^rouinciale XX-EEW ETS KING No. 2 6 7. Twee bladen. DONDERDAG 13 NOVEMBER 19 30. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. PERSKRONIEK. ZEELAND "Ze de- adts&rfënAt -v(Mi /morc/e^zawnd/ KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCME COURANT ©e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg (18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën :30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Ons beroep. Als een koperslager een tuitje aan een gebroken trekpot moet fabrieken, dan vertelt hij u niet, welke moeilijkheden dat medebrengt, maar, als hij een goed vakman is, dan zegt hij niets, maakt het gewenschte tuitje en levert het af. Als 's avonds de krant bij u, waarde lezer, in de bus valt, dan vraagt ge u niet ab hoe is dat blad ontstaan, hoe komt het, dat een belangrijke beslis sing, vanmiddag om 3 uur in Den Haag gevallen, om zes uur dienzelfden avond in Middelburg of Domburg of Souburg al in de krant te lezen is! Weineen, dat hoort nu eenmaal zoo en ge oordeelt terechtdat de zorg hiervoor het be roep is van de menschen, die zulk een krant maken: „de journalisten". Toch is er verschil tusschen het een en het ander. Wanneer ge niet een bijzonde ren koperslageriaanschen kronkel in uw hersens hebt, dan zal het u weinig be lang inboezemen, hoe dat tuitje om opge- melde kapotte trekpot gesmeed, geklon ken, gekrompen of gesoldeerd werd: als het maar zit, schenkt en niet lekt of drupt. Maar ten aanzien van de journalistiek is dat anders. Daar wil ieder toch eigen lijk wel graag eens wat meer van weten. Velen ook verbéélden zich alreeds, dat ze er heel wat van afweten, wanneer ze met een veelbeteekenend lachje den vak man een vriendelijkheidje van „de schaar en de lijmpot" in het oor fluisteren of een ingezonden stuk, misschien wel eens een klein vergadering-verslagje, schre ven. De journalistiek is inderdaad een „aantrekkelijk" vak al te aantrekkelijk soms. Kwam niet, nu enkele jaren gele den, een vader bij een hoofdredacteur eens dagblads die zijn journalistieke hart hoog droeg met de mededeeling, dat z'm zoontje „feitelijk nergens niks voor deugde en hij was ook al in een paar andere beroepen mislukt, en „nou moest hij dan maar in de journalistiek!" Dat zoontje werd géén journalist en de vader was héél gauw de deur uit en de trap af! Wil men nu eens een tipje van den sluier opgelicht zien, die er altijd nog over ons beroep hangt? Dat kan nu, op prettige wijze: bij G. B, van Goor Zonen te 's-Gravenhage verscheen een jongensboek van de hand van onzen collega Tjeerd Adema, waarin op prettige wijzet met vaardige en uiter mate deskundige pen, een schildering van het werk, het lief en leed van den be roepsjournalist, geteekend wordt. Hoe wel als jongensboek bedoeld en als zoo danig zeker ook geslaagd, heeft het boek toch ook voor eiken volwassen Neder lander, die een courant leest, een onge meen aantrekkelijken inhoud; niet al leen, dat hij zoo en passant eens een weinig aan de weet komt van den tech- nischen kant van het courantenbedrijf, ook op de andere, de eigenlijke journa listieke zijde van de medaille, valt het volle licht. Vlot, hier en daar met den gemoedelijken beroepshumor, dien men onder collegae zoo dikwijls hoort aan wenden, vertelt Adema van ons beroep ons speuren en ons nauwgezette verslag- geverswerk, van correctie en opmaak en persklaar verslaan, van concurrentie en van journalistieke hoogtijdagen: een tocht met een luchtballon, de jacht op een smokkelschip, een belangrijke pri meur of interview. En ook de gevoelige trekjes ontbreken niet: de sobere schildering van den ouden redacteur, die in 't harrenas stierf en wiens laatste briefje aan de redactie was eenige uren vóór z'n dood geschreven,..,, een uitslag van een aanbesteding met eronder: „Heb jullie dit al?"En ze hadden het nog niet!dat is fijn ge voeld en levenswaar. Zoo z ij n er. Wij zijn onzen Alkmaarschen collega dankbaar voor dit boek. Niet het minst omdat het geen outsiders-geknutsel is over ons beroep, maar het verhaal van een vakman die zijn sporen i n ons, ook voor den journalist zelf, zoo gewaardeer de ev mooie beroep, reeds verdiende. TWEEDE KAMER. Algemeene Beschouwingen. Nadat gisteren de Pachtwe t-ont- werpen waren aangenomen onder de 26 tegenstemmers bevonden zich alle li jeralen heeft de Tweede Kamer zich verder bezig gehouden met de alge meene beschouwingen over de Rijksbe- grooting. Wij kunnen ons zoo voorstellen, dat men in dezen tijd, nu de afkeer van „het eindeloos gepraat inplaats van da den" hand over hand toeneemt, buiten den kring der beroepspolitici weinig be langstelling voor zulke algemeene be schouwingen meer zal hebben. Ten deele is dit gebrek aan interesse niet ge heel juist: er worden tenslotte vele quaesties besproken, die voor de toe komst van ons land van groot belang kunnen zijn maar: het levert zoo zelden tastbare resultaten op, en dat is het, waar men tegenwoordig naar vraagt! Wat zal bv. de felle anti-Paapsche re devoering van den heer L i n g b e e k (h.g.) anders kunnen uitwerken, dan dat zijn partijgenooten zeggen, dat hij „eens stevig van zich afgesproken heeft?" Practisch kan een eenling, zelfs samen met den drieling, of liever het drieman schap Kersten-Zandt-Van Dis, nog wei nig bereiken in deze richting, Men heeft gesproken over vrijhandel, onderhandelingstarieven en maatrege len tegen dumping (de heer Nolens, r.k.), over van alles en nog wat (F 1 o r i s V) over het geven van voor keur aan Nederlandsch Fabrikaat (No- lens en Rutgers v. Rozenburg (c.h.) en over nog veel meer. Met instemming maken wij gewaag van een stevige rede van den heer Heems kerk (a.r.), die d e kwestie van den laatsten tijd, de houding der sociaal-de mocraten in geval van een Nederland sche mobilisatie, aan alle kanten bekeek. Zijn conclusie onderschrijven we gaarne De regeering zal ernstig in studie moe ten nemen, welke maatregelen zij zal moeten treffen om het gevaar van een soc. dem. poging tot verhindering van een mobilisatie, welke spr, zou be' S' houwen als een gevaar voor het be staan.van het land, af te wenden en de veiligheid van land en volk te waarbor gen. Morren maakt de vracht niet lichter, Moed alleen vermindert haar. Tollens. het beste dogelijksche middel ter opwekkinq en verfrissching. (In-gez. "Med.) ARBEIDSTIJDEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft de hoofden of bestuurders vjan ondernemin gen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan op 27 Dec. a.s. geen arbeid wordt verricht in afwijking van het be paalde bij art, 24 der Arbeidswet 1919 vergund, het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 51/2 nur te doen inhalen op de eetste vijf werkda gen der weken, vaUjende in het tijdvak, van 1 tot en met 31 Dec. a.s. HET MAALGEBOD. De centrale afdeeling der Tweede Ka mer heeft besloten, in de afdeel'ingen te doen onderzoeken op 20 November a.s te 11 uur een aantal wetsontwerpen waaronder dat, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarwe- teelt (maalgebod.) DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE Het vijfde postvliegtuig is vanmorgen van Schiphol naar Ned. Indië vertrok ken. Dit vliegtuig heeft een radio-ont vang- en zendtoestel aan boord, zoodat de bemanning uit 5 personen bestaat. STUDENTENWEERBAARHEIDS- CORPSEN NAAR BERGEN OP ZOOM Gisteren brachten de studentenweer baarheidscorpsen van Utrecht en Leiden een bezoek aan Bergen op Zoom, ter herinnering aan het historische feit vam voor 100 jaren, toen de Utrechtsche Vrijwillige Jagers hun eerste kwarlier te Bergen op Zoom betrokken, terwijl terzelfder tijd de Leidsche Jagers te Breda werden ingekwartierd. Om 12 uur had op de Groote Markt een wapenschouw en défilé plaats. Bij aankomst stonden de troepen van. het garnizoen, die aan deze wapenschouw zouden deelnemen, reeds opgesteld. De wapenschouw werd verricht door overste Wjilkens, garnizoens-comman- dant. Na afloop werd voor de autoriteiten, die zich voor het stadhuis hadden opge steld, gedefileerd, waarna de troepen van het garnizoen weer naar de kazernes terug marcheerden, terwijl de beide ja gercorpsen zich naar het stadhuis bega ven ter ontvangst door het gemeentebe stuur. EXPORT VAN NED. LANDBOUW PRODUCTEN. De Kamer van Koophandel voor West-Friesland heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een adres ge zonden, waarin er op wordt aangedron gen bij de Duitsche Regeering stappen te doen om te voorkomen, dat maatregelen worden getroffen, die voor onzen export van land- en tuinbouwproducten van zoo nadeeligen invloed zullen zijn. Een en ander houdt verband met een door de Duitsche Regeering aan ge noemde Kamer gezonden schrijven waarin meld:ng wordt gemaakt van het voornemen tot invoering van een Han- delsklassengesetzt, hetgeen o.a, zou be- teekenen een verkapte verhoogde hef fing bij den invoer van landbouwpro ducten. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Het s.s. „Patria" van den Rotterdam- schen Lloyd werd Donderdag om 14 uni te Marseille verwacht. In aansluiting hierop rijdt de Rapide. Aankomst 14 Nov .om 15.05 te Rotter dam en om 15.33 te Den Haag (H.jS.M.) Te Roosendaal wordt niet gestopt. Brandweerreorganisatie De Goessche Crt. wijdt een zéér waar- deerende beschouwing aan de voorstel len tot reorganisatie onzer brandweer. Zij gaat vrijwel in alle deelen met de op vattingen van B, en W, van Middelburg mede. Alleen deze opmerking knippen we eruit .„Iets anders zou het zijn, als Mid delburg zich nog met de andere plaat sen van eenige beteekenis in Zeelanc kon beraden en als gezamenlijk de kos ten zouden worden gedragen van een first-class leider (die immers ook de brandweerlieden in Goes, Vlissingen enz zou kunnen bekwamen en oefenen) en van een klimhuis. Zulk een samenwer king zou natuurlijk de voorkeur genie ten. We twijfelen er echter aan of ze ooit tot stand zal komen. Hebben B. en W van Middelburg hier en daar al eens gepolst, of verkiezen zij zulks niet? Zoo ja, hoe dachten de besturen van andere gemeenten over zoo'n samenwerking? Zoo niet, kunnen Ged. Staten dan in deze niet een wenk geven? Op deze vragen zouden we wel gaarne een antwoord vernemen, omdat dit ons van belang lijkt voor de brandveiligheic van een aantal Zeeuwsche gemeenten die een jaar geleden voor allerlei brand weer-vraagstukken zeer warm liepen doch die nu zwijgen alsmoffen.' Met de Staatscourant van 11 Nov izijn verzonden, afdrukken van de statu ten betreffende de Boerenleenbank, sge- Vesititgd te Noord Kraaijert, gem. 's-H Ar ends kerke (wijz. in de statuten) de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs (te JWi emeldinjge (wijz. in de statuten) De verbetering van het Hellegat. De Navigation du Rhin verneemt van Belgische zijde, dat 't crediet van f 700.000, in de begrooting van water staat uitgetrokken om een begin te ma ten met de verbetering van het Helle gat, d.i. tot stabilisatie zoo mogelijk van de voornaamste geul door middel van een dijk bij Ooltgensplaat, die er de noodza- telijke diepte zou moeten handhaven, geen goedkeuring vindt in de kringen, die belang hebben bij de scheepvaart tusschen België en den Rijn. Men acht het volstrekt niet zeker, dat ondanks de 2% millioen gulden, die het volledige plan moet kosten, het gehoopte resultaat wordt bereikt. Men begrijpt niet, aldus wordt in het blad gezegd, waarom niet de veilige en logische oplossing wordt aangenomen, die het terrein zelf aan de hand doet en wel om den mond van het kanaal (te graven tusschen Antwerpen en het Hol- landsch Diep) eenige kilometers Noord waarts te verleggen, teneinde de geulen van het Hellegat te vermijden. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 November in de provincie Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buik typhus), Kruiningen 1, Wemeldinge 1, (beiden afkomstig van de binnenvaart); St. Laurens 1, (in een gezin, waar reeds deze ziekte voorkwam). Roodvonk: St. Maartensdijk 1, Vlissingen 3. Diphtherie Heinkenszand 2, Meliskerke 1, Sluis 1, Vlissingen 1, Gevallen van encephalitis na inenting kwamen in deze week niet voor. MIDDELBURG. De bloempjes-collecte, welke ge houden is voor de Nooit-Meer-Oorlog- Federatie, op Zaterdag j.l. heeft alhier opgebracht f 252.53, en de Dinsdag j.l. gehouden collecte te Souburg f 17.97. VLISSINGEN. Gisterenmiddag is op de Keersluisbruig een voor „de Schelde" bestemde spoor wagen ontspoord. Tengevolge hiervan is het electrisch tramverseer met he't sta tion (gestoord geweest van kwart over 5 tot 7 uur; en kon ook-de Domburgsehe stoomtram niet passeeren. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Op de laatst gehou den algemeene vergadering der coöpera- jtie've Boerenleenbank alhier werd tot bestuurslid de; heer C. A. Polderdijk Fzn., landbouwer ite N. en St. Jooslandj -gekozen, zulks in de plaats van den heer K. Mesu, landbouwer te N. en St. Joosland, welke als zoodanig bedankte. Gemeenteraad van Serooskerke, SEROOSKERKE (W.) Woensdagmid dag vergaderde de raad voltallig, onder voorzitterschap van den heer Dregmans burgemeester. Ingekomen zijn: een ver klaring van de aangelanden aan den Mo lenweg, waarin zij accoord gaan met de bepalingen, gesteld inzake de onder- houdsovername van dien weg door de gemeente; van den Commissaris der Ko ningin dat met ingang van 1931 de jaar wedde van den ambtenaar van den Burg Stand is bepaald op f 210, In verbanc daarmede stellen B. en W. voor den pen sioensgrondslag van voornoemden amb tenaar te stellen op dat bedrag. Z. h. s, aldus besloten. Een verzoek van de Ver. Neerlands Stedenschoon, voor het reserveeren van een plaats van één of meer foto's uit deze gemeente tegen een jaarlijksche vergoeding van 15 enz,, wordt op voor stel van den heer De Buck voor kennis geving aangenomen. -Hierna deelde de v o o r z, mede, dat de thans vrijgekomen woning van den voormaligen hoofdonderwijzer onder hands door de gemeente mag worden verkocht. Weth. Goedbloed zegt, dat de burgemeester genegen is de woning te koopen voor 5000 inclusief alle kos ten van overname voor zijne rekening De heer de Buck zegt, dat deze aan bieding hem gewenscht voorkomt. Let tende op de steeds hooge onkosten aan deze woning, op den koopprijs, alsmede dat wij dan onzen burgemeester in de kom der gemeente houden, stelde hij voor tot bovengenoemden verkoop over te gaan. Z. h. st, werd dit aangenomen zooals is voorgesteld. De voorzitter zegt, dat een ver zoek is ingekomen van den kerkeraac der Ned. Herv. Gemeente, om gelden be schikbaar te stellen voor het stichten en inrichten van een bijzondere school voor lager onderwijs. Adressant deelt mede dat hij het gebouw der openbare schoo na goedkeuring wil overnemen, De voorzitter spreekt de wen Cl: CS (Ingez. Med.) schelijkheid uit dit verzoek terug te zen den aan B. en W. om in een volgende vergadering advies uit te brengen. Z, h. st. aldus besloten. Een verzoek van P. den Hollander om ontslag als onderhouder der begraaf plaats, tenzij hem meerdere vergoeding wordt toegekend, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag spreekt weth. Goed bloed de wenschelijkheid uit voor een ventver'ood voor buitenmenschen in onze gemeente. De voorzitter zegt, dat een geheel verbod bijna niet uitvoerbaar is en noemt als voorbeeld enkele artike len die van buiten af moeten worden uit gevent. De heer P. Melis zegt ook wel wat te voelen voor een gewoon vent- verbod, daar buitenventers vaak te scherpe prijzen stellen tegenover onze kleine dorpsventers of winkeliers. Op voorstel van B. en W. wordt deze zaak in handen gesteld van B, en W. om ad vies. De heer P. Melis vroeg of B. en W. reeds stappen hebben gedaan voor pro ductieve werkverschaffing bij mogelijke werkloosheid in dezen winter. Devoor- z i 11 e r zeide, dat a.s. Maandag over deze aangelegenheid wordt geconfereerd en binnenkort den Raad hiervan mede deeling zal worden gedaan. Hierna werd in comité vergaderd. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond trad voor '<t Nutsdepartement Noord-Beveland op de heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward met het onderwerp: „Tann- hauser of de prijskamp op den Wart- burg." De heer Alt, die reeds meerdere mallen voor 't departement is' opgetreden, oog'st- te nu ook weer veel bijval voor zijn schoone en duidelijke, met lichtbeelden en gramophoonplaten, opgeluisterde voor dracht. De opkomst was zeer goed. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. De ontvanger der directe belastingen, enz. P. P. H. van de Ven is verplaatst van het kantoor Sas van Gent naar het kantoor Heerlen. De classis Tholen der Geref, Ker ken heeft Woensdag tot de evangelie bediening toegelaten den heer J. van der Guchte te Bergen op Zoom. De restauratie van de Ned, Herv. Kerk te Cadzand. De restauratie van het kerkgebouw te Cadzand begint goed op te schieten;. Het buitenwerk is voltooid, men is nu be- gpnnen met het pleisterwerk in den Noor delijken beuk. Op twee na zijn de ramen er ingezet.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1