^Provinciale JSeeuuisclie Neusverkoudheid FORMAN 1 UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: N o. 2 7 1. Twee bladen. DINSDAG 18 NOVEMBER 19 3 0. Eerste Blad, 173e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND Boutens. TERUG UIT INSULINDE, kan men niet altijd voorkomen, maar wel succesvol bestrijden met (Ingez. Med.) MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dl HIJKSMIDDELEN IN OCT. 1930. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October 1930 bedroeg 41.064.505, tegen 44.225.836 over de maand Oc tober 1929. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 40.382.917. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste tien maanden van 1930 vergeleken met die over de eerste tien maanden van 1929. 1930 1929 Grondbel. 20.537.042 20.073.651 Pers. Bel. - 25.246.166 - 24.056.011 Ink. bel. - 71.993.747 - 66.779.714 Verm. bel. - 11.886.003 - 11.110.226 Div. en T. - 17.631.036 - 19.517.947 Inv. recht - 57.361.650 - 56.540.718 Stat. recht - 3.456.627 - 3.912.849 Zout - 1.808.000 - 1.617.114 Geslecht - 9.609.953 - 10.192.825 Wijn - 2.034.552 - 2.095.205 Gedistill. - 30.048.580 - 28.885.030 Bier - 13.224.891 - 12.279.379 Suiker - 45.979.062 - 39.982.968 Tabak - 24.459.736 - 22.141.775 Goud zilv. - 894.052 - 862.697 Zegelrecht - 20.976.266 - 23.872.118 Reg. recht - 20.102.495 - 26.944.240 Succ. recht - 35.919.649 - 39.493.038 Domeinen - 3.562.401 - 2,855.724 Staatsloterij - 619.613 - 620.444 Loodsgelden - 4.023.442 - 4.172.266 Totaal ƒ421.374.976 ƒ418.005.947 De opcenten ten bate van het Lee- ningfonds gaven over October 1930 een opbrengst van 5.226.878 tegen een bedrag van 6.719.804 in October 1929. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over October 1930 een opbrengst van 704.644, Rijwielbelasting 38.000. WEGENFONDS 1919. ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de begrooting van uitgaven van het Wegenfonds voor 1929. De ten bate van het Wegenfonds komende op brengst van de wegenbelasting en de rijwielbelasting heeft in 1929 bedragen 15.840.294.60. Ingevolge Kon. besluit van 5 Oct. 1929, ex art. 36 van de We genbelastingwet, is 30 pCt. van dit be drag, derhalve 4.752.088.38, aan de pro vinciën gezamenlijk uitgekeerd. Voorge steld wordt, dit artikel te verhoogen met het verschil tusschen deze uitkeering en het bedrag, daarvoor in de begrooting geraamd, zijnde een bedrag van rond 904.600. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Naar de Volkskrant „uit parlementai ren kring" verneemt, is Zaterdag de in het Georganiseerd Overleg voor de uit voering van het Bezoldigingsbesluit be staande sub-commissie met spoed bijeen geroepen voor een gisteren te houden vergadering. HET MAAL- EN MENGGEBOD. De Ned. Vereeniging van Meelimpor- teurs te Amsterdam, de Ned. Bond van Meelimporteurs te Rotterdam en de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren te Dordrecht hebben in een adres tot de Tweede Kamer een uitvoerig gemoti veerd verzoek gericht het wetsontwerp betreffende het maal- en menggebod niet aan te nemen. DE VLIEGTOCHT VAN DEN HEER VAN TYEN, Het persbureau V, D. meldt uit Ran goon d.d. 8 Nov.: De heer Van Tyen, de export manager der firma Van Houten te Weesp, die gister alhier is aangekomen, wordt te Rangoon opgehouden. Zijn ma chine kreeg een defect aan de carburator van zijn machine. DE DRIEMAANDELIJKSCHE WISSE LING VAN GOLFLENGTEN. „Het Volk" van gisterenavond bevat een bericht over een gerucht als zouden op het Departement van Waterstaat plannen worden beraamd om met in gang van 1 Januari a.s. de driemaan- delijksche wisseling van golflengten tus schen de omroep-vereenigingen niet te doen geschieden, zoodat A.V.R.O. en V.A.R.A. voortaan op 298 M, zouden moeten blijven uitzenden en de Huizer- groepen de veel bruikbaardere lange golf van 1875 M. voor haar uitzendingen zouden behouden. Alle geruchten op dit punt kunnen volgens het Haagsche correspondentiebu- reau op gezag van de meest bevoegde zijde met de grootste stelligheid worden tegengesproken. HET ZENDTIJDBESLUIT. Naar aanleiding van het zendtijdbe- sluit, dezer dagen een half jaar geleden gevallen, zijn door verschillende A.V.R.O. comité's in den lande adressen aan den Minister van Waterstaat gezonden, waar in aangedrongen wordt om aan de A.V.R.O. het bouwen voor eigen reke ning van een eigen zender toe te staan. NEDERLAND EXPRESS. De boottrein van 't m.s. „P. C, Hooft", hetwelk 21 November a.s. te Genua zal aankomen, zal Zaterdagmorgen 22 No vember te 10.01 uur aan het Maasstation te Rotterdam arriveeren. Aankomst te 's-Gravenhage (S.S.) 9,50 uur. DE GRENSBIJEENKOMSTEN. Te Aken had j.I. Zaterdag en Zondag de derde grensbijeenkomst van het Vlaamsch, Waalsch, Nederlandsch Nooit meer oorlog-comité plaats. Een motie werd aangenomen. De vierde grensbij eenkomst wordt het volgende jaar te Luik gehouden. MIDDELBURG. Onder „Laatste Berichten' in hét nummer van gisteren staat o.a. de con clusie van den advo caat-generaal hij den Hoogen Raad, inzake G. H. v. d. B. In dit uit Den Haag verspreide bericht staat niet duidelijk, dat v. d. B., directeur is van de zaak Hakker 'te Vlissingen, niet van die te Middelburg onder den zelfden naam. Deze in de Langeviele ge vestigde zaak heeft met v. d. B. niets te maken. Het bestuur der Coöperatie „Voor uit" alhier heeft het verzoek ingewilligd van de afdeeling Middelburg van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Choc.- en Sui- fcerbew. bedrijf om de in 1924 op het bakker sper soneel toegepaste loonsverla ging van 5 pet. in te trekken. HERBOUW VAN HET GRANDHOTEL. Hedenmorgen heeft de directie van het Grand Hotel Verseput zich tot Burg. en Weth. gericht met de mondelinge vraag of er bezwaar bestaat tegen het maken van een Raadskelder geheel afgescheiden van het hotel in de kelders daarvan en van den voormaligen Franschen bazaar. Met groote belangstelling nam het ge meentebestuur kennis van deze plannen als ook van het feit, dat het Grand Hotel zal komen onder leiding van den heer H, de Graaff uit Baarn, die eigenaar is van Het Paviljoen in het Vondelpark te Am sterdam en van het Badhotel te Baarn, en in wien men dus een zeer deskundig persoon heeft gevonden. Niet minder van belang is het zeker, dat de architectuur voor den herbouw is toevertrouwd aan het architectenbureau Cuijpers te Amsterdam in samenwerking met den superarchitect der gemeente, den heer Luthmann te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, nadat nog enkele voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, ten spoedigste met den bouw van dit eerste klasse hotel aan te vangen, In vertrouwen, dat ook de nog res tende voorbereidingen naar wensch zul len slagen, meenen wij onze stad met bo venstaande te kunnen gelukwenschen. VLISSINGEN. Hedenavond wordt alhier met de mailboot Prinses Juliana verwacht de Koningin van Noorwegen met gevolg, die met den mailtrein yan 17 u. 45 in. de reis zal voortzetten. In dezen trein is een slaapwagen voor de Koningin gere serveerd. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond j.I. ver gaderde de Vereeniging Het Groene Kruis, in de Openbare School, onder leiding van den voorzitter den heer J. J. van Doeselaar. De voorzitter deelde mede, dat de aanbesteding, van het thans in aan bouw zijnde magazijn annex hoogtezon gebouwtje, onder de timmerlieden dezer gemeente gehouden is en aan den laag Alle smart omhoog gedragen, Meerdert vreugdes gouden schat, Slechts de vleuglen, die ons schragen Zijn van aardes tranen nat. sten inschrijver, den heer Iz. Boone, voor de som van f 2938 gegund. De aanleg der electrische verlichting is gegund voor de som van f 65 aan den lieer H. Vermeer. Hoewel nu het benoodigde bedrag voor het magazijn aanwezig is, was de uitgifte der rentelooze aandeelen niet zoc be vredigend, als wel verwacht werd. Met meerderheid van stemmen worden de aftredende bestuursleden, de heeren J. J. van Doeselaar en B. Franse, herbe noemd, welke deze benoeming met dank aan de vergadering aanvaarden. Wegens de telkenjare verplichte pe riodieke aftreding van één lid, wordt in de plaats van den heer W. Goedhart, na herhaalde stemming, de heer F, Buijs Azn. gekozen. In de instructieherziening van den ma gazijnmeester-bode wordt vastgelegd dat de algemeene vergadering den ma gazijnmeester-bode voor den tijd van 3 achtereenvolgende jaren benoemd, thans geschiedt telken jare deze benoeming. Voor de afhaling en terugbrenging van verplegingsartikelen en dergelijke, die nu gedurende den geheelen dag kan ge schieden, zal met ingang van 1 Januari a.s. het magazijn tusschen 121 en 78 geopend zijn. Doordat de tegenwoordige magazijn meester-bode met ingang van 1 Januari a.s. als zoodanig ontslag heeft gevraagd, wordt in zijn plaats uit een vijftal can- didaten de heer A. H. de Kam ge kozen. Het bestuur stelt voor om het tarief voor het gebruik van de hoogtezon te stellen op f 0.50 voor leden van de Ver eeniging „Het Groene Kruis" en voor de niet-leden, doch inwoner dezer ge meente op f 1.per kuur en per maand. De begrooting 1931 wordt na eenige toelichting voor de afdeeling „Het Groene Kruis" vastgesteld in ontvang sten en uitgaven op f 1610. Voor de af deeling tuberculosebestrijding in ont vangsten en uitgaven op f 765, ARNEMUIDEN. Men schrijft ons: ^ien landbouwer uit Kleverskerke gem. Arnemuiden heeft Maandag j.I. aan ver schillende ingezetenen van deze' gemejen- te igevraagd of zij met ingang van 1 Dec. a.s. van hem melk wilde betrekken te gen den prijs van 10 cent per liter (dus melkafnemerscolportage). Thans wordt de melk gevent voor den prijs van 14 cent per "liter. WESTKAPELLE. Een zestal personen jleden van de afd. Het Groene Kruis, (hadden zich beschikbaar gesteld in de gemeente met een inteefeenlijst 'rond te (gaan, teneinde het benoodigde gield te verkrijgen voor "het aankoopen van een 'hoogtezon. Hun bemoeiing, voor dit zeer nuttig doet" werd goed beloond. Zij waren in staat het zeker niet onaanzienlijke bedrag van f 468.30 af te kunnen dragen aan de Ver. T. B. C.-bestrijding alhier, NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Colijnsplaat. COLIJNSPLAAT. Maandagmiddag hield de gemeenteraad een openbare vergadering, waarin alle leden tegen woordig waren. Verschillende stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De pensioensgrondslag van den ge meentebode wordt vastgesteld op 720. Met 2 van de 3 stemmen werd herbe noemd tot lid van het burgerlijk armbe stuur de heer G. Israël, terwijl de heer J. van Dis 1 stem verkreeg. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan Ged. Staten weder ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak lichame lijke oefening aan de openbare lagere school. Besloten werd een vordering van den heer L. H. Kievit, ten bedrage van f 115.95 te voldoen (benevens de daarop gevallen rechtskosten ad f 30.85). Een voorstel van den heer M. J. Con tant (gesteund door de leden J, van Dis en W. Potappel) tot afschaffing van de kermis werd na ampele bespreking ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Een voorstel van B, en W. om het be sluit tot afschaffing van de telefoon op het gemeentehuis, dat in de vorige ver gadering was genomen, in te trekken. werd met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. De heer M. de Regt, de vorige maal voor afschaffing, stemde thans voor be houd. Het lid J. van Dis besprak nog eens de pensioensbijdrage van burgemeester en secretaris. Hij had nog een nader onder zoek ingesteld, en waarschuwde den raad om niet af te wijken van het raadsbe sluit, indertijd omtrent de pensioenkor tingen genomen. B. en W. zeggen een nader onderzoek toe. Bij den jongstleden plaats gehad heb benden brand zijn een 30-tal personen bij het blusschingswerk te werk gesteld. B. en W. stellen voor deze menschen een vergoeding uit te betalen tegen 50 cents per uur, dus f 3 per persoon, wat algemeen goedgevonden wordt. Over dezen brand en in het bijzonder over de brandweer ontspon zich een drukke discussie. De leden Potappel en Van Dis hadden nog al wat op de leiding der brandweer aan te merken. Bij het beantwoorden van die aanmer kingen deelde de voorzitter mede, dat reeds een lStal personen zich heb ben aangemeld tot vorming van een vrijwillig brandweercorps. Hij brengt daarbij hulde aan den heer De Pree voor zijn bemoeiingen in dezen. Op een dei- eerstvolgende avonden zullen B. en W. met deze personen een bespreking hou den over de oprichting en dan zal daar bij rekening worden gehouden met de verschillende wenschen hieromtrent geuit. WISSENKERKE, Vrijdag en Zaterdag werd alhier in het Gymnastieklokaal der O. L. School een bazaar gehouden door de Chr. Meisjesvereenigingen „Trifosa" en „Jonge Kracht". Door verloting van twee bedspreien, verkoop van handwer ken door de meisjes vervaardigd en lin nengoederen door hen gemaakt en met behulp van een draaibord en een grab belton werd een opbrengst van f 600 verkregen, dat na aftrek der onkosten komt ten bate der Chr. Bewaarschool. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DRIEWEGEN. De minister van Water staat heeft met ingang van 16 November benoemd tot buitengewoon opzichter bij 't Rijkswegenbouw, standplaats Rotter dam, de heer J. C. Jansen alhier. li. De derde zaak, die men op de Lange Burg dezen middag wilde bezoeken, was die van den heer J. MINDERHOUD, firma C. W. D'huy. De heer Dornstein, die zijn geboortehuis in deze straat had, kende dus ook deze zaak van jongs af, maar kwam nu tot de ontdekking, dat zij al meer en meer een kunsthandel in den uitgebreidsten zin des woords wordt Het blijft niet alleen bij een keur van de mooiste platen en etsen, maar ook in potterie en alles wat tot het vak verder behoort, trof men er een groote ver scheidenheid aan. Ditmaal trokken de kleine en groote reproducties van wer ken van Vincent van Gogh en de kleur rijke plaatjes voor de kinderkamer bij zonder de aandacht. Afscheid genomen hebbende van den heer Minderhoud, wilde de heer Dorn stein een kijkje nemen op de Groen markt, de speelplaats uit zijn prilste jeugd, waar het in later jaren door den aanleg van het plantsoen veel veranderd is, en het gevaar om zooals het hem overkomen was, dat men in de opening voor de statenzaal terecht komt, daar door geweken. Het oog onzer wandelaars viel toen op den winkel van den ZEEUWSCHEN PIANO- EN ORGELHANDEL. Men nam van buiten af de mooie exemplaren van verschillende fabrikaten in oogenschouw en toen de eigenaar juist den winkel ver liet, geraakte men met hem in gesprek over een der exemplaren en vernam in den loop daarvan dat men hier zijn spe cialiteit maakt van het leveren in huur koop, of beter gezegd verkoopen op ge makkelijke afbetalingsvoorwaarden. Vader en moeder wilden de kinderen thuis gaan brengen, maar Piet hield niet op met vragen om nog eens terug te gaan langs dien winkel, waar hij zulke mooie jongensboeken had zien staan en hem speciaal „Oceaan Vlucht" van Evert van Dijk en „Voor Vrij-contact", van A. Viru- ly, hadden getrokken. Het bleek de zaak te zijn van den heer L, BAURDOUX. Een kijkje binnen deed uitkomen, dat men hier in kinderboeken, kinderspelen, kleurboeken en dergelijke veel te zien kon krijgen, terwijl o.a. de Daan Hoek- sema's silhouet transparanten als iets nieuws werden getoond. Een tweede, niet minder belangrijke afdeeling der zaak was altijd die van de huisvlijt-arti- kelen als slöjd, terrazo en dergelijk werk, waarmede men zijn vrijen tijd nuttig kan doorbrengen en dat voor de beoefenaars zeer leerzaam is. Na dit bezoek brachten de heer en mevrouw Dornstein nu werkelijk ook hun beide oudste spruiten onder de hoede van de juffrouw, die haar Heimat ver laten had en nu vooral voor kleine Mar- garetha een goede zorg was. Het echtpaar ging nu met hun beiden op stap en weer de Noordstraat door, want het gold nu een bezoek aan het magazijn „DE DUIF". Mevrouw was de koude ontwend en vreesde zeer voor een strengen winter en haar echtgenoot wilde alles doen om haar erge koude te be sparen, Men ging dan ook om een fraaien bontmantel, die voor het raam stond en spoedig was deze van eigenaar veran derd. Maar tevens had men gelegenheid gehad de groote keuze in allerlei artike len van nabij gade te slaan. Men trof er japonnen, jersey's, mantels en derge lijke artikelen aan in zeer uiteenloopende prijzen, terwijl een ruime keuze in hoe den aantoonde dat de dames ook voor een hoofddeksel hier goed terecht kun nen. Gaande in de richting van de Markt, trokken de beide winkels van het „VER KOOPHUIS AMERIKAAN" de belang stelling en liep men even binnen om den prijs van een regenjas te vragen, maar zag men tevens de groote collectie in winterjassen en jekkers, in allerlei an dere artikelen, die geschikt zijn om de heeren der schepping tegen koude te be schermen. De keuze in allerlei artikelen, die de heerenkleeding volmaken, over hemden, boorden, dassen, cachenez enz. was enorm. Men zou hier zeker nog wel terugkomen, De heer Dornstein vroeg nu aan zijn wederhelft om even mede te gaan naar den winkel naast de ruïne van het Grand Hotel Verseput, dus naar de heeren Helder. Het was hem te doen om den heer L. HELDER, wien hij spreken moest om hem dank te brengen voor de goede zorgen, besteed aan de levering van een flink apparaat voor het projecteeren van zelf opgenomen films uit Indië en aan het doen maken van een tweede exem plaar van deze films. Maar ook wilde hij eens informeeren naar een niet te duur, maar toch goed fototoestel voor Pieter, die in dezen zijn vader wilde evenaren. Men bleek daarvoor bij den heer Helder ook aan een goed adres te zijn. Mevrouw had intusschen enkele der mooie foto albums bekeken en was toen naar de af deeling optiek gaan kijken, waar men door deskundige personen wordt gehol pen aan een goeden bril of lorgnet. Daarna had zij met belangstelling de mooie portretvergrootingen in oogen schouw genomen en vernomen, dat die waren van den heer KEES HELDER, die daarmede reeds op verschillende ten toonstellingen en wedstrijden hooge prij zen mocht behalen en dan ook een uit stekenden naam op dit gebied heeft. Mevrouw had verder haar man alleen hier gelaten en was doorgewandeld naar de Korte Delft, waar zij een boodschap moest doen, die meer voor dames alleen geschikt is, namelijk in „DE LELIE", waar zij uit de groote verscheidenheid van dameshandwerken een fraai kleed voor een kussen kocht, dat zij aan haar schoonmoeder wilde schenken, maar daar nog vrij veel aan moest worden gewerkt, zoodat het ten zeerste tijd werd. Het bleek hier een zaak te zijn die in haar genre steeds zorgt met de grootste uit de wereldsteden te kunnen wed ijveren. De heer Dornstein had zich volgens afspraak begeven naar den heer L. A. THIELENS, waar hij zich tijdens zijn verblijf te Middelburg liet scheeren, en waarheen mevrouw hem nu volgde, om dat zij in den bij de coiffeurszaak behoo renden winkel enkele inkoopen moest doen en een keuze deed uit de ruime sorteering in doozen zeep en flesschen

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1