provinciale jSeeutusche No. 2 7 0. Twee bladen. MAANDAG 17 NOVEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. BINNENBAND. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. OPLOSSING VAN HET TYPOGRAFEN- CONFLICT. ZEELAND. MIDDELBURG. Kerk en Vrede. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCK-VLAANDEREN O. D. TERUG UIT INSULINDE. KERKNIEUWS. Ned. Herv, Kerk. KUNST EN WETENSCHAP. Concert Instrumentale muziek. Willem Bilderdijk herdenking. ONDERWIJS, RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg 1Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a-85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. H.M. de Koningin heeft een belangrijk bedrag doen toekomen aan het Leger des Heils te Amsterdam voor de te bouwen Kweekschool van het Leger des Hejis, De R.K. Ned. Ver. van Drukkerspa troons heeft in haar Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering het compromis in- .zake de C.A.O, aanvaard. De Pluimvee Ver. „Middelburg en Omstreken" en de Konijnenfokkers Ver. „Nut en Sport" alhier brachten Za terdagmiddag jl. met een 40 tal leden, waaronder zeer veel dames, een bezoek aan de 'Stlvervossenfokkerij van nun ïid, den heer R. A. Bastiaanse, op de hofste de „W(aaienburg" onder Serooskerkie. Het was voor alien men 'genot de prachtige pelsdieren eens van meer nabij te kunnen beschouwen en hoewel alle 12 vossen niet veel met (het bezoek op hadden, kwamen toch na eenigen tijd de meeste uit hun imitatie holen te voorschijn. De heer Bastiaanse, die de dieren zelf verzorgt, heeft het keurig in gerichte bedrijf 'tot in lalie onderdeelen laten zien en uitgelegd waai'voor hem door den voorzitter den heer Joziasse, dank werd gebracht. Na afloop werd wederom met touringcars naar Mid delburg gereden. De hier gevestigde afdeeling van de Nederlandsche Vereehiging van Huis- wouwen geeft a s. Donderdag een decla matieavond, door mevr. E. J. van den BroeckeDe Man uit Aardenburg. Het programma bevat een causerie met voor dracht van fragmenten uit „De klop op de Deur" v,an Ina Boudier-Bakker. Een schets van mevrouw C. M. fv. Hilie- Gaerthé. Een slordig jongetje, een hu moristisch fragment Wannes Raps, van Ernest Claes, en een fragment ;van Schimmels Anna Boleyn, De nog jonge fcooneel-vereeniging „Avedo" toonde Zaterdagavond met Raar uitvoering in „Mercurius", dat zij over enkele leden beschikjt van wie na; veel en gestadig oefenengoed dilettan- tentooneelspel mag worden verwacht. Zij had zich in haar keuze bepaald tot twee een acters een „huiselijk spel" van Rent meester, en vjan één bedrijvig blij spelletje „De twee verstrooide militairen", plus 'n drietal voordrachten. Hét eerste liet ze ker niet na indruk te maken, en het tweede wekte de lachlust van de tamelijk bezette zaal, die zich overigens best aimuseerde. Vrijdagavond hield de afid. Walcheren van „Kerk en Vrede" een openbare ver gadering in de Bogardzaal alhier, welke door den voorzitter, den heer Abr. Mulder geopend werd met het voorlezen van een gedeelte uit de Bergrede. Ds. Kagenaar uit D,alen, verkreeg) daar na het woord over „Christendom en Oor log". Het is hem een genoegen over een onderwerp te mogen spreken, wat hem zoo na aan het hart ligt. Er zijn in de vredesbeweging twee lijnen: de wijs- geerig Humanistische en de Christelijk- ethische en ieder van deze heeft ook zijn reden van bestaan. Wij kunnen het oorjogsv rat gstuk van verschillende kan ten bezien en getroffen worden door het leed van de jaren, die achter ons liggen, of door de verspilling vlan groote sommen gelds en het verlies van inenschenieveas. .Van orthodoxsch standpunt moeten wij echter niet van losse feilen uitgaan, maar doordringen tot de principieele kwestie en daarom een beroep doen op ons ge weten. En wanneer dat geweten in be roering is gebracht mag liet niet zwijgen maar moet doorwerken. In het midden der beschouwingen komt te staan de Hei lige Schrift, waaruit overal Gods open haring glanst. In het O. T. is die heer lijkheid omneveld en pias in hét N. T. komt die tot volle glorie, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat het O. T. geen en kele waarde heeft. Christus heeft gespro ken „IJe ouden hebben gezegd, maar ik zeg U". In de praktijk van ons leven ligt ook de meeste nadruk; op het N. TI. De oudste Christenen hebben zich altijd verzet tegen den krijgsdienst, maar ten slotte hebben wij niet te zweren bij de eerste eeuwen Christendom, maar le hooren wat Christus zelf zegt. Spr. haalt eenige teksten aan, welke gaarne door tegenstanders gebezigd worden en neemt ze onder de loupe. Oorlog en oorlogstoe rusting is een der grootste zonden waar tegen wij strijden moeten. Waarom zou den wij, aldus spr., alléén strijden tegen slavernij en prostitutie en niet tegen oorlog. Zouden we die moeten aanvaar den als fatalisten? In den oorlog wordt Gods wet buiten werking gesteld. Tiet gaat in het Christendom om den inner- lijken vrede, maar hoe kan die er zijn in den oorlog? En het gaat tenslotte hierom, of wij voor de menschen zullen knielen of voor God. Spr. ontkent dat de Staat regeeren mag over zedelijke kwesties, die ons geweten raikien. Wij kunnen het hier op aarde niet winnen met .aardsche macht, maar met Gods geest. Spr. wijst op het gevaar van een nieuwen oorlog, die dreigender is dan ooit. Wanneer men mét vuur speelt, komt er brand, en wanneer wij met wapens spelen komt er oorlog. Mogen wij aïs Christenen daaraan meedoen? Het wordt tijd dat ook Orthodox Nederland wakker wordt. Wanneer de kerken niet meer meedoen, dan is er geen oorlog meer. Die macht heeft de kerk; nog in deze we reld. Kerk en Vrede zal strijden voor zijn beginsel en spr. roept ieder rop om haar te helpen in dezen zwaren taak. Hierna volgde nog een levendige na bespreking, waarin ook het Communisti sche standpunt door een harer aanhan gers naar voren werd gebracht. DOiMBURG. Donderdagavond had al hier in de Ned. Herv. kerk voor een Talrijke schare de eerste Clir. winterle- zlng in dit winterseizoen plaats. Spre ker was ds. Herm. Knoop, Geref. pred. te Rotterdam met het onderwerp: „Tij den die roepen". COLIJNSPLAAT, Donderdagavond werd deze gemeente opgeschrikt door klokgelui, daar een tweetal vlasstapels in brand waren geraakt. De motorspuit was spoedig aanwezig en wist den brand te blusschen. Vrijdagavond begonnen de vlammen in de overblijfselen van de sta pels weer op te laaien, zoodat voor uit breiding gevreesd werd. Om erger te voorkomen, moest de spuit haar dien sten weer bewijzen, doch die van Co- lijnsplaat lag uit elkaar en daarom werd assistentie ingeroepen van een naburige gemeente De vrijwillige brandweer van Wissenkerke was spoedig met haar autospuit ter plaatse en wist het vuur weer te bedwingen, SLUIS. In verband met het opheffen van de stoomtram SluisWestcapelle Brugge en Knocke is een aanvraag inge komen bij Ged. Staten van de Société Auxilaire d'Autobus te Brussel voor 'n vergunning tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van de Nederlandsch-Belgische grens naar Sluis. Deze bus zal dan te Westcapelle aansluiten op de electrische tram, die van Knocke naar Brugge wordt door getrokken. I. Zou er voor hen, die gedurende ver schillende achtereenvolgende jaren een werkzaam leven in den Oost hebben doorgemaakt, wel iets aangenamers zijn, dan weer voor korten of langeren tijd naar het moederland, hun geboortegrond, terug te keeren en te meer is dit het geval, als men weet daar velen aan te treffen, die met groot verlangen die thuis komst van nabestaanden tegemoet zien, want een correspondentie hoe vlug ook gaande door het luchtruimeen draadlooze verbinding; een zelf opgeno men film met kiekjes der familie in insu- linde, kunnen toch niet vergoeden het gemis aan een persoonlijke ontmoeting, De jaren verdringen elkander, De menschen vervangen elkaar, Maar immer en eeuwig zal blijven, Wat heilig en goed is en waar. aan een mondeling onderhoud over alles, wat beide gedeelten der familie belang inboezemt. Onder hen, die dit jaar met verlof naar Middelburg waren gekomen, behoorden het echtpaar Dornstein met hun lief drie tal, de 11-jarige Pieter, de 7-jarige The- rèse en de 3-jarige blonde Margaretha. Onder de vele herinneringen uit de jeugd van de ouders, leefden de dagen vóór St. Nicolaas en de feestdag van den Heilige, als iets totaal onuitwisbaars voort en het was te begrijpen, datzij nu ook hun kinderen, zoowel van het een als van het ander wilden doen genieten, terwijl zij wederkeerig vast besloten had den voor hun wederhelft ook weer eens een ouderwetschen Sint Nicolaas voor te bereiden. Zoo gezegd, zij waren te Middelburg aangekomen en al hadden zij sinds hun komst meermalen uitstapjes gemaakt, de weken vóór St, Nicolaas bleven zij in Zeeland's hoofdstad, want vader, die daar het levenslicht aanschouwde, wist uit er varing, dat de Middelburgsche winkeliers in die dagen bij die van geen enkele an dere plaats ten achter staan. Het was 20 November, toen de heer en mevrouw Dornstein met hun beide oudste kindwen eens rustig gingen win kelen, het was nog wel wat vroeg mis schien, maar zij wilden gaan als nog zoo weinig mogelijk was verkocht en de keu ze dus zoo groot mogelijk. Komende uit hun pension op de Hee rengracht, gingen zij door de Noordstraat en brachten hun eerste bezoek bij de firma GEBROEDERS HILDERNISSE, waar de heer Dornstein bij zijn komst in het land uit de vele aanwezige mer ken vulpenhouders een Montblanc vul pen had gekocht en waar hij meermalen aanliep om op het kantoor even zijn pen te vullen bij den inktautomaat. Mevrouw wilde hier even informeeren naar boeken voor oud en jong en naar doozen post papier en constateerde toen men weer buiten was, dat men daarin een groote keuze had, evenals in andere zaken tot het vak van boekverkooper behoorende, De familie wandelde door naar de Markt, sloeg bewonderende blikken naar de groote metamorphose, die de socië teit aldaar heeft ondergaan en kwam zoo spoedig in het magazijn van de FIRMA GEBR, WAGENAAR. Daar de beide oudste spruiten niet meer mede zouden gaan naar Indië, wilden pa en moe voor hen een piano aanschaffen, opdat zij zich ook op muzikaal gebied zouden kunnen ontwikkelen. Hun aandacht werd vooral getrokken door een vleugelpiano van slechts 1,40 M, lang uit de bekende fa briek Grotian Steinweg. Men zou er nog op terugkomen, maar deed thans een keuze uit den grooten voorraad kinder liederen en andere muziek. Men ging nu de Langedelft in en on der voorwendsel zijn ouden kennis, den heer JACQ. FRANK, een bezoek te wil len brengen, lokte de heer Dornstein zijn echtgenoote mede in de bekende goud en zilverzaak. Hij wilde eens afluisteren wat haar daar het meeste trof, want dit kon bij een later bezoek van hem alleen een goede vingerwijzer zijn. De heer Frank was verrast met dit bezoek en liet gaarne zien wat hij thans het meest naar voren brengt. Hieronder nemen de étuis met roestvrije messen met zilver gemon teerd een eerste plaats in, maar het kris tal met zilver, de gouden armband hor loges voor dames en heeren, de colliers van het goedkoopste tot die met bril- lanten toe, evenals zoovele andere voor werpen van goud en zilver, moesten de overtuiging vestigen, dat men hier nog steeds aan een zeer goed adres is. Na afscheid genomen te hebben van den heer Frank ging het verder Middel burgs hoofdstraat in en wel naar de firma BESSEM HOOGENKAMP, waar de heer Dornstein zich een nieuwe big- ben pijp wilde aanschaffen, waarin een groote keuze werd aangetroffen. Men toonde de familie daar de nieuwste snuf jes op het gebied van artikelen voor hee ren rookers, zooals sigarenkokers, die maken, dat de sigaren niet breken en tabakszakken met de meest practische sluiting. Dat er een groote keuze in si garetten is, wist men reeds, men trof er nu ook veel kleine verpakkingen si garen aan. De familie keerde nu terug door de Langedelft, want op de Lange Burg ston den een drietal zaken op het programma en wel ten eerste aan den bij den heer Dornstein sedert tal van jaren zoo goed bekend staanden „Zoeten Inval" van den heer J. B, DIESCH. Men wist wel wan neer men er binnen kwam, maar niet wanneer men er weg ging, want de kin deren waren niet weg te slaan bij de groote keuze in chocolade letters, doo zen borstplaat, losse borstplaat, allerlei figuren in chocolade, suikerwerk en mar- sepijn en zij hielden niet op voor zij een en ander in hun zakken hadden mogen doen verdwijnen. Terwijl mevrouw Dorn stein met de kinderen inkoopen deed, onderhield de heer Dornstein zich met den heer Diesch en vernam o.a. met be langstelling, dat deze zich gaarne belast met orders voor den heer J. P. Rosendaal te Domburg, die nadat de bekende ban ketbakkerij en lunchroom, die hij onder de firma R. Oosterhuis, tot 7 December van het vorige jaar in de Langedelft dreef, in vlammen was opgegaan, naar Domburg vertrok, maar tóch gaarne zijn oude klanten te Middelburg vooral in deze feestdagen blijft bedienen. De tweede zaak op de Burg, die men wilde bezoeken was het magazijn „FOCUS" van de firma De Muijnck, De heer Dornstein had reeds direct bij te rugkomst uit Indië hier een nieuwen bril gekocht en- toen reeds met belangstel ling geconstateerd, dat deze zaak door aankoop van een tweede pand belang rijk is uitgebreid. In het nieuwe gedeelte toonde men nu o.a, mooie leesglazen, en voor de dames „face-a-mains", terwijl de firma ook in barometers, roestvrij staal, giletapparaten om uit de hon derden artikelen maar hier en daar een greep te doen als van ouds groote Iteuze bleek te hebben. (Wordt vervolgd). Ds. G. H. Toebes, te M i d d e 1 - burg, em. predikant van de Goref. Kerk van St. Laurens, herdacht Zaterdag zijn 45-jiarige ambtsbediening. Ds. Toebes werd 19 Febr. 1845 geboren en kwam eerst op gevorderden leeftijd tot 't pre dikambt. Hij werd in 1885 candidaat. 15 Nov. van dat jaar aanvaardde hij het predikambt bij de Chr. Geref. Kéék van Haamstede, vanwaar hij in 1896 naar St. Laurens vertrok, 24 jaar dien de hij deze kerk. 1 Sept. 1920 werd hem eervol emeritaat verleend en vestigde hij zich metterwoon te Middelburg. Ds. Toebes is 85 jaar. Bij de Vrijdag gehouden herstem ming voor notabelen bij de Ned, Herv, Kerk te Aagtekerke, werd in de plaats van den heer J, de Lange, die zich wegens hoogen ouderdom niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer S. Kodde, en in plaats van den heer P. de Visser, die als zoodanig bedankt had, de heer J. Franke. Herkozen zijn lot notabel der Ned. Herv. kerk le Domburg de aftredende 'heeren Joh. van Eijzeren en M. Reijn- houdt. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk te Wolphaartsdijk werd herkozen de heer M. Loen en gekozen in de plaats van den heer P. van der Schraaf, die we gens vergevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Frans van de Vruegde, Ds. F,. van Asch te Arnemuiden heeft bedankt voor het beroep naar Daarin. Ds. Joh. A. Raams te Kloetinge heeft bedankt voor het beroep naar Doesburg. Ds. H. v. d. Loos te Baarland is be- ijoepen te Lage Zwaluwe. Ds. J. H. Buinink te Rheden heeft be dankt voor het beroep naar Rotterdam (vac. ds, J. C, H, Scholten.) Mogen wij nog eens de aandacht vesti gen op het concert, dat de Vereeniging voor Instrumentale Muziek hier a.s. "Woensdag in de Concert- en Gehoorzaal geeft? Solist is de heer Ch. van Ister- daal, uit Den Haag, die o.a. de suite van Francesco Gemimiani zal spelen, en na de pauze de bekende Elégie van Fauré. Het orkest speelt o.a. het z.g. Kerstcon cert van Corelli, de G moll ouverture van J. S. Bach, en de Landliche Serena de van Gustav Jensen. Het volgend jaar zal het een eeuw ge leden zijn, dat Willem Bilderdijk is over leden (18 December 1831), 125 jaar ge leden, dat hij uit ballingschap terugkeer de (25 Maart 1806) en 175 jaar geleden (7 September 1756), dat hij geboren werd Er feeeft zich een comité gevormd, om deze data te herdenken. De heer August Heyting is voorzitter, de heer E. G. van Bolhuis secretaris ('s-Gravenhage, Van Loostraat 34). de heer J. Hovy penning meester ('s-Gravenhage, Nieboerweg 240). In een opwekking schrijft het comité o a. Bilderdijk, die in talrijke vakken uit muntte, is daarenboven de grootste dich ter geweest, dien ons land na Vondel ge durende twee eeuwen heeft voortge bracht. Hij is daarom waard dankbaar herdacht te worden. Door de herdenking in 1906 heeft een gedeeltelijk eerherstel plaats gevonden. Thans is het tijdstip gekomen, waarop dit, zijn eerherstel, volledig behoort te worden. i i Op initiatief van den Bilderdijk voor vechter, die als voorzitter der feestcom missie -en eerste secretaris van het hoofdcomité de herdenking in 1906 van den grond af hielp opbouwen, heeft zich in enkele dagen tijds reeds een co- nvté gevormd van een honderdtal voor aanstaande personen uit verschillende kringen der maatschappij, letterkundi gen, journalisten, kunstenaars, publicis ten geleerden, staatslieden, opper-offi- cieren, notabelen en vele anderen, die blijk geven de veelzijdige grootheid van Willem Bilderdijk te beseffen. Dit co mité zal nog belangrijk worden uitge breid, Wij denken Bilderdijk te huldigen als d chter -en denker, als groot rtationaal- historisch figuur, als vürig vaderlander, die het vermogen van ons volk heeft verhoogd. Wij willen dit o.a, door mid del van herdenkingsavonden, door het bevorderen van en opwekken tot publi caties, hetzij in boekvorm of in artikels, tentoonstellingen, voordrachten, toon zettingen, uitvoeringen en wat anders zins kan medewerken tot meerdere be kendheid met zijn persoon en werk. Wij rekenen hierbij op den steun van pers en publiek en zullen dankbaar zijn jegens elk, die ons naar zijn krachten geestelijk of stoffelijk terzijde staat. Wij beoogen een veelzijdige en boven de partijen staande hulde. Moge onze stem in ruime kringen van den geheelen Dietschen stam weerklank vinden. Geslaagd voor het Machinisten diploma A. de heer H. C. A. Evelaar, leerling van de de Ruyterschool te Vlissingen. M. v. L. 26 jaar, werkman te Ka pel 1 e heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 7 November j.l. waarbij hi], in hooger be roep, ter zake van zich in het jachtveld bevinden met ene giftig middel is ver oordeeld tot f 15 of 15 d. h. Voor de rechtbank te Zutphen heeft terecht gestaan Th. W. A., 21 jaar, fa brikant te Deventer, als appellant van een vonnis van het kantongerecht te Z.utphen, waarbij hij, wegens het rijden met een motorrijtuig met een snelheid van 80 a 90 K.M, per uur over den De- venteiweg bij Eefde, waardoor de vei ligheid van het verkeer in gevaar was gebracht, was veroordeeld tot f 1210 of een maand hechtenis niet een jaar ont zegging van bet recht, een motorrlpuig te besturen. Gezien de buitengewone omstandighe den, waaronder dit feit heeft plaats «e- had. vioeg de officier van justitie ver nietiging van het gewezen vonnis en ver oordeeling tot f 150 boete of 2 maan den hechtenis, zonder intrekking van het rijbewijs. In de zitting van 12 November heeft de kantonrechter te Middelburg veroor deeld wegens: met een voertuig rijdende voor een motorrijtuig dat men aan zijn rechter hand heeft, den doorgang niet vrijlaten: A. S. J. te N. en St. Joosland, 5 of 5 d. h.; rijden met een voertuig zonder licht: J. de V,, U. J. C„ P. K., allen te Seroos-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1