegen de hooge inkom sten van het Kon, Huis. Bij de begrooting van Ar beid, N ij verheid en Handel, werden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij de art. gewijze behandeling drong de heer KUPERS (s.d.) aan op de ratificatie der werktijdconventie van Washington, verdere verkorting van den arbeidstijd, de particuliere chauffeurs en kantoorbedienden - in de arbeidswet te betrekken, en de collectieve arbeids overeenkomsten verbindend te verkla ren. Zijn partijgenoote mej. GROENE- WEG vulde dat nog met wenschen aan als een wettelijke vacantie voor jeugdige arbeiders, regeling der huisindustrie, vooral met het oog op den kinderarbeid; van den kinder- en vrouwenarbeid in den landbouw. Meer arbeidsinspectrices wenschte mevrouw VAN ITALIE-VAN EMBDEN. (v.d.) Aan dit laatste dachten ook de heer Smeenk (a.r.), mej. Meijer (r.k.) mevrouw Bakker en de heer Drop. De eerste achtte bovendien verdere werktijdverkorting ongewenscht, daar zij de productiekosten zou opvoeren, en mej. Meijer nam 't bovendien op voor de verhooging van den aanvangsleeftijd van den arbeid voor meisjes en van den leeftijd, waarop voor meisjes het twee- ploegenstelsel toegepast mag worden tot 23 jaar (jongens 17 jaar) Tegen scheeve toepassing der arbeids wet waarschuwde mevrouw BAKKER (v.d.) De heer FLORIS VOS noemde het een staatssocialistische richting, waarin de minister gaat door uitbreiding der ar beidsinspectie. En tenslotte nam de heer v. d. MEIJS (r.k.) t op voor wettelijke arbeidersva- cantie. Wie zijn vertrouwen verbeurd heeft, die heeft niets meer te verliezen. REGEERINGSSTEUN VOOR DEN LANDBOUW. Uit Groningen wordt aan de N.R.Crt, gemeld Na uitvoerige besprekingen zijn de werkgeversorganisaties in het landbouw bedrijf met de drie nationale landarbei dersbonden overeengekomen, samen te werken tot het verkrijgen van regee- ringshulp voor den landbouw. Als basis van samenwerking hebben beide partijen de volgende conclusies aanvaard: 1. De besturen der werkgeversorgani saties verplichten zich, geen actie tot loonsverlaging te voeren, als worden verkregen: a. Maatregelen tot steun van de tarwe- en suikerbietenteelt; b. maatregelen tot verbetering van de uitkomsten van het veenkoloniale land bouwbedrijf. 2. De besturen van de werknemers organisaties verplichten zich, geen actie te voeren tot loonsverhooging en verkla ren zich bereid, hun volle medewerking te verleenen tot het verkrijgen van a. maatregelen tot steun van de tarwe en suikerbietenteelt; b. maatregelen tot verbetering van de uitkomsten van het veenkoloniale land bouwbedrijf, en om c. met de werkgevers ernstig te over leggen over wat nog verder gedaan kan worden tot steun van den landbouw, speciaal voor de veenkoloniën. 3. Indien de besturen van werkgevers- en werknemers-organisaties er niet in slagen, de leden ertoe te brengen, geen loonactie te voeren, verplichten zij zich aan de leden voor te stellen, de loonsbe- paling te doen geschieden bij arbitrale uitspraak. De samenwerking zal tot gevolg heb ben, dat allereerst met kracht zal wor den geijverd voor een maalgebod, als be doeld in het ontwerp-Tarwewet, voor steun voor de suikerbietenteelt, voor steun voor de aardappelmeelindustrie en voor verlaging van spoorvrachten. Tot dit doel zullen besprekingen worden aan gevraagd met Kamerfracties van de ver schillende politieke partijen en met de staatscommissie-Lovink. Staande de vergadering werd beslo ten, een adres tot de Tweede Kamer te richten, met verzoek tot aanneming van het ingediende wetsontwerp tot steun voor de tarweteelt. HET ONTWERP TARWEWET. De Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft izich gewend tot de Tweede Kamer met een adres, waarin de Kamer verzocht wordt het ontwerp tarwewet der regeering niet goed te keu ren. In het adres worden de bezwaren Vooral tegen het maai- en menggehod uitvoerig toegelicht. J, J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST, In den toestand van J. J, G. Baron van Voorst tot Voorst, die Zondag weer is ingestort, is weinig verandering geko men. Qe patiënt is helder van geest en weet zich in het onvermijdelijke te schik ken. De geneesheeren hebben zijn her stel opgegeven. Ofschoon de polsslag langzaam achteruit gaat, is het mogelijk dat zijn sterk gestel het leven nog eenige dagen kan rekken. TOCH DEMPING VAN HET ROKIN? Naar „Het Volk" verneemt is het door Publieke Werken ontworpen groote ver keersplan voor de binnenstad van Am sterdam zoodanig ingericht, dat de raad voor de keuze gesteld wordt alsnog te besluiten tot demping van het Rokin tot aan het Spui, dan wel, dat een dempings plan tot ter hoogte van het gebouw der Rotterdamsche Bankvereeniging zal wor den aanvaard. De totale kosten van het geheele ver keersplan zullen een kleine 70 millioen, te verdeelen over 50 annuïteiten, bedra gen. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Nov. in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Goes 1, Kruiningen 16 en "Wl. Souburg 1, "West- dorpe 1. Diphtherie: Grijpskerke 1, Hein- kenszand 4, Rilland Bath 1, Stoppeldijk; 1, Vlissingen 1. |Pi In genoemde week werden geen ge vallen van encephalitis pa inenting ge constateerd. MIDDELBURG. In het Schuttershof is gistexavond Bart Elferink met zijn variëté-gezelschap opgetreden. De zaal was volmat leege stoelen, waarin gelijk een eilandje in den oceaan, zoo hier en daar ver spreid een menschengroepje zat. Moge lijk was dit te wijten aan onvoldoende publiciteit, een tooneeluitvoering den avond te voren en een concert op den zelfden avond. We hebbeh voor de pauze een joixgteuze-equilibriste gezien, die1 werkelijk aardige staaltjes van balan ceerkunst vertoonde; de leider des ge zelschaps heeft met succes enkele liedjes gezongen en als een bijzondere en zeer in den smaak vallende attractie kan de harmonika-virtuoos Soro Soto genoemd worden. Dat was een knaap in z'n vak! VLISSINGEN. .Op 70-jarigen leeftijd is alhier ovei-- leden de heer M. Geelhoed, die van 1899 tot 1911 lid was van den gemeenteraad voor de Liberale partij. De Harz, Voor de afdeeling Walcheren van de N. R. V. trad gisterenavond in Gr. Hote' Britannia alhier op de heer Pieterse uit den Haag met een causerie met lan taarnplaatjes over den Harz. Wanneer men van de Rockey Moun tains ovér Europa tot diep in Rusland een lijn zou spannen, zou alleen de Broeken, het bekende gedeelte van den Harz, deze lijn raken, waarmee spr, een voudig wilde aangeven, dat dit gebergte in de betrekkelijke dichte nabijheid van Nederland gelegen, het hoogste van Duitschland is. In den vorm van een dikke worst, wier grootste metingen 92 en 33 K.M. zijn, vormt dit gedeelte de scheiding tusschen volksstammen, de waterscheiding tusschen de Wezer- en Elbegebieden en de taalgrens tusschen Hoog- en Nederduitsch. Langs de noord grens van den Harz liep de groote heir- weg en waar het gebergte met zijn on doordringbaar oerwoud een groot jacht gebied vormde, was het onvermijdelijk dat daar ridder-sloten ontstonden en kloosters, waaruit en waarnaast dan langzamerhand belangrijke plaatsen voortkomen, welke hun oorsprong voort plantten in hun naam rode het uit roeien der boomen) en schwende (van schwenden verbranden). De Harz bewoners leven van bergbouw, mijn bouw, boschbouw, kolenbranden, fokken van kanaries (St. Andreasberg). Van den eigenaardigen plantengroei, kan men verschillende groepen waarne men op den Broeken, die op den top met ruw klimaat, slechts alpine-plantengroei had, heeft flanken, die bestaan uit moe ras en veen, welke sponsachtige gronc doordrenkt door den regen het aanta' regendagen bedraagt per jaar 158170 en de gemiddelde regenval 1700 m.M. aan de westzijde het aanzijn geeft van verschillende riviertjes, die, tusschen de donkere dennenwouden doorschieten en langs de helling voortsnellen o.a. de Steinerne Renne waarbij schilder achtige watervallen gevormd worden Voeg bij die wilde natuur nog het feit. dat de top van den Broeken heel vaak in nevel gehuld is, wat o.a, den gronc vormt voor de legende van Prinses Ilse Hierna leidde de heer Pietetse zijn toehoorders naar Brunswijk met haar schitterende oude gevels. Daarna reisden we door het gebergte heen langs Wer ningerrode, Goslar met zijn historisch ICeizerpalast, waar prachtige muurschil deringen behouden zijn gebleven en waar een fontein op de door schitterende houten gevels omgeven markt gelegen heid biedt volgens de legende om zijn ziel te verkoopen, naar Harzburg de badplaats, moderne villastad, in en tegen de bergen opgebouwd, vanwaar men boven op den Burgberg de groote gedenkzuil ziet. In die bergen, wier top pen (Broeken en Blocksberg o.a.) in het nevelvormingsgebied liggen, stroomen springen tal van riviertjes met tal van watervallen, die een eigen dal en eigen weg hebben en waarvan ons verschillen de schitterende projecties, zoowel in den zomer en als in den winter op het doek werden geprojecteerd Via he „landelijke" Schierke bereikten we den Brockentop met zijn woeste rotsblok- een en het moderne hotel met den uit zichttoren. Dat zoo n gebied rijk is aan egenden is niet te verwonderen en het tweetal, die van Prinses Ilse en van de Ross-treppe bewezen, dat in die legen des de visie verwerkt is van het volk. Behalve tal van schitterende beelden van verspreide rotsuitsteeksels, welke overblijfselen zijn van een samenhangend gebergte, toonde de heer Pieterse ons ook nog eenige druipsteenvormingen en eindigde met 'n opwekking aan de leden welke dien tocht nog niet gemaakt had den, daar ook eens heen te gaan. Een warm applaus drukte uit, dat de aanwezigen genoten hadden van deze in teressante lezing. De heer Noest, de voorzitter der afdeeling Walcheren, had den spreker ingeleid en bedankte uit naam der tal rijke aanwezigen. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. De melkslijters uit deze gemeente hebben den melkprijs met 2 cent per liter verlaagd en gebracht van 14 op 12 cent per liter. ZUID-BEVELAND. BORSSELE. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland zal op Maandagmiddag S December de waterleiding alhier offici eei in gebruik stellen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. Met de Staatscou rant van 19 Nov. zijn verzonden afdruk ken van de akten betreffende de N.V. Machinale Breigoederenfabriek „Excels! or" (Mabex) te Terneuzen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Voor de Vereeniging voor Volksontwikkeling te Breslcens Lre den Vrijdagavond in Hotel de Vuijst al daar op Tula di Vista en Louis Schmidt. Ruwe Huid Ruwe Handen (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. De Begrooting. Ter begeleiding van de begrooting e.a voor 1931 richten B. en W|. een schrijven tot den raad, waaruit blijkt, dat meer uilgaven geraamd worden op verschil lende posten tot een bedrag van f 34800. minder ontvangsten f 14800 en meer ont vangsten f 2400 alzoo meer in totaal: f 47200, waar nog f 3500 af gaat voor lagere raming van den post onvoorzien Voorts kon in verband met de nieuwe regeling van de fin. ,verhouding 1 tus schen het Rijk en de gemeenten de belas tingopbrengst ruim! f 40.000 hooger wor den geraamd. Bij de definitieve vaststel ling van de ontwerp—begrooting meenden B. en \V., dat aanvankelijk! zou kunnen worden volstaan met de heffing van 58 opcenten op de gemeentefondsbelasting Intusschen is op deze begrooting geen voldoende rekening gehouden met de dekking van een eventueel tekort van de exploitatie-rekening der Godshuizen, het welk, rekening houdende met de onlangs ter zake ingekomen bescheiden zeker op rond f 47.000 kan worden gesteld, ter wijl daarin evenmin posten zijn opgeno men voor eventueele hoogere jaarlijk- sche kosten van de Brandweer na hare reorganisatie, en dekking van het ex ploitatie-tekort van het woningcomplex Bagijnhof van de Algemeene Wloning bouw vereeniging. In verband daarmede zal de post voor onvoorziene uitgaven, die is geraamd op f 63741.51 naar de meening van B. en W|. reeds dadelijk worden belast met rond 50.000 tenge volge waarvan daarop ten slotte dan slech|ts beschikbaar zou zijn f 13741.51 Dit achten zij beslist te laag en hebben zij daarin aanleiding gevonden het aantal opcenten op de hoofdsom van de ge meente fondsbelasting in plaats van op 58 nader te ramen op 65, wat naar ra ming een meerdere inkomst zal geven van i*ond f 10.000, waardoor de post onvoorzien in totaal zal bedragen rond f 73.000. Ten slotte wenschen B. en W, naar aannleiding v,an het vorenstaande op te merken, dat naar hunne m'eening pakjes. Prijs: per Vïflesch 0.90 ct.. per pakje 20 et (Ingez. Med.j uit deze begrooting wel blijkt, dat de noodige zuinigheid betracht zal dienen te worden. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Nieuw en St. J o o s- land is gekozen de heer P. J. Reijnoudt, in de plaats van den heer C. Reijnoudt Sr., die deze betrekking 13 jaar heeft vervuld en nu wegens hoogen ouderdom daarvoor heeft bedankt. Aan de uitvoering, op Woensdag 14 Januari 1931 door de zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" in de concertzaal alhier te geven, zullen als solisten medewerken mej. Martha Stans te Wassenaar, sopraan, mevr. Jo. van HeusdenAJdag te Amsterdam, alt, en de heer Anton Walop te Rotterdam, tenor. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de heer Thom Denijs te 's-Graven- hage de baritonpartijen vervullen. Ver. voor Instrumentale Muziek. Ch. van Isterdael, (X) Het orkest kwam vóór de pauze met klassieke stukken voor den dag: Concerto grosso van Corelli, Suite van Geminiani en Ouverture G-moll van Bach. Intusschen zal niemand er bezwaar tegen gehad hebben te luisteren naar de onvolprezen, altijd door sterke origina liteit weer verrassende stukken dezer klassieken, naar deze pronkstukken van compositie-techniek en tevens werken van boeienden inhoud; schoone melo dieën, pikante thema's zijn evenzeer de bewondering waard als de wijze waarop deze componisten alles geordend hebben tot een imposant geheel, dat nog klin ken zal, wanneer tal van hedendaagsche composities modestukken al lang in het vergeetboek geraakt zijn. Het concert werd geopend met het prachtige Concerto grosso no, VIII, één der vele door Corelli gecomponeerde Concerti grossi, waarbij verschillende solo-instrumenten afgewisseld worden door het geheele orkest, waardoor ge heel aparte en voor dien tijd nieuwe kleurschakeeringen ontstonden. Het is trouwens bewonderenswaardig, welk een afwisseling in kleur Corelli in zijn strij kers-ensemble weet aan te brengen; welk een rijkdom aan instrumentale fijn heden in het concertino, welk een weel derigheid van klank in het ripieno. De heer Caro heeft het instrumentale bel canto in dit schoone werk alle recht doen wedervaren; vooral in de rijk-gedetail leerde Pastorale viel veel moois te genie ten. De weergave-van de G-moll-suite van Bach was in vele opzichten zeer bevre digend; de doorzichtigheid, die deze po- lyhonie zoo vereischt, liet niets te wen schen en ook aan de klankschoonheid was veel zorg besteed. Als geheel een uitvoering, die den authentieken Bach dicht benaderde en die wederom een treffend pleidooi was tegen de romanti sche opvattingen, die men elders ten aanzien van deze muziek huldigt. Ook over de vertolking der overige door het orkest gespeelde stukken valt veel goeds te zeggen. Met zorg en nauw keurigheid bleek een en ander te zijn voorbereid en aan kleur en stemming werd er vaak heel wat bereikt. Een bizonder cachet kreeg dit con cert door de medewerking van den be kenden Haagschen cellist Van Isterdael. Deze had zich tot taak gesteld de suite voor violoncello met begeleiding van strijkorkest van Geminiani te vertolken. Het werk met zijn ongekenden rijkdom aan kleuren en tinten, aan melodische schoonheden vooral, zijn interessante thema-verwerking, zijn teere, vaak droef gehouden stemmingen, is een in vele opzichten bevattelijk en alleszins dank-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1