Tïrotiinciale Zeeuwsche PASSEND LIJSTJE VOOS FOTO OF PLAAT De revolutionnaire S. D. A. P. N o. 2 7 2. Twee bladen. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE 3TATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting 1931. Hou ding s.d.a.p. bij mobilisatie. Buitenlandsche Zaken. BINNENLAND. D. BARON VAN ASBECK. f NOTARIAAT. SECRETARIS KAMER VAN KOOP HANDEL VOOR AMSTERDAM. NEDERLANDSCH FOKVEE NAAR FRANKRIJK. ZEELAND WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS, KEES HELDER, Fotogpaaf. KUNST EN WETENSCHAP. „Nathan heeft Mazzel" Ensemble Bouber Schouw burg. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2,50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 6 ct. moet aan- veel gcb. r geb. het ingen; steen- dingen 'erken ducht- geiu. 0. Zie iO. r geb. ■g het pte in l door W. of en en bijlc 30. r geb. urg 't maken neente onver- >00. ïr. geb. urg 't i verf-, ouwen >or Z.- '32 en 30. BOER, Het wil ons voorkomen, dat we zoo langzamerhand een heel eind verder ge komen zijn met de discussie over wat de S.D.A.P. doen zal. indien Nederland eens, ter verdediging van zijn neutraliteit en zelfstandigheid, zou willen mobiliseeren Aanvankelijk werd den leider van de Kamerfractie dier partij door de eigen mannen verweten, een „ja-noch-neen- politiek" te voeren; thans echter kan wel gezegd worden dat, mogelijk onder den van alle kanten uitgeoefenden druk om een duidelijk antwoord al ontkent de heer Albarda dat we het gevraag de antwoord gekregen hebben in de Ka mervergadering van gistermiddag. Dat de heer Albarda zich omtrent den juisten vorm der te voeren zuiver revolutionaire actie niet wenschte uit te laten is zijn tactisch goed recht; dat moeten de tegenstanders dan maar zien uit te vinden. Hoofdzaak is, dat nu dui delijke taal gesproken werd: „Wij ver werpen den oorlog als een onzedelijke misdaad en de landsverdediging als een gevaarlijke waan," zoo zeide de heer Albarda. En toen, komende tot de vra gen, die de minister-president hem stel de, antwoordde hij o.m.: „dat de S.D.A.P. de gewapende landsverdediging afkeurt en dus een mobilisatie daartoe niet zal goedkeuren. De S.D.A.P. is, zoo zeide bij weliswaar, met volle overtuiging be reid werkzaam te zijn tot behoud van de nationale zelfstandigheid, maar: zij acht gewapende landsverdediging zelfmoord en zou haar medewerking daaraan dus niet verleenen. Nu weten we het dus duidelijk: 't is niet ja, ook geen „beperkt ja", wanneer het om een mobilisatie gaat, het is want we mogen toch zeker aannemen, dat de heer Albarda niet enkel zijn eigen cveriuiging gaf, maar die van d e S.D. A.P. maar een „neen" zonder reserve Men heeft de S.D.A.P. van uiterst links wel eens burgerlijkheid en zoo, verweten. Zij zou niet echt-revolutionair meer zijn. We hebben nu echter anders geleerd. Wanneer de meerderheid der volks vertegenwoordiging, na voorlichting door de regeering, en dus in staat om den toestand te beoordeelen, zou zeggen naar de grenzen om onze neutraliteit te te handhaven en onze zelfstandigheid te verdedigen dan zegt de SD.A.P.: neen. De wapens neer! Ook wanneer lang niet zeker is, dat de wapens g e b r u i k t zullen worden neer de wa pens! Zoo ge dit niet wilt, dan de re volutie. Met de uitnoodiging: Komt binnen, Engeland, België, Frank rijk en Duitschland Vecht in o n s vaderland je geschillen maar uit, wij zullen wel toekijken enmee-profiteeren van den oorlogs gruwel Inderdaad, en ondanks het dwaze dreigement van den heer Albarda, toen van maatregelen gewaagd werd: „heb er den moed eens toe" onze regeering zal zich ernstig hebben te bezinnen op dezen nieuwen toestand, dat een mach tige politieke partij openlijk, onder be paalde en zeer gevaarlijke omstandig heden de revolutie aankondigt! Bij de replieken over de algemeene beschouwingen der rijksbegrooting 1931 heeft eerst de heer RUTGERS VAN ROZENBURG (c.h.) het denkbeeld van den heer v. d. Tempel bestreden om een staatsindustrietak op te richten. Daarna kwam de „clou" van den dag, de uitlating van den heer ALBARDA (s.d.) over de mobilisatie. Hoe de S.D.A.P. denkt over mobilisatie was bekend sinds April 1928, Maar de ophef, daarover nu gemaakt, is te verklaren ten eerste uit het besef dat het oorlogsgevaar toeneemt, ten tweede uit den schrik over het petition nement tegen de vlootplannen. Wij ontleenen aan zijn rede: Men heeft behoefte aan een tegenactie en wil het volk schrik en afschuw inboe zemen voor onze actie. De resolutie van het Congres van 1928 is duidelijk genoeg. De vormen en de middelen van de te voeren actie zijn niet vooruit te bepalen. Elke verklaring daaromtrent zou even voorbarig als lichtzinnig zijn. „Gij zult er ons niet toe dwingen een nadere ver klaring te geven. Wij verwerpen de ge wapende landsverdediging, omdat wij die ook voor Nederland onmogelijk achten." In andere landen staan de sociaal-demo craten niet op dat standpunt. Maar voor een klein land als het onze is nationale defensie zelfmoord. Ook in het leger, ook onder de officieren, wordt die meening gedeeld. De heer Colijn heeft in 1922 het zelfde verklaard. Door de uitspraken der partij is be kend, dat zij de gewapende landsverde diging verwerpt en een zoogenaamde mobilisatie voor dat doel haar goed keuring niet kan hebben. De S. D. A. P. is met volle overtui ging bereid werkzaam te zijn voor de verdediging en het behoud van onze on afhankelijkheid; zij acht echter de gewa pende landsverdediging het zekerste mid del om Nederland zijn onafhankelijkheid te doen verliezen. Zij beschouwt die ge wapende landsverdediging als nationale zelfmoord. Op haar medewerking daar toe behoeft men dus niet te rekenen. In dat verband bracht de heer Albarda het petitionnement nog eens ter sprake, geteekend door 3.27 pet. van alle Neder landers van 18 jaar of ouder. Wanneer de regeering maatregelen neemt als door de heeren Heemskerk en Schokking be doeld, zou zij de arbeiders dwingen tot een strijd, dien zij willen noch vreezen. Daarop heeft de heer LINGBEEK nog een motie ingediend om de salarissen der onderwijzers-kloosterlingen nog in overeenstemming te brengen met het pacificatie-rapport-Bos en vrijgekomen gelden te gebruiken voor de verhooging der salarissen der leekenonderwijzers. Avondvergadering. Buitenlandsche zaken. Bij de replie ken heeft de heer Knottenbelt (lib.) 't nog eens opgenomen voor de verbetering van den vaarweg door de Schelde. Dit behoeft nog geenszins als een concessie aan België te worden be schouwd. En daarnaast werden er nog opmerkingen gemaakt over de nationa liteit der gehuwde vrouw. Er werd nog eens gepleit voor de tot standkoming van medische hulp aan armlastigen. De minister heeft toegezegd, dat in alle aangelegenheden, waarbij België betrokken is, wordt gestreefd naar op lossingen, die in beider belang kunnen zijn. In Zwitserland is in den ouderdom van 76 jaar overleden D. baron van Asbeck, oud-gezant, laatstelijk te Warschau. De nu ontslapene was 1 November 1854 geboren. Alvorens de diplomatieke loopbaan te kiezen, verwierf hij het di ploma van civiel-ingenieur aan de poly technische school te Hannover. Den 20en October 1920 werd hij op nieuw benoemd tot minister-resident met den persoonlijken gezantstitel, ditmaal te Warschau. Bij Kon. besl. van 30 Juli 1926 werd den heer Van Asbeck op zijn ver zoek eervol ontslag uit zijn functie ver leend. Baron van Asbeck was o.a. ridder in de orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, P. Bos, candi- daat-notaris te Rotterdam. In haar Dinsdagmiddag gehouden be sloten vergadering benoemde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam met algemeene stemmen, in de door het overlijden van den heer mr. F, R. J. Dubois ontstane vacature, tot secretaris den heer dr. mr. G. M. Greup, tot nu tweede secretaris der Kamer. Volgens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs, heeft het Fransche Ministerie van Landbouw be sloten voorshands geen vergunning voor den invoer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, met uitzondering van en kele fokstieren. De dieren waarvoor reeds vergunnin gen zijn verleend zullen nog worden toe gelaten. Jaren mogen verloopen en afstanden ons scheiden: aangename herinneringen blijven. Bij Kon. besluit van 3 November 1930 is voor het tijdvak van 1 Januari 193131 December 1932 o.a. aangewezen als deskundige, bevoegd tot het afgeven van eene verklaring, als bedoeld in art. 39, derde lid, van de Armenwet, de heer W. U. Schuurman, zenuwarts alhier. ARNEMUIDEN. Bij een landbouwer onder deze gemeente is onder zijn beestiaal mond- en klauwzeer geconsta teerd. THOLEN. THOLEN. Hoe gevaarlijk het is, mede te rijden op de treeplank van een auto, ondervond het 7-jarig zoontje van den landbouwer G. alhier. Uit de school komende, zag hij een auto staan; zonder dat dit door den chauffeur bemerkt werd, kroop hij op de treeplank en reed zoo mede tot aan de hofstede van zijn grootvader. Ofschoon de auto in volle vaart was, sprong het kind er af, waar door hij zich zoodanig verwondde aan hoofd en beenen, dat direct dokters hulp moest worden ingeroepen. 2EEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AXEL. Met ingang van 1 December a.s. wordt de Rijksveldwachter J. van de Velde, verplaatst van Kijkuit gemeente Axel naar Herwijnen en de Rijksveld wachter brig, tit G. 'M. Beke van Her wijnen naar Kijkuit gemeente Axel. KOEWACHT. Zondag j.l. is alhier tij dens het gaaischieten een 10-jarig jonge tje, dat als pijlraper dienst deed, door een neervallenden pijl in het oog getrof fen, zoodat het kind zeer waarschijnlijk het oog zal moeten missen. BRESKENS. Mevr. Van den Broeoke uit Aardenburg hield Maandrag in het gebouw Sumajo te Breskens een lezing over de onderwerpen: 1. Wïat beteekent het boek voor den mensch? 2. Nieuwe Nederlandsche Romankunst. (Korte historische inleiding-bespreking van de allernieuwste boeken o.a. het jongst ver schenen werk van Ina Boudier-B akker „De klop op de deur"); 3. Onze dichters. AARDENBURG. Een genotvolle en interessante avond verschafte de heer Gerard Pilger uit Amsterdam aan de le den en introducées van het Departement Sluis-Aardenburg van het Nut. Verdui delijkt door lichtbeelden vertelde de spreker van de zeden, gewoonten en ge bruiken in China. Ook een paar gramo- foonplaten werden afgedraaid, om een idee te geven van de Chineesche muziek en zanglust. Na de pauze verscheen spre ker in Chineesch costuum ten tooneele, om eenige gedichten en een Chineesche één-acter voor te dragen. Het was een goed geslaagde avond. Door auto aangereden. OOSTBURG. Maandagavond is de gemeente-secretaris van Oostburg, de heer P. de Hullu, terwijl hij onder de ge meente Schoondijke in gezelschap liep te wandelen, door een achterop rijdende vrachtauto, die geen licht voerde, grepen en tegen den weg geslingerd. In bedenkelijken toestand, vermoedelijk ten gevolge van een bekomen hersenschud ding, is hij naar zijne woning vervoerd. De vrachtauto is doorgereden. De po litie stelt een onderzoek in. De Algemeene Synodale commissie der Herv. Kerk heeft Dinsdag hare na jaarsvergadering geopend. President is dr. G. J. Weyland, predikant te V e e r e Voor de behandeling van de verzoe ken om steun uit synodale fondsen wordt als correspondent voor Zeeland be noemd de heer J. W. Bolt. Ds. J. M. Drost, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Wlemeldinge is voornemens tegen 1 Mei 1931 eineri taat aan te vragen. HET UITZOEKEN WAN EEN moat nis! smssfcpvss! en zorg geschieden. Wij hebben een PRACHTSORTÊERifiG LUSTJES IN WSODERNE UITVOERING en staan U $aa«r,s niet raad terzijde. LANGE DELFT I 34 - MIDDELBURG- li hiinmiiHM w hui in min nmiiiiiiimn— (Ingez. MedJ Na Zondagvoormiddag in de kerk te 's Heerenhoek bevestigd te zijn, door prof. Cramer van Utrecht sprak ds. A. Ph. Wagner des namiddags voor een talrijk opgekomen schare in de kerk van Nieuwdorp zijn eerste prediking als predikant dezer gemeente, naar aanlei ding Van Jesaja 40 28. Hierop volgden toespraken tot ver schillende colleges en personen. De ge meente zong hierop Gez. 91 3 toe. Dinsdagavond heeft in de Nieuwe Westerkerk te Rotterdam de bevestiging en de intrede plaats gehad van ds. J. A. C. Rullmann, laatstelijk predikjant der Ger. Kerk van Batavia, die het beroep aannam van de Ger. Kerk van Rotterdam1 voor den missionairen dienst op Banjoe- •mas. Als bevestiger trad op ds. \V(. J. J. Velders van Rotterdam, die een predi katie hield over Johannes 14 6a. Na het uitspreken van de zegenbede zong de gemeente ds. Rullmann de ze genbede toe van Psalm 134: |Dat 's Heeren zegen op u daal. (Ingez. Hed.) 't Is een overoud, misschien wel uit Freudiaansche zielediepten voortko mend, gegeven: het niet al te breed heb ben en dan ineens door den oud-oom uit Amerika een erfenisje thuis ge stuurd te krijgen, dat zoo van een kwart tot vele millioenen dollars varieert. Dat is ook hier het geval, alleen is de oud oom thans, als we den uitslag van den advocaat goed begrepen hebben, in Po len gestorven, terwijl de begunstigde reeds in New-York woont. Wat bijster weinig er toe doet trouwens. Zoo'n millioenen erfenis geeft gemak kelijk aanleiding tot een dwaze klucht; als dan de knappe Jane bovendien, be halve haar in 't niet verdwenen lijfelij ken vader, er bovendien nog twee ten tooneele verschijnende en samenwonen de adoptiefvaders op na blijkt te hou dendan mag men wel verwachten op het gebied van dolle kluchten iets in den overtr'effenden trap te zullen zien. En: hoever is dat mis! Ik denk, dat het voor een groot deel aan het sobere en ware spel van dat ensemble is te danken, dat het heele- maal geen klucht werd, doch meer een gevoelig tooneelspel bleef, weliswaar met een aantal vriendelijke en zachtmoe dige gijntjes, maar het geheel toch steeds overstraald door warm-menschelijke ge voelens, Zeker, er is vele malen gelachen om een jiddisch aardigheidje van den zielsgoeden Nathan die tenslotte met zijn grooten naamgenoot van Lessing óók wel „De Wijze" genoemd mocht worden, en ook om de rake zetten van den ge- zelligen dikken diender Bill Lewis en de bij-de-hande huishoudster Maggie, maar de ondergrond vergeef me de rare beeldspraak ligt toch op een hooger plan, dan meestal bij zulk een „geval" het geval is. Dat zal ten deele aan het stuk liggen, voor een grooter deel, dunkt me, is het op dat plan gebracht door de spelers, waaronder Bouber als Nathan in een waarlijk meesterlijke opvatting van de titelrol uitmuntte en het geheel droeg, zooals de stam van den boom tak ken en gebladert torst. De Schouwburg was niet geheel bezet, en dat is jammer; ook de niet-leden en -partijgenooten van den organisator, 't plaatselijke Instituut voor arbeidersont wikkeling, zouden hebben kunnen ge nieten en wanneer een goed gezelschap hier met een aardig stuk kqmt, dan is het voor den tooneelliefhebber wel zaak, daar, voor zoover mogelijk, dankbaar ge bruik van te maken. Benoemd tot onderwijzer aan de U. L. O. school te Ridderkerk de heer A. de Jager onderwijzer te K a p e 11 e. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de algemeene geneesleer, de geneesmiddel en vergiftleer, de oogheelkunde en kli niek, dr. A. Klarenbeek, conservator aan die universiteit. Dr. Klarenbeek werd ge boren in 1888 te Amsterdam1. Prof. Mr. A. J. Blok. De Staatscrt. van gisteren bevat het Kon. Besluit, waarbij aan mr. A. J. Blok, met ingang van 1 December 1930, op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag wordt verleend als hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. Prof. Blok werd 25 Februari 1868 te Hees bij Nijmegen geboren. Den 27en Juli 1908 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het Strafrecht en de 'strafverordening aan de Leidsche Uni versiteit. Onder zijn rectoraat werd het 350- jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool herdacht, bij welke gelegenheid H. M. de Koningin het eere-doctoraat werd ver leend. Behalve op rechterlijk en sociaal ge bied was prof. Blok ook op maatschap pelijk gebied werkzaam. Naar de Maasbode verneemt zal als opvolger van prof. mr. A. J. Blók wor den benoemd tot hoogleeraar in het Nederlandsch strafrecht en de strafvor dering aan de Leidsche universiteit mr. J. M. van Bemmelen, tot voor kort sub stituut-griffier bij de rechtbank te Rot terdam. Het smaldeel Australië is op 17 November des voormiddags Torresstraat gepasseerd op weg naar Boela. Ter openbare burgerlijke zitting der rechtbank te Middelburg werd beden be- eedigd als griffier van het kantongerecht te Terneuzen, mr. M. L. D. van Walsem, voordien te Haarlem. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde een chauffeur te Leiden we gens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een wielrijdster op den Zijisingel te Leiden werd doodgereden, tot drie maanden gevangenisstraf. Met peper gegooid. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag behandeld de zaak tegen een. van de directeuren van de N.V. Simons Me- taalhandel. die onlangs kort voor het be- begin van de vergadering van aandeel houders in de N.V. Frank Rijsdijks In- dustrieele Ondernemingen den oud-di recteur van die N.V. met peper in het gelaat heeft igegooid. De verdacht© had zich wegens mishandeling te verantwoor den. Rekening houdend met de gespannen (onderlinge verhouding, vraagt het O.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1